W Jf WEK DE GAL IN UW LEVER OP Langendijker Groentenveilingen Opa Pater wordt 100 jaar Arrondissements rechtbank te Alkmaar OUDE NIEDORP Terug naar het tijdperk van de korenmeten-ha ardkoelfienl" „En Opa, hoe voel Je Je nou, dat Je 2 Maart 100 jaar gaat worden, vroegen we den ouden heer, die natuurlijk op 't oogen- blik de „groote" man van Oude Niedorp is. „Nou, dat gaat nogal', was Opa's ant woord. Opa keek ons eens aan en ging wat rechterop in zijn bed zitten, want voor den aanstaanden jubilaris, die overigens nog •bést „bij den tijd" is is het ledikant in een vriendelijke tuinkamer zijn wereld gewor den langzamerhand. ,,'t Is anders niet meer zooals vroeger hè? Toen haden we nog geen vliegmachi nes. Maar zou het vroeger zooveel heter zijm geweest?" Ja, dót wist opa eigenlijk niet, maar wel wist hij, dat de iwenschen vroeger veel armer waren, en dat roggebrood met spek al een heele weelde was. „Een skrapie butter" zei Opa, maar je bleef evengoed gezond. Bruine en witte boonen, die aten ze veel meer dan tegenwoordig. Opa's va der was visscherman, dus een „vischje viel oftig van 't blok!" Korenmeien haardkoeken die had opa veel gegeten, en moeder kon zc toch zóó lekker bakken, ja, dat wist hij nog héél goed. We waren werkelijk even stil, als we een honderdjarige, die al van veel dingen om zich heen afscheid heeft moeten nemen, nog over zijn moeder hooren praten Een kwartje per dag verdiende Opa Pater, toen hij als 12-jarige jongen z.,,11 eersten dienst kreeg bij Kees Dekker aan de Winkelder Weere. Ja, zei de jubilaris, veel was 't niet, maar de man had ook niet meer. Later, werd het achttien stuivers in de week mét, de kost bij Luitje Boots aan de Molenkade. „Maar die heb jij niet meer gekend," vond Opa „en de molens zijn ook weg." Maar tóch, opa vond niet, da* bij thuis ooit armoe geleden had, want er waren er ook, die kregen niets an ders dan paardenhoonen, dagen achter el kaar Kachels waren er niet, wel een vuurpot, maar dan moest je je af en toe maar eens omdraaien, want dan was je van achteren koud en van voren warm... Opa's vader was 91 geworden, vertelde Mevr. Blokker, zijn dochter waar Opa nu al bijna 25 jaar een vriendelijk tehuis vindt, POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 21 Febr. '38). Alkmaar. ZE LIET ZICH MEEPIKKEN. Als eerste verdachte moet terecht staan, Hendrik P., wonende te Alkmaar, die op 26 Augustus aldaar een belastingplaatje had weggenomen, toebehoorende van Mej. Over- eem. De politierechter, Mr. A. M. Ledeboer vindt dit een vreemde geschiedenis. Jullie waren uit naar een kermis in den Beemster niet waar? Verd.: We waren met z'n vijven uit: toen hebben we twee meisjes in een auto meege nomen. Politierechter: Eén zat er zeker voor bij den chauffeur en de ander achter op de knieën van een van je vrienden. Dat meisje had een taschje en een van jullie had de groote onbescheidenheid dat taschje te ope nen. Verd.: Ik bob geen taschje gezien. Maar 's avonds hij het schoonmaken van de auto vond ik een belastingmerk. Politierechter: Drink je wel eens bier? Verd.: Nooit! Politierechter: Geen Pilzner, geen Lager en ook geen Bockbier, als het er is? Verd.: Nee, ik drink alleen wel eens een klare. Politierechter: Ééntje maar? Verd.: Ééntje. Politierechter: Dat is een uitzondering. Gehoord wordt dan mej. M. Louter, wo nende te Lutjebroek. Politierechter: Je bent meegepikt niet waar? Get.: Ja. Politierechter: En liet Je Je zoo maar mee pikken; dat is toch heel gevaarlijk. U kende die jongemannen niet eens. Van den geheelen rit weet get. zich niets meer te herinneren. Politierechter: Toen hoeft u toch gezien, dat een der „heeren" je taschje heeft open gemaakt en doorgesnuffeld? Get.: Dat heb ik gezien. Politierechter: Er zaten twee belasting- plaatjes in niet waar en één heb je terug gekregen. Get.: Ja. één is weggebleven. Get. J. II. Wiggers, reclasseeringsambte- naar, zegt dat verd. uit een net gezin komt. Hij heeft al eens meer gestolen, maar die zaak is toen niet vervolgd. De moeder weet geen raad meer. De officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De officier wil het jongemensch gevoelig aanpakken, om nog iets van hem te maken. Spr. eischf daarom een gevangenisstraf van zes maanden, waar van 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 mnd. voorwaardelijk, met een nroeftijd van drie jaren en opneming in de Mariahoeve en on- middelliiko gevangenneming. De politierechter veroordeelt verd. con form den cisch van den officier en hg""" dien onder het toezicht stellen van e°" zinshoofd voor den tijd van één jaar. Den Helder. BIJ DEN KEEL GEGREPEN. Verd. R. W.. die niet "erschenen is. wo ,U ervan beschuldigd een zekeren G. Bakker 11 dus het oud worden zit in de familie. We vroegen nog iets over Opa's levensloop. Met Poot zouden wij hiervan kunnen schrij ven: „Hoe genoeglijk rolt het leven eens gerusten landman's heen, want opa's leven is kalm verloopen, de levensloop van een taaien, nuchteren Westfries, die zich van boerenknecht opwerkte tot bedrijfsbeer in den IJpolder en later eigen hoer werd. Vroeg op, vroeg naar bed, niet. drinken, weinig rooken, hard werken, dat is opa's recept geweest om zoo oud 'te worden, om sinds onheuglijke jaren de eerste honderd jarige in de buurt te zijn. De nakomelingschap is niet zoo groot als men zou denken, van de vijf kinderen le ven er nog 4, er zijn 8 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. De tallooze ansichten aan den wand van Opa's kamer bewijzen, dat de familie den ouden haas niet. ver geet. Toen opa 91 jaar was, heeft hij nog longontsteking gehad, maar zijn ijzeren ge stel hielp hem er bovenop. Na dien tijd heeft hij van ernstige ziekten geen last meer, gehad. En zoo leeft opa Pater zijn laatste levens dagen, in zijn eigen kleine wereldje, met nog voldoende geestvermogens om plezier in het leven te hebben, na een gezegenden tijd van hard werken, omringd door de goede zorgen van dochter en schoonzoon! Het zal hem, bij leven en welzijn op den 2en Maart, den grooten dag, niet aan belangstelling ontbreken! aldaar opzettelijk bij den keel te hebben ge grepen. Politierechter: Is het waar, dat de verd. je op 19 Dec. op den grond heeft geworpen, je daarna hij den keel heeft gegrepen en je ernstig heeft verwond? Get.: Ja zeker, dat is na een twist gebeurd. De officier van justitie eischt een geld boete van f 20, subs. 10 dagen. De politierechter veroordeelde verd. bij verstek conform den eisch. Wieringen. OM Z'N BROER TE HELPEN! Verd. R. J., wonende te Wieringen, moet terecht staan, omdat hij een zeker N. Met selaar een slag in het gezicht heeft gegeven. Verd. erkent het feit, maar vertelt dat hij het deed om zijn broer te beschermen, die door twee man werd aangevallen. „Twee te gen één is geen manier!", meent verd. Get. N. Metselaar, kruidenier te Den Oever, als getuige gehoord, zegt, dat hij den broer van verd. niets heeft gedaan. Verd.: Hij stond bij de deur en heeft m'n broer er uit gedouwd. De Officier van Justitie noemt in z'n requi sitoir de verklaring van verd. niet aanneme lijk en eischt f10.boete, subs. 5 dagen hechtenis. Mr. Ledeboer, uitspraak doende, veroor deelt verd. tot f5.boete, subs. 5 dagen. Het lang verbeide winterweer is gekomen de verwachte prijsstijging is echter uitgeble ven de laatste dagen zelfs een stugge markt Duitschland vraagt te weinig altijd weer die uitvoermoeilijkheden de moeilijkheden voor de tuinders blijven en worden grooter actie gerechtvaardigd groote- re aanvoer aardappelen wei nig verandering in de prijzen groote aanvoer roode kool aanvankelijk iets betere prijs later weer minder idem gele kool ook Deensche witte kool goede kivaliteit. van beide voor export bestemd draait, echter ook nog een gedeelte door beste Savoye-kool brengt betere prijzen op aanvoer taaie gele goede kwaliteit groene bevredigende prijs echter weinig aanvoer grove peen goede prijzen aanvoer kleine variëerende prijzen voor kroten. re hebben dan eindelijk het weer gekre- i, waarnaar de Langendijker tuinbouwers 'l zoo lang met groot verlangen hadden uit gezien. En al mag worden geconstateerd, dat aanvankelijk iets betere, of wil men juister, minder slechte prijzen werden be steed. tot. nu toe is de stijging heneden de verwachting gebleven. Intus=ehon kan men in het Volksblad met een dikken kop al een bericht gelanceerd zien van hoogere koolpriizen, wat voor de tuinders wel wat vreemd werd aangevoeld. De laatste dagen Tex»L OM GELD LOS TE KRIJGEN. J. W. A. Z., en K. C. D., wonende te Den Helder, moeten terecht staan, omdat zij on der valsche voorwendsels hebben getracht geld los te krijgen van den gemeente-ontvan ger ten bedrage van f70.zoogenaamd om dat zij naar Duitschland wilden gaan, maar daarvoor geen geld hadden. De eerste verd. is niet verschenen. Get. A. Broekman, gemeente-ontvanger te Texel, voorgeroepen, vertelt dat hij het spel had doorzien en daarom het geld niet heeft afgedragen. Politierechter: Stel u voor, dat u het geld wel hadt gegeven; hoe komt dat geld dan terug. Geeft de Duitsche staat dan het geld weerom Get.: Hier wordt wederkeerig geholpen. De Officier van Justitie wijst er in z'n requisitoir op, dat de verschenen verd. de valsche kwitantie van f70 voor verd. Z. teekende. Mr. v. d. Feen de Lille vindt het 'van verd. Z. een allergemeenste streek; hij feeft zooveel last bezorgd, dat het een op luchting is, dat Z. van Texel weg is. Verd. heeft, daarentegen nooits iets op z'n gewe ten gehad, maar het pleit niet voor hem dat hij bereid was direct Z. te helpen. Hij kon toch zeer goed weten, dat Z. een slechte re putatie had. De Officier eischt tegen verd. Z. een gevangenisstraf van 3 maanden en tegen verd. D een gevangenisstraf voor den tijd van 'één maand. De politierechter, uitspraak doende, ver oordeelt verd. Z. tot een gevangenisstraf van 3 maanden en verd. D. tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een mnd. met een proeftijd van 3 jaren. Den Helder. EEN ONTSTELLENDE HOEVEELHEID DRANK. De volgende verd. is Jan de Gr. te Den Helder die ervan wordt verdacht in den nacht van 8 op 9 Januari aldaar een zeke ren J. F. W. Tecrink, een stomp op het ge laat te hebben gegeven. Verd. erkent het feit, doch voegt ter ver dediging hier aan toe, dat aan een en ander een woordenwisseling was voorafgegaan. De politierechter roept get. Teerink voor en vraagt dezen of verd. eerst tegen hem begon te schelden. Wij lieten hem praten en liepen door. Eenige meters voorbij het politiebureau hoorde ik iemand achter me aan loopen, ik stond stil, draaide me om en kreeg ineens een klap op m'n gezicht, waar door ik voorover viel. Politierechter: Je kwam uit een café en had dus wel wat op. Hoeveel hadt U op? Verd.: Bier, klare en cognac. Politierechter: Hoeveel ongeveer? Verd.: Dertig glazen bier; 15 klare en 10 cognac. Politierechter wijst erop, dat deze verd. een zeer, slecht gedrag heeft. De getuige A. J. de Weelde uit den Helder verklaart hetzelfde als de vorige getuige. De officier van Justitie vindt het zonden- lijstje van verd. ontstellend, 21 veroordee- lingen gedurende 30 jaren noemt Mr. v. d. Feen de Lille ontstellend. Daarbij heeft de- zo verd de laatste maal een heele drank winkel door z'n keel gegoten. De eisch luidt 2 maanden gevangenisstraf. Verd.: Ik ben nu hij het Leger des Heils en drink absoluut niet meer en gebruik geen druppel meer. De politierechter veroordeelt verd. tot één maand gevangenisstraf. Den Helder. BOT GESTOLEN. De laatste verd. C. J. D., wonende te Den Helder, moet terecht staan omdat hij het slot van een fuik heeft verbroken en uit die fuik bot heeft gestolen. Verd. erkent het feit, doch het slot heeft hij niet verbroken. Get. H. de Vries te den Helder verklaart, dat verd. 49 pond bot uit de fuik had ge stolen. Politierechter: En was het slot verbroken? Get.: Nee, het slot was nog goed; wel was het los. Politierechter: Behoorde die bot u toe? Get.: Nee, aan een zekeren Wijnschenk. De officier van justitie requisitoir nemend, wijst erop, dat verd. niet direct een schoon strafregister heeft en eischt 2 maanden ge vangenisstraf. Verd. vraagt een voorwaardelijke gevan genisstraf, als dat kan. Politierechter: Alles kan natuurlijk. Uitspraak doende, veroordeelt mr. Lede boer verdachte tot een gevangenisstraf van twee maanden. I van de week was de markt zelfs nog stug ger en kon de zeer kleine verbetering zelfs niet gehandhaafd blijven. De voornaamste I oorzaak hiervan moet, naar men ons van welingelichte zijde verzekerde, gezocht wor den, in de weinige vraag uit Duitschland. gevolg van betalingsmoeilijkheden en moge lijkheden. Als men van uit dat land wat meer belangstelling toonde, zou de markt daardoor een flinke stimulans krijgen, waar door de prijzen ongetwijfeld, ook voor het binnenland, zouden oploopen. Dat alles houdt echter slechts in, hoop en verwach ting, waarmee de portemonnaie van de tuinders niet wordt gevuld. De toestand blijft dan ook veel te wenschen overlaten en zij. die geen uien of bloembollen hebben gehad, zullen weer een schraal jaar heb ben. Begrijpelijk is het daarom, dat de tuindersorganisatics naar middelen zoeken, nm voor de rendabiliteit van de bedriiven hunner leden, wat hetere bestaansmogelijk heden te scheppen. Wij hebben on de nood zakelijkheid van een en ander uit den treu ren gewezen en telkens weer in schrille kleuren den noodtoestand van de tuinders geschetst en op de noodzakelijkheid gewezen van een meer afdoenden steun. Dat we het echter niet in alle opzichten met hel rekking tot de gevolgde striidwiize eens zijn, moet niet als een onvriendelijke daad worden beschouwd. \Ve meenden zelfs, dat vooral in den kring van de gesiochte tuinders een afwükend inzicht nog niet als contrabande werd aan gemerkt. Er werden dezp week meer aardanncls aangevoerd dftn dit de laatste weken het geval was. In de prijzen kwam echter maar weinig verandering en dus ook geen verbete- ön U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende la, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Uit onze Omgeving KOEDIJK Gymnastiekuitvoering. Zondagavond werd door de gymnastiek- vereeniging een uitvoering gegeven bij den heer Jb. Groot; de leiding berustte bij den heer Jac. Schuit. De Voorzitter, de heer Molenaar, sprak een openingswoord, waarna met de afwer king van het programma werd begonnen. Geopend werd met vrije oefeningen dooi de heeren en vervolgens zagen we de ver schillende afdeelingen aan het werk. Een en ander werd, met begeleiding door de band van v. d. Brink, correct en in vlot tem po uitgevoerd en had een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Vooral de kleintjes kregen hiervan hun deel. Na de pauze werd opgevoerd een propa- gandarevue in 13 tafereelen: ,,'t Wordt wat". Na afloop hiervan sprak nog de heer Stiif- fers, waarna de voorzitter sloot. Vermelden we nog, dat er voor dezen avond, welke uitstekend is geslaagd, een flinke belangstelling bestond. W ARMENHUIZEN Omzetcijfers. A an de veiling alhier werd verhandeld in: Januari 1938: 869.285 Kg. roode kool, 273.175 Kg. gele kool, 460.950 Kg. Deensche witte kool, 18.125 Kg. peen, 62.375 Kg. uien, 1250 Kg. bieten, 50 Kg. nep, 1650 Kg. aardappe len, 6850 Kg. Savoye kool, selderie. Januari 1937: 1.013.075 Kg. roode kool, 418.600 Kg. gele kool, 365.325 Kg. Deensche witte kool, 17.175 Kg. peen, 52.675 Kg. uien, 2300 Kg. bieten, 950 Kg. nep, 900 Kg. aard- apen, Savoye kool. 1150 st. selderie. De omzet bedroeg in Jan. 1938 f 64.293.95 tegen f 27.028.50 in Januari 1937. SCHOORLDAM NF.DERL. VEREEN. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Federatie Nrd.-Hollands Noorden. De Federatie Noord-Hollands Noorden van de Nederl. Vereen, tot afschaffing van al coholhoudende dranken hield Zondag een vergadering te Schoorldam, onder voorzit terschap van den heer Jb. Rutsen van Zd.- Scharwoude. Van de N.H.P.C. was aanwezig de heer Gerhard. Behandeld werd de beschrijvings brief van de N. Holl. Propaganda Commis sie. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer J. Kreijger gekozen mej. A. Sandstra te Spanbroek. Mej. Sandstra zal als secretaresse-penning- meesteresse van de federatie optreden. W1NKEI KNALAVOND. Zaterdagavond had in het lokaal van den heer D. A. de Bruijn alhier een z.g. „Knal avond" plaats van de Gymnastiekvereeni ging „Sparta" zulks ter herdenking van het 50-jarig bestaan dier vereeniging. Deze knalavond bestond uit een gemaskerd bal, terwijl de niet deelnemers bij de entree een muts ontvingen, welke men verplicht was te dragen, waardoor direct een feestelijk aanzien werd verkregen en de stemming er dra in was, bovendien werden nog een 150- tal priisjes beschikbaar gesteld. Tot lang na middernacht werd het feest in de keurig versierde zaal voortgezet, zoo dat „Sparta" weer op een goed geslaagde- avond kan terugzien. ring. Voor Bevelanders werd 2,30f 2.50 soms tot 2.60 betaald. Blauwe aardanpe- len brachten slechts 1.50 op. Blauwe Eigen heimers werden verkocht voor f 2.60—3 een enkele maal tot 3.10 oploopend. Er werd deze week zeer veel roode kool aangevoerd. Op sommige dagen was de aan voer, ook van andere kool, zoo groot, dat een gedeelte tot den volgenden dag moest hliiven liggen. De verwachting in het bij zonder voor deze koolsoort, dat met het koude weer de prijzen flink zouden oploo- nen, is niet in vervulling gegaan. Immers, de hoogste noteering van de vorige week was f 6.40. Deze week is de hoogste notee ring aan de Broeker veiling f 6.80 geweest. Zaterdag was de hoogste prijs, aan de Broe ker veiling besteed. f R.10 en die te Noord- Scharwoude f 6.20. Voor eerste soort, .23 nond werd in de afgeloonen week f 6— f6.40 besteed, met voor enkele nartijties h" nitzondering tets rnper Voor tweede kwali teit werd f 5.30—f 6.10. soms tot f 6.40 be te sld. Grootere soorten brachten f 4.60— f 6; of een paar dubbeltjes, bij uitzondering, meer op. Ook vor de gele kool bleven de nriizen be neden de verwachting. Aanvankelijk zat er nog wat leven in de markt. Voor kool van 2 —3 pond was toen goede vraag, zoodat ze voor 2.40—f 3.10 kon worden verkocht. De ernotere sorteeringen werden toen voor f 1.80f 2.20 verkocht. F.erste kwaliteit werd Tpdeelteliik voor export afgenomen. Tweede Vwaliteit bracht over 't geheel f 1.50f 2.10 ^n. F.en gedeelte was intusschen weer onver koonhaar. Belangriik was de aanvoer van Deensche "dtte kool. Vooral aan de veiling van de Noordermarktbond worden groote hoeveel heden verhandeld. Het goede winterweer heeft ook voor deze koolsoort maar weinig verbetering gebracht Eerste kwaliteit werd verkocht voor f 2.40f 2.80. soms niontee- rend voor extramooi goed tot f 3.- Tweede kwaliteit bracht 1.90—2.30, soms 2.50 Het Amerikaansche vlootbouwprogramma De uitvoering zal tien jaar eischen. In de marinecommissie van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden heeft de commandant van de afdeeling vioolbouw der Amerikaansche Marine, Schout bij Nacht Dubose, verklaard, dat de uitvoering van het Amerikaansche bouwprogram acht tot tien jaar zal eischen. Het bouwprogram behelst: 47 nieuwe oorlogsschepen en 22 hulp schepen, die te zamen ongeveer een milliard dollar zullen kosten. OUDE NIEDORP Japan—China. Zondag hield het Instituut voor Arbei dersontwikkeling een goedhezochten cur susdag. A'Is inleider trad op de heer N. Tj. Swierstra, die behandelde het actueele on derwerp: .Europa in het Verre Oosten», Ja panChina". In de ochtendzitting schetste spreker de ontwikkelingsgang van Europa. Reeds in de oudheid stonden verschillende stammen steeds vijandig tegenover elkaar. Later de den de staten hetzelfde. Aangezien de oor logvoering de techniek op steeds hooger peil deed komen en de staten hun oorlogsL toerustingen steeds verbeterden was het uiteindelijk gevolg, dat de verschillende Europeesche rassen met hun geoefende krijgers en. oorlogsvloten ten slotte bijna de geheele wereld onderwierpen. Aan de hand van vele voorbeelden toonde spreker aan, dat verschillende volkeren in andere we- relddeelen, die wat getalsterkte betrof verre in de meerderheid waren., door handjes soldaten werden veroverd en soms zelfs verdelgd. Resumeerende kwam spreker tot de con clusie, dat de geheele opvoeding van het Europeesche ras in den geest van krijgs voering en handel aan de blanken een technisch geweldige voorsprong had gege ven zonder nochtans daarmede te hebben, getoond in beschaving hooger te staan dan vele onderworpen en vernietigde volken». In de middagzitting schetste spreker daar tegenover de ontwikkelingsgeschiedenis van de Oostersche valken, speciaal van China. In tegenstelling met de ontwikkeling van Europa en haar volken ontwikkelde ziich in China een beschaving, die geestelijk zich reeds vroegtijdig verre hoven die van de Westersche volken verhief. Zeer in het bijzonder vestigde spr. e,r de aandacht, op, dat de vele historici tot voor korten tijd nimmer aandacht hadden ge schonken aan de eigenlijke geschiedenis van het Oostersche volk in tegenstelling met de geschiedenis van andere volkeren der oud heid als de Grieken, Romeinen, Egvptena- ren, hoewel deze nog niet zoo oud zijn als de Chineezen. De voornaamste oorzaak is wellicht te vinden in de afsluiting die voor al China zich bezorgde. In het derde deel van zijn cursus, in de namiddagzitting behandelde spr. de inmen ging van de Europeesche volken in Ooster sche kwesties. Spr. behandelde de „gewel- dad-ige opening" van China door Engeland, Duitschland en Frankrijk en de „opening" van Japan door de Amerikaansche vloot. Oorzaak hiervan was in hoofdzaak de z.g. „Opiumkwestie". Hierna kwam spr. tot de Boxeropstand en het z.g. nationale ontwaken van Japan cn China, hoe China onder leiding van Soen Yat Sen een volkspartij had gevormd, die naar het communisme overhelde, de Kwo Min Tang, die later onder leiding van Tsang Kai Tsjek_ meer de nationale volkspartij werd en zich van het communisme afwend de. En zoo zijn we tenslotte gekomen tot het huidige conflict. Had de „gewelddadige opening" van Chi na daar slechts een langzame bewustwor ding en opleving van het nationalisme ten gevolge geheel anders was dit met Japan. Dit beleefde een ware revolutie tengevolge van de Westersche invloeden. Het nationa lisme laaide fel op en tengevolge daarvan kreeg de Janansche politiek een expansief karakter. Hot was wol vanzelfsprekend dat deze zucht tot uitbreiding zich richtte op den nabuursfaat China. De Europeanen heb ben zoowel in politiek, economisch als oor logvoerend in Japan geweldige leerlingen gehad. De interessante uiteenzetting, die van 10 tot 4 uur duurde, werd met groote aandacht gevolgd. op, terwijl voor afwiikend goed f 1.30 f 1.50 werd betaald. Eerste soort Deensche witte werd deze week voor export gekocht, ook voor de zouters. Van de mindere kwali teit draaide weer een deel door. Ravove-kool, waarvan de aanvoer uit den aard der zaak niet groot was, bracht voor de mooiste, redelijke nrijzen op. On sommige dagen werd tot f 5.50 besteed. De minste kwaliteit bracht 180f 2.20 op, voor iets betere 2.50—f3.60. On sommige marktdagen werd nog wat taaie gele aangevoerd. De beste bracht van f 3.80f 4.40 op. Overigens werd 2.50 f 3.50 betaald. Groene kool kwam er deze week maar zeer weinig. Mindere kwaliteit werd voor f 1.90 verkocht. Overigens werd er 3.20 f 4 voor betaald. Knolselderij bracht f 2 on. of draaide door. Dan hadden we het artikel uien. De voor baden slinken al meer en meer, dank zij de groote vraag uit het buitenland en de daaruit voortvloeien do hooge nruzen. d'e «u al gedurende maanden woi'den besteed. De grootste aanvoer vond nog plaats aan de Broeker veiling. De prüzen waren nog hoo ger dan de vorige week. Gewone gole uien werden verkocht voor f 1°f 13.30. Voor °rove werd 11.60f 12.90 betaald. Drie lingen stegen tot een hoogte, die zc, als we ons goed herinneren, tot nu toe peg niet hadden bereikt n.l. tot f 11.40. Nog kwamen er kleine nartüties nen aan de markt, die f 6.70 en f 9 onhri^fon. Stele werd verkocht voor f 5.80f 8.70. voor deze kwaliteit uien een abnormaal hooge prijs. Aan heide veilingen kwam weer breck- •icon. De bestede nriizen waren zeer hovre- digend. Meestol bracht ze f 2.70—f 3.10 op. Enkele nartijties kwamen daar zelfs nog hoven uit, andere bleven er iete heneden. Kleine peen werd voor f 1f 1.70 verVnrht. Voor kroten, middenmaat, werd 3.90— f 4.10 betaald, voor grove f 1.80—f 2.50, kleine 1.20—1.70

Schager Courant | 1938 | | pagina 6