Japan verwerpt „onredelijke eischen" Frankrijk als bondgenoot van Spanje? DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Regeeringstroepen melden successen Italiaaosch blad signaleert geweldige wapenleveringen Misdrijven ten plattelande Het is geen Mauritiuszegel! Nederlands wereldrecord 4 x 100 M. borstcrawl estafette gesneuveld WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938. 81e Jaargang. No. 10491. Laan. Schaden. Tel. 20. ÜttgOve' d"e« N.V. Uitg.-Mif. „*Hollonds NoorderVwortref'* In een hoofdartikel van vier ko lommen brengt, volgens Stefani, de Giornale d'Italia een nieuwe zeer ge detailleerde documentatie betreffen de Fransche hulp aan Regeerings Spanje. Met betrekking tot het zenden van vrijwilligers schrijft het Italiaansche blad, dat een van de recruteerings- centrales zich in Zuid-Oost Frank rijk bevindt, en wel te Alais in het departement Gard, van waar iederen Zaterdag vrijwilligers, voorzien van een identiteitsbewijs, en een beloo ning van twee honderd francs, per spoor in de richting van Spanje ver trekken. Anderzijds is zeer kort ge leden te Montpellier een nieuwe school voor regeeringsvliegers ge sticht. Er bevinden zich daar op het oogenblik twee honderd leerlingen, van wie vijftig Franschen en de rest van verschillende nationaliteiten, onder leiding van den Franschen re serve-kapitein Duchatel. In een ander opleidingskamp te Arcachon bij Bordeaux zijn om streeks twee honderd vijftig mili ciens ondergebracht. Wat voorts de levering van oorlogsmate riaal betreft, gebleken is, dat den 2en Fe bruari j.1. vijf en veertig vrachtauto's, be laden met wapenen en munitie, inzonder heid zes honderd Schneisser-mitraïlleurs, waarvan er vijftien uit Para's kwamen, twintig uit Annemasse en tien uit Bor deaux, de grens bij Cerbère zijn gepasseerd. De „Giornale d'Italia" merkt verder op, dat tengevolge van de gevaren, die de ver zending van oorlogsmateriaal over zee met zich mede brengt, in Januari j.1. een over eenkomst is gesloten tusschen de regecring van het roode Spanje en de Fransche re geering, volgens welke de groote vracht booten. die uit de Zwarte Zee komen, haar ladingen wapens en munitie afzetten in Marseille, vanwaar het materiaal over land of met kleine stoombootjes langs de kust naar Spanje wordt vervoerd. Gemiddeld honderd vrachtauto's vertrekken dagelijks uit Marseille met bestemming naar het roode Spartje. Voorts hebben dagelijks hon derd transporten plaats per spoor. Den lOen Januari jl. passeerden tien wa gons met oorlogsmateriaal Narbonne niet' bestemming Cerbère en den 15en Januari j.1. werd een lading van twee honderd au tomatische geweren van Fransch fabrikaat, en van het door het Fransche leger gebruik te type 980 per trein naar Barcelona ge dirigeerd. Het Italiaansche blad wijst ver volgens verscheidene organisaties en fir ma's aan, die zich voor rekening van Bar celona belasten met den aankoop van oor logsmateriaal en het vervoer daarvan naar het roode Spanje. Sedert eenigen tijd geschiedt de betaling van de oorlogsleveranties aan Barcelona door een speciaal orgaan de Spaansche re publiek, „Campsa" genaamd, waarvan de hoofdzetel in Barcelona is gevestigd en de voornaamste filialen zich in Fransche ste den bevinden. Betaald wordt met de op brengst van den verkoop in Frankrijk door de Spaansche regeering van schilderijen, kostbare voorwerpen, koopwaren, olie, enz. De „Campsa'' subsidieert en controleert het „Comptoir d'approvisionnements", Ginesta en andere soortgelijke firma's en stelt geld beschikbaar voor de recruteering van vrij willigers. Wat het transport over zee betreft merkt de Giornale d'Italia" op, dat de den 28sten Mei 1937 te Parijs onder bescherming van het Fransche roode vakverbond, de „Confc- dération Générale du Travail", opgerichte CENTRALISATIE IN DE LEI DING DER RIJKSPOLITIE NOODZAKELIJK. GEEN OP HEFFING VAN GEMEENTE LIJKE KORPSEN. Het was den minister van Justitie aange naam te vernemen, dat de plannen in zake de wijziging van de dislocatie van de Rijks politie, welke hij verder denkt uit te voe ren, bij eenige Eerste Kamerleden toejui ching vonden. Centralisatie in de leiding, zoowel over de beide korpsen van Rijkspo litie, alsook ten aanzien van de uitoefe ning der Rijkspolitiezorg, heeft de minister mede met het oog op de uitvoering van plannen tot verbetering van de recherche bij ernstige misdrijven ten plattelande en het in het leven roepen van een rijksre cherchecentrale met politie-laboratorium, in ernstige overweging. Het ligt geenszins in de lijn van de ont wikkeling der politieorganisatie gemeente lijke politiekorpsen op te heffen,. „Société-Franco-Navigation" met zetel in den boulevard Hausmann, tot eind Januari jl. elf stoomschepen heeft aangekocht, te weten: de „Cassidaigne" (1800 ton), de „Lé- zardrieux" (1457 ton), de „Trégastol" (1454 ton), de „Davriguerrme" (3500 ton), de „Al- Racou" (983 ton), de „Perros Gure" (2800 ton), de „Jaron" (2800 ton), de „He Rousse" (2300 ton), de ,,Montaganeuy' (3500 ton), de „San CarloS" (5000 ton) en de „Craggan Hil" (6200 ton). Genoemde maatschappij houdt zich op groote schaal bezig met het vervoer van oorlogsmateriaal naar het roode Spanje uit havens aan de Oostzee, de Noordzee en de noordkust van Frankrijk en Marseille. Ook de maatschappij Ginesta koopt en chartert booten voor vervoer van contra bande. De „Giornale d' Italia" signaleert tenslotte het bestaan te Marseille (67 Rue des Grands Carm.es) van het met de „Confédération Gé nérale du Travail" verbonden „Syndicat ma- ritime libre", dat zich bezig houdt met het aanmonsteren van mannen voor schepen, die op havens van het roode Spanje varen. Het Italiaansche blad besluit met de op merking, dat deze documentatie, die er ove rigens geen aanspraak op maakt, de Fran sche leveranties van oorlogsmateriaal in haar vollen omvang te hebben behandeld in ieder geval bewijst, dat Frankrijk thans als een bondgenoot wcrkelijken steun aan het roode Spanje verleent. Pachtwet niet voor 1 Juni in werking De minister zal zoo spoedig mogelijk den datum van inwerkingtreding der Pachtwet bekend maken, lezen wij in de Memorie van Antwoord op het, Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, nopens de Justitiebegrooting Met de mogelijkheid van inwerkingtre ding van de pachtwet vóór 1 Juni 1938 be hoeft niet te worden gerekend. Verwacht mag worden, dat na de inwer kingtreding der wet een vlotte afdoening van de beoordeeling der aanhangig gemaak te contracten zoo veel mogelijk zal worden bevorderd. SPANJE Volgens Franco verloren de linkschen bij Teruel 70.000 man. Offensief bij Teruel gestaakt. Volgens een bericht uit Barce lona hebben de regeeringstroepen tijdens verwoede gevechten in An- dalusie successen behaald, en wordt de stad Granada door den linkschen aanval rechtstreeks bedreigd. De rechtschen zouden 1500 man verloren hebben De strijd aan de Alfambra. De rechtschen beweren als resultaat van den slag bij de rivier Alfambra welke be schouwd wordt als een der bloedigste en meest verbitterde van den geheelen oorlog, een gebied van 230 vierk. mijlen in bezit te hebben genomen. Er zouden vijf divisies regeeringstroepen vernietigd zijn, terwijl het materiaal van drie legercorpsen werd buit gemaakt. De verliezen der regeeringstroepen aan het front van Teruel worden aan rechtsche zijde geschat op 50.000 tot 70.000 man ter wijl de rechtschen volgens hun zeggen zelf minder dan een twintigste dezer verliezen zouden hebben geleden. Radio-National heeft medegedeeld, dat de eerste faze van den strijd om Teruel na 72 uur van gevechten is geëindigd. Hon derdzestig vijandelijke stellingen en dertig dorpen, tezamen 800 vierkhnte kilometer, werd bezet. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt zevenduizend. Een trieste statistiek. Sinds 13 Februari 1937, den dag waarop Barcelona voor den eersten keer werd ge- gombardeerd, heeft deze stad 23 bombarde menten doorstaan, waarbij de opstandelin gen 528 bommen hebben geworpen, die in het geheel 3467 slachtoffers hebben ge maakt. Vliegtuigen achtervolgen Britsch stoomschip. Ook Nederlanders aan boord. Gisteren is te Londen bericht ontvangen dat het Britsche s.s. „Peckham" draadloos bericht heeft gezonden, dat het door militaire vliegtuigen aan de Oostkust van Spanje wordt vervolgd. De „Peckham" is van Odessa op weg naar Barcelona. Aan boord bevindt zich een waar nemer der niet-inmengingscommissie. De kapitein en de officieren zijn Engelschen. De verdere leden der bemanning zijn Engelschen en Nederlanders. De laatste berichten van rechts. Het communiqué van het rechtsche hoofd kwartier meldt omtrent den toestand gister avond om acht uur: Onze troepen aan het front van Alfabbra zijn overgegaan tot zuivering van het ver overde terrein, waarbij zij een duizendtal ge vangenen maakten cn 1247 lijken van vij anden begroeven. Wij maakten ons meester van twee munitiedepots, een zeer belangrijk levensmiddelendepot en opslagplaatsen voor kleedingstukken. Zes weken langer Zuiderzeesteun Kuilvisscherij in IJsselmeer ver kort. Door een beslissing van den inspecteur der visscherij in het tweede, derde en vijfde district wordt, aldus de N.R.Crt. de kuil visscherij in het IJsselmeer met zes weken verkort. Den visschers is nl. meegedeeld, dat de verboden tijd voor de dwarskuil en bet aalkornet in dit jaar in plaats van op 15 November op 1 November ingaat en dat deze dit jaar niet op 28 Februari maar op 31 Maart a.s. zal eindigen. Voorts werd' medegedeeld, dat voor de bot- visscherij geen uitzondering meer wordt ge maakt voor den algemeen geldenden geslo ten tijd voor visschtuigen. Er mag dus voortaan niet met de verschillende hofnet ten worden gevischt van 16 Maart, tot 31 Mei, dit met bet oog op den zoewatervisch- stand in het IJsselmeer. Om de verliezen, diè de visschers door deze maatregelen zullen lijden eenigszins te compenseeren wordt er op gerekend, dat de steun vanwege de Zuiderzeesteunwet 14 dagen eerder zal ingaan en 4 weken langer zal worden uitbetaald. Verlies van betrekking voor dienstplichtigen Regeering houdt zich met her ziening van het ontslagrecht bezig. Het verlies van betrekking door dienst plichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen worden geroepen, is bij lange niet het belangrijkste facet van het vraag stuk van het ontslagrecht, zegt de minister in de Mem. van Antw. op het Voorloopig Verslag over de bcgrooting van Justitie. Erkend moet echter worden, dat men bij zondere aandacht moet wijden aan den moreelen weerslag van ontslag, onder om standigheden als voren bedoeld. De vraag, of te dezen met een herziening van het ontslagrecht een-ig resultaat te bereiken ware, is thans in onderzoek bij een inter departementale commissie. ANTWOORD OP DE NOTA DER MOGENDHEDEN. Japansch offensief in het Noor den. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken en het ministerie van ma rine hebben de antwoorden van Japan op de Fransche, Britsche en Amerikaansche nota's ten aanzien van den vlootbouw in ontwerp opgesteld. De nota's worden ver worpen aangezien zij een „onredelfjken eisch" bevatten. Het Japansche dagblad Asahi Sjimboen, dat dit bericht publiceert, voegt hieraan toe, dat de antwoorden Donderdag of Vrijdag zullen worden verzonden. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF. Verwoede tegenaanvallen der Chineezen. Zij heroveren Ting Juan. In Noord China hebben de Japanners een nieuw offensief ingezet. Langs den spoor weg PekingHankau hebben zij een groote troepenmacht geconcentreerd. De Chineesche strijdkrachten verzetten zich krachtig tegen den Japanschen opmarsch langs den straat weg, waarvan het uitgangspunt is liet op 80 K.M. ten N.O. van Tsjang Teh gelegen Te Ming, doch de Japanners beweren bezit te hebben genomen van het 24 K.M. zuidelij ker gelegen Nan Lo, waar de Chineezen, naar men zegt, duizend ooden op 't slag veld achter hebben gelaten. Ten Noord-Westen van Hwai Juan wordt thans verbitterd gestreden. De Chineezen zijn vastbesloten er den opmarsch der Ja panners tot staan te brengen. De Japanners hebben de beschikking over 2000 man in fanterie en 300 man cavalerie, terwijl zij be schikken over een tiental stukken geschut en eenige tientallen tankwagens. Er worden nog steeds Japansche verster kingen aangevoerd langs den zuidelijken oever van de rivier Hwai, waar reeds twee Japansche divisies zijn gestationneerd. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Ting Juan, op 60 K.M, ten Zuid-Oosten van Peng gelegen, door Chineesche onge regelde troepen zijn heroverd. Men verwacht groote slaq. In midden Sjansi hebben Chineesche vlieg tuigen onlangs een Japansche versterking op ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Tai Juan gebombardeerd. Er zijn daarbij meer dan 600 Japanners gedood. Tot nu toe heb ben zich slechts schermutselingen in dezen sector voorgedaan, doch men verwacht bin nenkort een slag. De Chineesche troenon, die versterkingen hebben ontvangen zijn reeds tot een tegenaanval overgesraan. Zevenduizend Chineezen gedood? Hankau gebombardeerd. De Japanners hebben volgens hun- eigen communiqué in centraal China een eclatan te overwinning behaald. Aan het Noordelijk Tsingpoe-front hadden de Japansche troepen den strijd aangebonden met 10 duizend Chi neezen. Volgens het Japansche communiqué zouden zeven duizend Chineezen gedood zijn. Wat de oorlog leert. Ofschoon de Japanneezcn onverbiddelijk oprukken naar hun objectieven, ontmoeten zij veel sterkeren tegenstand dan zij ver wacht hadden. Van Chineesch standpunt zijn de lessen uit den oorlog in groote trekken deze: 1. numerieke meerderheid biedt geen voor deel tegenover betere mechanisatie. 2. China heeft meer bekwame officieren bo ven den rang van regimentscommandant noodig en 3. de wapens moeten gestandaardiseerd •worden. China zou Britsche bemiddeling vragen. Volgens berichten uit Hongkong, zou de Chineesche nationale regeering tot Groot- Brittannië het verzoek hebben gericht tus schen Japan en China te bemiddelen. Japan heeft bnitenlandsch kapi taal noodig. De minister van financiën Kaya beeft van daag in den landdag den nadruk gelegd op de Japansche behoefte aan buitenlandsche fondsen, en zijn afkeuring geuit over het verzet, dat zich hier en daar heeft geopen baard tegen den invoer van buitenlandsch kapitaal. „DRAGONDER-TRAKTOR". Nienw model militaire transportwagen met rupswielen. in gebruik bij de Britsche cavalerie en bestemd voor het vervoer van lfcht en middelbaar geschut. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge. Zuidwestelijke tot Wes telijke wind, toenemende bewolking, later weer op klarend, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Bewolk zacht weer. BtroaereraUnd hedenmorgen »r 775 Wilde de gelukkige kooper een truc uithalen? Ongeveer een tweetal weken geleden is er in de bladen een bericht verschenen om trent de sensationeele ontdekking van een Mauritius zegel, waarvan de waarde op niet minder dan f 50.000 geschat werd. Hier door kwam de heele postzegelwereld in be weging. Wel heel teleurstelcnd voor al die dui zenden postzegel-liefhebbers is het oordeel van den bekenden postzegel-expert en -han delaar den heer Rcinou Kingrvxa te Apel doorn .uitgever van het tijdschrift „postze gel-nieuws." De heer Ivingma deelt n.1. mede, dat de heer Luttmer uit. Nijkerk eenige weken ge leden voor de ontdekking bij hem is geweest met het inmiddels beroemd gewor den plaatje. De heer Kin,erna ontdekte terstond, dat de z.g. „Mauritiuszegel" een gewone Engel sche postzogel was van het jaar 1850, zooals er duizenden in den handel zijn. De gelijke nis met den Mauritius-zegel is deze, dat op beide 'n afbeelding voorkomt v. koningin Victoria, de En pel sche zegel van 1850 is donkerbruin, de Mauritius-zegel oranje ge- - tint. De mededocling, dat een Amsterdamsche combinatie den zegel voor een boog bedrag (f 8000.zou hebben aangekocht., acht de heer Kingma een fabeltje. Zijns inziens toch zou geen enkele expert er in vliegen. Op 't plaatje komt bovendien geen en!r-!e zegel van waarde voor. Bij duizenden zijn ze al len in den handel. ^memmen Deensche dames 3.1 sec. sneller Een van Nederland's meest beroem de wereldrecords zwemmen, dat op de 4 x 100 M. borstcrawl estafette voor dames, is gisteravond tijdens in ternationale zwemwedstrijden in het snelle Kopenhaagsche zwembad door een Deensche ploeg verbeterd. De zwemsters Elvi Svendsen, Gun- vor Krafte, Birthe Ove Petersen en Ragnhild Hveger, zwommen de 4 x 100 M. in den nieuwen wereldrecord tijd van 4 min. 29,7 sec., waarmede zij het oude wereldrecord dat met een tijd van 4 min 32,8 sec. op naam stond van de Nederlandsche zwem sters Jopie Selbach, Tine Wagner, Rie Mastenbroek en Willy den Ou den, dus met niet minder dan 3,1 sec. omlaag haalden. Het wereldrecord op dit estafettenunimer kwam op 14 April 1934 te Rotterdam in Nederlandsch bezit, toen de dames Jopie Selbach,, Annie Timmermans, Rie Masten broek en Willy den Ouden 4 min. 33.3 sec. voor deze 400 meter noodig hadden. Op 24 Mei 1936 werd het record, eveneens te Rotterdam, op 4 min. 32.8 sec. gebracht en deze prestatie scheen langen aijd onaantast baar. Totdat de Deensche zwemsters die reeds zoo vele wereldrecords van Neder landsche meisjes op haar naam hebben ge bracht, zich ook op de 4x100 m. toelegden met het gisteravond behaalde, schitterende resultaat. Van de 26 wereldrecords is thans de helft in bezit van Deensche zwemsters, Nederland bezit thans nog negen wereldrecords, terwijl de Vereenigde Staten en Duitschland er ieder twee hebben. Nieuw Europeesch record. Een tweede schitterende prestatie werd ge leverd door den Duitscher Heinz Schlauch, die nog Zondag jl.1 een nieuw Europeesch record 100 M. rugslag heeft gevestigd. Hij bracht het Europeesch record 200 M. rugslag, dat hij op 29 November 1936 te Greiz had gevestigd met een tijd van 2 min. 32,7 sec. thans op 2 min. 29,8 sec,.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1