1 iuitenla1 j nfdsch 1 "verzicht Gouden Huwelijksfeest Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Woensdag 16 Februari 1938 Tweede blad (Zitting van Dinsdag 15 Februari.) UITSPRAKEN. \V. van O.: 1 maand voorwaardelijk; eisch B maanden onvoorwaardelijk. J. W. den H.: 1 jaar gevangenisstraf, con form den eisch. A. C.: vrijgesproken, eisch 6 maanden ge- yangenisstraf. G. K.: 10 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis; conform den eisch. Schoorl. DE ZOON BRAK BIJ ZIJN VADER IN. 'De eerste verdachte is de gedetineerde <C: K., wonende te Schoorl, wien ten laste wordt gelegd, dat hij ten huize van zijn va der op 9 Januari j.1. een bedrag aan geld bad weggenomen. De president mr. A. M. Ledebocr noemt 'dit een vreemd gedrag, U nam het geld weg om aan den zwier te gaan. Gehoord wordt dan de vader van verd. C. Kleyer te Schoorl. Get. vertelt, dat toen hij thuis kwam 's avonds, de deur was opengebroken; de kast Was vernield en het geld was weg. President: U heeft altijd veel moeite ge lhad met. Uw jongen nietwaar? Get.: Hij is altijd lastig geweest. President: Denkt U, dat het voor hem een g:oede les is, hier te staan en dat hij zich Éal verbeteren? Get: Ja, dat geloof ik wel. President: Maar het zou het beste voor (Rem zijn, met een vrijen blik in z'n oogen tstraks uit een inrichting, waar hij flink iheeft gewerkt, terug te keeren. Nu zou hij biet den vinger worden nagewezen. De amb tenaar van de reclasseering, deheer J. H. [Wigers meent dat de verd. toch minstens ©en half jaar in een inrichting moet ver blijven. President: Natuurlijk op z'n minst een (half jaar. President, tot get. C. KL: Wilt u medewer ken tot uitvoering van een rcclasseerings- fplan, zoodat hij als een herboren jongen iterugkeort. Get. KL: Zeker! De officier vraagt get. Wiggers, of hij in- clerdaad meent, dat verd. door opneming in 5de Wilhelminahoevc weer een heel ander tnensch zal worden? Get. Wiggers: Ik geloof het zeker. De officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir nemend, vindt het feit zeer (angstig. Herhaaldelijk heeft verd. zijn ou- iders bestolen hetgeen geëindigd is in een inbraak. De officier eischt 10 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 1 jaar onder bijzondere voorwaar den. De verdediger van verd. mr. Scholten meent dat deze behandeling van verd hcil- ïaam zou zijn. Spr. kan zich dan ook geheel biet het requisitoir vereneigen. De president bepaalt dan de. uitspraak in deze zaak op hèiien over'# dagen. Den Helder. EEN AVONTUURLIJKE DIEF. Dan moet terecht staan M. T. Kz. wonen de te den Helder die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een col lectebus van het Chr. Militair Tehuis'" te Den Heldor en aan oplichting van f 25. Iten nadeele van een zekeren KL Bremcr. President: Waarom heb je dat nu gedaan? Verd.: Omdat het thuis niet ging. President: Maar moest je daarom stelen? CTe ziet er uit als een heertje; ik heb respect Voor stratenmakers, maar een heertje die zn geld opmaakt a.n biosoop en sigaret jes, nee, daar kan ik geen respect voor Ihebben. Als eerste get. wordt gehoord M. v. Os- ïeude. directeur van het. Chr. Militair Te huis te Den Helder, die verklaart, dat er (ongeveer drie gulden uit het collectebusje zijn verdwenen. Verd. merkt op, dat het een kwartje en j&en dubbeltje was, meer niet. Sloan's Liniment President: Zeg nu in Godsnaam de waarheid, dat kan medehelpen tot je toe komst. Verd.: Ik heb er niet meer uitgenomen. President: Dan behoud ik het onbehage lijke gevoel, dat je ons hier maar wat staat voor te liegen. De tweede get. is Kl. Bremcr, kruide nier te Den Helder, die mededeelt, aan verd. f 25.te hebben geleend, doch dit geld nimmer heeft teruggekregen. Verd. zou dit onder bedriegelijke voorwendsels hebben geleend. President tot verd.: En wat moeten we nu met jou doen? Het ziet er zoo mooi niet uit. De Officier van Justitie legt een brief over, door verd. uit het Huis van Bewa ring gezonden aan Carl Dcnig te Amster dam. waarin deze een prijscourant vraagt voor kampeerartikelen cn sporlkleeding. Dit noemt spr. een merkwaardige mentaliteit. Requisitoir nemend, wijst de Officier erop, dat verd. voor de Rechtbank geen onbe kende is. In November heeft hij een voor waardelijke veroordeeling gehad cn een maand daarna notabene begaat hij weel een strafbaar feit. De avontuurlijke nei gingen van dezen jongen, brengt mr. v. d. Feen dc Lille naar voren: hij is zelfs naar Spanje getrokken, al kwam hij niet verder dan Bordeaux. Spr. requireert daarom een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De verdediger van verd., mr. van Leeu wen, kan helaas niet veel ten voordeelc van zijn cliënt zeggen; het eenigo wat plei ter namens verd. vragen wil is, hem naar een jeugdgevangenis te zenden. President tot verd: Waarom naar een jeugdgevangenis? Verd.: Dan kan ik weer aan 't werk. De Rechtbank zal over een week uit spraak doen. Alkmaar. DE HELER EN DE STELER. Ten slotte stond terecht C. M. uit Alk maar, die opzettelijk van zijn kostganger J. J. van Veen verschillende levensmiddelen ten geschenke heeft aangenomen, wetende, dat deze levensmiddelen van diefstal af komstig waren. Tegen hem werd gerequi- reerd een gevangenisstraf van twee jaar. Volgende week uitspraak. Uit onze omgeving SINT MAARTEN Vergadering van het Veefonds. Maandagmorgen had in café „Rust en Lust" alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van het Veefonds plaats. Na opening en vaststelling der notulen werden de statistieken aangeboden, waaruit bleek, dat bet jaar 1937, wat het fonds be treft, ondanks het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer niet duur is ge weest. De omslag bedroeg over het geheele jaar per rund f4.42 en per f 100.verwaarbor- ging f2.69. De rekening werd ondérzocht en goedge keurd met een batig saldo van f 1786.45. De aftredende bestuursleden, de heeren .Tb. Schermerhorn, A. Nottclman en Jn. Kuijper werden met bijna algemeene stem men herbenoemd, terwijl voor de wijk Zij dewind in de vacature D. de Groot werd benoemd de heer L. Poland te Zijdewind. De heer Groet merkte op, dat hij gaarne zag dat de rekening voor de vergadering werd onderzocht. Besloten werd dit voor taan een half uur voor de vergadering te doen geschieden. Voorts zag spreker gaarne dat van de statistiek eenige exemplaren werden ge maakt, teneinde deze thuis ook nog eens 1e kunnen inzien. Dit zal eveneens geschie den. De heer Vlaming zou gaarne willen dat het z.g. vildersfonds in het Veefonds werd opgenomen, zoodat de kosten- van verlos kundige hulp bij vee voortaan voor reke ning van het Vcefonds zouden komen. Dit punt zal in 't Bestuur worden over wogen, eveneens het voorstel tot afschaf fing van het entréegeld, welke onderwee pen op de eerstvolgende vergadering zullen worden behandeld. Na nog eenige besprekingen van onder geschikten aard volgde sluiting. WIERINGERMEER MIDDENMEER. De Begrafenisvereeniging ver gadert. Maandagavond hield de Begrafenisver eeniging haar eerste algemeene vergadering in Hotel Smit, onder presidium van den heer G. Schoorl. De vergadering was zeer slecht bezocht. De voorzitter opende te ruim V/2 uur de vergadering, terwijl er 7 personen aanwe zig waren. De secretaris' las de notulen van de op richtingsvergadering voor, welke ongetwij- zigd werden goedgekeurd. Daar er geen mededeclingen of ingeko men stukken waren, kreeg de secretaris andermaal het woord, voor het uitbrengen van het jaarverslag, waaruit bleek, dat er lid waren 159 gezinshoofden en 1 alleen wo nende, terwijl 105 kinderen boven de 16 jaar met 335 kinderen beneden de 16 jaar waren ingeschreven, zoodat totaal het ri sico van 754 personen wordt gedragen. Het ledental is vrij behoorlijk, doch had aan merkelijk grooter kunnen zijn, vooral in de drie dorpen. In overleg met de Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier, welke de klok gratis ter beschikking hebben gesteld, zijn de kos ters van de 3 dorpen als luiders aange steld, n.L: te Middenmccr J. Boekee; te Slootdorp R. J. Top en te Wieringerwerf C. Baart. In een schrijven van het Bestuur aan den Raad van het Openbaar Lichaam „De Wic- ringermeer" was aangedrongen om maatre gelen te nemen tot het openstellen der begraafplaats alhier. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 459.90 bedroe gen en de uitgaven f 83.38, zoodat er qpn voordeelig saldo was van f 376.52. De boeken werden gecontroleerd door de heeren Jac. Hak en B. Wassink, die alles in de beste orde bevonden. te Hoogwoud Heden vieren de heer en mevrouw C. Schoen en T. Schoen—Kort te Hoogwoud hun gouden huwelijksfeest. Het is lang niet ieder paar gegeven 50 jaren lang samen lief en leed le declen en een bijzon dere gelukwcnsch past ons hier aan de nog krasse bruid en bruide' gom! Mogen zij nog vele jaren in voorspoed en gezondheid te samen doorbrengen! Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat het gouden bruidspaar van- daag precies een halve eeuw op de Schager Courant geabonneerd is Toen de jubilarissen gefotografeerd werden, mocht hun lijfblad er natuurlijk niet aan ont breken! Dc heer en mevr» C. Schoen en T. SchoenKort voor hun woning aan De Gouw Volgde bestuursverkiezing. Aftreden moesten de heeren L. Feikens en R. J. Rid der. De heer Schoorl bedankte bovendien nog als voorzitter.en als bestuurslid, omdat hij teveel functies had. Daar er echter te weinig leden aanwezig waren om een stemming te houden, besloot de vergade ring geen verkiezing te houden en werden de aftredenden verzocht voorloopig een jaar zitting te blijven nemen. Beiden accepteer den dit. De plaats van den heer Schoort zal voorloopig niet meer aangevuld wor den. Door de vergadering werd het bestuur opgedragen, zich met den Raad in verbin ding te stellen om deze te verzoeken een lijkenhuisje in den polder te bouwen. De heer Feikens verzocht den scheidenden voorzitter op de eerstvolgende vergadering aanwezig te willen zijn, om op een gepaste wijze afscheid als bestuurslid te nemen. Na rondvraag volgde sluiting. LANGENDIJK Maximum-factunrprijzen voor Duitschland verlaagd. Naar wij vernemen, zijn Maandag de maxi mum-prijzen voor naar Duitschland te expor teeren Deensche witte kool en gele kool ver laagd tot f3.50 per 100 KG. Die voor de roo- de kool is gehandhaafd op f 8.per 100 KG. Nu de prijzen op de veilingen, vooral van de gele kool, aanmerkelijk liooger zijn dan in de afgeloopen week, zal ongetwijfeld ver hooging noodig zijn. Het collectief contract in den tuinbouw. Gistermorgen hebben de kringbesturen van den R.K Dioc. Land- en Tuinbouwbond, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en den Ne- derl. Tuindersbond in Concordia te Noord- scharwoudc geconfereerd met vertegenwoor- 1 S3TROOMINGEN EN TEGEN- STROOMINGEN IN DUITSCH LAND. ZAL EEN HEVIGE EXPLOSIE VOLGEN? Wanneer iemand met zijn oor tegen de Wand ligt om toch maar goed op de hoogte te zijn, wat er bij zijn buren ge beurt, dan is dat een gewoonte, die dooreen genomen af te keuren is. Indien daar ech ter proeven worden gedaan met ontplofbare stoffen of indien er samen zweringen op touw worden gezet tegen het leven of tegen het bezit der omwonenden, dan verandert *iat wel iets aan de zaak. Wanneer wij Nederlanders dan ook af ©n toe het oog richten op Duitschland, Ibet.eekent dat niet, dat we ons willen be moeien met interne aangelegenheden, die ons niet aangaan. En bet heele gedoe onzer Oostelijke buren zou ons zeker slecht matig 5nteresseeren, indien we er 'zelf niet het •grootste belang bij hadden. Wanneer iDuitschland wordt herschapen in een arse naal, wanneer op alle manieren wordt ge probeerd de nationaal-socialistische ge dachte te exporteeren cn ook aan ons op te ■dringen, wanneer de tactiek schijnt te zijn nu de handelsbetrekkingen te verbreken en het ruilverkeer te leiden in banen, die ons slechts onwelkom kunnen zijn, dan •Verandert de zaak wel cenigszins. Wij trachten er op zijn tijd 'achter te ko men, hoe het staat met; de bewapening, met de nationaal-socialistische ideologie, anet de handelsinzichten. Wij moeten dat doen, willen we de plicht jegens onszelf niet uit het oog verliezen. Waar nu al deze dingen tot op zekere hoogte nauw met elkaar in verband staan, is het heden in het bijzonder dit, morgen meer speciaal dat onderwerp, wat ons interesseert. Zoo stond tot voor betrekkelijk korten tijd de persoon van dr. Schacht doorgaans in het middelpunt der belangstelling. We bewogen ons daarmede op het terrein der economie, waarmee onze export en dus onze welvaart nauw verband hield. Wat zich precies heeft afgespeeld in die dagen is moeilijk te zeggen. Men wcnscht het in Duitschland altijd zoodanig te laten voorkomen, dat alles wat met de regeering te maken heeft, volkomen eensgezind is, dat de gelijkschakeling volkomen is, dat van verdeeldheid geen sprake is. En om den schijn daarvan te bewaren, wordt dc grootst mogelijke geheimzinnigheid in acht genomen. Al weten we dus niet nauwkeurig, wat er allemaal gebeurt, het feit, dat mutaties plaats hebben, dat iemand als Schacht, die doorging Voor zeer bekwaam, op zij werd geschoven, bewijst, dat er krachten waren, die niet parallel liepen met. de zij ne. Terwijl voorts de omstandigheid, dat hij zich nog geruimen tijd wist te hand haven, aantoont, dat hij niet alleen stond, dat hij een zekere aanhang bezat. Kortom, dat groepen of stroomingen te gen elkaar inwerkten. Welke groepen? Het antwoord daarop is moeilijk te ge ven, men kan er slechts naar gissen. Schacht was een econoom. Of ze nu na- tionaal-socialist zijn of iets anders, men mag aannemen, dat economen zoozeer doordrenkt zijn van enkele economische waarheden, dat deze als het ware een deel van henzelve zijn geworden. En er valt niet aan te twijfelen, of iedere" econoom zal iets voelen voor verhooging van het algemeen welstandspeil, als zijnde in feite liet eigenlijk doel van de heele economische wetenschap. Men zou dus met eenig recht mogen aannemen, dat de richting, waarin Schacht werd gedrongen en die neerkwam op een voortdurende verlaging van het welstandspeil ten gevolge van de reusach tige uitgaven der regeering voor zekere niet direct productieve doeleinden, hem zoozeer begon te misvallen, dat hij niet langer wenschte mede te gaan. Dc bewuste uitgaven werden voorname lijk gedaan ten behoeve van het leger. Te genover degenen, die van opvatting waren, dat op de offervaardigheid van het Duit- sche volk geen verdere heroepen mochten worden gedaan, stonden vermoedelijk zij, die meenden, dat de weermacht nog meer moest worden vergroot ten koste van een verdere daling van het welstandspeil. Deze laatst en, de tegenstanders van Schacht dus, bestonden naar alle waar schijnlijkheid uit de fanatieke nationaal- socialisten en de officieren. Schacht heeft het onderspit gedolven, de bewapening kon doorgaan. Wéér en ditmaal in grootcre mate heb ben mutaties plaats gehad in Duitschland. In'hoeverre de groep van Schacht daaraan te pas is gekomen, men weet het niet. Het waarschijnlijkste duukt ons intus- schen, dat de overwinnaars van gisteren onderling oneenigheid hebben gekregen bij de verdeeling van de buit. Al weer iets anders dan gelijkschakeling dus. Een wonder is zulk een nieuwe ruzie allerminst. Het leger, waaraan een zoo groot deel der volkswelvaart wordt opge offerd, is een apparaat, dat zulk een macht in zich herbergt, dat de vraag, wie uitein delijk daarover het opperbevel voert, op wiens commando het geheel jn beweging wordt gezet, moest rijzen. Immers, zoo het een orgaan was in den Duitschen staat, waarover het, bewind-Hitier niet naar ei gen goedvinden kon beschikken, beteekende het een gevaar voor ditzelfde regime, waarvan de draagwijdte nauwelijks te overzien was. Het zou dan inderdaad zóó zijn, dat. het bewind bestond bij de gratie van datzelfde leger. Deze kwestie, die aan de orde moest komen, is aan de orde gekomen. Er heeft een explosie plaats gehad, die geen al te groote schade schijnt te hebben aange bracht. En voorloopig is het moeilijk te bepalen, hoe de situatie ten gevolge daar van is geworden. Veimoedelijk is er niet zoo heel veel veranderd en men zal zich daarom misschien kunnen voorbereiden op nieuwe uitbarstingen. Macht is in onze- wereld een hoog be geerd goed. Weliswaar zou wellicht zelfs een Ilitler, zoo hij vrijuit kon sproken, moeten getuigen, dat men ook daarvan te veel kan krijgen, degene, die de macht nog niet bezit, blijft er naar streven als naar het hoogste, het grootst-geluk-aan- brengend goed. De kwestie is nog niet uitgevochten. Wie daaraan nog twijfelt, doet er goed aan nota te nemen van het feit, dat plot seling de kerkelijke kwesties weer meer naar voren zijn getreden. Zou het onge rijmd zijn aan te nemen, dat de leiders der katholieke en der belijdeniskerk wel bewust juist nu weer olie op hun, vuur tjes hebben gegoten? Men heeft dan de meeste kans op suc ces, wanneer degenen, tegen wie men zich richt, de handen elders meer dan vol heb ben. Hoe het ook zij, het verschijnsel is op val end. Bij dat alles wordt het duidelijk, dat van gelijkschakeling het mooie woord, waar mee zoo dikwijls is geschermd eenvou dig geen sprake is. Het gist in Duitschland. Er zijn span ningen, die kunstmatig onderdrukt worden. Vermoedelijk echter neemt de spankracht voortdurend toe. Zal er straks*een enorme explosie volgen? We weten het niet, maar het lijkt waar schijnlijk. Intusschen doen we er goed aan den gang van zaken nauwkeurig te volgen, opdat we ons, wanneer het zoover mocht komen, behoorlijk, kunnen dekken tegen de in liet rond vliegende brokstukken. digers van de arbeiders-organisaties over het aangaan van een collectief contract voor den tuinbouw in deze streek. Men is bij deze besprekingen niet tot over eenstemming kunnen komen. Er zal nog na der overleg worden gepleegd, zoodat de on derhandelingen niet heelemaal verbroken zijn. De aardappelregeling aan de Landbouworganisaties? Een adres van den handeL In verband met de berichten, dat de Cen trale Landbouworganisaties geneigd zouden zijn, de aardappelregeling onder hertaalde voorwaarden over te nemen, deelt de Ned. Bond van Handelaren in Aardappelen mede, datd oor de Ned. Industrie- en Handelsraad een adres aan den minister is verzonden. In dit adres wordt de ongerustheid ken baar gemaakt, welke heerscht in 'de krin gen van de aardappelhandelaren en aard- appclexporteurs. Men maakt zich daar on gerust, dat, nu het overleg met de centrale landbouworganisaties een meer concreten vorm blijkt aan te nemen het overleg met den handel eerst zal komen, indien alles feitelijk reeds in kannen en kruiken is. Vroegere ervaringen op dit gebied doen deze vrees niet geheel onverklaarbaar zijn. Een en ander geeft adressant aanleiding, op dit moment nogmaals met gepastcn na druk den dezerzijds als zeer noodzakelijk en billijk gevoelden wensch kenbaar te ma ken, dat indien het in de bedoeling van den Minister mocht liggen de crisismaat regelen ten aanzien van het product aard appelen in handen te geven van de organi saties uit het betrokken bedrijfsleven, zulks gedaan wordt op een wijze, dat de beide hierbij rechtstreeks belanghebbende groepen, t.w. producenten en handelaren, volkomen op voet van gelijkheid worden ingeschakeld. Men wijst er op, dat de maatregelen, welke tot steun aan de aardappelverbou wers ook voor de toekomst noodzakelijk mochten blijken en welke steeds betrekking zullen hebben op onderwerpen als tccltrege ling, vaststelling van heffingen enz. v. d. handel cn den export in aardappelen ieder voor zich van dermate ingrijpend cn over wegend belang zijn, dat slechts dan rege lingen kunnen worden getroffen, welke zoowel voor de productie als voor den afzet van het product bevredigende resultaten kunnen afwerpen, indien zoowel t.a.v. de vaststelling dier regelingen als van haar uitvoering tusschen producenten en hande laren een goede samenwerking tot stand komt. De Ned. Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw stelt zich be schikbaar om het noodige overleg te ple gen met de handelsorganisaties. NOORDSCHARWOUDE. Begrafenisvereeniging. De plaatselijke begrafenisvereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering ten lokale van den heer J. dc Bakker. De voorzitter dc heer J. Heidsma opent en brengt dank aan het personeel voor de diensten het afgeloopen jaar aan de ver een iging bewezen. Spr. memoreert, dat de vereeniging het volgende jaar 25 jaar be staat. De voorz. spreekt verder den wensch uit, dat dc leden een sterfgeval, dat buiten de gemeente plaats vindt, bij het bestuur zullen opgeven. Ook bij verhuizing dient men het bestuur hiervan in kennis te stellen. Uit het. jaarverslag van den sccr. den hoer K de Vries blijkt, dat het jaar 1937 gunstig was voor dc vereeniging. 8 Begrafenissen werden uitgevoerd, waarvan 3 voor leden en 5 voor niet-ledcn. Het ledenaantal bleef stationnair cn is 386. De rekening van den penningmeester, den heer A. Swager luidt als volgt.: ontvaugsten f 987.11, uitgaven f 88S.81, alzoo een batig saldo van f 98.30. Het bezit is toegenomen met f 198. Bij de gehouden bestuursverkiezing wor den de heeren K. Barten Gz. en A. Swager weder herkozen. Als afgevaardigde naar de bondsvergade- ring wordt de heer A. Swager gekozen. In de kascommissie worden gekozen de heeren J. Ootjers Rz., C. Borst en K. v. Dijk. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5