HIITENLANDSCH I» 1 VERZICHT QCotutS eCcrtrcOL PUN! Jan Langedijk Oudkarspel Arrondissements rechtbank te Alkmaar Woensdag 9 Februari 1938 Tweede blad van GEWELDIGE BELANGSTELLING IN HUIS DE BREDERODE. Jan Langedijk heeft, door zijn presta ties bij de wereldkampioenschappen te Davos, menig Nederlandsch hart sneller doen kloppen. Maar bovenal de harten der Langendijkers spron gen op, toen men Zondagavond door de radio hoorde, dat Langedijk op de 10 K.M. de derde plaats bezette met een tijd als nooit te voren. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er voor de huldiging van Neder- land's beste schaatsenrijder zeer veel belangstelling bestond. Alles is in slechts enkele uren voor elkaar gebracht Men wist wel, dat Langedijk den een of anderen dag zou thuis komen, maar wanneer precies, dat kwam men eerst gis termiddag om ongeveer drie uur te weten. Het dag. bestuur van Volharding heeft in de enkele uren, welke nog restten, kans gezien om alles nog voor elkaar te krijgen. Een bek kenslager werd rondgezonden om de noodi- ge bekendheid te geven aan de feestelijke ontvangst En het is een feestelijke ontvangst ge worden! Bij „Concordia" te Noordscharwoude had den zich te pl.m. 7 uur opgesteld de har monie „Excelsior" en de vereenigingen Her cules en Hygiëa en D.T.S. Toen de auto's, waarin de familie Lange dijk was gezeten, waren aangekomen, ging het in optocht met de Harmonie voorop, naar Oudkarspel. Een fantastisch schouwspel le verde dit op door de door de leden van de gymnastiekvereeniging meegevoerde bran dende fakkels en lampions. De zaal van Het Huis de Brcderode, waar de huldiging geschiedde, was spoedig stampvol met belangstellen den. Velen ®noesten met een staan plaats tevreden zijn. Anderen moe sten bij de deur teruggezonden wor den Er kon niets' moer bij. Jan Lan gedijk, die met een mooie krans van Volharding omhangen, de zaal bin nentrad, werd met een luid applaus ontvangen. Nadat de familie Langedijk bij het bestuur van Volharding op het tooneel had plaats ge nomen en „Excelsior" eenige muzieknum mers ten gehoore had gebracht, nam de heer A. Timmerman, voorzitter van Volharding, het woord en huldigde Jan voor de door hem geleverde prestaties. We wisten wel, dat je wat presteerde, zeide spr., maar dat je „de rijder van Nederland" zou worden, dat had den we niet verwacht. Spr. hoopt, dat Jan, als 'jonge- geren hem willen volgen, deze jon gere krachten wilde helpen. Ik hoef het eigenlijk niet te vragen, want wij weten, dat je dat d<fet. (Dave rend applaus). JAN LANGEDIJK. Hierna voerde de burgemeester, de heer A. J. Wijnveldt, het woord. Spr. roemde de wijze, waarop Langendijk de Nederland- sche kleuren in het buitenland heeft hoog gehouden. waardoor hij tevens onze ge meente tot ver over de landsgrenzen be kendheid gaf. Spr. huldigde Langedijk voor zijn prestaties. Op een vraag, of hij niet te oud zou zijn, om nog triomfen te vieren heeft Jan ecnigen tijd geleden tot spr. gezegd, dat hij nu juist in zijn kracht was. Dat is gebleken. Wat hij gepresteerd heeft op de 10.000 M. is wonderbaarlijk, ja eigenlijk ongelooflijk. (Applaus). Hij heeft eigenlijk het wereldrecord van Carlsen onder de knie gehad. Jammer ge noeg kwam hij te vallen. Laat het je een voldoening zijn, aldus richtte spr. zich tot Langedijk, dat je het record hebt kunnen breken. Het doet ons goed, dat een Neder lander in de eerste rijen wordt genoemd. Jan Langedijk heeft getoond, de uitzending door den K.N.S.B. waardig te zijn. De zeer vele ontberingen welke hij zich heeft ge troost tijdens z'n training zijn niet voor niets geweest. Spr. bood Langedijk een kistje sigaren aan, waarop een driewerf hoera werd uitgebracht. De heer A. Ootjers sprak namens Hercu les en Hygiea en D.T.S. Spr. bood bloemen aan. De heer I. M. K. van Loo vond een ge beurtenis als deze. welkom in dezen ijs- loozen winter. Het is niet zoo, dat de K.N. S.B. alleen „vriendjes" uitzendt. Men let wel degelijk op de prestaties. Het inzicht van den K.N.S.B. is zeer juist ge weest om Langedijk uit te zenden. Spr. be treurde het, dat de president van den K.N. S.B., Mr. Eecen, door ziekte verhinderd was, hier aanwezig te zijn. Mr. Eecen heeft in Langedijk altijd den man van den langen afstand gezien. Ik hoop, zeide spr., dat Lan gedijk steeds zal blijven de kameraad, zoo als hij dat altijd is geweest. De grootste sportiviteit is anderen te helpen. Tot de ouders richtte spr. eenige hartelijke woorden van dank. Mevr. Langedijk werden bloemen aangeboden. Voorts sprak de heer Van Loo den heer P. Nap toe, die door zijn leiding van de training, thans in de successen van Lange dijk deelt. De heer Nap had een keurige bloemenmand in ontvangst te nemen. De heer H. Kuiper sprak als vriend, waar bij hij Langedijks trouwe vritmdschap roem de en de aandacht vestigde op de medewer king, welke Langedijk heeft ondervonden van C. Kos en de hechte vriendschap tus- schen Koops en Langedijk. De heer C. Wagenaar complimenteerde Langedijk namens de tooneelvereen. Jong Leven. Hij bood eveneens bloemen aan. De heer K. van Dijk, voorz. van Excelsior hoopte, dat het met Langedijk's prestaties steeds excelsior mocht gaan. De harmonie speelde hierna het Wilhel mus, dat door de aanwezigen werd medege zongen. De heer T. Kostelijk, voorz. van de ijsclub Nut en Vermaak bood een enveloppe met in houd aan, evenals de heer A. Timmerman namens de ijsclub „Volharding". „De Vroolijke Vinken," die ook van de partij waren, hebben eenige nummers ten beste gegeven, waarna Jan Langedijk een kort woord sprak. Hij zeide, wel te hebben geweten dat hij zou worden ingehaald, maar dat de belangstelling zoo groot zou zijn, dat had hij niet verwacht. Hij dankte allen voor de betoonde be langstelling en het bestuur van Vol harding voor het organiseeren van dezen avond en de steeds ondervon den medewerking. Hiermede was een einde gekomen aan het officieele gedeelte. De stoelen werden vlug aan den kant gezet en spoedig dansten de paren lustig rond. Men is nog verschei dene uren gezellig bijeen geweest. Langedijk's resultaten. Wij laten hieronder nog even de resul taten volgen, welke Langedijk te Oslo en te Davos heeft, behaald: Oslo: 500 M. 19e met 45.7 sec.; 1500 M. 15e met 2 min. 38.7 sec.; 3000 M. 16e met 5 min. 4,1 sec.; 5000 M. 8e met 9 min. 20,7 sec. Totaal-klassement: 16e met 205.34 punten. Davos: Wereldkampioenschappen: 500 M. 15e met 45 sec. (nieuw persoonlijk record! 1500 M. 13e met 2,21.9 sec.; 5000 M. vierde met 8 min, 28.5 sec.; 10.000 M. 3e met 17 min. 28.3 sec. nieuw persoonlijk record, even als dit het geval was met de 5000 M. Totaal klassement: achtste met 195.56 p. Thans is Jan Langedijk de snelste Neder- landsche rijder. In de ranglijst neemt hij de eerste plaats in met 195.09 punten, voor Van der Scheer, die 196.30 punten heeft. SCHOOBL PENSIONHOUDERSVEREENIGING. Uitgave gids Geen eigen in formatie bureau. De P.H.V. vergaderde gisteravond in het café van den heer R. W. de Rhode te Catrijp onder voorzitterschap van den heer M. W. v. d. Garde. De Voorzitter herdacht in zijn openings woord, hoe overheid en particulieren steeds meer het werk van de V.V.V.'s waardeeren blijkens verhooging van subsidie en toe neming van het aantal leden. Schoorl boek te 5 nieuwe leden. De notulen werden onveranderd goedge keurd. In zijn mededeel in gen herdacht de voor zitter den gehouden kookcursus, waaraan door een dertigtal dames was deelgenomen. Uitgave Gids. De gids wordt uitgegeven in een oplaag van 7000 exemplaren. De P.H.V. zal ontvan gen 5000 stuks voor verspreiding met een vergoeding voor verspreiding en 10% pto- visie van de advertenties. Na een uiteenzetting ging men. hiermede accoord. Geen eigen informatiebureau. Met het oog op ingekomen klachten over het informatiebureau te Schoorl, kwam het bestuur met een voorstel om in samenwer king met V.V.V. Groet-Camperduin een eigen bureau te stichten. Mej. Segers achtte dit uit den booze, 't zou verbrokkeling geven; zij bepleitte sa menwerking. Ook Mevr. Roos-Breed vond, dat er al verdeeldheid genoeg heerschte. De heer Minkena kon het nut van een eigen bureau niet inzien, vooral niet. waar naar zijn meening het Inf.-bureau Schoorl al 30 jaar tot tevredenheid van de leden had gewerkt Nadat over het voorstel nog cenigen tijd was gediscussieerd bleek het geen voldoende voorstanders te hebben. Tot leden van de inkoop-commissie wer den benoemd Mevr. Roos-Breed en de heer M. Beets. Ook de plaatselijke kruideniers worden in de gelegenheid gesteld in te schrijven voor de leveranties ten behoeve van de P. H.V. Hierna sluiting. W1EMNGEN DEN OEVER. Uitbreiding visschersvloot. Dezer dagen is alhier aangekomen een nieuw stalen visschersvaartuig, hetgeen te West Graftdijk is gebouwd voor rekening van de heeren P. en R. Bakker. Het. vaar tuig wordt alhier voorzien van een nieuwe hoogdruk Kromhoutmotor van 80 P.K. Visscherij. De havens alhier, welke vanaf October een doodschcn indruk gaven beginnen weer op te leven. Daar het haringseizoen weer voor de deur slaat beginnen de visschers hun kamers en kommen weer in gereedheid te brengen. Overal wordt druk getaand en de eerste palen staan weer in zee, waar bin nenkort het want wordt aangehangen. We hopen dat straks de haring weer in groote hoeveelheden zal worden aangevoerd, daar het grootste deel van de vloot hier op aange wezen is. Mosselvisscherij. Voor de mosselvisscherij ziet het er niet bepaald rooskleurig uit. De storm van ver leden weck heeft dusdanig op de mossel- banken huisgehouden, dat de mosselen ge schikt voor de eendenhouderijon met moeite zijn te vangen. Thans zijn de visschers ver plicht te visschen op plaatsen, die veel ver der gelegen zijn. Gezien de lage prijzen voor dit product is het bedrijf bijna niet meer loon end. NIEUWE N1EDORP Kordaat voorbijganger redt men- schenleven. Gistermorgen geraakte de vrouw van den heer A. C. in den nieuwbouw bij de Gas fabriek door onbekende oorzaak voor haar huis in het water. Aangezien deze dame nogal corpulent is de sloot diep en de bo dem slap, kon zij zich niet bij den kant opwerken en zakte al dieper en dieper. Gelukkig kwam er hulp in nood. De heer v. d. S. die zijn wekeliiksche ronde deed met de boeken van het leesgezelschap kwam juist voorbij Deze bedacht zich geen oogenblik, wierp zijn jas uit en stak on middellijk de reddende hand toe. Na veel moeite en met inspanning van alle krach ten wist hij Mevr. C. op den wal te krijgen. Naar wij vernemen, hebben geredde en redder tot nog toe geen hinder ondervon den van hun inspanning en emotie. DEN HELDER NIETTEGENSTAANDE ALLE GE LIJKSCHAKELING IN DUITSCH- LAND HEVIGE CONFLICTEN. ENGELAND RINKELT MET DE SABEL OM FRANCO TE IMPO- NEEREN. Er is de laatste dagen druk geschiede nis gemaakt, maar en merkwaardiger wijze is dat dikwijls het geval, wanneer de hoeren historie-producenten bijzonder op dreef zijn de buitenwereld heeft zich lang te vergeefs afgevraagd, wat dat alles nu eigenlijk precies beteekende. En het is de vraag of ze het nu weet. In Duitschland was het oppervlakkig bezien volkomen rustig. Enkele kleinighe den mochten soms doen vermoeden, dat er binnenskamers een strijd werd uitge streden. daarbij bleef het en men kon slechts raden of er werkelijk iets ernstigs aan de hand was. Plotseling zijn nu in het laatst van de vorige week een aantal mutaties doorge voerd, die bewijzen, dat de spanningen, niettegenstaande alle zoogenaamde gelijk schakeling. uiterst hevig zijn geweest. De oneenigheid heeft blijkbaar bestaan tus- schon partij en leger en is voorloopig ge ëindigd met een overwinning der partij. Of, door het. opruimen van een twaalftal gene raals, definitief een streep onder deze aangelegenheid is eezet, dienen we af te wachten. Een oordeel over het heelc ver loop kan men zich slechts vormen, indien men van het gebeurde ten naasten hij op de hoogte is en aangezien de Duitsche overheid, er de voorkeur aan schijnt te geven om te zwijgen, moet men het bij een en ander hebben van het overigens vrij vele. dat naar buiten uitlekt. De ontevredenheid onder de officieren scheen aan verschillende omstandigheden te moeten worden toegeschreven. Om te beginnen had de buitcnlandsche politiek van den Führer niet hun instem ming. Zijn zich oriënteeren op Italië be viel hun allerminst. Om dit te begrijpen, moet men zich even herinneren dat Duitsch land in den grooten oorlog ook tegen Italië heeft gestreden. Nu moge Duitschland uit eindelijk het onderspit hebben gedolven, Italië heeft dit zeker niet weten tot stand te brengen. Integendeel, de Duitschers, die aan het Italiaansche front hebben gestre den. zijn teruggekeerd met een vrij diepe minachting voor de tegenstanders, welke ze daar hebben aangetroffen. Ze spreken gaarne over de „militaire wandeling" te gen de Italianen, die zoo hals over kop aan den haal gingen, dat ze soms niet eens den tijd vonden hun transportcolonnes te laten keeren of op andere wijze hun haast om te gaan vluchten, demonstreerden. Deze feiten maken het begrijpelijk, dat Mussolini er zoo buitengewoon op gesteld is de mili taire eer van Italië hoog te houden. Daar aan was zonder twijfel iets niet in orde en het is een bekend verschijnsel in de wereld, dat de menschen het hevigst verlangen naar datgene, wat ze lang hebben moeten missen of wat voor* hen volkomen onbe reikbaar scheen. Noch door opgesmukte taal en daverende woorden, noch door goedkoopc successen tegen de slecht bewapende Ahessynische inboorlingen kon hij de bewondering der Duitsche militairen verwerven en wellicht was het. de wensch om deze tot een ander inicht te brengen, die Mussolini er toe bracht de prestaties der Italianen in Span je uit te schilderen op een wijze, die even onvoorzichtig was als typeerend voor wat er in den Duce omging. Dat Mussolini er dus als de kippetjes bij was, aan Hitier een gelukstelegram te zenden naar aanleiding van des Führers overwinning, ligt voor de hand. Ilij heeft alle aanleiding daartoe. Hij hoopt, dat de afkeer jegens Italië onder de Duitsche of ficieren thans volkomen de kop zal zijn ingedrukt. Wat aan de as RomeBerlijn ten goede moet komen. Of dit resultaat bereikt is, mag worden betwijfeld. Daarvoor zit de gedachte der Italiaansche minderwaardigheid, die aan wezig was bij hoog en laag, er vermoede lijk te diep in. Naast ontevredenheid over de huitenland- sche leiding, waren er vraagstukken van binnonlandschen aard, waaromtrent men met de regeering van inzicht verschilde. Tn de eerste plaats was dit de kerkelijke kwestie, daarnaast de monarchale. De wijze, waarop door het tegenwoordige be wind met godsdienstaangcicgenheden wordt omgesprongen, schijnt vele officieren te hebben geërgerd en dat juist in het leger de geneigdheid vrij groot is om het ko ning-of keizerschap te herstellen, ligt voor de hand. Dat deze stroomingen door het ontslaan van enkele generaals volkomen zouden zijn opgeheven, mag de regeering wen- schen, er ernstig aan gelooven zal ze zeker zelf niet Merkwaardig en kenschetsend ïn dit opzicht is het juist begonnen proces tegen den predikant van de bclijdeniskerk ds. Niemöller, waarin tal van militairen als getuige a décharge zullen optreden. Men vraagt zich af of de regeering, zoo ze had kunnen voorzien wat thans plaats grijpt, den heer Niemöller niet liever nog een tijd lang vrij had laten rondloopen. Ten slotte is er dan nog de economische toestand van het rijk. die vermoedelijk niet veroorlooft, dat aan de militaire uitrusting nog verdere offers worden gebracht, terwijl daarop van de zijde der legerleiding waar schijnlijk wel zal zijn aangedrongen. Kortom, we hebben in Duitschland te doen met een geheel complex van opvat tingen en tegen-opvattingen. Eén der rich- tingen* in hoofdzaak de nationaal-soci^is- tische partij, heeft de overwinning behaald. Op het leger. Of de zaak daarmee uit is, kan slechts de toekomst leeren. Wij voor ons gelooven het niét. Wat de huitenlandsche verhoudingen betreft, zou h'et wellicht gunstiger zijn ge weest, indien Berlijn meer toenadering had gezocht tot Engeland. De oorlogsdrei ging zou daardoor zeker zijn verminderd. Aan den anderen kapt is het niet waar schijnlijk. dat Duitschland het. met Italië ooit zal aandurven, zoodat er althans geen aanleiding is tot pessimisme. Opvallend in dit verband is de zeer veel krachtiger toon. die door Engeland in de Middellandsche Zee wordt aangeslagen te gen Franco en waarbij Frankrijk vermoede- deijk wel niet zal achterblijven. Aan de oorsprong der ..onbekende" onder zeeërs wordt daarbij blijkbaar door nie mand getwijfeld. Franco is de schuldige en hij ontkent dit zelf ter nauwernood. Onder water varende onderzeeërs zullen in het vervolg worden aangevallen en ver nietigd. Voor de door onderzeeërs en vlieg tuigen tot zinken gebrachte schepen is schadevergoeding gevraagd met de bood schap, dat, zoo Franco die niet wenschte te geven, deze eenvoudig zou worden ge nomen. Door de regeering te Burgos wordt weliswaar beweerd, dat de „Alcira" zou zijn gebombardeerd, ongeveer bij het bin- nenloopcn van de baven te Barcelonn. doch die argumentaties doen eenigszins denken aan het kronkelen van een worm, die aanstonds toch aan de haak wordt gesla gen. En het grappige van .de historie is, dat Mussolini, die al die aanslagen door Fran co ondernomen, vast en zeker heel graag ziet. aardig meehuilf met de wolven in het bosch. Weliswaar heef* hij de betreffende onderzeeërs zelf aan Franco gegeven of wellicht verkocht voor een npnel en een ei. met een ernstig gebaar komt hii thans ver klaren. dat ook in het aan Ttalië toegewe zen gebied alles zal geschieden om de vei ligheid ter zee te handhaven.- De Duce maakt een vuist en dreigt met een gevaarlijk gezicht. Maar iedpr weet, dat hij er hoegenaamd niets van meent» Tijdelijk onderwijzeres. Wegens ongesteldheid van de onderwij zeres, mej. Visser, is tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. S. alhier door B. en W. aangesteld mej. Terburg van Schoorl- dam. WINKEL Dienstplicht. Uit deze gemeente zijn voor 10 dagen herhalingsoefeningen opgeroepen de dienst plichtigen van de lichting 1928: KI. Vader. G. Rempt. KI. Blokker; van de lichting 1927 Jac. Poland, terwijl de dienstplichtige L. G. W. van der Loo van de lich'ing 1938 is opgeroepen om voor eerste oefening in werkelijkcn dienst te verschijnen. Zitting van Dinsdag 8 Februari. Z w a a g d ij k. HIJ STAK MET EEN MES. Als verd. moet terecht staan W. v. O. uit Zwaagdijk, die ervan wordt beschuldigd op 15 December 1937 een zekeren J. Kossen te Oudkarspel van het leven te hebben willen, bcrooven, doch deze poging is mislukt doordat mej. Appelman zijn hand, waarin zich een mes bevond, heeft vast gehouden. Verd. zegt. dat hij verschil van meening had met mej. Appelman en dat Kossen zich daarmee bemoeide. Als eerste getuige wordt gehoord J. Kos sen. arbeider te Westwoud, die vertelt, dat hij ging met mej. Appelman. Het meisje ging bij verd. haar boeltje halen en get. ging mee. Verd. werd daarover kwaad, nam een mes uit z'n broekzak, maakte dit open en zeide: .ga weg. of ik rijg je aam m'n mes." De president, mr. A. M. Ledehoer, zegt, dat. dus get. zich bedreigd voelde. Get.: Ja zeker. De volgende get. is/ Anna Appelman, dienstbode te Hem. Deze vertelt moeilijkhe den met verd. te hebben gehad. Toen is zij met Kossen naar verd. gegaan om haar goed te halen. Dit goed werd afgegeven, maar er ontstonden moeilijkheden over het loon. President: En daar bemoeide Kossen zicti mee. nietwaar? Get.: Juist. President.: U heeft toen niet den arm van- uw vrijer vastgehouden, doch deit- arm van verd.. nietwaar? Get.: Ja. anders had hij gestoken. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille. requisitoir nemend, acht opzet aanwezig om Kossen met het mes te raken. De. Ambtenaar eischt. zes maanden gevan genisstraf. Heden over acht dagen zal de Rechtbank uitsnraak doen. Alkmaar. VERDUISTERING VAN GELDEN. Als volgende verdachte staat terecht Martinus M„ wonende te Alkmaar, en van beroep chauffeur. Verd. wordt ten laste gelegd, dat hij van het einde van 1937 af gelden niet heeft afgedragen aan zijn pa troon S. Laan. Verd. erkent het hem ten laste gelegde. President: U heeft ook van uw patroon f 19.— gekregen en daarbij een bedrag van 10.000 Belgische franks. Verd. erkent ook dit. President: En waar beschikte je over die gelden? Verd.: In Holland en in België, Edel achtbare. President: Dan was je aardig aan den zwier. De Officier van Justitie acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en noemt dit eenvoudig misdadig, omdat hij alreeds .een voorwaardelijke vcroordec- lintr had gehad wegens verduistering. Mr. v. d. Feen de Lille eischt 8 maanden ge vangenisstraf. Dc rechtbank zal heden over 8 dagen von nis wijzen. Den Helder. EEN RIJWIELDIEF. Daarna staat terecht G. K.. wonende fe Don Helder, die op 11 November aldaar oen heerenrijwiel, merk „Gazelle" zou hehben weggenomen. President: Wat heb je daarmede gedaan. Verd.: Ik bon erop weggereden en heb gonroheerd het fp. verkoopen. De reclasseoringsamhtenaar. de heer J. H. Wi"~ers. pleit voor een voorwaardelijke voroordceling, omdat de heer Diest hem wil helpen. De Officier vraagt den heer Wiggers. of deze liet niet gevaarlijk acht. dat deze man weer naar Den Helder gaat. Hij laat zich gemakkelijk overhalen en z'n vrienden, die hij heeft, zullen hem misschien weer op hot slerhte nnd brengen. De hoer Wiggprs: Daarom is het zoo noo- dig, dat hij steeds onder toezicht staat van den heer Diest. De officier van justitie, requisitoir ne- momb acht het wettig en overtuigd bewe zen. Verd. heeft hot wol heel bont gemaakt, ongemerkt heeft hij niet minder dan 12 rij wielen gestolen. Weliswaar is verd. achter lijk, maar hij heeft toch lef genoeg gehad om de fietsen van de hand te doen. Uit het. rapport van don psvehiater blijkt, dat die toerekensvathaarheid nogal mee valt. Mr. v. d. Feen de Lille eisoht een gevangenis straf voorwaardelijk voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaren. Do verdediger. Mr. G. de Lange sluit zich bij hot requisitoir aan. waarna do uitsnraak: wordt bepaald op heden over acht dagen, des morgens om half elf.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5