OUDERS Raad Oudkarspel 't HOEKJE Xaê. naait! J Heemraadschag Wieringen VOOR DE Over kleine en groote scholen Er is een tyd geweest, dat men de kleine echool uit onderwys- en opvoedkundig oog- funt minder gunstig beoordeelde. In dien yd ontstond het idee van k a z e r n e-scho- ;len, d.w.z. scholen met een zeer groot aan tal klassen. Men heeft toen wel het plan geopperd om in een bepaalde streek een echool te bouwen, waarin dan een aantal kleine scholen konden worden onderge bracht. Dit zou, naar de voorstellers van dit idee meenden, een zeer groote besparing geven: men had minder schoolhoofden noo- dig, hetgeen dus salarisbesparing zou be- teekenen, terwijl het aanschaffen van leer middelen op dergelijke scholen eveneens goedkooper zou kunnen geschieden. Theo retisch lijkt dit allemaal even mooi en wat de besparing betreft, is hier zeker iets iwaars in, maar... de voorstellers schenen blind te zijn voor de vele bezwaren bij de !practische uitvoering hunner idee. Men ;denke alleen maar eens aan dit vraagstuk: 'hoe moeten in een bepaald plattelandsge bied de kinderen een dergelijke school be- Ireiken? Nu moeten de kinderen vaak een luur of meer loopen om hun school te bezoe- [ken en wat zou dit worden, wanneer er in een bepaald gebied slechts een school stond Per autobus de kinderen vervoeren? Maar als het nu eens kinderen waren, die !*s winters langs gladde wegen per autobus naar school moesten? Neen, een dergelijk plan mag nimmer tot uitvoering komen. Bezoekers van dergelijke kazernescholen in het buitenland kwamen allesbehalve op timistisch terug! We gelooven, dat de idee van scholen met meer dan duizend kinderen nu langzamerr hand wel van de baan is. Maar wat nog niet weg is, is de gedachte, dat de kleine school het af moet leggen tegen de groote school! En dit nu, ik zei het 'de vorige maal reeds, behoeft in geen geval waar te zyn. Een driemansschool kan zoo goed zijn als de beste volklassige school. Bij de huidige leerlingenschaal ben ik geneigd om te zeg gen, dat een driemansschool zelfs een voor sprong heeft op de overvolle groote school. Minder goed zijn natuurlijk de tweemans- school en de eenmansschool, deze laatste werkt zelfs onder de allerongunstigste om standigheden. Toch moet men weer niet te |vlug in zijn oordeel zyn: er zyn heel wat i tweemansscholen, waar het onderwijs puik in orde is. Natuurlijk hangt hier alles af van de onderwijskrachten, welke op een dergelijke school werkzaam zijn. Er worden op het oogenblik heel wat kleine scholen ten plattelande voor ophef fing voorgedragen. Het is hier niet de ge schikte plaats om de al of niet bestaande noodzaak tot opheffing te bespreken, maar dit wil ik er wel van zeggen: wanneer in een dorp een school bestaat, laten we zeg gen een tweemansschool met bij de vijftig leerlingen en het personeel aan die school verstaat de kunst om in een dergelijke school te werken, zoo zelfs, dat de onder wijs- en opvoedkundige resultaten den toets kunnen doorstaan, dan moge men wel be denken, dat bij het ter sprake brengen van het probleem der opheffing niet over de mindere geschiktheid van de school als on derwijs- en opvoedingsinstituut gesproken moet worden. Dan mógen de bezuinigings overwegingen mogelijk tot opheffen nopen, het onderwysbelang wordt door de goedbe- stuurde tweemansschool niet geschaad! En laten we nu een stapje verder gaan: wie meet de beteekenis van een school voor haar omgeving? De school kan een centrum van cultuurleven zijn. Zij is het in de meeste gevallen en zeker daar, waar de leerkrach ten buiten de schooluren zich met het dorps leven bemoeien in gunstigen zin. Heel wat schoolhoofden en onderwijskrachten op het platteland werken in deze richting. Zij zjjn leiders van jeugdwerk, ontwikkelingsclubs, bestuurders van talrijke vereenigingen, zy geven advies in talrijke zaken en maken van de school ook in de uren na den lestyd aan de kinderen een centrum van ontwikke ling. Met de opheffing van een dergelyke school kan dan mogelijk eenige financieele bezuiniging bereikt worden, er staat tegen over, dat er op geestelijk terrein veel en zeer veel verloren gaat! Ik geloof, dat aan deze dingen niet steeds de noodige aan dacht besteed wordt! Zooals ik de vorige maal reeds aanstipte, hebben de meeste lezers (essen) met deze problemen iets te maken. Velen zullen zich in deze dagen mee in den strijd geworpen hebben om het behoud van hunne kleine, maar onmisbare school, anderen zullen straks voor de keuze komen te staan: naar welke school zal ik mijn kind zenden, naar de groote of de kleinere. Ik zou zeggen, overweegt u dit alles nu eens rustig en vraagt u eens af, of men u wel juist heeft ingelicht, wanneer men u de voordeelen van de groote school afschilderde. En nu de strijders voor de kleine school mogen gerust wijzen op de groote beteekenis van de school voor de dorpsgemeenschap als cultuurcentrum OVfiEKA. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag te twee uur in het gemeentehuis Voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom en memoreerde nog eens de Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Hierna volgde vaststelling der notulen. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: De Minister van Sociale Zaken heeft goed gekeurd, dat do aanleg van paden en be plantingen in het nienw aangelegde gedeelte van dé algcmecne begraafplaats in werk verschaffing wordt uitgevoerd en dat een subsidie in het loonbedrag, geraamd op f 700.uit het Werklooshcidssubsidiefonds zal worden uitgekeerd; Hot aandeel van de gemeente in de kos ten van onderhoud van den Twuijverweg over 1037 bedraagt f 100.99; Mej. T. Heuvel de benoeming tot onder wijzeres heeft aangenomen. De heer Borst hacl een aanmerking op de schriftelijke, verneming van het subsidie voor het kinderfeest. Men had dat verzoek eerder kunnen indienen. Spr. wenschte als communist geacht, tegen het verzenden van het telegram te hebben gestemd. Voorz. was het wat het eerste betreft wel eenigszins met den heer Borst eens, doch hier bestond geen comité. Wat het telegram betreft, het is de beleefdheidsvorm dat men een felicitatie zendt. Ingekomen stukken. Ingekomen is het verslag van de commis sie tot wering van schoolverzuim over 1937 Er was zeer weinig verzuimd geweest. De commissie voor Werkloozenzorg uit de R.K. Volksbond en de St. .Tozeph-Gezellen vereeniging verzocht een subsidie te mogen ontvangen van f 30. B. en W. stelde voor dit in te willigen. De heer Borst, ging hiermee accoord even als verleden jaar. Spr. zou het. gewonscht achten dat ook de organisaties hier een dergelijk onderkomen voor de wcrkloozen zochten. Het subsidie werd verleend. Verzoek ojn subsidie door D.T.S. Het bestuur van de voethalvereeniging D.T.S. verzoekt een subsidie te mogen ont vangen van f 100.— Het voortbestaan der vereen, hangt af van de gemeentelijke steun. Voorz. zegt, dat dit adres zoo In mineur is gesteld, dat hij vraagt het adres voor prae advies in han den van B. en W. te, stellen, om de toestand te onderzoeken. De heer .Borst juicht een serieus onder zoek toe. Het zou den heer Kostelijk spijten, als de vereen, werd opgeheven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Aan de orde kwam hierna de behande ling van de gemeentebegrooting 1938* Den heer Borst kwam een woord van wijlen' Troelstra in 1909 in' de gedachte. Daaruit blijkt hoe de houding van de S.D. A.P. is gewijzigd ten aanzien van de ge boorte van een vorstelijk persoon. Dat woord van Troelstra nemen de commu nisten 'over. Spr. wees' op de voortgezette aanpas singspolitiek der Regeering, het spaarsys teem van minister Romme en het wets ontwerp tot invoering van de kinderbijslag- regeling, waarin spr. een katholieke maat regel ziet voor de steun aan de groote ge zinnen. De nederlaag van de N.S.B. juichte spr. toe. T.a.v. de gem. begrooting zeide spr. dat de salarieering van de ambtenaren gun stig staat tegenover de steun aa.n de werk- loozen. Het bedrag voor do distributie van vleesch in blik enz. is lang niet hoog ge noeg geworden, tengevolge van de geringe afname door het gebrek' aan financiën der wcrkloozen. Verbetering van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente is zeer nooöig. Hulde brengt spr. aan het da°\ bestuur voor hetgeen voor de werkloozen wordt gedaan, al mankeert er veel aan, dat niet de schuld van het gemeentebestuur is. De steun aan de niet meer valide arbeiders dient goed onder het oog gezien. Do 'instel ling van Maatsch. Hulpbetoon juichte spr. toe. Het speet spr. dat zoo'n afwijzende houding is aangenomen t.a.v. de school- voeding. Verbetering van de woningtoestan den achtte spr. gewenscht. Voorz. is dankbaar voor de aan B. en W. gebrachte hulde. De samenstelling van M. H. is bij stemming uitgemaakt. „Krot"-woningcn mogen de woningen hier niet genoemd worden. De daarvoor in aanmerking komende woningen zijn onbe woonbaar verklaard. Mevr. Paarlberg-Hartland heeft met ge noegen geconstateerd dat de begrooting slui tend is gemaakt zonder belastingverhooging met handhaving van alle subsidies en nog met een flinke post voor onvoorzien. De in stelling van het M. II. heeft haar sympathie. Ook mevr. Paarlberg had aanmerkingen op de volkshuisvestiging. Kan in overleg met het Werkloosheidssulisidiefonds geen terrein voor bouwterrein geschikt worden gemaakt? Het electricitcitsbedrijf is ver kocht, waarbij het bestuur de leden geheimhouding oplegde. Spr. keurde deze geheimzinnigheid sterk af. Spr. bepleitte de vergaderingen van do Gascommissie openbaar te doen zijn. Voorz. antwoordde, dat de wachtweek-re- geling zoo soepel .mogelijk wordt toegepast. Voor kostgangers is de steunregeling zeer ongunstig. Dat dient verbeterd. T.a.v. het samenwonen zijn B. en W. diligent. Het naar de andere gemeenten trekken is een gevolg van de trek naar het midden van do Langendijk, niet wegens gebrek aan woningen. De heer Rijper zegt, dat men de maatregel van minister Romme niet moet zien als een katholieke maatregel. Ook de communisten mogen groote gezinnen hebben. Met mevr. Paarlberg is spr. het eens over het vertrek naar N.Scharwoude. Spr. heeft eens voorgesteld aan het Zuideinde een stuk grond te koopen. Als dat gebeurd was zou de Oosterstraat niet zoo groot zijn. .Voorz. zeide, dat de raad reeds jaren gele den pogingen heeft gedaan om bouwgelegen- lieid te scheppen. Spr. handhaaft z'n stand punt t.a.v. de uittocht uit de gemeente. De heer Bakker verdedigt de houding der S.D.A.P. tegenover de beweringen van den heer Borst.. Bij de R. K. Staatspartij ver wacht spr. wel eenige kentering. Over de volkshuisvesting was spr. het met den heer Borst en mevr. Paarlberg eens. Spr. ziet geen kans nu huizen te bouwen, die aan de eischen voldoen. Hierna volgden nog eenige besprekingen in tweede instantie, waarbij de voorz. er op wees, dat men nergens zoo goedkoop wonen kan wat de Belastingen betreft, als in Oud karspel. De heer Kostelijk strijdt voor het natio- naal-socialisme omdat hij wil dat de Ned. Regeering met Duitschland samenwerkt, welk land hij dankbaar is daar het platte land steeds van Duitschland heeft gegeten. T.a.v. de politiek zeide spr., dat hij het zoo ziet, dat de leiders der soc. dém. bij de rug gen der arbeiders hooger klimmen. Hiertegen protesteerde de heer Bakker. Bij de postgewijze behandeling der begroo ting, werd voor den volontair Mooij een ver goeding verleend van f 150.per jaar. Voorzitter wees er nog op, dat alle werk zaamheden voor diverse maatregelen op de secretarie blijven. Het spreekuur van den burgemeester is thans zoo, dat een dokter er ja- loersch op zou zijn; zeide Voorzitter. De heer Kostelijk meende, dat het Regee- ringsbeleid meer dan ergerlijk is. De heer Borst drong aan op zand strooien aan beide kanten van den weg. Na eenige besprekingen werd besloten, aan twee kanten te strooien. Het subsidieverzoek van de vereen, voor Ziekenhuisverpleging werd hierbij behan deld. B. en W. stelden voor f100.subsi die te vcrleenen. Voor nalatige contribuan ten blijft de mogelijkheid open een beroep te doen op het M. H. De heer Borst sprak zijn genoegen uit over het voorstel van B. en W. Zou het niet aan bevelenswaardig zijn in de toekomst te trach ten het zoo te krijgen, dat ieder arbeider lid van een vereen, v. ziekenhuisverpleging moet zijn? Het voorstel werd hierna aangenomen. De heer Borst bepleitte de betegeling van een gedeelte van het schoolplein. Voorzitter antwoordde, dat de inspectie het niet zoo aanbevelenswaardig vindt, in ver band met het gevaar voor vallen. Zal nog nader bekeken worden. De beschikbaarstelling van het gymnastiek lokaal voor verschillende vereenigingen, werd besproken. Het idéé werd gelanceerd, een vergoeding te vragen: De melkverstrekking op de scholen kan volgens de thans bekende gegevens niet doorgaan. Het is echter nog niet van de baan. De r.k. Middenslandsvereen. De Hanze, verzocht een subsidie van f 10.per leer ling voor de Middenstandsschool. Volgens Voorzitter moeten de leerlingen zelf deze kosten betalen Als na 3/4 jaar blijkt dat steun noodig is, kan er nog over gesproken worden. De heer Rijper wees op den toestand der middenstanders. Het voorstel vap B. en W. werd aangeno men. De heer Borst had nog een opmerking over het geringe gebruik van het blikvleesch. De heer Borst wilde de vermogens- en in komstenbelasting verhoogen. hetgeen vol gens Voorzitter niet kon zonder verhooging der personeele belasting, waartoe de heer Borst niet wil komen. Hierover bestond een verschil van Inzicht tusschen voorzitter en den heer Borst. Voorzitter wil een onderzoek instellen, het geen zal geschieden. De begrooting werd vastgesteld op een to taal bedrag van f98040.00 voor den gewonen dienst; kapitaaldienst f.1100. De post onvoor zien bedroeg f88652. De begrooting v. het gemeenschappelijk gasbedrijf sluit met een totaal bedrag voor don gewonen dienst van f 76.520.20. Kapi taaldienst f 63.962.48. De heer Bakker vroeg hoe de toestand van het gasbedrijf wordt ingezien voor de toekomst. Dient geen mogelijke overdracht te worden overwogen? Voorz. antwoordde, dat dit nader zal moeten uitkomen. Mevr. Paarlberg bepleitte openhaarheid van de gasvergaderingen. Voorzitter houdt wel van openbaarheid, doch het is een raadscommissie, wier be sprekingen en notulen geheim blijven. De begrooting 1938 van het Electriciteits- bedrijf werd vervolgens behandeld. De heer Borst kwam op de vastrechtta rieven neer. die voor velen onbillijk zijn. Dit zal zoo noodig in de C. v. B. besproken worden. Bergooting Maatsch. Hulpbetoon. De begrooting van het Maatschappelijk Hulpbetoon sloot op een totaal bedrag van ontvangsten en uitgaven van f 10490.50. Hierbij is gerekend op een gemeentelijk subsidie van f 10.000. De heer Bakker wees er op, dat bij de samenstelling geen afspraak is gemaakt. Er is gedacht aan mcnschcn met een goed hart. De heer Borst had bezwaar tegen deze laatste uitdrukking. Hij maakt er uit op. dat in de C.P. geen monschen met een goed hart zijn. Spr. vroeg naar de post bestedings kosten. Het wordt meer een gemeenschaps huis. N.a.v. deze opmerking zeide voorz. dat hierop nog nader zal worden ingegaan. De heer Kostelijk zeide, dat or te weinig mcnschcn in het huis zijn. Daardoor zijn de kosten te hoog. De begrooting werd vastgesteld. De heer Borst had een klacht over het langdurig afwezig zijn der doktoren, zon der dat een assistent wordt aangesteld. Voorzitter zeide, dat hieraan niets is te doen, zoolang er geen klachten komen. Dr. De Wit is geen gem. geneesheer. De heer Rijper vestigde de a'andacht op de slechte verlichting van de brug over het kanaal. Daarna sluiting te pl.m. half 7. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meterl Stiefkinderen van het leven De bty puurt honing, de spin gif uit dezelfde bloem. Er zyn menschen, die zich altyd misdeeld gevoelen. Als men hen hoort dan valt hen altijd alles tegen. Alles loopt hen tegen, het zijn, in eigen oog, ware stiefkinderen van het leven. Toch ligt hun „pech" grooten- deels aan henzelf. Wanneer iets verkeerd loopt, dienen wij ons altijd de volgende vraag te stellen: „lag het aan onszelf of lag het aan de omstandigheden?" Het laatste is alleen het geval, wanneer deze omstandigheden niet alleen onvoorzien, maar ook niet te voorzien waren. Wanneer wy ze hadden kunnen voorzien, maar de mogelijkheid uit onachtzaamheid over het hoofd hebben gezien, dan ligt de schuld inderdaad bij onszelf. Waren de omstandigheden werkelijk niét te voorzien, dan zou ieder ander in onze plaats hetzelfde overkomen zyn. Het is altyd verkeerd en vruchteloos, om lang stil te blijven staan bij een mislukking; leert er uit wat eruit te leeren valt, en gaat verder met het vaste voornemen en het even vaste vertrouwen: een volgenden keer beter. Men kan er niets aan doen, dat men tot zekere hoogte als optimist of als pessimist geboren wordt, maar juist als iedere andere eigenschap kan men optimisme of pessimis me aankweeken of tegengaan. Wij weten nooit zeker wat het leven voor ons in petto heeft, maar wij weten dat het leven altijd wisselvallig is; na een periode van moeilijk heden en zorg volgt altijd een beteren tijd. Nu zijn er menschen, die zich in zoo he vige mate blind staren op een teleurstelling, een verlies of een ander verdriet, dat zjj het zich niet meer realisee;en, wanneer hun om standigheden in menig opzicht beter wor- "den. Zij spinnen zich als het ware in in hun droefgeestigheid, zij handelen precies zooals iemand zou handelen, die de gordijnen neer laat omdat het buiten somber en regenach tig is, maar die verzuimt de gordijnen weer op te halen, zoodat hij er niets van merkt, als de zon weer doorbreekt. In het algemeen zijn wy, menschen, nog zoo blind voor ons geluk en voor onze goede kansen. Het is goed, zich zoo nu en dan rustig af te zonderen, en dan alles eens na te gaan vanuit een opbouwend standpunt. Wat i9 er voor goeds in ons leven, wat zyn er voor mogelijkheden in de kiem aanwezig, waar van met goeden wil en energie iets goeds te maken valt? Op den weg, die naar een doel voert, dat de moeite loont, zyn altyd hinderpalen, maar een gedeelte van die hinderpalen worden gevormd door onze eigen karakter eigenschappen. wy hebben teveel van een negatieve eigenjchap als: valsche schaamte, gemakzucht, onachtzaamheid, of een tekort aan een positieve eigenschap als energie, geduld, doorzettingsvermogen. Om een eigenschap aan te kweeken, moet men altijd in positieven zin denken, dus niet: ik wil niet meer onachtzaam zyn, maar: ik wil nauwkeurig zyn. Men stelle zich een beeld van zichzelf voor oogen, by alles zeer nauwkeurig handelende, dus ook by dingen die geen betrekking hebben op het te bereiken doel. Een herhaalde ge dachte suggereert tot de daad, dus door in de juiste richting te denken, zal men zich de eigenschap, die men wenscht aan te kweeken, in werkelijkheid veroveren. DR. JOS DE COCK. Taxegedeelte Consumptiemelk Nederlandsche Zuivelcentrale, 6 t.m. 12 Febr. Consumptiemelk regccringscontract taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht. Overmelk regeerings-minimumprijs 6.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Uit onze Omgeving CALLANTSOOG KLAAS BOEKEL 80 JAAR. Ter eere van dc tachtigste verjaardag van Klaas Boekei hebben de oud-redders van dc Heldersche vereenlging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" hun ouden makker Don derdagavond persoonlijk gefeliciteerd. De muziokvereeniginp „Callantsoog" bracht te gelijk een serenade. De voorzitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", de heer van Dok, compli- menteerd den jariee en overhandigden een enveloppe met inhoud namens de vereeni- ging. Namens zijn vader en de familie dankte de oudste zoon voor de gebrachte hulde. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND JANUARI 1938. Geboren: Pieter. zoon van G. Kruit en J. Raken; .Tohannn Hendrikn. dochter van G. rlo Wit en G. Kramer; Pictortie, dochter van Jb. Baken en D. Kater: TTnrmen, zoon van TT. dc Jong en N. Weij; Jacob, zoon van KI. Blom en M. Rampen. Overleden, geene. Ondertrouwd: P Zwaan, oud 29 jaar en N. Hollander, oud 20 jaar. Gehuwd: G. Roontjes, oud 24 jaren, ho telier en Tr. A. Bijvoet, oud 20 jaren zon der beroep. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. Kuipers van Schoorl, A. 107: G. de Wit van Anna Paulowna, B. 87. Vertrokken: M. Dijkman van C. 70 naar Ned. Oosf-Tndië (Bnnrloong); A. Mooij van C. 57 naar Zijpe (St. Maartensvlotbrug): Jb. I.. Andringa van C 67 naar Zijpe ('t Zand); H. Kuipers van A. 107 naar Zjjpe (St. Maartensbrug); Tr. A. Bijvoet van C. 68 naar Schagen. Uw 7f>ni1 Wf>n wordtn gekalmeerd UW A/CIlllWCIl en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten WIERINGEN MOND- EN KLAUWZEER Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer heeft in deze gemeente in totaal niet minder dan 194 bedragen. Reeds hebben 181 boeren kennis gegeven dat het mond- en klauwzeer is geweken zoodat ten aanzien van hun veestapel de beperkende maatrege len zijn opgeheven. Er zijn dus nog altijd 13 besmette stallen. Nog vorige week kwam een nieuwe aan gifte binnen, n.1. van den heer Z. te Den Oever. In de afgeloopen week is nog een koe van den veerhouder B. te Westerland aan de ziekte bezweken. AANBESTEDING LEERMIDDELEN EK SCHOOLBEHOEFTEN. Na gehouden aanbesteding is de levering van leermiddelen voor de openbare lagere scholen in deze gemeente voor het jaar 1938 opgedragen aan de laagste inschrijf ster, tw. de fa. P. de Lange te Deventer en de leve ring van de schoolbehoeften eveneens aan de laagste inschrijfster, t.w. N. Samsom N.V, te Alphen aan de Rijn. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Tallooze gemeenten uit den omtrek mel den do geboorte van een nieuwe wereldbur ger, die op denzelfden dag als de jongge boren Prinses Beatrix het levenslicht aan schouwden. Wieringen bleef helaas achter. Eigenaardig dat in de gemeente Wieringen waar normaal per week 3 geboorten plaats vinden, sedert 20 Januari tot lieden slechts 1 kind werd geboren n.1. op 28 Jan. Van ver schillende aanbiedingen van particulieren, die deze kinderen wilden gedenken, .zooals aanbiedingen gratis levesverzekering etc, kon hier dus niet worden geprofiteerd. Vergadering van de Hoofdingelanden van. het Heemraadschap Wieringen op Vrijdag 4 Februari 1938, des namiddags twee uur in het lokaal van den heer S. Kaan te Hippolytushoef. Te ruim 2 uur opent de voorzitter, de heer J. Doves de vergadering en heet de nieuwe hoofdingelanden, de heeren Kool en Lont van harte welkom. De notulen borden hierna goedgekeurd. Ingekomen is o.a.: Kon. Besluit inzake benoeming C. Kooij- man tot Heemraad tot einde zittingsjaar, waarin hij 7Q. jaar zal zijn geworden. Verzoek Ontvanger van Registratie en Domeinen te Den Helder om uitslag op de reclame annsalg van gronden achter den Normerdijk. Verzoek van de boden M. den Vries om verhooging van jaarwedde van f 7T> tot f 100. (Dit punt wordt verschoven naar de begrooting). Vervolgens wordt voorgesteld het sluiten van .een kasleening groot f 5000.— tegen' ten hoogste 3% pet., af te lossen uit den omslag van den polder, dienende tot het doen van de gewone loopende uitgaven. Goedgevonden. Voorstél tot het doen uitvoeren van ■v«.rken in werkverschaffing. A. Slootwerk: de dijksloot in de Oever- sche koog; 2. de walsloot in de Oeversche Koog van den Oever td» den Gesterweg; 3. dc Oude tocht in de Stroeër koog; 4. de Walsloot in de Stroeër koog van den Wes- telingdijk tot den Kleitelweg; 5. de verbin ding tusschen de Stroeër koog en de Hip- polytushoever koog; 6. de waferrang in de voorm. Stroeër uitwatering; 7. dc walsloot in de H.hoever koog van de Burge tot de Hoppetooht; 8. de Hoppertocht in de H. hoever koog; 9. de Dijksloot in de H.hoever koog van de Burge tot het gemaal; 10. Eenige boezemslooten in den omtrek van de Burge. S. Wegenverbetering, 1. de Gesterweg dienst van een betere af watering te worden voorzien; 2. de Kerke- laan te Westerland dient aan het beneden- stuk te worden verbreed; 3. de Westerlandcr- damster en de Postweg dienen opnieuw on der profiel te worden gebracht en van een teerdek te worden voorzien. Wat betreft het uitvoeren van werk in. werkverschaffing, met name het slootwerk, wordt besloten, deze voorstellen door het Dag. Bestuur te laten uitwerken. Wat betreft de betere afwatering van de Gesterweg wil men aandeel in de kosten hiervan vragen aan de gemeente. Aange zien de Gesterweg zoo langzamerhand tot de bebouwde kom begint te behooren en de gemeente in de bebouwde kom de afwate ring voor haar rekening neemt, wordt be sloten met het gemeentebestuur in overleg te treden, om de rioleering van den Gester weg voor haar rekening te nemen. Volgt de vaststelling van het besluit tot het aangaan van een geldleening voor den aankoop van gronden ter verlegging en ver betering van waterafvoer- en verkeerswegen. Wederom wordt vastgesteld om de dijken bij opbod voor den tijd van 3 jaar te ver pachten. Hierna volgt de rondvraag. De heer P. Kooy wil de kluft bij de brug verbeterd zien, daar het water ook hier over den weg loopt. Een onderzoek wordt toe- gezegd. De heer J. Kooy klaagt over het zeewater, dat bij ruw weer over den dijk loopt. Dit is niet alleen het geval bij Westerland, docli ook hij Vatrop, Stroe en Oosterland. Spr. zou graag op de betreffende plaatsen den. dijk verhoogd zien. Zal onderzocht worden. De heer M. Lont zegt. dat hef.Marsk.e het water niet meer kan loozen. Hierin zal wor den voorzien. De heer C. Koorn wil zitting laten houden aan den Oever voor incasscering der gelden, Wordt toegezegd. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11