Vrijhandel boven autarkie Koord-Hollandsch team Chautemps bepleit eenheid en er! Kruit-de Wit vordert flink DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Amerikaansch diplomaat door Japansch soldaat mishandeld Jeerbericht 3 pCt. Staatsleening volteekend fo inMnt VRIJDAG 28 JANUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10481. Laan, Schagen. Tel. 20. Van Zeeland wil naar een pact van economische samenwerking In het eerste hoofdstuk van zijn lang verwacht en met groote span ning tegemoet geziene rapport over het herstel der wereldeconomie, stelt de Belgische oud-minister Van Zee land principieel den vrijen Internati onalen handel boven de autarchie. Hij geeft ook te kennen, dat hij naast een algemeene belangstelling voor pogingen, om het internationaal ver keer te verruimen door een gemeen schappelijke actie, terstond is gestuit op groote reserve ten aanzien van de wijze, waarop dit te bereiken en be studeert in het tweede hoofdstuk de directe belemmeringen van den inter nationalen handel en in het derde deel de algemeene voorwaarden, welke voor het bereiken van verbete ring worden geëischt De „directe belemmeringen en hun reme die" (deel II van het rapport), worden ver deeld in economische en financieele facto ren. De mogelijkheid verwerpende, binnen af- Zienbaren tijd tot een algemeene verlaging van de tarieven te komen, bepleit schr. af spraken om tarieven niet te verhoogen, naast regelingen om die tarieven te verlagen, welke liggen boven het gemiddelde van het natio nale tarief. Daarnaast ook afschaffing van uitvoerrechten, enz. op grondstoffen. Een en ander ware te regelen in den vorm van twee zijdige declaraties. In verband met de tarie ven bespreekt sohr. de meestbegunstigings- clausule en verdedigt: 1. de clausule algemeen en onvoorwaardelijk; 2. uitzondering, wanneer een land ontoelaatbare discriminaties toepast, of zou weigeren deel te nemen aan ccn algemeene poging tot vermin dering der handelsbelemmeringen. 3. uitzondering in een geval als het Oslo-verdrag, wanneer en spe ciaal regime wordt ingesteld, niet om te discriminecren, doch om ver mindering van belemmeringen in het algemeen te bevorderen. Het verdrag moet dan voor der den openstaan. Het rapport behandelt dan verder ver kapte handelsbelemmeringen en critiseert de zoogenaamde sanitaire rechten die ave rechts worden toegepast. Dan bepleit hij afschaffing der indu- strieele contingenten, alsook die der agra rische producten, dit echter met inachtne ming van den bijzonderen toestand van den landbouw. De valutaverhoudingen dienen voorloo- pig voor b.v. zes maanden te worden vast gelegd door onderlinge declaraties. De grootste handicap voor een herstel van normaio handelsbetrekkingen tusschen de volkeren ziet de heer Van Zeeland in de be lemmeringen van het betalingsverkeer, als b.v. clearing en wissel controle. Dit soort belemmeringen kan alleen door de Staten zelf worden weggenomen. Hiertoe is het echter noodig een regeling te vinden voor oude buitenlandsche schulden, terwijl een nieuw te scheppen vrij betalingsver keer ware te ondersteunen door een systeem van credietverleening (exportsteun) en im port-financiering. Als door deze verschillende maatregelen het valuta-risico is weggenomen, moet wor den gedacht aan een internationaal fonds, dat, verschillen overbrugt en risico's dekt. Een diplomatieke welvaaxts- conferentie. Hoe denkt de heer Van Zeeland zich nu de procedure om tot een regeling en een re sultaat te komen? a. Op korten termijn oysrleg tusschen Engeland, Frankrijk, do Ver. Staten, Duitschland en Italië, om het eens te wor den over de grondslagen van verdere actie. b. Instelling van een bureau ad hoe, dat van verschillende staten opmerkingen Brug over de Niagara ingestort Vermoedelijk geen persoonlijke ongelukken. Gister is de brug over de Niaga ra, welke reeds eenige dagen door ijsgang bedreigd werd, ingestort. De ingenieurs, die belast waren met de versterking van de brug over den waterval hebben verklaajxi, dat de op de brug werkende arbeiders enkele minuten voor de instorting de brug verlaten hadden, zoodat de vrees dat zij meegesleurd zouden zijn, ongogrond is. l>e instorting ge schiedde in slechts twee minuten: vraagt en ontvangt, en op grond daarvan een schets maakt voor een algemeen ver drag. c. Dit verdrag zij in een diplomatieke conferentie tot stand te brengen. Een hoopvolle toekomst. Schr. ziet de toekomst hoopvol in, omdat er reeds zeer veel materiaal is verzameld, zoodat, wil men wer kelijk, er iets te bereiken valt op korten termijn. Het door hem gedachte verdrag is opge zet als een „algemeen pact van economische samenwerking". Het bevat twee deelen, n.1.: a, een negatief deel - waarin de ondertee kenaars op zich nemen, een zekere groep van economische en financieele maatregelen, welke algemeen worden geoordeeld den in ternationalen handel te belemmeren, niet te zullen nemen; b. een positief deel waarin de staten zich verplichten, mede te zullen werken naar hun beste krachten en in opbouwenden geest om door overleg oplossingen te vinden voor de betrokken problemen. Deze algemeene regeling zal naar behoef te en mogelijkheid worden aangevuld door speciale regelingen, hetzij van alle onder- teckenaars onderling, hetzij van groepen van staten, hetzij tusschen twee staten onderling. De heer Van Zeeland verwacht evenwel van het bedoelde algemeene pact een sterk stimiuleerende werking. De geste is er dan en de weg zou openliggen voor een ver volg. Verbod van „Der Stuermer" opgeheven Een nieuwe hoofdredacteur? Het voorloopige verbod, dat het anti-semie- tische orgaan van Julius Streicher „Der Stuermer" heeft getroffen, is opgeheven. Gezaghebbende kringen verklaren, dal „Der Stuermer" onder een nieuwen hoofd redacteur weer zal uitkomen. De intrekking van het verbod blijkt ook uit het feit, dat gisterochtend het speciale nummer van „Der Suermer", waarin de doodstraf wordt ge- eischt voor „rassenschenders" ten verkoop werd aangeboden. De verkoop van dit num mer wordt aangeprezen met geweldige aan plakbiljetten. Verboden toegang Duitsche Himalaya-expeditie te leurgesteld. De regeering van Kasjmir heeft de Duit sche Himalaya-expeditie, die onder leiding van Paul Baur den Nanga-Parbat wilde bestijgen, geen toestemming verleend, door Kasjmir te reizen, daar per jaar slechts aan één expeditie vergunning voor de reis wordt verleend, en voor dit jaar reeds een Ameri- kaansche Karakoroem-expeditie een door- reis-vergunning heeft gekregen. De Indische regeering heeft de Duitsche expeditie toegestaan, door het Kakan-dal naar Sjilas te reizen en haar kamp aan de Indische zijde op te slaan. HET NIEUWE ARBEIDSSTATUUT GEPUBLICEERD. De comfmiissie voor Arbeid van die Fran- sche Kamer heeft gisteren de arbeidswets- ontwerpen, welke door de Regeeiing zijn in gediend, behandeld. Deze ontworpen behelzend Ten eerste: Een wet op het aanne men en ontslaan van arbeiders; Ten tweede: Een wet op het plaat sen van arbeiders. Ten derde: een wet op de collec tieve arbeidsovereenkomsten; Ten vierde: een wet op de proce dure van verzoening en arbitrage. Ten vijfde: een wet op de wettig heid van staking. Ten zesde: een wet op de instel ling van personeed-vertegenwoordi- gers. CHAUTEMPS. Het wetsontwerp tot regeling van stakin gen poogt een zekere discipline te brengen in eventueele stakingen. Gisteravond heeft Chautemps door de ra dio een rede uitgesproken ter gelegenhedd van de indiening bij het parlement van het moderne arbeidsstatuut. In deze rede besprak Chautemps de zes voorstellen van het otnwerp één voor één, waarop hij besloot: „Het is van belang dat de natie de onmetelijke strekking, sociaal en moreel, begrijpt van het ondernomen werk en in de oogen van het buitenland ge tuigt van den wil om tegenover d-e al te zekere gevaren de eenheid te handhaven en te versterken." De veiligheid van Frank rijk is niet alleen afhankelijk van zijn ver langen naar vrede en van de kostbare vriend schappen, die het omgeven zij ligt in de eerste plaats in de zekerheid van zijn kracht die gelegen is in zijn leger, zijn soliede finan cieele armatuur, den noodzakelijken groei van zijn productie, maar vooral ook in het schouwspel, dat wij moeten bieden van een heid, tucht en arbeidsliefde." De Duce beschermheer der Joden Zionistische partij met fascistische strekking in Polen opgericht. Te Wilna is onder leiding van Dr. Levin een Zionistische groepeering met fascistische strekking gevormd. De groepeering draagt den naam „Nationaal Radicale Joodsche Partij" en stelt zich ten doel Palestina voor het Joodsche volk te herwinnen, niet met be hulp van Engeland, maar met de hulp van Italië en Mussolini. De plaatsvervanger van Dr. Levin, ingenieur Turow, is reeds ge arresteerd, doch de redenen van zijn arresta tie zijn door de politie geheim gehouden. In stalen flesschen als op deze foto af geheeld, wordt uit Amerika helium naar Duitschland gezonden om het hulsel van de nieuwe Zeppelin L.Z. 130 te vullen* Sterrit naar Monte Carlo Om 10 uur hedenmorgen te Venlo verwacht MOEILIJKE RIT VAN DE PA- LERMO-RIJDERS. De Nederlandsche équipes Jkvr. van Vredenbureh met Ford en Kruit de Wit met Fiat, die nit Umea zijn gestart, ontmoetten te Helsingborg de Stavanger-rijders van Strien Schade met Ford en Polak, even eens met Ford; allen zijn op weg naar Venlo. Helsingborg bereikten zij op tijd, Sont en de Groote Belt werden overgestoken en na Oden se kwam er weer een „zeereis" over de Kleine Belt. waarna men Jutland bereikte. Hier ging het recht op Hamburg aan, waar de dames en heeren in den loop van den avond zijn aangekomen. Vandaar gaat het naar Hannover en vervolgens naar de Nederlandsche grens. Venlo. Andere deelnemers. De Nederlandsche équipes Gatsonides Blijdenstein met Hillman, Bakker Schut TonBarendrecht met Ford en van der Heijdenvan Linteloo de Geer met Stude- baker zijn gistermiddag tusschen vijf uur en half zes van de controle uit Boedapest vertrokken en hebben den 270 K.M. langen weg naar Weenen in een dergelijk tempo afgelegd, dat zij eenige uren voor de ope ning van de controle in de Oostenrijksche hoofdstad aankwamen. De kranige rijders hadden na het 576 km. lange traject langs de kust, van Reggio naar Napels, dat veelal een beproeving was, meer belangstelling verdiend. Benoorden Napels waren de wegen behoorlijk, maar in Joego Slavië dienden de kuilrijke en met losse steenen bezaaide wegen zich weer aan. Niettemin werd Ljublana op tijd gepasseerd en toen ging het op weg naar Weenen. Hier kreeg men het te kwaad met gladde wegen: vooral op de Semmering-pas lag veel ijs, maar toch kwamen de équipes Mutsaerts - Kouwenberg - Lamberts Hurrelbrinck en van der Hoek- Vroom vóór opening der controle te Weenen aan. Dr. Sprenger van Eyck was achter, maar nog niet te laat. Tezamen met de Athcne-rijders gaan de uit Palermo-gestarten nu op weg naar Mün- chen. Keurige prestatie van Tallinn rijders. Ook de Tallinn-rijders, Buyze-Stemerdink met Ford Junior en Van der Spek-Keizer met Hansa zijn reeds flink gevorderd. Na Kaunas passeerden zij Koningsbergen op tijd en daarna aanvaardden zij dep 322 km. langen weg naar Warschau, Onze landge- nooten lieten zich geenszins door moeilijk- Dit nummer bevat 8 pagina's 1 1 s DB BILT SBINTi Verwachting; Tijdelijk afnemen de Noordwestelijke tot Zuid westelijke wind, tijdelijk op klarend. later weer toene mende bewolking, aanvan kelijk weinig of geen neer slag, lichte vorst des nachts Verdere vooruitzichten; Toene mende Zuidwestelijke tot Westelijke wind met kans op regen, zachter. heden afschrikken en na een voorspoedigen tocht kwamen zij zelfs voor tijd in Polens hoofdstad binnen. Tegen vijf uur gistermor gen vertrokken de Nederlandsche équipes voor het langste traject op deze route, van Warschau naar Berlijn, een afstand van 560 km. Ook dit traject werd keurig genomen1, Berlijn werd prachtig op tijd aangedaan" Hedenmorgen zullen deze équipes bij de controle te Venlo weer vaderlandschen bodem betreden. Naar wij vernemen is op de gisteren ge houden inschrijving in zake de 33V2 pro cent Nederlandsche Staatsleening 1938 tot een zoodanig bedrag van het recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een minimaal percen tage zal kannen worden toegewezen. De Rossische overwinteraars De „Moermansk" nadert het drij vende Poolstation. Naar Tass uit Moskou meldt, heeft de ijs- breker „Moermansk", die op weg is naar het poolkamp van Papanin, draadloos mede gedeeld, dat het zich op 85 mijl van de ijs schots van de overwinteraars bevindt. Een stroom Russische wapenen naar China Een file van Sovjet-pantserwa gens trekt door Sinkinang. Uit betrouwbare bronnen zijn In Noord- China berichten binnengekomen, welke een bevestiging vormen van de recente berich ten uit Hankau. volgens welke aanzienlijke hoeveelheden Sovjetrussische wapenen China binnenstroomen. Deze wapenen be staan bijna uitsluitend uit pantserwagens en vliegtuigen. Tot voor kort hebben nauw keurige waarnemers minimaal 600 pantser wagens door Sinkinang naar Kansoe zien komen, evenals 200 vliegtuigen, welke mee- renideels vechttoestellen waren, terwijl er zich ook een aantal meermotorige bombar- dementstoestellen onder bevonden. Brifsch huis binnengedrongen De derde secretaris van de Ameri- kaansche ambassade in China, John Allison, die op het oogenblik belast is mdt de leidingvan de Amerikaan- sche ambassade te Nanking, werd gisteren door een Japansch schild wacht aangevallen. Allison heeft hiervan rapport uitgebracht voor Washington. De Japansche autoriteiten hebben hun verontschuldiging aangeboden en trachten de zaak ter plaatse te regelen. Volgens de Japansche lezing stond de Japansche soldaat op schildwacht voor een Chineesch huis, waar Alli son binnen wilde gaan. De schild wacht sloeg Allison toen In het ge laat en belette hem binnen te treden. Japanners dringen Brltech huis binnen. Japansche soldaten zijn het hfrts van een Engelschmen buiten de internationale ne derzetting binnengedrongen. Zij dwongen de bedienden met de bajonet op het geweer hun juist ontvangen maandloon o\»r te y«n het Jwöb woel de Briteche vlag» Granaten geworpen in de inter nationale concessie. Gisterenavond zijn In de Internationale nederzetting en in de Fransche concessie vier granaten geworpen. Een pea-soon werd gewond. De afmattingstactiek der Chineezen. Rondom Sjanghai zijn voortdurend onge regelde Chineesche afdeelingen in actie, ter wijl zich regelmatig incidenten voordoen, waarbij Japanneezen betrokken zijn. Gister kwam te Sjanghai een Japansche vrachtau to aan met de lijken van 25 Chineezen, die tusschen Sjanghai en Soetsjau in een hin derlaag gelokt en doodgeschoten waren. Even buiten de Fransche concessie trachtte een Chineesche boer een vrouw, die door Japanneezen werd weggevoerd, te hudp te komen. Hij werd door twee Japansche sol daten doodelijk gewond. Lnchtaanval op Hankan. Vijftien Japansche vliegtuigen hebben gis terochtend een aanval op Nankau gedaan. Zij 9laagden er niet in het tuighuis te Han- jang te bomiba idee ren. De Chineesche luchtaanval op Nanking. Chineesche officieren hebben medegedeeld, dat bij den Chineeschen luchtaanval op Nanking dertig Japansche vliegtuigen, die op het vliegveld stonden, vernield zijn. Op den terugweg bombardeerden de Chi neesche toestellen de Japansche stellingen te Woehoe»

Schager Courant | 1938 | | pagina 1