BRUIDSTOOI LEKKER ETEN Kan ik U helpen? RADOX BRUSSELSCH LOF Een jurk om te stelen Hoe behandelen wij kunstwollen weefsels? Zaterdag 5 Februari 1938 Vierde blad Een mcfde-advies voor 's levens hoogtijd Ongetwijfeld zal het de toekomstige bruid veel hoofdbrekens kos ten, op welke wijze zij zich zal kleeden op den grooten dag, waarop zij in het huwelijk zal tre den. Bijzondere omstan digheden kunnen het' dragen van een bruids japon niet mogelijk ma- ken. Geleid door de noodzakelijkheid om al les min of meer' sober te doen zal menige jon ge vrouw, de illusie har er meisjesjaren in rook zien opgaan. In plaats daarvan zal zij dan een gekleed ensem ble kunnen nemen of een fluweel en japon met dito cape, die met een rand niet kostbaar bont is afgezet. Onge twijfeld kan er met een weinig overleg en smaak ook op deze wijze een flatteus ge heel verkregen worden, dat alleszins de moeite waard is. Als materiaal voor 'deze japonnen komt sa- tin in de eerste plaats in aanmerking, liefst dof verwerkt, terwijl men ook verschillende mooie crêpe soorten heeft, alsmede fijne wollen weefsels. Uit practische overweging zal men zich vooraf moeten vergewissen of het materiaal voor ver ven in aanmerking komt, hetgeen niet met alle weefsels het geval zal zijn, b.v. niet met kunstzijde. Om teleurstellingen te voorkomen zendt men een staaltje op naar een ververij, waar men het beste van ad- yies zal kunnen dienen. De voorkeur boven wit of uitgesproken crème, dient gegeven te worden aan ivoor- kleur, waarvan deze bruidsjapon ook is ge maakt. De aansluitende rok valt in ruime plooien op den grond, waardoor het noo- dig is een vierdeelige voorbaan te maken. Achterbaan met aangeknipte sleep bestaat uit twee deelen. Het lijfje is boven den rok ingehaald en heeft een hooge halsafwerking met incrus tatie van kant. De sluier valt langs het gelaat tot een flink stuk voorbij de taillelijn en is op het hoofd bij wijze van kapje opgemaakt en yersierd met oranjebloesem. De bruidsmeisjes dragen een hyacint- kleurige taf zij den Empire japon met een garneering van fuchsiakleurig fluweel. De halsopening wordt met vleeschkleurige tulle aangevuld, terwijl lange zijden hand schoenen worden gedragen. ONTSIERENDE HAARGROEI. De enkele woorden, die ik, een paar weken geleden, aan het onlharingsmiddel follicu- ïine wijdde, hebben mij een heel pak brie ven opgeleverd van dames, die zich over ontsierenden haargroei beklagen en die sinds lang naar een middel zoeken, dat haar eindelijk en voorgoed een gladde gave huid teruggeeft. De meeste van die brieven heb ik intusschen reeds beantwoord, maar het onderwerp is van zooveel belang dat ik goed meen te doen op de folliculine en haar eigenschappen nog eens terug te komen. Nu moet ik even een misverstand uit den weg ruimen. Folliculine is geen specialiteit. Ware dat het geval dan zou ik er niet de aandacht op gevestigd hebben. Follicu line is een hormoon, dat in de geneeskunde voor verschillende doeleinden gebruikt wordt tegen jeuk o.m. en ook ter bevor dering van de ontwikkeling van de buste In dat laatste geval moet de folliculine inge nomen worden. Verwijdering van ongewenscht haar door middel van folliculine is zeker alleszins mo gelijk, maar aan een dergelijke kuur zijn toch ook zwarigheden verbonden. Om te be ginnen laten doorslaande resultaten lang op zich wachten soms drie en vier maanden en maar weinig dames beschikken over het doorzettingsvermogen zoo lang vol te houden. In de tweede plaats is folliculine duur. Er zijn wel crèmes in den handel, waarvan de fabrikant beweert dat zij folli culine bevatten, maar deze blijken, bij na der onderzoek, zóó zwak folliculine-houdend te zijn dat ze als ontharingsmiddel moeilijk de verwachte resultaten kunnen opleveren. Een folliculine-houdende ontharingscrème kan alleen op recept worden samengesteld; de geneesheer weet welke dosis in een be paald geval werkzaam zal zijn. Maar een werkzame dosis is een groote dosis, en zoo wordt drie maanden lang folliculine-crème gebruiken een kostbare geschiedenis. De toepassing van dit hormoon voor on't- haringsdoeleinden kan ik derhalve alleen dames aanraden, die een klein plekje van ongewenschten haargroei te ontdoen heb ben. Betreft het groote oppervlakten, dan kunnen beter andere middelen te baat wor den genomen: courante ontharingscrèmes, het. pincet of de electrische naald. Water- stof-peroxyde geeft ook vaak verrassend- goede resultaten. Alles hangt ten slotte af van de plaats waar de haren voorkomen en van hun hoe danigheid. Elk geval moet op zich zelf wor den beschouwd en een algemeene behan deling, die steeds toegepast worden kan en altijd goede resultaten oplevert, is niet te geven. Beantwoording van vragen. Mej. C. te H. De prachtige lange wimpers, die zoo uw afgunst gewekt, hebben, behoeft u deze actrice werkelijk niet te benijden. Laat me u zeggen dat ze niet echt zijn. Vóór de cameraman begint te draaien is de filmster duchtig onderhanden genomen. Haar gelaat is met dikke lagen crème be dekt en kunstwimpers hebben haar eigen natuurlijke wimpers doen schuil gaan. In werkelijkheid ziet een spelende filmster er volstrekt niet aantrekkelijk uit; alleen op het witte doek maakt ze een „hetooverend" effect. Voor afgunst is dan ook niet de minste reden, en het is heel goed mogelijk dat uw eigen mooie lange wimpers zich met die van de „ster" gemakkelijk meten kunnen. De wimpers, die zij op de „set" draagt, zijn voor het practische leven- niet geschikt. Mej. B. G. te L. Om de verslapte huid samen te trekken raad ik u een lotion aan. Voeg bij een halven liter warm, maar niet kokend water, 50 gram benzoë en 50 gram aluin. Laat eerst de aluin smelten en voeg er daarna de benzoë aan toe. Met een pluk je watten laat zich de verslapte huid het gemakkelijkst behandelen. Drogen laten, niet afdrogen. Deze behandeling moet 's morgens en 's avonds gedurende drie mi nuten worden toegepast. De huid moet van crème en poeder geheel ontdaan zijn. GERTRUDE. EEN VETTE.ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruik -an Radox. telkens wanneer ge Uw gezicht wascht Bij apothekers en erkende drogisten a f 0.90 per pak en f0 15 per klein pakje. ocx)cx)0iocx)(x)cx)cx)c>ocx)aooiooioaooö0 (door onze Kook- en Huishoudspecialiste.) Het is op het oogenblik voor me nige huisvrouw geen gemakkelijke taak, om, wat betreft de versclie groenten, eenige afwisseling in haar maaltijden te brengen. Daar de keuze niet erg groot is, zal ze met het materiaal wat ze heeft, zoo veel mogelijk moeten woekeren. Een belangrijk hulpmiddel daarbij is, om eenzelfde groente op verschillende manieren klaar te maken. Een groente, die zich daartoe al heel goed leent, is het Brusselsch lof. Veel menschen vinden den iets bitteren smaak van het Brusselsch lof een bezwaar. In dat geval doet men goed, deze zooveel mogelijk te verzachten, door het lof klaar te maken met een melksausje. Men kan dit b.v. doen, door, nadat men de leelijke bui tenste bladen van hét kropje verwijderd heeft, dit in pl.m. 1 c.M. breedc reepjes te snijden. Daarbij moet men er vooral aan denken, om het harde stukje op de plek waar de wortel van het lof afgesneden is, goed te verwijderen, daar dit juist den bitteren smaak geeft. Men zet het lof dan op met heel weinig water en iets zout, terwijl men ze, als het na 525 minuten gaar is, nog even stooft in een melksausje. Men rekent dan voor 1 p. Brusselsch lof pl.m. 1 d.L. melk, 10 gr. bloem en 10 gr. boter. Zooals we reeds eerst bespraken, worden bloem en boter gemengd, waarna langzamerhand, on der goed roeren, men de melk toevoegt. Voor het opdienen strooit men wat noot- muscaat over dit gerecht. Heel smakelijk is het ook, iets geraspte oude kaas door de saus te roeren, voor men deze met de groen te vermengt. Is men wat aan den smaak van het lof gewend, dan kan men er ook heel smake lijke gerechten van maken, door de kropjes, na ze op de bekende manier schoongemaakt te hebben, in hun geheel in ruim water- gaar te koken, waaraan iets zout is toege voegd. Dit moet wèl met ruim water gebeu ren, om de kleur blank te houden. Tevens zal de bittere smaak dan iets minder sterk worden. Zijn de kropjes gaar, dan kan men op ver schillende wijzen te werk gaan. Men kan ze netjes in een vuurvast schaaltje rangschik ken en ze, bedekt met een dikke melksaus, waaraan men eventueel wat geraspte kaas kan toevoegen, in den oven zetten. Daar het gerecht al geheel gaar is, en slechts bruin behoeft te worden, kan men het op het laatste moment boven in den oven zetten. Gecombineerd met vleesch. Ook kan men als men vleeschgehakt klaar maakt, dit in kleine balletjes tusschen het Brusselsch lof in een vuurvast schaal tje leggen, terwijl men er tevens een ge deelte van de jus aan toevoegt. Strooit men wat paneermeel over het geheel, waarop men eenige klontjes boter legt, en laat men. dit alles nog even in den oven stoven en bruin worden, dan heeft men een smakelijk gerecht, wat niet veel werk vraagt. Brusselsch lof kan men ook met hani cömbineeren. Hiervoor heeft men heel klei ne kropjes noodig. Deze kookt men eerst op de gewone manier gaar, wikkelt ze daarna in* een plak ham en bakt dit in de koekepan bruin, waarna men ze op een platte schaal rangschikt. Natuurlijk moet dit vlak voor het eten gebeuren, daar het gerecht warm op tafel moet komen. Ge combineerd met gekookte aardappelen en gesmolten boter, is dit een ware tractatie. Ook een combinatie van Brusselsch lof, hardgekookte eieren en gewelde boter is mogelijk. Voor ranwkost-Iiefhebbers. Dan nog een laatste bereidingswijze, voor diegenen, die erg op rauwkost gesteld zijn en in den winter ook wel eens sla willen eten. Het lof moet dan bijzonder blank zien, omdat het anders gauw te bitter is, en héél fijn'gesneden worden. Men kan de sla op de gewone manier aanmaken. Heel sma kelijk is het echter, inplaats van azijn, ci troensap te gebruiken. Een simpel model van bont- bedrukte zijde met zeer wijden rokEen dans- kleedje bij uitnemend heid l Vooral het strijken levert moeilijkheden op. Vele wollen stoffen, die wij thans voor onze kleeding verwerken bestaan gedeel telijk uit kunstwol. Er bestaan verschillen de soorten kunstwol, o.a. celwol en acehaal- wol, terwijl men eenigen tijd geleden ook in onze courant heeft kunnen lezen hoe ook uit ondermelk het ruwe materiaal wordt verkregen. De practijk heeft bewe zen, dat de kunstwollenweefsels in mooie kleuren geverfd kunnen worden en er soe pel en min of meer glanzend uit zien. Het tekort aan dierlijke ruwe materialen heeft het noodig gemaakt toevlucht tot deze kunstmatige producten te nemen, ten einde in de steeds stijgende behoefte te voorzien. Hetzelfde geldt voor zuivere zijde, die groo- tendeels door kunstzijde is vervangen ge worden en thans, dank zij de onvermoeide pogingen der textielfabrikanten, aan hooge eischen voldoet. Vele huisvrouwen, althans zij, die.niet meer tot de jongeren behoo- ren, kennen de zuivere zijde nog wel uit haar jeugd en weten ook, hoe de japonnen van haar moeders en grootmoeders jaren en jaren meegingen. De behandeling van zuivere wol en zuivere zijde wijkt echter wel iets af van die materialen, welke ge heel of gedeeltelijk van kunstmatige pro- cedé's gemaakt zijn. Het is dan ook ongetwijfeld gewenscht. dat men op de hoogte is van de eischen, die deze weefsels stellen. Een niet inge wijde zal de gemengde en celwolweefsels niet van de zuiver dierlijke kunnen onder scheiden, hetgeen minder moeilijk is bij zuivere- en kunstzijde. Het strijken van kunstwol vereischt meer voorzichtigheid en zware persijzers en ster ken druk moeten vermeden worden, wil men voorkomen, dat het weefsel te plat geperst wordt, iets, dat niet meer verhol pen kan worden. Het weefsel is tevens harder geworden, heeft zijn soepelheid ver loren en zal gaan kreukelen. Men krijgt een z.g. persglans, vooral ook zichtbaar op de doorgedrukte naden en deze is niet cf met groote moeite te verwijderen. Voor zichtigheidshalve zal men wollen stoffen dus luchtig persen over een vochtigen doek en steeds zorgen voor een dikke, zachte onderlaag, waarin de stof als het ware weg kan zakken onder het oppersen. Een niet meer gebruikte wollen, deken, dubbel genomen of eenige lagen molton met katoe nen overtrek, zullen het meest geschikt zijn. Bij het oppersen moet men steeds zorgen, dat men het ijzer in één richting voortbeweegt niet heen en weer en dat men den doek telkenmale omhoog houdt, om de damp te laten ontsnappen. Verschillende kleedingstukken als mantels, soms ook japonnen e.d. moeten bij het in zetten der verschillende deelen „gedres seerd" worden. De knippatronen geven vaak verschillende aanwijzingen „rekken", „toegeven" of „instrijken'', hetgeen meer malen het geval is als een-breeder deel met een, dat iets smaller is, verbonden moet worden. Om weefsels iets te rekken wordt de zuiver wollen stof goed vochtig gemaakt en daarna onder den druk van het ijzer gerekt. Kunst wol wordt niet nat ge maakt-voor dit doel, doch droog en steeds over een doek, uitgestreken. Men zal deze behandeling vlug moeten uitvoeren en niet langer persen dan noodig en gewenscht is, vooral niet bij dunne weefsels, opdat de draden niet vaneen gaan en openingen te zien geven, hetgeen niet meer te verhelpen is. Het z.g. instrijken kan men bij kunstwo! moeilijk doen, eventueel meerdere ruimte zal men door kleine uitnaadjes of ingehaal de ruimte moeten verdeelen. Gekleed ensemble beslaande uit zwart wollen japon met beige leeren ceintuur en knoopm. Kort wollen manteltje van een nieuw weefsel, dat de naam van Teddy Beerdraagt. Photo Paquin, Parijs.

Schager Courant | 1938 | | pagina 13