S.O.S.?? ■en -u>ea es die fonacjende Kiespijn! OMGEVINGNIEUWS Ingezonden Uit Bergen Autobotsing Maandag 14 Februari 1938 Tweede blad „Steeds scherper wordt door de Katho lieken de verhouding gemaakt, steeds weer zijn zij het, onder aanvoering van den H. E. Deken Kuys, die de alleenheerschappij wenschen", schrijft de hr. Jan Buisman Jr. in de Schager Courant van 11 Februari. Neen, geachte heer Buisman, dat is niet waar; zooals er wel méér niet waar of acheef is in Uw ingezonden stuk. Niet „de" katholieken, maar twistzoe kers, kwaadsprekers en kinderachtige haarklovers verscherpen de verhouding. Het is een goedkoop kunstje om zonder eenige kennis van zaken zinnen uit hun verband te rukken en scheef voor te stel len. „Iedere omgang met andersdenkenden moet worden vermeden". Dit heeft U zeer terecht geresumeerd uit het Parochieblad van 5 Febr. Maar wat U op deze gedachte voortbouwt is toch wel zoo glad er naast, dat ik niet weet hoe te beginnen U dat duidelijk te maken. Eerlijk gezegd: U wéét natuurlijk drommels goed wat er mee bedoeld wordt, want U leest het Pa rochieblad zeer aandachtig. Welnu: In het artikel van den H. E. Deken Kuys, waaruit U Uw slagzin omtrent die „om gang" hebt samengesteld, blijkt overdui delijk, hoe onze Pastoor daar voortgaat in een in hoofdzaak geestelijke gedachten- gang. Het ligt niet op mijn weg om daar over uit te weiden. Bovendien, U schrijft: „Wij niet-katholieken verdiepen ons niet zoo zeer in dergelijke problemen, te meer daar men van sommige niets snapt". Juist, geachte heer Buisman; dit is één van die problemen en wel een zuiver geestelijk probleem, wat niets, niets, niets te maken ■heeft met: „Ik koop niet (of wel) bij die of die, want die is Roomsch (of niet Roomsch), Dat artikel over „omgang met andersdenkenden" heeft een héél andere basis; het is 'n probleem dat U beter kunt laten rusten, temeer daar U er inder daad niets van snapt!! Zoo „snapt" U bijvoorbeeld ook niet wat Katholiek beteekentmaar zoolang als de Katholieken Katholiek wenschen te blijven. DUS(Ü) 'n alleenstaande groep, die haar belangen en alléén haar eigenbe lang wenscht te behartigen." Ik verklaar dit tot 'n grove leugen. Weet U wel wat „Katholiek" beteekent? Niet zoo precies? Schrijft U dan ook geen vetge drukte onzin er over. De Roomsche Kerk, mijnheer ,is waarlijk Katholiek of .Alge meen", want zij bestaat van den tijd van Christus af en breidt zich uit onder alle volken. Algemeen, ziet U? In den ruimsten zin van het woord. De katholieken hebben niet alleen met zichzelf of hun eigenbelang te maken, want dan zijn ze niet ..algemeen" Wilt U graag weten, wat de Katholieke kerk verricht heeft in 't belang y.an an dersdenkenden? Wendt U tot de uitgebrei de bibliotheek van Kerkelijke Literatuur; leest daar eens hoe ontzaglijk veel daar geschreven staat over 't goed dat de Kerk gedurende 20 eeuwen bewezen heeft aan alle volkeren! Bedenk evenwel dat alle bedienaren der Kerk steeds menschen wa ren.). En als U na rijpe studie, onbevooroordeeld en met 'n eerlijke kijk op de zaak, als U dan werkelijk tot de conclusie moet komen: „Katholiek DUS 'n alleenstaande groep (wat 'n zielig hoopje; 't zijn er maar 400 milliocn die hèar belangen en alléén haar eigenbelang wenscht te behartigen. mijnheer, als U na Uw studie zóó iets mocht ontdekken, dan verzoek ik U vriendelijk dit met nóg vettere woorden als in Uw stuk ,van 11 Febr. te verkondigen. lot slot wilt U ons één derde ongeveer .van de bevolking van Schagen warempel nog 't recht ontzeggen een „Kunstkring' op te richten. De verdeeling van ambten en subsidies is in onze gemeente al zoo erbar melijk beneden peil; wilt U ons nu nog kwalijk nemen, dat wij ons gaan vergenoe gen met het oprichten van 'n parochieele vereeniging, die aan Schagens schatkist niets kost. Vertelt U me eens, waarom mo gen de niet-katholieken wél 'n Kunstkring of Filmkring e.d. oprichten? O! U wilt alles en allen broederlijk vereenigd in één, ver moed ik? Nee, mijnheer, de keuze van too- neelstukken films enz., enz. van niet-katho lieken zou te dikwijls niet strooken met onze principes. (Hier beland ik weer op dat on-„snap"-bare terrein van de problemen). Maar houdt U mij ten goede: dit behoeft absoluut niets te maken te hebben met „za ken" en „middenstand". Eerlijk gezegd wat bedoelt U met Uw geschrijf? De toe stand verbetex-en? Vooral voor den Midden stand? Dan moet U het vuur blusschcn, mijnheer, en niet nóg 'n beetje aanwakke ren. U dient niet het algemeen belang. Ik weet wel: waar gehakt wordt, vliegen spaanders, dus dat er eens wat gezegd wordt, is onvermijdelijk. Maar, nóg eens: het zijn niet „de" katho lieken die de veihouding verscherpen. Het zijn die menschen, die „onbevoegd" en „zonder kennis van zaken" maar ïaak klet sen en overal venijn uit zuigen. Uit al wat ik hier geschreven heb kunt U misschien ook wel venijn halen. Of wat ten op zichte van onzen Hoogeerwaarden Heer Deken op minne en laffe wijze dikwijls in artikelen en spotversjes gedaan wordt: de schrijver belachelijk maken om zijn stijl, zijn taalgebruik, of pei'soonlijke hoedanig heden. De kern van de zaak omzeilen en iemand uitklecden om te laten zien, wat er aan zijn kleeding (bijkomstigheden) en niet aan hem zelf mankeert! Dat soort menschen moet niet schrijven, want zij worden gele zen met schouderophalen, en 't ver scherpt den toestand. Dat sooit menschen gun ik hun lummelachtige pret. Dat soort menschen wensch ik van harte toe, dat de zetter van dit artikel al mijn eventueel in derhaast geschreven taalfouten niet verbe tert. Dan kunnen zij zeggen: „Hij is naast de waarheid, want hij maakt taalfou ten t Is erg onbenullig, maar 't is waar: liet wordt gezegd en geschreven en zóó wordt er voortgeredeneerd. Op Uvv schrijven over „bal op Zondag" ga ik niet in. Het raakt kant nog wal, en doet hier trouwens weinig ter zake. .MIJNHARDTJE" I, IC. 12 cachets 50 ct. P roef doosje 2 cachets 10 ct. Bij Apoth.enDrog. Geachte heer Buisman, ik geef U de ver zekering dat wij, katholieken, als één man achter onzen Pastoor staan. Ja, wij sputte ren wel eens, vooral zakenmcnschen heb ben liever dat er wat minder geschreven wordt. Maar innerlijk zijn wij er van ovei*- tuigd dat onze Pastoor niets dan waarheid spreekt; dat deze waarheid uitsluitend ver band houdt met ons godsdienstig leven en dat nooit of. nimmer ons vooi'gchouden wordt: Koop niet bij niet-katholieken. Die stelregel volgen wij ook nie-t. En als U zegt dat 't anders.is, is U naast de waar heid. Als bewijs dat de H.E. Deken ons dit voorhoudt voeg ik hierbij 'n artikeltje uit 't Parochieblad van 12 Febr., dat gcschre-. ven werd vóór Uw artikel vei'scheen. Dat men de middenstanders tegen ons in 'tharnas jaagt en ach en wee roept over de schade in zaken, is ij del gedoe. Geen Katho liek zal, om spreken of schrijven van den Deken, zich beperken tot de Roomsche za- kcnmenschcn. Zoo zijn wij niet! De reken- plichtige besturen zijn alléén daartoe ver plicht. De een of ander van de niet-katho lieken, kan op ki-antengeschrijf dat de za ken verdraait en scheef vooi-stelt zijn clandi- sie opzeggen, maar Roomsche menschen doen dat niet. Zij doen wel aan allen, maar bijzonder aan de huisgenooten des gcloofs, dat is 't Roomsche standpunt. Uitsluiting komt alleen aan den ovei-kant voor, maar 't is natuurlijk erg overdreven, en kan heel goed nog aan andere zaken worden toege schreven, maar onze bedoeling is het in de verste verte niet. Ik dank U voor Uw aandacht, Er zal wel een en ander aan m'n artikeltje mankeeren, maar m'n eenige bedoeling is geweest om het ons toegedichte handclsegoïsme te ont kennen. C. A. BEKE, Onderw. R. K. School. Schagen, 11 Februari 1938. Geachte Redactie, Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw blad opgenomen, waarvoor bij vooibaat mijn dank. Het is mijn bedoeling niet om sensatie of reclame; het is mij alleen te doen om stelling te nemen tegen den heer Kolkman, van het R.K. Schager Dagblad. Zoo lang als ik dacht, dat hij schreef in naam van onzen Deken (zoo was het misschien ook eerst wel, in zake subsidie bewaarschool enz), zou het bij mij niét opgekomen zijn om te schrijven, want tenslotte is de Deken onze leider. Maar nu de heer Kolkman zelf schrijft dat hij de uitbroeder is van alle geschrijf en gewrijf, kan ik me niet langer stil houden, want de heer Kolkman werpt z'n eigen op als spreek- trompet van de katholieken en wat hij schrijft zijn volgens hem de katholieken het mee eens. Nu mijnheer Kolkman, ik heb verschei dene katholieken gesproken, die net als ik zeggen: zoolang het zakelijk was, vooi'uit, ie der komt voor z'n recht op, maar zooals het de laatste weken gaat, de menschen tegen elkander in het harnas jagen, bah. Ik ben klein 20 jaar loodgietei'sknecht en heb veel met niet-katholieken omgegaan en gèwerkt, meer misschien nog dan met katholieken, maar altijd plezierig en pi'Cttig mee gewerkt. En zooals u, die hier 2 a 3 maanden pas is, en die beweert (tenminste dat maak ik uit die schrijver" op) het gaat niet goed S.O.S., dat kon ik mij èn anderen met mij, niet lan ger laten aanleunen. Ik hoop dat wij voortaan bespaard blijven van alle wrijverij en kifterij. J. TROMP. Noord 89, Schagen. De wedstrijden van den Langen- dijker kolfbund. Thans zijn alle spelers die aan den wed strijd van den Langend ijker Kolfbond heb ben deelgenomen met de laatste serie klaar, zoodat nu kan worden vastgesteld hoe de uitslag is. Voor de korpswedstrijd zijn de cijfers als volgt: Eerste klasse: Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude 2167 p. Vriendenkring, Noordscharwoude 2134- p. Volharding, Oudkarspel 2092 p. Op Maat, Zuidschai'woude 2079 p. Tweede klasse: Op Maat, Zuidscharwoude 1987 p. Volharding, Oudkarspcl 1945 p. Vriendenkring Noordscharwoude 1S90 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude 1792 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude 1788 p. Derde klasse: Op Maat, Zuidscharwoude 1706 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude 1673 p. Ons Genoegen, Noordsehainvoude 1626 p. Volharding, Oudkarspel 1593 p. Personeele wedstrijd: Eerste klasse: P. Molenaar, Op Maat, Zuidscharwoude, '64 pnt.; G. Deutekom, Vriendenkring, Nrd.- Schai'woude 744 pnt.; Th. Rijper Jr., Gezel lig Samenzijn, Zuidscharwoude 736 put.; P. Gelder, Volharding, Oudkarspel, 71S pnt.; G. Mettes, Gezellig Samenzijn, Zuidscharwou de 716 pnt.; Th. Rijper Sr., Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude 715 pnt.; P. Langedijlc Cz., Volharding, Oudkarspel 707 pnt. Tweede klasse: P. van der Welle, Op Maat Zuidscharwoude 682 pnt.; K. Ruiter, Ons Genoegen, Noordscharwoude 681 pnt.; C. Plakman, Volharding, Oudkarspel 666 pnt. J. J. Reiine, Op Maat Zuidscharwoude 666 pnt.; G. Langedijk, Vriendenkring, Noord scharwoude 656 pnt.; J. du Burck, Op Maat Zuidscharwoude 651 pnt.; L. Dokkei*, Vrien denkring, Noordscharwoude 647 pnt.; J. Leeuw rik Op Maat, Zuidscharwoude 639 pnt. L. Mallekote, Vriendenkring, Noordschar woude 637 pnt.; N. Rijpci*, Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude 637 pnt. Dei'de klasse: A. Rijper, Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude 589 pnt.; C. Hopman, Ons Genoegen, Noordscharwoude 589 pnt.; J. Deutekom, Volharding, Oudkarspel 588 pnt.; J. Kramer, Op Maat Zuidscharwoude 580 pnt.; P. Langedijk, Op Maat, Zuidscharwou de 576 pnt.; J. v. d. Ham, Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude, 568 pnt.; D. Bakker, Ons Genoegen, Noordscharwoude 551 pnt.; Si. Maakal, Ons Genoegen, Noordscharwoude. 550 pnt.; F. Moeijes, Volharding, Oudkarspel 546 pnt.: P. Schoorl, Op Maat, Zuidschar woude 535 pnt. Rattenverdelgingsdag. Het initiatief van een paar vooraan staande personen op tuinbouwgebied, de heeren Mallekote en Glas, heeft wel in stemming gevonden. Iloe kan het ook an ders, als men let op de groote schade, wel ke deze diertjes, het eene jaar meer, het andere minder, aan de tuinbouwproduc ten de bloembollen hebben berokkend. Niet slechts de Langendijker tuindersor :anisaties zullen zich in dezen laten ver tegenwoordigen. ook die te St. Pancros, Warmenhuizen en Koedijk zullen van de partij zijn. Allicht dat de resultaten van de rattenbestrijding in Oost- en Midwoud ict.s te zeggen hebben aan de Langendijker organisators. Daar had men ook langen tijd met serum geëxperimenteerd, doch de gewenschte resultaten bleven uit. H<en heeft toen een „behandeling" met ree-ajuin toegepast, die, naar we vernamen, zeer be vredigend resultaat- heeft gehad. Het is te begrijpen, dat de rattenvcrdel- gingdag alhier niet veel goeds doet ver wachten voor onze langstaartige. water- en landbewoners, op welker leven men het nu met ernst gemunt blijkt te hebben. Maximum-factuurprijzen. Met ingang van 14 Febr. is de maxirnum- factuurprijs voor gele en Deensche kool bij invoer in Duitschland met recht van beta ling over de cleaiïng verlaagd van f4 op f3.50. Ingevoegd is op de lijst groene kool met een maximumfactuurprijs van f 4. Onze aardappelexport naar Ar gentinië. Volgens mededpcling in De Tuinderij zijn de vooruitzichten in dé voornaamste aard- appel-produceerende districten van Argen tinië van dien aard, dat ook in 1938 een sterke import van aardappelen verwacht mag woi'den en wel gedurende het geheele jaar. De Ned. consumptie-aardappelen blij ven de voorkeur geniéten en men mag aan nemen, dat Nederland dit artikel naar Ar gentinië zal kunnen blijven exporteei*en, zoolang de kwaliteit dit toelaat. Uitvoer van uien. De uitvoer van uien heeft in de afgeloopen maand 10485000 Kg. bedragen tegen 20906000 Kg. in dezelfde maand van 1937; dat betee kent dus een halveering. Men bedenke hiei'- bij, dat de voorraden niet groot zijn en dat, als gevolg van de buitengewoon hooge prij zen der laatste maanden, al zeer veel was opgeruimd. De achteruitgang liceft dus niets beang stigends. Veri'ewcg het grootste deel ging naar Engeland, nl. 8777000 Kg. Inventarisatie. Bij de tuinders, aangesloten bij de L.G.C., bleken bij de laatste inventarisatie naar schatting aanwezig te zijn: roode kool 17S wagens (340), gele 484 (86S), Deensche witte 300 600), peen 13 (30), uien 12 (91). Tus- sclien haakjes geplaatste getallen wijzen het aantal van de eerste telling, begin December 1937. Of de vooiraden dus geslonken zijn! De vroege aardappelencampagne 1937. Uit het desbetreffende verslag, handelen de over het verloop der vroege aardappelen- campagne 1937 blijkt, dat de prijs niet slecht is geweest. Voor uitvoer zijn slechts de groote maten gevraagd, waardoor deze een goeden prijs hebben opgebracht. Door dat minder aardappelen doordraaiden, bleef de inkuil ver beneden dien van 1936, n.1. 43500 ton togen 18000 ton. Er werden in 1936 slechts 25000 ton, in 1937 niet minder dan 41500 ton uitgevoerd. Van de ingekuilde aardappelen zijn er later nog heel wat uitgevoerd. De gemaakte prijs was gemiddeld f 2.60, zoodat uit het Landbouwcrisisfonds f 1.40 is bijgepast, per 100 Kg. el-lt verlies op de doorgedraaide par tijen wordt op f 475000 geschat. Voor het verschil tusschen binnenlandschen prijs en exportprijs is f 145000 aan exporteurs uitge koerd. Dc heffing op de vroege aardappelen heeft naar schatting f 275000 opgebracht. Naar Duitschland is 10000000 Kg. uitgevoerd, Engeland 8.500.000 Kg., Argentinië 23.000.000 Kg., Zuid Amerika 4.300.000 Kg., West Indië 1.200.000 Kg., overige landen 5.600.000 Kg. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. Ie Klas: Th. Bruin—Dr. J. de Wit Ol; N. KaanH. Stins 10; D. KoornJ. Klin- kci*t 01. 2de klas; P. BlomK. Bierman 10. 3de klas: G. KeppelH. Kramer 10; J. Kout—C. Witsmcer 011 Jb. Molenaar—A. dc Vries 10. 4de klas: W. VerkroostJ. Appelman 1 0; G. van LoenenJ. Appelman 10; J. YffG. Goudsblom 1—0; W. VerkroostJ. Kamper 1—0; P. Slot—Ja Ootjers 0—1; Jb. Bakker—G. van Loenen 0—l; Jb. Bek- ker Hz.—H. v. d. Ham 1—0; G. Goudsblom J. Kamper 0—1. Zuivelkookcursus. Naar wij vernemen zal bij voldoende deel name van R.K. zijde een Zuivelkookcursus worden gehouden. ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering Ziekenhuisverpleging. In de bij den heer Stoffers gehouden ver gadering van de ziekenhuisvereeniging heeft de voorzitter o.nx. gewezen op het gun stige afgeloopen jaar, op de bctcekenis van een dergelijke vereeniging op de noodzake lijkheid een reservefonds te vormen, en zijn spijt er over uitgedrukt, dat in deze ge meente 2 vereenigingen met hetzelfde doel bestaan. Het jaarverslag, dat door den secretaris, den heer J. Kramer, werd uitgebracht, werd goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer H. Metselaar, bleek, dat de ontvangsten f2707.50 en de uitgaven f1167.79 hadden beloopen. Het reservefonds bedi-aagt f 96.56. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Kramer. Behandeld werd daarna het reglement dei- Federatie dat met enkele kleine wijzigin gen werd geaccepteerd. Op de eerstvolgende vergadexing der Federatie zal nader worden geïnformeerd met betrekking tot de vraag, hoe, bij verhuizing naar een plaats, waar geen vereeniging is, te fandelen. Als kasnazieners werden aangewezen de heeren Blom. Broers en Sijm. ALG. ONDERL. BEGRAFENISVEREEN. „BERGEN." Een druk bezochte jaarvergade ring. Geen afschaffing van entréegeld. Onder presidium van den heer C. Groot hield Zaterdagavond de Alg. Ned. Begrafe- nisvereeniging „Bergen" haar jaarvergade ring in café „Hilbrand", welke uitstekend was bezocht. De Voorzitter opent met een woord van welkom en memoreert, dat 1937 voor de ver eeniging niet gunstig is geweest. Spr. hoopt, dat in 1938 de zaken beter zullen gaan, waarna hij alle leden een voorspoedig jaar toewenscht. De heer P. Leering leest als secretaris de notulen voor der vorige jaarvergadering van 6 Fem*uari 1937, welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Jaarverslagen. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het ledental steeg met 32, het aantal kinderen beneden de 10 jaar bedroeg 250, 14 volwassenen en 1 kind werden begraven. De heer C. Houtenbos deelt daarna mede, dat de ontvangsten totaal hebben bedragen f 1221.24 en de uitgaven f 1388.17, zoodat cr een nadeelig saldo is van f 196.93. Het. to taal bezit op 31 December bedraagt met het voordeelig saldo over 1936 en dc gekweekte rente f 4088.69. Bestuursverkiezing. Daarna heeft een bestuursverkiezing plaats, wegens perio.dieke aftreding van den heer J. Nederveen, die herkiesbaar is. De heer Nedervecn wordt herkozen %cn neemt zijn benoeming aan. Geen afschaffing entréegeld. In stemming wordt, gebracht een voorstel om het entreegeld van 50 ets. per lid af te schaffen, (hiervan zijn kinderen heneden 10 jaar vrijgesteld), wordt verworpen met 29 stemmen voor en 35 stemmen tegen. Controlecommissie 1938. Tn de controlecommissie voor 1938 werden gekozen de heeren S. Thomas en A. de Moei. Vrijstelling half jaar contributie. Bij loting worden de gezinnen van Hen drik Schotter en Klaas Min voor een half jaar vrijgesteld van contributie. Twee bestuursvoorstellen. Een voorstel van het bestuur om de leden vrij van Alkmaar of Heiloo te halen, wordt, voor een jaar aangenomen. Tevens wordt een bestuursvoorstel aangenomen, de leden drie maanden vrij van contributie te stellen. Gratificatie voorzitter en commis sarissen. Daarna werd een voorstel van het bestuur aangenomen om voor den tijd van een jaar een gratificatie toe te kennen aan den voor zitter en de commissarissen. Rondvraag. Dc heer Boodsma sfelt voor 25 rouwcircu- laires voor rekening der vei-eeniging te ne men. De Voorzitter antwoordt, dat dc ver eeniging van dc Verzekeringskamer niets mag uitgeven. De heer G. dc Sain wil een bankje ge plaatst zien voor dc hoeden van de dragers. Dc Voorzitter zegt, dat het bestuur daar op nogmaals zal aandringen. De heer Bijl meent, dat als er oen voor stel komt uit dc vergadering, dit met eer lijke middelen moet worden bestreden. De Voorzitter antwoordt, dat dit „vuil" is, om zooiets te zeggen. Hierna volgt sluiting. BA RSINGERHORN Levering handwerkbenoodigdheden. De levering van handwerkbenoodigdheden voor rlc O. L. scholen in deze gemeente, is voor het jaar 1938 opgedragen aan den heer V. J. Molenaar te Schagen. Leggen van kabels. Aan de P.T.T. is onder bepaalde Voorgaar den vergunning verleend tot het leggen van kabels van de Tin tot aan de Oosterbrug en langs den Leekerweg ten behoeve van de automatiseering. Collecte Aan het Leger des Heils is door B. en W. toestemming verleend tot het houden eener collecte. WIELINGEN Inzittend meisje breekt beide boeoen. Gisteren, tegen den avond is een auto van don heer J. Boersen, komende uit de Wiéringerineer en bestuurd door diens chauffeur, den heer C. Tijsent in botsing gekomen met een uit do richting Friesland komende Citroen-auto, bestuurd door den heer R. v. d. Meer, handelsreiziger uit Winschoten, die op weg was naar familie te Huisduinen, van waar uit de heer v. d. Meer zijn cliënten heden te Texel zou be zoeken. De Citroen weid bij de achtexdeur aan gereden; de vernieling aan beide auto's was zeer ernstig. Achter in de Citroën was mevr. v. d. Meer. de echtgenoote van den bestuurder gezeten met haar 6-jarig doch tertje. Het meisje zat aan den kant, waar de botsifxg plaats had, en werd zeer ern stig verwond. De geheele familie is per ziekenauto van het Witte Kruis naar het Hospitaal te Den Helder vervoerd, waar bleek, dat het kind heide beenen had ge broken. De andere inzittenden bekwamen geen letsel. Beide auto's zijn weggesleept naar Ga- ï'age Boersen, waar voor het onderzoek van heden de wagens voorloopig in beslag zijn genomen. De auto van Boersen had voorrang moe ten verleenen, doch een hevige sneeuwbui belemmerde elk uitzicht. De chauffeur Tijsen bekwam enkele lich te verwondingen aan het hoofd, alhoewel hij door de botsing uit de auto was ge slingerd. OOSTERLAND. Ouderavond O.L.S. Vrijdag werd de uitgestelde feestelijke Ou deravond gehouden. Tal van ouders en an dere belangstellenden waren in de zaal van den heer A. Klein aanwezig, toen het hoofd der school opende. Eerst zongen de meisjes der drie hoogste klassen een vijftal liedjes, waarna door een viertal leerlingen een uitverkopp-„drama" werd Opgevoerd, dat door dc koddige mo menten de lachlust van de aanwezigen wek te. Toén zong eên'kwartet van twee meisjes en twee jongens enkele tweestemmige lied jes, die goed klonken, waarna een orkest' op trad, dat onder leiding van directeur Hum mel enkele pittige marscheri ten gehoore bracht, die veel bijval oogstten. In dc pauze, die nu volgde, werden de kin deren gotractcerd. Daarna, typdep de.meisjes weer op, in een enkel nummer begeleid door Volkert Kuut op z'n harmonika. Als laatste nummer van het programma werd opgevoei'd een stukje over een tevreden man, die ondanks z'n gebrek aan slimheid tóch een rijk man was geworden, toen het schei'in voor de laatste keer zakte. In zijn slotwoord sprak het hoofd der school woorden van dank aan allen, die nie- dewerktcn en wees hij er op, hoe uit zoo'n avond weer bleek hoeveel meer mogelijkhe den er in de kinderen schuilen dan er in 't dagelijksclxii leven in school en huis meestal tot uiting komen. DEN HELDER 30-JARIG BESTAAN VAN DEN HELDER- SCHEN BESTUURDERSBOND. Drukbezochte receptie en ge slaagde feestavonden. Zaterdag heeft in Dén Helder de viering van hef 30-jarig bestaan van den „Hclder- schcn Boshui rdersbond" plaatsgevonden én dat onder groote belangstelling, zoowel uit Den Helder als van daar huiten. Op de receptie, die Zaterdagmiddag in „Casino" gehouden is. werd een kort inlei dend woord gesproken door den voorzitter van den Bond, den heer Kraak, waarna de ze het woord verleende aan den vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wet houder W. de Boer. Namens alle vakbondsafdoelingen sprak hierna de heer B. van Heusdcn. Vervolgens werd gesproken door den heer P. C. van der Vaart namens SDAP, VENTA, hef Instituut voor Arb. Ontwikkeling, de Arb. Jeugd Centrale, den Arb. Spoiibond, de VARA. Kunst aan het Volk, de tooneel. vereen. „Herman Ileyonnans" en de Sociaal Dem. Vrouwenclub. Het „Helders Fanfare korps" betuigde zijn hulde door het bren gen van 'n speciaal door den heer Rusting gecomponeerden H.B.B.-Marsch, welke at tentie uiteraard ten zeerste insloeg. Hierna werd het woord gevoerd door de volgende sprekers: den heer van der Mast namens de Coöperatie, den heer P. Tuk voor do Ned. Ver. t. afsch. v. Alc. Dranken, den heer Grin, namens den Krommenieër Best. Bond, den heer van do Abeele na mens de Federatie van Best. Bonden in Nrd. Holland.een vertegenwoordiger van dc afd. Texel, den heer van Zwijndrecht namens den Chr. Bestuurders Bond en een vertegen woordiger namens afd. Winkel. Dc Best. Bond uit Medcmblik zond bloemen. Even eens feliciteerde een afgevaardigde van den Nederl.- Bond van Technici terwijl schrifte lijk van hun belangstelling haddon doen blijken de afd. Hoorn, Zijpe, Wieringer- waard, Julianadorp, Schagen. Alkmaar, Amsterdam, IJmuiden, Zaandam, Haarlem! en Uitgeest. 1 Wat de verdere feestelijkheden betreft zoowel Zaterdag- als Zondagavond had in Casino een samenzijn plaats, alwaar door de leden van den Bond naar hartelust gefeest KOLHORN. Gymnastiekvereniging U.D.I. Naar wij vernemen, zijn de bestuursfunc ties van de gymn.vercen. U.D.I. als volgt ver deeld: N. Keesman, voorzitter; K. Keuris secretaris; P. Kistemaker, penningmeester' mej. Gré Blaauboer en mcj. A. v d Welle' commissarissen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5