Hoe de Blijde Geboorte %7^. Ten strijde! op onze redactie ontvangen werd WEK DE GAL IN UW LEVER OP Langendijker Groentenveilingen Dinsdag I Februari 1938 Tweede blad SPANNING, DIE EINDELIJK BRAK. Maandagmorgen, enkele minuten vóór half tóen. We zitten rustig achter onze bureaux; het zwaarste deel van de ochtendtaak is ach ter den rug en hoewel wij reeds gedurende de geheele Januarimaand zoo waaksch zijn als honden, die onraad bespeuren, is ge durende de laatste dagen de spanning eenigszins verslapt, een heel natuurlijke reactie op het nerveuze wachten bij de telex, dat reeds dag en nacht onze zenuwen op de proef had gesteld. Ja, het Groote Nieuws kan elk oogenblik gerapporteerd worden. Wij weten het, maar een zekere gelatenheid ten opzichte van de dingen die komen zullen, heeft zich van ons meester gemaakt. We zitten en schrijven. Het gevoel dat wij ergens op wachten heeft ons zelfs, wij schamen ons het te erkennen, verlaten. De telex tikt, regelmatig haar nieuws doorgevend; wélk bericht is in deze dagen eigenlijk voor een Hollandsch dagblad nog belangrijk?. Dan, plotseling, een rinkelende bel: het alarmsignaal van de telex! Wij spi-ingen van onze stoelen op, geven haastig een sein aan de men- schen in de drukkerij, die de laat ste hand leggen aan de editie van vandaag en ijlen naar de telex-ma chine. Het gerinkel houdt aan, dkn verschijnt in driftige lettertjes het attentie-sein van het A.N.P. op de witte rol. Elk oogenblik kan nu het Prinselijk Kind geboren worden Onmiddellijk na het eerste alai-m, wordt het heele personeel van de krant, waarvan elk lid trouwens reeds lang de taak, die hij op het groote oogenblik zou hebben te ver vullen, tot de puntjes was uitgestippeld, nog maals geïnstrueerd. Alle hens aan dek. Ieder is op zijn post. Een man bij de telex, die elk lettertje dat er doorkomt, met de oogen verslindt. Posten bij de telefoon, het heele redactie- en expeditie-apparaat is gealarmeerd. De grootste spanning heerscht bij de persen. Zou het groote nieuws nog in de krant van vandaag afgedrukt kunnen worden, zonder dat ze onze abonné's een seconde later dan gewoonlijk bereikt? Zal dé extra-editie op tijd de deur uitko men, en er geen enkele aansluiting op onze .vele lezers-centra gemist worden? De minuten verstrijken. Daar komt de mededeèling: „Het A.N.P. verwacht thans binnen korten tijd nieuws uit het Paleis." Drie, vier koppen buigen zich nu over het •toestel, waaruit je het Oranje-bericht wel zou willen trékken! Het papier op de telexrol blijft echter ter gend blank, Het groote oogenblik. Het loopt al tegen tienen, als de machine weer begint te tikken „9.57 uur" meldt het A.N.P. Ja, dat weten wij ook dan verschijnt er op het witte papier een simpel zinne tje van drie woorden: „Prinses Dochter geboren." De spanning is gebroken, maar als gevleu geld gaat het woord: „een Prinses" door ons gebouw. In een minimum van tijd hangen Oranje-bulletins voor de ramen, wappert de driekleur van den gevel, wéten al onze bu reaux in den gcheeien kop van Noord-Hol land het heuglijk bericht, én, wat het voor naamste is, wordt het nieuws in allei'ijl ge drukt en kan de voorpagina van ons blad nog pronken met de blijde Oi'anje-tijding! Op straat. Onze bulletins hangen. Nauwelijks is een minuut verstx-eken of een argelooze fietsrijder ziet het biljet, schrikt en, dan trekt, een breede gx-ijns over zijn gezicht! Weg is hij, Schagen in, he nieuws verspreiden. Daar galmen de klokken al! Voor ons redacticbureau ziet het dra zwart van belangstellenden voor ons be drijvig gedoe. Want het is druk. Onze eigen auto's rijden voor, in der haast gex-cquix-eerde huurwagens volgen, om onze editie, waarin nog zoo op op 't nippertje het groote nieuws kon worden opgenomen, onder de men- sclxen te bx-engen. én U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding eii.de ls' wordt Uw voedsel niet verteerd, het r?o vf vormen zich gassen in Uw lichaam, U raaict verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. ,meesle laxeermiddelen zijn slechts lapmid- ?oiu.n:ie.en geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geneei herstelt. Een plantaardig, zacht, onover- u,mkddel om de Sal te doen vloeien. ••Slvi Carters Leverpilletjes, verkrijgbaar bü apothekers en drogisten in flacons van -0.75. Als we even de plaats in moeten, is reeds alles wat we zien Oranje en nationaal. Een ijverig winkelier aan de Hoogzijde heeft reeds een Oranjefez opgezet, elders is men druk doende de vaderlandsche driekleur buiten te hangen. Kin.deren loopen met Oranje-vlaggetjes, vól van het groote, dat zoo met ongeduld werd verwacht. Het is onze beurt erop uit te gaan, met de edities voor Oudcsluis, Anna Paulowna en Wieringer- waard. Wég zijn wij, langs de gladde we gen. Gauw, gauw Eigenlijk rijden we te hard, maar dat moet nu maar Oude- sluis Onze looper Muntjewerf wacht ons al op In zijn bakfiets de kranten Weg is Muntjewerf. De toegcloopen Oudeslui- zers trekken hem de bladen haast uit han den Kleine Sluis. Ook daar, op het postkantoor bedrijvigheid, en dan als laatste Wiex-ingex-waard. De postmenschen wachten ons al op. Het zal aan hen niet liggen, als onze abonné's daar hun krant niet op tijd krijgen Ha, ook hier overal vlaggen Groote boerdei'ijen, arbeiderswoningen, over al bijna wappert de driekleur. En als we Schagcn weer binnen komen, is de blijde stemming haast voelbaar. Vlaggen, vlag gen, overal! Met warm enthousiasme hebben de Noord- hol landsche pers en de Noord-Hollandsche burgerij de Koninklijke aankondiging ont vangen. Vandaag is het de officieele feest dag, maar ja, de i'oes van de eerste vreugde zal altijd onvex-bi-ekclijk met den datum van 'den 31sten Januari verbonden blijven! BEZOEKERS VAN EEN CUPWEDSTRIJD STROOMEN HET VELD OP. Wij willen ©en middenvoor hebbenI Ongeveer 1000 toeschouwei's stroomden het veld op, na afloop van den Cupwedstrijd tusschen B rad ford en Stoke City, waarbij eerstgenoemde vex-ecniging met 21 won. Bovendien demonstreerden nog 4000 toe schouwers voor de directiekamer van Stoke City schreeuwende: „Wij willen een mid denvoor hebben!" Dc politie had een vol uur werk, om de opgewonden menigte te verspreiden, terwijl de demonsti'anten het veld schreeuwende verlieten. Ookwerd de hulp ingei'oepen bij don Cupwedstrijd tusschen Liverpool en Shef- field United, waar baldadige toeschouwex-s don doelverdedigei1 van Livex-pool met rot te sinaasappel cm bekogelden. Shelffeld United werd door Liverpool met 10 ge slagen en dus voor verdere deelneming aan de Cupwedstrijdexi uitgeschakeld. EEN VROUW DOOR EEN GOLFBAL GETROFFEN. Maar zij krijgt 40 pond schade vergoeding. In den achtertuin van haar huis, welke een publieke golfbaan is, werd mrs. Agnes Neilson uit Brasseysti'eet in Ruchill (Glas- gow) door een golfbal aan het hoofd getrof fen. Zij stelde tegen de Glasgow golf-club een schadevex-goeding in van 40 pond, welke door den rechter werd toegewezen; lezen wij in de Daily Express. De verdediger der tegenpai'tij zcide, dat reeds tal van jaren de club op de particu liere terreinen van mrs. Neilson speelde. Zij had steeds de schade hersteld welke was toegebracht aan particuliere eigendommen, maar de club had nooit gedacht aan ver wondingen welke speelsters of spelers zou den oploopcn. Zuinigheid? Prachtig! Maar nooit ten koste van Uw gezondheid, want daarvoor is het beste juist goed ge noeg Daarom bij ver koudheid en rheuma- tiek direct ASPIRIN- fabletten nemen. Asririn is een «Save*,-product. Oranjeband en «Boy**«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid WAAROM ONS TE VERDEDIGEN ALS WE VAN HONGER STERVEN. Men kan g©en bommen etenl Uit Ramsey (op het eiland Man) wordt door de Daily Express gemeld, d'at aldaar een zekex-e John Williain Brew, een der grootste landeigenaren een rede heeft ge houden voor den Bond van Melkleveran- ciei's in Ramsay. Verleden week aldus zeide de spreker is er een deputatie van het eiland Man naar het Departement van Ooi-log in Lon den gegaan, om aldaar de vex-dediging van het eiland te bespreken. Zij hadden hun tijd beter kunnen besteden, aangezien de Regcering tot nu toe niets deed om onze vocdselvoorx-adcn veilig te stellen. Waar zou bet voor dienen, als wij ons eiland vea-- dedigden en er niets te eten was? Later zeide mr. Bi*ew: De beste manier van ver dedigen in tijd van oorlog is eexv behoor lijke voedselvoorraad en de eenige methode om die te vei'krijgen is de eigen productie tot het uiterste op te voercu. Wc hebben die les gcleei'd in den laatsten oorlog, maar ze schijnt spoedig weer te zijn verge ten. Er gaan honderden akkers land voor de cultuur verloren, omdat de Regeering verzuimt voldoende voedsel te verbouwen en deze methode zal zich wreken als er een nieuwe.oorlog uitbreekt. Men kan nu een maal geen bommen eten; aldus was de ipccning van mr.' Bx-ew. EEN GELUKKIGE SPELER. In een werptent won hij 200 pond en begon daarmede een fruit- zaakje. Tom Martin van Hope-Road in Ealing kon zijn crediteuren niet meer aanbieden dan 7 sh. 6 d. voor een pond, maar werd in staat gesteld een fruit-stalletje te exploiteeren met een bedrag van 200 pond, dat hij gewonnen had in een wex-ptent. Hij had 1.914 pond schuld en zijn bezittingen bedroegen niet meer dan 408 pond. Zijn vx-ienden hielpen hem aan 750 pond en ziet, met zijn zaakje had hij zooveel succes, dat hij er geheel boven op kwam. Maar toch meende de rech ter althans volgens de Daily-Express, dat hij er met dat gokken moest uitscheiden, andci's zou het kwaad met hem afloopen. Martin beloofde dit trouw. De tuinders klagen veel te zacht xuecr veel werk en v)ei- 'nig verdienste gunstige voor uitzichten ivorden geen werke lijkheid toch hoogere pacht prijzen geringe aanvoer aard appels roode kool brengt la gere prijzen op met gele gaat het slecht een belangrijk ge deelte draait weer door en dient voor veevoer ook gaat het slechter met de Deensche. witte kool wordt ook niet alle verkocht Savoye kool afwis selende prijzen er komt nog bloemkool slecht teeken voor de winterkool het weer is tc zacht. aanvoer van spruitkool boerekool en groene kool uien bleven duur, al waren ze iets lager zelfs stek werd tegen zeer liooge prijzen verkocht iets lagere prijs voor peen kroten (bieten) brengen goede prijzen op. De tuinders klagen weer de laatste weken en met recht. Het gaat aan de veilingen weer niet best. Het weer blijft maar tegen- loopen: van winter is geen sprake. We schrijven nu gauw Februari en de vorst laat op zich wachten. Dat geeft veel wex-k, veel dooi"- sclxot en weinig geld in de porte- monnaie. Was de kwaliteit der kool nu maar wat beier, dan zou men beter tijden afwachten doch bij de zwakke hoedanigheid der kool- sooi'ten is dat niet mogelijk. De tuindersbijeenkomsten, die de laatste week gehouden zijn stonden in het teeken van de malaise. Ovei'al klachten en jeremia- des. De toestand is slechter gewoi'den dan ze is geweest. Dat beneemt den menschen den moed. De gunstiger vooruitzichten, waarvan we in deze overzichten wel eens gewag maakten op grond van enkele verschijnselen, zijn nog niet in vervulling gegaan. Duitschland komt niet voldoende aan de markt en naar andere landen- blijft de export te gering. Waar moet dat heen! De akkex-s moeten weer worden klaar gemaakt voor den vol genden oogst, zoodat al weer kunstmest, moet. wonlen aangeschaft en vex-schillende werkzaamheden verricht, die geld kosten. Aan sommigen wordt nog wat steun uitge keerd, doch te weinig om er veel mee te kunnen betalen. Toch wordt het land weer duurder. Bij de laatste verpachting van ge- mecntelanderijcn werden weer aanmerkelijk hoogei'o prijzen besteed. Men waagt het er maar op. Do huurders zijn nog weinig soli dair, anders zouden ze toch geen prijs beta len, die bij den huldigen loop van zaken te hoog is. Is het omdat dc uien wat duur der zijn? Laat men daaromtrent geen al te hooge y ei-wachtingen koesteren. De factoren, die de enorme prijsstijging bewerkten, werken hoogstwaar schijnlijk bet volgende jaar niet. Veel geschiedt op hoop van zegen. Aardappels kwamen er deze week weer weinig, zoodat mag worden aangenomen dat de meeste weer uit de hand zijn ver kocht. Blauwe eigenheimers brachten f 3.40 op, dus een beteren prijs dan voorheen. De aanvoer van roode kool bestond in China buit zijn krachten uit Van een speciale correspondent te Hankau. MET KOORTSACHTIGEN IJVER WORDEN DE VERNIELDE WEGEN HERSTELD. HANKAU MAAKT ZICH GEREED VOOR DEN KAMP. Na de inname van Nanking scheen het velen politieken kringen in het Verre Oosten toe, alsof China den oorlog tegen Japan reeds verloren zou hebben. Nadat thans echter meer dan een maand na deze ge beurtenis verstreken is, blijkt het, dat China zich integendeel met in spanning van alle krachten op een tweede stadium van het Oostaziati- S£he conflict vooi'bereidt. Een reis van drie dagen met den voor China wegens dén aanvoer van materiaal zoo belangrijken KantonHankau-spoorweg heeft mij het beeld gegeven van een natio nale ontplooiing van energie, zooals dit tot nog toe in ieder geval in China ondenkbaar was. Zooals reeds verschillende malen gemeld is, wordt dit traject dage lijks eenige keeren door de Japan- sche bommenwerpei's aangeval len. Even regelmatig wordt de schade echter ook weer met een voor China verbazingwekkende snel heid hersteld. De goederentreinen; loopen bijna zonder onderbreking verder en om het sterk toegenomen verkeer onder de knie te kunnen krijgen, heeft men wagons uit alle mogelijke deel en van China, vooral uit het Noorden laten komen. Langs den spoorweg wordt koortsachtig gewerkt. Nieuwe zijsporen worden overal aan gelegd en op vele plaatsen deponeex-t men reservemateriaal om eventueele schade on middellijk te kunnen hei-stellen. De Chiaee- zen blijken bij dit wex-k meest ei-s in de op lossing van het moeilijke px'obleem der ca mouflage te zijn. Overal een spanning. uiterste kraohtsin- SamenVatténd kan men zeggen, dat het tot op het oogenblik om zijn ti-aaglieid be kende China onder druk van de militaire gebeurtenissen, voor zoover dit onder de huidige omstandigheden mogelijk is, met geconcentreerde energie en uiterst doelbe wust de handen aan het werk heeft ge slagen. HIJ WENSCHTE EEN GRAF IN DE GOLVEN. Als jongen had hij als blinde passagier een reis meegemaakt. De een en zestig jarige Sir Thomas. White, de invloedrijke leider van de conservatie ven in Liverpool, die als jongen eens als blinde passagier een reis op een stoomer medemaakte, gaf vlak voor z'n dood den wensch te kennen, dat hij een graf in dc golven wenschte. Hij werd in zee neergelaten aan de kust van Welsh. Twee kransen werden in de zee De In, dit land bijna onuitputte lijke menschelijke arbeidskracht wordt in grooten omvang voor den aanleg van wegen gemobiliseerd, zoodat de vooruitgang op dit gebied bijna dagelijks duidelijker te zien is. En deze krachtsinspanning kan zelfs wor den waargenomen in streken, waar de be volking nog nooit een Japanner te zien heeft gekregen. De nog langzaam voort schrijdende politiseering van de volgens eeuwenoude gebruiken levende bevolking der afgelegen gebieden in Gen'traal-China heeft door de gebeurtenissen van den laat sten tijd een krachtige stimulans gekregen. Het militaire element over- heerscht Overal in de grootere en kleinere steden achter het front, die ton dieele zelfs dui zend kilometer diep in het binnenland lig gen, overheei-scht, geheel in tegenstelling met vroeger, het militaire element. In talrij ke garnizoenen worden nieuwe recruten op geleid. Men necmit overigens aan, dat ér nog eenige n tijd rust zal heersohem, alvorens het weer tot gevechten van groote ren om/vang komit, wijl n.1. de Japanners, nadat zij den Loengihai-spoorweg in liet noorden hebben bereikt, voor de moeilijke vraag zullen wor den gesteld, hoe den ooxiog verder te voe ren. Men rekent er op, dat clan Kanton zal worden aangevallen om de verbinding Hong kong-Hankiau af te snijden, of dat de Ja- pannci*s van den Loemgh ai spoorweg af ver der naar het zuiden van China zullen op rukken. Men gelooft echter, dat Japan daax-- toe nog nieuwe troepen uit het moederland aal moeten laten overkomen, daar er reeds thans verschillende Japansohe troepenver schuivingen van het eene fx-ont naar het andere hebben plaats gevonden. Voldoende tijd voor een goede voorbereiding. Daar men in Hankau van mieening is, dat ook met de afsnijding van Hankau van Hongkong de oorlog nog niet ten einde zou: zijn, daar immers in dit geval nog steeds de verbindingen met Fransch Tndo-China en binnenkort ook nuet B ritsölx - Bui-ma zullen openstaan (onx van de. hulp der Sovjet-Unie nog maar niet eens te spx-eken) rekent men hier op een directe ondcmemdmig tegon Hankau van heft Noorden uit. Maar ook over deze mogelijkheid maakt men zich hier niet. al te on gerust, wijl' tusschen hier en den Loenghai-spoonveg een 500 k.m. breed, gedeeltelijk zeer onherberg zaam gebied ligt en anderzijds de waterstand van de Jangtse bet even eens eerst over eenige maanden mo gelijk maakt, met gx-ootex-c oorlogs schepen op dc rivier een actie te gen Hankau te ondernemen. Verder draagt de afstand tusschen Han kau en de vei-st naai- voren geschoven Ja- pansche stelling bij Woehoe nog altijd 600 km. Men heeft in Hankau het, plan de uit deze feiten vooi-tspruilende tijdwinst voor een grondige voorbei-eiding op de komende dingen te gebruiken. geworpen, een van de familie en een van z'n partij. Sir Thomas, die volgens de Daily Express, al een jaar ziek is, leidde in October de ver kiezingscampagne van zijn bed uit. Of schoon hij aandeelhouder was van een bier brouwerij, was hij geheelonthouder en rook te nooit. Voor z'n lunch gebruikte hij slechts een paar sandwiches en een glas melk. Als jongen .verstopte hij zich aan boord van ecu schip, maar hij werd ontdekt en door den kapitein in dienst genomen. Tien jaren lang bleef hij varen. Nadat hij het varen eraan gegeven had, kocht hij een bar en stond zelf achter het buffet. Al spoedig daarna was hij eigenaar van vier restaurants. Toen werd hij leider van de democratische partij in Liverpool en was al heel spoedig een zeer invloedrijk persoon. hoofdzaak uit tweede kwaliteit en wat af wijkend goed. De eerste soort wordt zoo goed als allemaal vastgehouden in de hoop dat er nog eens betere prijzen zullen wor den besteed. Want de afgeloopen week ging het weer niet best. Wel kan bijna alles worden ver kocht, doch er zit maar geen stem ming, geen fut in de markt: 't wordt eerder lager dan booger. Dit is de tegengestelde wereld: immers, hoe langer de kool bewaard blijft,, hoe meer arbeidsloon moet worden uitgegeven, tei*wijl gewichtsverlies de hoeveelheid doet slinken. Voor eerste kwaliteit roode kool van 24 pond werd f 55.50, soms oploopcnde in zeldzame gevallen tot f 6 of iets meer. Zwaardere van 2 Kg. exi daarboven werden voor f 44.50, tot soms f 4.S0 verkocht. Tweede kwaliteit bracht f 2.50—4.50 op, al naar gelang van de zwaarte (de 2 tot 3 ponds zijn ook hiervan het meest gewild) en den aard der afwijking. Afwijkend goed werd verkocht voor f 1.80—2.50. De aanvoer beliep ruim 50 spoorwagens aan beide vei lingen. Bepaald slecht ging bet met de gele kool. De prijzen zijn den geheelen winter al niet best geweest, doch nu gaat het mi serabel. Een groot gedeelte is zelfs onver koopbaar, draait door en wordt als koevoer voor een krats verkocht. Eerste kwaliteit bracht f 2-2.50, de meeste bracht het ech ter niet verder dan f 2.20. Voor tweede kwa liteit werd f 1.50, den minimumprijs, tot f 1.S0 betaald. De aanvoer bedroeg nog geen 35 spoorwagens, zoodat de lage prijzen niet aan een overvoerde markt zijn te wijten. Deensche witte kool is ook vrij hard in prijs achteruit geloonen. Ze is trouwens de zen winter nog altijd goedkoop geweest, zoodat aehféruitloooende prijzen dan dub bel worden gevoeld. F.r werd nu voor eersfb kwaliteit f 2 tot f 2.50 besteed, doch de laatste noteering kwam slechts voor enkele mooie partijtjes voor. Tweede kwaliteit bracht f 1.301.50 op, in verband met de kwaliteit soms oploo pcnde tot f 2. In totaal werden rond 45 spoor wagens' verhandeld, waarvan een deel door draaide. Savoye kool bracht het tot hoogere prijzen. De hoogste noteering was n.1. f 3.70, voor dc allermooiste. Veel werd voor f 22.50 verkocht.. Dc minste kwaliteit bracht f 1 op. Nog kwam er deze week aan de Broekcr veiling bloemkool. Voor dezen tijd van het jaar is zulks iets ongewoons. liet teekent den Langendijker toestand: geen winterweer en dan meestal slechte prijzen voor de win terkool. Eerste soort, bloemkool bracht, f 8,20 —8.90 op; voor tweede soort werd f 1.502.50 besteed. Spruitkool kwam er bijna eiken dag. Ze' bracht f G.70 tot ruim f 8 op; enkele partijtjes iets minder. Boerekool was goedkoop n.1. f 1.501.70. En zoo was het ook met groene kool. Men kon er slechts f 11.70, een enkele maal f 2.50 voor bedingen. Uien deden het weer goed, of schoon de prijzen iets lager waren. Een fx-actie van zulke abnormaal hooge prijzen' legt echter geen ge wicht in de schaal. Voor gele uien werd toch nog f 11.30—12.50 besteed, terwijl voor de drielingen niet zoo veel minder werd betaald n.1. f 10.50 —11. Er waren ook nog enkele partijtjes nep aangevoerd, die f 88.50 opbrachten. 'Grove uien werden ook weer tegen beste prijzen verkocht n.1. voor f 11—11.80. Stek, het sterk afwijkende goedje onder de uien, werd deze week duur verkocht. Er werd n.1. f 7 tot ruim f 8 voor besteed. Voor peen was de markt niet zoo graag gestemd als ze dat gedurende eenige weken is geweest. Er werden soms aangevoerde par tijen opgehouden. Voor grove werd f 2.40— 2.60, soms tot f 3 betaald. Kleine werd ver kocht voor f 11.20, een enkele maal f 1.30. Bieten kwamen er niet veel. De prijzen waren weer zeer bevredigend. Er werd n.1. f 2.403.50 voor betaald. Een paar partijtjes brachten het zelfs tot f 4 en f 4.40.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5