Het godslasteringsproces Stijgende conjunctuur in Nederland wacht Een nieuw vliegtuigtype demonstreert te Soesterberg Koffer met sieraden uit trein ontvreemd Motie tegen de Varkenscentrale Een postzegelsprookje Noodlottige weifeling Eindelijk gepakt „Kidnappen in het Verre Oosten Post vluchten op Indië Verlies voor Deensche zwemsport Bedrijfsfront tegen Joden Prinses rijdt uit. - Zuid-Afri- kaansche studenten bij het Pa leis. Gistermiddag omstreeks half drie is Prinses Juliana aan de achter zijde van het Paleis Socstdijk uit gereden om een korte rit per auto door de omgeving van Baarn en Soest te maken. Ook de Prins heeft gisteren zijn dagelijkschen autorit gemaakt. Wij vernemen, dat de gezond heidstoestand van H.K.H, Prinses Juliana uitstekend is en dat men ten Paleize met vol vertrouwen de komende dagen tegemoet gaat. Des middags was het een oogenblik even druk voor het veel bestaarde paleis, name lijk tegen een uur of vijf, toen twee auto bussen 'n zeventigtal Zuid-Afrikaansclie stu denten afzetten, die onder auspiciën van het Nederlansch Bureau voor Buitenlandsche' Studcntenbetre'kkingen dezer dagen een tocht door ons land maken. Dit gezelschap studenten heeft niet verzuimd een bezoek te brengen aan het veel besproken Socst dijk, dat op het oogenblik in het middel punt der internationale belangstelling staat. Eere promotie van Minister Slotemaker de Bruine Naar wij vernemen is Prof. Dr. J. R. Slote maker de Bruine gisteren gepromoveerd tot doctor honoris causa van de Evangelisch Theologische Jan Huss Faculteit te Praag. Prof. Dr. Slotemaker de Bruine Minister Yan Onderw., K. en W. Na de plechtigheid wenschte de Tsjechi sche minister van openbaar onderwijs, de heer Franke, prof. Slotemaker de Bruine ge luk. Tijdens een noenmaal, door den minister ter cere van den pas-gepromoveerde aange boden, werden toespraken gehouden, waar in de vriendschap tusschen Nederland en Tsjechoslowakije werden onderstreept. „Meneer de verdediger, wilt U de zaak niet belachelijk ma ken?" Het Amstcrdamsche Gerechtshof zette gisteren de behandeling voort van de straf zaak tegen een koopman uit Hilversum, die zich aan godslastering zou hebben schuldig gemaakt in een trcincoupé tusschen Utrecht en Hilversum, waarvan wij in ons blad van Woensdag jl. reeds melding maakten. Gisteren zijn in deze zaak nog ecnige ge tuigen gehoord. Een onderwijzer uit Bussum, die het ge sprek, dat verdachte had gevoerd, ook had gehoord, gevoelde zich zeer gekwetst. Mr. Pauwcis: „Hebt U niet getracht hem tot andere opvattingen te brengen?" Getuige: „Neen, dat vond ik onbegonnen werk." Verdediger: „Zoo, wist u dat al van te yoren!" President mr. Lewe van Nyenstein: „Me neer de, verdediger, wilt U de zaak niet be lachelijk maken?" Verdediger: „Dat komt zelfs niet bij mij op, maar deze vragen vond ik noodzake lijk". Requisitoir. De procureur-generaal mr. Dr. D. Rcilingh zeidc in zijn requisitoir, dat de persoonlijke, geloofsovertuiging van rechtbank en hof geheel huiten deze zaak staat. Het betreft hier uitsluitend een juridische kwestie. Hier zijn drie personen van verschillende godsdienstige gevoelens als getuigen ge hoord, Zij verklaarden eenstemmig, dat zij zich door vcrd.'s uitlatingen gekrenkt heb ben gevoeld. Zijn nu die uitlatingen van verd. inderdaad krenkend en smalend voor den christen? Spr. meende deze vraag be vestigend te moeten beantwoorden, requi- reercle vernietiging van het vonnis der recht bank en vordcre verd.'s veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Pleidooi. De verdediger mr. Fr. Pauwcis zeidc, dat hier slechts sprake was van een ongepaste kritiek op den bijbel, doch niet van gods lastering. Verdachte twijfelde alleen maar aan een wonder, doch over de Godheid liet hij zich geen oogenblik spottend uit. Uit sluitend dit laatste is strafbaar. Ook door moderne dominé's wordt dik wijls critiek uitgeoefend, die soms feller is dan die van verdachte. PI. concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekende vonnis der rechtbank. Het Hof zal 10 Februari arrest wijzen, Een sportvliegtuig, dat tevens voor militaire doeleinden, ge schikt is. Gistermorgen is op het militaire vliegveld Soesterberg gearriveerd het Fieseler „Storoh"' (FI 156) vlig£- tuig, een product van de Fieseler Flugzeugbau G. M. B. H. te Kassei— Bettenhausen. Met het toestel zullen voor de militaire autoriteiten eenige demonstratievluchten worden gehouden. Het „Storch"-vlieg tuig, dat plaats biedit aan drie personen is voorzien van een Ar gus as 10 C. motor, 240 p.k. en kan door zijn bijzondere v liege i gensc ha ppen voor ver schillende doeleinden worden gebruikt. Behalve als sportvliegtudg heeft 1 vet, ,S lorei 1" - v 1 ie gtuig ook groote waarde uit militair oogpunt, het vliegtuig kan o.a. zeer goed worden benut voor het overbrengen van be richten tusschen verschillende troe- pemeenheden. Voor starten cn landen slechts een klein veld noodig. Als een van de voornaamste voordeel en van het „Storch"-vliegtuig moet vooral wor den genoemd dat het toestel zeer lage ei- sohen stelt aan het landingsterrein. Zoowel liet starten als het landen kan op een klein veld plaats vinden. Verschillende instructeurs van Soester berg hebben eenige vluchten mot de „FI 156" uitgevoerd en betuigden hun groote tevredenheid over de vliegcigenschappcn. De demonstratie werd o.a. bijgewoond door den commandant van de luchtvaartaf- deeling. Luit.. Kolonel vlieger F. A. van Heyst met zijn staf. Voorts waren gistermorgen nog een groot aantal vliegers van den marine-vliegdienst met hun Koolhoven toestellen naar Soes terberg gekomen, om de demonstratie bij te wonen. Ter waarde van meer dan tien duizend francs. De commissaris van politie te Amsterdam ontving van de Kriminal Polizei te 'Kuericli bericht, dat op 18 dezer uit een sneltrein tus schen Zueric.h en Gniesonau 'n lichtbruine leeren handkoffer werd ontvreemd ten r.a- dölc van mej. Therese Pfotenhauer, wo nende te Laren (N.-H.). In dezen koffer bevonden zich een platina ring met kleine briljanten, een platina han ger met groote robijn en bijbehoorende ket ting, voorzien van kleine hriilanten, een paar oorbellen met groote Japansche pareis, een massief gouden kettingarmband, pl.m. 6 c.M. breed, een broche van onyx met twee half- edelsteenen en brillanten, een paarlen arm band met dikke platina draad met ongeveer dertig parels in verschillende grootten, een groote parel, een kleine paarlen armband, paarlen ketting, een platina ring, met brillanten bezet, een platina horloge met kleine brillanten en kleine saffieren. Al deze sieraden, waarvan de waarde 10.420 Zwitsersche francs bedroeg, bevonden zich in een rood-lceren étui met den firma naam Garcia A.G., 1'Opera, Paris. Verder bevonden zich in dezen koffer een aantal broches, clips, enz. voor avondkle ding. Klap van een luchfscbommel Ongeluk op de kermis. Op het Jonas Daniël Meyerplein te Am sterdam, alwaar deze week, hij gelegenheid van de opening van de brug over de Nieu we Heerehgracht, een kermis wordt gehou den, heeft zich gistermiddag o.rn vijf uur een ongeluk voorgedaan. Een 29-jarige juffrouw, die in een lucht- schommel van een zich reeds in beweging bevindende zweefmolen wilde klimmen, kreeg een hevige klap van een der schom mels. Met een hersenschudding moest het slachtoffer door den geneeskundigen dienst naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis wor den vervoerd, waar zij ter verpleging is op genomen. Particulier tusschen bedrijf dient behouden. De Nederlandsche Bond van Varkcnsliande laren heeft in zijn dezer dagen gehouden aï- gemeene vergadering een motie over den noodtoestand in het varkensbedrijf aange nomen, die ter kennis zal worden gebracht van den minister van Economische Zaken, den miinister van Sociale Zaken en van de leden der Eerste en Tweede Kamer. In deze motie werd uit,gesprek en, dat het thans vigeerende systeem der Nederlandsche Veehouderijcen- tralc het particulier kleinbedrijf in de varkens- vee- en vleesobhandel ten ©eerste schaadt en breede groe pen deelnemers daarin ernstig heeft gedupeerd. Het stelsel van maatrc- golen, door de Nederlandsche Vee- houderijccntrale t.a.v. den handel en afzet der vectecltproducton in toe passing gebracht, heeft de ontwikke ling van het bedrijfsleven gestimu leerd in de richting van coöperatie- en ti*ustwezcn. Het behoud van een normaal particulier tusschen bedrijf in de distributie en export van veetocltpreductcn moet noodzakelijk ge acht worden voor het stabiliseeren van ge zonde verhoudingen in Nederland. Een nog verder terugdringen van het nuid- denstandsbedrijfsteven zou liet algemeen landsbelang nog verder benadeelen. Slapend in brand geraakt Oude vrouw bezweken. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur heeft in een woning ann den Parallelweg te 's-Gra- venhage een droevig ongeluk plaats gehad, waarbij de 65-jarige mej. de V., hot leven heeft verloren. De oude vrouw zat bij de kachel de krant te lezen. Op een gegeven moment viel zij in slaap, waardoor de krant uit haar handen gleed en tegen de brandende kachel viel, met liet noodlottige gevolg, dat het papier in brand vloog. De kleeren van de vrouw vat ten eveneens vlam, zoodat zij ernstige brand wonden bekwam. De G.G.D. vervoerde haar naar hét zieken huis aan den Zuidwal, waar zij gisterochtenI aan de hekomen verwondingen is overleden. Het brandje, dat in de woning was ont staan, werd met een emmer water gebluscht. Ook milUocnen postzegels leve ren niet voldoende op voor dr verpleging van écn t.b.c. patiënt Herhaaldelijk wordt de vraag gesteld of hot juist is, dat voor een millioen gebruikte postzegels een t.b.c.-pafiënt voor een bepaal den tijd gratis in een inrichting verpleegd kan worden. En telkens moet dan het ant woord luiden: dat kan niet. Dooh niettegen staande deze ontkenning hoort men, aldus liet Msb. nog maar a.1 te vaak het tegendeel beweren. Een paar cijfers laten zien, hoe veel die zegels gemiddeld ophiengen, hoe dei-gelijke verpleging niet mogelijk is. Gebruikte postzegels, zoowel Nederland sche als buitciilandsche, worden vaak ver kocht als z.g. kilo-goed. Zulk een kilo, dat gemiddeld 75 cent opbrengt, bevat ongeveer zeven a achtduizend onafgeweekt© zegels. Deze prijs gcld't zoowel voor binuenlandsche als buitenlandsche zegels. Slechts als zulk kilo-goed bijzondere zegels (dus b.v*. kinder postzegels e.d. bevat), dan betaalt de handel er wel eens iets meer dan 75 cent voor. Men kan dus zelf wel nagaan, welk een enorm aantal zegels men móet hebben, om tot een bedrag van b.v. vijfhonderd gulden te komen. „Zonnestraal" wijst in het Januari-num mer ook op 't veel voorkomende euvel van deze voorspiegeling. Al haar informaties daarnaar bleven zonder resultaat. Het is zoo schrijft de redactie, een misleidend sprookje, dat valsche hoop opwekt, bij slak kere, die naar hulp uitzien! En zij voegt er aan toe: „De opbrengst van ettelijke milli- oenen postzegels, die men ons schonk, le verde geGn bedrag- op, waarmede do ver pleging voor een patiënt mogelijk is." Wielrijdster aangereden en zwaar gewond. Gisteravond heeft op de Zand voor t-sohe laan, nabij de grens van de gemeenten Aendenhout cn Heemstede, een ernstig ongeluk plaatsgehad. De 25-jarige dienst bode J. K, uit Haarlem, wikle, komende van links de Zandvoortsche laan overstek om op het rijwielpad te komen. Uit de richting Zand voort naderde een personen auto, bestuurd door den heer R. J. van D., wonende te Zandvoort. De juffrouw weifelde bij het oversteken, wilde teruggaan en ging toen naar rechts. De bestuurder van de auto, die de juffrouw zag oversteken, week eerst naar rechts uit, doch gooide, toen hij haar zag teruggaan, het stuur naar links om. Het gevolg was. dat toen de juffrouw weer naar rechts ging, zij door de auto werd gegrepen en tegen een hoorn gedrukt. Haar werd hierbij het rechterbeen verbrijzeld. Na aankomst in het Diaconessen hu is te Haarlem is het terstond geamputeerd moeten worden. De cchtgenoote van den bestuurder der auto sloeg legen de voorruit en bekwam snijvvonden aan liet gelaat. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Het rijwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. Berucht inbreker achter slot en grendel. Veluwe-bewoners krijgen weer rust. Reeds geruimen tijd werd een groot gedeelte van de Veluwe onvei lig gemaakt door een inbreker, die vrijwel iedcrcn avond zijn slag wist te slaan, waarhij hij het in de eerste plaats gemunt had op alleenstaande kleine woon- en winkelhuizen. Telkens paste hij dezelfde tactiek toe. Door het uitsnijden van een ruitje wist hij binnen te komen. Na evcnlueele contanten, welke hij op zijn speurtocht vond, bij zich gestoken te hebben, stelde hij een onderzoek in keu ken cn kelder in, waar hij zich aan eetbare waren en dranken te goed deed. De man herhaalde dit spelletje soms vier of vijf maal in een nacht. Telkens dook hij in een andere gemeente op. Zoo werd hij door de politie te I-Iattum, Nijkerk, Gorssel, Amersfoort, Deventer, Zut- fen en Apeldoorn gezocht. Gistermiddag is de Apeldoornsehe recher che er in geslaagd rlen man, D. van L., die in een hotel te Apeldoorn verblijf hield, van waaruit hij zijn nachtelijke tochten onder nam, te arrestccrcn. Van L. is tlians inge sloten. NATIONAAL INKOMEN IN 5 JAAR MET RUIM 22 MILLIARD RIJKS- MARK VERMEERDERD. UITVOER DAALDE. Uit het weekoverzicht van het in stituut voor conjunctuurondcrzoek te Berlijn, waarin een overzicht gegeven wordt van Duitschland's economische ontwikkeling in de jaren 1932 tot 1937, blijkt dat het aantal tewerk ge stelde arbeiders in deze periode van 12.58 tot 18.37 millioen, de industri- eele productiewaarde (bruto) van 37.8 tot 75.8 milliard rijksmark, der landbouwproductievan 8.7 tot 11.9 milliardrijksmark, de staalproductie van 5.65 tot 20 millioen ton en de cementproductie van ongeveer 3.25 tot 12.5 'milliard ton is gestegen. De beleggingen namen toe van 3.5 tot 15.516 milliard rijksmark, het aantal nieuwgebouw de huizen steeg van 131.000 tot 290.300, het aantal in aanbouw zijnde koopvaardijsche pen van 5.000 tot 367.000 brt., het totaal aan tal personenauto's van 0.49 tot 1.11 millioen stuks end at der vrachtauto's van 0.15 tot 0.32 millioen stuks. Het nationale inkomen steeg in deze periode van 45.2 tot 67.69 mil liard rijksmark, de kleinhandelsom- zet van 22.7 tot bijna 31 milliard rijksmark. Het invoervolume was in 1936 nog bijna 40 procent kleiner dan in 1928 en zelfs in 1937 bedroeg het volume nog slechts 71 pro cent van den toenmaligen stand. Te oordeo- len naar het bedrag op de handelsbalans is de invoer van 19 procent in 1928 tot 17 pro cent in 1933 cn tot 14 procent in 1937 gedaald. De voornaamste oorzaak voor de daling van den uitvoer was de geringe afzetmogelijk heid op de buitenlandsche markten en de moeilijkheden welke voor den Duitschcn uitvoer voortsproten uit de concurrentie der landen met een gedevalueerde valuta. tt Zonderling geval van ontvoering. Het begrip „kidnappen" is bekend: men verstaat daaronder het rooven of ontvoeren van personen van eiken leeftijd en elk ge slacht. die meestal eerst na betaling van een aanzienlijk losgeld weer vrij gelaten worden. Deze kidnapperij bloeit in het bij zonder in de groote steden van het Verre Oosten, zonder dat. het tot nog toe aan de politie gelukt is daartegen iets te onder nemen. Ook in Harbin, de welbekende Mantsjoerijsche stad is de kidnap perij sterk in zwang en de burgers van deze stad waren dan ook niet zeer verrast, toen het ochtendblad de ontvoering van een jonge dame meldde, wier ouders juist met haar een reis naar Amerika wilden ma ken. De vertwijfeling van de ouders was begrijpelijk zulks temeer, wijl de biljetten voor de reis reeds gekocht en niet bepaald goedkoop geweest waren! Wat dus te doen? Het losgeld, dat de kidnapper eischte, be woog zich binnen bescheiden grenzen slechts 700 koeobi of ongeveer 35Ó gulden cn daarom besloten do ouders, de politie er maar huiten te houden en de som op do aangegeven plaats te deponeeren. Want wendt men zich tot de politie, dan maakt men de zaak maar erger. In dat geval ma ken de kidnappers van het Verre Oosten korte metten met hun slachtoffer. Zooals gezegd, de 700 koeobi werden gedeponeerd cn hoera!!! twee dagen later stond het dochtertje weibehouden en nog juist op tijd weer voor haar ouders. Dat wrl zeggen: „ge heel welbehoudcn" was zij niet het meis kc was smoordronken en gaf in dezen toe stand een getrouw verslag van haar „ont voering": Geen sprake van kidnapperij! Oh neen! De jonge en zeer levenslustige dame had slechts aan haar talrijke vrien den een aardig, klein afscheidsfuifje willen geven, waartoe haar echter de noodige con tanten ontbraken. Wat lag dus meer voor de hand. dan zich dit geld langs den om weg van een gefingeerde kidnapperij te ver schaffen? Terwijl dus .vader en moeder angstig thuis zaten, bracht de „geroofde" dochter met haar vrienden een aangenamen tijd in een minder gunstig bekend staande amu sementsgelegenheid van de stad door en ver rijkte daarmede de schandaaltjes-kroniek van Ilarbin met een verder leerrijk hoofd stuk Japansche censuur op telegrammen Protesten te verwachten. Uit Shanghai wordt gemeld, dat met in gang van heden geen cijfertelegrammen meer zullen worden aangenomen, tenzij con sulaire ambtenaren aangeven, dat de afzen ders betrouwbare firma's zijn. De afzenders, die code gebruiken, moeten een afschrift der code inleveren hij de Japansche censuur. Telegrammen van Chineesche firma's mo gen niet in code zijn. De Britsche en Amerikaansche firma's zijn zeer verwonderd en verontwaardigd over het besluit der Japansche censuur. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat \mcrikaansche consulaire ambtenaren waar schijnlijk krachtig zullen protesteeren bij de Japansche ambassadek Vertrek van Aankomst te Rang. 27 Jan. [Singap. 27 Jan. Athene 27 Jan. jMars. 27 Jan. Alex. 27 Jan. jBasra 27 Jan. Rang. 27 Jan. [Jodhp. 27 Jan. Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Torenvalk (heenreis) Pelikaan (terugreis) (heenreis) |A'dam 27 Ian' |Napcls 27 Jan- a/'ür")1 |Band-27 Jan- |Sinpap- 27 fh'c"eis) iA'dam 29 I De Gier bleef in verband met de slechte weersomstandigheden in Marseille. Valborg Christensen wordt zwemleerares. De bekende Deensche schoolslagzwemster Valborg Christensen, zal op 1 April a.s. een functie als zwemleerares gaan bekleeden, evenalshaar bekende landgenooten Else Jakobsen en Lilly Andersen. Zij zal dus automatisch van den amateurstand verval- Valborg Christensen (rechts) in gesprek. len worden verklaard. Mej. Christensen zal haar land op de Europeesche kampioen schappen in Augustus a.s. te Londen dusl niet kunnen vertegenwoordigen, hetgeen ze ker een verlies voor Denemarken mag worden genoemd. De „Angriif" begint anti-semie- tische artikelenreeks. De Angriff, het officieele orgaan van het Duitsche Arbeidsfront, maakt in zijn edi tie van 23 Jan. jl. een aanvang met zijn eenige dagen geleden aangekondigde cam pagne tegen de Joden. Deze campagne be staat uit een artikelenserie, waarvoor men de titel „En de familie verdient?" heeft ge kozen. Het blad deelt thans mede, dat de bedoeling van deze artikelen niets meer of minder is dan het opmaken van een inven taris van de werkzaamheid van Joden in het Duitsche bedrijfsleven. Het dient te worden overwogen, of niet handel en bedrijf uit zichzelf een inrichting in het leven roepen, die alle mededeelingen over de Joodsche knep.en en streken in het zakenleven verzamelt. Wat in de ecne branche wordt waargenomen, moet aan alle andere worden medegedeeld; waaraan de andere branche lijdt, het dient ook voor de overigen te worden gesignaleerd. Slechts op deze wijze aldus besluit de Angriff zijn inleiding tot de antisemietische artike lenserie zal de strijd tegen het Joden dom op snellere en „hetere" wijze worden gevoerd en afgewikkeld. Medegedeeld wordt voorts, dat de grond en hypotheekmakelaars thans doende zijn een vergunningsstelsel voor hun bedrijf in het leven te roepen, opdat langs dezen weg de Joden uit dit beroep geheel kunnen'wor den uitgeschakeld. Op de terreinenmarkt zullen zij dan geen rol meer kunnen spe len. liet blad blijft zijn aandacht op de Joodsche makelaars en huizeneigenaars concentreeren, getuige de aankondiging van het volgende artikel, dat over eenige dagen in deze serie zal verschijnen, dat zich be zig zal houden met „Joodsche huiseigena ren en hun huren". Een en ander is met fotomontage's a la Stürmer verlucht Dertienjarige roover voor den rechter Beschuldigd van diefstal met geweldpleging. Een dertienjarige schooljongen uit Bronv ley, in het graafschap Kent, moest vool* den rechter komen, beschuldigd van diefstal met geweld. Hij zou een anderen jongen op een weiland zijn tegengekomen en hein hebben beroofd van drie pennies en twee compas- sen. De rechter zeide, dat de Jongen ook al reeds twee meisjes had beroofd. Een schroe vendraaier en een bos met sleutels werden op dezen veelhelovendcn knaap bevonden, vertélt de Daily Express. Toen hij door den rechter werd onder vraagd, zeide hij: „Reken maar, dat ik hem een flinken opstopper gaf. Ik had al een heelen tijd niet gevochten en had er dus echt zin in." De rechter besloot den jeugdigen roover door een psychiater te laten onderzoeken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2