RADIO imzinnige verdwijning van Russisch gezant Draagbare radio- telefonietoestellen de don juan \ei EDGAR RICE BURROUGHS No. 55. Toen ze klaar was met lezen overhandigde Jane de papieren rustig aan Tarzan. Veel van hetgeen geschied was, wist hij reeds. Hierin vertelde Clayton hoe hij, terugkerende naar de hut en bemerkende dat Jane verdwenen was, overvallen was door de wanhoop. Hoe hij hopeloos in de jungle naar haar had ge zocht. Met het enige resultaat, dat hij door Numa de leeuw was aangevallen. Toen waren de vreselijke angstige nachten gekomen in de boom, waar hij, rillend van de koorts, door de onmens Thuran aan zijn lot was overgelaten en hij eindigde met de mededeeling, hoe lief hg Jane had en vroeg haar om vergeving voor het geval deze papieren haar onder de ogen mochten komen. „Want de werkelijke erfgenaam van de titel van Lord Creystoke is Tarzan van de Apen niet ik". Daaronder had Clayton met bevende hand zijn handteke ning gezet. Aan het laatste blad was het te legram géhecht uit Frankrijk, dat Tarzan uit zijn handen had laten vallen, nadat hij het ge lezen had, op de avond lang geleden te Wis- consin, waarin stond: „Vingerafdrukken wij zen uit U Greystoke gelukwensen". Toen Tarzan haar het dagboek van de overledene teruggaf, vroeg Jane: „En jij wist de waar heid, zelfs toep je me vertelde, dat je moe der een apin was?" „Ja", antwoordde de aap man eenvoudig. „Want de titel en de bezittin gen betekenden niets voor mg zonder jou. Ik wilde dat je gelukkig zou zijn met de man, die jy vermoedde, dat jy lief had." En Jane, die tenslotte begreep, maar aan het eind van haar krachten was, huilde lang in de ar men van Tarzan. De volgende morgen zetten zg hun korte reis naar zijn hut voort. (Nieuwe spelling.) Foto's van Prinses Beatrix in beslag genomen Reeds Maandagmiddag werden in de Re sidentie op verschillende plaatsen door straatventers foto's van Prinses Beatrix ten verkoop aangeboden. Het waren afdrukken van dezelfde foto's die eerst des avonds in de dagbladen mochten worden opgenomen en ten aanzien waarvan voor de verdere verspreiding Copyright was gegeven aan de N.V. Nijgh en van Ditmar. Deze N.V., van genoemden verkoop op de hoogte gesteld, wendde zich terstond tot de politie met het verzoek maatregelen te nemen tegen deze schending van haar rechten. Het gevolg hiervan was, dat de politie de bewuste foto's in beslag heeft genomen, terwijl tegen de drukkers ervan een proces verbaal zal worden opgemaakt. Tijdelijk vestigingsverbod schoenenbranche Nadat op 18 Augustus 1937 een spertijd voor het slagersbedrijf was ingevoerd en op 9 en 17 December 1937 voor het brood bakkers- en broodverkoopersbedrijf, heeft de minister van Economische Zaken thans een tijdelijk vestigingsverbod uitgevaardigd voor het schoenherstellersbedrijf, het schoen makersbedrijf, het schoenverkoopersbedrijf en het bedrijf van orthopedisch schoenma ker, dus voor de volledige schoenenbranche. Het is derhalve van heden af verboden zonder vergunning van den minister een inrichting te vestigen, waarin een der bo vengenoemde bedrijven wordt uitgeoefend. Kind bleef ruim drie jaar van school Ernstige overtreding van de leer plichtwet De Utrechtsche kantonrechter mr. J. de Jager veroordeelde gistermorgen een veer tigjarigen los werkman tot een hechten is- straf van vijf dagen, daar deze in gebreke was gebleven een zijner kinderen regelmatig naar de lagere school te zenden. De man was voor eenzelfde feit reeds eerder tot een geldboete veroordeeld. De ambtenaar van het O.M., mr. Zijlstra, verklaarde in zijn ambtelijke loopbaan nog niet zoo'n ernstige overtreding van de leer plichtwet te hebben medegemaakt, en eisch- te acht dagen hechtenisstraf. Uit het onderzoek bleek, dat de leerling ruim drie jaar de school had verzuimd. Rembrandt op de zwarte lijst Museumdirecteuren trotseeren bevelen uit Berlijn. De „Daily Herald" meldt uit Praag, dat de directeuren van Duitsche musea opdracht hebben ontvangen schilderijen van Vincent van Gogh en Rembrandt te verwilderen. De directeuren werden naar Berlijn ont boden, waar zij lezingen hebben aange hoord van de schilders Hansen en Will- lrich, die van Gogh een „halvcn bolsje wiek" noemden en Rembrandt veroordeel den, omdat hij in de Amsterdamsche Jo denbuurt heeft gewoond. Robert Schmitt verliet met eenige ande ren ten teeken van protest de bijeenkomst. Hij is ontslagen. Vele museumdirecteuren saboteeren het bevel. Hansen en Willrich hebben verleden, jaar de tentoonstelling van „ontaarde kunst" te München georganiseerd. „De toffe jongens" Twee cabarethoudsters tegen el kaar in het harnas. Art. 5 van de Handelsnaamwet verbiedt het voeren van een handelsnaam, die voor dat de zaak onder dien naam werd gedre ven reeds door een ander rechtmatig werd gevoerd, terwijl dientengevolge in verband met den aard der beide zaken en de plaats waar zij gevestigd zijn, bij het publiek ver warring tusschen die zaken te duchten is. Het bestaan van dit artikel heeft Nelly Kalkhoven, die een cabaret „De Toffe Jon gens" geheeten, in de Nieuwe Molstraat te 's-Gravenhage houdt, ervaren. Zij was voor den kantonrechter gedag vaard, omdat haar schoonzuster Mien Kalk hoven, die zomers in de Dirk Hoogenraad- straat en 's winters in de Nieuwstraat een cabaret houdt, ook onder den naam „De Toffe Jongens" reeds eerder dien naam zou hebben aangenomen. De getuigen brachten in deze zaak weinig of geen opheldering. Namens verdachte werd betoogd, dat Mien in het geheel geen recht op den naam had en werd het bestaan van een overeenkomst dienaangaande ont kend, terwijl Mien beweerde dat er wel de gelijk een afspraak gemaakt was. Er zullen twee nieuwe getuigen worden opgeroepen en de zaak is 14 dagen aange houden. Bloedvlekken op de trap van zijn woning te Boekarest. De sovjet-zaakgelastigde te Boe karest, Butenco, is op geheimzinni ge wijze uit zijn woning verdwenen: men gelooft, dat hij het slachtoffer van misdaad is. Butenco ,die sedert het vertrek van Os- trofski de leiding van het gezantschap had, had het gebouw Zondagavond tegen 8 uur verlaten om zich per auto naar zijn woning te begeven. De Russische chauffeur van het gezantschap verklaart Butenco tot voor zijn woning gebracht te hebben en niet weer vertrokken te zijn dan nadat de zaakgelas tigde de deur achter zich gesloten had. Sindsdien heeft men niets meer van den diplomaat vernomen. Het. Roem een sch e dienstmeisje heeft medegedeeld, dat Buten co niet thuis gekomen was, toen zij zich te gen negen uur ter ruste begaf. Zij zag Maan dagochtend tot haar groote verwondering, dat Butenco niet thuis geslapen had. Op het gezantschap begon men ongerust te wor den en tegen den middag begaf de secreta ris zich naar Butenco's woning. Hier heerschte de grootste orde, doch op de trap vond men eenige verdachte vlekken, die leken op bloedvlekken, welke men had willen verwijderen. De secretaris waarschuw de onverwijld de politie, doch haar onder zoek heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Op het gezantschap is men er van over tuigd, dat Butenco ontvoerd of vermoord is. De zaakgelastigde was twee maanden gele den uit Moskou gekomen. In het huis, waar hij zijn intrek had genomen, worden vier appartementen bewoond door ambtenaren van het gezantschap, een door den eigenaar en een door een Roemeensch gezin. Buten co is 37 jaar. Zijn vrouw en zijn kind zou den weldra uit Moskou overkomen. Nieuwe Ifaliaaosche recordpoging Op de lijn Londen-Kaapstad. Heden zal een twecmotorig Caproni-vlieg- tuig naar Londen vertrekken. Aan boord van het toestel zullen zich bevinden de Ita- liaansche vlieger Ir. Albertini, dr. Minetti, een radiotelegrafist en een werktuigkundige Het vliegtuig zal van Linate vertrekken. Het ligt in het voornemen het record op de luchtlijn Londen-Kaapstad te verbeteren. Het vertrek is vastgesteld op 14 dezer. Dc afstand zal in vier étappen worden afge legd. De vliegers zullen de route over de Saha ra volgen. Het tegenwoordige record staat met 45 uur en 10 minuten op naam van Clouston. Proeven bij de veldartillerie. Een van de moeilijleste vraagstukken bij het aanvallend gevecht blijft de samenwer king tusschen de infanterie en dc haar steu nende artillerie. De vooruitgeschoven artil lerie-waarnemer moet in elk geval in voort durende verbinding staan, wil er van die samenwerking met de infanterie iets terecht komen. Telefoonlijnen zijn steeds uiterst kwetsbaar cn laten dikwijls op het kritieke moment in den steek. Vandaar dat, aldus de N.R.Crt, bij het 2de reg. veldartillerie proeven zijn genomen om die telefonische verbindingen per draad te vervangen door een radiotelefonische ver- verbinding, waarvoor enkele kortegolfradio- telefonictoestellen in gebruik zijn geweest. Naar wij vernemen moeten die proeven goed zijn geslaagd, zoodat invoering \.in deze draagbare toestellen bij de artillerie voor samenwerking met de infanterie kan wor den tegemoet gezien. Uit den aard der zaak is de richting van deze toestellen geheim. Het zijn appa raten met een beperkte werkingssfeer, om dat de standplaatsen van afdeelingscomman- dant en vooruitgeschoven waarnemer slechts enkele kilometers van elkaar ver wijderd zijn. Voorts zullen gebundelde gol ven toepassing vinden om den vijand het meeluisteren zooveel mogelijk te verhinde ren. Dat dc proefnemingen met zulk'n gunstigen uitslag zijn bekroond mag een succes hee- ten voor onze technische diensten, welke de toestellen construeeren. Reeds eerder geno men proeven met buitenlandsche toestellen van dien aard waren min of meer teleurstel lend. 1500 Sovjet-vliegtuigen in het Verre Oosten In antwoord op een interpellatie in het bcgrootingssubcomité heeft de Japansche minister van oorlog, Soegivama, medege deeld, dat de luchtmacht der Sovjets in het Verre Oosten uit ongeveer 1500 vliegtui gen bestaat, welke meerendeels aan de kust gestationneerd zijn. Vliegtuig van Clouston vernield Vliegers ongedeerd. Het vliegtuig van Clouston, die besloten had zijn recordpoging op te geven en naar Engeland terugkeerde, is gistermorgen bij de landing te Nicosia (Cyprus) vernield, doordat er een hand sprong. De beide vlie gers zijn ongedeerd: zij zijn voornemens mor gen over zee naar Engeland te vertrekken. PROGRAMMA DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938. Hilversum I, 1875 en 415>5 m. AVRO-üitzendlng. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.3C Omroeporkest en soliste. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Het Omroeporkest. 3.00 Kniples. 3.45 Viool en piano. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 4.50 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.Ó0 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiotooneel. 10,15 Gramofoonmuziek, II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. Hilversum H, 801,5 m. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. 8.00 —9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest, en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Tenor en piano. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichtên 8.15 Christelgk Gemengd Koor „Hosanna". 9.00 „De arbeid der gehuwde vrouw", causerie. 9.30 Gramofoonplaten. 9.40 Orgelconcert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. FEUILLETON. T romcm door e. phlllips- oppenheim Zij trok haar vingers langzaam uit de zgne, misschien een weinig spgtig. Hg wachtte blootshoofds tot zij naar binnen gegaan was. Toen stapte hij in zijn auto en zette zich op zgn gemak, onder het rooken van een siga ret. Ongelijk aan sommige andere avonden met Reggie, had hij zich ditmaal uitstekend geamuseerd. Hg voelde zich eenigszins licht in het hoofd. Nu en dan voelde hg de instinc ten van den vrouwenliefhebber in zich op komen. Hg wist niet of die gesloten deur een teleurstelling of een verademing voor hem was. HOOFDSTUK XVII. Den volgenden morgen zat Peter Cradd In net kantoor van Mr. Spearmain om stukken te teekenen. Hij eischte weinig voor zich, en de advocaat wees hem op de toename van zijn banksaldo. "I]c ^®nschte alleen," merkte hy op, „dat uw familie uw vrouw en haar gevolmach tigde ook wat kalmer met hun geld om sprongen. Op last van uw vrouw, was ik eer gisteren verplicht om twintigduizend pond ter beschikking te stellen van een zekeren Mr. Bloxom, een persoon, in wien ik slechts ma tig vertrouwen heb. Dat geld moest in zgn bookmakerszaak gestoken worden." Peter Cradd liet een zacht gefluit hooren. „Ik wist niet, dat Harriët zoo'n zottin was," mompelde hij. „Ik houd de rekening zoo accuraat moge lijk bij," vervolgde Mr. Spearmain, „omdat ik weet, dat er later moeilijkheden uit zullen voortvloeien. Behalve dan de helft van uw vermogen, die u aan hen gecedeerd heeft, kunnen zij verder niets van u eischen. Dat heb ik volgens de wet vastgelegd, maar in dien u eenigen invloed op uw familie uit oefent, raad ik u hen tot een kalmer levens- wgze aan te manen." „Zgn er dan meer van die buitensporig heden begaan?" „O, jawel. Uw zoons, George en Henry hebben voor vijftienduizend pond een auto zaak in Bondstreet, waarvan zij niets afwe ten, overgenomen. Ik beschouw dat bedrag als volkomen weggeworpen, en wat ik verder van die twee jongelui gezien heb. heeft mij de overtuiging geschonken, dat zg heelemaal niet tot het drijven van een zaak, van welken aard ook, in staat zijn." „Dat ben ik volkomen met u eens," gaf de vader toe. „Ik houd hen voor de grootste ezels, die op twee beenen rondloopen. Maar, daar schiet mij iets te binnen. U heeft veer tigduizend pond als reserve terzijde gelegd, nooit aangeraakt te worden, nietwaar?" „Dat heb ik gedaan," antwoordde de advo caat, „en ik prijs méér dan ooit uw wgze vooruitziendheid. Van de interest daarvan, zullen zy altijd kunnen leven, en zelfs in het ergste geval, zullen zg het totaal van hun ka pitaal wel niet opmaken. Toch zgn zg om ingetogener en betere raadslieden bitter ver legen." „Ik zal hun schrijven," beloofde Peter Cradd. ,,'t Is geen aangename taak, maar ik zal schrgven. Wat ik vragen wou, waar is Reggie vanmorgen?" „Zoover ik heb kunnen vernemen, heeft hij zich vanmorgen nog niet laten zien. Ik dacht niet anders, dat hg gisterenavond in uw ge zelschap was geweest." „Juist," antwoordde Peter. „En wij hebben het misschien een beetje laat gemaakt." „Hg telefoneerde een paar minuten gele-- den," hernam Mr. Spearmain, „of u met hem wou lunchen, voor het geval u vertrokken mocht zgn voordat hij hier kwam. In het Embassy, geloof ik, om half twee." Peter Cradd nam hoed en stok. „Wilt u alstublieft tegen hem zeggen, dat ik hem later wel zien zal. Ik heb voor de lunch een andere afspraak." Eula was nauwelijks vijf minuten te laat. Ze was weer in het zwart, maar met een een voud, die op haar bewonderaar een diepen indruk maakt. „Ik heb u toch niet laten wachten?" vroeg ze, terwijl ze door de draaiende deuren gin gen. „Geen minuut," stelde hg haar gerust. Zij gingen naar boven, bestelden cocktails en zochten een gezellig plaatsje op. Peter Cradd bestelde de lunch en Eula stak een sigaret op. „Ik kan u niet zeggen," begon zij „hoe aangenaam ik vanmorgen wakker werd. met dit in het vooruitzicht. Want ik heb het in Londen tamelijk eenzaam, Mr. Cradd." „Maar u moet toch tal van kennissen heb ben?" „O, zeer weinigen. Ik ben liever alleen dan met menschen die mij niet sympathiek zgn. Werkelijk," ging ze voort, haar sigaret in een lang ivoren pijpje stekende, „er zijn wei nig menschen zoo eenzaam als ik. Maisie, bij voorbeeld woont met een vriendin samen en heeft veel vrienden. Haar flat is altijd vol menschen. Dat zou mij in 't geheel niet be vallen. Ik houd van rust. Van boeken, en zoo, en van één enkel persoon misschien o, van zulk een onmogelijk persoon!" Peter Cradd had nieuwe cocktails besteld. „Goed geslapen?" vroeg hy. Zg schrok. Haar gedachten schenen afge dwaald naar het onderwerp van haar lichte ontboezemingen. „Volstrekt niet," antwoordde zy. „Ik heb uren wakker gelegen, tot het dag werd. Toch had ik zoo'n heerlgken avond." „Een vroolijk gezelschap, niet waar?" vroeg hg, slecht op zijn gemak. „Méér dan dat," fluisterde zij. Hun lunch was gereed, en zg namen plaats aan het door Peter Cradd gereserveerde hoek tafeltje. Zelfs den laatsten, die zelden op der gelijke dingen lette, ontging het niet, welk een belangstelling en bewondering de verschijning van zgn gezellin opwekte. Zg at weinig, dronk matig, en sprak juist met dat tikje intimiteit, dat hij hoe langer hoe behaaglijker begon te vinden. „U verbaast mij, Mr. Cradd," merkte ze op, toen zij, aan de koffie waren, „ja, u verbaast mij. want u is zoo sympathiek, en ik voel doorgaans zoo weinig voor Engelschen. En uw gezelschap vind ik een genot. Mr. Peter Cradd, u zult toch niet plotseling weggaan en mij al leen laten?" „Natuurlijk niet," stelde hij haar gerust. „Ik blijf hier nog twee maanden. Wat ik dan ga doen, weet ik nog niet." vervolgde hij. „Mis schien de Riviera. Of Italië." Zij sloot half de oogen. „Italië..." mom pelde zij. „En u?" „Ik moet hier een engagement zien te krij gen. Ik leefde liever in Italië van een korst brood, maar ik moet rekening houden met mijn familie, die veel geld aan mgn opleidir.g ten koste gelegd heeft. Ik moet voor hen verdie nen. Ik blgf dus hier. maar nog een paar maal zoo'n mist, en het is met mg gedaan. Mgn stem heeft helaas al geleden. Ik sta soms doodsangsten uit, dat ze mg geheel begeven zal." „Ons klimaat is 's winters nogal ongunstig," gaf hij toe. „Ik stel voor," merkte ze op, „dat u mg engageert als gezelschapsdame. Mr. Cradd, zullen wy te zamen naar Italië gaan? U spreekt de taal niet het is myn moedertaal. U kent de schilderijenverzamelingen niet, ik ken ze blindelings. U weet niet waar onbekende schatten te vinden zijn ik wel. Ik zou een uitmuntende gids voor u zijn." Hg glimlachte. Een oogenblik kreeg hy een visioen van alle dingen, die voor hem voor het grijpen lagen, die andere mannen zich als een recht aanmatigden. Hg begon te begrijpen wat alles te beteekenen had. Vrouwen alle vrou wen hadden een beschermer noodig, iemand om aangenaam en vertrouwend op te steunen. Hun eenige vrees scheen de eenzaamheid te zijn. En alles leek zoo natuurlijk, zoo algemeen, zulk een erkend onderdeel van het groote schema van het dagelgksch leven, maar toch voor hem zoo onmogelijk, waneer hy dacht aan dat bliksemsnelle visioen van den storm en het Zeemeeuwen Eiland, aan de paar seconden van intimiteit met héér, die hem tot een koning onder de mannen gemaakt hadden. Een oogen blik dreigde een wilde opstandigheid bg hem op te laaien. Waarom zich al die zalige moge- ïykheden te ontzeggen, terwille van dien vreemdsoortigen innerlijken afschuw van dat gene, wat hem in de wereld der verbeelding als huw elg kson t rouw aangerekend zou kunnen worden? Zij boog zich tot hem over en raakte zijn pols met haar vingers aan. „U is niet erg beleefd tegen mij," verweet ze hem. „Uw gedachten zgn afgedwaald. Uw lichaam zit hier, maar waar is de rest? Ik kan u gedurende deze paar oogenblikken niet boeien." Hg slikte een brok in. „Uzelve heeft die ge dachten bg mg laten opkomen," zei hij. „O, vergeef mij dan..." lispelde zij. Hg betaalde de nota, en zij reden naar een schilderijententoonstelling in Bond Street. Zg bestudeerden stuk voor stuk de producten van een Italiaansch futurist, van wien groote din gen verwacht werden. Eula bleef somtijds in diep gepeins. Peter Cradd, daarentegen, ver veelde zich. Hg luisterde nu en dan naar haar toelichtingen, maar erkende eerlijk, dat die voorstellingen boven zijn bevatting gingen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7