De varkens van Sir Henry Onze steeds weer stijgende gulden Bescherming van den notarisstand De aanvaring van de Pluto B1 ij met de luiermand Politie-agenten handen thuis Post vluchten op Indië Eerste Kamer Critiek op het egalisatiefonds. Den Haag, 8 Februari 1908 In den Senaat kwam hedenmiddag Finan ciën „aan bod". Het daarbij gevoerde debat was levendiger dan bij menige vorige ge legenheid. Zoo ontstond er een vrij diepgaande ge- dachtenwisseling tusschen de hoeren Polle- ma (C.H.) en Van Lanschot (R.K.) over de werking van het Egalisatiefonds. Eerstgenoemde maakte zich warm bij de bestrijding van het ministerieele oordeel, in de Memorie vervat, dat het fonds zeer juist gehandeld heeft door den gulden steeds omlaag te drukken. De Senator meende nu. dat het fonds niet anders had mogen doen dan schommelingen in den koers vermijden. JVIr. Lanschot was het in deze geheel en al met den minister eens. Ingaande op de rede Pollema, vroeg hij dien afgevaardigde, wat hij dan eigenlijk wil? Stabilisatie? Maar wat, bij een her nieuwde devaluatie van franc, pond en dol lar? Dan zouden wij weer in dezelfde narig heden van weleer komen te zitten! Dat het Stabilisatiefonds den gulden laag hield acht te mr. Van Lanschot een geluk, want an ders was de gulden waarschijnlijk zelfs... boven pari gestegen, welke op zich zelf ver heugend feit toch voor handel en nijverheid fnuikend zou zijn geweest. Wel vroeg de Senator mèt den heer Polle ma: zullen we zoo op den duur met dat fonds door kunnen gaan? De heer Van Lan schot meende van wel, maar toch wilde hij het ministerieele oordcel gaarne vernemen. Somber was de afgevaardigde, toen hij als zijn meening ten beste gaf, dat men in 19iO belastingverhoogingcn niet zal kunnen ontloopen. want dan komen de zoozeer verhoogde de fensie-uitgaven en de hernieuwde storting van de Rijksfondsen aan de orde. De toe stand van die fondsen achtte hij in hooge mate zorgelijk; in '40 is er een achterstand van f 200 millioen. Do heeren Van Rappart, en De Jong (R.K.) kwamen op tegen de ontduiking van belas tingen door sommige .NV.'s en eerstgenoem de bepleitte .nog eens de afschaffing der grondbelasting. De heer De Jong wilde ze ker de rescrvccringen niet tegengaan wat mr. Van Rappart al evenmin begeerde maar de N.V.'s moesten z.i. niet zelf kun nen booordeelen, hoeveel zij zullen rescrvcc- ren en wat dus voor den fiscus zal over blijven. De Senator kwam op voor een rege ling, waardoor zekere billijke en toelaatbare reserveeringen aan algemeen werkende nor men zouden worden onderworpen. Gat in een brandkast geboord Duiaenden guldens lokten de inbrekers. Officier van Justitie eischt tweemaal drie jaren. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren behandeld de brutale inbraak, welke in den nacht van 10 op 11 December 1937 is geploegd in het kantoor der bakkerij „Vooruitgang", waar een brandkast inhou dende negenduizend gulden aan papicr- y ander geld, in een auto word geladen en weggevoerd. Krantenberichten hielpen de in brekers. De 26-jarige chauffeur M. van S. uit Hil- Hgersberg en de 20-jarige los-werkman J. S. uit Roterdam stonden terecht. Zij beken den zich aan de inbraak te hebben schul dig gemaakt. De kast en de gestolen auto heb ben zij naar een garage aan de Spangenschckado gebracht en daar zijn zij twee dagen bezig geweest, een gat te boren, groot genoeg om het geld er uit te halen. Aanvanke lijk vonden ze zesduizend gulden, maar toen zij uit de kranten ver inamen. dat er negenduizend gul den moest zijn, hebben zij den bodem van de kast vernield en toen vonden zij nog drieduizend gulden. Verreweg het grootste deel van het geld hebben zij in den Blijdorppoldcr en in Hil- ligcrsl»crg in den grond verstopt Toen de mannen zich van de auto en de brandkast wilden ontdoen, werden zij door de politie die inmiddels de lucht van het geval had gekregen, gegrepen. Het O.M. achtte dit een zeer bru tale en geraffineerde inbraak en eischte voor beiden een gevangenis straf van drie jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen den 27-jarigen chauffeur W. van E. die hulp had verleend, o.a. door zijn garage beschikbaar te stellen en daarvoor honderd gulden had ontvangen, eischte hot O.M., één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 22 Februari. Minnenijd Chauffeur slaat zijn medemin naar een hersenschudding. Bij een vechtpartij uit minnenijd op den Schiednmschcdijk te Rotterdam heeft de 38-jchaufferu C. S. een 38-jarigen inwo ner van Nanrdon. M. M., zoodanig on »*>t hoofd geslagen, dat de man met een hersen schudding in het ziekenhuis aan den C.ool- singel moest worden opgenomen. De chauf feur is in liet hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. De publicaties van den „Fichtebund" Krachtige handhaving van het ge zag is in dezen tijd meer dan ooit noodzakelijk, aldus de Mem. van Antw. op het Voorl. Verslag over de Justitiebegrooting. Inderdaad dient tegen elke aantasting van het gezag of poging daartoe met gepaste ge strengheid te worden opgetreden. Dit geldt te eer, indien vreemdelingen zich aan dergelijke practijken schul dig maken oi daarin de hand heb ben. De verspreiding in ons land van publi caties van den Fichtebund in sommige waarvan strafbare uitlatingen voorkomen, heeft de volle aandacht. Het ter zake in gesteld onderzoek is nog niet beëindigd. Er zijn korten tijd geleden nadere gegevens verkregen, welke mogelijk het onderzoek in een verder stadium zullen brengen. Naar een zuivere nationale balie Een Nedcrlandsch advocaat kan de psyche van ons volk beter aanvoelen. Aan de Mem. van Antw. op het Voorloopig Verslag over de Justitiebegrooting 1938, ont- leencn wij het volgende: Onderzocht wordt of en in hoeverre aan vreemdelingen den toegang tot de Ncderlandsche balie ware te ont zeggen. Het bestuur der Ncderland sche Advocatenvereeniging heeft zich uitgesproken voor een zuiver natio nale balie. „De taak, welke de advocaat te vervullen heeft, vraagt van hem niet slechts rechts kennis", schrijft voormeld bestuur, „doch eischt tevens, dat hij beseft en waardeert de ongeschreven ethische normen, waarop de samenleving is gegfoeid en die samenhangen met ons volkskarakter". Dit betoog acht de minister niet van gewicht ontbloot. Wie deel heeft in de rechten en plichten, verbonden aan het Nederlanderschap, zal de psyche van het Ncderlandsche volk beter kunnen aan voelen en hierdoor de rechtsvorming in na- tionalen zin bcinvloeden. De „Aldam" nog aan den grond Het zal nog wel even duren. Het Russische vrachtschip „Aldan", dat Zaterdagavond op de Oostergronden bij Terschelling is gestrand, zit nog steeds aan den grond. Zes Nederlandsche sleepboot en hebben gisteren gedurende den geheelen dag ge tracht bet schip los te trekken, doch zij zijn hierin niet geslaagd. Opvarenden van de sleepbooten „Vol harding" en „Texel" hebben met groote zandzuiginstallaties een geul in het zand gezogen, terwijl de lading van het schip gedeeltelijk overboord werd geworpen. Dit alles heeft echter niet het minste resultaat gehad. Het laat zich aanzien, dat het nog wel enkele dagen zal duren alvorens de „Aldan" zal zijn vlot gebracht. AAN ONTWIKKELING DER ZAAK- WAARNEMERIJ DIENT PAAL EN PERK GESTELD. Het vraagstuk van de zaakwaarnemerij maakt bij de Regcering een onderwerp van studie uit. naar ons uit do Antwoordnota van den Minister aan de Eerste Kamer over de Justitiebegrooting blijkt. De minister is van oordcel, dat aan zaakwaarnemerij in do omvang, waarin zij zich thans ontwikkelt, paal en perk moet worden gesteld. i)e verschillende maatregelen, die worden voorgesteld om de gewraakte ontwikkeling tegen te gaan. zijn evenwel van ingrijpenden aard. Indien ecnige maatregel zou worden ont worpen, dient daarmede tevens gepaard te gaan een nieuwe wettelijke regeling van de notariccle tarieven, terwijl tegelijkertijd de noodige waarborgen voor een stipte na leving daarvan in het leven zouden moeten geroepen. In zooverre zoude dan tevens de regeling van het notariaat nader onder de oogen kunnen worden gezien. Het is zeer do vraag, of op nota rieel terrein naast den stand fier notarissen een gevestigde stand van minder deskundige zaakwaarnemers die geheel dezelfde practijk uitoefe nen. wensehelijk moet worden ge acht.. De minister beantwoordt deze vraag voorsbands ontkennend. UIT ONZE OOST Sportvlieger veroordeeld Wegens het veroorzaken van dood door schuld. Do raad van justitio te Batavia veroor deelde n. d. N.R.CL meldt, den sportvlieger Schut t, wien dood door schuld ten laste was gelegd, naar aanleiding van de door hein verrichte noodlanding, waarhij mej. Weber om het leven kwam, tot twee maan den hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Niet gezonken, maar op strand gezet. Spraken de eerste berichten er van, dat de „Pluto" gezonken zou zijn, later bleek dit niet het geval tc zijn. Uit een gisteren in den laten middag door de directie van de K.N.S.M. ontvan gen bericht van den gezagvoerder van de „Pluto" blijkt, dat het schip thans op het sti-and is gezet van Prorcr Wiek. Aan stuur boord aan de voorzijde bevindt zich een gut van vijf tot zes meter. Het voorschip staat, zooals reeds eerder gemeld, geheel onder water. De machinekamer en het ach terschip zijn evenwel droog. Men zal nu probeeren het voorschip dicht te maken en dan te Sasznitz binnen te brengen. Het ge deelte van de bemanning, dat zich aan boord van het lichtschip „Adlergrund" be vond, is met een rcgccringsboot naar Sasz- nits gebracht. Zij hopen, dat bet morgen mogelijk zal zijn aan boord van de „Pluto" terug te keeren. De \\yersomstandigheden waren vrij ongunstig. Er werd toenemende wind verwacht. Het Grieksche schip, waarmede de „Plu to" van de K.N.S.M. in aanvaring is ge weest, is waarschijnlijk het dubbclschrocf s.s. „Ivatherine", van dc s.a. Hcllenique Ma- ritimc et Commerciale „Pctrclca" te Pi- racus. Dit schip heeft een inhoud van 2.4Ö9 bruto en 1.196 netto-ton. Het is een oud vaartuig, dat in 1SS7 als zeilschip is gebouwd. Hij wilde niet dat zijn ",oon diende Drie dagen hechtenis gcëischt. Een 47-jarige Amsterdammer had zich giste ren in hooger beroep voor de rechtbank te verantwoorden omdat hij een overtreding van de Dienstplichtwet door zijn zoon zou hebben uitgelokt. Aan diens adres waren tweemaal oproepingen voor de keuring ge zonden en tweemaal had de vader de brief kaarten onderschept en teruggestuurd. Zijn zoon had hij volledig onkundig gelaten van schuld niet voor de keuring was verschenen, zijn handelwijze, zoodat deze buiten zijn De kantonrechter had de vader, die prin- cipiecle bezwaren heeft tegen den militairen dienst, veroordeeld tot drie dagen hechtenis Dc officier van Justitie eischte gisteren bevestiging van het vonnis van den kanton rechter. Uitspraak 22 Februari. „De joden moeten vervolgd worden" Belcediging die fl. 50.kostte De reiziger M. uit Almelo, die was aan geklaagd wegens beleediging. van dc Jood- sche bevolking in Nederland, door een Jood sche winkeljuffrouw, bovenstaande vrien delijke woorden toe te voegen, heeft terecht gestaan. Hij werd veroordeeld tot fl. 50 boe te of 14 dagen voorwaardelijk. Inmiddels loopt alweer een klacht tegen hein, wegens nieuwe beleediging. De gemeente Schaars- bergen in donker Door brand in landhuis. Gisteravond brak brand uit in het houten landhuis „Filteaard" te Schaarsbergen. Do Arnhemsche brandweer kon niet ver hinderen. dat het onbewoonde landhuis tot den grond toe afbrandde. Zij wist te voor komen. dat do vlammen zich aan de bosehrijke omgeving meedeelden. Men vermoedt, dat kortsluiting den brand beeft veroorzaakt, aangezien op het oogen- blik, dat de brand uitbrak in geheel Schaarsbergen het clcctrische licht uitging. Nog geen opheldering in de dui stere affaire van de varkensin- koopen van Sir Henri Deterding. De kaarten op tafel, is dringend gewenscht! Het is al weer ccnigcn tijd geleden, toen bleek hoe Sir Henri Deterding inin of meer door de Veehouderijcentrale bij den neus ge nomen was. Sir Henri had een bedrag van tien millioen beschikbaar gesteld voor aan koop van agrarische producten-overschotten, bestemd voor Duitschlnnd, waarvan een be drug van ongeveer f309.000.— zou worden aangewend tot aankoop van varkens. „Den Haag" bad toegezegd, dat aan niemand goed- koopcr zou worden geleverd, dan aan Sir Henri, die dus een soort „meestbegunstigings- clausule" kreeg. Uit een per abuis aan Sir Henri ge zonden factuur, bleek echter dat een exportfirma Zilversmit en Pint© zes cent per kilo levend gewicht voor varkcnsvleesch minder betaalde en bovendien nog een extra korting ge noot. Sir Henri's vertrouwensman Ir. Dijt loog naar den Hang en eischte f 112.000 terug, welke eisch werd in gewilligd. Naderhand bleek nog uit een antwoord van Min. Stcenbcrghe aan een Kamerlid, dat dc export firma af en toe een dubbeltje min der betaalde. Het schijnt, dat heide partijen, zoowel Sir Henri als de Vnrkenscentrale de zaak in den doofpot willen stoppen. Het Hsbl., dat indertijd deze kwestie openbaar maakte, is bet hiermede niet eens, en schrijft onder het hoofiff „Waarom geen liquidatie van de Deterdingenvelop" o.m.; Dankbetuiging in dichtvorm. Het Comité Oranjevreugd te Am sterdam, ontving van een dichter lijke dankbare de volgende ontboc- .eining: ,Wij waren heel verheugd met het pakkqt van Oranje-vreugd. Al wat wij konden denken, ïooit aan zoo veel geschenken. Eén Januari kwam de kleine, het nieuwe jaar ons verblijde; Het Prinsesje bleef maar weg, wij dachten: voor ons een pech. We waren ook niets meer te wachten, toen: twee dames het pakket ons brachten. Üeacht Comité, ik meen uit veler naam hartelijk dank voor wat u heeft gedaan. Het is Voor u een groot succes, en besluit: „Lang leve de Prinses." Angstige oogenblikken voor oude vrouw Nog tijdig uit brandend perceel gevlucht. Gisteravond te ruim tien uur is, doordat per ongeluk een vergasser werd omgestoo- ten, brand ontstaan op de eerste verdieping van een perceel in de Kerkstraat te Am sterdam. Op het oogonblik, dat het ongeluk ge beurde was een oude vrouw in de kamer, die ziek was. Zij wist het huis nog tijdig te verlaten, want binnen enkele oogenblikken stond do achterkamer in lichter laaie. De brandweer was binnen een half uur het vuur meester. Het achterste gedeelte van de eerste ver dieping, de tweede verdieping en 'n gedeel te van de derde verdieping zijn-uitgebrand. Nieuwe reddingsboot Zij zal „President Steijn" heeten. De Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij bericht ons: Velen in Neder land en Zuid-Afrika zullen met blijdschap vernemen, dat de naam President Ste n zal worden gegeven aan een der nieuwe motor- strandreddingbooten, die dit jaar op stapel zal worden gezet. Zoo zal dc naam van een beroemd vaderlander opnieuw klinken in Nederland en wel dank zij Dr. Hendrik Mul ler, die den naam President Stevn heeft ge geven aan de motorreddingboot, door hem aan de reddingmaatschappij geschonken. Jeugd-kas tij ding door den minis ter den booze geacht. Het toedienen van een lichte kastij ding aan dc baldadige jeugd werd, zooals wij onlangs meldden, door sommige Eerste Kamerleden in het Voorloopig Verslag over de Justitie begrooting, bepleit- De Minister zegt nu in zijn Me morie van Antwoord, dat, mochten deze leden bedoelen, dat genoemd strafmiddel door dc politic zou wor den gehanteerd, hij dit zeer bepaald ongewenscht zou achten. Emoe (heenreis) Buizerd (heenreis) Ibis (terugreis) Gier (heenreis) Torenvalk (terugreis) Pelikaan (heenreis) Oehoe (terugreis) Wielewaal (heenreis) Vertrek van Jsingap. 8 Febr. jRang. 8 Febr. Athene 8 Febr. |Basra 8 Febr. jjodhp. 8 Febr. Ja'dam 8 Febr. [Band. 8 Febr. I.Vdam 10 Febr. Aankomst te jBand. 8 Febr. Jsingap. 8 Fcb^ jEnsch. 8 Febr. [jodhp. 8 Febr. |Bagd. 8 Febr. Napels 8 Febr. Jsingap. 8 Febr. Verontwaardiging onder de Hongaarsche vrouwen Dreigende beperking van haat kiesrecht Niet alleen in Nederland komen tien duizenden vrouwen togen de Regeering in het harnas door een dreigende beperking van wat zij haar rechten achten. Is 't bij ons 't ontwerp-arbeidsverbod voor de gehuw de vrouw, dat de gemoederen in beweging brengt, in Hongarije zijn de dames nog maar toe aan den strijd voor haar kies recht. De Hongaarsche regeering heeft n.1. een wetsontwerp opgesteld, waarbij het vrou wenkiesrecht aanzienlijk wordt beperkt. Stemrecht zal slechts worden verleend aan alle vrouwen van ouder dan 30 jaar, indien zij in haar eigen onderhoud voorzien of wanneer haar echtgenootcn stemrecht heb ben. Gisteren i6 op het ministerie van binnen- landsche zaken te Boedapest een album aangeboden, bevattende de handtcekeningen van 14.000 burgeressen, die protesteeren te gen het voorgestelde ontwerp. „Imperial Airways" ont slaat acht piloten! En toch gaat de maatschappij hard vooruit. Acht vooraanstaand© eerste bestuurders van de „Imperial Airways" werden dezer dagen in het kantoor van den directeur ge roepen, waar hun werd medegedeeld, dat men niet langer van hun diensten gebruik wenschte te maken. Ze werden naar huis gestuurd met een maand salaris van 6 pond per week. Voor dit ontslag werden geen redenen gegeven, alleen zeide de directeur, dat het de maatschappij speet, dat Mien voortaan hun diensten zou moéten missen; men vond het echter noodig den staf te beperken, zegt de Daily Express. Eenigc dagen later echter ontving ieder employé der Maatschappij een brief thuis, waarin werd geschreven dat het de „Im perial Airways" buitengewoon goed ging en dat er een groote vooruitgang bij dc maat schappij viel te bespeuren. Rara, wat is dat? Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die' remweg niet 32, maar 64 meterl Henry Deterding „In hooge mate ontevredigend en in meer dan één opzicht onaangenaam en zelfs ge vaarlijk is de toestand, die is ontstaan se dert het oogenblik, waarop ons blad open baar maakte, dat op het inkoopknntoor van het „plan-Deterding" een brief was ontvangen van de Veehouderij-centrale, welke per abuis een factuur bevatte voor varkens, geleverd niet aan dr. Deterding, doch aan of via de firma Zilversmit en Pinto. Voorzoover op grond der tot dusver ter beschikking slaande gegevens kan worden beoordeeld, zijn zoowel de hoogheid van het gezag als de zorgvuldigheid bij het beheer van overheidsgelden in het gedrang geko men. De zaak blijft sleepen en verwekt een atmosfeer, waarin fabels en fantasie zich welig plegen te ontwikkelen. Laat beide partijen zich uitspre ken. Daarom zou het dienstig zijn, zegt het blad verder, dat de overheid een verklaring gaf, waarom aan Zilversmit en Pinto voor lagere prijzen werd verkocht. Het argument, dat dit geschiedde, om Zwitserland tot vasten klant te krijgen is volslagen weerlegd, zoowel door de Zwit- sersche wetgeving, als door de exportcijfers in het sedert dien verstreken jaar en door de Zwitsersche marktcijfers in dien tijd. Zoo ontlasting van onze hoewel niet overvoerde markt het doel was, waarom werd dan de Dcterding-fcransnctic, welke hetzelfde doel had en 30.000 varkens om vatte, doorkruist door deze in verhouding kleine Zwitsersche transactie tegen een on- noodig lagen prijs? Indien do afspraak der „mcestbegunsfi- gingsclausulc" wordt erkend, waarom werd zij dan geschonden? Indien zij wordt ontkend, waaróm dan f 112.000 aan dr. Deterding vergoed?. En dr. M. D. Dijt te Haarlem, zou goed doen een afdoende verklaring af te leggen op de volgende punten. Welke overheidsinstantie heeft, de toezeg ging der mcostbegunstigingsclausule gedaan en op welken datum, tegenover wien en voor welke producten? Heeft dr. Dijt, als direct betrokkene bij dez.e duistere affaire nimmer behoefte ge voeld, om haar in eenigerlei vorm tot een oplossing te brengen en daarvan te doen blijken, teneinde ook zijnerzijds er toe medo te werken, om legen denvorming te voorko men? Zijn er afspraken van gcldelijken of an deren aard gemaakt tusschen „Den Haag" en het Haarlemsche inkoopbureau, die bul ten het normale proces van koopen en beta len omgaan en nog niet bekend wei-den? Is dr. Dijt van oordeel, dat in Den Haag incorrect is gehandeld en zoo ja, waarom en door wien? Heeft dr. Dijt de medewerking tan de overheid on haar organen ontvangen, waar om was gevraagd en die het „plan-Deter ding," ondanks critiek op onderdoelen, van wege zijn goede bedoeling en groot en op zet duhl>el en dwars verdiende? Alléén indien op al dez.e vragen ondubbel zinnig zou worden geantwoord, zal het mo gelijk zijn, om zich een nader beeld te vor men, besluit het Hsbl. zijn belangwekken de beschouwing, waarmede wij het geheel eens zijn!

Schager Courant | 1938 | | pagina 2