Plaatselijk Nieuws Prins Carnaval Uitslag detective-puzzle WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ilit Lanpdijfc regeert in Schagen Vereeniging voor Tandverzorging Maandag 28 Februari 1938 Tweede blad ENORME DEELNAME. Vraag: Sprak de dame die haar medereiziger er van beschuldigde, haar in de coupé te hebben willen berooven, de waarheid? Antwoord: Neen! Het eind asch, dat aan de sigaar van den beschul digde zit, bewijst, dat deze rustig in de coupé heeft zitten rooken. Hij kan onmogelijk tegelijkertijd een aanslag op de dame hebben gepleegd. .Wij ontvingen wederom een enorm aantal goede oplossingen. Prijswinnaars zijn: Ie prijs (f 10.A. UITTERDIJK, Molenweg» "Wïeringerwaard. 2e prijs (f5.—) Jb. RUS Jz., Groenveld C 83, St. Maarten. 3e prijs (f2.50) H. MOLANUS, Molenvaart 275, Anna Paulowna. De uitgeloofde bedragen zijn te besteden bij onze adverteerders. Spoedig hopen wij den speurzin van onze .abonné's weer op de proef te stellen met de opgave van een nieuwe origineele speurders-prijs vraag. Door perfecte organisatie een uitnemend geslaagd feest. De kaasstad levert de koningin van 't carnaval. Als ondeugende oogen glinsteren achter starre maskers als een Russisch communist een lieftallig Italiaansch fascistje ten dans noodt, als een Japanner met een aardig Chineesje rondzwiert, als een Nederlandsch matroos zich niet verzet wanneer een dik buikige Duitscher een lieftallig Javaantje Van hem afsnoept, dan is het Carnaval. Carnaval, feest der dwaasheid, waarop, de mensch achter veilige vermomming zich in zijn ware gedaante kan toonen! Prins Carnaval regeert al jaren in het Zuiden, waar de warmbloedige tempera menten zich geheel geven, waar de geboden .van Zijne Hoogheid alles te vergeten wat Wijs is, en alles te doen wat dwaas is on voorwaardelijk worden nageleefd! En nu heeft Prins Carnaval het voor den tweeden keer gewaagd ook ons, taaie Noorderlingen, ons stijve critische West friezen zijn opwachting te maken! Hij heeft Schagen en wijde omgeving er van verwittigd, dat het einde der dagen van wijsheid daar is, en slechts de zotheid, de heerlijke dwaasheid, die spot met,alles wat de menschen zoo netjes binnen het perkje van dit en het parkje van dat voor elkaar gebracht hebben, moet triomphee- ren! Prins Carnaval, die met één gebaar van zijn sierlijk geschoeiden voet alle vormen ,van conventie omver gooit, met één ruk aan zijn blikken degen alle vijanden van wat vroolijk, ongedwongen en dwaas is op de vlucht wil jaren In het Zuiden iets vanzelfsprekends, iets dat als kostelijke noodzaak eenvoudig aan vaard wordt, maar hier nog steeds een experiment, de viering van het Carnaval. Dank zij de voortreffelijke helpers van Prins Carnaval, echter een ex periment, dat voor honderd procent is geslaagd, zbodat wij de woorden van den opperceremoniemeester Dirk Klos, ridder in de orde van de Oude Kaag, gaarne tot de onze ma ken: Eén Westfriesland. Eén Schagen. Eén Carnaval. Eén Noordhollandsch Koffiehuis. Het laatste zeker niet het minste, want Voor het goed slagen van een carnaval is „sfeer" een hoofdvereischte om „stem ming" te wekken. Dank zij het harde werk ,van den heer Schenk was door de bijzon der geslaagde aankleeding van de zalen, de artistieke wandschilderingen (van Jan Koning) en de effectvolle verlichting de sfeer, zooals men zich die bij de „groote" carnavals in het Zuiden niet beter kan wenschen. Met recht kon Schenk, die zelf geheel in stijl zijn slankheid in een gezel lig Ober Bayern-costume gestoken had, voldaan zijn hoogen gast afwachten! Ook de muziek was, zoo ze op een carnavals avond moet zijn, wèlklinkend en mecslee- pend. Jo Stipriaan en zijn mannen hebben met dit carnaval inderdaad een beste beurt gemaakt!. De Intocht. Stond het publiek buiten aanvankelijk nog wat onwennig tegenover den intocht van Prins Carnaval, op een met twee paar den bespannen wagen, vergezeld van den Raad van Gezworenen, voorafgegaan door de Harmonie, en omstuwd door zijn ge volg, zooals het programma aangaf, spoe dig aanvaardde men het gebeuren. Voor het Noordhollandsch Koffiehuis en bij het sta tion was het druk en de tocht van Prins Carnaval werd een ware zegetocht. De eerste avond. Wat zullen wij ons wagen aan een gede tailleerde beschrijving van het feest en de costuines? Laten wij volstaan met te zeggen, dat wij de jury niet benijd hebben in haar taak uit zooveel moois, komisch en origineels het beste te kiezen! Daar waren zonnebloe men, lentebloemen, zomerkoninginnen, rid ders, page's, boeren, Hongaren, Mexicanen, confeltidames, daar waren juffrouwen van om en bij de tweehonderd pond in gracïcuse backfischcostuumpjes, daar was Amor, en daar waren juffrouw Snip en Snap, en zelfs was v Sinterklaas er nog! Onvermoeid speelde de band, onvermoeid werd gedanst, gehost, plezier gemaakt, trouw werd het gebod van Prins Carnaval: „Maak véél lol en drink een gezellig biertje!" opge volgd, tot laat in den nacht! In de voorzalen zorgde een damesorkestje ervoor, dat men zich ook daar niet behoefde te vervelen. Het groote oogenblik van den eersten avond kwam om half elf, toen bekend gemaakt werd, wie tot Konin gin van het Schager Carnaval was uitver koren. Géén Schager schoone gewerd de eer uit handen van Prins Carnaval den kroon te ontvangen, het was een Alkmaarsche da me, mejuffrouw Gré Molenaar, die hij toj zijn gemalin verkoos. De jury kende de prijzen als volgt toe: Mooiste heer: Page; mooiste paren: Mexi canen; komische paar: verlichte spatbord; mooiste groep: confetti; komische groep: Cd- nadeesche vijfling; origineelst idee: Schager Roosje; komische heer: dikke boer, extra prijs: Amor. Zondagavond was het beeld in het Noordhollandsch Kof fiehuis hetzelfde: veel drukte, mogelijk was het nog voller dan Zaterdagavond, perfecte stemming, die af en toe tot het uitgelatenste oversloeg. Vele deelnemers van den eersten avond waren ook nu weer aanwezig. Zoo kunnen ons de organisatoren van dit grootsche feest, de heer Schenk, bijgestaan door bestuur en leden van de Revuevereeni- ging Schagen, met voldoening op hun werk •terugzien. Geen.' wanklank- is vernomen, de gemeentepolitie, wie zeker een woord van lof toekomt voor haar soepele medewerking, be hoefde geen keer in te grijpen. De Harmonie heeft ook haar taak op uit muntende wijze verricht. Schagen heeft ge toond door samenwerking veel te kunnen be reiken. Zooiets smaakt naar meer! HET FEEST VAN DEKEN KUIJS. Geen overgroote belangstelling. Op initiatief van den I-IoogEerw. Heer De ken Kuys, was er onder leiding van den heer Kolkman, feest, uitsluitend toegankelijk voor katholieken in Hotel Vredelust, waar beide zalen waren gereserveerd. De bedoeling van dit feest was, waar de Hoogeerw. Deken het gemengde Carnaval voor Katholieken ge waagd vond, dezen een in zijn oog gepaster ontspanning in eigen kring aan te bieden. Geheel geslaagd lijkt ons deze poging niet, er waren op het Carnavalsfeest bij Schenk toch nog heel wat Katholieken, waaronder we vele R.K. Schager neringdoenden op merkten, die er dus blijkbaar den gevaar lijken kant. niet van beseften. In ieder ge val, de zaal van Hotel Vredelust was maar matig bezet. De Hoogeerw. Deken, de Zeer- eerw. Heer Pastoor en de Weleerw. Heer Ka pelaan, waren persoonlijk aanwezig. Een goed orkestje zorgde er voor dat al gauw de stemming onder de aanwezigen allerge- noegclijkst werd. De.heeren Overtoom cs. ver leenden hunne medewerking door eenige muzieknummers ten gehoore te brengen. Dat deze uitnemende musici veel succes hadden, behoeft geen betoog. Ook de „guadrille des lanciers", gedanst door twaalf gehuwde pa ren viel zeer in den smaak. Verder werden door jeugdige executanten eenige aardige tooneelstukjes opgevoerd en werd een film vertoond. Een gezellig bal, waarvan tot 3 uur permissie was gegeven, besloot den in arti stiek oogpunt weiverzorgden avond. VRACHTAUTO TE WATER. Toen Zaterdagmorgen ongeveer 11 uur, de chauffeur Kamminga van de conserven fa brieken Peter Verburg met een zware Ford 8 vrachtauto een der bochten in den Mo lenweg wilde nemen, en daarbij" een voet ganger moest passecren, raakte hij van den weg af. De wagen kantelde en raakte in de sloot naast den weg. De chauffeur en zijn passagier kwamen met den schrik vrij, terwijl ook de lading busgroenten geen schade ondervond. Personeel van de firma Blaauboer en Kos- scn had met behulp van den kraanwagen het vehikel ongeveer om half twee weer op het droge. Den chauffeur Kamminga, die met. een kalm gangetje, reed, treft- geen schuld. Eerder moet. het ongeval worden toege schreven aan de beruchte zachte berm ter plaatse. FIETS GESTOLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een fiets, toebehoorende aan den heer M. Boersen, en in huur bij de firma de Gruvtcr, ontvreemd. He rijwiel was onbeheerd ach tergelaten door een bediende der firma de Gruyter. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De politie stelt onderzoek in. OVERGANG VAN ZAKEN. De bekende melkzaak van den heer Jac. Castricum is verkocht aan den heer J. Schilder, Noord. Algemeene tevredenheid over de behandeling door den tandarts. Klachten worden te lichtvaar dig geuit. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Za terdagmiddag in de o. 1. school; de leiding berustte bij den heer D. Brouwer, hoofd der school alhier. Na opening leest de heer Ligteringen, Breezand, de notulen; ze worden onder dank zegging onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van een schrij ven van Dr. De Jong, waarin deze vraagt, of het niet gewenscht is, .de maanden Fe bruari, Maart en April productief te maken, door de kinderen van de hoogere klassen, die daarvoor in aanmerking willen komen, te doen behandelen? De proef is te Wieringerwaard inmiddels genomen en betrekkelijk geslaagd, er namen daar 23 kinderen van 17 ouders deel. In N. Niedorp is het succes al zeer gering, er wa ren 7 deelnemers. De vraag rijst, aldus de Voorzitter, of we met den proef moeten doorgaan. Spr. déelt nog mede, dat de kosten f 1 per vulling bé dragen. De vergadering spreekt zich er voor uit, deze proef niet door te zetten, ook al omdat met Mei de vierde klas se reeds in de behandeling zal val len. Ingekomen is o.a. een schrijven van den heer Boon, Wieringcn, houdende eenige klachten over het werk van den tandarts. De Voorzitter zegt., dat er vaak klachten worden geuit, welke niet juist zijn. Spr. wijst er op, dat de heer Elema veel lof heeft voor den arbeid van den tandarts. En waar de heer Elema nauw bij de zaak betrokken is, vindt spr. dit een mooie uitspraak. In Schagen heeft spr. overigens slechts 2 klach ten vernomen, waarvan er 1 gegrond bleek. Dr. De Vries, Wieringerwaard, zegt, dat omtrent het doel van de tandverzorging nog misvatting bestaat; dit doel is, zegt spr., het in tact houden van het blijvende gebit. Door dat de vulling een zwarte kleur heeft, ge raken de menschen bovendien in de war, ze denken met slechte plekken in het gebit te doen te hebben, terwijl juist een vulling is aangebracht. Spr. brengt in herinnering de woorden van den heer Doedens in een raadsvergadering van de ge meente Zijpe, volgens welke de tand verzorging slechts een chicane zou zijn, die niets om het lijf heeft. Spr. heeft daarop- d^n-heer Doedens om inlichtingen gevraagd én een schrijven terug ontvangen. Hierin waren echter geen mo tieven voor de uitspraak van genoemden heer genoemd. Vervolgens is door spr. on derzocht in hoeverre de kinderen van den heer Doedens bij den dienst betrokken wa ren. -Hij is toen tot de conclusie gekomen, dat het gezegde van het Zijper raadslid als een chicane moet worden beschouwd, die niets om het lijf heeft (Applaus). Uit de besprekingen, welke nu volgen blijkt" wel, dat er van de klachten niet veel overblijft; zij worden veel te lichtvaardig geuit. Over het algemeen is men zeer tevre den over de behandeling van den eandarts. Rapport tandarts 1937. Hieraan is ontleend dat in het afgeloo- pen jaar tweemaal tandheelkundige behan deling plaats vond. De eerste maal werden er van het totale aantal kinderen 392 be handeld; dus niet behandeld 781. Het aan tal vullingen bedroeg 561, terwijl afwezig waren 41 kinderen. De tweede keer wer den er van de 1115 kinderen 327 behandeld het aantal vullingen was 497; er waren G2 kinderen absent. Moeilijkheden tijdens het behandelen door verzet tengevolge van angst kwam weinig voor, In hoeverre het feit, dat ook van ziekenfondswege gratis vullingen verstrekt worden, van invloed zal zijn, zal moeten blijken. Behandeling op school heeft dit voor bij Ziekenfondshc,han deling, dat op school regelmatig controle uitgeoefend wordt op het geheeie gebit. Wat het instrumentarium betreft, het zal in de nabije toekomst noodig zijn, dat de tandarts de beschikking heeft over een verstelbaren stoel. Jaarverslag secretaris. De secretaris, de heer Sieswerda, Wierin gerwaard, leest vervolgens het jaarverslag 19371938. Hieruit blijkt o.m., dat het aan tal aangesloten scholen m. 1 is vermeerderd en nu 33 bedraagt. Er bij gekomen is Kol- horn. De vereeniging is aangesloten bij de vereen, voor Sociale Tandverzorging en betaalt daarvoor V& ct. per lid. Daarvoor wordt door deze vereen, welke desgevraagd in verschillende zaken van advies dient, controle uitgeoefend. Rapport kascontrole-commisie. Een en ander was door de controleerende scholen niet ter vergadering aanwezig in orde bevonden. Verslag penningmeester. Wanneer met 1 Mei alle gelden binnen zijn, z-ullen ontvangsten en uitgaven vrijwel in balans zijn. Waar er verleden jaar een tekort was van f SO.zijn de vooruitzichten dus niet kwaad, aldus de penningmeester, de heer Sieswerda. N.a.v. de tandheelkundige hulp door de ziekenfondsen, had Dr. de Vries nog ge zegd, dat in de groote steden, slechts 8 diergenen, die daarvoor in aanmerking ko men, hiervan gebruik maken. Spr. gaf voorts in overweging de tandverzorging op de scholen vooral te blijven propagceren. Aanwijzing kascontrole-commissie. Aan gewezen werden de R.K. school te Anna Paulowna, de Chr. school te Breezand en de school te Barsingerhorn. Volgend jaar zal men met een voorstel komen om deze commissie niet meer vol gens rooster, in alpliabetische volgorde, te benoemen, maar om scholen liggende in de buurt van Wieringerwaard, de woonplaats van den penningmeester, aan te wijzen. Dit zal practischer blijken te zijn. Bestuursverkiezing. De heer Sieswerda secretaris-penningmeester wordt bij accla matie herbenoemd. Rondvraag. Wat de verloting betreft, de datum der trekking is vastgesteld op Zaterdag 19 Maart. Al zijn er nog enkele loten niet verkocht, de verloting kan nu reeds als geslaagd worden beschouwd:. De heer Wolters (Sint Maarten) komt op tegen een artikel in een groot dagblad volgens hetwelk alleen in hét buitenland een goeden tandartsendienst zou bestaan, tei'wijl in Nederland van een grooten ach terstand sprake zou zijn. Dat komt onze eer te na, aldus spr. De heer Sieswerda antwoordt, dat het Bestuur in dezen reeds maatregelen be raamt. Nadat, nog verschillende zaken van huis- houdelijken aard zijn besproken, volgt slui ting, waarbij een extra woord van dank wordt gesproken tot Dr. de Vries, voor de vele bemoeiingen, welke hij zich voor de vereeniging getroost. én U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. BROEK OP LANGENDIJK TER-AARDE-BESTELLING P. V. d. WIJNGAARD Het stoffelijk overschot van den Dinsdag op het terrein der Ned. Spoorwegen veron gelukten arbeider-telegrafist P. v. d. Wijn gaard is Zaterdagmiddag onder zeer groote belangstelling ter aarde bcstled. De stoet werd voorafgegaan door eenige spoormannen, welke het omfloerste vaandel der afd. Alkmaar van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en 'Tramwegpersoneel meevoer den. Aan bét graf voerde ds. Donncr. bet eerst het, woord. Wij leven mede, ald.us. spr., «iet- de familie, die God zulk een zware beproe ving heeft opgelegd. Wij treuren echter niet zonder hoop. Wij weten, op welke wijze God, Van den Wijngaard van ons heeft weggenomen. Wij zijn Hem dankbaar, dat Hij hem de gelegenheid heeft gegeven zoo rustig afscheid te nemen van hen die hem lief waren. Hij is heengegaan in het geloof, dat het bloed van Jezus Christus zijn zon den beeft afgewisciit. Mogen wij evenals hij als Gods roepstem ons roept, klaar ziin. Gezamenlijk zong men hierna ps. S9:19. Namens de directie der Ned. Spoorwegen en den inspecteur van het Vervoer te Am sterdam, den heer Van Meurs sprak de heer ir. Boot. De heer Peters, chef van bet station Heer- Hugowaard vertolkte de gevoelens van de collega's, flie den overledene steeds hebben gekend als een flink en nauwgezet mensch, prettig in den omgang. Hier kan men weer zien, hoe kort de dagen des levens zijn. Ps. 103 zegt: De dagen des menschen zijn als het gras, gelijk een o bloem des vélds alzoo bloeit hij. Als de wind daarover is gegaan, zoo is zij niet meer en hare plaats kent haar niet meer. De voorzitter van de afd. Alkmaar van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel roemde de wijze, waarop Van den Wijngaard zich beijverde voor de orga nisatie. De overledene was een man, die zich op het terrein' van den arbeid het evan gelie van Jezus Christus niet schaamde. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling. Vermelden wij nog, dat een vijftal bloem stukken de kist bedekte. OUDKARSPEL. Ned. Tuindersbond. De Ned. Tuindersbond vergaderde Zater dag ten lokale van den heer C. Vis, onder leiding van den voorz., den heer N. Kaan, die in zijn openingswoord een terugblik werpt op hetgeen zich den' afgeloopen tijd heeft voorgedaan. Spr. komt tot de conclu sie dat de toestand verre van rooskleurig is. Dc tijd vordert en het weer is slecht" voor de producten. Dc notulen worden voorgelezen door den secretaris, den heer G. IJff en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat er een ver gadering over het looncontract heeft plaats gevonden. De organisaties hebben zich hier voor principieel uitgesproken. Over het loon bedrag was echter verschil van meening. Men zal nu met een compromisvoorstel ko men, zoodat hier t.z. tijd weer over gespro ken zal worden. Na eenige besprekingen wordt besloten om bet bestuur in dezen vrij mandaat te geven. De voorzitter deelt verder mede, dat het burgerlijk armbestuur omgezet is in maat schappelijk hulpbetoon. Spr. heeft ook zit ting in dit collego en zijn ervaring is, dat de toestand hier heel slecht is. Als er geen kentering ten goede komt, ziet spr. do toe komst donker in voor genoemd college. Behandeling Beschrijvingsbrief. Vervolgens wordt behandeld de beschrij vingsbrief voor de districtsvergadering te Alkmaar. De begrooting en dc diverse voorstellen worden behandeld. Bij de voorstellen tegen dc verhoogde aardappelheffing wordt medgcdeeld, dat in de Streek en ook te Tuitjenhorn onder protest de cessies voor de teelt van aard appelen worden geteekend. Op de vergade ring te Alkmaar .zal hierover gesproken: worden. Gewezen wordt in dit verband nog op liet voeren van een landelijke actie in sa menwerking met andere organisaties. Bij een voorstel om de tuinbouwers verplicht te organiseeren in de standsor- ganisatics, wordt o.a. gezegd dat het wel wenschclijk is, dit punt aanhangig te ma ken in de diverse tuinbouwverecnigingen, in samenwerking met de L.T.B. en C.B.T.B. Door de regeering wordt ten deze met de standsorganisaties rekening gehouden. De beschrijvingsbrief wordt verder in een vlug tempo behandeld. Verkiezing afgevaardigden. Als afge vaardigden naar de districtsvergadering werdengekozen de heeren C. Borst en L, Kal verdijk, terwijl de lieer P. Volkers plaatsvervanger werd. Rondvraag, De heer P. Volkers vraagt of de voorzit* ter oficieel door B. en W. is aangezocht om zitting te nemen in maatschappelijk hulp betoon. De voorzitter antwoordt, dat hij door wethouder Bommer is gevraagd. Verder vraagt de heer Volkers' inlidhtin* gen over de vergadering met Mr. Buiskool, waarin deze zal spreken over de Pacht wet. Voorzitter antwoordt dat deze vergade ring op 10 Maart zal worden gehouden. De heer C. Borst bespreekt nog het ge ringe vergaderingsbezoek. Spr. zou het beter vinden, dat de zaal- huur wat -verhoogd werd; ook oppert spr. het idéé om een vereenigingsgebouw te stichten. Dc voorzitter zegt dat bet bestuur hier over nog wel eens na zal denken. Spr.. hoopt tenslotte dat de bedrijfsuitkomsten beter zullen zijn als tot dusver liet geval was. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE SCHAKEN. Wit—Zwart, lste klas. N. Kaan—Dr. J. de Wit 0—1 Th. BruinJ. Klinkert 01 W. KaanD. Koorn afgebr, 2e klas P. BlomK. de Vries 10 P. de Ruiter—L. E. Hulshof 1—0 K. BiermanJ. Bouwens afgebr. 3c klas J. VisserJ. Kout 01 G. KeppelJ. Kout 10 C. WitsmeebJb. Molenaar 01 A. de VriesJ. Kout 10 4e klas. G. v. LoenenW. Vcrkroost 0—1 J. HeidsmaJ. Kamper 01 G. v. LoenenG. Goudsblom 10 Jb. Bekker Hz.G. Goudsblom 10 Jb. Bekker Hz.—J. IJff 0—1 J Ootjers—J. Kamper 0—1 G.'Góudsblórri—.TV Appelmön 10 II. v. d. HamJb. Bakker 10 ZUIDSCHARWOUDE. JUBILEUM AFDEELING S.D.A.P. In het lokaal van den heer P. Kramer alhier werd Zaterdagavond het 35-jarig be staan van de afdeeling Zuidscharwoude der S.DA.P. gevierd. De voorzitter, de beer A. Schrijver heette in zijn openingswoord de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de heeren J. Glas en P. v. d. Molen, de twee van de op richters nog in leven zijnde personen, den secretaris van het Gewest N.-Holland Nrd. der S.D.A.P., den heer P. S. van der Vaart en mevr. de wed P. Zeeman, Voorz. besprak de moeilijkheden, welke de. oprichters hebben moeten overwinnen, waar bij hij waardeerende woorden sprak ter nagedachtenis van hen, die zijn overleden, G Glas, P. Zeeman en J. Kist. Verscheidene vertegenwoordigers van zus- ter-afdeèlingen van den Langendijk en St. Pancras, van het Instituut voor arbeiders ontwikkeling, de S.D.V.C. hebben de jubi- leerende afdeeling, welke de eerste was aan den Langendijk, gecomplimenteerd, welke woorden vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van waardeering. Do gewest-secretaris, de heer Van der Vaart feliciteerde de afd. namens het Ge- west.-bestuur. In don toestand der arbeidersklasse is vergeleken bij 1903 veel verbetering geko men. hoewel men er nog lang niet is, zeide spr. De S.D.A.P. heeft invloed gekregen en zich in het maatschappelijk leven een plaats veroverd waarop men trotsch zijn kan. De beweging dient echter nog meer te worden versterkt. Voortdurend zal men het Nederl. volk ér óp moeten wijzen, dat de thans door de regeering gevolgde politiek niet de juiste is. Spr. wekte op, mede te werken aan de vervulling van de verheven taak, de vorming van een gezonde maatschappij. De ze komt, als de soc.-democratie de overwin ning behaalt. De heeren Glas en Van der Molen werden hierna als oprichters der afd. gehuldigd. Zij werden verrast met een keurig boekwerk. Ter afwisseling werden eenige tooneel stukjes opgevoerd, eenige dames en heeren zorgden voor muzikale afwisseling. Deze herdenkingsavond is heel goed ge slaagd. Zondagmorgen zijn op de graven van Glas Zeeman en Kist bloemen gebracht. WINKEL TOONEELAVOND „FRIJSKE KRITE WALINGOM" Nadat de tooneelavonden van de „Frijsko Kritc Walingom" enkele jaren zijn verzorgd door krachten buiten dc eigen vereeniging zal op Zaterdag 5 Maart weer een eigen tooneclclub optreden, gedeeltelijk bestaande uit oude beproefde krachten van de oor spronkelijke club, aangevuld met enkelo nieuwelingen. Opgevoerd wordt „Uitkomst" door P. de Jong. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende arver- tentie.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5