B De heer Bijlsma wethouder UITENLANDSCH 1» 1 VERZICHT Katholieken coquetfeeren met rood te Alkmaar. Alkmaarsche Kaasmarkt SCHAGEN Er heerschte spanning in Schagen over de uitslag der wethoudersverkiezing. De spreektrompet van Deken Kuys, het Roomsch Katholieke Schager Dagblad had Zaterdag verklaard: Rood en Roomsch zijn het eens. Maandag sprak des Dekens luidspreker: getrouwd zijn ze nog niet, maar 't gaat goed, ze vrijen. En Woensdag kwam het ontstellende nieuws, dat de verkoering uit was. Rood had met Roomsch geen afspra ken willen maken Zij zouden op hun eigen candidaat stemmen. Zoo was dan onder auspiciën van den hoogsten geestelijke van Schagen het Zater dag met veel plechtigheid ingezegende hu welijk tusschen S.D.A.P. en Katholiek weer ontbonden. Sic transit gloria mundi! Maar het gevolg was, dat de spanning steeg. En toen dan ook na des voorzitters openings speech cn 's Raadsbaby's beëediging, de wéthoudersverkiezing aan dc orde kwam, kon men in het eivolle zaaltje een speld hooren vallen. Wie zou 't winnen? De eerste ronde bracht geen verrassing: •S32, met Vrijzinnig aan den kop en de Roomschen in de achterhoede. De heer Van Erp stemde blanco. De tweede vrije stemming gaf hetzelfde beeld. Maar toen kwam de verrassing. Tot gröote verbazing van velen liepen de conservatief-roomsche heeren Stam en Kla ver naar de door hen anders zoo geschuw de rooden over. Wat moet toch hun dictator Deken Kuys een hekel hebben aan de vrijzinnigen, om gijn discipelen zoo'n knieval te doen maken! De S.D.A.P. had duidelijk te kennen ge geven, niets van de Roomsche toenadering te willen weten cn nam het royale stand punt in, liever geen zetel te willen bezetten, dan verplichtingen tegenover Rome aan te gaan. Deken Kuys bleek er uitmuntend in ge slaagd te zijn, allen die niet Roomsch zijn, kopschuw te maken! Blijkbaar begrijpt deze geestelijke leider niet hoe hij zich als minderheid heeft te gedragen. Als hij het katholieke geloof hoog houdt en zijn groep doet staan op haar rechten, zal geen weldenkende hem dat euvel dui den. Maar deze agressieve figuur is als minderheid met een minderhcidsplaats niet tevreden. Door economische middelen (katholieken koopt hij katholieken) door het zoeken van wettelijke steun (adres Pilon-Kuvs inzake verscherping Zondagswet) en door een in alle onderdeden van het maatschappelijk le ven streng doorgevoerde afscheidingspolitiek tracht hij depositie van**zijn kleine groep 1e versterken,ten koste van de andersden kenden. En zelfs deze kruiperige knieval voor de sociaal-democraten is, volgens des Dekens eigen lijforgaan, niets anders dan een po ging om macht te krijgen in het bestuur der gemeente. Een weinig hartverheffende koehandel. Te hoog grijpen, doet dikwijls laag vallen. De vrijzinnigen kunnen al evenmin op een goeden avond terugzien Hun eenjaarscandidaat immers langer kon de heer Wissekerke nooit zitting als wethouder hebben legde het tegen den lieer Bijlsma smadelijk af. En hoe elegant Wethouder Buiskool ook zijn draai nam en in figuurlijken zin zijn nieuwbakken collega Bijlsma op den schou der klopte cn hem een beste, veelbelovende knaap noemde, de eerste en vooral de tweede brief der vrijzinnige fractie aan die der sociaal-democraten gezonden, is zoozeer in tegenspraak met deze vriende lijke geste, dat de heer Bijlsma er wel het zijne van zal hebben gedacht. Bepaald onaangenaam deed, na al het gebeurde, de houding aan van het Raads lid de Vries. Blijkbaar begrijpt deze heer. die zich als nestor der vrijzinnigen aandiendo cn dus blijkbaar namens die fractie srrak. niet, dat de sociaal-democraat er als wethouder tegen den zin der vrijzinnigen is gekomen en dus in het College zit, los van de vrij zinnige partij en aan haar door geen ver plichtingen is gebonden. Een waardig stilzwijgen had hier beter gepast dan het vriendelijke welkomst woord, dat. uit hoofde van dc tegen den heer Bijlsma ingebrachte bezwaren van persoonlijken aard. niet gemeend kan zijn geweest. Do vrijzinnigen hebben nu hun zin. Voor de verkiezing van den heer Bijlsma dragen niet zij. maar de sociaal-democraten en katholieken de verantwoordelijkheid. Daten zij met die door hen begeerde „over winning?" nu tevreden zijn cn zich niet uitputten in strijkages en vrijages, die den aangebedene moeten tegenstaan en an deren onaangenaam aandoen. Ertn volkomen zuivere rol hebben de so- cienl-domocraten gespeeld. Zij hebben door hun tweemaal herhaald aanbod hun vrijzinnige broeders een prach tig lesje in ware democratie gegeven. En vooral de heer Bijlsma verdient een woord van lof voor het feit, dat hij, ondanks dc onaangename persoonlijke aanvallen, zijn kiezers gelegenheid heeft gegeven zich in een Woensdag gehouden ledenvergadering der Kiesvereeniging, uit te spreken cn aan die uitspraak zijn eigen aspiratios onderge schikt maakte. Hij begreep, dat de door Deken Kuvs in enkele jaren tijds hij vele S.D.A.P.'ers gekweekte anti-Katholieke gevoelens, dien den te worden ontzien en zag dus wel bewust af van een verbond.met Rome. dat hem de zeke'rliëld van succes zou hebben gewaarborgd. De ster van den avond werd hij echter vooral door de waardige wijze waarop hij zijn taak aanvaardde. Met rustige nonchalance legde hij de vriendelijkheidsbetuigingen naast zich neer. Hij bepaalde zich er slechts toe de verzeke ring te geven er naar te zullen streven om het bewijs te leveren de door hem thans bezette plaats waard te zijn. Een houding die zoogenaamd „hooger staanden" ter navolging kan worden aanbe volen. De vergadering, die overigens weinig in teressant was kreeg nog een potsierlijk slot Schipper Speets had indertijd bijgedragen aan de kosten van vergrooting der Scha- gersluis en verzocht thans óf terugbeta ling van zijn f 100.— plus de rente óf na koming van de toen door de gemeente aan gegane verplichting om nimmer van hem kade- of sluisgclden te eischcn. Hij wilde ook in het vervolg een vrije ligplaats in de haven. Blijkens het toen genomen Raadsbesluit is er echter geen sprake van, dat de bij drage der belanghebbenden is geaccepteerd onder de door den heer Speets genoemde voorwaarden. Trouwens, de Raad had een dergelijke voorwaarde niet kunnen aan vaarden. De heer Speets grondde zijn aan spraken op een op een kwitantie voorko mende verklaring van den toenmaligen gemeente-ontvanger, den heer Schoorl. Door de weinig overtuigende verdediging van den Voorziter, die bovendien de dis cussies te veel liet verwateren, kon het volkomen terecht gedane voorstel van B. en W om afwijzend op het verzoekschrift van den heer Speets te beschikken, geen meerderheid verwerven. Typisch was dat dc voorzitter hier maar uit concludeerde, dat do Raad dus had be sloten de gelden aan Speets en de zijnen te rug te betalen. Dit standpunt Is volkomen onjuist. De tegenstemmers, waaronder ook de heer Wissekerke, die hiermede een slecht debuut maakte, hebben wel het voorstel van B. cn W. verworpen, maar hadden o.i. om de ge meentegelden naar de zakken van Speets c.s. over te hevelen met een behoorlijk ge formuleerd initiatief voorstel moeten ko men. Nu is er alleen iets verworpen, maar niets aangenomen. Een Raadsbesluit waaruit finantieele ver plichtingen voortspruiten, dient toch welom schreven te zijn! Een raadsel is het overigens dat ernstige mcnschcn in kunnen gaan op een verzoek, dat lijnrecht in strijd is met het betreffende raadsbesluit en slechts steunt op een verkla ring van een ambtenaar. Enfin, de burgemeester zal het raadsbe sluit ter vernietiging aan de Kroon voor dragen. Men kon in den Haag echter wel eens vragen welk raadsbesluit dc Burgemeester ter vernietiging voordraagt. Hij had het dwaze besluit van den Raad o.i. rustig naast zich kunnen neerleggen, zonder meer! Ter uitvoering toch was B. cn W. niets opge dragen. 1 VAN HET GEELZWARTE FRONT. Schagen 1Strandvogels 1. Voor de derde maal in successie spoelt Schagen 1 op eigen veld en thans zijn het dc Strandvogels uit Broekerhaven, die een bezoek aan de Loet komen afleggen. Zoo op het oog lijkt de ontmoeting tegen Strand vogels een gemakkelijk partijtje. Immers de uitwedstrijd werd reeds mot 41 door de onzen gewonnen, terwijl voorts kan worden vastgesteld, dat Strandvogels op de rang lijst al een zeer bescheiden plaats inneemt. De practijk zou evenwel kunnen loeren, dat dezo tegenstander niet onderschat dient te Ben nieuwe resolutie van den Vol kenbond inzake China. De neu trale mogendheden heiden hun tijd. Nieuwe onveiligheid in de Mlddellandsche Zee. Frankrijk en Engeland willen den strijd in Spanje humaniseeren en worden deswege door Mussolini bespot. De honderdste vergadering van den Vol kenhond is beëindigd cn men kan niet zeg gen dat de resultaten overweldigend zijn ge weest Wellington Koo heeft oen „resolu tie" gekregen, die misschien nog iets min der zegt, dan die, waarmee hij vroeger al eens gelukkig is gemaakt. „Om opportuni- teitsredenen hoeft de regecring van Tsjang Kai Sjck dc bewuste verklaring aanvaard. Ze is echter voldoende georiënteerd om te weten, dat op het oogenblik weinig meer te verwachten is. Intusschen is de kwestie Van do hulpverleening aan China weer eens opgerakeld, waarbij men dient te be- idenken, dat een meer actief optreden van verschillende mogendheden in het. Verre Oosten zeker niet tot de onmogelijkheden mag worden gerekend. .Tapan cn in het bij zonder de Japansche generaals gaan door de blanken te kleineeren en zo hebben hen vriendelijkheden to verorberen gegeven, die onder andere omstandigheden ruimschoots voldoende zouden zijn geweest hen naar de wapenen te doen grijpen. Dat het niet daartoe is gekomen, vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat de Vereenigde Staten voorloopig nog niet worden Want dat zou bijzonder gevaarlijk kunnen zijn! De Vogels toch spelen een forsch, open spel, dat een verrassend ele ment in zich bergt. Zij laten niet met zich sollen en buiten direct iedere verslapping van de tegenpartij uit. Zij geven zich niet oorder gewonnen, voor en alles he eindsig naal heeft geklonken! Wil Schagen derhalve met succes den strijd tegen dit elftal aanbinden, dan zal aanpakken en vasthouden het parool moe ten zijn. Onze jongens kunnen dat, zij zijn tegenwoordig goed in vorm en d^prom ge ven wé hen de beste kansen. Schagen 2 krijgt om 12 uur bezoek van het tweede elftal van de Strandvogels. Ook Bremer c.s. zullen op hun tellen moeien passen, willen zij niet onder den voet gc- loopen worden. Bracht Strandvogels 2 Sij-' bekarspel niet haar eenige nederlaag toe? Een gewaarschuwd man telt echter voor twee cn we gelooven dan ook, dat de Broc- kerhaven-reserves met een nederlaag naar huis zullen worden gestuurd. Het belooft een aardige wedstrijd te worden, welke U vooral moet gaan zien! Schagen 3 gaat naar B.IC.C. 3. Na dc verrassende overwinning op Petten 2, is zij nog 2 punten op deze laatste achter. Petten 2 zal echter in de twee haar resteerende wedstrijden geen steek meer laten vallen. Maar men kan nooit weten. En daar om zal het derde er goed aan doen, de match tegen B.K.C. 3 in een overwinning om te zetten. Wat intusschen ook wel weer niet zoo gemakkelijk zal gaan. Maar we heb ben genoeg vertrouwen in Breebaart's elf tal om liet een overwinning te voorspellen. Schagen 4 is vrij. SCHAGER BRIDGE CLUB. Clubdrive. Donderdagavond organiseerde de Schager Bridge Club een clubdrive. De uitslag luidt als volgt: Oneven lijn. C. P. TimmermanMevr. Timmerman 15 punten 2de prijs; Mevr. BoontjesMej. A. Boontjes 13 punten 1ste prijs; Dr. Nanninga Mevr. Nanninga 15 punten 2de prijs; J. v. Barneveld-Mevr. v. Bameveld 16 punt.; G. AppelMevr. Appel 16 punten; Even lijn: C. Pronk—Mevr. Pronk 18 punten; Hol- tropKoorn 11 punten 1ste prijs; S. de Vries Mevr. de Vries 13 punten 2de prijs; Mej. OssenbaarP. Lap 19 punten; U. West-er- Mevr. Valkenburg 18 punten. De wedstrijd had een zeer geanimeerd verloop. Den 22stcn Februari organiseert de club een drive, waaraan ook niet leden kunnen deelnemen. (Zitting van Vrijdag 4 Februari). Bergen. 'IX DAN ZIJN DE FAZANTEN DE BOOMEN AL UIT. Verd. J. T, uit Bergen is door den Rijks veldwachter D. Mol aldaar, geattrappeerd, toen hij zich in schietende houding in het veld bevond. Dat was op 27 November van het vorige jaar. Verd.: Daar had ik'machtiging voor van de Vogelwet. De Rijksveldwachter als getuige gehoord, zegt, dat verd. een vogclacte bezat, maar die is alleen voor het schieten van schade lijke vogels op eigen erf. Bovendien wist verd. zeer goed, dat hij in overtreding was, want bij mijn nadering gooide hij zijn jacht geweer weg. De hanen waren gespannen, dus hij kon zoo aftrekken. Ambt. O.M.: En waarop dacht U dat hij aan het jagen was? Get.: Op fazanten. Verd.: 's Morgens om zeven uur zeker dan zijn de fazanten de hoornen al uit. Get.: Ze zaten er nog in lioorl bereid bleken mee te doen. Intusschen be gint men te Washington langzamerhand toch te beseffen, dat men voorzichtig moet zijn bij voorbaat met te groote stelligheid te verklaren nimmer een gewapend conflict te zullen beginnen. Het gevolg daarvan is, dat anderen zich hoe langer hoe brutaler en uitdagender betoonen, wat ook weer niet gewenscht wordt. Zoo passen de neutrale mogendheden d< spreuk toe, die op onze Amsterdamsclie beurs staat vermeld: „Beidt Uw tijd." Tor loops blijven ze aan China wapenen leve ren wat minister Hirota verklaarde niet te „aanvaarden", wat echter voorloopig nog door Japan oogluikend moet worden toege staan. Men kan er van op aan, dat niemand dc aangedane belecdigingcn heeft vergeten en dat deze zullen worden opgerakeld op eer. tijdstip, waarop zulks aan de bcleedigdon past. Dat dit oogenblik eenmaal zal zijn aan gebroken wordt waarschijnlijker, naarmate Japan met meer nadruk verklaart een nieuw wereldrijk te willen stichten en naar mate liet zich in China meer verzwakt. Vorloopig echter ligt het nog in de toe komst. Nog terwijl dc Volkenbondsvergadering bijeen was, werd in de Middellnndsche Zoo een Britsch schip „Endymion" getorpedeerd door een onbekende onderzeeër. Dc heeren te Genève, vermoedelijk hegrijpend, dat ze er toch machteloos tegenover stonden, heb ben de zaak maar dood gezwegen, het aan de onderteekenaar van het bekende ver drag van Nyon overlatend de kwestie te re- Ambt. O.M. tot verd.: U hadt in elk geval geen enkele reden om Uw geweer weg te gooien, als U volgens Uw zeggen, daar ja gen mocht. Bovendien was dat zeer gevaar lijk. U probeert ons hier gewoonweg om den tuin te leiden. Mr. de Brueys Tack vordert f20 boete subs. 20 dagen met verbeurdverklaring van het geweer. Verd.: Natuurlijk is die stiet veel en veel te zwaar; ik heb maar f 14 steun en daar mot ik van komme. Amtb. O.M.: U bent al meer veroordeeld wegens overtreding der jachtwet. Verd.: Dat is al acht jaar geleje. De Kantonrechter veroordeelt dgn verd. conform den cisch van het Openbaar Mi nisterie. Tuitjenhorn. LOOPEN KON HIJ NOG WEL! De aangehouden zaak tegen G. Gr. uit Tuitjenhorn wordt nu nogmaals behandeld. Verd. stond verleden weck terecht, omdat hij op een fancy-fair te Tuitjenhorn de or de zou hebben verstoord. Als get. wordt nu gehoord de verbalisant H. W. de Weijzc. Deze verklaart, dat verd. in staat van dronkenschap verkeerde, maar loopen kon hij nog wel. Kant.: Heeft U gezien, dat deze verd. een ander een klap gaf? Get.: Ja zeker, Edelachtbare Verd.: Ze gave mij een klap en toen heb ik me verweerd. De Ambt. van het O.M. meent in zijn' re quisitoir, dat in dit geval van zelfverdedi ging niets is gebleken ,en eischt f 15 boete, subs. 10 dagen. Verd.: Ik begrijp niet, dat ik dronke was; ik had geen eens bier gedronke. Ik ben d'er om half elf gekomen en d er een uur ge weest. Ambt. O. M.: Maar in een ander café heb je wel gedronken. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot t' 10 boete, subs. 8 dagen hechtenis. Noordscharwoude. HET GEKRAAKTE ROEIBOOTJE Verd. J. A. v. R., uit Noordscharwoude wordt ervan beschuldigd, aldaar met z'n motorboot te hebben gevaren en bij het passeeren van een ander schip een roeiboot je te hebben gekraakt. De eerste getuige, W. de Leeuw zegt op den len October 's middags om 4 uur voor het raam van z'n huis te hebben gestaan, dat aan den waterkant ligt. Van der Wel lag stil met zijn boot en verd. voer er te gen aan. Verd.: Het is onwaar wat deze get. zegt, want ik lag stil. Get. N. P. v. d. Wel, schipper te Broek op Langen dijk verklaart, dat hij van de Zuid vandaan kwam. De verd. lag met z'n boot stil cn we kenne mekaar voorbij, als d'er tenminste geen roeibootje ligt. De ambt. van liet O.M. requisitoir nemend acht het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en vraagt vrijspraak voor verd. De Kantonrechter kan zich daarmede vereenigen en spreekt verd. vrij, Zijpe. EéN VAN GEDACHTE Verd. G. G. wonende te Zijpe, wordt er van beschuldigd, dat hij op 26 October te de Beemster met z'n auto tegen een zeke ren Kamperman is opgereden. Verd. zegt, dat dat in zekere zin wel juist is. Als men één is van gedachte ge beurt zooiets niet, want de bakfiets van Kampei-man ging ineens naar links. Get. Kamperman verklaart, dat hij heele- maal aan den rechterknt van den weg reed. Ambt. O.M.: Bent u dan niet van rechts naar links gegaan? Get.: Absoluut niet. Ambt. O.M.: Dus dan had verd. moeten wachten totdat u was gepasseerd cn heeft hij nu risico op zich genomen. Dat had hij nooit mogen doen. Mr. dc Brueijs Tack vordert f 25.— boete, subs. 20 dagen. Verd.: Dat vind ik verschrikkelijk. De as- faltlaag was daar afgebrokkeld en dat heb ik onmogelijk kunnen zien. Wat dat niet gelen. Inderdaad heeft Eden een onderhond gehad met de heeren Corbin en Grandi, respectievelijk Fransch en Italiaansch ge zant, wat voor een Engclsch lid van het Lagerhuis aanleiding was den minister at tent te maken op het malle geval, dat overleg werd gepleegd omtrent het doen op houden der zeesohuimerij met degene, voor wiens rekening deze piraterie vermoedelijk zou komen. De overeenkomst te Nyon was destijds een oogenblik, waarop Engeland en Frank rijk meer mood aan den, dag legden, dan ze in langen tijd hadden gedaan. En het succes daarvan was opmerkelijk van nieu- lini gaf klein bij en een periode van nieu we veiligheid scheen te zijn aangebroken. Geleidelijk werd de controle echter ver minderd De onveiligheid ter zee nam weer toe en aan den anderen kant slaat do Dtice successievelijk weer een heftige toon aan Nu is weliswaar de kans niet groot, dat de piratenschepen van Italiaansche nationali teit zijn men denke zich even het zeker niet onmogelijke geval, dat zulk een ge heimzinnige onderzeeër werd vermeesterd en inderdaad Italiaansch bleek te zijn! toch valt dit alles op een in het oog loo- pende wijze samen De oplossing van het. geheim is vermoe delijk. dat de onderzeeërs door Italië aan Franco zijn verkocht, die, nu de mogend heden hem niet in het bezit van bellin- gerente rechten wil stellen, deze eenvoudig neemt. Dit. nemen bestaat daaruit, dat hij de kust van Spanje, voor zoover de vroegere regeering daar no" het bewind voert, blokkeert en door middel van het torpedeeren en in beslag nemen ieder ver keer tracht te belemmeren Met dat alles levert bij dan tevens het bewijs, hoe oen klein land een aantal groote mogendheden kan tarten, zoolang het er zeker van is, dat deze toch niets terug zullen doen. Ook de Vereenigde Staten hebben te dien aanzipn reeds leerine uit het sreval kunnen putten Franco heeft een Amerikaansch schip, de „Nantucket Chief' opgebracht en bet eenige, waarover de wereld zich daar bij kan verwonderen is, dat de Vereenigde Staten dit zander meer over hun kant la zoo geweest, dan had de bakfiets makkelijk kenne passeere. Get.: Dat is waar; verd. heeft het niej kunnen zien. Mr. Boerrigter zegt over een week schrif telijk vonnis te zullen wijzen. Er was weinig verandering, waar bij de tendenz eerder iets naar boven was dan naar beneden, waaruit zou kunnen blijken, dat het binnenland, dat vooral prljsremmend werkte, meer en meer in het ongelijk wordt gesteld. De hoogste markt was onveran derd, I 23Goede, vaste kaas kon in doorsnee ongeveer f 22.— opbren gen, terwijl het zachtere consumptie goed circa f 21.— noteerde, waarbij kan worden opgemerkt, dat vooral in deze soort verschillende stapels een half guldentje stegen. LEEUWARDEN, 4 Febr. Inlandsche granen. Gerst, winder puike 6.757.30, zomer mindere 78, haver witte puike 5.506.75, lijnzaad witbloei goedge keurd 10.5014, groene erwten kleine kook 910.25. Buitenlandsche granen: Gele la- platamais 157 boordvrij Leeuwarden, idem 149 boordvrij Rotterdam, Russische gerst, disp. 164 boordvrij Leeuwarden, idem 156 boordvrij Botterdam. Noord-Am. lijnkoeken disp. 9.50 boordvrij Leeuwarden, idem 9.— boordvrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. 9.10 boordvrij Rotterdam, Amerik. Mixed- mais 139 boordvrijLeeuwarden, idem 132 boordvrij Botterdam; gele Amerik. mais 140 boordvrij Leeuwarden, idem 133 boord vrij Rotterdam, Amerik. nr. 3 gerst 155 boordvrij Leeuwarden, idem 147 boordvrij Rotterdam. LEEUWARDEN. 4 Febr. Veemarkt. 75 Enterstieren f 60175, 52 Twcnterstieren f 175360 per stuk, 306 vette koeion f 130—270 per stuk, 4868 ct. per Kg., 642 melk- en kalfkoeien f 125—295, 120 pinken f 45130, 15 vette kalveren f 25—27, 745 nuchtere kalveren f 49, 790 vette schapen 14—34. 109 weideschapcn 12 25, alles per stuk, 2-13 vette varkens f 45 160 per stuk, 52—61 ct. per Kg., 32 ma gere varkens 24—50 ct. per Kg., 119 kleine biggen f 1220 per stuk 32 bokken eru gei ten, 54 paarden. Totaal aanvoer 3334 stuks. Overzicht: Stieren aanbod beperkt,, handel iets vlugger en ruim prijshoudend. Vette koeien, goede soort nog tamelijk goed te plaatsen en prijshoudend, overigens stem ming flauwer. Melk- en kalfkoeien, bij rui mer aanbod handelsverloop iets kalmer. Pinken (graskalveren) vrij goede handel cn duur. Vette kalveren aanvoer beperkt, ongeveer prijshoudend. Nuchtere kalveren, aanvoer groot.er, handel stugger en prij zen iets lager. Varkens aanvoer vrijwel sta- tionnair, handel redelijk goed met station- naire prijzen. Wol vee aanvoer iets korter,, handel iets vlugger en voor^ de goede soort, prijzen vaster. Gisteren nam de N.V.C. 154 varkens over. Zuivel. Goudakaas 30, Edammerkaas 35—49, aanvoer 1726 Kg. Veilingboter 1.42, 1.31 per Kg. Aanvoer 1/3, 1/6 en 2/12 vaten. Commissie 0.80. Eierhandel. Kipeicren: aangevoerd 16000 Kg., prijs 3%ct. per stuk, han- delsprijs 62'A671/f ct. per Kg., eendeieren aangevoerd 200 Kg., prijs 3%—i ct. per stuk, handelsprijs 45—50 ct. per Kg. Pluimvee. 10 slachthanen f 0.60—1.20,, 40 slachtkippen f 0.701.25, 50 jonge hanen f 0.751.30. 10 jonge duiven f 0.20, alles per stuk. Vereen, van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 13—13.50, 40 plus 20.50—21.50, Goudsche 20 plus 13—13.50, 40 plus 21.50—22.50. volvette .20—27, LeidsClu 20 plus 1313.50, broodkaas 40 plus 21.50— 22.50. Stemming kalm. ten gaan. Doch ze willen immers geen oorlog. Zoolang kan Franco rustig zijn gang gaan! Bij dat alles zijn wc op het oogenblik ge tuige van een merkwaardige woordenstrijd tusschen de democratieën en de fascistische staten. De directe aanleiding daartoe zijn de bombardementen der burgerbevolkingen irf bet bijzonder door vliegtuigen van Fran co. Engeland en Frankrijk hantcereri het ar gument der humaniteit. De Italiaansche pers laat daartegenover geen middel ongebruikt om dit in een bespottelijk daglicht tc stel len, terwijl Duitschl'and zich niet direct ach ter Italië plaatst, doch er over mokt, dat Engeland cn Frankrijk met hun menschlic- vende gedachten allerminst origineel zijn, doch deze zouden hebben overgenomen van I-Iitler. Toen de Führer eenigen tijd geleden hetzelfde wilde, hadden de heeren te Lon den en Parijs er niets van willen weten. Waarbij het nog niet duidelijk is of men er zich te Berlijn over verheugt Frankrijk en Engeland toch op sleeptouw te hebben ge kregen, dan wel of men in die vroegere zoo genaamde weigerachtigheid een aanleiding zal zien nu met al die humaniteit niets meer te maken te willen hebben. Dit Duitsche standpunt is vooralsnog heel wat voorzichtiger dan dat van Mussolini, die er trouwens voor hekend staat, graag toe te geven aan zijn plotselinge opwellingen. Wat natuurlijk onverstandig is. Een Europeescho oorlog, waarin Italië betrokken is, behoort zeker niet tot de ongerijmdheden. In zulle een oorlog bezit een der beide partijen do suprematie in de lucht. Veronderstellen we eens, dat Italië dit niet zal zijn, dan zal het land dus bloot liggen voor dc aanvallen der vijandelijke vliegers. En bet is de vraag of Mussolini zich dan met succes zal kunnen beroepen op humaniteit, bet eenige wapen, dat hem dan zelf overblijft. In nfwaehting van wat zal gebeuren, heeft de regeeringspartij in Spanje haar vliegers opdracht gegeven voorloopig geen open ste den meer te bombardoeren. In de lucht is de regeering vermoedelijk de zwakste. We zullen moeten afwachten welk standpunt Franco, geërgerd vermoedelijk door zijn ge ring succes op dc slagvelden, daar tegenover zal innemen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 10