Glorieuze 7-2 zege van Nederland op België Onze voorhoede trekt zich niets aan van het weinige vertrouwen dat zij genoot en speelde schitterend! Vier prachtige doelpunten van Kick Smit Belgen vielen tegen N.H.V.B. Voet bal menu Wereldrecord van Rie van V een Abonneert U op dit blad De wedstrijd NederlandBelgië, die met spanning en zooveel onzekerheid was tegemoet gezien, heeft een aangename verrassing gebracht: een zeer overtui gende zege van een met ouderwetsch élan spelend Oranjeteam op een Belgische ploeg, die men minstens zoo sterk als de Hollandsche geoordeeld had. Men kan het oordeel over deze ontmoeting samenvatten zooals de heer Van Kesbeeck van den Belgischen Voetbalbond het deed: Neder land was over alle linies sterker! Aftrap in den regen. Omstreeks half drie komen de elftallen op het veld, verwelkomd met de Volksliederen. De heer Van Kesbeeck, voorzitter van den Belgi schen voetbalbond, overhandigt Van Heel een geschenk voor Prinses Beatrix, een pop, voor stellende een Belgische voetballer, met roode trui en zwarte broek. De Engelsche scheids rechter Thompson verricht dan de loting, die door den Belgischen aanvoerde# gewonnen wordt, zoodat Vente voor Nederland aftrapt. De wedstrijd begint in een onaangenamen regen, doch de wind is sedert den morgen af genomen. Na den aftrap breekt Dalem den eer sten Hollandschen aanval en, nadat de bal eenigen tijd op het middenveld is gebleven, komen de Belgen naar voren. Maar hun eerste aanval wordt door een overtreding onderbro ken, de tweede strandt op buitenspel en dan komt Van Male in actie. Hij slaat den bal in het veld terug. Ceuleurs maakt er zich van meester, doch schiet over het doel. In het eerste kwartier krijgt men niet veel fraais te zien. Vooral de Nederlanders hebben blijkbaar eenige moeite om zich in te spelen. De Belgische voorhoede zit in dien tijd niet stil en Van Male kan een scherp schot van Ceuleurs, in den uitersten hoek geplaatst, maar juist tot hoekschop verwerken. Het duurt bijna twintig minuten, voor Ne derland het evenwicht kan herstellen: Maar dan vlot het samenspel ook in eens een stuk beter, er wordt beter geplaatst en sneller en verrassender.gespeeld. De Belgische achter hoede krijgt het drukker. Na mooi samenspel geeft Wels den bal over aan Van Spaandonck, die naast schiet. Maar Holland heeft er nu „zin" in en steeds golft de voorhoede, zeer krachtig door de middenlinie, en in het bijzon der door Anderiessen en Paauwe, gesteund, ten aanval. Op een ver doorgeschoten bal stormt Mijnders toe en Braet kan nog maar juist het leer voor zijn voeten wegtrappen. Even later er is dan een half uur gespeeld ontstaat er een worsteling voor het doel der Belgen: Vente stormt toe en werkt Braet met den bal over de doellijn. Reeds juicht het publiek, maar de scheidsrechter beslist, dat de Belgen een vrijen schop mogen nemen. Intusschen is door dit voorval eigenlijk de geestdrift gestimuleerd, zoowel op als om het veld. Er komt plotseling de sfeer van een echten, spannenden internationalen wedstrijd. Nederland blijft in de meerderheid en Mijn ders, op wien men tot dusverre te weinig heeft gespeeld, wordt thans meer in het spel betrokken. Hij brengt den bal herhaaldelijk goed op, doch zijn voorzetten zijn iets te dicht bij het doel geplaatst, zoodat zij een prooi worden van Braet en niet van ons binnentrio. Onder leiding van Braine komen dan de Belgen hun deel weer opeischen. Een schot van den rechtsbinnen levert een hoekschop op, waarbij de bal weer door een Hollan der over de achterlijn wordt gewerkt. Eenige tijd blijft de bal gevaarlijk in de buurt van ons doel, maar tot een doel punt komt het toch niet, daarvoor is het schot van de Belgen te zwak. En Braine, hoe een verdienstelijk speler hij ook is, geeft het samenspel van de voorhoede het hori zontale karakter, dat door Caldenhove mot CALDENHOVE met succes bestreden kan worden. Bovendien speelt de Belgische linksbuiten, Van den Eijnde, wel zeer zwak, zoodat hij vaak nog afbreekt, wat zijn medespelers hebben opge bouwd. Nederland neemt de leiding Vier minuten voor de rust ontstaat het eerste Nederlandsclie doelpunt, juist in een periode, waarin het Belgische veldspel beter was. En het is een belangrijk doel punt, want het toont aan, dat de Neder- landsche voorhoede het nog verstaat op fraaie wijze te scoren: Wels heeft den bal tot bij de hoelcvlag opgebracht en geeft een voorzet, zóó zuiver en afge meten, dat de bal juist niet bereikbaar is voor den Belgischen keeper, maar wel voor den toestormenden Smit, die met een fraaien harden kopbal het Neder- landsche elftal de leiding geeft (10). Onder groot enthousiasme trekt onze voor hoede opnieuw ten aanval en Vente schiet even te hoog. Nog even wordt op het midden veld wat heen en weer getrapt en dan is het rust. Na de rust Na de hervatting krijgen de toeschouwers onmiddellijk een uiterst boeiend spel te zien. Voor zoover dat mogelijk is, hebben de Neder landers de terreinmoeilijkheden overwonnen en geleidelijk aan dringen zij hun tegenstan ders terug, maar gemakkelijk gaat dat voor alsnog niet, want de Belgen beseffen, dat zg nog niet verloren zijn. Doelpunten in serie Aan het einde van het eerste kwartier echter heeft de wedstrijd een geheel ander aspect gekregen. We zijn dan drie doel punten verder gekomen, maar twee daar van komen Nederland ten goede en daar door hebben de Belgen een achterstand gekregen, die hen wel ontmoedigd moet hebben. Acht minuten na de rust scoort Smit het eerste doelpunt van deze serie van drie. Van Spaendonck is de grondlegger daarvan: vlak bij de achterlijn naast het doel staande, geeft hij achterwaarts over naar Smit, die inschiet (2—0). Eenige minuten later loopen onze verdedi gers elkaar bij een Belgischen aanval min of meer in den weg, waarvan Braine op uit- De man die zijn dag had". KICK SMIT. stekende wijze gebruik maakt. Hij weet de geheele verdediging te passeeren en schiet den bal van dichtbij langs Van Male (21). Het derde doelpunt van de serie wordt door Wels gemaakt, doch het is uitsluitend te wijten aan een grove fout van Smellinckx. Deze wil den bal op zijn doelverdediger terug spelen, meenende, dat Braet in zijn doel ge bleven is. De keeper is echter uitgeloopen en kan niet zoo snel keeren, zoodat Wels eerder bij den bal is en zonder moeite scoort (31). De Belgen probeeren het met een veran dering in de voorhoede: Voorhoof verhuist naar de rechtsbinnenplaats, Capelle gaat rechtsbuiten en Braine middenvoor spelen. Maar ook zoo lukt het niet bijster, omdat Braine vrijwel als eenige goede aanvaller tegen een betrouwbare verdediging heeft te vechten. De Belgische middenvoor beproeft het eens met een ver schot, dat bij Van Male geen kans heeft. De Oranjevoorhoede daaren tegen heeft na twintig minuten weer succes, wanneer Smit, nadat een Nederlandsche aan val aanvankelijk afgeslagen is, den bal be machtigt en een hard schot in den uitersten hoek van het doel lost. Braet laat zich te laat vallen en ziet het leer onder zich in het doel verdwijnen (41). De Belgen beantwoorden dit nieuwe Hol landsche doelpunt met een laatste offensief, dat inderdaad een succesje brengt. Voor het Nederlandsche doel ontstaat een zeer gevaar lijke situatie, waarbij wij ternauwernood aan een doelpunt ontsnappen. Maar even later er is dan nog twintig minuten te spelen maakt Van Male een fout, die niet ongestraft blijft. Bij een door Capelle genomen hoekschop loopt hij uit, doch Voorhoof bemachtigt den bal en schiet in (42). Nog even blijven de Belgen druk uitoefenen, maar zij spelen niet het spel, dat nog kans op een gelijk spel zou kunnen geven. Bet Neder landsche elftal is zich thans bewust van zijn kracht. De middenlinie, met Anderiessen aan het hoofd, beheerscht het middenveld, helpt de verdediging afdoende en steunt de voor hoede krachtig. De Belgen daarentegen ver slappen zienderoogen. Hun middenlinie is te zwak om een ernstige hindernis voor den Ne- derlandschen aanval te zijn en nu en dan raken ook de beide backs de klut kwijt. Daarbij mist de voorhoede een man, die, zooals Smit, veel werk verzet en productief is. De Belgen overspeeld Het verschil in speelsterkte wordt steeds grooter, zoodat men tenslotte gerust kan zeggen, dat de Belgen overspeeld worden Met niet minder dan drie doelpunten moe ten zij dat bezuren. Veertien minuten voor het einde krijgt Smit den bal op behoorlijken afstand van het doel. Hij passeert Paverick en met een fraai diagonaal schot maakt hij opnieuw een doel punt, zijn vierde van dezen middag! (52). Het is nu zoo, dat de Haarlemmer ie^eren keer dat hij voor het Belgische doel verschijnt, ge vaarlijk is. Het is begrijpelijk, dat het publiek, de narig heid van den kouden regen vergetend, geest driftig is over dergelijke mooie staaltjes van voetbal. We hebben dan ook eigenlijk voor de rust niet kunnen vermoeden, dat we zoo'n groote en fraaie overwinning van ons voet- bal-elftal te aanschouwen zouden krijgen. En het einde van den doelpuntenregen is nog niet gekomen. Ook Vente wil blijkbaar toonen, dat hij nog schutterscapaciteiten bezit. Vier minuten na Smits laatste doelpunt is het zijn beurt: een voorzet van Wels, een kopbe- weging van onzen middenvoor en de bal ligt weer achter Braet in 't Belgische doel (62). Nauwelijks is weer afgetrapt, of Voorhoof stormt op Van Male af, die zich echter moedig op den bal werpt en zoo het gevaar bezweert. Dan lost Vente een hard schot, dat van den binnenkant van den paal in het veld terug springt. Nog zes minuten zijn te spelen, als Van Spaendonck zijn kans schoon ziet. Hij loopt stevig door en smaakt inderdaad het genoe gen, ook een doelpunt te scoren (72). Zeven doelpunten! We mogen inderdaad te vreden zijn. De laatste minuten verstrijken, zonder dat zich nog belangrijke dingen voor doen. Dan geeft Thompson het eindsignaal: de Oranjeploeg heeft een zeer verdienstelijke zege behaald, die den voetballiefhebber, welke misschien wat al te somber over de toekomst van het Nederlandsche voetbal dacht, een hart onder den riem heeft gestoken. 1D.: HRC 4—Held. Boys 4—1 HRC 5—Atlas 1—1 2 G.: Helder 4Watervogels 2 53 Eerste klasse D. Er moge dan bijzonder weinig gespeeld zijn, in 1 D. was dat weinige toch zeer be langrijk. De beide HRC-elftallen hebben zich goed geweerd en de door hen geboekte resul taten gaan ver boven de verwachtingen uit. Racing 5 bestond het n.1. om tegen Atlas een gelijk spel te forceeren. Een verliespunt, dat zoo al niet fataal, dan toch hoogst onwelkom voor Atlas is, omdat nu door Wijker c.s. niets meer kan worden geriskeerd, daar de voor sprong op Schoorl tot een punt is geslonken. HRC 4 deed het ook uitstekend en boekte een ferme 41 zege op Held. Boys, dat daar door heel duidelijk voor oogen gesteld kreeg, dat oppassen de boodschap is. Weliswaar blijft HRC 5 er het slechtst voor staan, na diens fraaie prestatie is de kans op ontsnap ping belangrijk vergroot. We herinneren er aan, dat Atlas nog te gen Held. Boys speelt, en Schoorl nog tegen Succes 2 en Zeemacht. Tweede klasse G. Helder 4 behaalde een verrassende over winning op Watervogels 2. Wellicht -weet Helder 4 het vijfde nog te passeeren. Lagere afdeelingen. Alom werden de wedstrijden uitgesteld of door regen gestaakt. 1 D. Atlas 17 9 7 1 41—19 25 Schoorl 16 10 2 4 46—22 22 Petten 15 8 3 4 47—28 19 Oudesluis 14 6 3 5 26—29 15 Succes 2 14 6 1 7 36—41 13 Zeemacht 13 5 2 6 25—33 12 Helder 3 15 3 6 6 29—44 12 HRC 4 15 4 3 8 28—33 11 Held. Boys 15 5 1 9 34—40 11 HRC 5 16 4 2 10 34—57 10 2 F. JVC 13 9 1 3 28—15 19 Texel 2 13 8 3 2 40—24 19 BKC 2 14 7 4 3 30—16 18 Watexw. 2 12 5 2 5 36—23 12 Cocksdorp 11 3 3 5 27—24 9 Tex. Boys 10 3 1 6 25—24 7 Helder 5 11 2 2 7 13—43 6 Helder 4 10 2 0 8 15—39 4 voor as. Zondag Zondag 6 Maart a.s. belooft een een belangrijke voetbaldag te worden, met name wat afdeeling I betreft. Van de dien dag te spelen wedstrijden noemen we in het bijzonder De Ken- nemersD.W.V., waarin de Nieuwen- dammers kampioen kunnen worden. Voorts Alkmaarsche BoysHelder en VolewyckersZaandijk, welke een welhaast beslissend karakter dragen ten aanzien van het kampioenschap van de derde klasse A. Verder krijgt Wieringerwaard dien dag opnieuw de kans om kampioen te worden, daar Schagen op bezoek komt. Het programma vermeldt verder o.m: H.R.C.W.F.C.; West FrisiaZ.V.V., De SpartaanO.S.V. en Z.F.C. Alcmaria Victrix. SuccesTexel. Alkmaar—Watervogels; Andijlc D.T.S.Strandvogels. Z.F.C. 3—H.R.C. 2. Helder 2—K.F.C. 3. Nabeschouwing De 55e landen wedstrijd tegen de Belgen is geëindigd in een -overwinning met groote cijfers'van het Oranje-team, cijfers die om 'n verklaring vragen als men bedenkt, dat de rust met slechts een 10 voorsprong onzer landgenooten was ingegaan Over alle linies was het Nederlandsch elftal beter, maar eerst in de tweede helft kon dit in een groot aantal doelpunten worden uitgedrukt. Het Oranje-elftal heeft zich met ouder- wetsche geestdrift in den strijd gewor pen en daarbij het spel open gehouden. Of de aanvallen ging langs Wels en Mijnders, of er werden verre passes door het midden gegeven, waardoor het tempo hoog kon worden opgevoerd. Er zat vaart in het elftal, twee maal drie kwartier achtereen en dat op zich zelf is reeds een prestatie op het zeer zware veld. Daartegenover stelden de Belgen het be kende breedtespel, de korte tikjes van man tot man, soms nog weer even achteruit, zoo dat men maar niet op schoot en onze ver dediging telkenmale gelegenheid kreeg in te grijpen en ernstige gevaren te bezweren. Dit korte samenspel werd bovendien nog zeer onnauwkeurig uitgevoerd. De afwerking van de aanvallen vormde al een heel zwak punt in het spel onzer tegenstanders. In de tweede helft is de Belgische verdediging en vooral ook de middenlinie murw gespeeld door het vlotte, snelle open spel der Oranjehemden en dit gaf ten slotte den doorslag. In de Belgische ploeg zaten enkele zeer zwakke plekken. Zoo beschikte men niet over twee buitenspelers van klasse. Stanley van den Eynde was beslist zwak. Slechts zelden deed hij iets goeds met den bal. Aan den anderen kant stond Voorhoof die in de eerste helft Van Heel nog al een passeerde, doch daar bij voortdurend buitenspel stond, zoodat het nuttig effect niet bijster groot was. In de tweede helft verwisselde hij met Capelle van plaats, doch de laatste bracht er als rechts buiten nog veel minder van terecht. Het derde zwakke punt in de Belgische ploeg was de bezetting van de spilplaats. Voortdurend was er een gat op het middenveld, waardoor de bal vele malen een gemakkelijken prooi der Hollandsche middenlinie werd. Er was verder een belangrijk psycholo gisch moment in dezen wedstrijd. Toen de Belgen hun 20 achterstand met een fraai doelpunt van Braine hadden verkleind, en zij zich met nieuwe geestdrift in den strgd wierpen om den gelijkmaker te scoren, was het een jammerlgke fout van Smellinckx, die alle hoop op een redelgk eindresultaat deed vervliegen. Verscheidene malen zijn jongere krachten geprobeerd, doch deze proefnemingen schon ken geen voldoening. En men kan de keuze commissie van den KNVB slechts prijzen voor haar standpunt, dat jongere spelers nog niet de plaatsen van „ouderen" mogen innemen zoolang niet de zekerheid bestaat, dat de nieuwelingen het minstens even goed doen. De spelers Doelman Van Male heeft niet zoo heel veel moeilijk werk gehad. Daarvoor schoten de Belgen te weinig en te slecht. Het was een grove blunder van den Rotterdammer, toen hij volkomen onnoodig bij het tweede doelpunt uit zijn doel liep. Caldenhove was, het spreekt welhaast van. zelf, de beste der beide achterspelers. Hg was niet in topvorm, speelde wat ovex-moedig door den bal soms te lang bij zich te houden. Hij raakte het leder dan ook wel eens kwijt, waardoor onnoodig lastige situaties voor ons doel ontstonden. Niettemin is zijn totaal prestatie zeker uitstekend te noemen. W e b e r was nie de speler, zooals wij hem van vorige wedstrgden kennen. Zijn plaatsen was slordig, zijn wegtrappen niet zoo krach tig als anders. Daarnaast heeft hij echter zeer verdienstelijke dingen gedaan en het tweetal CaldenhoveWeber is op het oogenblik zeker de sterkste formatie voor onze achterhoede. In de middenlinie vonden wij Paauwe den uitblinker. De Feyenoord-man heeft vo~r de rust een voortreffelijke partij voetbal gespeeld Hij had het tegen den vleugel Van den Eynde Ceuleers lang niet gemakkelijk. Niet alleen defensief heeft deze speler prachtige dingen gedaan, doch ook in zijn voedende taak schoot hij geenszins te kort. in de tweede helft stond zijn spel niet meer op die uitzonderlijke hoogte doch over het algemeen genomen was hij een der beste spelers van het veld. Anderiessen heeft een rustige partij voetbal gespeeld. Natuurlijk heeft de Ajaxied van begin tot eind gezwoegd. Hij, die toch al een jaartje ouder wordt, heeft het tempo op dit zware veld van begin tot einde kunnen volhouden. Waar wij ons echter het meest over verwonderd hebben is het feit, dat Anderiesen het voeden van de voorhoede op zoo'n uitne mende wijze verrichtte. Zeker Smit, de „zwer ver" nam veel werk uit handen, maar daar naast hebben wij Anderiesen tallooze malen op keurige wijze den bal naar het binnentrio of naar de buitenspelers door zien geven. Dit ondei'deel van het spel was nimmer de sterk ste zijde van den Ajaxied, een reden te meer, om hem voor zijn verrichtingen van vanmid dag te prijzen. En Van Heel? Van Heel was vele jaren achter elkaar de uitblinker van de midden linie, ditmaal was hij de minst goede. Zeer zeker, ook nu was hij zijn plaats alleszins waard. Maar het tempo wordt hem vaak te machtig. Hoe vaak heeft Paauwe aan Wels niet den bal op uitnemende wijze afgegeven en hoe vele malen heeft Van Heel dat aan Mynders gedaan? Deze verschillen zijn trer- fend. Nimmer zal Van Heel in een landenwed- strijd falen, en ook in deze jubileumontmoeting is dat niet gebeurd. Maar laten wij het voor zichtig itdrukken: het aantal jaren, dat Van Heel nog in het Nederlandsch elftal meespeelt En... zege op Ragnhild Hveger. Rie van Veen heeft Zaterdag een fraaie prestatie geleverd door Willy den Ouden's wereldrecoid op de 200 meter borstcraw! te verbeteren van 2 min. 25.3 sec. tot 2 min. 24.6 seconde. Bovendien slaagde z(i tot aller verrassing er in het fenomeen Ragnhild Hveger te verslaan, die na uiterst spannenden stryd slechts 1/10 sec. later aantikte. Het nieuwe wereldrecord en de schitterende zege van de eerst vijftienjarige Rotterdamsche was het resultaat van een prachtigen strijd met 's werelds snelste zwemster. Het was ook het mooiste cadeau, dat Rie van Veen bij het 25-jarig jubileum van haar vereeniging haar club had kunnen aanbieden. Het meest verheugende van dit alles echter is, dat de Nederlandsche zwemsters zich weer beginnen te herstellen van de zware slagen, die de Deen- sche meisjes haar hebben toegebracht. Wel is waar heeft Rie van Veen's wereldrecord geen verandering ten onzen gunste te weeg ge bracht, omdat alreeds een Hollandsche, Willy den Ouden, houdster van dit record was, maar de schitterende prestatie van de Rotterdam sche heeft althans voorkomen, dat de kleine Deensche weer een trofee aan de vele reeds behaalde kon toevoegen. Rie van Veen heeft intijds de Deensche recordbreekster een halt toegeroepen („Tel."). UITSLAGEN. AmsterdamBrussel 30 RotterdamAntwerpen 32 Ned. JunioresBelg. Juniores 73 UUelïeruien De Zesdaagsche te Antwerpen De stand van hedenmorgen. De stand van de Zesdaagsche te Ant werpen was hedenmorgen bij de neutra lisatie als volgt: 1. SlaatsPellenaars 91 ptn. 2. BuyseBilliet 54 ptn. 3. PynenburgWals 50 ptn. 4. KaersHuixs 26. Op Ir onde o.a.: SavelbergMuller 12. Op 2 ronden o.m. Van Schyndelv. d. Broek 33 p.._. Op 7 ronden: KremersBakker 28 ptn. wels is beslist kleiner, dan dat wat hij achter den rug heeft. Wels heeft uitnemend gespeeld. Hij speelde veel agressiever dan de laatste malen het geval is geweest. Zijn voor zetten stichtten de grootste verwar ring in de Belgi sche gelederen. Eindelijk heeft hij zelf eens een doel punt gemaakt, al werd dit meer ver oorzaakt door een blunder der Belgi sche achterhoede. Ook hij kan, zoo spelend nog zeker zijn van zijn plaats. Van Spaandonck is ons meegevallen. Wij hadden onze verwachtingen niet hoog gesteld. Zijn spel is zeker geen openbaring geweest, maar hij was een nuttige verbin dingsman. Hij was de grondlegger van net tweede Nederlandsche doelpunt. Zelf scoorde hij eveneens. Zijn samenspel met Wels was af en toe zeer verdienstelijk. De Neptunus- man kan het toch heusch wel, dat heeft hij vanmiddag duidelijk bewezen. Vente was bewegelijk en snel. Hg zette door, deinsde voor geen moeilijkheden terug. Zoodoende was hij een voortdurend gevaar voor de Belgische achterhoede. Maar zijn spel- verdeelen was maar matig, hij wasniet de ziel van den aanval. Wat wij vooral in hem bewonderd hebben was zijn keurig opstellen, het zich vrijspelen en vooral hij voelde het spel van Smit zo oprachtig aan. Wat de Haar lemmer vandaag gepresteerd heeft gi*ens aan het ongeloofelijke. Vier doelpunten van de zeven kwamen van zijn voet, het eerste was een juweeltje, de overigen van bijzonder goed gehalte. Hij zwierf als vanouds, was overal, maar o. i. iets te weinig op de linksbinnen plaats. Op dit uitermate zwareveld wist hij dit tempo tot het laatst toe vol te houden. Zijn technische capaciteiten zijn ongeëvenaard, hij bracht de Belgische middenlinie en achter hoede tot wanhoop. Hij was de werkelijke motor van den aanval, hij dirigeerde het spel naar links, naar rechts, door het midden. Smit was de groote man van den dag. M ij n d e r s heeft Bergman zeker doen ver geten, al bleef zijn spel misschien iets onder de verwachtingen. Durfde hij zich, in verband met een pas genezen .verwonding, nog niet ge heel te geven? Zijn voorzetten waren iets te scherp voor doel, waardoor het nuttig effect veelal niet groot was. Aan den anderen kant loste hij evenwel enkele malen goed gerichte, harde schoten. Daar komt nog bij, dat een linksbuiten met Smit als zwerver naast zich, of liever „niet naast zich" voor een bijzondere moeilijke taak staat, waarvan o.i. de Dordte- naar zich alleszins verdienstelijk heeft ge kweten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7