Het gerestaureerde Zijper Raadhuis it L DOUWE EGBERTS Meet comfort voor het publiek INGRIJPENDE VERBETERINGEN. Van hoe 'ingrijpende beteekenis cle verbouwing van het Raadhuis van de Zijpe voor den gemeentelij kiem dienst en de burgerij is, beseft men eerst goed als men den ouden toe stand met dien van nu n& de restauratie vergelijkt. Vroeger alle zaken van den dienst, dus' ook al het personeel in één lokaliteit on dergebracht, waartoe het publiek door een simpele deur toegang verkreeg en dan, staande voor de beruchte „toonbank" te woord werd gestaan. Werkloozen die om steun kwamen, paartjes in ondertrouw, inenschen die voor de meest formeele èn de meest delicate aangelegenheden in file moesten wachten; een service, die, in één woord, voor dezen tijd aller-primitiefst ge- inoemd moet worden. En thans! Do gemeentenaren mogen hun entrée maken door de breede ingang, die eertijds slechts bestemd was voor burge meester en wethouders, raadsleden en per soneel der secretarie. Zij komen dan in de ruime hal, en zie daar, links, een bordje, waarop in vette letters geschilderd staat.; „wachtkamers hiernaast aan melden." Van hoeveel beteekenis is dit bordje! Wachtkamers! Ja, één voor de Secretarie en één voor die allerbelangrijkste afdeeling hiervan, Sociale Zaken! Beide afdeelingen zijn in een apart kan toor ondergebracht, door practische loket ten met de waehtappartementen verbonden. Dit is' wel het voornaamste resultaat van Üe restauratie! Ben secretaris-kamer. Een! tweede hoofdzaak is., dat de woning van den gemeente-secretaris, welke tot nu ■toe heel „huiselijk" in het raadhuis was gebouwd, nu is omgeschapen in eenige onontbeerlijke ambtsvertrekken: een bur gemeesters- en een secretariskamer. Het do mein van den heer J. A. de Boer wordt o. m. voor huwelijksvoltrekkingen en verga deringen van commissicn gebruikt en wat het terrein van Mr. Breebaart betreft, dit is aiu op een wat prettiger wijze toegankelijk' geworden dan voorheen! We kunnen het ons, sinds het gemeen tebestuur gisterochtend op een persconfe rentie de nieuwsgierigheid van ons, pers- muskieten, bevredigde, haast niet meer in denken, dat men vroeger, om den burge meester te spreken, zich begeven moest door een opslagplaats van levens middelen! Tusschen groote pakken braad vet, voor distributie bestemd en enorme blikken conserven baande men zich een weg, teneinde in het heiligste der Zijper heiligdommen te worden binnengelaten! Thans behoort dit merkwaardige, eigen lijk niet eens zoo onappetijtelijke traject tot het verleden! De „provisiekamer" annex ar chief leverde de ruimte voor de twee nieu we wachtkamers. Naar behooren kunnen thans de verschil lende en voor een centrum-raadhuis als het onderhavige, zoo talrijke onderdeelen van den dienst iunctionneeren. Ten gerieve voor al van het publiek, dat sinds 11 Februari j.1. geniet van een comfort, waarover Mr. Bree baart zoo kenschetsend zeide: We zouden niet weten hoe het beter moest!" Gaan we nu wat nauwkeuriger in op de aangebrachte veranderingen. De geheele benedenverdieping (boven bleef alles intact) en het trappenhuis heb ben nieuwe verf en nieuw behang gekregen. Crème en groen zijn de hoofdkleuren. Wij ■zagen ook diverse betimmeringen door een modern vcrfprocedé gemetamorphoseerd. Nieuwe lampen en vloerbedekking (keu rige tegels in hal en wachtkamers), lo ketten met. indirecte verlichting vallen ter stond op. Dan zien we de nieuwe automati sche telefoontoestellen (krijgt Zijpe aanslui ting, dan is men paraat!), en in de bovenhal, een bei-systeem, waardoor alle lokaliteiten gemakkelijk te alarmeeren zijn, vooral do sirene vanuit de raadszaal, die 'n oogenblik iVoor ons in werking gesteld wordt, lijkt een De eerste zitting van B. en W. in de gerestaureerde burgemeesterskamer. handig instrument om den bode te waarschu wen, overal waar hij in het gebouw mag zijn. Conciërge aangesteld. Vermelding verdient een speciale keuken, ter beschikking van de pas aangestelde en in het raadhuis wonende conciërge. In de „bijkeuken" vinden we thans de pakken braadvet, etcetera. De leveranciers van deze distributie-artikelen verkrijgen door een speciale, deur toegang tot de opslagplaats. Centrale verwarming. Centrale verwarming is door het geheele gebouw aangelegd. In harmonischen stijl zijn de crème-kleurige kachels uitgevoerd. Ambtswoning gem-secretaris. Zooals bekend, heeft de heer de Boer een afzonderlijke ambtswoning gekregen; we namen even een kijkje en constateerden, dat ook dit huis modern geoutilleerd is. Kosten. Mr. Breebaart heeft ons zeer welwillend nog enkele mededeelingen verstrekt. Wat de kosten der restauratie betreft, deze bedragen naar voorloopige taxatie, f 3200, terwijl de nieuwe ambtswoningen van burgemeester en gem.secretaris tesamen f 23000 kosten, voor welk bedrag een leening ad 3.5 pet. met een looptijd van 50 jaar is aangegaan. Het plan tot verbouwing ondervond, naar de burgemeester mededeelde, indertijd bij de Provinciale Griffie, geen enkel bezwaar, ter wijl het in den Raad met algemeene stem men werd aangenomen. Half Öctober begon men met de restauratie.' De pui van het raadhuis krijgt van dit voorjaar nog een beurt. Een commissie-van-drie uit den Raad ge kozen, nl. Mevr. VriesmanSlot en de hoe ren Doedens en Jansma, diende bij den ver bouw van advies. De architect, is de waarnemend gemeente- opzichter, de heer C. de Leeuw, 't Zand; aan nemer de heer Plevier, Schagerbrug. Het schilderwerk was toevertrouwd aan den heer Renooij, Schagerbrug, stoffeerder is de heer Fumans, 't Zand; de centrale verwar ming werd aangelegd door de fa. Wolter én Dros, Amersfoort, terwijl de heer .Tan Meijer, Schagerbrug, de clectricitcit verzorgde. Allen hebben eer van hun werk. Na afloop van de eerstvolgende raadszitting zal het gerestaureerde gemeentehuis offici eel worden ingewijd. Een woord van lof voor de wijze, waarop het Zijper gemeentebestuur door den ver bouw van het raadhuis het mogelijk heeft gemaakt, om den dienst aan cle eischen des tijds aan te passen, is hier zeker op zijn plaats. De cijfers van den tuinbouw-export in Ja nuari zijn nog weinig moedgevend. Was de vraag uit het buitenland aanvankelijk vrij bevredigend, door het aanhoudend zachte weer, verslapte die, in het bijzonder voor kool, wat weer doordraaiende in zeer be denkelijke mate tengevolge had. De totale Januari-export beliep 24.512.000 Kg. ter waarde van f 2.317.000, legen 26.319.000 Kg. voor f 962.000 in Jan. 1937, zoodat de hoeveelheid met 7 pet. daalde en de waarde met 141 pet. steeg. De abnormale stijging van de waarde is bijna uitsluitend te dan ken aan de abnormaal liooge prijzen- dei- uien, zoodat deze verhooging geen maatstaf oplevert voor een algemeen oordeel. Ook voor de koolsoorten is een stijging te consta- teeren, cloch als men let op de geringe hoe veelheden en de abnormaal lage waarde van den uitvoer in Januari,zeggen de verhoo gingen maar heel weinig. Zoo bedroeg de uitvoer van witte en gele kool in do laatste Januarimaand 3.058.000 Kg. voor f 107.000, tegen 1.023.000 Kg. voor f 20.000 in dezelfde maand van 1937. Aan roode kool wcrcl in Januari 193S nog 1.856.000 Kg. ter waarde van f 112.000 geëxporteerd tegen 1.420.000 Kg. voor f 36000 in dezelfde maancl van '37. De uitvoer van bloemkool bedroeg de laat ste maand 290.000 Kg. voor f 34.000 tegen 611.000 Kg. voor f 33.000 in Jan. 1937. En nu de uien! Van dit product werden in Jan. 1937 nog 20.007.000 Kg. voor 1 441.000 uitge voerd, doch in dezelfde maand van 1938 slechts 11.777.000 Kg., doch voor... f 1.326.000. De gemiddelde exportwaarde van uien be droeg dus in Januari 1937 per 10.000 Kg. slechts f 220, nu f 1126! Met betrekking tot het land van uitvoer zij meegedeeld, dat naar Duitschland 4709000 Kg. voor f 489.000 werd geëxporteerd tegen in Jan. 1937 nog 1.801.000 Kg. voor f 227.000. Voor Engeland waren deze cijfers 11.290.000 Kg. voor f 1.227.000 en 17.555.000 Kg. voor f 528.000. De uitvoer van zuurkool heeft 244.000 Kg. voor f 17.000 bedragen; in dezelfde maand van 1937 waren die cijfers 161.000 Kg. voor f 9000. Andere versche groenten vermeldt de sta tistiek voor Jan. 1938 met 4-69000 kg. voor f 27.000 tegen 566000 Kg. voor f 30.000 het vorige jaar. Maximum factuurprijzen. De maximum factuurprijs voor den uit voer naar Duitschlandvoor witte kool is verhoogd van f 3.50 op f 4.50 per 100 Kg. en die van gele kool tot hetzelfde bedrag. Er is nog weinig kool naar Duitschland uitge voerd, wat tot gevolg heeft, dat het voor sluitkool beschikbare betalingscontingent nog slechts in betrekkelijk geringe mate is aangesproken. Dat beteekent, dat nog een belangrijk' bedrag voorhanden is. Als men nu in Duitschland de Langendijker kool noodig krijgt, er niet meer buiten kan, dan is er kans, dat de voorraden, die er hier aan sluitkool nog zijn, tegen bevredigende prij zen kunnen worden verkocht. Er is echter heel wat kool, die van zwakke kwaliteit, is, en welker aflevering aan een bepaalden tijd is gebonden. Het weer spreekt in dezen bo vendien een ernstig woordje mee. De voorraad stapelproducten. Bij de laatste inventarisatie van den ge- schatten voorraad stapel producten is geble ken, dat aanwezig waren 909 wagens (van 10.000 Kg.) roode kool, 1077 w. gele, 1137 w. Deensche witte, 33 w. uien en 75 wa gons peem, of totaal 3231 w. Bij de eerste inventarisatie op 6 Dec. 1.1. waren deze cij fers resp. 1670, 1901, 21S3, 243, 169, totaal 6166 w., zoodat de vermindering resp. be draagt 761, 824, 104G, 210, 94. totaal 2935. Toen in 1937 de inventarisatie in Febr. plaats vond, waren er resp. 1457, 1188, 1650, 618, 1SS, totaal 5101 wagens. Uit een en ander blijkt, dat roode kool sinds de inventarisatie van Dec. '37 is ver minderd met 45 pet., gele kool met 43 pet. en Deensche witte met 48 pet. Van de laatste is de vermindering dus het. grootst. Jammer genoeg moet deze vermindering niet worden toegeschreven aan den ruimen afzet, doch aan de omstandigheid, dat zij is aangetast door de „stip", een zickle, die, als ze in vrij ernstige male voorkomt, de kool zoo goed als waardeloos maakt. Wat den afzet betreft, ging het met roo de kool beter. Aangezien echter, wegens de ongunstige teelt, de voorraad al gering was, is het te begrijpen dat er niet veel meer van deze koolsoort is: 900 wagens tegen Kijkje in de secretarie, zooals deze er na de verbouwing uitziet. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK 1457 op denzelfden datum van 1937. De vermindering van gele kool is het geringst. Dit is voornamelijk toe te schrij ven aan de slechte prijzen die voor dit product zijn besteed. Aanhoudend winter weer is voor cleze koolsoort, ter bevorde ring van een prijsstijging, zeer noodzake lijk. Zeer opvallend is de geringe voorraad uien, n.1. 33 wagons, Legen 618 bij dezelfde inventarisatie van 1937. Dit is geenszins te verwonderen, daar den geheelen winter buitengewoon hooge prijzen voor dit pro duct zijn besteed, zoodat de meeste telers zoo goed als alles hebben verkocht. Wat te begrijpen is! Al waren de prijzen van de peen niet zoo buitengewoon hoog, ze waren goed. Hieraan is het toe te schrijven, dat er weinig voorraad meer is. Van 1930 tot 1938 waren de voorraden stapclproductcn bij de telling van Febr. achtereenvolgens: 6200, 3500 GS00, 4100, 3200, 3800, 1200, 4300, 3123 wagons. Uitvoer Controle Bureau (U.C.B.) Het U.C.B. heeft zijn jaarverslag over 1937 gepubliceerd. Het wijst op den nog steeds slecht gaanden toestand in den tuinbouw. Volgens dit verslag is er geen reden om de toekomst pessimistisch te be zien. „De geschiedenis leert, dat perioden van vrijhandel en protectie elkaar regel matig hebben afgewisseld en ook op dit gebied zal de zon wel weer eens doorbre ken, al zien we reikhalzend uit naar het oogenblik, waarop de gebondenheid van het internationale ruilverkeer zal worden op geheven." Herinnerd wordt aan het ernstig verlies, dat het Bestuur leed door het over lijden van den heer P. Slot te Broek op Langondijk. Het aantal leden bedroeg poé 31 Dec. 1.1.: 79 veilingen en 80 exporteurs (v. j. resp. 79 en 86). Voor het U.C.B. is 1937 een zeer belang rijk jaar geweest; voor het eerst werd n.1. een vol jaar gewerkt met de verplichte con trole oi> den uitvoer van de voornaamste producten van onzen tuinbouw. Bij de controle der verschillende tuin bouwproducten werden de veilingen volle dig ingeschakeld dw.z. vóór het veilen wer den de producten gekeurd aan de hand van de verschillende minimum-eischen, zoodat exporteurs veelal vóór het koopen konden beoordeelen of de verschillende partijen al dan niet voor uitvoer konden worden toe gelaten. Behalve voor deze vóórkeuring verstrekten de veilingen tevens voor de goedgekeurde producten verklaringen of certificaten, terwijl op den geheelen gang van zaken door cïe U.C.B.-controleurs con trole werd geoefend. De controle is een succes geweest, wat voor een niet gering gedeelte te danken js aan de groote mede werking, welke van de veilingen werd on dervonden. Dat de saneering van onzen tuinbouw- export geen overvloedige weelde was, blijkt wel hieruit, dat alleen wegens onderwicht en „oneerlijke" verpakking duizenden colli moesten worden afgekeurd bij aanbieding aan het uiteindelijk middel van vervoer, terwijl vanzelfsprekend afkeuringen we gens kwalitatieve afwijkingen veelvuldig voorkwamen. Gemeend wordt, dat in 1937 een eerste noodzakelijke stap is gedaan op bet pad, hetwelk leidt naar een verbeterde afzet mogelijkheid en wordt geconstateerd, dat, met betrekking tot de uien, Nederland aan de spits staat in vergelijking met onze bui- tenlandsche concurrenten. Het streven van het UC.B. is, dit ook te bereiken met groen ten en fruit. Naast de wettelijk geregelde controle bleef de vrijwillige controle, zij het in minder be langrijke mate dan voorheen, nog de aan dacht vragen. Zoo werd voor de bloemkool uit Noordholland verladen, nog veelvuldig van het U.C.B.-merk gebruik gemaakt. Af gegeven xijn 550.675 labels, waarvan 475.425 aan veilingen en 75.250 aan exporteurs. Cer tificaten van oorsprong werden afgegeven 21.116 stuks. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... SINT PANCRAS Raadsvergadering. De agenda van de raadsvergadering op morgenmiddag te 2 uur luidt aldus: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel oprichting vrijwillige brandweer. 3. Verzoek P. Volkers grasgewas Twuijver- weg 1938. 4. Vaststelling kohier hondenbelasting '38. 5. Raadsbesluit tot bepaling kosten per leer ling O. L. school 1938. 6. Voorstel aanvulling politieverordening met het verbod tot liet zich bevinden op stoepen enz. van woningen. 7. Voorstel tot aankoop van grond van Mej.» Wed. S. Duif, en B. en W. te machtigen tot stichting van een woning voor het hoofd der O. L. school. 8. Benoeming schoolschoonmaker per 1 April a.s. wegens gevraagd eervol ont slag van den heer C. Oukes. Alphabetische voorbracht: P. Volkers, C. Zeeman. 9. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbe stuur 1937. Voorstel B. en W. tot, toevoe ging aan het Burgerlijk Armbestuur van een administrateur en hiervoor aan te wijzen den ambtenaar ter secretarie, en dezen den titel te verleenen van ambte naar Ier secretarie, tevens administrateur van het Burg. Armbestuur, en het sala ris van dezen te verhoogen met f 50. W1ERINGERWAARD „Ik verwacht 't geluk". De afdeeling Wieringerwaard van den Bond van Boerinnen e.a. plattelandsvrou wen vergaderde bij den heer Breed. Na enkele huishoudelijke besprekingen hesprak mej. v. Vuuren het hoek „Ik ver wacht 't geluk" van Ali v. Wijhe Smeding. Na in korte trekken de hoofdinhoud te hebben besproken, las zij verschillende fragmenten uit dit mooie boek voor hetgeen de niet al te talrijke bezoekers zeer wist te boeien. BERGEN Een goed geslaagde tentoonstel ling en veel belangstelling. In de kunstzaal Boendermaker aan den Loudelsweg werd Zaterdagmiddag onder groote belangstelling een tentoonstelling ge opend van aquarellen en teekeningen van diverse Bergensche schilders. De heer Matthieu Wiegman leidde deze tentoonstelling met, een enkel woord in. Spr. schetste welke plaats de Berger school in nam in de hedcndaagschc kunst en wees er op, hoe de heer cn mevr. Boendermaker zich altijd als mensch tegenover den kunste naar hadden gedragen. Spr. wees er op, dat hier meest wit en zwart te zien was, maar wit en zwart hebben ook kleur. Omdat het wit, witter is dan wit en het zwart, zwarter dan zwart. En een ander middel aldus de heer Wiegman heeft de kunstenaar niet. De teekening noemde spr. het grond plan, maar in de schilderij wordt dit grond plan vleesch, aldus eindigde spr. zijn in leiding. Er waren ruim vijftig inzendingen en het zou ons (e ver voeren deze alle aan een be spreking te onderwerpen. Les Geotel, die men den grondlegger der Berger school kan noemen, was vertegenwoordigd met een tiental teekeningen en aquarellen, uit zijn Beiersche-^ en Beemsterperiode. No. 10 „Man en Vrouw" vooral was zeer mooi, uitdruk kingsvol cn prachtig getroffen. Van Matthieu Wiegman zagen wij eenige stukken geborduurd op het stramien van den godsdienst, waarvan vooral de verdrij ving uit het paradijs bijzonder de aandacht trok. Cornot. heeft geëxposeerd met prachtig suggestief werk; forsch en raak. Vooral het kijkje op Oudorp was zeer goed getroffen. Wim Schumacher trok vooral de aan dacht door een mooie naaktfiguur, terwijl Germen de Jong een fraaie bloemenstudie exposeerde, met mooie, teere kleuren. Ook van Le Fauconier hangen er eenige zeer goed geslaagde aquarellen. Deze tentoonsfelling, welke zeker een be zoek ten volle waard is, blijft lot half Maart geopend en is voor een ieder gratis toegan kelijk. Dinsdag 22 Februari 1938 Tweede blad Uit onze omgeving Uitvoer van tuinbouwproducten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5