JïïaQQis/Jroma Raad Sint Maarten Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akkers Abdijsiroop Zaterdag 26 Februari 1938 THANS VOORDELIGERNIEUWE NAVULPRIJZEN FLACON O (J) CENT Laat Uw ledig Maggi flesje opnieuw bij Uw winkelier vullen paald te op 25 ct. en in accoordwerk maxi mum op 27H ct. Mede gezien de steeds stijgende kosten van het levensonderhoud, is er voor de betreffenden thans nog veel wat niet aangeschaft kan worden en, zoo besloot spr., wij moeten elke verlichting bevorderen voor hen, die zich vrijwillig te gen de gevolgen van ziekte verzeKerden, mede ter aanmoediging van hen, die zich nog niet bij het fonds hebben aangesloten. Door het wegvallen van enkele regels was niet duidelijk, dat deze rede door weth. Bug* gei werd uitgesproken. KOLHORN UITVOERING MORGENROOD. Kosten per leerling. B. en W. stellen voor om ingevolge arti kel 55 bis der Lager-onderwijswet vast te stellen de kosten per leerling der O.L. school mede ten behoeve der bijzondere scholen, op f 11.69 per leerling, zooals bij de begroo ting 1938 is geregeld. Als voren. Voorschotten bijzondere scholen. B. en W. stellen voor om aan de besturen der bijzondere scholen een voorschot te ver strekken voor kosten lager onderwijs, van f930,— voor de school te Stroet en f 710. voor de school te Rijp je. Als voren. Contributie-regeling voor de werk- loozen inzake het doktersfonds. B. en W. stellen voor in verband met ingekomen verzoeken een bij drage te verlcenen aan de wcrkloozcn in de contributie van het dokters fonds gedurende hunne werkloos heid, waardoor deze wordt voor de leden de helft, Yx gedeelte voor de gemeente en Y\ gedeelte voor den dokter, overeenkomstig de door de artsen te stellen voorwaarden. Door den Voorzitter worden de verzoeken voorgelezen. Aan de doktoren zijn opgaven gevraagd van het aantal diergenen, die hij bij het foiids zijn aangesloten. Daardoor is het mogelijk geworden, de kosten voor de gemeente te berekenen, zooals de toestand op dit oogenblik,zullen deze per jaar be dragen f 279.37. Men moet echter rekenen op een uitgaaf van ongeveer de helft, omdat de werkloosheid ongeveer een halfjaar heerscht. Ook tuinbouwers kunnen voor de ze regeling in aanmerking komen, evenals kleine hoeren. De heer Brak kan zich met het voorstel vereenigen. De heer Breed, vraagt wanneer de rege ling zal ingaan? De Voorzitter: Als het voorstel aangeno men wordt, met ingang van 1 Maart a.s. De heer Breed wil de regeling wil ze ecnig effect sorteeren per 1 Jan. j.1. doen ingaan. De Voorzitter weet niet hoe de doktoren daar tegenover staan. De heer Gootjes zou wel voor het idee van .den heer Breed zijn. als de weersom standigheden in den afgeloopen winter niet zoo gunstig waren geweest. De heer De Pee wijst op den achterstand, welke bij velen bestaat. De voorzitter deelt mede, dat de bedoe ling eigenlijk is, dat de regeling niet kan worden toegepast, voor den achterstand is aangezuiverd; men zal dit evenwel soepel toepassen. Het voorst el-Breed, om de rege ling 1 Januari j.1. te doen ingaan, (mits de doktoren zich hiermede ac- coord verklaren) wordt in stemming gebracht en met algemecne stem men aangenomen. Gezins-persoonsk a art enstelsel. B. en W. stellen voor om ook in deze ge meente het £ezins-persobnskaartenstelsel voor de bevolkingsboekhouding in te voeren, waarvoor een crediet wordt gevraagd van f125.De gelegenheid bestaat nog, dat bij vrijwillige toetreding het Rijk de kaarten gratis beschikbaar stelt. De Voorzitter deelt mede, dat bet de be doeling is de kaarten door den volontair in orde te doen maken, hiervoor is f 50.uit getrokken; de werkzaamheden op de secre tarie zijn zoo overstelpend druk, dat men dit werk er daar niet door kan scheuren, aldus spr. De Raad kan zich met het voorstel ver- cenigen. De begrooting 1938 retour. B. en W. stellen voor de gcmccnte-begroo- ting 1938, in verband met de ingekomen be merkingen, te wijzigen. Verzocht wordt o.a. te bevorderen, dat de kosten per leerling voor het o.l. onderwijs voor het volgende begrootingsjaar kunnen worden geraamd on een bedrag, dat de f 10. nieto verschrijdt (bedraagt nu f 11.69). De Voorzitter: Het is zeker nog niet laag genoeg! Aangedrongen wordt ook op nog grootere conversie van geldleeningen. Voor de inge zetenen, die destijds geld hebben geleend voor het elcctr.-bedrijf zou dit echter tot onbillijkheden leiden. Aan verschillende opmerkingen willen B. en W. voldoen, aan andere (b.v. om de post schoolartsendienst te schrappen) echter niet. Het bevreemdt den heer Breed, dat be zwaar wordt gemaakt togen het uitgetrok ken bedrag voor den schoolartsendienst. De Voorzitter sluit zich hierbij aan; Dr. Doyer heeft spr. evenwel verteld dat deze uitgaaf wel zal worden toegestaan. Men be hoeft zich dus niet ongerust te maken. Overigens gelooft spr. dat deze begrooting nog wel eens zal terugkomen. De heer Brak merkt nog op, dat van het idee „begrooting" niet veel meer overblijft. De heer Breed is het hiermede eens; men kan beter aan het eind van het jaar de re kening insturen! De Voorzitter beaamt dit. Overeenkomstig het voorstel van B en W. wordt de begrooting met de verschillen de wijzigingen teruggezonden. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting 1938. Rondvraag. De heer De Pee zegt, dat f0.23 uit de ge meentekas is geschikbaar gesteld voor de tractatio n.a.v. de geboorte van Prinses Beatrix. Spr. vra.agt, of deze tractatie in de gemeente is gekocht. De Voorzitter antwoordt, dat de gelden aan de onderwijzers zijn verstrekt en spr. had gehoopt en verwacht, dat deze de trac tatie in de gemeente zouden aanschaffen. Bij geruchte heeft spr. evenwel vernomen, dat zulks niet het geval is geweest, wat spr. ten zeerste betreurt. Gedane zaken ne men evenwel geen keer en men heeft weer wat geleerd. De doodgravers-benoeming. De beer Breed komt terug op de benoe ming van den doodgraver. Kan de Voorzit ter daarover al iets mededcelcn? (De kwestie was deze: B. en W. hadden een doodgraver benoemd en deden daarvan mededeeling aan den Raad. De heer Breed meende evenveel, dat deze benoeming door Ben poging om de steunnormen te verhoogen. Gehakt voor behoefti ge tuinbouwers. Werkloozen, tuindertjes en kleine boeren worden tegemoetgekomen in de contributie voor bet doktersfonds. Drukte op de secretarie. Wijziging van de begrooting 1938. Onderwijzers be steedden het gemeentegeld voor de tractatie elders. Doodgraversbe noeming nog eens op het tapijt. Vergadering van den Raad op Vrijdag 25 Februari 1938 's morgens om half tien. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, jtevens secretaris. LAllen zijn aanwezig. De Voorzitter opent de eerste vergadering Van dit jaar mot de-beste wenschen voor de raadsleden in 1938 en niet minder vo.or de persmcnschen; spr. hoopt, dat zij de ver slagen op even correcte wijze blijven ver zorgen als' dat tot nu het geval was. Moge ook het nieuwe jaar voor de ingezetenen voordeeliger zijn. Wel is waar was 1937 voor de koebocren iets gunstiger, veel daar van werd door het. rnond- en klauwzeer weer te niet gedaan. Waren voor de tuin bouwers de prijzen iels gunstiger, de op brengst der kool, een der hoofdgewassen liet niet alleen te wenschen over, de kwa liteit was bovendien beneden het middel matige. De uienprijzen waren buitengewoon goed. maar zeer weinigen waren daarmede gebaat. Ook de werkloosheid wordt steeds groo- ter, terwijl de middenstand zeer zwaar wordt getroffen. Spr. hoopt, dat in den al- gemccnen toestand een verbetering mag intreden. Ten slotte spreekt de Voorzitter nog eenige woorden n.a.v. de blijde gebeurtenis in de Koninklijke Familie. Moge de hoopvolle verwachting in vervulling gaan, dat Prin ses Beatrix zal opgroeien tot vreugd van haar ouders, in liefde en genegenheid tot het Nederlandsche volk, geëerd cn bemind door dat volk. zoo besluit spr. (Teekenen van instemming). De notulen worden hierna onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Medegedeeld wordt o.a. dat in verband met de blijde gebeurtenis van de openbare gebouwen is gevlagd, de klokken zijn geluid, de schoolkinderen een tractatie is gegeven en telegrammen van golukwensoh zijn ver zonden aan het Prinselijk Paar en aan H. M. de Koningin, waarop van eerstgenoem- den een dankbetuiging is ontvangen. Ook van H. M. de Koningin is later een dankbetuiging ontvangen. Opnieuw is vrijstelling verleend van het onderwijs in lichamelijke oefening aan de school te Sint Maarten. De f 1000.— staatsleening (4%) is gecon verteerd tot 3% voor 'de eerste tien jaren en daarna op S1A%. Door B. en W. is den minister verzocht de gemeente voor werkloozcnsteun te plaat sen van de 9e in de 8e klasse. Een en ander is eeschied in verband met een ingekomen schrijven van de Samen werkende Bonden. Deze. herclassificeering zou neerkomen op een verhooging van den steunnorm van 50 cent en f 0.25 per gezinslid. Den minister is verzocht aan behoeftige tuinbouwers eveneens goedkoope margarine vet en gehakt te verstrekken, waarop is geantwoprd dat dit alleen voor gehakt kan worden toegestaan. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. De bijdrage aan de Provincie voor armlas tige geesteszieken is gebracht van f 700.- •op f 675.per jaar. De gemeentebegrooting over het jaar 1937 is goedgekeurd terugontvangen. Aanvulling legesverordening. B. en W. stellen voor de op 2(i December j.1. vastgestelde legesVprordening inlichtin gen bevolkingsregister in te trekken daarmee de thans bestaande legesverorde- öing aan te vullen. Goedgevonden, den Raad had moeten worden gedaan. Ten slotte werd besloten de benoeming voorloo- pig voor één jaar te doen zijn. Verslagg.) De Voorzitter zegt een onderzoek te heb ben ingesteld. De doodgraver moet door den Raad worden benoemd. De heer Breed constateert, dat hij dus gelijk heeft gehad. Spr. zegt, dat de woorden, indertijd door <len lieer Glas gesproken, hem hebben gegriefd. Spr. hoopt, dat de heer Glas nu zijn conclusie zal trekken. De heer Glas herinnert er aan. dat in de bedoelde vergadering de Voorzitter bij her haling heeft toegezegd, de kwestie te zul len onderzoeken, terwijl de heer Breed maar, doorging. Toen heeft spr. gezegd: Ik meen, dat we hier zitten als groote menschen. Spr. hondt deze woorden gestand. De heer Breed: Ik wil er nu niet verder op ingaan. De Voorzitter zegt nog, dat in de De- cember-vergadering wellicht tot een defini tieve benoeming kan worden overgegaan. Hierna sluiting. Durfde niet eten door indigesti Nu geen oogenblik meer ziek „Jarenlang leed ik aan indigestie en bij tijden durfde ik zelfs niets eten. Ik probeer de verschillende middelen, doch geen van allen hielp mij, tot ik een flacon Ivruschen Salts kocht. Ik nam de „dagelijksche do sis" als voorgeschreven. Na twee of drie dagen voelde ik mij reeds veel beter wor den en vanaf dien tijd ben ik geen moment meer ziek geweest. Hoewel ik reeds ruim 75 jaar ben, voel ik mij steeds zoo opge wekt en actief, als ieder ander die 25 of 30 jaar jonger is." H. A. L. Wordt ook Uw leven vergald door indi gestie? Probeer dan direct Kruschen Salts. U zult weer kunnen eten wat U wilt, zon der onaangename gevolgen. Kruschen Salts bevordert Uw spijsvertering en spoort de afvoerorganen aa n tot actievere werking. U zult zich zoo goed voelen, dat U, gelijk vele anderen, met plezier Uw dagelijksche dosis neemt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers ^n erkende drogisten h f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Mij., A'ttém, voorkomt. Bond van pachters en Hypotbeekboeren Vrijdagmorgen hield de afd. Schagcn van den Bond van Pacht- en Hypotbeekboeren in het lokaal van den heer C. Boontjes een openbare ledenvergadering. De belangstelling voor deze vergadering was gering. Wegens ontstentenis vart den voorzitter, den heer Blok, werd de vergadering geleid door den heer Joch. Blaauboer, lid van het Prov. Bestuur. Voorzitter opende de vergadering met wel kom. Hij heeft niet alle vertrouwen in de samenstelling der Pachtbureaux. In N.Hol- land is het grondbezit ook ingeschakeld in de Pachtbureaux. Do heer Rinzema besprak hierna de nieu we Pachtwet. Na de geschiedenis van de Pachtwetge- ving te hebben nagegaan, besprak de lieer Rinzoma het rapport van de Commissie- Diepenhorst en do historie der tot standko- ming. Bij de eigenaren kon men ook wel de gedachte vernemen, een Pachtwet noodig te vinden, al wilde men er de prijsstelling buiten houden. Dat is niet juist, omdat de verpachter economisch sterker is dan de pachter, tengevolge van de verwrongen verhouding van vraag en aanbod. De Mi nister heeft hierin goed gezien, door de rechtspositie van den pachter te regelen. De allesbeheerschende vraag is echter: wat is een redelijke pachtprijs? Spr. leest de wettelijke bepaling voor. De Kamer heeft pa te gaan of de pachter uit het gepachte een redelijk bestaan kan verwachten. Hierbij komt naar voren het nut van een goede boekhouding voor de boeren. Daardoor krijgt men een juist inzicht van het eigen bedrijf en kan de pachtsom worden vast gesteld aan de hand van deze administra tie. Wanneer verpachter on pachter niet tot elkaar kunnen komen, zal de Paohtkamer bemiddelend optreden, hetceen volgens spr. in de practijk bef eekent, dat de Kamer de pachtprijs vaststelt. Het is voor ons dan ook niet onaanvaard baar. De Pachtwet kan in de practijk nog veel nuttigs verrichten.. De preventieve wer king schat spr. zeer hoog. Spr. vindt het noodzakelijk, dat bij het hu ren van een bedrijf een pachter een des kundige verklaring laat opmaken over de onderhoudstocsfand van het bedrijf, in ver hand met de verplichting dat het gepachte in cneden staat moet worden opgeleverd. Hierna behandelde spr. de werkzaamhe den van de parhtbureaux. De samenselling van deze pachtbureaux !s niet naar onzen zin. Men kan als minder heid in de Pachtbureaux niet veel bereiken Een voordeel is, dat men daardoor de beste krachlen^van den Rond kan gebruiken om de pachters voor de Pachtkamer bij te staan. Eenige gestelde vragen werden ooor den spreker beantwoord. Hierna behandelde men de beschrijving* brief voor de algemeene vergadering te Zwolle. Men ging er mee accoord, dat voor het gcheelc land een gelijke datum verd vastgesteld voor den gang van bedrijven. Tot afgevaardigde word gekozen 4e heer Roos, Daarna, sluiting. Uit onze omgeving HOOGWOUD Spoedeischende raadsvergadering. Conversie geldleening. De Raad kwam gistermorgen 11 uur In spoedeischende vergadering bijeen; afwezig was de heer Glas. De Voorzitter, burgemeester D. Hoogen- boom, had in de laatst gehouden raadsver gadering toegezegd, dat hij pogingen zou aanwenden om de thans nog loopende geldleeningen op voor de gemeente voor deeliger wijze te convertcercn. De gemeente heeft een geldleening, groot f 28.366.68 aan gegaan tegen een rente van 3Yi pet. gedu rende 10 jaren, terwijl de geldgever de be voegdheid heeft na verloop van die 10 ja ren de rente te brengen op 4 pet. Dezer dagen had de Voorzitter een bespreking gehad over deze geldleening en een aan bieding gekregen voor het. restant van die geldleening. groot f 27065.De gemeente kan dit geld thans leenen voor 3^4 Pa voor den geheelen duur der lecning. De nadeelen, die hier tegenover staan, zijn, dat de gemeente 1 pet. boete moet betalen voor het bedrag van f 27005.en *4 Pct- provisie. Deze onkosten worden over 5 jaren verdeeld. Het totaal bedrag is f 338.31. Ten laste der begrooting 1938 zou gebracht kun nen worden f 70.31 en op die van 1939, 1940, 1941 en 1942 f 67.—. Het geld wordt be schikbaar gesteld 1 Juni a.s. Wanneer de Raad zijn beslissing zoo neemt, dat de loo pende geldleening voor 1 Maart a.s. kan worden opgezegd, dan kan de aflossing op 1 Juni a.s. geschieden. De Raad besloot op deze aanbieding in te gaan, waarna sluiting volgde. BA RS1NGERHORN RECTIFICATIE. De nauwlettende lezer van het gisteren gepubliceerde raadsverslag dezer "gemeente zal hebben bemerkt, dat het begin van de rede van wethouder Burger is weggevallen. Na het voorlezen door B. en W. van het meerderheidsvoorstel over den toeslag aan werkloozen van ziekenfondsgelden, zette weth. Burger uitvoerig zijn bezwaren tegen dit, voorstel uiteen. Spr. steunde het verzoek der cojnmissie, omdat hij- hierin een financieel belang voor. de gemeente zag, ten eerste omdat in de laatst gehouden doktorenvergadering van het Ziekenfonds A.A.Z.A. besloten is, ook een derde van de contributie af te trekken voor die leden, die steun krijgen of in werkverschaffing zijn. Ten tweede, omdat door de ministerieele circulaire den ge meentebesturen is toegestaan een regeling te treffen als door de commissie wordt be doeld. De niet-verzekerden zijn bij ernstige ziekte aangewezen op de gemeente of het Burgerlijk Armbestuur, hetgeen een be langrijk financieel offer vraagt. Spr. be treurde, dat de kleine zelfstandigen eii mid denstanders van deze regeling zijn uitge sloten. Er is zcide spr., op gewezen, dat de geldelijke positie van de in werkverschaf fing arbeidenden wel toelaat, dat zij aan hun verzekeringsplicht voldoen. Spr. merkte in dit verband op, dat in ge wone werkverschaffing het uurloon be- Morgcnavond geeft de Arbeiderszangver- ceniging „Morgenrood" haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer Droog. Medewerking wordt verleend door het be kende Duo Wijo, van Stompetoren. Het belooft een aardigen avond te worden. Zie de advertentie in dit nr. ANNA PAULOWNA Dam competitie „Het Noorden*. Voor de eerste klasse speelden H.D.C. 2 Kol hor n I en D.O.S. IExcelsior I. H.D.C. 2 nam op overtuigende wijze re vanche voor den in Kolhórn geleder^ neder laag en won met 173. Excelsior toonde zich het kampioenschap waardig en won met 155 van D O.S. In de tweede klasse verspeelde D.O.S. 2 practisch haar laatste kans op de eerste plaats, door een onverwacht grooten 164 nederlaag tegen Excelsior 2. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Eerste klasse. H-D.C. 2Kolhorn 1: S. S. LoetAbr. v. d. Welle 1—1; J. Dik— H. Brugman 1—1; M. v. KalkenJ. v. d. Welle 20; P. H. C. GroehemeijerP. de Jong 2—0; H. Kraan—K. Tenne 2—0; A. Bos manK. v. d. Welle 20; A. J. Bezemer P. Molenaar 20; J. BouwmanH. Timmer man 11; W. v. BrederodeL. Droog 2—0; G. MondeelP. v. Marion 20, totaal uit slag 17—3. Eerste klasse. D.O.S. 1Excelsior I: Ant. HuibertsH. Vcenstra 02; H. J. Robben—K. D. Sas 1—1; A. G. Brouwer—Jb. Pieterse 0—2; C. WitJ. Jeninga 02; E, KomenA. Boer 20; J. RobbenT. Wiers- ma 0—2; P. LeijenD. v. d. Wallen 02; N. Huig—J. A. v. Vliet 1—1; C. v. d. Zon—F. Vlaming 0—2, H. v. WeesS. Sas 1—1, to taal uitslag 515. Tweede klasse. D.O.S. 2Excelsior 2: Joh. KoomenJ. Helder 02; H. v. d. Berg Mz.—A. Kruithof 0—2: J. de Lange—L. J. Schouten 0—2; Jac. WeijersM. Plagmeijer 20; P. HoogeboomA. Molenaar (>—2; A. Raven—C. v. Helden 2—0; Th. Duinhoven— .T. Dragstra 02; W. WeijersL. Pieterse 0—2; P. VrooneL. J. Kruithof 02; J* Braam—A. Sas 0—2, totaal uitslag 4—16. HARENKARSPEL WAARLAND VERKOOP BEDRIJF Mej. M. Frederiks Wed. W. Bakker alhier heetf haar tuinbouwbedrijf aan de Oostka de te Waarland bestaande uit Huis, schuur en perceelen bouwland, uit de hand ver kocht aan den tegenwoordigen huurder den heer Jac. De Waard Cz. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunsiigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoestgeneesmiddel! Per flacon 90 ct., f 1.50, f. 2 40. Overal verkrijgbaar. Hoe groofer flacon, hoe voordeeliger het gebruik. RIT IN EEN WITTE WERELD TONNEMA Cie. ij SNEEK ÏIRMA

Schager Courant | 1938 | | pagina 9