II ijk Nieuws. Meesterlijke prestatie van équipe Kruit-de Wit I! ►UITENLANDSCH 1 VERZICHT Benauwd borst? STERRIT MONTE CARLO Met zwaar gehavenden wagen tóch doorgereden Verloren gewaand maar t op tijd in Venlo De heer Schoorl opnieuw in voorarrest jT" op de (Van onzen specialen verslaggever). Het heeft niet veel gescheeld of de Noord-Holland- sche sterritrijders C. Kruit en Dr. de Wit hadden hun geestdriftig begonnen reis naar Monte Carlo voortijdig moeten afbreken door een ongeluk, dat hun zooals reeds gisteren in het kort door ons werd ge meld, even buiten Hamburg is overkomen. Hun auto was er leclijk aan toe, wij hebben het zelf kun nen zien, maar met echt Noord-Hollandsche volhar ding hebben zij dóórgezet, zijn zij er, ondanks allen tegenslag in geslaagd de controlepost Venlo Vrijdag ochtend op tijd te bereiken. Slechts in Ilannover wa ren zij een kwatrier te laat. Zij hebben strafpunten opgeloopen, zij zullen vermoedelijk niet worden ge klasseerd, maar ondanks dit alles hebben zij tot nu toe reeds een prestatie geleverd, welke onverdeelde bewondering afdwingt. Lang hebben wij gistermorgen te Venlo in spanning gezeten over het lot van Kruit en Dr. De Wit. Enkele deelnemers zijn al binnengekomen, vluggerds met zware wa gens, die nog van een paar uur haastigen slaap willen genieten. Pas na achten komt de groote schuif. De controle kan het haast niet bij houden. De eene wagen na de andere gaat over de witte streep. Een omroeper van de Phohi rent met een microfoon heen en weer; het halve Venlosche stadspleintje is opeens veranderd in een internationaal centrum, waar men alle talen dooreen hoort. Zweedsch, Fransch, Decnsch en Engelsch. Een Hollandsche deel nemer wordt met extra-hartelijkheid verwel komd. Wij zien verlangend uit naar de klei ne donkerroods Fiat, Rallye 141, met de hee- ren Kruit en Dr. De Wit. Zooals men weet, waren zij het andere Hollandsche Uinca- team Jkvr. van Vredenburch een uur voor. Wij interviewen den Zweedschen Umea-rijder Bjorkman, die om acht uur binnenkomt. „De dames zitten onmiddellijk achter ons" verklaart hij. Zou er iets gebeurd zijn? Het kop pel KruitDe Wit was toch immers voor! Gerust voelen wij ons echter allerminst. De Jobstijding. Om kwart over acht stopt de equipe J.kvr. van Vredenburch voor de witte streep. „Heeft U de heeren Kruit en de "Wit ge zien?" vroegen wij. „Verongelukt", is het ontstellende ant woord, „even buiten Hamburg geslipt. Ach teras gebroken. Ze zijn echter ongedeerd" Groote verslagenheid. Mevr. de Wit, die met spanning op de aankomst*van haar man wacht, doet verschrikt navraag. De controle echter beweert pertinent, dat no. lil Hannovcr is gepasseerd. Hoe nu? De martelende onzekerheid wordt nog grooter. Helaas bevestigt de volgende Umea-rijder, de Zweed Lovgren, het ongeluk. Hij en zijn tochtgcnoote waren er getuige van. Bij het uitrijden van Hamburg za gen zij plotseling hoe de kleine Fi at in volle vaart tegen een vlucht heuvel aanvloog, slippend naar de andere zijde van den weg schoot en daar omkantelde. De Zweden stopten onmiddellijk en holden, het ergste vreezend, naar den veronge lukten wagen. Zij hielpen Dr. de Wit, die bovenop Kruit lag, naar buiten klimmen. Gelukkig bleek geen van beiden gewond tc zijn. „Maar de kar was kapot en wij gelooven niet, dat zij verder hebben kunnen rijden", verklaren de Zweden, maar op hetzelfde moment dat zif dit zeggen, zwenkt bliksem snel een kleine donkerroode Fiat het plein opl Kwiek en monter lachend springen Kruit en Dr. de Wit uit den wagen. No. 141 zette doorl Stomme verbazing onder de Umca-rijders. Vooral de dames van de equipe van Vre denburch zijn verwonderd de Zweden ge looven hun oogen niet! Bewonderend kijken zij naar onze dappere landgenooten. Met zoo'n kleine .„Wcgvlöo", die zoo'n knauw heeft gekregen toch nog doorijden? Dat was niet mogelijk! Maar het is ge beurd en ze zijn nog op tijd ook! Kruit vertelt. „Gisteravond elf uur gingen we uit Ham burg. Het was glad. Op eon nleintje moest ik om een groote vluchtheuvel heen en zag daarbij de kleine verhooging niet, die erachter lag. We vlogen ertegen en zoo Kruit en Dr. de Wit monteeren sneeuwket tingen in Umea. Ze hoefden echter geen oogenblik dienst te doen. i Weer een beetje opgekalefaterd tankt de Fiat te Venlo. Kees Kruit (rechts) kijkt toe. Even later. starten de dappere Noord-Hollanders naar Brussel. gebeurde het ongeluk. Ik stuurde; onze snelheid bedroeg (50 a 70 K.M. Met behulp van de Zweden hebben we den wagen weer overeind gezet. De verbogen wielen werden vervangen. Behalve de deuken mankeerde onze kar niets. Verder zijn er op reis weinig emoties ge weest. Zonder sneeuwkettingen zijn ze Zwe den doorgekomen. Aan dc grens van Dene marken wachtte ccn afdeeling vcrkcers-poli- tic dc sterrijders op. Zij moesten achter dc politie-aulo blijven en mochten niet harder rijden dan 60 k.m.1 Koos Kruit laat ons Zweedsclie kranten zien. In Umea werden zi^ hartelijk ontvangen. De „Umebladct" publiceerde foto's met het hijschrift (in het Hollandschl): „Wij wcnschen onze sympa- tiekc gasten gclnk op de reis en hopen U bij een volgende start alhier terug te zien." Tegen tienen gieren dc startmotors weer op voor de volgende étappe: VenloBrusel. De Fiat is gelaafd niet olie en benzine, de ergste schade is hersteld cn tevreden snor rend over de verpleging komt het wagentje aan de startplaats. Precies vijf minuten over tien starten Kruit cn Dr. de Wit. Vroolijk en weer vol goeden moed nemen zij afscheid. Pittig ronkt het taaie Fiatje den weg naar Brussel op. Het „goede reis" en „veel succes" klinkt nog na, wanneer zij al een eind weg zijn. Donderdagnacht is de heer J. Schoorl Pz. na een scherp verhoor in het politiebureau te Schagen, in arrest gesteld en gisteren middag omstreeks half drie per auto naar het Huls van Bewaring te Alkmaar over gebracht. RAAD SCHAGEN Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Donderdag 3 Februari 1938, des namiddags te kwart over 7 uur. Punten van behandeling: Installatie gekozen Raadslid. Benoeming Wet houder. Mededeel in,gen van den voor zitter. Ingekomen 9tuk!ken en adressen: Brief van den heer J. Frankfort houdende aanneming van zijne benoeming tot Onder wijzer aan de U.L.O. School. Gedeputeerde Staten, goedkeuring be- grootingswij ziging. Voorstel tot wijziging der Algemeene Po litieverordening. Benoeming lid van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Voorstel in zake tijdelijke voorziening van kasgeld. Voorstel tot overdracht, van den weg op den Westfrieschen Binnendijk, aan het Hoogheemraadschap Noord hol l ands Noor derkwartier. Voorstel tot aankoop van een perceelsge- doelte van den heer J. Breek Voorstel tot aankoop van een perceel van den heer A. Visscher c.s. te Voorburg. Voorstel tot verkoop van een perceelsge- deelte aan de provincie Noordholland. Voorstel tot wijziging der grensscheiding van de perceelen aan de Loot, het Rensgars en het Lage Noord. Voorstel tot doorhaling hypothecaire in schrijving perceelsgedcelte aan de Verleng de C. Bokst raat. Voorstel tot uitbreiding der Algemecne begraafplaats. Verzoek in zake betaling liggeld. VOORSTEL TOT OVERDRACHT VAN DEN WEG OP DEN WEST FRIESCHEN BINNENDIJK AAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDER KWARTIER. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noordhollands Noorderkwartier is aan den Burgemeester gevraagd een verklaring te teckcnen betreffende een verandering der te naamstelling van den weg op den West frieschen Binnendijk, zich uitstrekkende v. de grens tusschen de gemeenten Sint Maar ten en Schagen tot de grens tusschen de ge meenten Schagen en Barsingerhorn. Aangezien het hier in zékeren zin betreft een vervreemding van gemeente-eigendom, zijn B. en W. van oordeel, dat de Raad hier omtrent een besluit zal dienen te nemen. Tegen de overdracht als zoodanig hebben B. en W. geen bezwaar, waarom zij voor stellen tot de overdracht van bedoelden weg te besluiten, VOORSTEL TOT AANKOOP VAN EEN PERCEELSGEDEEL TE VAN DEN HEER JB. BREET Naar aanleiding van dit voorstel brengen B. en W. den Raad in herinnering dat in dertijd aan de toestemming tot demping van de Ilalersloot de voorwaarde is verbonden dat de gemeente zou zorgen voor het maken van een tochtsloot in verband met de af watering van den polder. In verband met de hooge kosten wegens aankoop van grond en arbeidsloonen hetb- ben B. en W. bij het Polderbestuur her haaldelijk aangedrongen op ontheffing van deze voorwaarde. Voor het antwoord van het Dag. Bestuur van de Banne en Polder verwijzen B. en W. naar de bijgevoegde stukken. B. en W. hebben gemeend thans het graven van de tochtsloot niet langer te mogen uitstellen en zijn in onderhandeling getreden met den eigenaar van het perceel Sectie G no. 420, den heer Jb. Breet. De heer Breet wil den noodigen grond aan de gemeente afstaan voor de som van f 900.B. en W. stellen voor tot aankoop van het perecelgedeelte te besluiten. Voorstel tot aankoop van grond van den heer A. Visscher cjs. te Voorburg. Blijkens de overgelegde teekening ligt in den openbaren weg „het Plantsoen" een per ceel grond, in eigendom toebehoorende aan den heer A. Visscher c.s. te Voorburg. De eigenaren van dit perceel bieden dit de gemeente in koop aan voor den prijs van f 0.43. Aangezien het gewenscht moet worden ge acht dat bedoeld perceel als zijnde open bare weg in eigendom toebehoort aan de ge meente, stellen B. en W. voor, dit over te ne men voor den prijs van f0.43. Voorstel tot verkoop van een per- ceelsgedeelte aan de Provincie Noordholland. Blijkens mededeeling van den Hoofdinge nieur-Directeur van den Provincialen Water staat van Noord holland is er bij de over dracht van de gronden bij de haven dooi de provincie aan de gemeente, geen vol doende aandacht geschonken aan de om standigheid, dat de provinciale bedrijven hunne leidingen gaarne in eigen terrein hebben. Ter plaatse, waar de Havenstraat overgaat in den Lagedijkerweg, liggen de leidingen door gemeentegrond en terrein van de firma Stoel. De Hoofdingenieur heeft met de firma Stoel een regeling getroffen tot oplossing van de aangelegenheid, waarbij dan nog van de gemeente noodig zal zijn een gedeelte van het perceel sectie G, no. 129, ter grootte van pl.m. 262 M2., in verband waarmede wordt gevraagd dit perceelsgedeelte aan de provin cie over te dragen tegen kostprijs. B. en W. stellen den Raad voor bedoeld perceelsgedeelte aan de provincie' te verkoo- pen tegen kostprijs, zijnde f0.51 per M2. Voorstel tot wijziging der grens scheiding van de perceelen aan de Loet, het Rensgars en het Lagenoord. Ten gevolge van de demping van het wa ter langs de Loet., het Rensgars en het La ge Noord, is de grensscheiding tusschen den openbaren weg en de daaraangrenzende per ceelen vernieuwd, waarbij de grenzen der onderhavige perceelen eeniger mate afwij ken van de kadastrale grenzen. De eigenaren van bedoelde perceelen heb- l>en allen schriftelijk verklaard, dat zij de straatzijde van de ter plaatse bestaande be- tonrand en hekwerken wenschen vast te stellen als grens tusschen hunne perceelen en den openbaren weg. B. en W. stellen voor in dim zin een be sluit te nemen. Voorstel tot doorhaling hypothe caire inschrijving perceelsgedeel te aan de Verlengde C. Bokstraat, In verband met den verkoop door de Wo- ningbouwvereeniging Schagen van een bouwterrein aan de Verlengde C. Bokstraat zal het noodig zijn de hypothecaire inschrij ving te doen doorhalen. B. en W. stellen den Raad voor, het ont werp besluit vast te stellen. VANGEN EN RINGEN VAN VOGELS Aan den lieer J. Struijf, Dorpen alhier, Is door den Minister van Economische Zaken vergunning verleend tot het vangen en rin gen van beschermde vogels voor weten schappelijke doeleinden. VACATURE VOORZIEN In de vacature van klerke ten kantore bij de Licht bedrijven, ontstaan door het be danken met ingang van 1 Maart a.s. van mej. M. Dekker is thans voorzien door be noeming van mej. E. T. Igesz te Schagen, ZIEKTE GASDIRECTEUR In verband met de ziekte van de directeur teur der Lichthedrijven alhier is de heer W. A. H. Blaeser tijdelijk belast met de waarneming van het technisch gedeelte van de bedrijven, terwijl mej. M. Dekker is belast met het administratieve gedeelte, VERGUNNINGEN VERLEEND Aan den heer K. Kistemiaker, Loet fs ver gunning verleend tot het plaatsen van een automaat; aan C. Breet het aanbouwen van een werkplaats en aan J. Zwaag het veran deren van zijn huis, beiden aan het Noord. DE HONDERDSTE BIJEENKOMST VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. DE VERWORDING VAN DEN BOND TOT EEN BUREAU VOOR FRANSCH- ENGELSCHE POLITIEK. Onder niet al te prettige omstandigheden is de Raad van den Volkenbond bijeenge komen tot 't houden van zijn honderdsten verjaardag. In den regel is het gewoonte, om. wanneer ergens het getal honderd aan te pas komt, dit vergezeld te doen gaan van zekere festiviteiten. En het is op zichzelf reeds vermeldenswaardig dat aan iets dergelijks in dit geval blijkbaar niet wordt gedacht. Te verwonderen behoeft men zich aller minst over deze geringe geneigdheid tot feestvieren. Want de Volkenbond mag dan liet heugelijk feit herdenken, dat zijn Raad voor de honderdste inaal vergadert, dege nen, die naar Genève zijn gekomen om aan deze bijeenkomst deel tc nemen, zullen ver moedelijk meer de gewaarwording onder gaan van te zijn in een huis, waar zich een ernstig zieke bevindt, zoodat het ieder oogenblik kan worden tot een sterfhuis, dan dat ze zich bevinden op een plaats, waar het leven opbloeit en waar dus reden is tot vroolijkheid en blijdschap. Het wordt langzamerhand zóó, dat hot moeilijk is nog onderwerpen te bedenken, waarover do hecren afgevaardigden nog vrijuit en onomwonden kunnen spreken. De dingen, welke dc menschhcid 't meest intcresseeren zijn o.a. het conflict in het Verre Oosten, de burgerorlog in Spanje. Beide oorlogen, want dat zijn bet toch immers zijn begonnen tegen den vo»- strekten wil van don Volkenbond in, zon der dat deze er echter ook maar iets aan heeft kunnen veranderen. Op beide plaat sen wordt de strijd voortgezet, al weer tégen den volst rekt en wil van den Volkenbond in, zonder dat dit lichaam dat kan ver hinderen. Machteloosheid is het voornaamste ken merk van bet lichaam, waarvan eenmaal zooveel is verwacht. Doch met deze beide zaken zijn we er niet. Er is nog de aangelegenheid van de erkenning van de verovering van Abes- synie door Italië. Deze verovering zelf beeft de Volkenbond al weer niet kunnen tegen houden, het cenige en dat is niet veel! was, dat zijn leden de erkenning kon den weigeren. Doch ziet. Voordat, de heeren bijeenkwamen, werd medegedeeld, dat de Engelschen en de Franschen er weinig voor voelden, dat de Bond zich over deze kwestie zeer positief uitliet. Blijkbaar achten Londen en Parijs het wcnschelijk, dat de Abessijnsch-Italiaansche affaire langzamerhand wordt geliquideerd en ze schijnen te verwachten, dat Genève onmiddellijk aan deze aanwijzing gehoor zal geven. Inderdaad is het zoover gekomen, dat de Volkenbond weinig anders is geworden dan een soort Engclsch-Fransch bureau. Deze twee landen geven er volkomen'den toon aan en ze hopen vermoedelijk, dat de schijn, welke van dit instituut uitgaat, de verschillende kleine mogendheden zoo volkomen zal verblinden, dat ze er trouw achter zullen blijven staan. Waarmee die kleine staten zich dan tevens plaatsen ach ter Engeland en Frankrijk. Dat de kleineren zich langzamerhand minder op hun gemak beginnen te gevoe len, spreekt vanzelf. Zoolang de Volken bond groot cn machtig genoeg scheen om iedcron aanvaller onmiddellijk tot de orde te roepen, voelden de kleinen zich veilig cn ze waren volkomen bereid, waar noo dig, ook de eigen krachten in dienst der algemeenheid te stellen. De toestand is thans zoo, dat de Volken- bondn iet groot en machtig genoeg is om ieder conflict onmiddellijk den kop in te drukken. De onveiligheid neemt toe. Daarenboven hebben dc groote mogendhe den, die te Genève den toon aangeven, altijd de Volkenbondspolitick ondergeschikt ge maakt aan dc eigen nationale politiek. Aan deze laatste zijn ze trouw gebleven, doch ze hebben daarvoor af en too den Volkenbond eenvoudig in den steek gelaten, verraden. Ze hebben dc verplichtingen, welke ze op zich haddon genomen, geen enkele keer aange durfd. Met het gevolg, dat ze het Volken- hondsstatuut hebben gemaakt tot een holle frase, tot 'n leeg woord. En dat er van den Volkenbond zelf zoo weinig is terecht ge komen is zonder twijfel het onmiddellijk resultaat van de laakbare houding van de beide naties, die zich hij voorkeur opwerpen als de kampioenen bij uitnemendheid van het Gencefsche Instituut. Dat dc kleine mogendheden er geen lust Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaaL Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig -heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Per flacon 90 cent en f, 1.50 in hebben misschien aanstonds voor de con sequenties te worden gesteld van een gewa pend conflict, alleen omdat Frankrijk en Engeland de verplichtingen, voortvloeiend uit artikel 16 van het statuut, op een gege ven oogenblik wel zouden meen en te moet en toepassen, spreekt vanzelf. Ze wenschen geen nummers te worden, die door de Parij- sche en Londensche politici geheel wille keurig worden verschoven. En dus ligt het volkomen voor de hand, dat de kleine naties er prijs op stellen nu eens precies te weten, in hoeverre dat bewuste artikel 16, waarin sprake is van sancties van allerlei aard, nog van kracht is, in hoeverre zij zicht daaraan ondergeschikt hebben te maken. En het be hoeft wel nauwelijks betoog, dat ze er af willen. De feitelijke reden daarvan is, dat de Volkenbond niet meer oppermachtig is, dat de leden niet meer bij voorbaat zeker zijn van de overwinning der volkenbonds staten op de andere en als motief geldt na tuurlijk dat het bewuste artikel reeds her haaldelijk niet is nageleefd. Wanneer de Volkenbond echter niet meer door Engeland en Frankrijk kan worden benut om, zoo noodig, de kleine naties in een gewapend conflict te betrekken, waarin ze dan natuurlijk hun zijde hebben te kiezen, verliest dit lichaam voor de heide groote democratische mogendheden vermoedelijk alle aantrekkelijkheid. En zoo zien we dus Eden en Delbos alle kunstmiddeltjes te baat nemen om een uits^^k over deze belang rijke kwestie te vermijden. Naar sommigen verwachten zullen ze, ten einde iedere dis cussie te vermijden, de bijeenkomst der com missie van 28, waarin deze besprekingen zouden plaats hebben, onmiddellijk verda gen. Aan schoone redevoeringen heeft het hij de opening niet ontbroken. Doch dat zijn gemeenplaatsen zonder meer, nietszeggende beloften. Frankrijk en Engeland dienen te overwe gen, dat, zoo ze het ernstig meenen met den Volkenbond, zij deze niet mogen maken tot een bureau voor Fransch-Engclsche politiek. Zoo zij den Volkenbond ondergeschikt ma ken aan hun nationale belangen, kan de tijd niet meer ver zijn, waarop ze er nog slechts met hun heiden zitten. Geen land, dat zichzelf respecteert, zal zich slaafs on derwerpen aan verplichtingen, die door Lon den en Parijs hoogst willekeurig kunnen worden geïnterpreteerd. Dat het met den Volkenbond is gegaan, zooals het gegaan is, mag men slechts be jammeren. Dc schuld daarvan ligt echter in geen geringe mate hij de zoogenaamde voor vechters er van, die niet hebben begrepen, dat zij hadden moeten voorgaan hij het bren gen van offers. Enkel te willen oogsten, zonder te ploegen, te zaaien, te bemesten, is dwaasheid. Van den Volkenbond mag niemand iets verwachten, zoolang hij er niets voor over heeft.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8