Maatregelen tegen de zeerooverij DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER „Duitschland onafhankelijk, sterk en vrij" De militaire en economische voorbereiding «en onze landsverdediging Russisch luchtschip verongelukt Nederlandsch stoomschip aangevaren door een Griek Bep van Klaveren slaat Kid Tunero DINSDAG- 8 FEBRUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10190. Laan. Schagen. TeL 20. Uitgave rfee N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Iedere onder water varende duikboot zal worden aangevallen Engeland 's geduld is uitgeput De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft gistermiddag in het La gerhuis een verklaring afgelegd met be trekking tot het tot zinken brengen van de Britsche stoomschepen Endymion en de Alcira. Eden zeide: Met.het oog op dc jongste toeneming der aanvallen op koopvaardij schepen in het westelijk deel der Middel- landsche Zee zijn alle belanghebbenden op de hoogte gesteld van de volgende bedoe lingen der Britsche regeering. De jongste ondervinding heeft bewezen, dat de maatregelen van Nyon, zooals deze thans worden toegepast, de koopvaardij op onvoldoende wijze beschermen tegen onwet tige aanvallen. Onder deze omstandigheden wordt de Britsche regeering genoopt tot het besluit, dat. het om de gepaste bescherming van Britsche schepen te verzekeren en in het belang van de veiligheid der scheepvaart van andere naties noodig is over te gaan tot de uitvaardiging van maatregelen boven de maatregelen waarin bij de overeenkomst ,van Nyon wordt voorzien. Zij hééft daarom de Spaansche re geering en de autoriteiten van Sala- manca er van in kennis gesteld, dat van nu af aan duikbooten, die in het westelijk deel van de Middelland- sche Zee, waar Britsche schepen varen, onder water worden aange troffen, geacht zullen worden, het voornemen te hebben, koopvaardij schepen aan te vallen. De Brit sche regeering zal niet dulden, dat in dit gebied duikbooten onder wa ter varen, en bijgevolg zijn aan de Britsche oorlogsschepen orders ge geven, voortaan de duikbooten, die dit toch doen, aan te vallen. De Fransche en de Italiaansche regee ring, zoo voegde Eden hieraan toe, zijn van de voorgenomen maatregelen in kennis ge steld, en zij hebben erin toegestemd, in de de aan baar toegewezen zones soortgelijke maatregelen te nemen. De overige partijen tot do overeenkomst van Nyon zijn even eens vcnvittigd, en ook de Vereenigde Sta ten, Duitschland en Portugal. Het zinken van de Alcira. Met betrekking tot de „Alcira" zeide Eden, dat er alle reden is, aan te nemen, dat dit schip tot zinken is gebracht door vliegtuigen, die in dienst zijn van Franco. De Britsche agent te Salamanca heeft opdracht gekregen de regeering van Franco er op te wijzen, dat de Britsche regeering dit incident als zeer ernstig beschouwt. De Britsche agent heeft eveneens instructie gekregen, den autoriteiten te Salamanca duidelijk te maken, dat de Britsche regeering tot dusver ten aanzien van deze ongerechtvaardigde aanvallen op Britsche schepen het grootste geduld heeft betracht, doch dat haar geduld niet onuitputtelijk is. Zij acht thans de tijd gekomen, voor eens en voor altijd duidelijk te maken, dat zij niet kan doorgaan met deze aanvallen alleen af te doen Geen ontruiming der groote steden LUCHTBESCHERMING IS DOEL TREFFENDER! Onze grensbeveillging. Het ligt inderdaad in de bedoe ling den commandanten aan de grens bij overvallen en grensover schrijding door vreemde troepen de volledige beschikking te geven over al die onderdeelen, welke in hun ressort voor de grensbeveili- ging bestemd zijn, aldus lezen wij in de Mem. van Antwoord op het Voorl. Verslag over de defensiebe- grooting 1938. De Regeering is van meening, dat in ons zeer dicht bevolkte land een ontruiming van de groote steden ernstige bezwaren met zidh zou brengen, terwijl zij overtuigd is, dat daarentegen een goed georgani seerde en reeds in vollen vredestijd tot in details voorbereide luchtbe schermingsdienst in de groote ste den. tot betere resultaten dan een voorbereide ontruiming zal kun nen leiden. met protesten en eischen tot schade vergoeding. (Appl.) Zij heeft daar om, zoo besloot Eden, aan Franco laten weten, dat zij zich het decht voorbehoudt, voortaan zonder vooraf gaande waarschuwing de noodige re presaillemaatregelen te nemen. Naar aanleiding van de vraag van een der afgevaardigden, of de voorgestelde maatre gelen tegen de duikbooten wel voldoende zijn, verklaarde Eden, dat de maatregelen waartoe de Britsche regeering heeft beslo ten, toereikend moeten zijn, doch indien zij zich vergist heeft, zal de regeering eventueeie verdere maatregelen niet uitsluiten. Nader vernemen wij, dat de Britsche re geering voornemens is om, mocht Franco weigeren schadevergoeding te betalen voor de vernielde schepen, beslag te leggen op eigendommen der nationalistische regee ring in het buitenland. GOERING INSTALLEERT NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De successen van het vierja renplan. Naar United Press uit Berlijn ver neemt, hebben eenigen der hooge officieren, die op i Februari afgetre den zijn, zelf dit ontslag gevraagd uit solidariteit met von Fritsch. Men hoort in particuliere kringen, die zeer goed over deze aangelegen heden ingelicht plegen te zijn, zelfs mededeelen, dat Hitier zich groote moeite gegeven zou hebben, hen te bewegen, te blijven. WIE VOLGT VON PAPEN OP? Dr. Otto Meissner, minister van staat en chef van de presidentieele kanselarij, zou zijn benoemd tot ambassadeur te Weenen in plaats van von Papen. VAN RIBBENTROP SPOEDIG IN FUNCTIE. De nieuwe Rijksminister van Buitenland sche Zaken, Von Ribbentrop, zal zijn nieu we functie einde dezer week of begin van dc volgende weck aanvaarden. Von Ribbentrop zal zich eerst naar Londen begeven om er afscheid te nemen. Goering installeert Funk. Bij de installatie van Rijksminister Funk in de functie van Rijksminister van Econo mische Zaken heeft minister-president Goe ring een toespraak gehouden, waarin hij allereerst de beteekenis behandelde van den hem door Hitier opgelegden taak tot een zoodanige reorganisatie van het Pruisische en rijksministerie van economische zaken, dat dit in ieder opzicht in staat zal zijn het vierjarenplan in zijn ressort tot de laat ste consequentie ten uitvoer te leggen. Het' heeft spr. harte lijk verheugd, dat Hit- Ier in Rijksminister Funk den ouden natio naal socialist en groo- ten deskundige aan 't hoofd van 't, ministerie gesteld heeft. Dat is de beste waarborg voor nauwe en succesvolle samenwerking. De organen van het vierjarenplan vormen thans met het nieuw gevormde rijksiministe- rie voor economische zaken en alle andere in aanmerkin- komen de ressorts een onder opperleiding van den lasthebber voor het vierjarenplan staand ge heel, dat een eenheid vormt. De economische herbewapening behoort tot de voltooiing van de Duitscho opkomst. Ook het feit dat actie ve soldaten toegetreden zijn tot het ministerie FUNK. voor economische za ken, toont de wereld, dat Duitschland al zijn krachten geheol samenvat tot het eene doel op alle gebie den. onafhankelijk, sterk en vrij te wor den. Spr. zal niet rusten om de hoogste ontplooiing van alle krachten en mogelijk heden te bereiken en veilig te stellen. De nieuwe rijksminister voor economi sche zaken. Funk, sprak vervolgens een rede uit waarin hij o.a. zeide, dat een nieuw terrein van activiteit voor het mi nisterie voor economisch zaken is ontslo ten en de beteekenis daarvan «aat ver uit boven het vroeger gedane. Een essentieel deel van de uitvoering van het vierjaren plan is in sprekers handen gelegd. Hij zal het vertrouwen van Goering door zeer sterk verantwoordelijkheidsbewustzijn en onvermoeiden arbeid rechtvaardigen. Ten aanzien van de successen van het eerste jaar van het vierjarenplan zeide spr.: Wanneer in 1937 anderhalf maal zooveel grondstoffen in Dnitschland geproduceerd zijn als in de jaren der hoogconjunctuur 19281929 en wanneer deze toeneming tegenover het jaar 1936 alleen 23 pet. als alge meen gemiddelde bedraagt, zijn dat feiten, die de successen van het vierjarenplan schitterend bewijzen. En wanneer in 1937 het uitvoervolu- me met 19 pet. en het invoervolu- me met 18 pet. hooger geweest is dan in het voorafgaande jaar, vormt dit een resultaat van kwalitatief hoogere prestaties en van succesvol len economischen arbeid. Nooit is er de laatste tientallen jaren gunstiger en beter gelegenheid geweest tot ontplooiing van echten ondernemerszin dan thans in het tijdvak van het vierjarenplan. Slechts daar waar groote taken liggen kun nen groote ondernemers opgroeien. In het nationaal socialistische Duitschland liggen zulke taken. Onder de economen moet de minister voor economische zaken de eerste zijn. Hij moet den geest in de economie en de orde in het economische leven zoo vor men, dat beide in overeenstemming zijn met de Nationaal Socialistische beginselen en de door deze beginselen bepaalde eischen der partij. Beide schepen gezonken Opvarenden gered. De directie der Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Maatschap pij, heeft gisteravond telegrafisch bericht ontvangen, dat het stoom schip „Pluto" dier maatschappij (ge zagvoerder kapitein C. Duynker), dat op 5 dezer van Amsterdam ver trok met bestemming Gdynia (Po len), gisteravond omstreeks negen unr door een tot heden onbekend gebleven Grieksch stoomschip is aangevaren en gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit ongeveer twintig koppen, is gered. Ook het Grieksche schip gezonken. Omtrent den ondergang van de „Pluto" vernemen wij nog. dat de aanvaring ge schiedde bij Otler Grand ten zuidwesten van Roennc, op Bornholm. Het Grieksche schip is eveneens gezon ken. Ook de bemanning van dit schip is in veiligheid. ïiaJii&ti Een puntenoverwinning Voor de Internationale bokswed strijden welke gisterenavond te Rot terdam zijn gehouden en waarvan de hoofdpartij bestond uit het ge vecht Bep van Klaveren—Kid Tu nero, bestond zeer groote belang stelling. Nadat eenige partijen tusschen amateurs en professionals waren gebokst begon nog voor de pauze de „big match". De Holland- sche bokser weegt, 70.8 kg. de Cubaan 71.8 kg. De strijd ging over tien ronden van drie minuten. Scheidsrechter was de heer Desmedt, touwrechters de heeren Sanders en West broek. Hoe de strijd verliep. In de eerste ronde bleef het hoofdzake lijk bij verkennen. Van Klaveren probeerde een paar maal het initiatief te nemen, maar de donkerhuidige bokser wist zijn aanvallen te pareeren. In de tweede ronde toonde Tunero dat hij goed ontwijken kon. Van Klaveren kon even wel toch een goede reehtscho op den kin van Tunero plaatsen, welke den neger deed wankelen. Vlag daarop sloeg de gong. De volgende ronde was nog vrij kalm. Van Klaveren wis een paar maal uit een clinch snel en zuiver met, linkschen en rechtschen te raken. In de vierde ronde Hoe ver strekt de prlncipiëele aanvaarding door de S.D.A.P. van de defensie? Nadeelen van een passieve kust verdediging. ZEEMACHT NIET IN INDIË GECONCENTREERD. In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer nopens het wetsontwerp tot vast stelling van de defensiebegrooting 1938 zegt de minister o.m„ dat nie mand kan verzekeren, dat met het toestaan van de gevraagde middelen ter versterking van de weermacht een absolute waarborg voor de veilig heid des lands wordt verkregen. Die waarborg kan ook bij de grootste krachtsinspanning niet worden ge- gegeven. Maar wel kan worden ge vormd een goed uitgeruste zij het ook relatief kleine weermacht, die sterke preventieve werking heeft en in staat is, zoo noodig, een krachtige verdediging te voeren. Dat alles vraagt groote offers, echter niet gaande naar het oordeel der regeering, boven de draagkracht van het land. Als dé* handhaving van ons onaf hankelijk volksbestaan niet primair wordt geacht, dan verliest de princi- pieele aanvaarding van de landsver dediging door de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij, waarover de re geering zich overigens verheugt, veel van haar beteekenis. Wat de zeemacht noodig heeft. De Regeering acht het overigens noodig. dat de zeemacht zoowel over kruisers als over verder licht materieel in den vorm van jagers, onderzeebooten en vliegtuigen kan oe- schikken. Met een passieve kustverdediging van Ne derland kan niet worden volstaan, om-dat aanvoer over zee van levensmiddelen en oorlogsbenoodigdheden noodig is. Ook zouden bij een passieve verdediging belangrijke objecten aan de Noordzeekust ongehinderd kunnen plaats hebben. Een doel van onze zeegaande vloot moet in Nederland gestationneerd zijn. Dedoor verscheidene leden bepleite „con sequente concentratie van dc zeemacht in Indië, zou bepaald ondoelmatiger zijn dan de dislocatie, zooals de Regeering zich die voorstelt en bovendien in totaal meer gelde lijke offers kosten. Onze zelfstand!gheidspolitiek. Dat bet stelsel der zelfstandig- heidspolitiek gevaarlijker zou zijn, dan het intreden in een partieel verbond, vermag de minister niet te zien, Integendeel. En dat het de KID TUNERO (rechts) werd het tempo iets sneller. De vijfde ronde bracht eerste eenige fel le slagenwisseling.. Van Klaveren was zeer bewegelijk en viel telkens aan. Het gevecht werd toen zeer vinnig. Over en weer wer den rake stooten op gezicht en maag ge plaatst. In de zes#le ronde deed Tnnero zich ken nen als een goed incasseerder. Hij kwam er daarna goed in, nam het initiatief en raakte van Klaveren's maag een paar maal hard. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT S EINTt Verwachting: Meest matige Oos telijke tot Zuidoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk droog weer iets kouder. Verdere vooruitzichten: Gedeel telijk bewolkt, iets kouder. Baroacterttaod hedenaorgan 8 aar 777 oplossing van het defensieprobleem in militair opzicht zou bemoeilijken is evenmin te aanvaarden. Aan de economische verdedingsvoorbe reiding woixit met kracht gewerkt, daartoe behoort de instelling van organen ten be hoeve van de voorziening van grondstoffen, levensmiddelen enz. Deze organisatie is. in overleg met den minister van Economische Zaken, nagenoeg gereed. Er kan echter nog niet bij benadering geraamd worden, welke uitgaven met de noodzakelijke voorzieningen gemoeid zullen zijn. Dertien dooden Het Russische luchtschip „U.S.S.R. W. 6is niet ver van Kandalaksja, 277 kilo meter ten Zuidwesten van Moermaask, neer gestort. Dertien leden van de uit 19 koppen bestaande bemannig zijn om het leven ge komen, drie werden licht gewond, terwijl drie andere ongedeerd bleven. Het luchtschip maakte een oefenvlucht Moskou-Moermansk, onder bevel van Goe- dowanzef om te onderzoeken, of het moge lijk was, dat het zou deelnemen aan de ex peditie tot redding van Papanin en de zij nen. De bemanning van het luchtschip had zelfs een desbetreffend verzoek tot de Re geering gericht. Volgens de inlichtingen, waarover men tot dusverre beschikt, is de „U.S.S.R.-W6" door het slechte zicht in botsing gekomen met een bergtop. De bijzetting der slachtoffers zal op staatskosten te Moskou geschieden. De re geering zal den nabestaanden van elk slacht offer een som van 10.000 roebel toekennen en de pensioenen verhoogen. Ernstig auto-ongeval Blinde te Amsterdam aangereden. Gistermiddag is in de Sarphatistraat een 57-jarige blinde man door een auto aange reden. Met ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het O.L. Vrouwe gasthuis ven-voeird en daar ter verpleging opgenomen. De zevende ronde was sterk in het voordeel van Tunero, doordat van Klaveren zijn dekking minder goed verzorgde en hierdoor harde, goed geplaatste stooten op lichaam en gezicht te incasseeren kreeg. De achtste ronde bracht aanvankelijk lijf aan lijfwerk, waarin Tunero punten verza melde. Daarna wist hij eenige zeer harde stooten op van Klaveren's gelaat te plaat sen. De neger bokste toen beheerschter dan zijn Rotterdamsche tegenstander. In de negende ronde plaatste van Klave ren een zeer harde rerhtsche op Timero's kaak, maar moet direct daarop een even zwaren stoot op den kin incasseeren. De Rotterdammer kreeg toen ook last van een oogblessure. Deze ronde was voor Tunero In de tiende ronde werd het gelaat van den neger getroffen, maar even daarna moest van Klaveren's maag het hard ont gelden. De Rotterdammer bleek vermoeid te geraken en bleef veel hangen. Tunero was het meest in het offensief en behaalde ook in deze laatste ronde de mees te punten. Vlaak voor het einde deelde de neger nog een serie harde klappen uit, wel ke van Kaveren deed wijken en het was maAr goed, dat de gong toen tusechenbeide kwam. Van Klaveren werd winnaar op punten verklaard. De Rotterdammer had in de eerste ronden de meeste punten verzameld. Daarna waren de ronden voor Tunoro. die dus over het geheel minder punten boekte. Tunero bleek een zeer kundig bokser te zijn, indien de partij nog eenige ronden had geduurd, zou de uitslag wel eens heel an ders kunnen zijn geweest! Na de pauze bokste Robert Disrh tegen den Cubaanschen kampioen Pancbo Mar- tinez; onze landgenoot verloor verdiend.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1