Het groote nut der luchtfotografie Woensdagsche Mijmerij Zend- en ontvang stations bij dieren Beleediging van het openbaar gezag Oranjefeest in Fransch stadje SPORT Zwaluwen elftal gewijzigd Ragnhild Hveger zwemt 100 m. in 1 min. 7.4 sec. Het mededeelingsveraogen van visschen en vogels. Voor de Utrechtsche Biologen Vereeni ging, de Philosophische Faculteit van het U.S.C., den Diergeneeskundigen Kring en de Diergeneeskundige Faculteit van het U.S.C. «prak dezer dagen, aldus het Hsb., dr. K. Lorenz uit Weenen over het mede- deelingsvermogen der dieren. De mensch is het eenige dier, dat spreekt, maar de spraak is geenszins het eenig me dedeel ingsvermogen van den mensch, zoo ving spr. zijn voordracht aan, die mot ademloozc spanning door een zeer talrijk publiek werd aangehoord. Ook de mensch kan zijn stemmingen overbrengen op zijn medemensch, want als een spreker b.v. zou gaan gapen, dan zou dit spoedig aan stekelijk werken op zijn publiek en vele toehoorders zouden evenzeer gaan gapen of zelfs in slaap vallen. Want niet alleen heeft stemmingsoverbrenging plaats, maar de toegebracht© prikkels worden versterkt. Stemmingsoverbrenging bij die ren. Stemmingsoverbrenging is zeer veel die ren eigen en in bot algemeen bij dieren, waarbij de kuddeleider zijn stemming op de hem toegewezen kudde moet overbren gen, veel fijner ontwikkeld dan juist bij den mensch. Dit is o.a. zeer duidelijk ge bleken bij de proeven met de rekenende paarden, die een zeer fijn perceptievermo gen bleken te bezitten voor de onwillekeu rige signalen, die hun waarnemers gaven, wanneer de dieren aan de juiste oplossing van de hun voorgezette puzzles toe waren. Spr. hoeft proeven genomen met raven, die zich gemakkelijk weer in de kooi lieten brengen, daartoe aangelokt, door een stuk vleesch. behalve wanneer de proefnemer op een manier, die hij aanvankelijk zelf niet wist, liet blijken, dat hij den volgenden dag op reis zou gaan. De oplossing voor deze moeilijkheid lag voor de hand. Spr. deed dan net zoo alsof hij zijn reis uitstel de en nu lieten zich de raven weer gemak kelijk vangen en in haar kooi brengen. Vooral bij in gemeenschap levende dieren is dit overdragingsvermogen sterk uitgesproken. Brengt men, andere in groepsverband levende dieren in afzondering, dan vertoo- nen zij depressies. Zoo zwemt een alleen in een aquarium gebrachte el rits dicht bij den bodem en niet bij het. wateroppervlak, is boven dien veel schuwer, dan wanneer er soortgenooten aanwezig zijn, en eendenkuikens, die in afzondering worden, gehouden, eten te weinig. Symbolische bewegingen. Men kan bij dit mededeelingsvermogen onderscheiden: een zend- en een ontvangst apparaat. Bij dieren is het. ontvangst appa raat gewoonlijk veel sterker gedifferenti eerd dan bij ons. waar het secundair ver loren is gegaan, getuige ook het feit, dat doofstomme kinderen, die in hun blik al tijd iets hebben van de gespannen ver wachting. die ook den blik van den hond kenmerkt, veel beter kunnen opnemen dan gewone kinderen. Ten opzichte van het zendapparaat kan gezegd worden, dat die ren vaak met teekenen aangeven, wat zij het volgend oogenblik denken te doen. Zoo vliegen vele vogels nooit op. zonder van te voren inleidende be wegingen te hebben gemaakt, ge lijk vele eenden en ganzen doen, die met een symbolische beweging het begin van het wegvliegen aandui den. De paradijsvisch begint reeds lang voordat bet eigenlijke nest ge vormd is, schuim te spuwen, en duidt, daarmee voor den Geslachts partner aan, dat hij in de juiste stemming is om een nest te maken. (Deze symboolihandelingcn zijn de uit drukkingsmiddelen bij uitnemendheid bij vele dieren en men ziet ze bij tal van vo gels vóór den nest bouw of vóór de paring optreden. Interessant is ook het gedrag van bepaalde roofvliegon, waarvan het. kleine mannetje gevaar loopt door het wijfje tij dens de paring te worden opgegeten, als het aan het wijfje niet voedsel of ook maar schijnvoedsel opdient en* hetzelfde verschijnsel zien wij bij de spinnen, waar het mannetje aan het wijfje een kokon aanbiedt of een gesponnen, bruidssluier voorhoudt. Zes weken gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank te Haarlem veroordeelde op 28 Januari van het vorige jaar een koopman uit IJmuiden, tot zes weken gevangenisstraf omdat deze zich belcedigend had uitgelaten over het openbaar gezag. In een openbare vergadering in zijn woon plaats had hij op beleedigende wijze over Justitie en politie gesproken. Hij had in zijn redevoering o.a. van „klassejustitie" ge praat Volgens hem kreeg een bankdirecteur die „steelt en rooft".een paar weken, een steuntrekker, die een paar centen inkomsten verzwijgt krijgt evenveel maanden gevan genisstraf. Gisteren stond deze man, die toegaf de tenlaste gelegde woorden te heb ben gebezigd, voor het Amsterdamsche ge rechtshof terecht De procureur-generaal, mr. J. Versteeg was van meening, dat hier van een gezonde critiek geen sprake was. Verd. sprak in de bewuste vergadering op beleedigende wijze over politie en justitie. Spr. requireerde be vestiging van het vonnis der rechtbank, te meer daar verd. reeds eerder wegens der gelijke feiten is veroordeeld. De verdediger mr. P. T. Tideman, hield een zeer uitvoerig pleidooi, waarin hij tot vrijspraak concludeerde. Subs. drong hij op clementie ann. Arrest 22 Februari, Herinneringen aan de Fransche tak van het Huis van Oranje- Nassau. De heer M. H. Maréchal,. burgemeester van Lons-le-Saunier, in Frankrijk, heeft aan zijn Baarnschen ambtgenoot, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, een schrijven gericht. De heer Maréchal deelt in dezen brief mede, dat in het stadje, waar van hij burgemeester is, op 18 Maart 1502 de laatste nakomeling van de grafelijke familie Chalon is gebo ren. Lons-le-Saunier behoorde tot de bezittingen van deze familie en daar is deze Philibert de Chalon, van moederszijde Prins van Oranje, op 24 October 1520 ook begraven, onder vorstelijke praal. Philibert liet zijn bezittingen en titels na aan René van Nassau, den 'zoon van zijn zuster. „Oranje-Nassau", zoo schrijft de heer Maréchal, dat zijn klanken, die tot het hart spreken van alle Nederlanders, die terecht trotsch zijn op hun dynastie en zich met die dynastie verbonden gevoelen. Op het oogenblik, dat de geboorte van een Prinses de continuïteit van uw Koninklijk Huis verzekert, heeft onze stad dcelcreno- men in de vreugde, welke geheel Neder land uitte. Dat was haar recht en. haar plicht." Inscripties op de nog leesbaar. grafsteenen De Fransche burgemeester vertelt verder, dat in de kerk Philibert en diens ouders zijn begraven, en dat de inscripties op de graf steenen nog duidelijk leesbaar zijn. De naam Philibert is ook bewaard op een ge denkplaat van het raadhuis van Lons-le- Snunier, want dit raadhuis was 't kasteel, waarin Philibert is geboren. De wapens en de kleuren van dit Fran sche stadje zij.n die van de Fransche tak van het huis van Oranje-Nassau. De heer Maréchal besluit met te zeggen, dat hij het als een eer beschouwt, van verre zijn gelukwenschen aan zijn Baarn schen ambtgenoot te mogen doen toekomen. Zakkenrollerij in de kerk Acht maanden tegen dame geëischt. In de R.K. kerk aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage is op 10 Septemb. van het vorig jaar ten nadeele van een dame, die daar in gebed geknield lag, een bankbiljet van f10.ontvreemd. De koster van de kerk zag, dat de dame bij het gebed haar handtaschje naast zich legde. Een andere dame knielde achter haar en strekte haar hand naar het taschje uit. Toen de koster daarna een knippend geluid hoorde, begaf hij zich naar de beide dames, doch de dievegge verliet ijlings de kerk. Gistermor gen moest zij voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Zij was niet verschenen, doch uit de stukken bleek, dat zij zich meer malen aan dergelijke diefstallen heeft schuldig gemaakt. De Officier van Justitie eischte acht maanden gevangenisstraf tegen haar. Uitspraak 22 Februari. Welke eieren mogen geraapt De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat in het gehcele Rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan van 1 Maart af tot 20 April '38. Dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver- koopen. afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers watersnippen en goudplc- vieren niet is tocgesfaan. Wielïennen Piet van Kempen geschorst Door den Amerikaanschcn Wie lerbond. De andere deelne mers aan den Zcsdaagschc te Chicago ondergaan hetzelfde lot Zooals bekend won het befaamde Duit- sche koppel eenige dagen geleden voor de tiende achtereenvolgende maal een zesdaag- sche in de Vereenigde Staten en wel te Chicago.' Onze landgenoot Piet van Kernpen. die met den Amerikaan Yates een koppel vormde, eindigde toen mot twee ronden achterstand op dc vierde plaats. De Natio nal Cycling Association echter had voor het houden van deze zesdaagsche te Chicago haar toestemming niet gegeven. Onmiddel lijk na afloop van den 145 uren wedstrijd hield het bestuur van deze wielerinstantie een vergadering, waarin werd besloten, alle renners, die hadden deelgenomen, voor den tijd van een jaar te schorsen. VaetAal Ajax-spelers niet beschikbaar. Het Zwaluwen-elftal, dat van avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Roode Duivels zal spelen, moest, wegens het niet heschikbaar zijn van de Ajax-spe- lers Andricscn, Bijl en Aukema, in grijpend worden gewijzigd. De Be Quick-speler Pienter is thans op de.spilplaats van Andriescn opgesteld, Ven- te is naar de middenvoorplaats van Bijl verhuisd, de P.S.V.'er Hunting speelt op de rechtsbinnenplaats, terwijl Timmermans van E.D.O. den Ajaxied Aukema op de linksbinnenplaats vervangt. Op dc rochlsbui- tenplaats stond van Beek van B.V.V. opge steld, maar deze speler werd Zondag j.I. geblesseerd cn het is npg dc vran& of hij vanavond zal kunnen spelen. In-dien dit niet het geval mocht blijken, zal de D.W.V. speler Ooms hem vervangen. Het elftal zal dus in de volgende opstel ling spelen: Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Caldenhove (D.W.S.) en van der Linden (N.A.C.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Pienter (Be Quick), en Peters (P.S.V.) Voor: Draeger (D.W.S.)Hunting (P.S.V.) Vcnte (Feijenoord), Timmermans (E.D.O.) cn Van Beek (B.V.V.) of Ooms (D.W.V.) Als reserves zijn aangewezen Dijkstra (ZF.C.), Wildere, Bergman en Sluyk (allen van Blauw Wit) en Melchers (D.W.S.) De wedstrijd zal of door den heer Israëls of door den heer v. Welzenes worden ge leid. HAAR TOEPASSING OP VELERLEI GEBIED. Door Dr. Ernst Kredel Sinds de ontwikkeling van de luchtvaart, dus onmiddellijk na den Wereldoorlog, werdrin Duitschland cn ook in eenige andere landen, ook aan het gebied der luchtfotografie, waarin men vele mogelijkheden zag, dc aandacht geschonken. Stelselma tig begon' men met de economische benutting van de fotografie vanuit groote hoogten; in dc eerste plaats wilde men komen tot een zoo vol maakt mogelijke constructie voor de opnamen. Men wilde een toestel ver vaardigen, dat speciaal voor die luchtopnamen moest zijn bestemd. Proefnemingen met verschillende nog uit den oorlog voorhanden zijnde luchtfoto-appa raten cn ook niet enkele nieuwe toestellen, leidden in 1922 tot de eerste praktische resul taten. De Junkerswcrkplaatsen in Dessau b.v. spaarden kosten noch moeite oni deze nieuwe mogelijkheid op het gebied der lucht vaart zooveel mogelijk tc benutten. Verder leerde men uit dc ervaringen, in verschillende landen opgedaan. Mettertijd ontwikkelde zich vakkundig geschoold per soneel. zoodat de methodes van opname cn afwerking steeds meer konden worden ver fijnd. Het nieuwe terrein verkend. De gozamenliike ervaringen prikkelden den ondernemingsgeest van de construc teurs. Langzaam maar zeker werd het nieu we terrein verkend en door het gestage werk wist men op dit gebied resultaten te berei ken, die weinigen hadden durven verwach ten. Na bet overwinnen van aanvankelijk gerezen bedenkingen op liet terrein der con currentie, begon men in te zien, dat men in de luchtfotografie ten opzichte van de landmeting een waardevolle aanvulling der tot dan toe bestaande methoden had gevon den. Want zooals het vliegtuig als verkeers middel cn het luchtverkeer als tak van het totale verkeerswezen thans door geen enkel onderdeel van het reeds langer bestaande verkeer spoorweg, schip, automobiel als concurrent kan worden beschouwd, maar veeleer moet worden gezien als een door den tijd geschonken aanvulling van het. moderne verkeersapparaat, zoo ziet men ook niet in de luchtfotografie en in de luchtkartccring iets anders dan een steun voor reeds be staande instituten. Wat in vijftien jaar tljds bereikt werd. In een tijdsbesck van nauwelijks vijftien jaar, besteed aan den opbouw van de luchtfotografie, ligt voor ons als resultaat 'n zoo geweldige massa van toepassingen cn toepassings methoden (men denke aan de lucht- kartcering van Nicuw-Guinca), dat het werkelijk de moeite loont een en ander tc bezien. Wie van de vliegexpcditics van Mittelhol- zcr, Udct, Boinhorn en anderen, boven de uitgestrekte gebieden van Afrika, luchtfoto's in geillustrccrde' dagbladen over het Afri- kaansche leven der dieren, of van landschap pen, of alleen maar de berichten van de dagbladpers omtrent deze enorme vluchten heeft gevolgd »- kan zich voorstellen, dat de moeilijkheden van dc Afrika-onderzoekers uit vroeger tijden, om nieuwe landstreken in beeld te brengen, voor de lens van dc alles ziende camera, als 't ware zijn weggeblazen! De luchtfotografie is tenslotte het middel geworden, waarop men zich kan verlaten; langs een veel snelleren weg cn niet heel wat minder kosten verkrijgt men de mooiste resultaten. Perpetuum Mobile. Aan den ingang van een New Yorksche i kapperszaak zoo nernam ik Zaterdag uit een van mijn lieelingsbladen staat te lezen: „Geen flauwe moppen hier, u i hoeft hier geen watjes in de ooren te doen. Onze bedienden zeggen alleen iets wanneer u hun wat vraagt. Laat u zich hier eens i rustig knippen of geluidloos scheren. Dat sloeg als een bom bij me in! Ik las het korte, maar veelzeggende bericht een 1 paar maal over. Wanneer men een zwaren baard heeft, te onhandig is om zich zelf te scheren en bijgevolg iederen dag is over- 1 geleverd aan de politieke, oeconomische, I kunstzinnige en algemeen-onmenschelijke vertoogen van een Niagara-achtige figaro, 1 betreurt men het wel eens, niet in New i York te wonen. En toch wat in New York kan, 1 moest ook hier mogelijk zijn. Ons lijden neemt soms zoodanige afme tingen aan, dat wij voor geen paardemid- 1 del terugschrikkenik knipte het bericht i uit, en toen ik den man Maandag mjjn stekelige kin ter fatsoeneering bood, schoof ik hem het knipsel toe, met leed vermaak denkend: „Put ït in your pipe and smoke it!" Hij las het, keek mg aan met een half onzekeren, half schelmschen blik, las het weer, zei: „Die is goed", las het voor de 1 derde maal en vervolgde: hè-hè-hè-hè." Zoo lacht hij namelijk. Toen werd hjj ge durende tien seconden stil, iets wat nog nooit gebeurd was en mij derhalve moed gaf. Daarop stak hij van wal: Ja, je heb menschen die houwen er- i van en je heb menschen die houwen er niet van. Ik hoopte dat hg begrijpen zou tot welke categorie ik hoorde en bleef ten bewgze het antwoord schuldig, Maar je heb collega's die daar heele- rnaal geen kijk op hebben en de klanten gewoon doorzagen. Zoo is het en er is geen reden, er doekjes om te winden. Maar hij is goed... geen watjes in de ooren. Hè- hè-hè-hè. En zou dat wSAr zijn? Want de kranten maken d'r óók wel 's wat van! Je vraagt je tóch wel 's af, hoe ze die kranten vol krijgen. Ja, zegt u nou zellef. Ik zei niets zelf. Ik zeg nog onderlaatst tegen n'n vrouw: Ik zeg, hoe krijgen ze de kranten altijd vol. Ik zeg als d'r nou's een plekkie overblijft, dat ké.n niet zeg -k, want een krant mot vol. Ik zeg wat zetten ze dóó,r dan in. Let u op die schrale plek op m'n kin? Ja, ik heb zóowat gezien. Maar d'r is anders wel genoeg te doen tegenwoordig. Sjonge, nou. Nou weer in Duitschland. Die generaal Frits was zeker 'n kwaaie dat-ie om gezondheidsredenen weg most. En die andere 14 generaals óók weg omdat Frits i ziek was. Hè-hè-nè-hè. Ja, je vraagt je wel 's af, waar gaan we heen, 't Is een gekke wereld. Veel goeds wordt er niet i gebrouwen. Ik zeg veel goeds wordt er niet gebrouwen. We hebben anders mooie feestelijkheden gehad met de blijde gebeur- I tenis. B list mooie feesten. De menschen waren echt blij dat ze weer 's wat hadden. Nou maar dat moet ook wel 'es. Niks als I narigheid. En 't ging ook echt van harte, vindt u niet; ja 't ging echt van harte. O pardon, wacht ik zal d'r effen met de stift overheen gaan. Zoooo, dat helpt toch altijd direct, 't Prikt zeker wel 'n beetje, ja, dat moet nu eenmaal. Maar dan is 't ook I meteen verholpen. Zoo, 't is al heelemaal weg. Een ongeluk zit in een klein hoekje, 't Beste paard struikelt wel eens. Al let je I nog zoo goed op, dan laat je toch nog wel 's een steekje vallen. Niet te veel uitscheren. Nee, dat dacht ik wel. De huid is wat branderig. Als je je eiken dag laat sche ren, kun je 't niet al te schoon maken. Dan I moet je 't zachies aan doen. Als je 't óm den dag doet, is 't wat anders. Dan krggt de huid meer rust. Dan ken je je meer 1 veroorlovén. Maar als je 't eiken dag doet, ben je toch altijd schoon, zeg ik maar. ook al haal je niet hét onderste uit de kan. 1 Tenminste dat vind ik altijd. Maar ja, je heb menschen die zich élken dag scheren en tóch met de spons willen worden uit geschoren. Ik zeg altijd meneer u moet het zelf weten, 't is uw eigen huid. Ja, is het niet zoo? 't Is toch zoo! Asjeblieft; het is weer gebeurd. Dat is weer achter den rug. Nou ken u weer voort. Een beetje poeier. GéAt uw gang. Hendrik, afborste- len." Ik heb dat knipsel weer in m'n zak gestoken. En wil ik u eens wat zeggen? Ik ben er óók aan gaan twijfelen of dat New Yorksche wonder werkelijk bestaat. Het is te mooi om waar te zijn. JUMeJUeA, Topprestatie van Amerikaansche sprinters Twee maal de 100 m. in 10.3 sec. Tijdens de Centraal Amerikaansche Spelen slaagden zoowel Jennings Blackett uit Panama als Jacinto Ortiz uit Cuba er tijdens de halve eindstrijden in, het wereldrecord 100 m. hardloopen met een tijd van 10,3 sec. te evenaren. Behalve dus beide bovengenoemde loo- pers hebben nog de volgende athleten de 100 m. in 10.3 sec., afgelegd: Percv Williams (Qmada) in 1930 te Toronto, Eddie Tolan (V.S.) in 1932 te Los Angelos, Ralph Met- calfe (V.S.) in 1933 te Boedapest, Chris Berger (Nederland) in 1934 te Amsterdam, E. Peacock (V.S). in 1934 te Lincoln cn Jesse Owens (V.S.) $w&nmen Aanslag op Nederlandsch wereld record. Heden zullen te Kopenhagen zwemwed strijden worden gehouden tusschen Dr.?n- sehe en Duitscho dames. Te dien einde zijn er select ie weds Ir ij den voor de Dcensche zwemsters gehouden. Ragnhild Hveger won de 100 m. borstcrawl in den tijd van 1 min. 7.4 sec., Birthe Ovc Peteraen werd tweede in 1 min. S.l sec., Svendscn derde in 1 min. 8.8 sec. en Gunvor Kraft vierde in 1 min. 8.9 sec. Deze vier zwemsters zullen op de 4X100 m. borstcrawl estafette tegen de Duitsche danies Inge Schmitz, Ursula Pollack, Ruth Halbsguth en Ulla Groth uitkomen. De mo gelijkheid bestaat dat dc Dcensche ploeg tij dens deze estafette zal trachten het wereld record. dat. Nederland .niet de zwemsters Jo- pie Sclbach, Tini Wagner Rie Mastenbroek cn Willy den Ouden op 24 Mei 1930 te Rot terdam gevestigd heeft, te verbeteren. De groote waarde van de lucht- karteering. Toen in 1923 een grensgeschil tusschen Venezuela en Columbia moest worden bij gelegd, waartoe een Zwitserschc commissie als scheidsgerecht optrad, liet deze in de eer ste plaats door een lucht fotografische onder neming liet omstreden, meer dan 5.000 H.A. groote gebied vereeuwigen. Binnen 25 vlieg uren was deze opdracht uitgevoerd! Hoe lang zou men evenwel hebben moeten doen over de kwijting van deze geweldige taak. wan neer de moderne mensch de luc'itkarteering niet had gekend? Het uitgestrekte gebied had dan alleen door expedities te voet en met behulp van lastdieren kunnen worden onderzocht cn dat alles zou kapitalen hebben gekost Een ander voorbeeld: kortgeleden besloot de Zweedsche Rijksdag een fotogrammoti- srlie opmeting van het geheele Zweedsche rijksgebied over een periode van 30 jaren door te voren. Onmiddellijk nadat de plan nen waren gemaakt, werd een aanvang ge maakt met de landmetingen. Ook dit voor beeld doet zien, welke een prachtig hulpmid del de luchtfotografie van thans is op liet gebied der aardrijkskunde, terrcinexploi- tatie, volksontwikkeling, enz. Voor den architect is de luchtfotografie al van even groote waarde. Eerste vereischte is immers voor hem een goed kaartmateri aal. De kadastenkaart. ofschoon overal voor handen, doch slechts ten gerieve van den fiscus (voor het vastleggen van eigendoms- grenzen bestemd) laat echter geen enkele gevolgtrekking omtrent den aard van het land toe. In die gevallen wordt dc luchtfo- tokaart nis het ware een levende voltooi ing. vanaf de schrijftafel wordt het gehcele land overzichtöliik cn de voorbereidende werkzaamheden kunnen allen plaats vin den in de studeerkamer. In dienst van de volkshygiëne. De luchtfoto stelt ons ook in de ge legenheid een oordeel te vormen om trent hygiëne in dichtbevolkte, vroe ger nauw opcengebouwde stadswij ken. Elk verantwoordelijk, welover wogen plan stelt voorop: juiste ken nis-en liet onderzoek van het daarin te betrekken gebied. Na de opsomming van enkele voordeden op het gebied der luchtfotografie moet men echter geenszins denken, dat de taak der luchtfotografie hiermee is beëindigd. Inte gendeel; de luchtfotografie zal steeds verder gaan en nieuwe mogelijkheden scheppen. He den ten dage kent men bij dc lucht kartee ring z.g. vertikale opnamen, die liet in beeld te brengen land „en face" weergeven. Maar tegenover dit vertikale beeld staat een tweede soort opname, genomen onder een helling, welke op haar beurt een zuiver beeld geeft van het object. Terwijl de vertikale opname voorbehou den blijgft aan den zooeven beschreven kar- tografischen dienst, is het hellend beeld als „luchtfoto", in het kader van de reportage in beeld, zeer algemeen geworden cn he den ten dage nauwelijks meer weg tc den ken. Er zullen heden ten dage maar weinig steden zijn, welke niet liet. gelieelc stads beeld, vanuit do lucht opgenomen, in hun archieven bezitten. Verder kennen wij opnamen van objec ten, waarvoor men zich algemeen interes seert, om maar enkele te noemen: land schappen, natuur- cn architectonische mo numenten, enz. Actueele opnamen. Met de z.g. actueele opnamen zijn wij sinds lang vertrouwd door de luchtfoto's van sportwedstrijden, politieke demonstra ties, natuurrampen, ed. Ook als propa gandamiddel voor reis- cn verkeersbureaus is de luchtfoto iets onmisbaars geworden cn ook in liet onderwijs kent men haar voordee len. En tenslotte ondervindt ook dc kennis van bet eigen land, als belangrijke aange legenheid van het volk, een hernieuwde op leving door de luchtfotografie, die het pu blick op meer populaire wijze inlicht om trent de bodemgesteldheid en de ligging des lands. De meest belangrijke taak van het vlieg tuig in liet luchtverkeer is wel liet ver voer van personen, post en vracht, maar bovendien hebben zich in de nog geen twin tig jaren omvattende periode, waarop het luchtverkeer over het geheel genomen kan terugzien, nog vele mogelijkheden getoond, om de aanwending van het vliegtuig ten dienste van de economie uit te breiden. En, wij zeiden het hierboven al. men mag ge rust aannemen, dat de luchtfotografie nog vele mogelijkheden in zich houdt, welke wij in de naaste toekomst zullen leeren kennent

Schager Courant | 1938 | | pagina 8