RAAD SCHAGEN Heden en morgen SCHAGER CARNAVAL Begrooting goedgekeurd 2 ORKESTEN 2 ORKEST EN Het woonwagenkamp een rommelzooi Hoogere subsidie aan de R.K. Bewaarschool Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Vergadering van den Raad op Vrijdag 25 Februari 1938, 's middags om 1.45 uur. Voorzitter de lieer J. Cornclisscn, burge meester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heeren Van Erp en Dekker, de laatste wegens ziekte. Na opening worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn van Ged. Staten de goed keuringen, op liet raadsbesluit tot verhuur van terrein aan de haven aan Meurs en Co.'s Baggerbedrijf en van de achtste be- grootingswijziging 1937. Ren schrijven van den hee-r A. van Graaf- eiland, waarin hij mededeelt, zijn benoe ming tot lid der commissie van wering van schoolverzuim aan te nemen. Het jaarverslag 1937 van de afd. Schagen der N'rd.-Holl Vereeniging „Het Witte Kruis". Voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt liet bedrag per leerling als bedoeld in art. 55bis der 1. o.-wet 1920 en wel op f3013.52:2G2% f 11.49, welk be drag nog wordt vermeerderd met f 0.45 voor .administratiekosten of in totaal op f 11.74. Geen opmerkingen, dus conform goedge- gokeurd. Gemeentebegrooting 1938. De gemeentebegrooting 1938 sluit in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van f285.821.30; de post onvoorzien bedraagt ■f 1147.91. In deze cijfers is verwerkt, een ba tig slot van liet electriciteïtsbcdrijf ad 10.835.01, een nadeelig slot van het grond bedrijf ad f2.370.92, een batig slot van het gasbedrijf ten bedrage van f 1.529.44 en een batig slot van het Eierveilingbedrijf groot f 25.94. Ondersteuning behoeftigen en werkloozen. De kosten van ziekenverpleging worden geraamd op f0000.—die van overbrenging plaatsing en verpleging van krankzinni gen op f 5976.56. Voor de ondersteuning van behocltigcn in geld is uitgetrokken f7000, idem in natura f750. Voor de kosten van ondersteuning van werkloozen inzake werkverschaffing door liet Rijk is geraamd een bedrag van fSOGO, terwijl do werkelijke uitgaven volgens de laatst vastgestelde rekening hebben bedra gen f 10.844.49. We vinden verder de volgende ramin gen: kosten werkverschaffing door de ge meente (baggcrregelingi f5414.—: steun aan werkloozen f9000.—: bijdrage voor bijzon dere hulp aan werkloozen f455.80; uitgaven voortvloeiende uit 'de zgn. spaarregeling voor B-stcun f100uitgaven wegens te werkstelling van kleine boeren op eigen bedrijf, voor grocp-B f250.—, voor groep-C f100.— Hiertegenover staan o.a de volgende ge raamde inkomsten: gewone bijdrage steun- verleening en werkverschaffing f7161.30: bijdrage in de kosten van de baggerrege- ling f 1584.60; ontvangen spaargelden inge volge de spaarregeling voor B-steun f50. bijdrage van het werkloosheidssubsidie- fonds in de spaarregeling voor B-steun f 17.30; bijdrage van hetzelfde fonds in den steun aan kleine boeren (grocp-B) f80.50 en de vergoeding van het.Rijk van den steun aan kleine boeren (groep-C) f 100.—. I Geen belastingverhooging. De debatten. Allereerst behandelt de Voorzitter het rapport der commisse tot het nazien der gemeentebegrooting, welke een aantal wij zigingen voorstelt. Allereerst de verhooging van huur lot f20.per jaar voor het ge bouwtje voor bereiding van consumptie- ijs. B. en W. wijzen er op, dat dc betrokke ne armlastig is en dus zelfs nog geen f 10 kan betalen. De heer Dc Vries zegt, dat de commissie het voorstel handhaaft. Veertig cent per week acht de commissie niet te veel. Burgemeester wijst er op, dat de man, of eigenlijk de vrouw, die de woordvoerdstcr is, zich op armoede, beroept. Er is toch niets te halen. Hij heeft den indruk, dat de activiteit bij den verkoop tc wcnschen overlaat. Dq heer Dc Vries stelt voor, de post Pro Memorie op de bcgrooting te laten. Burgemeester ziet geen kans de gelden te innen. Besloten de post P.M. op de begrooting te brengen. Huur of pacht van landerijen. De commissie wijst er op, dat de raming met f 211.68 kan worden verhoogd. Hiermede zijn B. en W. het eens. In 't doolhof van de radio Daar vindt men héél veel wegen Men komt bij 't zoeken van den weg Véél hinderpalen tegen, De distributie is dc gids Die leidt U door den aether, Die brengt U zóó op 't juiste pad, Enbillijker cn beter! Auteursrecht voorbehouden. Intusschen is deze begrooting sluitend gemaakt zonder belastingverhooging of ra ming van buitengewone ontvangsten; do financieelo toestand van onze gemeente is echter nog allerminst gunstig. De jn 1937 ingetreden verbetering van den economi scher toestand heeft zeggen B. en W., nog geen. merkbaar gunstig gevolg gehad. In de belastingontvangsten is nog zeer weinig verandering in gunstigen zin gekomen, hetccn trouwens pas in de bcgrooting voor 1939 ten volle tot uitdrukking zou komen. Dc verminderde uitkeeringen ingevolge dc wet op de Financieelo.. verhouding tusschen Rijk cn gemeenten zijn voor dc financiën van zeer veel gemeenten funest. De gemeenten, die na de wijziging van ge noemde wet in 1935 naast de vaste uitkee- ring een zoogenaamde garantic-uitkeering krijgen, zien jaarlijks hun uitkeeringen be langrijk verminderd. Onze gemeente beeft, thans nog een garantic-uitkeering van pl.m. f9000—welke uitkecring in de jaren 1939 tot en met 1913 elk jaar 1/5 gedeelte lager wordt. De conversie van de verschillende gemeen telijke leeningen heeft voor 193S een voor deel gebracht van f2300. Reeds publiceerden we een uitvoerige toe lichting op de hegrooting, zooals deze door B. en W. werd aangeboden, terwijl wc in ons no. van Maandag j.1. bet. belangrijkste uit het rapport van de commissie van on derzoek vermeldden. Uitkeering lichtbedrijven. De commissie meent dat door het overlij den van den heer Blacser de winstuitkco- ring met f 800.kan worden verhoogd, door besparing op het salaris. B. en W. achten deze besparing kwes- teus daar op den duur in de vacature door een volwaardige kracht moet worden voor zien. De heer dc Vries zegt: dat dc commissie zich op het standpunt stelt, dat dc voorloo- pige toestand die een geringere salarisuit- keering met zich brengt, minstens 'n jaar zal duren, gezien de minder snelle wer king van overheidslichamen bii het oplos sen van dc overname kwestie. Hij motiveert aan dc hand der cijfei'S het voorstel der commissie cn blijft van oordeel dat f 800 meer uit het bedrijf zal kunnen worden ge haald. Hij meent dat de raming der commissie aan de veilige kant is. Burg. vraagt of de heer de Vries werkelijk denkt dat de onderhandelingen over de overname een jaar zullen duren. Hij is van een tegenovergestelde meening. Wethouder Buiskool wijst on de slotreca- pitulatie van 't voorstel van B.eniW., waar door het. verschil niet f 800.wordt maar f 444.— De heer de Vries beaamt dit. Wethouder Buiskool kan over dc overna me geen mcdedeelingcn doen, daar de voor stellen strikt vertrouwelijk aan het college zijn gedaan. Ilii meent dat de onderhandelingen met de P.E.N. reeds 1 April a.s. zullen dienen te zijn beëindigd. Ook de onderhandelingen met Alkmaar over de gasfabriek zullen spoedig dienen te zijn beëindigd. In elk geval zal de regeling geen jaar duren. Spreker acht het daarom onverantwoord een hoogcr winstbcdrag op de begrootine uit te trekken. Hij wijst er op dat de heel de Vries f 000.— uittrekt voor administra tieve kracht, zonder aan te toonen of hier mede kan worden volslaan. Mcj. Dekker, die jarenlang mcdelooot, zal straks door een andere kracht worden vervangen. Of op den duur de leiding aan den heer Rlaoser Jr.. zal kunnen blijven toevertrouwd is niet zeker. Op 't oogenblik gaat 't goed maar men heeft geen zekerheid. Ook kunnen de nywltafen door de min der geroutineerde leiding tegenvallen. De heer de Vries acht de bezwaren over dreven. Daarenboven blijft bij van meen ing dat de onderhandelingen zeker een jaar zullen duren. Hij is er daarenboven lang niet zeker van, gezien de mentaliteit van den Rand van Schagen, dat dc gasfabriek zal worden verkocht. Daarenboven wijst snr. er op, dat de commissie de ponsioentoeslag op liet salaris van wijlen den heer Blaeser Guiten beschouwing heeft gelaten. Er zit dus speling in het voorstel van B. en W. i Wethouder Buiskool zegt dat door het ingrijpen van den Minister een vrijwillige overdracht nog lang niet zoker 'is. Het is niet uitgesloten dat een algemeene regeling komt, die toepassing vindt bij beëindiging van de contracten. Dan zal de gemeente het electriciteitsbodrijf nog 7 jaar moeten heheeren. De aanbieding van Alkmaar is ietwat zon derling. Het is geen contact zoeken van 't dagelijksch bestuur van Alkmaar, doch van den directeur der Alkmaarsche lichtbedrij ven met machtiging van de wethouder dei- bed rij ven. Besloten wordt de post voorloopig onver anderd te laten cn eventueel als sluitpost te gebruiken. Kosten onderhoud woonwagen kamp. De commissie is van meening dat de uit getrokken kosten van onderhoud ad f 125;— te hoog zijn geraamd. Burgemeester is er van overtuigd dat de boel moet worden bijgehouden. Als er niet wordt onderhouden is het in enkele maan den een rommel cn er zal dan toch moeten worden ingegrepen. De heer de Vries acht het onbegonnen werk. Men kan daar wel aan de arbeid blijven. Wethouder Buiskool zegt, dat de heer de Vries inconsequent is. Hij wil dc dure vuilvernietiging aan het Wad handhaven ten bate van het woonwagenpark en hier f 100.bezuinigen. Dit standpunt is onbe- griipeliik. De heer Stam: Voor f 125.kan men dat prutslootje wel driemaal uitbaggeren. De voorzitter zegt dat het een raming- is van de gemeentearchitect en wijst er op dat ook het terrein moet worden bijgehou den. De beer De Veer is er van overtuigd, dat de polder zeker straks de slooten zal afkeu ren. Er zijn daarenboven nog straks wel an dere dingen te herstellen. De heer Wissekerke steunt het voorstel van B. en W. Het is er soms een hende. De heer de Vries acht het boter aan de galg gesmeerd Het voorstel van B. cn W. wordt aange nomen met 5 tegen 4 stemmen. De burgemeester verwacht een lauwer krans van de heeren Heesbeen en consorten. Schoolartsendieust. De commissie stelt voor dë gemeente tc doen aansluiten bij dc schoolartsendienst, district den Helder, hetgeen f ^80 per jaar zal kosten. B. cn W. achten 'rfit: niet verantwoord,'mét' liet oog op den finaplieclen toestand der ge meente cn stellen voor den dienst te doen waarnemen door den gemeentegeneesheer. De heer De Vries als rapporteur der com missie, van onderzoek, zegt dat de zaak al oud is. Thans is de gelegenheid geopend iets goeds te krijgen tegen redelijken prijs, iets waarop vroegere pogingen afstuitten. Met volle waardeering voor de arbeidskracht, van den heer Nanninga, zegt spreker toch er van overtuigd te zijn dat wij op dc door B. cn W. gedachte wijze, een zeer slechten dienst zullen krijgen. Hij acht het onmoge lijk dat de heer Nanninga naast zijn druk ke praktijk nog op behoorlijke wijze 800 kin deren zal kpnnen controleeren. De lieer De Veer sluit zich bij deze woorden aan. Alle waar is naar zijn geld. Of de kinderen van de M.U.L.O. er bij betrokken moeten worden, kan later wor den bezien De Burgemeester zegt dat het College een croote voorstander is van een goede schoolartsendienst. Hij vindt het prachtig iat wij bij Den Helder kunnen aansluiten, doch vraagt de commissie aan te wijzen boe de post moet worden gevonden. Sore- kcr is van oordeel, dat als dokter Nan ninga zegt liet voor f 200.— te kunnen doen. bij het dan ook goed zal doen. Daarenboven staat het bedrag van f lSO allerminst vast. Als er minder gemeenten mededoen, dan wordt het bedrag hooger. Wethouder Buiskool zegt dat B. cn W. van Schagen allerlei minder mooie din gen hebben moeten hoo'-en over hun hou ding. Hij wiist er op dat de begrooting reeds naar Gedeputeerden was, toen er nog ceen sprake was van het I-Ieldersche aanbod. Hij acht het voorstel van B. en W. het eenige mogelijke. Als wij aansluiten bij den Helder weten wij nooit, hoever wij er in raken. Hij zegt dat er reeds snrake is van een R.K. school artsendienst. Komt die, dan vallen alle ka tholieke scholen uit en wordt de omslag bc- du'dcnd hoogcr. De heer de Vries blijft van me^ening, dat dc heer Nanninga voor een zoo groot aan tal kinderen geen tijd zal kunnen vinden. Hij handhaaft het voorstel. Volgens de hem verstrekte gegevens zullen de katholieke scholen zich niet bij een gemeentelijken dienst aansluiten. De Voorzitter leest een brief van het R.K. schoolbestuur voor, waarin het zegt de voor- kenr te geven aan een aansluiting bij een R.K, schoolartsendienst, waaraan reeds ja ren wordt gewerkt. Voor hor lanc moet men zich bij den Hel der aansluiten? Men ziet, er zitten groote ri sico's in. Dat een tweede schoolarts in Schagen zal komen wonen is niet wol denkbaar. Dat zal den Helder niet doen, hetgeen trouwens is te begrijpen. De Voorzitler zegt, dat men, alvorens te besluiten tot aansluiting bij Den lleHer, eerst wel eens nmg informeeren vóór hoe langen tijd men naiisluit? De heer De Veer zou graag zien dat Scha gen het centrum wordt van het landelijk gedeelte van het district. Het voorstel van de Comm'ssle wordt hierna aangenomen, met 8 te gen 1 stem; slechts de heer Buis kool is tegen. Persil blijft steeds Persil! De prijs kan nimmer zakken De prijs staat in verband Met den inhoud van de pakken Clinge Doorenbos. Besloten is dus de door de com missie voorgestelde post op de be grooting te plaatsen; alvorsn tot aan sluiting kan worden overgegaan, moet de zaak nog grondig bestudeerd worden. De gemeente-timmerman. De commissie stelt voor den post jaar wedden van 't personeel ten dienste van het beheer der openbare werken te ver minderen met f 1100.omdat naar haar oordeel de functie van den heer Klerk, gemeentelimmerman, die met pensioen gaat, niet meer behoeft te worden' vervuld. Den heer De Veer verbaast het voorstel van de commissie. Het loon dat B. en W. voorstellen, is toch niet in overeenstem ming met het bedrag, dat aan de andere werklieden wordt betaald. Spr. wil liever een post bestemmen voor aanvullende werkzaamheden, welke dan verricht kun nen worden door losse krachten. De Voorzitter geeft den heer De Veer de verzekering, dat. als hij een oproeping doet voor gemeente-timmerman op dit bedrag (f1040.hij langen tijd noodig zal heb ben om de sollicitatiestukken open te maken. Mej. Kamp vraagt of het bedrag voor verhooginp vatbaar is? Het is af te keuren, dat menschen op dc belt nog meer verdie nen dan de timmerman. De Voorzitter antwoordt de vraag van mej. Kamp bevestigend. De heer Wissekerke vindt het bedrag hoog genoeg; de timmerman is meer loop jongen dan timmerman. Spr. ziet Klerk nooit timpieren maar, wel achter een krui wagen lpopen. De heer Ruiskool: Hij timmert niet aan den weg! (Hilariteit). De heer Bijlsma zegt, dat wanneer een arbeider in algemeencn dienst wordt be noemd, dit een capitulant zal moeten zijn. Spr. wijst op het karakter „tijdelijk" van deze betrekking. De heer De Veer zou deze post liever willen beslemmen voor menschen, voor wie geen werkgelegenheid bestaat. De heer Buiskool merkt op, dat, de nieuwe kracht geen vakman behoeft te zijn-; de titel is wel timmerman, maar de te be noemen werkman moet manusje van alles zijn. Spr. vraagt zich af, wat de door den heer De Veer bedoelde menschen eraan zullen hehlxm. als ze eens een paar uur-, tjes voor de gemeente mogen werken. Vol gend jaar wil spr. met genoegen een hoo ger salaris overwegen. Het gaat den heer De Veer niet om het bedrag, maar om de wijze, waarop het geld bestemd wbrdt. Spr. heeft den archi tect namen genoemd van menschen, die een gedeelte van het werk van den ge meentetimmerman zouden kunnen doen. Dp architect ging hiermede accoord. Burgemeester: Wethouder Buiskool en ik kijken elkaar aan. Of de gemeente-ar chitect jokt of u spreekt geen waarheid! (Rumoer). De beer Dc Veer zegt er geen belang bij te hebben. Hij meent, dat de celden, die B. en W. voor de functie uittrekken, aan wckloozcn. boter besteed zijn. Het voorstcl van B. en W. wordt met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Onderhoud hek om de kerk. De commissie meent dat het onderhoud van het hek rondom de kerk over 2 jaar kan worden verdeeld.. Dit brengt een voor deel van f 100. Hiermede gaan B. cn W. accoord. Urinoir op de Markt. B. en W. gaan met het voorstel der com missie accoord, om op de urinoirs op de Markt geen bedekking aan te brengen. Subsidie R.K. Bewaarschool. De commissie zegt. op grond van gedane toezeggingen de subsidie te willen verhoo- gen met f 100. B. cn W. ontkennen iets te hebben be loofd. De heer de Vries erkent dit., maar zegt dat cr thans geld voor is. De heer Klaver bepleit gelijkstelling. De kindoren van de neutrale kleuterschool kosten f 2S02. dus f 42 per kind. Die van de R.K. kosten slechts f 2.— per kind. Deze ongelijkheid is bedroevend. Hij maakt cr een voorstel van om de kosten van het bewaarschoolon- derwijs die hij op f 3000 schat, ten goede tc doen komen voor de helft aan dc R.K. en voor de andere helft aan de gemeentelijke school. De heer Stam kan met dit voorstel niet accoord gaan. Het gaat hem Ie ver. Wethouder Buiskool noemt het voorstel- Klaver klakkeloos. Op deze wijze komen de partijen nooit tot elkaar, De Burgemeester noemt het voorstel dwaas. Hij vindt het niet noodig er verder over te spreken. Het is totaal onmogelijk De heer Stam zegt alles te voelen voor vergrooting der subsidie, maar dit gaat hem te ver. De heer Klaver zegt dat als de bijdrage van het onderwijs per leerling werd omge slagen. de R.K. school nog meer zou krijgen dan hij in zijn voorstel heeft verwerkt. Het voorstel-Klaver wordt met slechts één stem voor, verworpen. Het voorstel van de commissie om de sub sidie te verhoogen met f 100, wordt aange nomen met de stemmen van Mej. Kamp en de heeren Buiskool en Klaver tegen.. Rijwielvergoeding wachter Lievens. van veld- De commissie wil de rijwielvergoeding van veldwachter Lievens gelijk doen zijn aan die van de andere functiohnarissen. De Voorzitter licht toe dat de aard van den dienst van den heer Lievens mede brengt, dat hij geen gebruik maakt van een rijwiel. De heer De Vries zegt, dat de heer Lie vens veel gebruik maakt van een rijwiel in belang van den dienst. Burgemeester ontkent, dat dit voor den dienst noodig is. Er ontspint zich een fluisterend, niet ver staanbaar gesprek, waaruit iets van een gratificatie ad f50 is' te beluisteren. Als gevolg daarvan trekt de commissie haar voorste] terug. Duiker onder de „Steenen Pijp'\ De commissie acht vervanging van .de brug door een .duiker met. het oog op de veiligheid "van hétvèriteer Werïëchclijk^Mi 13. en W. zeggen onderzoek toe. Kosten gemeentereiniging. De commissie wil de vuilstorting aan dei Hale,. welke plaats B. en W. voorstellen, voorkomen. Op het Noord en de Kanaal straat ondervinden de 'bewoners hinder van de vuilverbranding. B. en W. geven toe, dat de storting aan de Ilale niet ideaal is, doch het voortzet ten van de vuilvcnvijdcring aan het Wad ia niet mogelijk. De kosten zijn veel te hoog. Klachten over de vuilverbranding hebben het College nimmer bereikt. Dc heer De Vries heeft aan het advies van de commissie niets toe te voegen. Wel degelijk wordt hinder ondervonden, al klaagt men niet. Hij zegt, dat de gemeente architect de mogelijkheid niet uitgesloten acht, om door het onderbrengen van rails onder het bielspad, een goedkoopcre op lossing te vinden. Hij vraagt nader onder zoek door B. en W. De Voorzitter zegt, dat het College de zaak reeds ernstig heeft bestudeerd. Een andere oplossing acht zij niet mogelijk. Was er meer medewerking van den Pol der ondervonden dan zou een voordeeliger oplossing mogelijk zijn geweest. Door het aanleggen van een brug had geld bespaard kunnen worden. De auto heeft er veel van te lijden. Elke keer als ze. over het bielspad rijdt, krijgt ze een knak. De reparatiekosten aan ons gemeentelijk ve hikel eischt zulke groote bedragen dat bete? een nieuwe auto had kunnen worden aan geschaft. Er zijn echter geen centen. De heer Stam acht storting op het Wad het meest ideale. De heer de V.eer is verbaasd'. De storting aan de Hale heeft steeds fSSOO gekóst. Hoe B. en W. thans vertrouwen met f 6400 toe te kunnen komen is spreker een raadsel. Aan het Wad kost het f 9000.De auto is onbruikbaar en daardoor te duur. Als er teveel wind is blijft de wagen staan eni bovendien vraagt .ze te veel bediening. Aanschaffing van een goede auto zoit een inan doen uitsparen. Graaft men voor een heel jaar een sleuf dan is dit veel j goedkooper. Door een betere werkvcrdee-i ling en het koopen van een auto die over- zij kiept, is een goede oplossing te vinden. Spreker zou desnoods een leening willen sluiten voor een nieuwe auto. Als we naar de Hale gaan, zegt spre* ker, zal ook daar de weg moeten worden verbeterd. 1 De Voorzitter zegt dat de heer De Veer prachtig praat, maar dan voor een ge- meente met geld. Een auto en een nieuw bielspad zullen pl.m. f 4000 kosten. De heer de Veer: Een nieuwe auto kost aan onderhoud veel minder. De heer De Veer licht op een vraag vatf wethouder Bijlsma toe, dat het graven van een sleuf voor den' tijd van een jaar in den winter kon worden gegraven. De heer Wissekerke is het geheel met den heer De Veer eens. Hij hekelt de wijze' van werken, zooals die thans wordt gevolgd De bielsen zijn allemaal rond. Voorzitter: Wij moeten op een koopje; Dc heer Wissekerke: Maar komen daar* door duurder uit! De auto kan niet hardei? loopen dan een fietser kan gaan. Het is een onding en ze kost daardoor veel geld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 10