Schaduwzijden van de Vestigingswet Gevangenisstraf voor hondenmoord WOENSDAGSCHE MIJMERIJ WanneerJapanschemoeders brieven schrijven Tinbaggermolen loopt van stapel Dictator kan tot fatsoen dwingen Bier tegen zeeziekte VERONGELUKTE KARBONAADJES EN NOG WAT. PRODUCENTEN EN DISTRIBUANTEN OVER ééN KAM! Prof. dr. N. J. Polak uit in de „Econ. Slat. Berichten", zijn verbazing over „al die eischen, den slagers door de Vesti- gigswet Kleinbedrijf 1D37 gesteld: „Speci aal heeft prof. Polak hierbij het oog op de minimum-eischen voor handelskennis. Zeker, het zal den slager ten goede kun nen komen, aldus de schrijver, als hij wat algemecne comimercieele ontwikkeling be zit. Maar moet dat bezit als een voor waarde in het algemeen belang gelden, zoodat dit zou worden bedreigd of geschaad, indien een slager zich vestigde, die niet in staat is, zijn boekhouding zélf op te zetten, die niet weet wat f.o.b. beteekent of wat de bevoegdheden zijn van den Middcn- standsraad, die de interest rekening met rentenummers niet heeft vermogen te be grijpen. die do spellingen-De Vries en Te Winkel, Kollewijn, Terpstra, Marchant en Slotemaker de Bruine door elkander haalt, als moest hij er gehakt van maken. Wordt het algemeen belang bedreigd, indien de slager niet begrepen heeft, dat, als zijn fietsjongen in een verkeersongeluk de mand met vleesch in de modder laat vallen, de schade voor zijn, des slagers, rekening is, voorzoover de klanten het bestelde vleesch slechts naar hoeveelheid en soort hebben aangeduid, maar dat de karbpna,- den, die mevrouw in don winkel had uit gezocht,, om te laten thuisbrengen, voor haar rekening en risico werden vervoerd? Men versta ons wel, wij juichen het, toe, als de middenstander in zijn eigen belang streeft naar meerdere ontwikkeling en als hij zich die eigen maakt. Maar hem te verbieden, zich zelf standig te vestigen, als hij in der gelijke zaken geen voldoend examen heeft kunnen afleggen, d&t lijkt ons, aldus prof. Polak, geenszins een algemeen belang, integendeel, een onredelijke eisch. Een ieder, die met de praktijk van examens, en zeker met die van examens be treffende „eenvoudige" en „eenige" kennis, vertrouwd is, moet ten aanzien van al deze eischen wel zijn hart vasthouden. De eischen van vakbekwaamheid houden voor de verschillende onderdeelen van het slagersbcdrijf (runder-, varkens-, paarden- en lamsslagers) telkens in kennis van vee, kennis van vleesch, de kunst van het slachten, het verdeelen en uitboenen en het gereedmaken van bestellingen, de kunst van het bereiden van vet en vlcesch- waren en van het zouten en rooken van vleesch en vleeschwaren, alsmede nog eenige bijkomstigheden. Voor den zelfslachtendcn slager zijn al deze eischen onontbeerlijk. Zijn ze dat ook voor den winkelier Moet ook deze volledig kunnen slachten, slachtvee kunnen inkoo- pen, de kwaliteit van een levend slachtdier kunnen bepalen? Toch is een winkelier in vleesch, die nimmer zelf slacht, maar van slachters of grossiers vleesch koopt, in den zin van dit Vestigingsbesluit een slager. Men onderscheidt niet tusschen producenten en distribuan- ten, men noemt beiden, indien zij distribueeren. slagers en eischt van beiden de capaciteit om volledig producent te zijn. Stel u eens voor. dat men den sigaren- of den schoenenwinkelier, ofwel den ver- kooper van gloeilampen of automobielen den eisch stelde, dat hij volledig in staat was, sigaren, schoenen, gloeilampen of auto's te vervaardigen! Deze eisch van vakbekwaamheid beeft de neiging, de ont wikkeling tot specialiseering in de produc tie en de industrie, en tot differentieering van de industrieele en de distributieve be- drijfshandeling, tegen te gaan. en dat is, mét de o.i. onredelijke eischen voor han delskennis, een schaduwzijde van dit ove rigens redelijke Vestigingsbesluit, zoo be sluit prof. Polak.. DE RIJKSWEG AFSLUITDI.TK-HARKEZIJL Openstelling van het eerste ge deelte. Zaterdag 19 Februari a.s. om twaalf uur zal het eerste gedeelte van den Rijksweg 43 (Afsluitdijk Heerenveen), n.1. het traject Af sluitdijkHarkezijl, officieel worden open gesteld door den commissaris der Koningin in Friesland,-daartoe uitgenoodigd dooi* ir. L. J. A. Bergansius, hoofdingenieur district Nieuwe Wegen, die den Rijkswaterstaat zal yertegenwoordigen. Mussolini inspecteert de Fascistische Lijf garde te Rome, die voorbijtrekt in den nieuwen Dnitschen paradepas. Geen K.L.M. vliegtuig uit Indië vertrokken In afwijking van het schema is gisteren, naar de N.R.Crt. meldt, geen K.L.M.-vlieg- tuig voor Nederland van Batavia vertrok ken. Door de motor-storing van de „Valk" te Singapore is in Indië een toestel te weinig, daar de „Emoe" de post van de „Valk" moest overnemen. In verband hiermede moest de „Pelikaan", welke Maandag te Batavia is aangekomen, weer naar Neder land terug gaan, doch het nazien der moto ren nam langeren tijd in beslag dan men verwachtte, zoodat dit vliegtuig gisteren niet gereed was voor de thuisvlucht, waar schijnlijk vertrekt het, heden. Ondertusschen is de „Valk" hersteld en zal naar Bandoeng terugkecren waarmede de verhoudingen weer normaal zijn. Wat gebeurde er achter den heideheuvel? In Juli 1936 wandelde mevrMw R. te Huizen met haar hond, een grootc, goedige New Foundlander, op de heide. Het beest liep eenige honderden meters voor. haar uit en was op zeker oogenblik door een heuveltje aan haar oog onttrokken. Plot seling klonken er twee revolverschoten. Mevrouw R. snelde toe cn vond haar trouwen hond stervende; naast hem stond een jachtopzichter van de Huizensche Jacht club en twee andere mannen. „Het beest viel mij aan cn ik heb geen zin om me te laten bijten", zcide de op ziener, die zijn revolver nog in de hand had. Mevrouw R. echter was er van overtuigd, dat de New Foundlander die nooit een kip kwaad deed, den man niet had aangevallen Zij deed aangifte van het geval, met het gevolg, dat tegen den jachtopziener 2 maan den gevangenisstraf werden gcëisch. De zaak werd echter eenigen tijd uitgesteld, omdat nog eenige getuigen gehoord moes ten worden. De dierenarts verklaarde, dat het beest geen schuim op den bek vertoonde en van hondsdolheid geen sprake was. Uit het getuigenverhoor door den Am- sterdamschen rechter bleek gisteren, dat niemand den wond van den jachtopziener geconstateerd had. Verdachte bleef er hij, dat hij de hond uitsluitend had doodgeschoten, omdat hij aangevallen werd. „Het leek wel een tijger, zooals hij op me af kwam" Pres.: „Eigenaardig, dat dat heest iets tegen u had, iedereen vindt, dat het een goedig beest was." De procureur-generaal eischte be vestiging van het vonnis der recht bank: twee maanden gevangenis straf.. De verdediger pleitte vrijspraak. 1 Maart a.s. zal over het lot. van den boosaardigen jachtopziener beslist worden. Agent op den rug gesprongen Een half jaar tegen werklooze 4 geëischt. De 42-jarige los-werkman E. J. A. de B. is onlangs wegens openlijke geweldpleging bij verstek veroordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van zes maanden. Deze man was op 30 Mei j.1. tegenwoordig geweest bij een volksoploop aan de Ammu- nitiehaven te 's-Gravenhage. Hij was toen een agent van politie, die de -menigte trachtte te verspreiden en daartoe zijn re volver gebruikte, op den rug gesprongen, waardoor de agent op den grond viel, van welke gelegenheid dc relletjesverwekkers gebruik maakten om den agent te mishan delen Dc Officier van Justitie vroeg gisteren bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis. JODEN DOOR PAMFLETTEN BELEEDIGD Veertien dagen gevangenisstraf geëischt. Voor de Haagsche rechtbank heeft gister terecht moeten staan de 41-jarige kleerma ker W. S. C. M., die een drukker opdracht had gegeven tot het vervaardigen van 5000 pamfletten, waarop een gedicht, dat zeer beleedigend was voor Joden. De drukker leverde de pamfletten en liet deze door een knecht naar het huis van den verdachte brengen. Waarna de kleermaker de pam fletten met hulp van derden over de stad heeft verspreid. De Officier van Justitie vorderde wegens overtreding van artikel 137 b., W. v. S. 14 dagen gevangenisstraf tegen den kleerma ker. Uitspraak over veertien dagen. Ook maar één mensch. Zelfs op de meest dramatische momenten blyft een groot manook maar een mensch. Daar zit voor óns, kleineren, een zekere troost in. Het maakt de groote mannen menschelgker in onze oogen en is dan ook oorzaak, dat wij niet zóó hoog tegen hen moeten opzien, dat we er pijn van in onzen nek zouden krijgen. Geen man is groot voor zijn huisknecht... en geen minister voor zijn premier. Ik werd daaraan herinnerd, toen ik las van de dra matische gebeurtenissen in Roemenië. Hoe koning Carol als *een Jupiter tonans zrjn kersverschen premier Goga ontving met de woorden: „Dit geknoei met de verkiezingen kan ik niet toelaten. Ga heen en kom om half 8 terug met uw ontslagaanvraag". Hoe Goga hals over kop zijn kabinet bij elkaar trommelde en in begrafenisctem- ming mededeeling deed van het verbijste rende gesprek dien middag met Z.M. Koe alle nieuwbakken ministers-verkiezings- manipulations, verbouwereerd en veront waardigd. de jobstijding aanhoorden en slechts één zijn humor niet verloor. Het was de minister van Spoorwegen. „Dan geef ik maar meteen een sein tot vertrek", zei hij. En de ministerieele trein reed op dood spoor. Het was vermoedelijk niet zijn bedoeling, dat deze schooljongensuitlating in de krant kwam, maar er komt inderdaad veel te veel niet in de krant. Het zijn juist deze incidenten, die ons met het leven ver zoenen, omdat ze er ons telkens weer aan herinneren, dat er ook aan de grooten dezer wereld altijd iets menschelijks blijft. Onze Angelsaksische collega's noemen zoo iets een „human interest story" en er z ij n kranten in Engeland en Amerika, die na genoeg niet anders bevatten. Een ernstig lezer leert uit die kranten niets. Alleen: wijs glimlachen. Maar is dat niet op zich zelf een gave der goden? Het belangrijkste is niet altijd het we tenswaardigste. In Europa weet dit bijvoor beeld Erich Salomon, de beroemde foto graaf, die er met zijn toestel op uit placht te trekken als zijn collega's op één oor la gen, gelijk 'n geveltoerist tegen hotelfagades opklauterde en door de ramen de groote mannen fotografeerde, als zij zich onbe spied waanden, n a de conferenties; die minister-presidenten kiekte wanneer zij op tafel, en de haren in de war, óók maar menschen Wat doet Stalin op het oogenblik dat zijn vroegere gezanten, volkscommissarissen en hoofdredacteuren vallen onder de schoten van het executiepeleton Hij speelt een spelletje bézique. hg eet bietensoep, hg doet brillantine in zijn haar omdat er des avonds visite komt. hg knipt zgn wenk brauwen gelijk, hij lost een kruiswoord raadsel op, of hg maakt afdrukken van de foto van een lievelingsneefje. Hg peutert aan een defecte radio, werkt zijn verjaar- dagslgstje bij, of spuit iets in zijn neus tegen de verkoudheid: want ook een dicta tor is wel eens verkouden. Wat doet Mussolini terwijl hij zich voor bereidt op een gesprek met den Engelschen gezant? Hij oefent misschen Engelsche on regelmatige werkwoorden (choose, chose, chosen; bring, brought, brought; leave, left, left) of hij borstelt zijn vest af. Hij knipt zijn nagels bij en maakt ze schoon, kijkt in den spiegel of z'n kin wel glad ge schoren is. Hij leest vlug het feuilleton in de „Giornale d'Italia" uit. knipt een humo ristisch prentje uit de krant voor z'n klein dochtertje, loopt naar zijn slaapkamer om een schoonen zakdoek te halen, controleert het rookgerei en geeuwt nog eens lekker uit voor het bezoek komt. En als de gezant weg is, zegt hij tegen mevrouw Mussolini of tegen zijn kamerdienaar: „We hadden zooveel cake niet eens hoeven neer te zet ten, die man eet niets! Geef me 'n aspirien. En morgenochtend moet om 7 uur de pédi cure komen". En Schuschnigg, voor hij naar Berchtes- gaden ging? Hij heeft zorgvuldig een be hoorlijke pyjama uitgezocht, een stel keu rige boorden „nee, die niet, die begint een beetje te rafelen" sokken die kleur den bij zijn stemmige zwarte pak („nou ja goed, 't zijn allemaal mannen, maar je moet toch zoo goed mogelgk voor den dag komen") en pastilles voor na het eten, op dat het niet te zwaar op de maag ligt. Minister Colijn maakt Sinterklaas rijmpjes, bromt als de tandpasta op is, en neuriet vermoedelijk in het bad „Sarie Marijs". Briand droeg een lang nachthemd. Mini- ter Slotemaker wil een verjaardagsdas ruilen, omdat hij niet van opzichtige kleu ren houdt. Daladier vraagt zich soms af, of hij wel een tweede taartje zal nemen. Generaal von Fritsch heeft na zijn ontslag in elkaar gezakt als een hoop todden in een fauteuil' lagen, of achter flesschen whisky kauwgummi voor z'n zoontje gekocht, hingen in overhemdsmouwen, met één been j Allemaal: óók maar menschen... UIT ONZE OOST De 1000 gebeden van dc Sennin- Bari. En de jonge meisjes wachten... Ieder militair conflict heeft twee zijden het front en het achter land. In Japan weet dank zij een handige pro paganda iedere vrouw, ja ieder kind, waar om de Japansche troepen in China zijn. waarom Hirohito, de Zonnekeizer, de op dracht gaf, op Chineeschen bodem te strij den. De nieuwsagentschappen hebben alles gedaan, om de opvatting van de „rechtvaar digheid der Japansche actie" tot in de verste uithoeken van Japan te dragen. En wanneer een Japansche moeder hoort, dat haar zoon in China stierf, wordt zijzelf als een heldin geëerd en onderneemt zij den tocht naar het dichtstbijgclegen heiligdom om daar ge beden voor den doode uit te spreken. Een dergelijke moeder schreef aan den minister van marine dezer dagen ccn brief, nadat men haar gemeld had, dat haar zoon Tatsoco Yamanoesji gesneuveld was: „Heer Minister de Burgemeester van het dorp heeft mij den dood van mijn zoon medegedeeld. Ik hen van dankbaarheid vervuld, dat mijn jon gen in slaat was. als vlieger-officier op de keizerlijke vloot te dienen en door zijn dood zijn leven aan het va derland 1c schenken. Ik dank U voor dc zorgen, die men aan mijn zoon gedurende den geheelen tijd zijner op leiding besteed heeft. Ik heb nog drie zonen. Ik zal over hen waken en toezien, dat zij in den geest van hun broeder opgroeien. Tatsoco's moeder Yasoc". Dit is slechts een van de vele voorheel den, waarin tot uiting komt, hoe de geest der Japansche moeder door een intensieve propaganda beïnvloed wordt. 5 sen-stukken in de Sennin-Bari. Alle krachten zijn ingespannen in dienst van den staat en van het -leger. En toch vinden de vrouwen, moeders en grootmoe ders nog tijd door de dorpen te trekken, bij de stalions te staan een Sennin-Bari's te ver" zamelen. Sennin-Bari beteekent 1000 steken. 1000 steken moeten door 1000 verschillende vrouwen op een strook linnen met een roo- den draad aangebracht Worden, terwijl de lippen een stil gebed murmelen. Slcchls vrouwen, die in bet toeken van den tijger geboren zijn, mogen meer steken maken Dikwijls worden met de Sonnin-Bari kleine. 5-sen-stukkcn op dc stof vastgehecht Men kiest deze 5 sen-stukken, wijl 4 sen in het Japansch tsji-sen heet. Dat beteekent echter ook de „doOdslijn". Wanneer men dus een 5 sen-stuk neemt, dan heeft men de tsji-sen, de doodsliin, overwonnen. De psy chologische uitwerking van een dergelijke Sennin-Bari is ongewoon groot. Daarom zegt in Japan ook niemand, dat bet ccn bijgeloof is, dat men bestrijden moet... Gedaalde huwelijkskanscn. Een ander eigenaardig Japansch gebruik in dezen tijd van oorlog is ook het volgen de: Bij bet groote heiligdom van Tse ver vaardigt men touwen van stroo. Dit heilig dom van Tse is ccn van dc heiligste plaatsen van Japan. En wanneer men nu een derge lijk strooien touw aan een leger schenkt, zal rlif. de overwinning behalen. Intnssrhen hebben echter de jonge Ja pansche meisjes Oefober, de huwelijks- maand van Japan, zien komen en gaan. Ook December is verstreken. Tn November, de goddeloozc maand, mag niemand trou wen. Ook Januari is een ongunstige maand. En nu wacht men maar op liet aanbreken van de lente, wanneer er weer een goede huwelijksmaand komt, vooropgesteld dan. dat de oorlog in China is afgeloopen en de ionge mannen levend huiswaarts koeren. Op het oogenblik ziet het daar echter nog geenszins naar uit cn derhalve brengt hef zwakke Japansche geslacht den tijd zoek met het organiseeren van collecties voor den aankoop van gevechtsvliegtuigen. Men zal zich herinneren dat verle den jaar na het vergaan van de Kantoeng, in April, door het Depar tement van Koloniën opdracht werd gegeven aan de N.V. „Gusto" om, in samenwerking met de N.V. Droog dok-maatschappij „Soerabaja" te Soc rabaja, aldaar 'n duplicaat van den verongelukten toenmals grootsten tinbaggermolen ter wereld, te bou wen, aldus de N.R.Crt. Op deze wijze werd het grootc risico van den oceaan-sleep geheel vermeden. Genoemde werf te Soerabaja bad het ma teriaal, bcnoodigd voor den bouw van de ponton, een gevaarte van 68 meter lang, 20 meter breed en 4 meter hoog, in voorraad, zoodat op 20 Augustus 1937 de kiel voor den nieuwen molen kon worden gelegd en dc bouw geregeld voortgang kon hebben. Het is een mooie prostatic van dc Ned.-Indische schecpsbouw-industrie dat zes maanden later, gisteren n.1. Ie twaalf minuten over twaalven, te Soerabaja do ponton van dezen mo len met een gedeelte van den door de Ncdcrlandsche werf inmiddels gelevcrden opbouw, in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten, met gunstig gevolg te water kon worden gelaten. Mevrouw Hillen, de eebtgenoote van ir. Hillcn, den waarnemend directeur van het Departement van Verkeer cn Waterstaat, die ingenieur van Haeften tijdens diens Europeesch verlof vervangt, nam dc laatste beletselen weg en doopte den nieuwen tin molen „Socngeiliat", waama het gevaarte statig te water gleed. Nu volgt voor dc Droogdok-Mij. „Soeraba ja" nog een druk half jaar, want half Au gustus van dit jaar moet de molen vol tooid zijn en de sleepreis van 7 dagen naar zijn bestemming aanvangen. Het is voor de eei-stc maal, dat in Indië ccn belangrijk deel van ccn tinbaggermolen van zoo grootc afmetingen wordt gebouwd. onbegrijpelijk. Als in Berlijn een tentoon stelling zou gehouden worden, welke zich uitsluitend zou bezig houden met het Frank rijk en het Volksfront, en zijn marxistische en communistische elementen, dan zou de Fransche regeering vermoedelijk aanvoeren, dat in Duitschland zulk een tentoonstelling niet mocht worden geduld, omdat de Duit- sche regeering krachtens haar autoritaire macht, voldoende mogelijkheden bezit om haar te verbieden. En hier ligt de kern van de zaak. De Duitsche openbare meening moet er ten sterkste tegen protesteeren, dat demo cratische landen op grond van hun demo creatie, voor zich de vrijheid van laster op eischen, terwijl autoritaire landen de plicht zouden hebben zich behoorlijk te gedragen omdat zij de middelen bezitten hun burgers tot fatsoen te dwingen. Anti-Nazi tentoonstelling in Pa rijs verlengd. Onder het opschrift: „een schandaal in Parijs" keert zich de „Voelkischer Beobachter" scherp tegen het feit, dat de anti-Duitsche tentoonstel ling in Parijs, ondanks de officiecle Duische protesten, tot 18 Maart is verlengd. Het blad schrijft o.a.: „In Parijs wordt een tentoonstelling geduld en zelfs verlengd, welker eenige dool is het nat.-socialistische Duitschland te beleedigen cn te belasteren, en daarmede do politieke spanning in Euro pa te vergrooten. De houding der Fransche regeering is ons Een glas hier voor het ontbijt is een eenvoudig en doeltreffend voor behoedmiddel tegen zeeziekte, vol gens den Amerikaanschen dr. Jo- hannes, een scheepsarts van de Bcrnstein Lijn. Hij heeft zijn re cept onlangs tijdens een zeer zwa- ren overtocht over .den Atlanti- schcn oceaan geprobeerd, en be weert, dat de passagiers die voor het ontbijt regelmatig een -glas bier drinken, dit voor 100 procent doeltreffend bevonden. 13-akien Schmeling-Dudas op 16 April Als de Duilscher wint zal hij met Louis om den wereldtitel boksen. Op 16 April a.s. zal le Hamburg een boks wedstrijd worden gehouden tusschen Schme- ling cn Dudas. Op dien. dag zullen ook Beu MAX SCHMELING. Foord en Walter Neusel elkaar ontmoeten, in het kader van het zelfde programma. Men neemt aan, dat indien Schmcling van Dudas wint, de ontmoeting om den wereld titel tusschen hem cn Louis in ieder geval zal doorgaan.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8