m GOUDGRAVERS DE BCilIS Beste Jongens en Meisfes Ziezo, ik zit weer op kantoor achter de tchrijfmachine. Ik ben weer helemaal beter en voel me kip-lekker. Ben thuis erg ver wend, net als alle zieken mensen. De ene helft van m'n vrienden schrijft me, dat ze de raadsels erg makkelijk vonden en de andere helft dat ze vreselijk moeilijk warpn. Nu... wat moet ik dóAr nu van den ken. Ik weet het zelf niet. Voorts zitten ze allemaal te wachten op het Prinsesje of het Prinsje. Erg ongedul dig, want ze krijgen een vrije dag. Nu, het xal wel niet zo lang meer duren, en mis schien is het Prinsenkindje er al, als deze krant in de bus rolt. Wie weet... Het boek is deze week gewonnen door: KLAAS BORST, Schagen. Jan Keyze-r, Anna Paulowna. - Als ik thuis ben, hoor ik ook wel eens naar Peter Pech, Jan. Maar dat gebeurt niet dikwijls hoor. Hilda Bestevaar, Schagen. Alweer een nieuw vriendinnetje. Welkom in ons mid den, Hilda. Ik hoop, dat je altijd mee blijft doen. Jacomijntje van Rijn, Wester-Moerbeek. Of ik van dieren houd Jacomijntje? Nou en óf. Vroeger hadden we een poes en nu heb ik zelf een hond. De poes was erg leuk ge tekend hoor. Wim Glas, Noordscharwoude. Mis schien komt er volgende winter wel ijs, Wim. Want ik geloof dat we het nu niet meer krijgen. Jannie Klomp, Stolpervlotbrug. Ben je nu boos, dat ik je verleden week ben vergeten? Heus, het zal niet meer gebeu ren. Dat beloof ik je. Dag! Gretha ter Burg, Anna Paulowna. Dat zal wel een leuk gezicht geweest zijn op dat gladde veld, hè"? Natuurlijk mag je mee doen. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd! Adr. en Anne Goedhard, Schagen. Alweer twee nieuwe vriendjes. Of zijn jullie broertje en zusje? Schrijven jullie dat eens? Nancy Brugman, Braakpolder. Nu Nancy, ik weet heus geen ander middel tegen de griep, dan lekker in bed te blijven. Wat had jij een mooi rapport. Nelly Kooy, Heer Hugowaard. Vrese lijk, Nelly, wat kreeg ik deze week een klein briefje van je. Was er helemaal geen nieuws Wim en Rienus Meerse, Schagerbrug* Vind je het fijn, dat je mag leren melken? Hebben jullie veel koeien? Govert van Zandwijk, Anna Paulowna. Ik ben gelukkig weer beter, hoor. Het was toch niets leuk om in bed te liggen. Lieze Borst, Barsingerhorn. Wat een aardig postpapier heb je Lieze. Maar dat je me zo'n klein briefje schreef, vond ik niet aardig. Tini Zeeman, St. Pancras. Wat een gezellige lange brief heb jij geschreven! Wat een feest zal dat worden, als je jarig bent. Ik kom ook even om een hoekje kijken hoor. Mischien schiet er nog wel wat over. Dag Tini. Herman Liefhebber Anna Paulowna, Onze puzzleclub breidt zich steeds uit. Ik vind het fijn, dat jij nu ook mee gaat doen. Krijg ik volgende week weer een brief van je, Herman? Miek Leguit, Schagen. Je hebt leuk postpapier gekregen, Miek, en ook nog een boek. Het lijkt wel of je jarig bent. Dag Miek. Trjjnle Ruig, Schagen. Je versje zal ik hieronder afdrukken, Trijnie. Ik vind het erg leuk. Beste Kindervriend, Al heb ik niets verdiend, Toch houd ik vol En word niet dol. Ik puzzel voor Een taart of boeken En ga steeds door Met raadsels zoeken. Janna Stins, Schagerbrug. Ben je erg nieuwsgierig naar je rapport, Janna? Het zou fyn zijn, als je vooruit gegaan was. Gerrit Bakker, Langer eis. Wat een mooie gedichten heb jy gemaakt. Heb je dat helemaal alleen gedaan, Gerrit? Wat een stoute poes om buurvrouw Mies in haar staart te bijten. Marietje en Wim Boontjes, Schagerbrug. Waarom jullie niet in de krant stonden, Ma- rietje en Wim? Heus... ik heb er geen idee van. Zal het eens aan de kabouters vragen... Piet Noot, Schagerbrug. Ja hoor, Piet, je mag meedoen. En nu maar goed puzzelen, dat je het boek gauw in de wacht sleept. Piet Delver, Wieringerwaard. Ik heb niet geweten, dat jouw moeder zo'n sjoelster was Piet. 131 in één maal... dat doe ik haar niet na. Kennen Nellie en Kees Everts' ouders het ook zo goed? Annie en Agatha v. d. VlietZo mag ik het horen... het raadsel bijna niet kunnen oplossen en tóch niet willen, dat een nicht helpt. Zo heb je er het meeste genoegen van. Ook al win je geen boek! Piet Veeter, Schagerbrug. Ja Piet, ik heb ook wel eens konijnen gehad. Maar ik liet ze in de bleek spelen en toen hupte er zo'n dikkert naar binnen, de kamer in. En... de hele kamer lag vol knikkers... Jan en Corrie Kalverdyk. Dat was een gezellige brief, die jullie geschreven hebben. Ik had niet gedacht dat de Schager Courant zo'n revolutie bij jullie thuis veroorzaakt als hij Zaterdagmiddags komt. De een moet Tarzan hebben... de ander de Kinderbriefjes en vader Kalverdijk kijkt of z'n spruiten de taart niet gewonnen hebben. En... het eten wordt koud. Groeten aan Ger hoor! Neii Lak, Hoogwoud, Dat v:as inder daad een klein briefje, Neli. Maar 5 regeltjes. Jacomijntje van Rijn, Wester-Moerbeek. Ik dank je heel vriendelijk voor de uitge tekende konijnen, Jacomijntje. Wat heb je dat aardig gedaan... het was zó echt, dat het water uit m'n mond liep, DéLéAég! Thijs en Jonhannes Baas, Schagerbrug. - Zo, verdien jij al twee kwartjes in de week Thijs? Dat vind ik flink van je. De groeten van den Kindervriend aan Johannes. Diet de Boer, St. Maartensbrug. Zo, zo, weet meester Moll hoe ik heet en wil hij het niet zeggen. Net goed zo! En mijn achter naam...?? Ja, heus waar, die is Kinder vriend. Eerlijk waar! Mary Janne Bregman, Burgerbrug. Heb je naar me gekeken in Schagen, Mary? En me niet gezien Dat was jammer, hè Maar enfin... dat komt mischien nog wel eens. Willem Mosk, Schagerbrug. Ja, Piet Veeter was gelukkig. Die ging twee geleden met het boek strijken. Mag je, het van hem lezen Annie Jacoba van Teulingen, Anna Pau lowna. Dat was een ontrouwe poes, waar je me van vertelde, Annie. Eerst aan komen lopen en nu, als hij dik en rond ,is, weer weg. Niets aardig van haar! Bep en Trien Tysen, Anna Paulowna, Ja, de spanning hangt in de lucht, jongens... overal versierde étalage's, alles ligt klaar, maar de wacht is op... hoe lang nog? Marie Koning, Bedankt voor de tekening van het zeilschip, Marie. Maar je bent vergeten te schrijven waar je woont. Hoor ik dat nog? Jan Sfcöve, Schagerbrug. Zo Jan, dat lijkt me een stout broertje van jouw. Vind je hem alleen maar lief als hij slaapt...? Foei... dat is een beetje al te erg hoor! Jopie Tiessen, Petten. De raadsels moeilijk, kom, kom, dan maar een uurtje langer er op zitten peinzen. Dat is niets erg hoor. Aagje Jansma, Petten. Nee... o nee, de Kindervriend heeft geen vrij, als het Prinsje of Prinsesje geboren wordt. Integendeel... Gerrit v. d. Sluis, Sint Maartensvlotbrug. Je vindt het vast en zeker fijn, dat je er een broertje bij gekregen hebt, Gerrit, of ben je' net als Jan Stöve, die zijn broertje alleen lief vindt als hij slaapt? Marietje van den Baan, St. Maartensvlot brug. Welkom, welkom nieuw vriendin netje. En heb je je kanarie al gekregen? Dat schrijf je van de week zeker wel eens, niet? Jacob Zwaan, Callantsoog. Is meester al weer beter Jacob, of heeft de griep hem nog te pakken? En je hebt gelijk met die vrije dag: wat in 't vet ligt verzuurt niet! Henk en Lia de Graaf, Schagerbrug. Ja Tarzan vinden jullie allemaal vreselijk mooi. En... ik kan het me indenken. Wat een avonturen allemaal niet! Pietje de Vet, Schagen. Is je vader over 5 weken uit Indië thuis? O, o, ik wou dat ik er bij kon zijn als hij binnenstapt. Wat zal het een feest zijn. Bemard v. d. H., Schagen. Ja, ik ben weer helemaal beter hoor. Maar ik heb het een paar dagen best te pakken gehad. Henk en Cor Modder, Schagerbrug. Ja... met het ys wordt het nu een rare ge schiedenis. Er is nog een kansje, maar groot is het niet... Jack v. d. Capele, Schagen. Leraar kun je op twee manieren schrijven Jack. In de oude spelling (zoals de gewone krant) met „ee" en in de nieuwe (zoals in de kinder krant) met „e". Zo, dat weet je weer. Gretha Hartog, Schagen. En óf... ik vind het heel goed als je van nu af mee gaat doen. Ik reken op je hoor! Johanna de Veer, Schagen. Ik ben erg nieuwsgierig wat je allemaal hebt beleefd in Amsterdam, Johanna. Hoor ik het deze week? Roelie en Henk Vink, Koegras. Zo is het nu by een massa mensen, jongens. De hele dag de radio aan en maar luisteren... Gerrit v. Gulik, Den Haap Nou, zeg dat wel, Gerrit, het zijn byna altijd meisjes, die de boeken winnen. Maar dat komt om dat de Kindervriend zoveel van meisjes houdt... Dik Jes, Anna Paulowna. De tekening van de luitenant ter zee heb ik ontvangen, maar ik moet je wel vertellen, dat ik in mijn hele leven nog nooit zo'n lelijke ontmoet heb. Brrr. wat een isegrim. Alida Zwiers, Anna Paulowna.. Nee, doodziek was ik niet, maar leuk was het ook weer niet direct. Een keel, zo dik als een kropper-duif... je begrijpt hè? Rika Keyzer, Schagen. Ja, die Piet Delver heb ik lelijk voor meisje uitgeschol den. Hij zal wel erg boos op me zftn denk ik. Of valt het nogal mee? Corrie Keyzer, Schagen. Ja, de Key- zertjes hebben mooi postpapier, dat heb ik al meer opgemerkt en vooral dat, wat jullie nu hebben, is bijzonder. Maar zuinig zijn hoor! Guda Schouten, Schagen. Nee, dat be grijp ik, Guda. Als ie ziek bent heb je geen zin in brieven schri Daar kan ik van meepraten. Jan Brommer, Barsingerhorn. Een kort briefje Jan. Dat ben ik van jou anders gewend, zèg! Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Van die sjoelerij heb ik al gelezen bij een ander vriendje. Ik kom nog eens m'n neus om de hoek bij de Evertsen steken. En dan eens proberen of ik ze verslaan kan! Klaas Borst, Schagen. Zo zie je maar Klaas, dat alle beetjes helpen. Je verdient nu een dubbeltje in de week en dat is nog niet zo veel. Maar als je sparen kunt is het gauw een hele som. Jacob, Jannie en Helmoet Schoort. Of Schagen weer met 51 morgen zal winnen. Nou, dat is een gewetensvraag. In ben geen voetbalexpert, maar zou zo zeggen dat ze wel een kans maken te winnen, maar-niet met zulke grote cijfers. We zullen eens kij ken of m'n voorspelling uitkomt. Henk Hoogland, Burgerbrug. Dat was aardig van je opoe Henk om dropjes mee te brengen. Houdt je daar ook zo van? Jacoba Kuiper. Wat geef je me nu voor een raadsel op Jacoba: hoe komen de vlooien in bed? Wel, ik denk op hun poten. Of niet? Het is met dat raadsel net als met die revue: „Te mal om waar te zijn!" Carrie en Jannie Wardenaar, Dirkshorn. Jullie zijn te gast geweest bij Hillie Kant en Betsie de Goede. Daar zeg je wat... mis ik die al geen paar weken by de briefjes. Hoe zit dat? Jocoba Bogaard», Breezand. Jacoba's meester heeft gezegd, dat zij aan den Kin dervriend moet vragen of ze geld krijgt voor het verhaaltje wat de krant van haar heeft opgenomen. Ik wil er niet veel van zeggen: Omdat ik denk, dat die meester dat als een grapje bedoeld heeft. Maar anders... Gerrit Wit, Terdiek. Nóu, óf ze me verwend hebben Gerrit. Lekkere flesjes vruchtensap, sinaasappelen en mandarein- tjes, en later af en toe een taartje. Mis schien kom ik op de uitvoering. En... ik zal naar Gerrit Terdiek vragen hoor! Janie Broekhuizen. Morgen ben je jarig, Janie en bij voorbaat feliciteer ik je hartelijk hoor. Schrijf je me wat je allemaal gekregen hebt? Dit was het laatste, briefje. Het kon weer toe. Tot volgende week. KINDERVRIEND. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK. De beroepen zijn: Bakker, Smid, Modiste. n. A, Jan, Kaart, Stralen, Staal, Kar, A. Geluk en tegenslag, rijkdom en ontbering Voor de scherpzinnigen. De geestigheid was dat de cijfers van 1 tot 10 in de mededeling verwerkt waren. 5^2. cOo Zeventig jaar is het geleden, dat in de N oord-Amerikaanse staat Colorado de eerste grote goudaders werden ontdekt, waardoor een geweldige stroom avon turiers uit alle deelen van de wereld naar dit „beloofde land" werd gevoerd. Die tijd wordt nu in de Amerikaanse kranten nog eens her dacht en een groot aan tal steden en goudmij nen kunnen dit jaar hun 70-jarig jubileum vieren. Spannende en romantische verhalen kunnen nog worden verteld over die eer ste tijd van dë goudgravers. Honderddui zenden mannen zijn in de afgelopen 70 jaar naar het „goud"land gegaan. De meesten van hen hebben geen goud en rijkdom gevonden, zoals ze hadden ver wacht, maar wel armoede en ellende. Want maar heel weinig mensen was het geluk beschoren, werd het goud zo maar in de schoot geworpen, zoals ze verwacht ten. Jack Tabor kwam uit Missouri om voor het eerst zijn geluk te beproeven met het goudgraven. Hij ging naar Leadville en daar ontmoette hij een oude geslepen goud graver, die hem voor een vrij grote som geld een oude schacht verkocht, waar hij zelf jaren lang tevergeefs naar goud had gezocht. Jack, die geheel onervaren was, liep er dadelijk in, want de slimme kerel had eèn paar handenvol stofgoud gestolen uit de mijnen van Little Pittsburg en die mengde hij door een paar aardkluiten van de waardeloze schacht. Tóen Jack het goud zomaar op de bodem zag liggen, was hij overtuigd, dat hij dade lijk geluk had, hij kocht de schacht voor Goede oplossingen ontvangen van: Janne K., Stolpervlotbrug; Miek L., Scha gen; Janne S., Schagerbrug; Kees H., Lutjewinkel; Tim Z., St. Pancras; Trijnie R., Schagen; Lieze B., Barsingerhorn; Go vert v. L., Anna Paulowna; Wim en Rienus M., Schagerbrug; Nelly K., Heerhugowaard; Nancy B., Braakpolder; Hilda B., Schagen; Piet V., Schagerbrug; Annie en Agatha v. d. V., Oudesluis; Piet D., Wieringerwaard; Piet N., Schagerbrug; Marietje en Wim B., Schagerbrug; Willem M., Schagerbrug; Mary Janne B., Burgerbrug; Nellie K., Burgervlotbrug; Janie B., Burgerbrug; Piet de B., St. Maartensbrug; Thijs en Joh. B., Schagerbnjg; Nelie L. Hoogwoud; Jan en Corrie H., Schagen; Jopie T., Petten; Bram v. d. W., Kolhorn; Gerrit v. d. S., St. Maar tensvlotbrug; Marie K., Schagen; Nellie P., Kolhorn; Marietje v. d. B., St. Maartens vlotbrug; A. J., Petten; Jan S., Schager brug; Henk J., Koegras; Gretha H., Scha gen; Jack v. d. C., Schagen; Henk en Cor H., Schagerbrug; Bernh. v. d. H., Schagen; Pietje de V., Schagen; Henk en Lia de G., Schagerbrug; Jacob Z., 't Zand; Ab M., Bar singerhorn; Corrie K., Schagen; Rika K., Schagen; Alida Z., Anna Paulowna; Gerrit v. G., Den Haag; Guda S., Schagen; Albert B., Groeneveld; Klaas B., Schagen; Hendri- cus P., Keinsmerbrug; Nellie en Kees E, Keinsmerbrug; Jan B., Barsingerhorn; Lies en Wulbert K., Schagen; Janie B., Schagen; Nico Honig, Schagen; Hillie K., Dirkshorn; Corrie en Jannie W., Dirkshorn; Jacoba J. K., Schagen; Henk H., Burgerbrug; Jacob, Jannie en Helmoet S., Schagen. NIEUWE RAADSELS. I. Het Visitekaartje. Deze week hebben wij het naamkaartje van een dame in handen gekregen en om eerlyk te zijn, het is eigenlijk, hoewel een vreemde, ook een echt vrouwelijke naam. Kijk maar: Wat voor beroep oefent deze dame uit? n. H. S. HOETISDUUR Haal hier een bloemennaam uit. Hè, wat zit die jas me nauw. ni. Hoe groot was het leger van den vijand, nadat Simson er 600 verslagen had? zijn laatste geld en de oude goudgraver lachte in zijn vuistje. Het duurde niet zo lang of Jack merkte al hoe hij was bedro gen, maar hij wilde het nog niet zo gauw opgeven. Hij bleef maar doorgraven, veel dieper dan de oude man ooit was gekomen en dertig voet onder de grond daar stootte hij plotseling op een goudader. In een jaar verdiende Jack niet minder dan 200.000 dollar, dat is ongeveer 500.000 gul den. Tegenwoordig nog liggen in diezelfde streek de goudvelden van Huil City. Een jaar lang heeft ook een apotheker naar goud gezocht in de buurt waar nu Cripple Creek ligt. Hij had zijn zaak ver kocht, het geld besteed om land te kopen in het „goudland", maar geen korreltje vond hij, hoe hij ook zwoegde en werkte. In wanhoop greep hij zijn hoed, gooide die een eind weg en waar die hoed terecht kwam, begon hij in het wilde weg te gra ven. Diezelfde dag ontdekte hij een prach tige, grote goudader en nu nog wordt die schacht de „Apothekers-schacht" genoemd. Nog veel meer verhalen zijn er in om loop, over mannen, die toevallig de schat vonden waar ze tijden lang tevergeefs naar hadden gezocht. Een ezel, die aan een. paaltje vastgebonden stond, werd onge duldig en begon met zijn poot te stampen en met zijn hoef te krabben op de grond, waardoor hij juist een reusachtige goud ader blootlegde. Een voerman vond een kostbare klomp goud, doordat de wielen van zijn wagen diep in het zand wegzak ten, Een Zweed slingerde, toen hij weken lang vergeefs had gezocht zijn houweel een eind van zich af in een bui van woede en wanhoop en zie, tusschen de steenen, die door zijn houweel uit de rots geslagen werden, schemerde goud. Al die geschiedenissen leven nu weer op in Colorado. Maar ook de treurige verhalen zijn nog niet vergeten, en die zijn er ook meer dan de herinneringen aan geluk en voorspoed. Uit Chicago kwam een man naar Colora do en begon te graven in de buurt van de Creeson-mijn, hoewel het volkomen nut teloos scheen, want voor hem waren al honderden anderen daar geweest, om hun geluk te beproeven, zonder ook maar iets te- vinden. Maar op een dag had deze vol hardende man dan toch geluk en helaas tegelijk ongeluk. Met zijn houweel hakte hij een groot rotsblok los, maar hij verloor zijn evenwicht en stortte in een ongeveer tien meter diepe spelonk, die onder de rots verborgen was geweest. Met een gebroken ruggegraat bleef hij liggen. Toen de andere goudgravers hem vonden, was hij dood; rondom hem heen lagen grote en kleine goudklompen die waarde genoeg hadden om hem op slag tot een van de rijkste men sen ter wereld te maken. Het waren echte avonturiers, die pion- niers van het goudland. Slechte mannen waren er onder en het is geen wonder, dat zo nu en dan een van hen spoorloos ver dween, vermoQrd door afgunstige kame raden. Ook door honger en dorst, door ziekte en ontbering kwam velen om. Ze zijn niet opgetekend, alle slachtoffers van de goud dorst, maar wanneer ze opgetekend wer den, zouden het er duizenden zijn. Een vondeling Bij Palermo werd een grote schildpad op het strand gevonden, die op zijn schild een Russisch opschrift had. Hij woog nu 98 kilo. Op zijn schild stond, dat hjj 15 jaar geleden 52 kilo zwaar was geweest en dat een Rus hem op Capri in de zee had laten zwemmen. E D BU G A R R I C RROUGHS No. 49. Even later was het hoofd van Tarzan bo ven de hoek van de schacht. De binnenplaats was verlaten. De inwoners van Opar waren allen bij de offerplechtigheid verenigd. Hij hoorde stem van La van het nabij gelegen binnenhof. De dans was geëindigd, het mes kon dus elk ogenblik vallen. Toen hy hier aan dacht, rende hij vlug naar voren, naar de plaats vanwaar hij de stem van de hoge priesteres hoorde. Het lot wees hem de juiste ingang van de grote, dakloze ruimte. Tus sen hem en het altaar bevond zich een lange rij priesters en priesteressen, in afwachting tot ze hun gouden beker konden vullen met het warme bloed van hun slachtoffer. De hand van La ging langzaam naar beneden naar het hart van dé tere, stille figuur die daar uitgestrekt op de harde stenen lag. Tarzan gaf een schreeuw, die bijna als een snik klonk, toen hij de trekken herkende van de vrouw, die hy liefhad. Toen zwollen de aderrti van zijn voorhoofd op als een vlam mende roode band, een rode mist kwam voor zijn ogen en met de vreselyke kreet van een aap, die krankzinnig wordt, sprong hij als een grote leeuw midden tussen de priesters. Ter wijl hij de dichtstbrjstaande priester neersloeg, vloog hij als een wervelwind naar het altaar. De hand van La was blijven stegen by het eerste teken van verstoring. Toen zij zag, wie dit teweeg had gebracht, werd zij bleek. Want ze had het. geheim van de verdwijning van deze vreemde man uit de gevangenis, waar in zij hem zelf had opgesloten, niet kunnen verklaren. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15