Aantal slachtoffers van explosie stijgt Felle brand bij Amstelveen Opvoeding tot gemeenschap Nederland blijve gastvrij! Wild sloegen de vlammen uit Dictatuur in Griekenland? Postvluchten op Indië Schitterende prestatie van Caraccio'a Rosemeyer doodelijk verongelukt De taak der democratie. Rede van oud-minister mr. P. J. Oud. Voor de Vereeniging voor Paedagogiek hield gisteravond in het muzieklyceum te Amsterdam de oud-ministei van financiën, mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, een lezing over: „De betrekking tussclien individu en staat: opvoeding tot gemeen schap". Men zegt wel eens aldus spreker dat het, belang der gemeenschap gaat boven dat van liet individu. Dit is in zooverre juist, dat het belang van den eersten mensch niet dat van den ander in den weg staat. Wij moeten worden opgevoed in de gedachte: het gaat niet alleen om mij, maar ook om anderen". Er is steeds een zeker dualisme in den mensch, eenerzijds het indi vidualisme, anderzijds de banden met gemeenschap en staat. De staat is het meest dwingende orgaan, aan welks gezag men zich zeer moeilijk kan onttrekken. Uitvoerig' besprak mr. Oud vervolgens de rechtsgronden van den staat, het gezag en de beperking van dit gezag. Het begrip „vrijheid". De staat, aldus de conclusie van mr. Oud, is een onmisbaar orgaan tot handhaving van de rechtsorde, die tot taak heeft de vrije ontwikkeling van den mensch te be vorderen. Het begrip .vrijheid' is uiterst gecompliceerd. Vele maatregelen beperken schijnbaar de vrijheid, doch wanneer men die maatregelen in het groote verband beschouwt zal men meestal tot de conclusie komen, dat die bepalingen de vrijheid van anderen beschermen. Beteekenis van de staatkundige propaganda. „Eerbied voor de opvattingen van andere mcnschen" dient de leidende gedachte te zijn bij opvoeding tot 'gemeenschap. De opvoeding tot staatsburger zal moeten wor den verricht waar dat maar mogelijk is: in het gezin, in de school, in de vereenigin- gen enz. De staatkundige propaganda staat over het algemeen niet in een meden reuk, men verliest daarbij te dikwijls uit het oog. dat de bedoeling opvoeding is. Bij de mas- sa-propaganda komt helaas maar al te dik wijls het probleem van de opvoeding in het gedrang. Spr. meent, dat men zeer zeker moeilijke politieke vraagstukken voor de massa kan behandelen, mits men het vraagstuk volkomen bchccrseht en het eerlijk stelt Als voorbeeld noemde spr. Gladstone cn de wijze, waarop deze de massa toesprak. De democratie in onzen tijd heeft de taak niet alleen de aan dacht te vestigen op de rechten, doch ook op de plichten. Opwekking tot offeri>ereidhcid Is de tank van de paedagogiek, het verzaken van de plicht \an opvoeding tot gemeenschap zou de toekomst nog somberder maken dan deze heden reeds is, aldus eindigde oud- minister Oud zijn rede. Uitbreiding productie textiel-caseïne Per dag wordt 300.000 liter on- dermelk verwerkt. Wij vernemen dat thans ook de N.V. Ncd. Gruyère Blokmelkfabriek te Zwolle, de N.V. Fabriek van Melkproducten der Vereenigde Zuivelbereiders te Rotterdam en de N.V. Vereenigde Zuivelfabrieken te Leeuwarden, een overeenkomst met de H.I.M.C.A. zijn aangegaan voor deelname aan de productie van textiel-caseïne, dienende als grondstof voor „Lanital" mclkwol. De installaties zullen nog voor einde Fe bruari gereed zijn, waarna onmiddellijk met de productie een aanvang zal worden ge maakt. Hiermede staan rlus thans reeds tien in stallaties ter beschikking van de H.I.M.C.A. voor de vervaardiging van do textiel-caseïne. met een totale productie-capaciteit van ca. 10.000 kg. caseïne per dag, hetgeen overeen komt met de verwerking van ca. 300.000 liter ondermolk per dag. Onderhandelingen met andere fabrieken zijn reeds in een vergevorderd stadium. Herziening Vreemdelingenrecht noodzakelijk geacht. De gevaar lijke Pinda-Chineezen. Verschillende leden vestigden er in het Vooi'1. Verslag over de .Tustitie-begroot.ing 1938 de aandacht op, dat hier te lande wo nende Duitschei-s, die zich niet iinot de in Duitschland heorschendc opvattingen kuïi- ïion vereenigen, bloot staan aan een hinder lijke controle van de zijde hunner anders denkende land genoot en. Van verschillende zijden werd aangedrongen -op een spoedige her ziening van het Vreemdelingen recht. De huidige toestand, waarbij voor uit hun vaderland gevluchte vreem delingen een rechtspositie ontbreekt 'werd niet bevredigend geacht. Nederland handliave zijn traditie van gastvrijheid en verdraagzaam- hcid. Alleen Nederlandsche advocaten. Eenige leden drongen aan op oen bepa ling, vojgeps de wolkc voor het uitoefenen van de advocatuur de Nederlandsche natio naliteit zal zijn vereischt, daar het naar hun meening een verkeerde toestand is, wanneer aan vreemdelingen wordt toege staan aandeel te hebben in onze rechtsbe doeling. Van andere zijde zag men er geen bezwaar in, aan vreemdelingen toe te staan ten onzent de rechtspraktijk uit te oefenen. Bo vendicn is, zoo werd hier aan toegevoegd, het aantal vreemdelingen, dat van de be staande mogelijkheid gebruik maakt, zeer gering. Bedreigen Pinda-Chineezen onze volksgemeenschap? EnkoIj> leden wenschten hun ongerustheid uit te sproken over het voortgezet verblijf der „pinda-Chineezen" in ons land. Niet al leen, omdat deze personen door hun optro den met koopwaar, welk optreden dikwijls in bedelarij ontaardt, nering ontnemen a^n Nederlanders, doch ook vermits hun aanwe zigheid hier te lande voor onze volksge meenschap andere gevaren medebrengt, als daar zijn spionnage, verbreiding van het opiiumgebruik en ongewenschtc rasvermen- ging. Door voorruit van auto geslingerd Echtpaar gewond. Gisteravond omstreeks elf uur is een two- seater, bestuurd door een in wener van Aerdenhout op den Overtoom te Amsterdam nabij de Reijer Anslostraat tegen het al daar staand vcrkcerspaaltje opgebotst met het gevolg, dat zoowel de bestuurder als diens eehtgenoote door de voorruit werden geslingerd en heiden gewond werden. Zij werden naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht, alwaar zij, na verbonden te zijn, huiswaarts konden koeren. Het voorste ge deelte van de auto bleek geheel ontzet en met zulke kracht tegen het paaltje gebotst te zijn, dat dit laatste dwars op den vlucht heuvel kwam te liggen. Men vermoedt dat onoplettendheid van den bestuurder oorzaak van dit ongeval is. Kolendamp bedwelmt gezin in woonschuit Vrouw overleden. Gistermiddag is te Aalsmeer ontdekt, dat de bewoners van een woonburk, liggende aan de Stoinmeerkade, door kolendnmp zijn be dwelmd. Toen een dochter van deze bewoners bij de schuit kwam cn op haar kloppen geen antwoord kreeg, sloeg zij een ruit in, waar door zij naar binnen kon kruipen. Daar vond zij haar vader bewusteloos op een stoel en haar moeder levenloos in bed. Een genees heer, die ijlings was gewaarschuwd, consta teerde, dat de vrouw, de 54-jarige N. B., huis vrouw vau A. W., was overleden. Daar door het kapot slaan van de ruit nog tijdig vcr- sche lucht was toegestroomd, keerde hij den man. na ecnigen tijd het bewustzijn weer en zal hij waarschijnlijk geen nadcelige gevol gen ondervinden. Bij onderzoek bleek, dat een in het woon vertrek staande kachel de kolendamp had verspreid. De politie heeft een nader onder zoek ingesteld. UIT ONZE OOST Roekeloosheid in vuurwerkfa briek. De samenstelling van het ontplofte materiaal niet vol gens voorschrift? Zoonis wij in een godoeltc van onzon op laag van gisteren reeds meldden, is te Rem bang cn Chineeschc vuurwerkfabriek in de lucht 'revlogen. Vijf personen werden op slag r "dood, 22 personen werden zwaar en 14 licht gewond, allen arbeidsters. Van <!e zwaargewonden zijn nog 10 slncftt offers overleden, waardoor het aantal doo- dan to-t 15 is gestegen. Naar Aneta verneemi, is (ie ex plosie in de Chineescbe vuurwerk fabriek te Rembang, vennoedelijk te wijtep aan het feit, dat de vulling voor vuurwerk van andere samen stelling was dan hiervoor is voorge schreven. Met de toelaatbare samen stelling zou een dergelijke explosie niet mogeliik zijn geweest. Ook schijnt de hoeveelheid explosief-ma- teriaal grooter geweest te zijn dan bij de voorschriften is toegestaan. De explosie greep plaats op de plek waar de vulling geschiedt Van de zwaar gewon den zijn nog verscheidenen overleden. Hot getuigenverhoor leverde tot nog toe geen bijzonderheden op. Deskundigen stellen thans een onderzoek in naar de oorzaak. Van andere zijde wordt vernomen, dat de onmiddellijke oorzaak zeer waarschijnlijk gezocht moet worden in de onvoorzichtig beid van inheemsche vrouwen die in de fa briek werkten, voor zoover bet bet in-acht- nomen van de veiligheidsvoorschriften be treft. Thans zijn in totaal 15 menschen go dood. De hehandelcndo geneesheer verwacht dat nog vijf van de gewonden liet leven zullen laten. Ef-n vrouw mag niet meer dan 10 kilo kruit bij zich hebben. Het lerrein van de fnbriek is verdeeld in een gevaarlijke zone. De ongevaarlijke zone wordt ingenomen door de kantoren cn wo ningen. In de gevaarliike zx>ne staan, op ecnigen nfstand van elkaar eenvoudig ge bouwde huisics, van boven open, waarin vrouwen werken, die ter verwerking niet meer dan tien kilo kruit hij zich mo gen hebben. Eerst wanneer deze hoeveelheid hij de vulling is opgebruikt, mogen zij een nieuwen voorraad halen, zulks in verband met de veiligheid en ter voorkoming van groote ongelukken. Aangenomen mag dus worden dat bij een cvcntueele explosie slechts één vrouw het slachtoffer wordt. Gezien den zeer grootcn omvang van de ontploffing kan dus met waarschijnlijkheid worden aangenomen dat dingen zijn gebeurd welke tegen de voor schriften indruischen. Het laatste is de fabriek geïnspecteerd in November j.1., waarbij bleek, dat alle voorschriften zijn nageleefd. PUBLICATIE TEELT VAN TUINBOUWGEWASSEN ONDER Z.G. „HALVE RAMEN". Naar aanleiding van het in sommige dee- len des lands meer en meer voorkomend gebruik van z.g. „halve ramen" voor de teelt van tuinbouwgewassen maakt de Neder- laiplsche Groenten- en Fruitcentrale aan de bij haar aangeslotenen A het volgende bekend. Artikel 2 van het Crisis-Tuinbouwbcsluit 1938 I verbiedt o.m. het telen voor den han del van warmoezcrijgewassen en fruit on der glas, tenzij hiervoor een voor .1938 gel dige tuinbouwteeltvergunning aanwezig is. Teelt, van warmoezerijgewassen, als sla, spinazie, aardbeien, enz., onder „halve ra men", waaronder verstaan worden ramen van de maat 145 X 44 c.M., 158 X 46 c.M. of andere dergelijke maten, zonder dat de on der punt 3 op de teeltvergunning aange geven oppervlakte voor deze teelt ruimte laat, is derhalve niet toegestaan. Het gebruik van deze halve ramen" uit sluitend uls platglas en uitsluitend als hulpmiddel voor het vervroegen van de teelt van peulen, doperwten, boonen en augur ken, zal evenwel niet als telen onder glas cn bijgevolg niet als overtreding van dc ge noemde verbodsbepaling beschouwd worden, mits voor de teelt van deze gewassen onder punt 4 van de tccltvcrgunning toestemming is verleend. 's Gravenhage, 28 Jan. 1938. (Adv.) DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkcrbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937,'welke zijn ge denatureerd van 24 tot en met 29 Januari 1938, f 1 per 100 kg. zal bedragen voor groe ne erwten, door handelaren gedenatureerd cn voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f0.50 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steun vergoeding voor veldboonen van den oogst 1937,. welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of han delaren zijn gedenatureerd in genoemd tijd vak, zal f2.20 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 28 Jan. 1938. (Adv.) Twee boerderijen in de asch HET ALARMEEREN DER HAR DERWIJKER BRANDWEER LIEDEN KOSTTE EEN HALF UUR In den laten middag is gisteren liet stadje Harderwijk in opschud ding gebracht door een grooten brand in dc Havcrstraat bij den Vuldersbrink. In deze dichtbevolkte buurt met vele nau we straatjes bevindt zich een aantal boer derijtjes, welke tegen den ouden stadsmuur zijn gebouwd. In een dezer pcrceelcn, be woond door het gezin Bunschoten, is door onbekende oorzaak brand ontstaan, In korten tijd stond het gehecle pand, waarin veel hooi en stroo aanwezig was, in vlam men cn weldra sloeg het vuur, aangewak kerd door den sterken wind, over naar de aangrenzende boerderij van het gezin Wal tere. Beide panden zijn totaal uitgebrand. Het vee kon in veiligheid worden gebracht, doch de inboedels gingen verloren. Nog een boerderij aangetast. Ook een derde boerderij van het gezin Van Ark, werd door het vuur aangetast, doch hier konden de vlammen gstuit wor den, dank zij de aanwezigheid van een zwa- ren brandmuur. Twee voorbijgangers hadden den brand ontdekt. Zij alarmeerden onmiddellijk dc bewoners, die nog niets van het vuur had den bemerkt en waarschuwden de vrijwil lige brandweer. Deze kon eerst na een half uur met de blussching beginnen, aange zien het verzamelen der brandweer lieden geruimen tijd in beslag nam. Met volledig materiaal, namelijk twee mo torepuiten, waarop zeven stralen werden gekoppeld, werd dc strijd tegen het vuur begonnen, waarbij men zich hoofdzakelijk bepaalde tot liet nat houden der omliggende huizen. Tegen half zeven was het uitbrei dingsgevaar geweken. Houten vereenigingsgebouwlje een prooi der vlammen. Gisteravond omstreeks aoht uur is bij Amstelveen door onbekende oor zaak brand ontstaan in een houten gebouwtje, staande op het terrein van het Boschplan nabij het Jan Tooropplantsocn en in gebruik bij ccn jeugd vereeniging. Dc vlammen laaiden hoog op en kleurden den hemel rood, zoodat dc brand in den verren omtrek te zien was. Velen vreesden, dat er een ernstige brand woedde. Het gevolg was dan ook. dat behalve de brandweer van Nieuwer Amstel, op bet grondgebied van welke gemeente het ge- houwtje stond, eveneens de Amsterdamschc brandweer werd gealarmeerd. Deze rukte nie( twee motorepuiten eiv een polderepuit uit, doch keerde dadelijk naar de kazernes terug, toen bleek, dat de plek van den brand buiten het gemeentelijk territoir gele gen was. De brandweer van Nieuwer-Amstel, die met motorepuit verscheen, kon niet verhin deren, dat het gebouwtje geheel uitbrandde. Tegengesproken geruchten Uit Wennen werd gisteren gemeld, dat Metaxas in Griekenland de ad- solute dictatuur zou hebben inge steld. Officicele Grieksche kringen te Londen verklaarden echter, dat wel ecri aantal leiders der politieke op positie in Athene zijn gedeporteerd wegens het verspreiden van opruien de vlugschriften, maar dat het be richt over een dictatuur overdreven is voorgesteld. METAXAS. In aansluiting hierop meldt een speciale correspondent van Havas uit Athene: In tegenstelling met hetgeen eerder werd medegedeeld, is geen wijziging gekomen in het politiek regime in Griekenland, dat blijft zooals het sedert Augustus 1936 was. Met het oog op het drijven van reaction- nairen. en o.a. de publicatie van klaades- tiene' schotsschriften, heeft de regeering cchler besloten, een aantal personen te veroannen. Overigens is het in het land rustig. Hot Atheensch telegraafagentschap meldt: Een aantal oude politici heeft pamflet ten verspreid, waarin werd aangespoord tot revolutie. Verder is een complot ont dekt om een aanslag te plegen op 't leven van minister-president Metaxas. In verband hiermede zijn vijftien personen gearres teerd waarvan twee of drie gepensionneerde officieren. Zij zijn voor den tijd vari een jaar naar Ales gedeporteerd. In het geheele land heerecht thans kalmte en rust en alle klassen der bevolking en alle organisaties betuigen hun aanhanke lijkheid aan de regeering. Een bericht uit Weenen beweert nog, dat alle vroegere parlementsleden naar afgelegen eilanden zijn verbannen. De juweelen van de familie Hessen Door baron Von Neurath uit Bel gië gehaald. Baron von Neurath, de eerste secretaris van het Duitsche gezantschap te Brussel, heeft een bezoek aan Brugge gebracht om er de juweelen van de familie Hessen te halen. Vertrek van Aankomst te (heenreis) |sinKap- 28 IanjBand' 28 ,an' (terugreis) Jan. A'dam 28 Jan, fteenréS? lBasra 28 ,an' |Jodhp- 28 ,an- Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Wielewaal (terugreis) \heenreis) |A'dam 29 ,an- Jodhp. 28 Jan. jBagd. 28 Jan. Napels 28 Jan. |Alex. 28 Jan. Singap. 28 Jan. Rang. 28 Jan. I De waarde dezer juweelen wordt geschat op drie millioen franken. Bij de collectie be vindt zich een met kostbare steenen bezette zilveren sigarettenkoker, een geschenk van Tsaar Nicolaas van Rusland. Hij draagt de volgende inscriptie: „For darling Ernic with fondest love from Nick cn Alix. Nov. 25th 1904". De juweelen zullen naar het slot te Frie- drichsruhe worden overgebracht. Twee geraamten gevonden Deskundige ter plaatse. Bij de werkzaamheden aan de rio- leering te Strabeek, onder de gemeen te Houthem, bij Valkenburg (L.). zijn gistermiddag op een diepte van pl.m. 160 c.M. gevonden twee naast elkaar liggend^ geraamten. De opzichter waarschuwde den burge meester, die den bekenden oudheidkundige dr. Bcckers uit Beek (L.) telefonisch ver wittigde van de gedane vondsten. Deze des kundige was spoedig ter plaatse, waar on der zijn leiding de geraamten uitgegraven en aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen werden. Bij de geraamten zijn eeni- ge scherven gevonden, welke van zeer groot belang zijn, dadr men uit deze vondst het tijdperk kan vaststellen, waarin de men schen, wier geraamten thans gevonden zijn, begraven wei-den. Vooralsnog kon men geen nadere mededeelingen hieromtrent doen. „ARBEIDSRECHT DIENT IN SPECIALE WETTELIJKE REGELING ONDER GEBRACHT." Sommige leden brachten in het Voorloopig Verslag over de Justitiebegrooting 1938 de wenschelijkheid ter sprake het Arbeidsrecht als zelfstandig onderdeel van ons recht in een geheel vormende wettelijke regeling on der te brengen. Zij ontveinsden zich de daar mede samenhangende moeilijkheden niet, doch meenden dat de voordeden, aan zulk een codificatie verbonden, dtmrtegcn gemak kelijk zouden opwegen. Andere leden verklaarden noch de wen schelijkheid, noch de practische mogelijk heid van een zoodanige codificatie in te zien. AuiomoMliime Twee nieuwe internationale klasserecords. Kort voordat de beroemde Auto Union-coureur Bernd Rosemeyer tij dens een recordpoging op de auto strada tussclien Frankfort a.d. Main en Darmstadt op zoo tragische wijze het loven lief, was de Europeesche kampioen, Rudolf Caracciola er met zijn gestroomlijnde Mercedes Benz in geslaagd twee nieuwe internationale klasserecords te behalen. CARACCIOLA. Hij slaagde er n.1. met den 5.6 1. twaalf- cylindrigen compressor-record wagen in den kilometer met vliegenden start af te leggen in 8.32 sec., d.w.z. met een gemiddelde snel heid van 432.692 k.m. per uur. (Oud record Bernd Rosemeyer met Auto Union met ge middelde uursnelheid van 406.3 k.m.). Ook het record op den mijl met vliegen den start, dat Rosemeyer mot een gemid delde snelheid van 406.3 K.M. in zijn bezit had. moest er aan gelooven Caracciola maakte een tijd van 13.4 sec., hetgeen neer komt op een gemiddelde snelheid van 432.429 K.M. Hoewel de Mercedes Benz van Caracciola ook een speciale record wagen is, kan hij toch niet vergeleken worden met de „Thunderbolt" van capt. Eyston, waarmee de Engelsche coureur het absolute snel heidsrecord op zijn naam bracht. De snel heid van den Europecschen kampioen be gint echter toch al heel dicht de 502 K.M. to naderen. RUKWIND SLOEG ZIJN AUTO TEGEN BRUG TE PLETTER. De bekende Duitsche coureur Rosemeyer is gistermorgen bij een record-poging op de autobaan FrankfurtDarmstadt doodelijk verongelukt. ROSEMEYER. Rosemeyer zou, nadat hij met zijn „Mer cedes-Benz" zijn recordpogingen had ge staakt, het gisteren eens met de „Auto- Union" probeeren. Na den eersten rit verklaarde de coureur dat de sterke Zuid-Westenwind den wagen bijna van den weg had gerukt. Desondanks startte hij andermaal voor den tweeden rit, die hem noodlottig zou worden. Toen de wagen van Rosemeyer negen km. had afgelegd en zijn grootste snelheid had bereikt, werd de auto door een rukwind tegen een brug, welke zich ter plaatse bevindt, stuk gesmeten. Dc coureur werd uit don wagen geslin gerd. Een geneesheer, die kwam toesnellen, kan slechts den dood constateeren,

Schager Courant | 1938 | | pagina 2