Radioprogramma j"l Jj J Waarom ij J U J 11 101 saluutschoten voor een Prins en 51 voor 'n Prinses De aankondiging van Oranje-geboorten Toen Prinses Juliana geboren werd f De opvoeding van den Vader des Vaderlands Een gouden tijd voor dichters Een spotprent uit he jaar 1909 Hilversum II MOEDERVREUGDE Oud Marinegebruik Menigeen zal zich hebben afge vraagd hoe men aan de merkwaar dige cijfers 101 en 51 is gekomen voor het aantal saluutschoten, dat resp. bij de geboorte van een Prins of een Prinses worden afgevuurd. Om deze vraag te beantwoorden moet men teruggaan tot een Ko ninklijk Besluit van 16 Augustus 1815, waarbij een reglement werd vastgesteld, regelende de saluut schoten bij bijzondere gebeurtenis sen. De-getallen 101 en 51 zijn vrij wille keurig gekozen en steunen hoogstens op de overeenkomstige gebruiken in het buiten land. Evenzoo kan men aan het aantal saluutschoten bij andere plechtige gelegen heden geen bijzondere beteekenis hechten. Wat echter opvalt is, dat deze aantallen steeds door een oneven getal worden uit gedrukt. Dit houdt verband met een oud marinegebruik. Het afvuren van saluut schoten is afkomstig van de marine. Daar was liet reeds in zeer oude tijden gewoon te, dat er saluutschoten werden gelost, wanneer een autoriteit een marinevaartuig betrad. Het aantal schoten was afhankelijk van den rang, die de autoriteit bekeedde. Het eerste saluutschot werd afgegeven aan die zijde, waar de autoriteit het schip be trad. Daarna werd er beurtelings aan stuur boord- en aan bakboordzijde gevuurd. Het laatste schot viel eveneens aan de zijde waar de autoriteit het schip betreden,"resp. verlaten had. Het gevolg was, dat het aan tal schoten steeds oneven was. een traditie, die zich tot op den huidigen dag heeft ge handhaafd. Het Koninklijk Besluit d.d. 16 Augustus 1815 geeft nauwkeurig aan wanneer er sa luutschoten moeten worden gelost. Zoo wer den deze aanvankelijk voorgeschreven ter gelegenheid van iederen verjaardag des Konings. Een later Koninklijk Besluit heeft dit gebruik echter losgelaten. Voorts stelt het K.B. van 16 Augustus 1815 bepaalde eischen aan kanonnen en munitie. „Tot het doen van saluutschoten", zoo zegt het K.B. „zal zooveel mogelijk het kanon van 6 pond en nimimer een van zwaarder kaliber dan 12 pond gebruikt worden. De hoeveelheid bus kruit tot ieder schot te gebruiken, zal voor het kanon van 6 pond in een derde kaliber zware ladingen, voor dat van 12 pond in een vierde kaliber zware lading bestaan." Het afvuren van saluutschoten bij plech tige gelegenheden is in de geheele wereld een algemeen gebruik. Ook in Nederland is dit het geval, vooral in het Oosten van ons land. Toch is dit algemeen gebruik in ons land niinder bekend, omdat, de toepas sing in de laatste jaren schaarscher is ge worden nu 't afgeven v. saluutsch. ter gele genheid van verjaringen, van leden van het koninklijk huis niet meer gebruikelijk is. Veler herinnering zal in deze dagen uit gaan naar de spannende weken in April 1909 en naar dien gedenkwaardigen 30sten April toen 51 saluutschoten het Nederland sche volk kond deden van de geboorte van onze geliefde Prinses. Ook thans donderden de saluutschoten en verkondigden aan liet Nederlandsche volk, dat een Oranjetelg is geboren. Een oud gebruik luidde een nieuw leven In 1908 een plechtige mededeeling in de Staten-Generaal in 1937 een simpel radio-bericht. De wijze, waarop in het jaar 1908 en in het jaar 1937 een Oranje- geboorte werd aangekondigd, ge tuigt van een merkwaardige veran dering in den stijl van de Ko ninklijke gebruiken. Hoe voornaam, hoe Hollanlsch- deftig werd de komst van het Vorstenkind, nu 29 jaren geleden, den volke gemeld, hoe democratisch en toch éven voornaam is de Konink lijke Baby ons dit jaar aangekon digd! Hoe ging het den 5>2sten December 1908 loe? In den namiddag van dien gedenk waardigen dag had Minister Heemskerk, minister van Binncnlandsche Zaken, op plechtige wijze aan de voltallige Staten- Generaal meegedeeld, dat volgens de ver klaring der beide goneeshoeren, prof. dr. Roessingh en dr. B. J. Brouwer, Hare Ma jesteit zich in gezegende omstandigheden bevond, welke tot het tweede stadium ge vorderd waren. Met groote vreugde cn dankbaarheid gaf de minister deze ver klaring af, daartoe gemachtigd door de Koningin zelve. Tevens kon de minister hierbij verklaren, dat alle verschijnselen in overeenstemming waren met. den toestand van volkomen ongestoorde gezondheid. De Kamerleden kaar de hand. schudden el- Groot was de vreugde, die er in de Sta ten-Generaal heerschte. De leden schudden elkaar de hand en wenschtcn elkaar met deze heuglijke mededeeling geluk. Nadat de opgewondenheid ©enigszins bedaard was. hernam de minister het woord en sprak den innigen wensch uit. dat alles mocht strekken tot heil van de Koningin en Haar Huis en van het gansche Nederlandsche Volk. Vervolgens dankte de voorzitter van de Tweede Kamer den ministerieclen heraut in een plechtige toespraak voor het blijde nieuws. Hoe ging het den 15den Juni 1937 in Ne derland toe? Geen parlementaire sfeer rond de feestelijke aankondiging! Maar in de doodgewone sfeer van onze huis kamers viel het eerste kostbare woord van de heugelijke tijding! In een radio-toespraak gewaagde de Prin ses Zelve op eenvoudige en treffende wijze van haar aanstaand Moederschap. Dit vor stelijk radio-bericht is zeker uniek in de wereldhistorie en dat ons om zijn stijfheid beruchte landje het voorbeeld gaf van na tuurlijken eenvoud cn ongedwongenheid in de verhouding van vorst tot volk, is zeker merkwaardig. KREEG ZIJ ONNOEMELIJK VEEL GESCHENKEN. Bij de geboorte van Prinses Juliana had het Hof de prachtigste geschonken in ont vangst te nomen. Daar kwamen voor het Vorstelijk* Kind een sierlijk bewerkte wieg, cadeau van de stad Amsterdam, verder een wieg van de provincie Zuid-Holland (met uitzondering van Rotterdam), een gouden rammelaar van de stad Groningen, een kin- derkleedtiafel van Cuba-mahoniehout, ge>- schildcrd in wit ivoor, cadeau van dc vrouwen uit de provincie en de stad Utrecht een kamerscherm van Zwolle, enz. enz. 1. Met de Rood-Wit- 2. O - ver - al waar 3. Dra - gen het ver 4. Aan het Vor - sten Blau - we vlag men - schen zijn O - ver zee - - huis ver - pand Hoort het buld-ren der ka le - der lacht en is ge- En de wind ver - telt het tZal voor 't klein PRIN-SES-JE Lfl va. LSva"' mm JUICHEND 1non-nen 2. luk-kig 3. ver-der 4. wa-ken Hol land sta nu op de bres 1 Ner-gens twee-dracht, haat of nijd Brengt het heel de we - reld rond 't Blijft het trouw in vreugd en smart L6vo PLECHTIG' j 1. Zet je hart en T oo - ren o-pen Eén en vijf - 2. Zóó zal Ne-der - land steeds blij-vèn. Eén in sa - 3. En men prijst een volk ge luk - kig Dat daar - in 4. t Legt in die twee klei - ne hand - jes Blij ont-roerd Een PRIN-SESI - hoo - rig - heidl vreug - de vond. Neêr - lands hart 111 mm m conSva. Een gelukkige jeugd op Dillenburg. Op het kasteel te Dillenburg, waar Willem de Zwijger zijn jeugd doorbracht, werd een groote hofschool ingericht. Daar kregen de kinderen van den Graaf van Nassau en Juliana van Stolberg onderwijs van een uitgelezen groep leeraren. Dit onderwijs was buitengewoon veelzijdig; niet alleen werden de schoolvakken lezen, schrijven en rekenen, onderwezen, maar ook kregen de kinderen les in plant- en dierkunde, waar toe ze met hun leeraren wandeltochten in de heerlijke omgeving van het kasteel maakten. Voorts waren er talrijke dieren, zooals paarden, honden, vreemde vogels cn zelfs een aap voor den jongen prins op het kasteel bijeengebracht. Aldus was de jeugd van Prins Willem van Nassau buitenge woon gelukkig, maar toch begon ook voor hem spoedig de ernst des levens, In Juli van het jaar 1544 werd hij verrast door den dood van zijn neef, Bené van Chalons, die zijn landje Oranje, in het Zuiden van Frankrijk, aan hem vermaakte. Hiermee was de blijde jeugd van den Prins feitelijk afgeloopen, want nu moest bij aan het hof van Karei V te Brussel komen; daar deed hij aanvankelijk als page dienst, maar te vens werd hij opgevoed om naderhand zijn verantwoordelijke betrekking als Prins van Holland cn Zeeland te kunnen aanvaarden. De blijde gebeurtenissen in ons Vorstenhuis inspireerden heel wat dichters. Eén van de dichters, die uitblonk in het maken van gelegenheidsliederen bij de hoogtijden van het Huis van Oranje, was de groote Willem Bilderdijk, die in 1792 een lang, schoon vers maakte op Willem UI. die den 6den December van dat jaar het levenslicht aanschouwde. Van dit gedicht citeeren we het laatste couplet: „Lief Spruitjcn, Ncêrlands hoop cn bloed van zooveel helden! „Wel hem, wiens Heldentoon uw Deugden eens za.1 melden. „Uw deugden, door God zclv' Uw stamhuis ingeplant, „En voorverordend tot het Heil van 't Vaderland!" Zekere Schreurs teekende bij gelegenheid van de geboorte van Prins Willem een geestige prent, voorstellend de groote kin derheilige. Sint Nicolaas (6 December!), de Nederlandsche Maagd een zuigeling over handigend. Op den vlucht de Tweedracht, een slang in de linkerhand houdend. Naast deze incarnatie van den haat, den afgunst en den nijd buldert een kanon. Onder de prent, welke indertijd veler belangstelling trok, stond het volgen de te lezen: „Al buld'ren ook de staatsorkanen, „Al wapp'ren bloedig' oorlogsvanen, „Sint Nicolaas vergeet ons' Willem niet, „Wien hij zijn eersten kleinzoon biedt. „De luister van d'Oranjezon mar tanen, „Zij rijst weer schooner in 't Verschiet!" Lang vóór de blijde gebeurtenis in 1 jaar 1909, de geboorte van H.K.H. Prir' Juliana, vervaardigden de drukkers pr< briefkaarten cn kalenders, platen en *bc jes, betrekking hebbend op de geboorte» het Oranjekind. Lang niet altijd waren ue- ze teekeningen even kiesch; winstbejag was voor een groot doel der teeken?iars de drijfveer tot de uitgave van somt?,, ronduit gezegd, ordinaire ontwen Het was in dien tijd een geestige prent van den beroemden Johan Braakensiek, die aller aandacht trok. In „De Amsterdamtmior" van 3 April 1909 verscheen een, overigens onschuldige, spotprent. Hierop ziet men een ouderwotsche straat, ge flankeerd door kleine winkalihuis- jes. Een omvangrijke baker, een hengselmand en een ouderwotsche parapluie dragend, schrijdend in het midden der straat, wordt gegroet door een stram staan den mili tair. De vrouw gaat een prinselijken kin derwagen en de prinselijke wieg vooruit. De eerste wordt getrokken door een stel paarden; de wieg door een lakei. Een ooievaar, als onmisbare attribuut, vliegt boven de stadspoort, een pakje in den snavel dragend. Voor een Maandag, Woensdag, Don derdag of Vrijdag 28 Jan. 8.00— 4.00 K.R.O. 4.00— 7.20 N.C.R.V. 7.20— 8.00 V.P.R.O. 8.00—12.00 N.C.R.V. 8.00 Morgenconcert. 8.30 Vroolijke marschen. 10.00 Rede Pastoor W. Nolet. 10.20 Reportage en gramo- foonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten. 2.00 Declamatie. 2.15 Het KRO-orkest. 3 00 Interview. 3.20 Concert. 4.00 Inleiding gramo- foonmuziek. 4.3o Zangklasse van het Blindeninstituut te Bussum 5.00 NCR V-orkest. (Om 6.00 Red< door Oud-Minister Mr. H. Bijleveld) 7.00 Berichten, hierna reportage o gramofoonmuziek. 7.2o Wijdings dienst. 8.00 Berichten ANP. en gra mofoonmuziek. 8.15. Wijdingsdienrj 9.15 De Nederlandsche Bacb ve eeniging. 10.00 Reportages. 10. ,>o B richten ANP. Hierna tot 12.f'jo Gr mofoonmuziek. l'ila- l f -yo N.C.R.V. 4.00— 7/20 K.R.O. 7.20— 8 .00 V.P.R.O. 800—1/2.OO K.R.O. 8.00 Openingswoord en Wilhelmus. 8.05 Morgenwijding. 8.30 NCRV-or- kest (Om 9.I 5 Rede door Oud-Minis ter Mr. "By Bijleveld). 10.30 Reporta- qe. 11.00 [Zang en orgel. 11.30 Wij- lingsbalf-uur. 12.00 Berichten en iramo£bonmuziek. 12.15 Orgelspel. .15^je Nederlandsche Bachvereeni- ityhg. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 •angklasse van het Blindeninsti- •uut te Bussum. 3.00 Reportages. 4.00 De KRO-Melodisten. 4.45 Decla matie. 5.00 Het KRO-orkest. 5.45 Kinderzang. 6.00 Vroolijke mar schen. 6.20 Rede Pastoor W. Nolet. 6.40 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten, gramofoonmuziek. 7.20 Wij- dingsdienst. 8.00 Berichten A.NP. 8.15 Solistenconcert. 9.00 Interview. 9.20 Actualiteiten. 9.50 De KRO-Me lodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 —12.00 Aetherfeestklanken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3