De Frankfurter Zeitung over den welstand in Duitschland ROOK TRÏÜMPH Zijt gij 'n goed detective? 1 CENT fRadio-Zoktet Stop dien hoest ABDIJSIROOP DE BESTE SIGARET Economische beschouwing AKKER's verstèrkte Onze derde speurders-prijsvraag De Leipziger voorjaarsbeurs P.A.DEZEEUW Zaterdag 5 Februari 1938 Tweede blad Onder den titel „Duitschlands economische Ippbloei in vijf jaren", geïnspireerd vermoe delijk door het eerste lustrum van het Hit- Ierbewind, treffen we in de Frankfurter Zei tung van Zondag j.1. een artikel aan, dat vermoedelijk karakteristiek is voor den gang Van" zaken bij onze Oostelijke buren. Het begin is een opsomming van glorieuze, Üoor het nationaal-socialisme bevochten overwinningen op economisch gebied. Zoo le ze we, dat de werkloosheid practisch is ver dwenen en dat ze in verschillende takken ivan bedrijf heeft plaats gemaakt voor een gebrek aan arbeidskrachten, zooals Duitsch land in tientallen jaren niet heeft gekend. Het aantal te werk gestel den is gest egen met 8 millioen, de gemiddelde arbeidstijd van 6,91 uur in 1932 op 7,68 uur. De industrieele productie is verdubbeld. Alles bijeen een prestatie, die, zoo zou men Inogen denken, de noodzakelijkheid buiten sluit om nog veel over economische kwesties te polemiseeren. Immers', gezien deze verbete ringen, zou men mogen verwachten, dat in Duitschland alles zóó goed gaat, dat de door sneeburger zich over economische puzzles niet meer het hoofd breekt. De moeilijkheden Zijn overwonnen. Daarmee basta. Verwonderlijk is het daarom, dat de schrij ver van het aangehaalde artikel, na zich nog te hebben bezig gehouden met. de „li berale" buitenwereld en met „grondstoffen- autonomie", de vraag lanceert: „Wat hebben .wij aan dat alles?" Wij, nuchtere niet-Duit- schers, die met den toestand ter plaatse niet precies op de hoogte zijn, zijn geneigd te ant woorden: „Dat spreekt toch vanzelf! Verdub belde productie beteekent natuurlijk een Sterk verhoogd levenspeil!" Het stellen van de bewuste vraag wijst er intusschen reeds op, dat dit logisch gevolg iminder logisch is, dan men oppervlakkig zou denken. Inderdaad gaat de gevolgtrek king ook niet op. Want. de tendenz van de slotbeschouwing is feitelijk: „Velen denken „weliswaar, dat van die hoogst belangrijke „resultaten door het publiek niets wordt ge- „merkt, maar dat. is onjuist. Wij zullen daar- „om allerlei dingen aanwijzen, die graag „worden vergeten, maar die in werkelijkheid „de beteekenis hebben van een verhoogd le- „venspeil." Alvox-ens deze op te sommen, geeft het blad echter eerst een uitgebreid relaas over het brengen van offers; Er wordt op gewezen, dat de economische politiek sedert 1933 staat onder politieke lei ding. „De politiek van de overheid", aldus de Frankfurter Zeitung, „is nimmer mate rieel en mag dit niet zijn. Het heeft daar- „om geen zin liet heele gebeuren slechts te j,bekijken van het standpunt van de indivi- „dueele welvaart." Men voelt reeds, waar de schrijver heen wil. Men kan naast het levenspeil van het individu ook onderscheiden dat van den staat.. Deze laatste nu heeft zich een luxe veroorloofd, die haast ongekend mag hee- tcn. Voornamelijk bestaat ze uit een mili taire bewapening van enorme proporties Dit woord echter schijnt in de Duitsche pers contrabande te zijn. Men komt het nooit te gen, het is of de Duitscher het niet mag we ten, met het gevolg, dat het vrij moeilijk wordt de zaak nauwkeurig en begrijpelijk pit te leggen. „De enkeling neemt 'deel aan den opbloei „der algemeenheid, omdat hij er toe behoort", zoo vervolgt dus de schrijver. „Er zijn onein- „dig veel dingen, die ook tot de levensstan „daard behooren, hoewel ze niet meetbaar „zijn. De geschiedenis toont, dat de bereid- „willigheid der volkeren, om offers te bren gen, te allen tijde voorhanden was. Het is „misschien een van de diepste oorzaken van „het succes der nationaal-socialistische eco nomische politiek, dat ze er niet tegenop „heeft, gezien, offers te verlangen en dit „openlijk uit te spreken". welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, ■welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-slroop", Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe vooideeliger het gebruik. De vraag: „Wat hebben wij aan dat alles?" is hierdoor tot dusverre nog slechts negatief beantwoord en het begint er heelemaal ver dacht uit te zien, wanneer het artikel ver volgt: „Het is echter toch juist, dat de „ontwikkeling van de laatste jaren ten koste „van de particuliere welstand is gegaan, al „heeft ook menige verbrui ksgewoonte een „beperking of een verandering moeten on dergaan." Wanneer de Frankfurter Zeitung een der gelijke beperking ten aanzien van het ver bruik aldus uitdrukkelijk constateert, dan wordt hiermee erkend, dat het levenspeil van het individu is afgenomen, niettegenstaande de reeds vermelde verdubbelde productie! Met een kleine variatie op Hamlet, zouden we geneigd zijn te zeggen: „Er is iets niet in orde in de Duitsche staat." We zouden ons niet verwonderen, indien onze lezers nu verder met belangstelling uit zagen naar de opsomming van die dingen, welke ieder op zichzelf een verbetering be- teekenen van het particuliere levenspeil. Ge lukkig is ze niet „oneindig", gelijk de Frank furter Zeitung opmerkte, toen haar dat in het verband blijkbaar beter uitkwam. Ze is zelfs vrij kort. Ja, om er nog een lijstje van te kunnen maken, heeft men er een aantal punten» op geplaatst, die er zeker niet op hooren. Zoo vinden we vermeld: de loonen in som mige bedrijven zijn gestegen, de opheffing van de werkloosheid beteekent een sterke verbetering der Inkomens, die nog vergroot wordt door het feit, dat in verschillende ge zinnen meerdere leden in beroepen werk zaam zijn. Dan is vooral voor de vakarbei ders, door de schaarschte aan werkkrachten, de kans op promotie grooter, waaruit stij gingen van inkomsten voortvloeien, welke in geen statistiek tot uiting heeten te kunnen komen, terwijl voorts wordt gewezen op de uitkeering bij het sluiten van een huwelijk en op de stijging van de handclsomzetten van 23 op 31 milliard mark. Het is duidelijk, dat al deze argumenten geen hout snijden. Immers, niettegenstaande deze zoogenaamde verhoogingen der inkom sten, moeten de burgers zich, gelijk elders zelf wordt gezegd, beperkingen laten welge vallen ten aanzien van het verbruik. De ver diensten mogen dus zijn gestegen, de Duit- schers kunnen er minder voor koopen. De Frankfurter Zeitung doet. juist datgene, wat zoo dikwijls in nationaal-socialistische bladen in Nederland als volkomen onjuist wordt verworpen: ze ziet alleen- naar het aantal geldseenheden, zonder rekening te houden met de koopkracht er van. Ze kan niet anders, want dan zou ze wel licht moeten concludeeren tot inflatie. Als werkelijke verbeteringen van het. le venspeil in Duitschland mogen dan ten slotte worden aangevoerd het gestegen aantal ra dioapparaten, automobielen en het resultaat van de organisatie „Kraft durch Freude", die de Duitschers in de gelegenheid stelt vacantiereisjes te doen. Hoezeer echter andere behoeften onver vuld blijven, kan nauwelijks duidelijker tot uitdrukking komen, dan uit de volgende cij fers, die we aantroffen in het Handelsblad en die ontleend waren aan het dezer dagen door de Reichscreditgcsellschaft uitgebrach te overzicht omtrent den economischen toe stand van Duitschland, De textielnijverheid verwerkte in 1000 tons. Wol Katoen Zijde Vlas, hennep, jute 1929 1934 1936 204,6 90 62 476,8 353 326 O,O 3 2 250,4 222 191 VERTEL ONS DAN WIE SCHULDIG IS AAN DIT TREIN-INCIDENTI Onze vorige detective-puzzles hebben zoo'n enorm succes gehad, dat wij niet aarzelen wederom een speurdersprijsvraag uit te schrij ven, waarmede onze lezeressen en lezers niet alleen hun detective instinct op de proef kunnen stellen, doch ook meedingen naar één der onderstaande prijzen: le prijs: een bedrag van 110. 2e prijs: een bedrag van f 5. 3e prijs: een bedrag van f 2.50, te besteden bij onze adverteerders. Alleen abonné's kunnen meedoen, óók zij, die zich met ingang van heden abonneeren! Inzendingen moeten uiterlijk Donderdag a.s. in ons bezit zijn. En veloppen met oplossingen dienen voorzien te zijn van het motto: „Detective-prijsvraag". ATPERSING IN EEN SPOORWEGCOUPÉ. De trein stormde het eindstation binnen. I Uit een portiersraampje hing gillend een dame: „Helpl Help! Politie!" IJlings kwamen enkele menschen toesnellen, waaronder een rechercheur. Hij legitimeerde zich en vroeg aan de dame, wat er was. Met horten en stooten deed ze haar verhaal. Tien minuten voor de trein aankwam had de heer, die het compartiment met haar deelde, haar plotseling willen berooven. Ze had zich heftig verweerd, er was een vechtpartij geweest, die duidelijk haar sporen aan de dame had achtergelaten. Haar toilet en haar kapsel waren in wan orde en het moest wild zijn toegegaan. In een hoekje zat de heer. Toen de rechercheur zich tot hem wendde, lachte hij den politieman vriendelijk toe. „Het is niet waar", zei hij rustig, „ze wilde me geld afpersen en toen ik weigerde, maak te ze zelf haar toilet in wanorde met de bedreiging bij aankomst de politie te zullen roepen en me te zullen beschuldigen van berooving". Wie sprak de waarheid en hoe is de juiste toedracht uit boven staande teekening te reconstrueeren? DEN HELDER Welke vooruitzichten heeft het buitenland? Een speciale hal voor de Duitsche werkstoffen. De voorjaarsbeurs te Leipzig is van oudsher voor de deskundigen een nooit falende economische baro meter. Aan het bezoek, dat zij heeft en aan de omzetten, die er worden bereikt, kan men de verdere ont wikkeling van het zakenleven niet slechts in Duitschland, maar ook in alle andere op de Messe verte genwoordigde landen afmeten. Ook dit jaar zullen tenminste 20 Euro peesche en overzeesche staten hun producten ten toon stellen, zoodat de uitgestrekte jaarbeurshallen een beeld van de wereldproductie met nagenoeg geen leemten zullen geven. Stijgende omzetten. Ook wat de omvang der transacties aan gaat, kan men dit keer verwachten dat de sedert 1934 bestendig stijgende lijn een nieuw recordpunt zal bereiken. De omzet ten zijn tot dusver van 150 millioen mark in 1934 tot 495 millioen mark in 1937 geste gen. Indien men de herfstmesse die zeer zeker internationaal van geringer beteeke nis dan de voorjaarsmesse is erbij teit, werd in 1937 te Leipzig een omzet van 613 millioen mark bereikt.. Dat deze cijfers op nieuw zullen worden overtroffen, kan men reeds verwachten op grond van het feit, dat bijna 1000 firma's meer dan het vorige jaar stands hebben gereserveerd. Tofaal kan w or den gerekend op een aantal tentoonstellen de firma's van meer dan 10.000 Het is vooral de technische Messe, die over groote nieuwe gebouwen de beschikking heeft gekregen, welke in het bijzonder de belangstelling van de jaarbeursbezoekers uit het bui tenland zal trekken. Een groote hal is geheel gewijd aan de nieuwe Duitsche werkstoffen. Men zal zich op dit nieuwe gebied althans van een en ander op de hoogte moeten stel len, in het hijzonder van de qualiteit en ge bruiksmogelijkheden der nieuwe producten, waarmede Duitschland reeds toegang tot verschillende wereldmarkten heeft gevon den. Hierin ligt echter geenszins de eenige aantrekkelijkheid tot bezoek van de Leip ziger Messe uit het buitenland. Nog afge zien van de goede gelegenheid om het gc- lieole Duitsche bedrijfsleven binnen een be trekkelijk klein bestek te kunnen overzién, zijn ook de afzetmogelijkheden voor het buitenland zelf zeer gunstig. Al schijnen ook de onrust en onzekerheid in het interna tionale bedrijfsleven in den laatsten tijd weer grooter geworden te zijn, men mag niet over het hoofd zien, dal aan den an deren kant de weerstandskracht grooter is geworden dan vroeger. In Duitschland zelf is de markt van oen groot opnemingsvermo gen voor alle mogelijke verbruiksgpederen, zoodat de buitenlandschc tentoonstelier zich ook in dit opzicht niet zal hebben te bekla gen over gebrek aan mogelijkheid tot zaken doen. LAAT DE VOOR U WERKEN! Weststraat 67 - Tel. 714 - Den Helder Kon zijn knie niet buigen. Rheumatische pijnen voorgoed verdwenen. „Mijn man leed aan rheumatische pijnen in kniegewricht en rechterbeen. Soms kon hij zijn knie in het geheel niet buigen. Een jaar geleden besloot liij Kruschen Salts eens te probcercn. Nu is hij die vreeselijke rheumatische pijnen kwijt en voelt zich veel beter. Ikzelf neem nu ook sinds een maand Kruschen Salts, daar het gewricht van mijn groote teen zoo pijnlijk en opge zwollen was, dat ik bij tijden mijn schoen niet kon .aantrekken. Het is bijna ongeloof lijk zoo goed als de dagclijksche dosis mij doet". Mevr. G. C. te L. Rheumatische pijnen zijii een waarschu wing, dat zich in Uw organisme giftige af valstoffen hebben opgehoopt, o.a. liet ge vaarlijke urinezuur, dat meestal de oorzaak is van Uw klachten, Kruschen Salts zuivert Uw bloed van alle afvalstoffen, waardoor een einde wordt gemaakt aan die marte lende'rheumatische pijnen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten a f0.40, f0.75 en f 1.60 per fla con. Let op, dat op het étiket op de flesch, zoowel als op dc buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. BERGEN BENOEMING VOORZITTER SLUISPOLDER. Donderdagmiddag is de heer Jb. Swaag, die in de plaats van zijn vader als bestuurs lid van den Sluispolder was gekozen, in een bestuursvergadering beëedigd, waarna hij tevens in de plaats van den lieer Jan Swaag als voorzitter werd gekozen. OPBRENGST VERKOOP NATIONALE BLOEMPJES. De ten behoeve der Oranjevereeniging op den geboortedag van Prinses Beatrixge houden verkoop in do cafés van nationale bloempjes heeft opgebracht f 40.47. KOEDIJK Centraal Genootschap. De afd. Koedijk van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies hield haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Jb, Groot, onder leiding van den heer M. Mulder. De rekening van de. penningmeesteres gaf aan: ontvangsten f 377.91, uitgaven f 30S.73, saldo f 09.18. Dc rekening nagezien door de hoeren C. Hartland, T. Kooij en G. Hart, werd goed gekeurd. Het ledental is 123. De "bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende leden, de heeren A. Sloof, M. Molenaar en mevr. Davids-Wortel werden herkozen. Besloten werd voorloopig 3 kinderen uit te zenden; aangevraagd zal worden Russen duin. Bij de sluiting dankt de voorzitter Flora- li a, en dr. den Hartog voor zijn medewer king. KOEGRAS JULIANADORP ALG. VERGADERING VAN DE VER. „JULIANADORP VOORUIT", Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteren met 10 leden in 't café ,,'t Centrum" van den heer H. W. Veul. De heer L. Tiche laar opende met een welkomstwoord, de secretaris T. Speur las de notulen en een verslag over 1937, welke werden goedge keurd. Mededoelingcn waren er enkele en volgde de rekening en verantwoording over 1937 van den penningmeester, den heer C. Boot. Door de hoeren A. Hoornsma en H. I-Iardebol was een en ander nagezien en in orde bevonden. De vergadering stelde een en ander vast en penn. en cornm. worden be dankt voor accuraat beheer en gedane moei te. Bij de bestuursverkiezing werd het aftr. lid, de heer T. Speur herkozen en liet zich dat welgevallen. De rondvraag leverde wei nig bijzonders op, en sloot de voorzitter met een woord van dank voor de gehouden be sprekingen, dc bijeenkomst. 7AJPE OUDESLUIS. FILMAVOND VAN HET CENTRAAL GEN. VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. De afdeeling Oudesluis van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies organiseert op Dinsdag 8 Febr. een filmavond in het lokaal van den lieer J. Buisman. Belangstellende plaatsgenooten worden tot een bezoek uitgenoodigd. Het doel van de vereeniging mag als be kend worden aangenomen. Zwakke kinderen die te lusteloos zijn om mee te doen met hun kameraadjes, slecht eten en slapen, daardoor vatbaar zijn voor allerlei besmet tingen (bijvoorbeeld met tuberculose) en op school niet. goed meekomen, kunnen door een 5- a 6-weeksch verblijf in 'n vacanticko lonie zóó opknappen, dat zij over de meeste moeilijkheden heen zijn en voortaan gezond en flink opgroeien. De te vertoonen film geeft een natuur getrouw beeld van het kolonieleven. WIERINGEN POLITIE. Verloren: een vulpen. Inl. bij den Gcm. bode.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5