Spanningen in Oostenrijk Frankrijk trouw aan zijn vri DAGBLAD VOOR HOLLAND'S HOORDERKWARTIER De Japanners nemen wraak Graz door militairen ingesloten Mitrailleurs in de stralen Staat Beaesj Mussolini naar het leven 1 De sneltrein Amsterdam-Parijs ontspoord Geen slachtoffers MAANDAG 28 FEBRUAHI 1938. 81e Jaargang. No. 10507. Laan. Schaden, Tel. 20. Uïfgöv*- «fer N.V. Ifitg.-Mif. „hollands Noorderkwartier" Rust infusschen weer hersteld De Oostenrijksche stad Graz bood gisterochtend den aanblik van een stad. welke in staat van verdedi ging is gebracht. Als gevolg van de honding der nationaal-socialisten is de toestand te Graz sinds Zater dag toegespitst. Te Weenen is een beraadslaging gehouden tusschen vertegenwoordigers van de nationale veiligheidspolitie en de regeering. Seyss Inquart heeft verklaard zich naar Graz te zullen begeven om er de opneming in het Vaderlandsche Front te verwezenlijken van de na- tlonaal-socialistische bevolkings groep van Stiermarken. Na deze verklaring werd een nationaal-so- cialistische betooging die te Graz zou worden gehouden, tegen het drij ven der communisten, verboden. Den nationaal-socialisten werd ver zocht hun opmarsch naar Graz uit te stellen. Tezelfder tijd werden te Graz en omstre ken afdeelingen militairen gedetacheerd. Artillerie en mitrailleurs werden in stel ling gebracht. Bovendien werden beschik baar gesteld tanks, terwijl vier bommen werpers boven de stad vïogen. In de straten van Graz was het weer druk. Tachtig percent der op straat aanwe zigen waren nationaal-socialisten. Toch heeft zich geen enkel incident voor gedaan. De voorzorgsmaatregelen werden ten dee- le opgeheven Om twee uur gistermiddag was alles kalm. De universiteit, de polytechnische school en andere instellingen voor onderwijs zijn tot nader order gesloten. Nader meldt men ons, dat in den loop van den middag de stad Graz en geheel Stiermarken het normaal aanzien heeft her nomen. De plaatsvervanger van Zernatto, Dworchak, is naar Graz gezonden met vol machten om op te treden als een soort re- geeringscommissaris voor Stiermarken van het Vaderlandsche front. De zaken van het vaderlandsche front zijn thans geconcen treerd in de handen van Zernatto. Deze heeft dit gisterenmiddag door middel van de radio békend gemaakt. Tegelijk deelde hij mede, dat de vroegere leider van het vaderlandsche front in Stiermarken Gor- bach, die door de nationaal socialisten ge haat werd, was teruggeroepen. Men hoopt hierdoor de samenwerking van het vader landsche front met de nationaal socialisten te vergemakkelijken. Behalve dat op sommige punten der stad de politiebewaking was versterkt, kon men 's middags geen enkele teeken van de ge nomen voorzorgsmaatregelen zien. De mili taire maatregelen waren slechts bulten de stad merkbaar. Zoodra de autoriteiten had den vernomen, dat de nationaal socialisten in Stiermarken zich blijkbaar gereed maak ten naar Graz op te marchceren, was het naturlijk, dat de zwakke poltiemacht werd versterkt met vliegende colonnes uit Wiener Neustadt. Deze colonnes hadden opdracht zich te beperken tot het tegenhouden van groote afdeelingen nationaal socialisten. Particulieren mochten evenwel de stad binnentrekken. In tegenstelling met vroeger berichten is geen afdeeling van het eigen lijke garnizoen van Weenen naar Graz ge zonden. Van welingelichte zijde wordt ver der bevestigd, dat de militaire vliegtuigen, die boven de stad hebben gecirkeld, geen bommenwerpers waren. In den avond werd vernomen, dat zich in Stiermarken eenige incidenten hebben voorgedaan, o.a. te Admont, waar een natio naal socialistische vergadering verstrooid moest worden. Hierbij werd niemand ge wond. Over het algemeen, zoo deelde men te Wee nen mede, hebben de genomen voorzorgs maatregelen hun doel 'bereikt. In Graz is het kalm gebleven en de pogingen van ze kere extremistische nationaal socialisten om te Graz een toestand te scheppen, welke zou kunnen dienen als voorwendsel voor Duitsche inmenging, is voorkomen. Het feit, dat het leger in volle discipline de gegeven bevelen heeft opgevolgd is een goed teeken voor den huidigen toestand in Oostenrijk. „Als Duitschland een volk van veroveraars i is Frankrijk een land van sol*aten". Delbos en Flandin spreken. In de Fransche Kamer heeft Delbos, de Minister van Buitenlandsche Zaken in het debat over de buitenlandsche politiek sterk het behoud der bestaande vriendschappen bepleit. Delbos zeide o.a, dat naar de stem van Frankrijk ge luisterd zal worden, in de mate waarin het sterk en eendrachtig is. Dit is het beste middel om den oor log te verhinderen. Frankrijk zal trouw blijven aan al zijn vriendschappen, o.a. met Groot Brittannië. Het wil zijn erfdeel gewaarborgd zien en het wil zijn krachtsinspanning doen samen gaan met die van alle volken, welke den vrede willen handhaven. De minister van buitenlandsche zaken moet zich zijn reserve voorbehouden ten aanzien van de crisis in Engeland, maar moet grooten lof brengen aan Eden, wiens vriendschap en groote qualiteiten hij reeds sedert lang kon waardeeren. „Trouw aan den Volkenbond." De Fransche regeering staat trouw in de eerste gelederen van de verdedigers van den Volkenbond en dit zal zoo blijven. De Vol kenhond heeft moeilijkheden ontmoet, maar de Fransche regiering ziet in die moeilijk heden bewijzen van gemaakte fouten. Delhos is van Ween in g, dat de groote de mocratieën te z an haar kracht twijfe len, Europa bcv tt zich op een gevaarlijk hellend vlak, w, betreft de bewapeningen; als die niet worden beperkt loopt 't gevaar ten gronde te gaan. Delbos prees zich geluk kig een politiek van non-interventie in Spanje gevolgd te hebben, welke den vre de redde. Vervolgens verklaarde Delbos, dat de on afhankelijkheid van Oostenrijk een essentieel element voor don Europeeschen vrede is. „Ik wil eveneens nog eens verklaren, al dus de minister, dat de verplichtingen, wel ke Frankrijk jegens Tsjechoslowakije op zich heeft genomen, zoo noodig getrouw zul len worden nagekomen," DELBOS. De moeilijke toestand mag niet worden verergerd door polemieken van volk tegen volk. De regeering zal volkomen haar kalm te bewaren. „Indien wij aan zekere binnen- landsche stroomingen weerstand bieden, ge looft gij dan, dat wij minder vastberaden zijn ten opzichte van de gevaren van bui ten?" Delbos herinnert dan aan de groote lijnen van de buitenlandsche politiek van Frank rijk, welke gebaseerd is op zijn banden met den Volkenbond. Hij besluit: „Frankrijk koestert, liefde voor den vrede, maar niet voor den vrede tot iederen prijs (bijvalsbe tuigingen). Nooit, behoeft de regeering zoo zeer gezag, hetwelk het vertrouwen van het parlement haar verleent". (Bijvalsbetuigin gen op alle banken). Flandin wil geen Hitier" heeten! „agent van Luid uitgejouwd door de communisten, die hem „Heil Hitier" toeriepen, en luid toe gejuicht door de rechterzijde, beklom ver volgens Flandin het spreekgestoelte. Deze drong er op aan, dat Frankrijk zijn sa menwerking met Engeland niet zal be perken tof den Volkenbond, doch nauwer bij Groot-Brittannië zal aansluiten en hij vroeg de regeering of zij zich met de te genwoordige Britsche opvatting wil ver eenigen. Flandin herinnerde aan de pogjngen van Leon Blum om met Duitschland tot een regeling te komen. De onderhandelingen tusschen Blum en Schacht hebben evenwel geen succes gehad. Spr. wees er op, dat Chamberlain thans besprekingen met Duitschland heeft aangekondigd en dat Frankrijk zeker zal volgen. Waarom, aldus Flandin. noemt men mij een „agent van Hitier", alleen omdat ik deze besprekingen voorspeld heb?" Dit nummer bevat 8 pagina's DE EERSTE HUWELIJKSVOLTREKKING IN DE WIERINGERMEER. Bur gemeester Peters van Medemblik, wethouder van de Wieringermeer, ver- eenigde j.L Zaterdagochtend de heer B. H. Wolters met Mej. C. A. Huisman in het huwelijk. Hierboven de bruidegom het huwelijksregister teekenend. Links op de foto wethouder Peters. Frankrijk kan zonder vrees on derhandelen, want indien Duitsch land een land van veroveraars mocht zijn, dan is Frankrijk een land van soldaten. Tenslotte verklaarde Flandin. dat Frank rijk thans moet kiezen tusschen de poli tiek der communisten en die van onderhan delingen. Persoonlijk is hij van meening, dat een politiek van omsingeling tot een oorlog leidt. Voldoening in Italië. In ïtaliaansche kringen zijn de debatten met aandacht gevolgd en in een geest van sympathie opgenomen. De steeds vijandige commentaren in de Fransche bladen heb ben plaats gemaakt voor objectieve versla gen. Wat de verklaringen van Delbos be treft, stelt men in bet licht, dat. hij de mo- geli'kheid heeft tiitgöspj;oken van het tot stand brengen van een' accoord met de mogendheden, die geen lid meer zijn van den Volkenbond, Het verbod van de communis tische bijeenkomst. De massa-betooging van do z.g. Thael- mancommissie ter herdenking van deii vijfden verjaardag van den Rijksdagbrand en de arrestatie van den communist Thael- man is door minister Chautemps verbo den. Dit verbod heeft in linksche kringen groote ontstemming te weeg gebracht. Chau temps heeft zich verdedigd door er op te wijzen dat deze vergadering in verband met de politieke debatten in de kamer te ongelegen kwam. Vrijheid van vergaderen en politieke onafhankelijkheid blijven hier door onaangetast en Frankrijk blijft trouw aan het republikeinsche beginsel. Motie van vertrouwen. Bij de stemming in de kamer na de debat ten over de buitenl. zaken, over de motie v. vertrouwen in de regeering werden vier honderd negen en dertig stemmmen uitge bracht voor de regeering en twee tegen. Ook Engeland is voldaan. Hoewel nog geen officieel commentaar is verschenen op de rede van Delbos in de Fransche Kamer, verneemt men toch, dat de woorden van Delbos over de sterke vriend schap tusschen Engeland en Frankrijk door competente waarnemers te Londen gunstig ontvangen zijn. Men is erover voldaan, dat Delbos op gelijke wijze denkt als Chamber lain. Ook het verzet van Delbos tegen het denkbeeld van oorlog is hier goed ontvan Ren. Eisch tegen Ds. Niemöller Een jaar en tien maanden. Uit betrouwbaren bron vernemen wij, dat tegen Ds. Niemöller een gevangenisstraf van één jaar en tien maanden is geëischt. De uitspraak zal waarschijnlijk vandaag plaatsvinden. De eisch zou niet berusten op landverraad, maar op overtreding van het „I-Ieintrühegesetz" (de z.g. kanselpara graaf) en op ongehoorzaamheid aan staats- verordeningen. Belangrijker dan de straf acht men in kerkelijke kringen de vraag of een evenMeele veroordceling niet aanlei ding zal zijn tot kerkelijke maatregelen te gen Niemöller. Kerkrechtelijk ressorteert ds. Niemöller nl. onder het kerkelijk ministerie, dat door minister Kerrl en dr. Werner staat; dit mi nisterie kan besluiten tot schorsing, tot spreekverbod en tot verbanning uit do plaats van inwoning van predikanten, en op dergelijke maatregelen kan een over- heidsspreekverbod volgen. De „Giornale d' Italia" publiceert een de- menti van het Tsjecho Slowaaksche tele- graafagentschap Ceteka van een bericht vol gens hetwelk de Tsjecho Slowaaksche presi dent Benesj moordzuchtige woorden zou heb ben uitgesproken ten aanzien van Mussoli ni. Het blad voegt hier aan toe; Ceteka de menteert, maar is zoo weinig zeker van de gefundeerdheid van zijn inmenging dat het zijn dementie niet aan Praaf durft te laten weten. Dr. BENESJ. Wij daarentegen bevestigen, aldus de „Giornale d' Italia" dat de onge lukkige zinsnede inderdaad door Be nesj werd uitgesproken en wel te genover den gezant van Frankrijk. Wij kunnen, indien dat noodig mocht zijn, nadere bijzonderheden er EERBERICHT DE BILT SEINT. Krachtige tot matige Westelijke tot Z.-westelijke wind, mees zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen re gen, iets zachter. Verdere vooruitzichten.: Zacht weer. over mededeelen. De uitlating is dus vastgelegd voor het oordeel van Europa en de wereld, ondanks het dementi van Ceteka en het formeele protest, dat volgens de Daily Tele- graph te Rome zou zijn ingediend tegen onze publicatie van dit onge hoorde feit, dat steeds meer een dui delijke uiteenzetting der regeering en volken eischt." Noot van de redactie van Havas: bij in formatie aan de Quai d' Orsay werd mede gedeeld, dat men daar niets heeft vernomen omtrent de door de „Giornale d' Italia" aan Benesj toegeschreven gedachte. Na den Chineeschen aanval op Formosa talrijke Chineesche steden gebombardeerd. Groote strijd bij Lingsjin. Uit de zeer tegenstrijdige verwarde be richten, die na dit weekend binnen zijn ge komen, blijkt toch, dat de Japanners de laatste dagen niet zonder succes hebben geopereerd. Zij hebben ten zuiden van den spoorweg Tientsin-Poekau een Chineesch le ger van vijftien honderd man samengedre ven in een driehoek in het noorden van de provincie Anwei. Door artillerie en lucht macht werd een afdeeling Chineezen ter sterkte van vierduizend man in jonken ge dreven. De Chineezen poogden over een meer te vluchten, doch door het krachtige vuur van de Japanneezen werden alle jon ken tot zinken gebracht. Van officieele Japansche zijde wordt be weerd, dat de Japansche troepen acht kilo meter ten Zuiden van Lingsjin zijn door gedrongen. Een Japansche afdeeling. welke nabij Loeanfoe het Zuidoosten van Sjansi is bin nengedrongen, rukt thans snel op naar Woetsjau, ruim veertig kilometer ten Zui den van Lingsjin. Uit wraak voor de Chineesche luchtaan vallen op Formosa hebben de Japansche vliegtuigen gisteren en vandaag talrijke plaatsen in China gebomhardeerd. Tokio meldt, dat de Japansche troepen Lingsjin hebben bezet. Van Chineesche zij de wordt dit echter tegensproken. Een auto totaal vernield Gisteravond is op den Antwerp- scben Steenweg te Kapelle, een per sonenauto, bestuurd door Mr. Du Croo, advocaat en procureur uit Zie- rikzee, door den afsluitboom van de spoorwegovergang gereden, juist op het oogenblik, dat de sneltrein Am sterdamParijs, welke te 18.31 uur nit Roosendaal was vertrokken, pas seerde, In den trein zaten talrijke bezoekers van den voetbalwedstrijd NederlandBelgië. De afsluitboom knapte doormidden en de auto reed door tot het tweede spoor. De heer Dn Croo wist nog jnist op tijd nit zijn wagen te sprin gen. De auto werd gegrepen door den sneltrein, welke met een vaart van 110 kilometer per uur naderde. De schok was zoo hevig, dat de kleine voorste wielen van de locomotief uit de rails sprongen. De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor bij tot stilstand kon worden gebracht. Over dezen geheelen afstand zijn de dwarsliggers vernield. De auto lag als een vormlooze massa metaal onder de locomotief. De reizigers van den trein stap ten uit en werden met autobussen naar Antwerpen gebracht, anderen konden met een hulptrein hun reis vervolgen. Het ongeval, waarbij gelnkkig geen slachtoffers te betreuren zijn, heeft groote consternatie verwekt. Het verkeer kan langs een spoor gehandhaafd blijven. Nader kan worden gemeld dat het onge luk is gebeurd met den D-trein nummer 9, welke om 16.35 uur van Amsterdam C.S. was vertrokken en om 18.51 uur uit Roosendaal. Deze trein bestond uit stalen wagons van de Fransche spoorwegen, namelijk drie per sonenrijtuigen, en een bagagewagen, alsmede een restauratierijtuig, dat te Roosendaal aan den trein was gekoppeld. Aan de omstan digheid, dat men hier met een stalen trein stel te doen heeft, is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat het ongeluk geen ernstiger ge volgen heeft gehad. De trein was druk bezet, mede in ver band met den internationalen voetbalwed strijd te Rotterdam. Hij was echter niet met extra-rijtuigen versterkt, hetgeen eerst met den volgenden uit Rotterdam naar België vertrokken trein het geval was. Het ongeluk oefende geen nadeeligen in vloed op den loop van de te Amsterdam in den avond uit het Zuiden aankomende inter nationale treinen, aangezien deze Capelle reeds waren gepasseerd, voordat het ongeluk plaats vond. De inzittende van de auto, die op zoo won derbaarlijke wijze'aan den dood is ontsnapt, wsa Mr. C. J. B. du Croo, advocaat en pro- l cureur te Zierikzee.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1