Jtcdio-J&okteï S(chagen) O(nder) S(troom) P.A.DEZEEUW Ingezonden Predikbeurten Het Jodenkamp omsingeld Vrijdag 11 Februari 1938 Tweede blad IEDERE OMGANG MET ANDERS DENKENDEN MOET WORDEN VER MEDEN. Vrij naar Parochieel. Vrijdag j.1.) Schagen seint zijn S.O.S. 't Wordt ontvangen wijd en zijd. Roomsch en andersdenkend., Staan in 't teeken van den strijd! Hij die de juiste waarde uit den chaos van geschrijf in het R.K. Schager Dagblad, Parochieblad en Noorderpost weet te vin den, mag zich beroemen 'n goed verstaan der te zijn en die heeft aan 'n half woord genoeg! Erger dan de Spaansohe griep, Of ander besmettend gevaar! Is als niet katholiek en wel! Zich bemoeien met elkaar. (Vrij naar liet Parochieblad van 5-2-'38). En dagelijks' bemerkt mien van onzen kant, dat enkele van ons al deze geschiede nissen met een schouderophalen lezen. Dat zijn de menschcri, wier ontvangtoestel niet scherp afgesteld is op het juiste station. Over die mienschcn en hot zijn er zoo velen komt het z.g. „berusten". Maar laten wij onze laksheid nu eens laten va ren! Reeds jaren loopen wij niet-Katho- lieken met 'n bord voor one hoofd. Laten wij dan ook nu toonen. dat wij niet-Katholiek zijn! Niet voor één of twee dagen neen, duizend maal neen! maar zoo lang als de Katholieken Katholiek wenschen te blijven. Dus 'n alleenstaande groep die haar belangen en alléén haar eigenbelang wenscht te behartigen. Welnu laten ook wij onszelf zijn! Ook al moet 'n persoonlijke voorkeur worden opgeofferd! Ik weet, wij niet-Katholicken verdiepen ons niet zoo zeer in dergelijke problemen, te meer daar men van sommige niets snapt! Om een voorbeeld te noemen! Delven Kuy_s en de heer Pilon zonden aan den Raad en dan de Regeering een requesi over de Zondagontlieiliging in Schagen. Maar 30 Jan. en straks 13 Februari, houdt Deken Kuys uitvoering met „bal" en dat- op Zondag! Dat zijn raadsels die ik niet begrijp, Eerst 'n rc.quest naar dien Raad, Terwijl men nu v rooi ijk Op Zondag aan 't „ballen" slaat! Steeds scherper wordt door de Katholieken de verhouding gemaakt, steeds weer zijn zij het, onder aanvoering van Deken Kuys die de alleen-lieerschappij wenschen. Zoo dikwijls hoort men een niet-Katholiek zeg gen, och ja: de Deken is wel zoo, maar zijn volgelingen niet. O ja?, welnu dan denkt men fout: alléén bereikt de heer Kuys óók niets. Feiten?? Welnu: Waarom geven zoo vele Ka tholieken gehoor aan de oproepen van De ken Kuys op uitvoeringavonden, oprichting van tweedracht-zaaiende vereen igingen, enz. enz.? Want zoo lang niet alle Katho lieken tegen des Dcken's handelingen pro testeeren (en dan openlijk) zien wij hun goedkeuring aan zijn werkwijze. Het ge volg is dan ook dat steeds meer niet-Ka tholieken den Katholieken middenstand voorbij gaan. Omgekeerd was dit reeds al tijd in 'n sterke mate het geval, zoodat dus de zakenmienschen de dupe worden van hun eigen geloofsvoorgangor! Van de Schager Courant zegt men wel eens: „Het dikke pootlood schrijft zoo graag". Maar nu begrijpt ieder toch gewis, Dat om „duidelijk" te wezen, dit Soms o! zoo noodig is. Nu weer het plan tot stichting eener „Kunstkring" voor Katholieken. Zoo tracht men de gemeente te verbrokkelen! En der gelijke mensehen willen in het dagclijksch bestuur van onze gemeente? Zij, die alleen hun haan koning willen doen kraaien. Nu dan mijn eere-saluut aan de S.D.A.P., on danks de vele critiek. Zoo is het, wij moe ten toonen er te zijn, niet. met woorden al leen, doch ook met daden. Wij zullen nooit een katholiek weigeren op onze avonden, niet omdat de Nederlandsche bank ook voor zijn gulden 100 centen betaalt, maar in ver trouwen op gezamenlijke opbouw. Daarom hopen*wij dat de Schager Courant ons steeds op de hoogte houdt van al wat tegen ons is gericht. Blijft paraat in alle tijden En tegen aanval sterk bestand. Als men ons vertrappen wil staan we allen aan ons „eigen kant." SCHAGEN, Febr. '38. JAN BUISMAN Jr. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U om plaatsing van het navolgende: In het verslag van de Pcnsionhoudcrsver- ceniging te Schoorl wordt o.m. medegedeeld, dat het Bestuur van de P.H.V., met het oog op ingekomen klachten over het Informatie bureau te Schoorl, met een voorstel komt tot stichting van een eigen bureau. Gaarne vernemen wij van het Bestuur van de P.H.V. deze bestaande klachten, het zij door middel van Uw blad of door medc- decling aan het Bestuur van de V. v. V., die niet zal nalaten alle binnengekomen klach ten te onderzoeken. Informatiebureau V.v.V. „Noord Kenncmcrland". Geachte heer de Redacteur. In verband met het korte verslagje van de Kleuterschool te Den Oever, waarboven vermeld „Weer samenwerking op de Kleu terschool" voel ik mij genoodzaakt om voor de daarin vermelde Mej. Jansen, als haar vader op te komen en deze zaak in een juist daglicht te stellen. In de eerste plaats wil ik de persoon, die hier als berichtgever gefunctionneerd heeft mededeclcn, dat het noemen van namen in een dergelijke stukjes nooit „fair" is te noemen. Door gemis aan menschenkennis voelt deze persoon blijkbaar niet, dat het voor een jong meisje minder aangenaam is om op een dergelijke wijze genoemd te wor den in een courant. Ilct was eerlijker en mooier geweest als hij een dergelijk stukje als „ingezonden" en „onderteekend" ge plaatst had, dan had ik deze zaak recht streeks met hem af kunnen handelen, thans ben ik wel verplicht dit langs dezen weg te doen. Gezien dat mijn dochter, hoewel pas 16 jaar, de klas met de kleinste kinderen (van 35 jaar) met een aantal van pl.rn. 40 on der zich had, heeft zij steeds tot. tevredenheid der ouders en tot genot van de kinderen met hen omgegaan. Dat do onderlinge verstandhouding, juist wat betrof de samenwerking niet goed was, is waar, maar de berichtgever vermeldde er niet bij, dat juist door deze samenwerking mej. Jansen sedert de Kerstdagen tot voor enkele dagen geleden onder doktersbehande ling is geweest wegens een zenuwstoring, waarvan zij tot op heden nog de nadeelige gevolgen ondervindt. Deze ziekte had een oor zaak en om erger tc voorkomen, heeft zij uit eigen overtuiging bedankt, wetende dat lan ger verblijf op deze school onder deze om standigheden yoor haar gezondheid fnuikend zou zijn voor haar verdere leven. Dit bedanken heeft haar moeite gekost, daar zij zich geheel en al gaf voor de kin deren, die.door de ouders haar toevertrouwd waren. Waarom is de berichtgever niet bij het Bestuur om inlichtingen geweest, zij had den deze gaarne in het belang van de school willen geven, indien dit noodig ge weest was of moest hier uit een bepaald „vaatje getapt" worden, om nog eens extra de nadruk op mej. Jansen te leggen. Voorts wil ik hier nog even vermelden, dat ook mej. Jansen op de Kleuterschool te Hippolytushoef is werkzaam geweest en dat tot voile tevredenheid van hen, die daar over haar gesteld waren. Over de goede samenwerking van het hoofd met mej. Kok is nog geen oordcel te vellen, aangezien toén het .berifrhtop-1 Fe bruari j.1. in Uw blad verscheen, genoemde mej. Kok 'nog slechts sinds 1 Februari voor de klas stond. Hieruit kan men zoo voe len, dat niet het zich verheugen van de thans heerschende goede samenwerking de hoofdschotel is geweest bij de berichtgever. Ik wil hem dan ook hierbij den raad geven zich in het vervolg te onthouden van na men te noemen en eerst de zaken beter te onderzoeken, wil dit voor hem, alsook voor uw veelgelezen blad geen schade berokkenen. Een en ander zal dan ook voor de kleuter school te Den Oever bevorderlijk zijn. Den Oever, Februari 1938. H. J. JA'NSEN Naschrift. Wij kunnen begrijpen, dat de heer Jansen het voor zijn dochter opneemt. Onze bericht gever legde er den nadruk op, dat de ver houding op de school voor dc kinderen een ongcwenschte toestand schiep, en dit kan, afgezien van dc vraag, wie hier de schuld heeft, niet worden ontkend. Het ligt niet op onzen weg uit tc zoeken waar de oorzaak van den ongelukkigen toestand zit. Mocht liet, schoolbestuur hierover een publicatie willen doen, dan staan de kolommen der krant ter beschikking. RED. Uit onze omgeving WIERINGERMEER TUINDERS IN ONZEN POLDER. Bijeenkomst te Medemblik. Via de gemeentebesturen pachten talrijke tuinders uit diverse gemeenten gronden in den Wiermgermcerpolder. De Wieringer- meerdifectic stelde aan pachters een brochu re ter hand, welke als een soort handlei ding kan worden beschouwd bij de cultuur op de betrokken gronden. Het comité uit de veilingsvcrecn. „De Eendracht" en „St. Jo- seph" te Medemblik, dat met het gemeente bestuur de pacht der gronden regelt, had ir. Rietsema en ir. Kalcsvaart uitgenoodigd een lezing voor dc tuinders te willen houden ter nadere toelichting der brochure lezen we in het Nbl. v. Westfr. Beide hecrcn hadden zich daartoe bereid verklaard. Deze verga dering is thans te Medemblik gehouden voor tuinders uit Medemblik, Wcrvershoof, Oost woud, Twisk en Abbekerk. Hotel Radboud was vrijwel geheel gevuld. Na de toelichting werden nog tal van vragen gesteld en be antwoord. Een der tuinders toonde zich be vreesd voor zijn gewas door het loslaten der Poolsche hazen. Aangetoond werd, dat die vrees wel wat overdreven moet worden geacht. Het was een leerzamen avond. SINT MAARTEN Witte Kruis-vergadering. Woensdagavond vergaderde dc afd. van het Witte Kruis alhier, ten huize „Rust en Lust". De voorz. open-de met een woord van welkom, waarna lezing en goedkeu ring der notulen volgde. Uit het jaarverslag vernemen we, dat over 1937 aan 72 personen goederen van 't Witte Kruis waren verstrekt; dat de lig- temten geen dienst behoefden te doen; dat door de ontsmettingsinrichting een huis en eenmaal goederen zijn ontsmet en dat de afd. 219 leden telde. De rekening gaf aan oen ontvangst van f 1548,32, een uitgaaf van f 175.22, saldo f 1373.10. Dc rekening der t.b.c.-bestrijding luidde: ontv. f 962.50, uitg. f 1156.06, nadee- lig saldo f 193.56. In totaal bedraagt het saldo dus f 1175.54. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. de Geus, A. Brak en T. Rons Az. herkozen. Tot afgevaardigden naar dc al- gemeenc vergadering werden gekozen de heeren A. Klerk en P. de Geus; plaats vervangers de heeren P. Breed en K. Wit. Medegedeeld werd dat de Moedcrcürsus niet kon doorgaan wegens gebrek aan be langstelling. Bij de rondvraag was het de heer P. Breed .die het idee naar voren bracht om uit de goed gespekte Witte Kruiskas steun te vei'leenen aan dé vereen. Ziekenhuis- verplegïng, daar deze dit jaar met gelde lijke moeilijkheden "heeft te kampen. Hier voor zal echter nog nader vergaderd moe ten worden. Sluitint^j^gde. &INT PAN CR AS UITVOERING „ZANGLUST." Woensdagavond gaf onze zangvereeniging „Zanglust", directeur de heer Zaal, dc ©ei ste uitvoering. Het koor ws versterkt met eenige dames en heeren van „Crescendo" van Stompetoren waarvan de heer Zaal ook directeur is. Dc zaal was geheel bezet. De zang stond in 't algemeen op een hoog peil, vooral „Avond stemming" en „Lente" werden bijzonder goed gezongen. Bij het moeilijke „Ellen" leek liet begin iets onzeker, maar toch werd ook dit lied goed uitgevoerd. Na deze zangnummers werd door het kin derkoor opgevoerd het zangspel. „De rat tenvanger van Hamcln", tekst en muziek van directeur Zaal. Het spel werd dooi de kinderen uitstekend gespeeld en dc aan- klecding van het tooneel was in orde. Het was dan ook een groot succes. Aan het einde werd door den voorzitter den heer A. Volkers een woord van hulde gebracht aan den heer en mevrouw Zaal die beiden moeite noch tijd hadden gespaard om de kinderen zoo ver tc brengen. Er werden bloe LAAT DE VOOR U WERKEN! Weststraat 87 Tel. 714 - Den Helder Geluidsinstallatie te huur men aangeboden. Nadat ook de directeur zijn dankbaarheid had geuit voor het aan dachtig gehoor werd cr nog een verloting gehouden, waarna de jongelui hun hart konden ophalen aan den dans. ALKMAAR AANGIFTE LEERLINGEN AMBACHTS SCHOOL. Van 14 Februari tot 1 Maart is weer de aangifte opengesteld voor leerlingen van de ambachtsschool, waar onderwijs wordt ge geven in timmeren, metselen, schilderen, meubel ma ken, smeden, machinebankwerken electrotechniek, en. kleermaken aan jongens en meisjes met teekenen, vakthéorie en voortgezet onderwijs. Vor nadere bijzonderheden raadplege men dc in dit nr. opgenomen advertentie. Ingezonden. KüEGRAS ZIJPE De werkloosheid. In de afgeloopen week is het aantal werk- looze arbeiders in deze gemeente, dat „in zorg" is, wederom toegenomen. Het aantal bedroeg 167 tegen 162 in de voorafgaande week. Van deze 167 werkloozc arbeiders wa ren 137 in de werkverschaffing geplaatst, terwijl 30 volgens de Steunregeling worden geholpen. In dezelfde weck van het vorige jaar bedroeg het aantal werklooze arbeiders 140. BERGEN BERGEN-ST. PANCRAS. De Dinsdag gespeelde revanche match met handicap tusschen de biljardclubs de Berge- naar en Sint Pancras eindigde voor de Ber- genaar met 439 punten en voor St. Pancras met 369 punten (handicap 80 punten.) St. Pancras won met 10 punten verschil. De onfmoetingswedstrijd eindigde met 71 punten in het voordeel van „de Bergenaar" zoodat dc Begcnaar winnaar werd met in totaal 61 punten. JULIANADORP TERREIN VOOR LICHAMELIJKE OEFE NING BIJ SCHOOL I. Deze week is men begonnen om hot ter rein liggende achter dc O.L. School I alhier in orde te maken om er onderwijs in licha melijke oefening te kunnen geven en ook ten behoeve van het landbouwonderwijs voor zoover het dan betreft hot aanleggen van procfveldjes. Het Gemeentebestuur van Den Helder, dat dit werk in wcrkverschaf- ring laat uitvoeren door een groepje van 10 werkloozen, heeft zich voorgesteld een en ander zoo tc maken, dat de proefvelden geen hinder van do jeugd zullen hebben. Ffoor den Polder „Het Koegras" wordt de naast. het. terrein loopende vaart met dc baggermolen schoongemaakt en zoo kan de uitkomende specie meteen ook over het ter rein verdeeld worden. BOUWEN. Door den heer J. Kossen is een perceeltje bouwterrein hoek Klaverstraab-Landbouw- straat gekocht van den heer W. C. Koppen; hierop zal een woonhuis gebouwd worden. HOOGWOUD ONDERIIANDSCHE VERKOOP. De kruidenierswinkel van wijlen Wed. P. Zweet, is onderhands overgegaan aan den heer F. Bakker te Slootaorp. ANNA PAULOWNA EMERITAAT Ds. JANSEN. De classis Alkmaar van de Geref. Kerken verleende met ingang van 1 Februari we gens voortdurende ongesteldheid emeritaat aan ds. E. Jansen, Geref. pred. tc Anna Paulownapoldcr. Ds. Jansen, geboren 10 Mei 1909, werd in 1934 candidaat en deed op 30 Juni 1935 zijn intred te Anna Pau- lownapolder. ZONDAG 13 FEBRUARI. Ned, Herv. Gemeente. Schagcn, 's av. 7 uur, Ds. Eikema. Dirks'horn, geen samenkomst- Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, D&'. de Leeuw. Onderwerp: Aanvaarden of be rusten? Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichcn. Bevestiging v. e. Ouderling. Julianadorp, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Wichen. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Bevestiging van Ouderl. en Diak. Ileerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. van der Kam. Groet, 's av. 7 uur, Ds. Boeke. Schoorl, zie Groet. Warmenhuizcn, voorm. 10 uur. Ds. Boeke. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerlamd, 's av. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna. vm. 10 uur, Ds. Vorstman* Maandag 14 Febr., 's av. 7.30 uur, Ge- meentl-avond. Spr.: Ds. O. J. Reinders. Winkel, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Aarts woud, voorm. 10 uur, Ds. Baud et, Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Hippolytushoef, vm. 10 uur, D^. de Wilde. Geref. Kerk. Schagen, Landbouwstraat, voorm. 9.30 uur en nam. 5 uur, Cand. Grafe, v. Halfweg. Kolhorn, voorrei. 9 30 uur. de heer D. Visch. Nam. 2.30 uur. de heer D. Visdh. Evangelisatie. Breezanct voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, Ds. J. v. d. Heide van Br. op La ngen dijk. Doop. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereen. a.s. Maandagavond 8 uur in' E vangel i sa t i egebou w. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer I. Kuiper, van Bilthoven. Onderwerp: „Mijn Zoon, werk heden in Mijn Wijngaard". TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelccntrale 13 1/m. 19 Februari. Consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegcdeelte 7.25 cent, eventueel ver hoogd rnetp remie of verminderd met kwa- litcitsafdracht. Overmelk regeeringsmini- mumprijs 6.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. COMMISSIE NOTEERING NEDERLANDSCHE BOTER. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is gister vastgesteld op f 0.S0 per kilogram. ONVERWACHTE INVAL VAN DE RIJKSVELDWACHT EN DE VREEMELINGENPOLITIE. Gistermorgen ongeveer 12 uur, heeft een inspecteur der Rijks- vreemdelingenpolitve, geassisteerd door Majoor Holema, brigadecom mandant van de rijksveldwacht te Schagen, en zijn staf en twee man van de Wieringermeerpolitie, een onverwachte inval gedaan in het Joodsche werkkamp in de Wierin- germeer. Onderzocht is, door pas sen en andere controle, of zich on- gewenschte, misdadige elementen onder de kampbevolking bevinden, die niet in het bezit van de vereisch- te vergunningen zijn. Als motief van dit onderzoek werd genoemd, dat den laatsten tijd verschillende misdadige elementen clandestien over de Duitsche grenzen in ons land gekomen zijn. Het kamp omsingeld. liet zal even over twaalf zijn geweest, de kampbevolking was juist binnen om te gaan eten toen plotseling van alle kan ten rijksveldwachters kwamen opdagen, die zich op klaarblijkelijk vooraf gegeven instructies op verschillende plaatsen pos teerden. Majoor Holema had zijn mannetjes zoo opgesteld, dat er letterlijk geen kip in of uit kon, zonder gezien te worden. Overal veldwachters. Ze stonden bij de poort, bij de ingangen der barakken, voor de hoofddeuren, in den tuin, overal, waar maar een gaatje was om te ontsnappen. Even later arriveerde een inspecteur der vreemdelingenpolitie per auto uit Amsterdam en begaf zich met Ma joor Holema naar binnen. Waarschijnlijk hadden de politiemannen strenge consignes want de Schager Courant, die als steeds lucht van do zaak had gekregen en aan we zig was, en waarvan uw verslaggever eens rondneusde, kwam voorloopig „officieel" niet veel te weten. Voorloopig ons oogen- blik zou wel komen moesten wij ons be palen tot de dingen, die buiten het kamp gebeurden. De sirene loeit Een uur! Dc sirene loeit. Tijd om het werk te hervatten. Maar niemand is er die zich buiten de deur vertoont. We zien vrou wen en mannen samengedromd in een dei- zalen. Op het terrein tusschen de barakken loopen de maioor de inspecteur en de direc teur van het kamp. De eerste heeft lange lijsten bij zich. waarschijnlijk naamlijsten. Voorbijgaande auto's stoppen even, ver baasd als de bestuurders zijn over zooveel politievertoon. Leveranciers, die het hek willen doorgaan, worden eerst gecontro leerd. Daar komen drie mannon kampbe woners uit een der barakken. Zij willen naar hun werk aan den overkant. Geen kans. Onverbiddelijk wijst dc rijksveld wachter hij dc poort ze terug. Eerst latei- mogen zij met een Hoilandschen voorman vertrekken. Een hooiwagen ging voorbij. Een hooiwagen, voorloopig beladen met één haal hooi. rijdt op den weg langs het kamp. Drie mannen zitten op den wagen. F.en van hen heeft zich half verscholen on der oen paar zakken, Kou of een „verdacht 1 geval"? Majoor Holema vertrouwt het ze ker niet, althans een der veldwachters zien we even later achter den wagen aan rennen en de mannen ondervragen. Niets aan de hand. Doorrijden maar. Onaangenaam een dame. avontuur van Een Amstcrdamschc Joodsche dame was meegereden met een verzekeringsinspecteur die geregeld liet kamp bezocht. Zij wilde kennissen in het kamp bezoeken. Niets on gewoons, maar dezen dag wel, want ook zij werd geruimen tijd vastgehouden en den inhoud van haar handtasch gecontro leerd. Zenuwachtige stemming op het kantoor. Als een der veldwachters zich even heeft omgedraaid, zien we onzen kans en zijn binnen hij den verbaasden boekhouder van het kamp. Spoedig komen wij van dezen zeer geagitoerden functionaris nu te weten, wat wij weten willen. De vreemdelingenpolitie, zegt hij, zoekt steeds naar misdadige elemen ten, die zich over dc grenzen naar Nederland begeven. De bevolking van het werkkamp wordt nauw keurig gecontroleerd bij aankomst, maar de politie acht het waarschijn lijk mogelijk, dat hier mfindcr ge- wenschte personen doordringen. Lastige elementen van bepaalde po litieke uiting, niet in het bezit van de speciale vergunning voor verblijf in het kamp. Wij vragen of de politie dan de beheer ders ven 't kamp niet vertrouwt of men 't kamp beschouwt als een asyl voor onmaat schappelijke zwervers. Een veelzeggend schouderophalen is het antwoord! „Weisz nicht". Eindelijk, tegen drieën wordt het consigne inrukken aan de veldwachters gegeven en gaan de deui-en weer open. Een voor een, voor het laatst gecontroleerd, komen ze weer naar buiten, jongens cn meisjes, en gaan den polder weer in. Majoor Holema schijnt de zaak nogal gemoedelijk te hebben behandeld, menig kampbewoner schudt hem de hand Wij vragen een jongeman nog eenige in lichtingen, maar telkens is het antwoord, ook op de meest simpele vraag, „Weisz nicht". Do schuwe bangheid, die wij reeds meer bij de kampbewoners opmerkten, de monstreert zich hier wel heel sterk! Alleen vertelt hij, dat passencontrole hij bedoelt waarschijnlijk verlenging om de twee jaar wordt gehouden. Maar zooiets als van middag, waarbij het licelc kamp in rep en roer is geweest is „noch nie dagewescn". „Een hondenneus". Half vier gaat oogenschijnlijk alles weer zijn gewonen gang. Majoor Holema heeft nog gelegenheid om lachend toe te voegen, dat wij een „hondenneus" hebben, omdat wij hoe dan ook steeds precies op tijd .lucht" krijgen van dc dingen om ons heen. Met welk compliment wij ons natuurlijk vereerd voelden Nader vernemen wij dat het hier hoofd zakelijk een administratieve maatregel be trof, teneinde eventueele misstanden op af doende wijze te kunnen controle eren. Aan de afzetting.namen ook deel enkele Rijksveldwachters uit Medemblik. Alle kampbewoners moesten zich legiti- meeren. Belangrijke verschillen werden niet ont dekt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5