Zij schaamden z'ch om me'k te drinken De R.K, Staatspartij vergadert Rijkstuinbouw- consulent geschorst Postvluchten op Indië Dc groote Olympische film gereed ZIJ KNIELT NIET VOOR MASSA, GELD, KLASSE EN RAS. »De economische toestand ernstig" zegt minister Deckers In de vergadering van den partijraad van de R.K. Staatspartij, heeft de nieuwbenoem de voorzitter, oud-minister Verschuur, Za terdag een rede gehouden. Spr. noemde de jongste verkiezingsuitslag een verheugend symptoom van den groei der partij, welke mede is te danken aan het werk van minis ter Goseling. De partij heeft het zich nooit gemakkelijk kunnen maken met massapsy chologie, daar zij uitersten moest vermijden en godheden als „klasse, massa, rasse", niet kon aanbidden .De simpelheid der leuzen was nooit de taktiek der partij. De katho lieke mentaliteit is redelijkheid, welke door hot vaticaan wordt voorgelicht. Met het vuur,, dat, op 't Pinksterfeest is neergedaald. Vrijheid en volksinvloed moet volgens haar gepaard gaan met tucht cn discipline. De partij zoekt haar doel niet in zichzelf, doch in de geestelijke en materieele wel vaart van heel het volk. Van dc bewapening zegt spr.: Wat ge doet, doet het goed. Na dc groote taak der partij, ton opzichte der werkloosheid, ten op zichte van Indië en ten opzichte der volks opvoeding te hebben gememoreerd, vraagt spr., aan de partij geen energie te verspil- Ion. Wij moeten, zoo zeide hij, elkander steunen en raden, en achten in vertrouwen op God. Tenslotte prijs spr. ons land ge lukkig, omdat het een macht heeft, waarin allen zich vinden, een hoogste macht, waar van de verkrijging buiten de greep van den politieken strijd is gesteld, n.1. ons Natio nale Koningschap, Minister Deckers spreekt. De minister zeide o.a., dat volgens de R.K. fractie de versterking onzer weer macht absoluut noodzakelijk is. De fractie heeft de defensieplannen aanvaard, hoe wel zij weet hoe moeilijk de finantieele toe stand is. Hoe zal het nu gaan inct de sociale voorzieningen? De regeering deelt de mccning, dat er Op kerkgangers ingereden Proces-verbaal tegen leerling chauffeur. Gistermiddag is een auto, waarin vijf personen zaten, op den Berg- schen weg te Bergsche Hoek inge reden op een groepje personen. De wagen kwam vervolgens tegen een paal terecht, waarbij een der voor wielen losraakte* De ruim 50-jarige landbouwer C. v. d. Wel werd bij de aanrijding ernstig gewond. De man verloor het bewustzijn. Een meisje werd licht gewond opgenomen. Dokter Hoedemakcr, die spoedig ter plaats was, verleende de eerste hulp en liet de gewonden naar zijn woning vervoeren. De man achter het stuur van de auto had...... rijles. De politie heeft den wagen in beslag ge nomen en proces-verbaal opgemaakt tegen den roekeloozen adspirant-chauffeur. K.L.M -passagiers in angst Zij zagen Engelsch vliegtuig ver ongelukken. Toen Zaterdag de passagiers van het na middagvliegtuig van de KLM boven het En- gelsche vliegveld Croydon aankwamen, za gen zij, aldus de Tel., plotseling een ander vliegtuig de baan van de Douglas kruisen en als een dor blad neervallen op een veld, slechts enkele honderden meters van het vliegveld verwijderd. Het was een oogenblik van schrik en spanning, maar de piloot Sil- levis behield volkomen zijn koelbloedigheid cn maakte met de Douglas een perfecte lan ding. Het neergestorte vliegtuig was een De Ha- Villand Dragon Fly, bestemd voor Australië waarmede door den piloot, kapitein Bailey ccn proefvlucht word gemaakt met twee in zittenden. Alle drie werden ernstig gewond. Lift naar beneden gestort Koopman getroffen. Zaterdagmiddag werd de 6i-jarige koop man L. B. in een meubelfabriek te Gro ningen door een vallende lift getroffen. De man bevond zich in de iabrick om hout te koopen en stond juist onder de lift toen de staaldraden plotseling knapten en het gevaarte naar beneden stortte. Het slachtoffer liep een schedelbasisfrac- tuur en een gecompliceerde beenbreuk op. Hij werd in zorgwekkenden toestand naar het R.K. ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. Het mond- en klauwzeer wordt minder Het aantal sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer was in de weck van 13 t.m. 19 Februari als volgt, waarbij de totala aantallen sedert 19 September jl. telkens tusschen haakjes zijn geplaatst: 14 (3047) runderen. 41 (3725) kalveren, 34 (2909) varkens en biggen, 0 (198) schapen en 0 (49) geiten. Het totaal aantal sterfge vallen in bovengenoemde week bedroeg dus 89, hetgeen opnieuw een aanmerkelijke Verbetering beteekent in vergelijking met dc voorafgaande week, toen het totaal aan tal nog 146 bedroeg. belangen zijn, die evenzeer als de weer macht om voorziening vragen. De regeering heeft in het algemeen ge daan hetgeen met reden van haar werd verwacht. Twee nieuwe feiten hebben zich immers voorgedaan: de toeneming der internationale spanningen en de economi sche teruggang. Op Internationaal terrein mag op den Volkenbond niet te veel worden vertrouwd. Het is een beginsel der partij, dat ons land met eigen mid delen moet kannen worden verde digd. Weina, wij kunnen binnen korten tijd gedwongen worden dit beginsel toe te passen. De opbloei, welke op de depreciatie is gevolgd, is wederom verdwenen. Men moet het volk deze waarheid onder oogen durven houden. Angststemming moeten wij verre houden, doch volgens het oordeel van tal van deskundigen, door spr. geciteerd, is ar reden om den econom. toestand ernstig in te zien, waarbij men hopen kan dat Ne derland er goed zal afkomen. Het is thans de tijd om de regeering den steun te geven, welke zij in deze ern stige omstandigheden behoeft. Inzake de bestrijding der werkloosheid zal het noodig zijn tot nu toe onbetreden pa den te bewandelen. Arbeid voor ons volk is een ernstig programpunt van een ern stige partij en geen holle leus. Het blijft de wensch en het streven der katholieke fractie dat de leerlingenschaal spoedig herzien worde. Willen wij in Nederland een positief- christelijke regeering blijvend houden, dan zullen wij een hechte R.K. staatspartij moeten hebben. Deze eenheid moet njet geforceerd zijn, doch een geheel natuurlij ke, namelijk de eenheid van het geloof. De heer H. J. Kuiper, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond, die na de rede van den heer Deckers het spreekge stoelte beklom, gaf een opsomming van de door den minister genomen maatregelen en zeide er prijs op te stellen, dat uit den boezem van het Werkliedenverbond een woord van waardeering werd gesproken aan minister Romme. Een lange reeks sprekers volgde nu, en verschillende gestelde vragen werden ge steld. In waterput verdronken Kind uit het ouderlijk huis weg- f' geloopen. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is het 2-jarig jongetje J. J. H. te Den Haag, in een waterput gevallen en jammerlijk verdron ken. De kleine was uit zijn ouderlijke woning op het Burgemeester Francoisplein (Loos duinen) weggeloopen. Hij ging een tuin bin nen van een huis in de Burgemeester Jan- senstraat, in welken tuin een waterput is. Door onopgehelderde oorzaak viel het kind op een gegeven oogenblik in den vrij diepen put. De heer B. H., die ook op hett Burge meester Francoisplein woont, zag het onge val gebeuren, en slaagde er in, het jongetje uit den put te halen. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer van den G. G. D. liet het kind geruimen tijd met een zuurstofapparaat behandelen, het geen echter niet meer mocht baten. MELKWAGEN IN SLOOT. Knecht verdronken. Zaterdagavond was de 26-jarige gehuwde melkrijder G. Kuipers te Nijezijl bij IJlst, in het land van den landbouwer W. Dijk stra om melkbussen op te halen. Toen hij lang wegbleef, ging Dijkstra in het land kijken. Hij vond de melkwagen in de sloot met K. er onder. De melkrijder was ver dronken. Vermoedt wordt, dat het paard voor den wagen op hol is geslagen en tegen een dampaal in het land is gereden, waardoor de wagen met den voerman in de sloot is terechtgekomen. Arbeidsrust in de metaalnijverheid Voorstellen van den Rijksbemid delaar aanvaard De arbeiders, georganiseerd in den R. K. Metaalbewerkers Bond te Amsterdam, heb ben zich Zaterdag met 163 stemmen voor cn 42 stemmen tegen uitgesproken ten gun ste van de voorstellen van den rijksbemid- dclaar. De cijfers van den Algemeen Ncderland- schcn Mctaalbewerkersbond waren 1020 stemmen voor, 768 tegen en 9 blanco die van den Christelijken Metaalbewerkersbond 161 vóór en 48 tegen. Tekort aan vitaminen bij de schooljeugd Een onderzoek naar de gezondheidstoe stand van een deel der Amsterdamsche schooljeugd, leverde, naar „Volksonderwijs" meldt, interessante gegevens op. Dit onderzoek werd door mevr. H. H. Voet- Mogendorff, oogarts in overleg met prof. D. Zeeman ingesteld in drie rayons der stad bij de leerlingen der 3e klassen van de Lage re School. Bij 20% der kinderen uit minder goed ge situeerde milieu's werden verschijnselen ge constateerd van een tekort aan A-vitaminen. Dr. Heijermans, de onlangs afgetreden Geneesheer-Directeur van den Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheiddienst voegt hieraan toe, dat de gevonden verschijnselen .verdwenen door toediening van levertraan. ONZE OOST. Vangnetten tegen duikbooten De Indische marine heelt, naar de N.R.Ct. meldt, proeven genomen met vangnetten tegen duikbooten. De proeven hadden een bevredigend resultaat. Felle critiek op het dep. van Economische Zaken, „Ver- roomse hing van het ambtenaren corps. Dezer dagen werd ir. R. van der Veen, rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Gelderland en directeur van de Rijkstuinbouwwinterschool te Hees, gem. Nijmegen, geschorst. Deze schorsing zal, naar het Hsb. meldt, zeer zeker groote opschud ding verwekken. De laatste jaren is de naam ir. Van der Veen herhaalde malen genoemd in verband met plannen, die bestonden om de Rijks tuinbouwwinterschool te Hees op te hef fen cn aldaar een r.k. Tuinbouwwinter- school, uitgaande van den Noord-Bra- bantsch Chr. Boerenbond te stichten. Deze aangelegenheid heeft indertijd aanleiding gegeven tot heftige discussies in den ge meenteraad van Nijmegen en in de Tweede Kamer. Het gevolg hiervan is geweest, dat de plannen voorloopig niet werden verwe zenlijkt. Verleden jaar zijn weer moeilijk heden gerezen in verband met de bekende plannen tot reorganisatie van den Tuin- bouwvoorlichtingsdienst. Het was daarbij de bedoeling het district van den heer Van der Veen te splitsen en het onderwijs los te maken van het consulentschap. De heer Van der Veen zou dan uitslui tend met. de directie van de Rijkstuinbouw winterschool worden belast, terwijl in zijn district twee nieuwe consulenten zouden worden aangesteld. Deze plannen, waarte gen uit Zuid-Gelderland scherp verzet was gerezen, zijn nog niet tot uitvoering geko men. „Verroomsching van het ambte narencorps." Eenige weken geleden is vervol gens een circulaire verschenen, on derteekend met pseudonymen en waarin het beleid van het departe ment van Economische Zaken aan zeer scherpe critiek werd onderwor pen, cn waarin o.a. werd beweerd, dat systematisch een „verroom sching" van het ambtenarencorps geschiedde. Naar aanleiding van deze circu laire is vanwege het departement van economische zaken een onder zoek naar de schrijvers ingesteld, welk onderzoek in het bijzonder den heer Van der Veen betrof. Of als gevolg van dit onderzoek de schor- sching geschied is, dan wel dat andere mo tieven daartoe hebben geleid, konden wij, zegt het blad, niet té weten komen, daar de heer Van der Veen afwezig was. Geen ItaÜaansche troepen aan den Brenner De geruchten volgens welke Italiaansclic troepen zouden zijn geconcentreerd aan den Brenner worden ongegrond geacht Deze ge ruchten welke in de afgeloopcn weck in 't buitenland hebben gecirculeerd, zijn door de gezaghebbende kringen met nadruk te gengesproken. Een kalme Zondag in Spanje Gebombardeerd Engelsch schip zet zijn reis voort. UIT SPANJE WEINIG NIEUWS. Het ministerie voor nationale verdedi ging deelt mede, dat aan het oostelijk front in den sector van Horna, do rechtschen drie malen tot den aanval zijn overgegaan op heuvel 929 en op den heuvel La Talosa. Met enorme verliezen werd de vijand afge slagen. Hij nam de wijk in een ravijn tus schen de heide linies, aangezien hij zijn basis van uitgang niet meer kon bereiken. Gisteren is een felle brand uitgebroken te Behobia in Spanje, vlak bij de Fransche grens. Een geheele wij werd met den onder gang bedreigd. De brandweer uit Irun en San Sebastian poogde het vuur te bestrijden. Ook de Fran sche gendarmerie heeft haar diensten aan geboden bij het bestrijden van het vuur. Het Britsche schip „Bremden', dat Za terdag, terwijl het te Sagunto tijdens een luchtaanval een lading loste, werd getrof fen, is gisteren met de drie gewonden aan boord naar Oran vertrokken. Drie landverraders gearresteerd Amerikaansche politie in actie. De politie te Washington heeft drie personen gearresteerd, die door den leider van de G. men, Edgar Iloover, worden beschuldigd gehei men van leger en vloot der Ver- ecnigde Staten te hebben willen ver- koopen. De drie arrestanten zijn Johann Hoffmann uit Dresden, kapper aan boord van de „Europa" Gunther Rumrich, oud sergeant van het leger der Vereenigde Staten en Eric Glaser, soldaat in het leger der Veree nigde Staten. Iloover heeft medegedeeld, dat Rumrich heeft bekend geld te hebben aangenomen van personen die vermoedelijk geheime agen ten van een mogendheid zijn, als betaling voor inlichtingen, welke hij heeft verstrekt ten aanzien van de kustartillerie en andere versterkingen, vooral betrekking hebbend op de verdediging van het Panama-kanaal. Nog meer arrestaties zijn te wachten. Samenzwering op Cuba Vorming van Volksfront voor komen. De militaire autoriteiten hebben aange kondigd, dat 27 Cubanen en Spanjaarden lid van de onlangs wettig verklaarde link- sche partijen, zijn gearresteerd in verband met het ontdekken van een samenzwering tot het omverwerpen van de regeering dool" middel van een revolutionnaire staking. De politie heeft wapenen cn pamfletten ontdekt, waarin de bevolking werd aange spoord zich tegen de regeering van kolo nel Batista te verzetten. De samenzweer ders waren voornemens een Cubaa-nsch volksfront te vormen. De politie zoekt thans naar vijfhonderd personen, die bij de zaak betrokken zijn. Het Duitsche officierscorps Uitgetredeneh blijven dienstplichtig. In de Duitsche Staatscourant is een ver ordening gepubliceerd, waarbij wordt be paald, dat dienstplichtig blijven, zonder be perking van leeftijd, ten eerste alle officie ren die in de toekomst uit den actieven dienst treden. Ten tweede alle officieren, die uit den actieven dienst zijn getreden en ten derde alle officieren van het oude of het nieuwe leger, die met verlof zijn. In ge val van mobilisatie kunnen zij, wanneer zij voldoen aan de gestelde eischen, bij de verschillende onderdeelen worden ingedeeld Vertrek van Aankomst te {heenreis) K* 27 Febr' |StaKap- 27 Feb' (fera'S1 |Alhene 27 Fcbt]Mars. 27 Febr. fhcem'eis) jsasra 27 Febr. 'odhp. 27 Febr, teug™ is) |Jodhp- 27 r cbr.| Bagd. 27 Febr. (h"cnreis) |Xapels 27 Fab''-|Aleï' 27 Fabr" Pelikaan (heen reis) A'dam 1 Maart „Product van Arische handen" Nieuwe maatregel van Duitsche fabrikanten. De „Voelkische Beobachtev" meldt o.a.: Ten einde de mogelijkheid te scheppen, duidelijk het verschil te zien tusschen Joodsche confectie en dc door Duitsche be drijven vervaardigde kleeding, voorzien de leden der Adcfa, de Arbeidsgemeenschap van Duitsch-Arische Fabrikanten der con- fectie-industrie hun producten van het eti ket-, waarop vermeld staat „product van, arische handen". De verbruiker, die dit teeken, dat dezer dagen overal in de étalages van den Ari- schen kleinhandel te zien is, opmerkt, kan er zeker van zijn producten te krijgen, die. slechts door arische handen zijn gegaan. Maarschalk Graziani met gejuich ontvangen Aankomst te Rome, Maarschalk Graziani, die drie jaar gele den uit Rome is vertrokken om zijn land in, Abessinic" te dienen, eerst als opperbevelheb ber van de troepen en vervolgens als onder koning, is Zaterdagmiddag met groot eerbe toon le Rome ontvangen. Op het station werd hij door den Duce per soonlijk begroet. Langs den geheelcn weg van het station naar het Lictorenpaleis, waar de maarschalk officieel werd ontvangen, stond een groote menschenmenigte opgesteld om den maarschalk toe te juichen. De Duitsche kerkvervolging Nog vele predikanten gevangen* Op het oogenblik bevinden zich nog twin tig predikanten van de confessioneele Evan gelische kerk in voorarrest, in afwachting van hun verschijnen voor den rechter. Een predikant zit zijn gevangenisstraf uit en een ander bevindt zich nog in een concentratie kamp. Verder zijn 56 predikanten uit hun ambt ontzet, 69 is verboden te spreken, 73 zijn uit hun parochies verbannen en vier mogen Berlijn niet verlaten. 29 theologische studenten van de univicr- siteit van Berlijn cn elf van de-universiteit van Hallc zijn disciplinair gestraft. Verdwenen vlieger gevonden Maarschalk Balbo, die persoonlijk deel nam aan liet zoeken naar den verdwenen vlieger, Mazotti, heeft gistermiddag het ver dwenen vliegtuig gevonden op 300 KM. ten Westen van de oase Koefra. Balbo slaagde erin bij het vliegtuig te dalen cn kon vast stellen, dat dc inzittenden wclbehoiulon wa ren. Zij zijn gisteravond met het vliegtuig van Balbo naar Koefra gebracht. EERSTE VERTOONING IN MAART TE BERLIJN. Naar wij uit Berlijn vernemen, is de film van de Olympische Spe len 1936 nu in zooverre gereed, dat zij in de tweede helft van de maand Maart voor de eerste maal zal kunnen worden opgevoerd. Deze première zal een wel zeer represen tatieve omlijsting krijgen. Niet slechts, dat zij zal worden bijgewoond door de leden van de Duitsche regeering cn het diplo matieke corps te Berlijn, maar ook de le den van het I.O.C. en alle Olympische kampioenen van 1936 zijn uitgenoodigd. De onder leiding van Leni Riefenstahl ver vaardigde film. die in twee gedeelten op twee achtereenvolgende avonden zal wor den opgevoerd omvat alleen de Zomerspe len, daar een film van de Winterspelen reeds langen tijd geleden is vertoond. Zij heeft twee ondertitels: „Feest der Volkeren" cn „Feest der schoonheid". De film heeft een totale lengte van ongeveer 6000 M., samen-gesteld uit 40.000 M. opnamen, die indertijd door 40 cameraliedon met behulp van 60 apparaten werden vervaardigd. Geen journaal-effect. Bij de vervaardiging van de film heeft men er terdege op e-elet. dat er niet een soort „journaal" ontstond. Het eerste deel van de film schildert de zuivere Olympi sche wedstrijden, dus voornamelijk de ge beurtenissen op het gebied der lichte ath- letiek. Het begint met een proloog, die de oude Grieksche idee der Olymnische Spe len verheerlijkt, vertoont dan den fakkel loop van Olympia naar Berlijn, de plech tige opening van de Spelen cn tenslotte het verloop der wedstrijden cn wel zoodanig, dat men daarvan steeds een nauwkeurig overzicht krijgt. Het dramatische gebeuren van den Marathonloop neemt b.v. slechts 5 minuten speeltijd in beslag, maar schil dert desondanks zeer aanschouwelijk den harden strijd der Marathonloopcrs op de verschillende étappen van het 42 K.M. lange traject. Het tweede deel van de film, dat met eenige beelden uit het leven in het Olympisch dorp begint, is gewijd aan de wedstrijden, die eerst in den loop der tijden in het Olympische programma zijn opgenomen, o.a. zwemimen, rijden, boksen, zeilen, roeien, polo en andere spor ten. Het tweede deel eindigt met het slui- tingsfeest in het Olympische Stadion. Van de film is intusschen ook een En- gelsche en een Fransche versie vervaar digd. Het is waarschijnlijk, dat men ook nog tot de vervaardiging van een Itali- aansche of een Spaansche versie zal over gaan. De belangstelling van de geheele we reld voor deze film is buitengewoon groot, zoodat de opvoeringsrechten reeds aan de theaters van bijna alle groote steden ver kocht kondon worden. Natuurlijk zal ook Nederland deze film te zien krijgen. Engclsclien hebben hun gedrag verbeterd. Toenemende volks gezondheid bij onze Westerburcn Sir John. Boyd Orr, hoogleeraar in de Physiologic aan de Universiteit van Glas- gow, wiens naam in ons land mede bekend is geworden door zijn onderzoekingen naar don invloed van verschillende vormen van diect-voeding voor kinderen, heeft, naar het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond meldt, eenige merkwaardige bevindingen gepubliceerd, waaruit reeds thans kan wor den afgeleid, dat de in geheel Engeland met veel élan gevoerde „Blijft fit" campagne, goede resultaten heeft. „Dit is in de eerste plaats te danken aan het verbeterde inzicht, dat 't groote publiek allengs liceft gekregen in voedingsleer en de voornaamste voe dingsmiddelen", aldus prof. Orr, „waarbij vooral de melk genoemd mag worden." De kindersterfte is teruggeloopen tot 50% van den omvang van vóór den oorlog; de lichamelijke toestand van de kinderen, die nu de school verlaten, is beter, terwijl de gemid delde lichaamslengte met 3.75 cm. is toegenomen, vergeleken bij die in 1914. De gemiddelde levensduur is sedert het begin van onze eeuw met niet minder dan 7 jaar verlengd. Gcbrekszickten zooals ra chitis (Engelsche ziekte) en scheurbuik ko men steeds minder voor. Dat ten opzichte van de voeding ccn ware revolutie heeft plaats gevonden, zoo vervolgt de geleerde schrijver, springt duidelijk in het oog indien men bedenkt, hoe afwijzend met name de werkende mannen tot voor kort tegenover melkgebruik stonden. Geen sterveling zou enkele jaren geleden hebben geloofd dat hierin een zoo radicale verandering zou komen. Jongelieden zouden zich ge schaamd hebben om in het open baar melk te drinken. En thans is het, evenals in Amerika cn de Scan dinavische landen de gewoonste zaak ter wereld. Tenslotte bepleit. Sir John het melkge bruik gedurende den arbeidstijd: de tijd die hierdoor aan het werk onttrokken wordt, kan gemakkelijk en ruimschoots worden in gehaald doordat de arbeiders meer kunnen prestoeren. De goede resultaten van de beweging voor oen gezond Engeland moet, afgaande op hieromtrent gepubliceerde gegevens voor geen klein deel aan het verhoogde melkge bruik worden toegeschreven; vergeleken hij de overeenkomstige maand van het vooraf gaande jaar steeg dit n.1. gedurende Novem ber 1937 met 17.619.423 liter.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2