Overgangsmaatregelen slagersbedrijf Hangende varkens Op het nippertje af Anonieme lasferbrief Radio-koersen onderschept Doodelijk ongeluk in Den Haag Postvlucbten op Indië Verzwaarde belastingen voor Duitsche Joden De voorwaarden voor de ml- nisterieele verklaring. De minister van Economische Zaken heeft de overgangsmaatregelen speciaal voor ou deren in het slagersbedrijf voor de vakbe kwaamheid vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het Vestigingsbesluit slagersbedrijf gegeven bevoegdheid om een verklaring af te geven, dat men aan de minimum-eischen yan vakbekwaamheid voldoet (art. 5, lid 2, sub c.) Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 minstens 32 jaar zijn, indien zij a. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaar in vol- ledigen werkkring of volledige bctiekking werkzaam zijn geweest b. zoons of dochters van een gevestigden ondernemer ten aan zien van de opvolging van hun vader, mits zij gedurende de laat ste 10 jaren minstens 7 jaar in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werk zaam zijn geweest. c. personen, die op 1 Januari 1937 optraden als vennoot in een gevestigde onderneming en gedu rende de laatste 10 jaren minstons 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het be drijf werkzaam geweest. d. beheerders (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaren in vol ledigen werkkring of volledige be trekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest. Vrijstelling van het examen De minister heeft voorts alsnog als di ploma, hetwelk algeheele vrijstelling geeft van het examen handelskennis, aangewe zen het einddiploma van den dagcursus van de Eerste Nederlartdsche Slagersvak school te Utrecht voorzoover dit de hand- teekening van den gecommitteerde van den minister van Economische Zaken draagt, (diploma's uitgereikt na 1 December 1937), terwijl tevens vastgesteld is, dat de bezit ters van genoemd diploma uitgereikt vóór 1 December 1937, hetwelk niet de handtee- kening van den gecommitteerde van den minister draagt, in aanmerking kunnen komen voor een ministerieele verklaring, dat men aan dc minimum-eischen ,van handelskennis voldoet. RECHTSZAKEN Overtreding van de Vleeschkeu- ringswet? Drie aHagsche gros siers voor den rechter. Drie Haagsche varkensgrossiers stonden gisterochtend voor don kantonrechter te recht, omdat zij bij het slachten van een groep varkens, niet zonder onderbreking het afslachten hebben doen voortgaan, nadat blijvende bewegingloosheid en zoo volledig mogelijke verbloeding waren ingetreden. De drie verdachten bekenden hetgeen hun ten laste was gelegd. Twee getuigen a decharge gaven een verklaring voor het feit, dat. de grossiers er zooveel belang bij heb ben, dat de gedoode varkens niet on middellijk na het uitbloeden en na dat de ingewanden er uit zijn ge haald. worden doorgehakt, aange zien zij er prijs op stellen, dat de heestcn nog eenigen tijd blijven hangen. En wel omdat het vleesch in dat geval witter zal zijn, hetgeen in het belang is van don verkoop. Het vleesch heeft dan een hoogcre waarde. Deze getuigen wezen voorts nog op het feit, dat de Haagsche grossiers tot deze hande lingen zijn overgegaan in verband met de concurrentie van varkensvleesrh uit Gel derland. dat veel wiffpr van kleur is, dan het varkensvieescb. dat van de Haagsche slachtingen afkomstig is. Uit het verhoor bleek verder, dat de drie grossiers hun varkens langer dan 2 nren, (den maximumtijd) in het slachthuis laten hangen. De ambtenaar van het O.M., zette uiteen, 'dat in deze kwestie twee belangen met el kaar in botsing komen. Eenerziids eisebt de houdbaarheid van het. vlposch. dat het afslachten zonder on derbreking gebeurt, anderzijds zijn het de belangen van de grossiers, welke een on derbreking. n.1. het hangen der varkens noodzakelijk maken. De ambten nar achtte de voorschriften overtraden. Hij vorderde tegen ieder der verdachten een geldboete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. Rechtsonzekerheid? Mr. Hes, 'die 'de varkensgrossïers verde digde. betoogde in de eerste nlaats. dat ten laste is gelegd „doen voortgaan", terwiil 'de vleeschkenringswet niet. spreekt van het 'doen plegen, het doen slachten, maar van slachten. Reeds on dezen grond was pleiter van oordcel. dat in het onderhavige geval geen strafbaarheid aanwezig is. De ver dachten zoo 7eide de verdediger heb ben er zeer veel prijs nn gesteld, dat de kwestie nrincinieel wordt uitgemaakt. Tiet is de laatste Jaren aan het slachthuis de gewoonte, dat dc gedoode varkens nog eeni gen tijd, maximum twee uren worden De fraude bij de Alg. Friescbe Levensverzekeringmij. Anderhalf jaar geëischt tegen agent. Gister had zich voor de Haarlem- sche rechtbank, wegens valschheid in geschrifte, te verantwoorden de 54-jarige verzekeringsagent P. V., die de Algcmecne Friesche Levensverze keringsmaatschappij te Leeuwarden voor ruim f 2S.000 heeft benadeeld. V. vroeg onder een voorwendsel van zijn klanten dè polis, welke hij met een verzoek om leening naar het hoofdkantoor in Leeuwarden zond. Daar werd de vorcischte clausule op de polis aangebracht. V. plakte hier echter een strookje papier over. Ver volgens maakte hij een valsche schuldbe kentenis. De verzekerden kregen hun polis terug en koesterden geen argwaan, evenmin als de maatschappij, die de gevraagde geld som prompt uitbetaalde. Toen echter een familie in Haarlem- Noord geld op haar polis wilde opne men, kreeg zij van de maatschappij bericht, dat reeds f 300 was geleend. V. werd aan den tand gevoeld en trachtte nog den polishouder om te koopen, hetgeen hem echter niet ge lukte. Ongeveer een maand geleden wilde men hom arresteeren, doch hij bleek de vlucht te hebben genomen. Den volgenden dag werd hii hij Spaarndam aangehouden. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met af trek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank zal op 3 Maart uitspraak doen. Dc „Pluto" heden naar Hamburg Bij dc directie van de K.N.S.M. is bericht ontvangen, dat het gat in den voorsteven van dc „Pluto" thans voorloopig is-gedicht en dat het schip hedenochtend vroeg van Sasnitz naar Hamburg zal vertrekken, waar de verdere reparatie zal geschieden. De lading van de. „Pluto" is inmiddels overgenomen door de „Konigsau" die gister middag om twaalf uur naar Dantzig is vertrokken. Dr. Euwe neemt deel aan het kampioenschap van Nederland Naar wij vernemen zal Dr. M. Euwe deel nemen aan de wedstrijden om het schaak kampioenschap van Nederland, welke wed strijden waarschijnlijk in Juni a.s. door den K.N S.B. zullen worden georganiseerd. De titel is, naar men weet, op het oogenblik in bezit van S. Landau. Dr. Euwe zal, indien hij van het spelen van voorwedstrijden zou worden vrijgesteld, zelf aanbieden ook in de voorwedstrijden te spelen, omdat hij dit, ter vaststelling van de onderlinge krachtsverhouding, juister vindt. Tegenwoordigheid van geest was de redding. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier bevond de 26-jarige telegraafwerker der Nederlandsche Spoorwegen, E. Hardeveld, wonende te Den Haag, zich alleen op een motorcarrier nabij blok 11 aan de Achter willens bij Gouda, op het spoor Gouda— Utrecht, voor het verrichten van werkzaam heden, toen van Gouda een werktrein aankwam, die de aan den weg werkende arbeiders naar Utrecht vervoert. De machinist van dezen werktrein merkte de lorrie niet op eii de telegraafwerker zag den trein eerst aankomen, toen een aanrij ding onvermijdelijk was. De man had dc tegenwoordigheid van geest op 't moment dat de locomotief, die een snelheid had van 45 K.M., de lorrie greep, op de machine te. springen, waarbij hij achter de lampen voor den ketel terecht kwam. Door den schrik viel hij neer en bleef daar liggen. De lorrie werd vermorzeld. De machinist, die bet. ongeluk had zien gebeuren, deed den trein onmiddellijk stop pen. Met in de nabijheid werkende spoor arbeiders. die waren toegeschoten, werd het slachtoffer gezocht, die naar allen meen den van den spoorlijn moest zijn gevlogen. Men vond den man niet, ook het dreggen in de spoorsloot gaf geen resultaat. Bij de machine teruggekeerd werd dc man achter de lampen voor op do machine liggend ont dekt. Hij bleek niet buiten bewustzijn to zijn. Terstond reed de trein langzaam den kor ten afstand naar Gouda terug, terwijl een spoorwerker naast het slachtoffer op de voorplaat van de machine had plaats geno men. Aan het station Gouda constateerde een inmiddels daar verschenen medicus, dat de man alleen een schaafwond had aan het hoofd. Hij klaagde over pijn in den rug. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij daarop naar bet Van Tterson Zie kenhuis ter verder onderzoek overgebracht. Uit de door den stationschef van Gouda, den heer J. C. Muren en den commissaris van Politie te Gouda ingesteld onderzoek, bleek, dat voor motorlorries op de lijn geen onveilig sein wordt gegeven, daar bet ar beidend personeel in bet bezit is van de vol ledige dienstregeling op de lijn en tijdig, voor dat de treinen komen, moet zorgen, dat dc lorrie van dc baan is. Hier geschiedde het. ongeval met een werktrein. welke fa cultatief rijdt en aan deze trein had de tele graafwerker niet gedacht. Dit verzuim had hem bijna het leven gekost. Sergeant bij het turnen doodelijk gewond In het gymnastieklokaal van de R K. U.L.O. te Amersfoort, is Woensdagavond tijdens een generale repetitie voor een uit voering van dc R.K. Gymnastiekvereeniging „St Hubcrtus" de dienstplichtige sergeant Vis uit Utrecht, bij een oefening aan de ringen zoodanig komen te vallen, dat hij naar het militair hospitaal moest worden vervoerd. In den vorigen nacht is het slachtoffer dat te. Amersfoort in garnizoen lag, aan de verwondingen overleden. gehangen. Den laatsten tijd heeft 't echter aanleiding tot moeilijkheden en weliswaar hebben de verdachten op den dag, waarop procesverbaal is opgemaakt, de varkens iets langer dan twee uren laten hangen, doch zij zijn van meening, dat de opzichter dc wet te ruim opvat. De kern van het vraagstuk komt hierop neer, dat een uitspraak moet worden gegeven op de vraag: be hoort het doorhakken van de var kens tot het slachten? Pleiter zette uitvoerig uiteen, dat het. doorhakken naar zijn meening geen verhand houdt met hot slachten, doch mot het keuren. Hij meende, dat hier sprake is van een rechtsonzekerheid. Deze kwestie dient eens uitgemaakt te worden. Pleiter concludeer de tot vrijspraak subs. ontslag van rechts vervolging. De kantonrechter zal 3 Maart a.s. schrif telijk vonnis wijzen. Een maand gevangenisstraf te gen den schrijver geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam zette gis teren de behandeling voort van de straf zaak tegen een bedrijfseconoom die zich te verantwoorden heeft wegens smaadschrift. De rechtbank bad verdachte vrijgesproken. doch de officier van Justitie, die twee maanden gevangenisstraf bad geëischt. kwam van dit vonnis in appel. Dr. van Ledden Hulsebosch weer in touw. De verdachte is getrouwd met de geschei den cchtgenoote van een handelsreiziger. De werkgever van dien handels reiziger ontving op zekeren dag een anoniemen brief, waarin den reizi ger zekere misdragingen in de schoenen werden geschoven. De ver denking viel op den bedrijfseconoom, te wiens huize de politie een schrijf machine in beslag nam. De assistent van den Amsterdamsehen politiedeskundige dr. van Ledden Hulse bosch. de heer Vietor. had het schrift van deze machine vergeleken met dat van den brief en hij had geen enkel verschilpunt ontdekt, doch wel vele punten van over eenstemming, zoodat z.i. de brief was ge schreven op de inbeslaggenomcn schrijfma chine. Verdachte hield ter zitting vol, dat hij on schuldig was. De procureur-generaal echter requireerde een maand gevangenisstraf. Wat bleek? Het Hof wees op 27 Januari een interlo cutoir arrest. Naar het oordeel van het Hof was het onderzoek niet volledig, zoodat gis ter nog eenige getuigen werden gehoord. Het bleek, dat verd. ruzie had met den handelsreiziger over de toewijzing van dc kinderen uit het eerste huwelijk van zijn verd.'s vrouw, die vroeger met den reizi ger was getrouwd. De directeur bij wicn de man waarover in den anoniemen brief werd geschreven in dienst was, vertelde, dat hij den brief had ontvangen, hii had den reiziger bij zich geroenen. dorh gevolgen had het epistel niet gehad, daar hii er geen waarde aan hecht te. Op de vragen van den president mr. Joh. M. Jolles, hield verdachte zijn onschuld vol. „Ik heb het niet gedaan en ik heb 't ook niet laten doen Al verdachte is dat nu eenmaal niet mogelijk, doch ik zou gaarne onder cede verklaren, dat ik dezen vüilen ano niemen brief niet heb geschreven!" Pres.: „U moet niet zoo „edel" doen. Toen ii dc anonieme brief in handen kreeg hebt u toch maar afschriften van dien „vuilen brief" gemankt en aan kennissen van den reiziger gestuurd. Zelfs aan diens zoon van 18 jaar stuurde u afschrift!" De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh persisteerde bij zijn eisch: een maand ge vangenisstraf. Mr. dr. Benno j. Stokvis eischte namens de beleedigde pnrtii oen schadevergoeding van f 1.Hij deed daarbij uitkomen, dat bet ziin cliënt uitsluitend om moreele sa tisfactie te doen is. Het arrest werd vastgesteld op 3 Mrt. a.s. Verdachte lot f 1000.boete ver oordeeld. De Amsterdamsche kantonrechter mr. I. van Crevold veroordeelde gis teren een 44-jangen Duitschen tech nicus wegens overtreding van het radio reglement lot f 1000.— boete subs. 30 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had twee we ken hechtenis gevorderd. Verdachte zou de Londensche rubber koer sen uitgezonden door Reuter en het pers bureau Vnz Rins hr>hb«u opgevangen en doorgegeven aan zijn cliënten, commission- nnirs en bankiers. Verd. hield ter zifting vol. dat hii onschul dig was, hij heweerde de koersen te krib gen van een bevriende bankrelatie, wier naam hii n'et wilde noemen. De door don verdediger aangevoerde nie tigheid der dagvaarding, omdat de feiten niet voldoende duidelijk zouden zijn om schreven, verwierp do kantonrechter. Uit bet vooronderzoek was het verd. vol doende duidelijk geworden, waarvan hii be schuldigd werd. zoodat zijn verdediging nipt werd geschaad. De kantonrechter achtte het tenlaste ge legde feit zeer ernstig, verd. heeft niet ge schroomd van belangrijke kosten, die ande ren zich getroosten, zeif te profiteeren zon der eenigo opoffering zijnerzijds. UIT ONZE OOST Bandjirs in de Vorstenlanden Zestien inheemschen verdronken. In de Vorstenlanden hebben Bandjirs van de Saragan-rivier verschillende kampongs onder water gezet. De suikerfabriek Karta- soera is naar de N.R.Crt. meldt, niet te be reiken. Er hebben geen persoonlijke onge lukken plaats gehad. Verder wordt nog gemeld, dat ook de Solo-rivier is overstroomd. Bij een over vaart in het district Tawangsari is de veerpont omgeslagen. Vier menschen kon den den oever bereiken, zestien inheem- schen worden vermist. Op verboden terrein Zij schetsten het nieuwe vlieg veld te Batavia. Voor den landrechter te Batavia hebben gisteren terecht gestaan de Japanners Ilat- toii en Sutoh, employé's van een Japansch warenhuis te Batavia. Beiden werden eeni go dagen geleden betrapt door een onder wijzer, den heer Quist, bij het vervaardi gen van een schctstcckcning van het nieuwe vliegveld. Beiden zijn, aldus de N.R.Crt., beboet met tien gulden wegens het zich bevinden op verboden terrein. Moeder zag het gebeuren. Gistermiddag te ongeveer vijf uur is in de Stumstraat een ernstig ongeluk ge beurd. Juist nadat een tramwagen van lijn 10 was gepasseerd, wilde het 5-jarig jon getje J. A., wonende in die straat, den rij weg oversteken, waarbij het kind waar schijnlijk niet op hot verdere verkeer heeft gelet. Want nauwelijks had het eenige passen gedaan, of het werd door een uit de andere richting komenden tramwagen ge grepen, met het gevolg, dat bet onder den baanschuiver terecht kwam. De verwondin gen waren zoo ernstig, dat de knaap vrij wel onmiddellijk moet zijn overleden. Na opvijzeling van den tramwagen is het deer lijk verminkte lijkje door den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de moeder van het kind vanuit, haar woning het vreeselijk ongeluk zag gebeuren. Dalende renten 2Va pet. provincie Nrd. Holland. Naar wij vernemen zullen de Incassobank, dc Nederlandsch-Indisehe Handelsbank. Pierson en Co., Banque de Paris et des Pays Bas, R. Mees en Zonen, Heldring en Pierson, binnenkort de inschrijving open stellen op ca. f 14.000.000, 2Vjj pet. Obliga- ticn Noord Holland met oen achtjarigen looptijd, benevens ca. 135.000.000,S^pct.obli- gatiën Noord Holland, met een looptijd van ca. 30 jaar. Zuiver drinkwater voor Egyptenaren Een driejarenplan. Het Egyptische kabinet heeft een plan voor plattelandshervorming goedgekeurd, waarvan een der voor naams te doeleinden is zuiver drink water te verschaffen aan ruim 1000 dorpen met ongeveer G.7H0.000 in woners. Bit is ruim een derde deel van de geheele bevolking des lands. Het plan dat is opgesteld door den minister van openbare gezondheid zal een uitgave evereischen van on geveer een millioen pond sterling en zal in drie jaren tijds worden uitgevoerd. Nandoe (heenreis) Buizerd ^terugreis} Ibis (heenreis) Pelikaan (terugreis) Torenvalk (heenreis) Gier (terugreis) Reiger (heenreis) Vertrek van Allah, 17 Febr. Athene 17 Febi| jAlex. 17 Febr. |Band. 16 Febr. jA'dam 17 Febrj jcand. 17 Febr. Ja'dam 19 Febr.J Aankomst to Bangk. 17 Febr A'dam 17 Febr Basra 17 Febr, Penang. 16 Feb, Napels 17 Febi Singap. 17 Febi Al Capone geestesziek Het Amerikaansche Departement van Ju stitie heeft thans bevestigd, dat Al Capone de beruchte figuur uit dc onderwereld van Chicago, in de gevangenis van Alcatraz lijdt aan een geschokten geestestoestand, maar dat dit in geen enkel opzicht het ge volg is van zijn opsluiting. Thans ook kinderaftrek bij loon belasting vervallen. In een circulaire heeft de Duit sche Rijksminister van Financiën erop gewezen, dat voor Joodsche kinderen geen kinderaftrek meer de loonbelasting zal worden toe gestaan. In verband hiermede is thans bepaald, dat werknemers, op wier belastingbijet Joodsche kinderen zijn aangegeven, ver plicht zijn, zonder voorafgaande uitnooai- ging hun bclastingkaart bij de gemeente administratie van hun woonplaats ter rec tificatie, d.w.z. voor het laten schrappen der kinderen, in te dienen. Wanneer ecu werknemer aan deze verplichting niet vol doet. moet de rectificatie van ambtswege geschieden. Voor do tengevolge hiervan te weinig betaalde loonbelasting kan slechts de werknemer en niet de werkgever ver antwoordelijk worden gesteld. Deze verant woordelijkheid bestaat ten opzichte van de loonbelasting, die voor het. tijdsverloop tus- sclicn 1 Januari 1938 en de rectificatie van de belastingkaart te weinig werd betaald. Van een navordering zal echter worden af gezien zoo verneemt de Frankfurter Zei- tung wanneer de werknemer dc rectifi catie ten laatste op 2S Februari 1938 doet plaats vinden. De finantieele. lasten, die op de Joodsche gezinnen worden gelegd, worden thans met den dag verzwaard, Nadat eerst de kinderaf trek bij het. bepalen van schoolgeld is ver vallen verklaard, heeft men thans een zelf de regeling voor de loonbelasting ingesteld. Deze maatregelen gaan paralel met dc uit schakeling dor Joden uit het bedrijfsleven. Al te gehoorzaam 1 Een eigenaardig geval van dienst weigering. Veertien dagen geleden heeft de Haar- lemschc rechtbank een eigenaardig geval van dienstweigering behandeld. Terecht stond de 18-jarigë H. van der C. uit Haar lem, omdat hij geen aangifte had gedaan voor de inschrijving voor den dienstplicht en ook geen gevolg had gegeven aan de op roep om voor den keuringsraad te verschij nen. Verdachte verklaarde dat zijn ouders hem dit hadden verboden. Het O.M. requireerde f 100 boete. De verdediger, mr. P. Tideman, wees in zijn pleidooi op enkele tegenstrijdigheden in dc wetgeving. Volgens het Burgerlijk Wetboek moet de vader dc ouderlijke macht over zijn minderjarige kinderen uit oefenen. Op grond hiervan heeft hij dus het recht ziin zoon te verbieden aangifte te doen voor den dienstplicht. De dienstplicht wet eischt van den zoon evenwel dat hij wel aangifte doet en bevat geen uitzonde ringsbepaling ten aanzien van dc gehoor zaamheid aan de ouderlijke macht. De rechtbank wees gister vonnis en legde den zoon f40 boete subs. twintig dagen hechtenis op In het. vonnis overwoog zij, dat de zede lijke plicht der minderjarige kinderen om hun ouders te gehoorzamen zijn begrenzing vindt in maatregelen en wetten .van pu blick rcchtelijken aard. Is de afstand tusscheA deri* ult^rstep. zijkant van uw auto eri de buitenzijde van het koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want ln dat geval hebt u Stads- of Spatbordlampjes noodig. Rijbewijs voor drie jaar ingetrokken Automobiliste reed op groep schoolkinderen in. Op 18 September van het vorige jaar is een automobiliste uit Vlaar- dingen, mevrouw R. de V., die geen rijbewijs had en onder toezicht reed van oen heer van der M., even eens uit Vlaardingen, op den Hee- reweg te Heemstede op een groep schoolkinderen ingereden, toen zij bij het passeeren van een andere auto haar tegenwoordigheid van geest verloor. Zeven kinderen wer den gewond, waarvan drie vrij ernstig. Het O.M. had veertien dagen geleden, zoo wel tegen de vrouw als tegen van der M. f50 boete geëischt. De Haarlemsche rechtbank deed gisteren uitspraak en veroordeelde mevrouw de V. tot f50 boete, benevens een voorwaarde lijke hechtcnisstraf van een maand met drie jaar proeftijd, met de bijzondere be paling, dat zij gedurende dien tijd geen auto mag besturen. De heer van der M. werd vrijgesproken

Schager Courant | 1938 | | pagina 2