Kwart lillioen Ghineezen ingesloten Engeland: slentel der Middellandsche Zee bedreigd Rusland, het land van ongenade Oeensche zwemsterren te Amsterdam DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Toestand in Sjansi zeer critiek In zijn auto levend verbrand Grensincidenten in Mandsjoekwo ZOMERTIJD 1938 Sclmi DINSDAG 1 MAART 193S. 81e Jaargang. No. 10508. Laan. Schagen, Tel. 20. Ülfgovr cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier'* Er zijn echter nog Chineezen genoeg, meent Tsjang Kai Sjek. De oppositie tegen de Japan- sche regeering. Tokio meldt, dat een kwart millioen man «Chineesche troepen in het zuiden van Sjan si ingesloten zijn door de Japansche troe pen, waarvan een deel uit Taijoean naar het Zuiden en een ander deel van Hopei en Honan naar het westen oprukt. Chinee- sche afdeelingen, die het centrum van het front vormen, vluchten in Zuidelijke of Westelijke richting naar de Gele rivier, die de grens vormt tusschen Sjansi en Sjensi. De Chineesche rechtervleugel is verslagen door de door vliegtuigen gesteunde Japan sche strijdkrachten. De Chineezen vluchten naar de bergen, terwijl de troepen van den linkervleugel in de richting van Sjensi de Wijk nemen, nu Lisjih, Tsjoengjang, Sihsjen door de Japanneezen zijn genomen. HET SJANSI FRONT De Chineesche regeering zendt ijlings luchtstrijdkrachten naar Sjansi, teneinde de Japansche troepen te bestoken, die thans oprukken naar Lin Fen, op 70 mijl ten Zui den van Ling Sjin en die de stad uit het Oosten omsingelen. De Chineesche regeering geeft toe, dat de toestand zeer critiek is in Sjansi. De Japanners meer op. dringen steeds Volgens berichten uit Japansche bron hebben Japansche troepen Lifeng bezet en heeft een Japansche colonne de Gele rivier bereikt op een plaats, welke ten westen ,van Ttai Yoean is gelegen. Ondanks de Japansche beweringen, dat de Chineesche verdedigingslinies in het zuidelijk deel van de spoorwegzone tusschen Tientsin en Poe- kau zou zijn vernietigd, schijnen de Japan neezen toch nog geen aanstalten te maken om op te rukken langs den grootcn weg ten noorden van Pengpoe. De Chineezen beweren aan het front van Sjangtoeng den Japansche opmarsch tot staan te hebben gebracht te Kiatsing, dat ten westen van Tsining is gelegen. De Chineezen deelen of ficieel mede Ishoei, dat op 150 K.M. ten westen van Tsingtau is gelegen, na een Verwoeden tegenaanval te hebben heroverd. Engelsch vliegtuig beschoten. Ë'en vliegboot van de Imperial Airways, die met verscheidene passagiers op weg was Van Bangkok naar Hongkong, is ten Zuiden van Hongkong door machinegeweren van Japansche oorlogsschepen beschoten. Het [toestel werd evenwel niet geraakt. Er zijn Chineezen genoeg. In een vraaggesprek met den specialen Correspondent van de News Chronicle, Ver non Bartlett, heeft maarschalk Tsjiang Kai Sjek doen uitkomen, dat de mobilisatie van een zoo uitgestrekt land als China niet snel in zijn werk kan gaan. Wij hebben, zoo zei- de hij, drie vooi-deelen, die gewoonlijk on derschat worden: 1. de dekking van onze munt is volkomen verzekerd, terwijl de Japansche valuta in gevaar verkeert. Het Chineesche volk heeft begrepen, dat sedert de vorming van een oprechte en actieve nationale regeering gestreefd wordt naar verbetering van het levens peil. De Japanneezen hebben zelfs geen aanmoediging van de zijde hunner re geering. 3. Wij beschikken voor de verdediging van ons grondgebied over vrijwel onbeperkte bronnen van menschenmateriaal. De maarschalk zeide voorts, niet te geloo- Ven, dat de pogingen, die thans gedaan wor den om de BritschItaliaansche betrekkin gen te verbeteren, van nadeeligen invloed zouden moeten zijn op de betrekkingen tus schen Engeland en China. Erkenning van Mandsjoekwo door Engeland zou hij even wel beschouwen als een verraad, dat afbreuk 2ou doen aan do hartelijkheid der Britsch- (Chineesche betrekkingen. Japan's wet op de nationale mo bilisatie. Hoewel het waarschijnlijk is dat de wet op de nationale mobilisatie met een kleine stem- menmeerderheid zal worden aangenomen, is de oppositie zeer groot. De regeering, ge steund door de militairen, houdt echter voet bij stuk. Vier leden van het Lagerhuis hebben een bezoek gebracht bij den minister van binnen- landsche zaken, admiraal Soeetsoegoe, wien zij het verzoek deden regeeringsmaatregelen te nemen ten aanzien van het aanplakken van opruiende biljetten in de straten, waar in de leden van het Lagerhuis, die oppositie voeren tegen de wet op de nationale mobi lisatie, bedreigd worden. De parlementsleden verzochten den minister zorg te willen dra gen voor een straffer toezicht der regeering op orde en rust in Tokio. Admiraal Soeet soegoe heeft de verzekering gegeven, dat hij zijn best zou doen aan de verzoeken gevolg te geven. SPANJE GIBRALTAR MOET WEER SPAANSCH WORDEN. Ter gelegenheid van een parade In La Linea, waaraan 5000 man troe pen deelnamen, heeft generaal Quie- po de Llano volgens U. P., een ver klaring afgelegd, waarin hij zich in ongekend scherpe bewoordingen richtte tegen Engeland. Nadat de troepen voorbij gemar cheerd waren, verklaarde hij: „De Britsche avonturiers en piraten heb ben ons Gibraltar ontroofd, door een slechte regeering om te koopen en verraad en luiheid tot hun voordeel uit te buiten. Thans is Gibraltar een buit van piraten, maar dat zal ge lukkig niet lang meer duren, want wij zullen Gibraltar spoedig in het moederland inlijven." Het zinken van de Alcira- In antwoord op desbetreffende vragen heeft minister Chamberlain in het Lager huis ten aanzien van het tot zinken brengen van de „Alcira" verklaard, dat de Franco- regeering geantwoord heeft, dat het op het bewuste oogenblik van den aanval niet mo gelijk was, de nationaliteit vast te stellen van het schip, aangezien dit zich niet in da territoriale wateren, noch op de zg. Nyon- route bevond. De Britsche regeering acht dit antwoord niet bevredigend, moet dan ook Salaman- ca verantwoordelijk achten en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eischen. In antwoord op een vraag nopens het bombardeeren van open steden in Spanje deelde Chamberlain mede, dat de regee ring van Salamanca de goede diensten van Engeland, om tot een vergelijk te ge raken, waarbij de burgerlijke bevolking geeni gevaar meer zou loopen, door bom aanslagen uit de lucht gedood te worden, had afgewezen. Franco's regeering had ge antwoord, dat de militairen zich hun vrij heid van handelen moesten voorbehouden, teneinde militaire objectieven te kunnen treffen, waard ie zich ook bevinden. Van de fronten is zoo goed als geen nieuws. De internationale brug van Hendaye Is van Spaanschen kant weer gesloten. Men leidt hieruit af, dat deze maatregel door de rechtsche autoriteiten van Salamanca is' genomen om in het vervolg zich 't recht voor te behouden van toekenning van machtiging tot het recht van betreden van Spaansch gebied. Erkent Griekenland Franco? De bladen melden, dat Botassis, de voor malige Grieksche vlootattaché te Parijs, benoemd zou worden tot agent van Grie kenland in Salamanca. Bewogen ouderavond DOODEN EN GEWONDEN IN POOLSCHE VOLKSSCHOOL. Tijdens een ouderavond In een volksschool te Lodz (Polen) Is het, naar het schijnt tengevolge van politieke meeningsverschil- len, tot een vechtpartij gekomen, waarbij één persoon gedood, negen zwaar en 27 licht gewond werden. Drie der zwaargewon den verkeeren nog in levensgevaar. Het meubilair der school is volkomen vernield Talrijke arrestaties werden verricht. Op onverlichte vrachtauto gereden. Op den Rijksstraatweg te Rilland Bath, is gisteravond tegen kwart over zeven een personenauto met een vaart van zeventig kilometer tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer S. Franken uit Bergen op Zoon wist zich niet meer uit den wagen te bevrijden en kwam om het leven. Eenige omwonenden, die het geluid van de botsing hoorden, kwamen toesnellen, hebben nog getracht met behulp van zand de vlam men te dooven, doch men is hierin niet ge slaagd. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto ruim vijf meter terugschoot. Het stoffe lijk overschot van het slachtoffer, werd later geheel verkoold uit den wagen gehaald. Lugubere vondst Kinderlijkje hl] de spoorbaan. Tijdens het schouwen van de spoorbaan tusschen het station Voorschoten en Leid- schendam is door een spoorwegarbeider langs de baan een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat gewikkeld was in een courant van 26 Februari. De politie is met de ontdekking in ken nis gesteld en heeft het lijkje meegenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Russen en Japanners beschuldi gen elkaar. Men is in Mandsjoekwo ernstig ongerust over een grensincident met de Sovjet-Unie. Een patrouille van het roode leger heeft bij de Noroemiberg in het zuidoosten van Mandsjoekwo de grens overschreden. De re geering van Mandsjoekwo heeft geprotes teerd bij den consul-generaal van de Sovjet- Unie te Harbin. Russische tegenspraak. De berichten, welke van Japansche zijde worden verspreid, inzake het overschrijden van de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoerije door afdeelingen van het roode leger op 26 en 27 Februari en het passeeren van de grens door twee vliegtuigen van de roode luchtmacht, worden van Russische zij de met kracht tegengesproken. Integendeel hebben 26 en 27 Februari Ja pansche vliegtuigen drie keer over Sowjet- Russisch gebied gevlogen, tot een afstand van acht kilometer van de grens. Toen de Ja pansche vliegtuigen merkten dat Russische toestellen waren opgestegen, keerden zij pnel terug. Oud-chef van de geheime staatspolitie van hoogverraad beschuldigd Weer wachir'il talrijke kopstuk ken den dood. L' 'stoire se repète, de geschiedenis her haalt zich in het parad'-' /an Leninl Woe^dat? a.s. zal o openbaar proces beginnen waarin een en twintig mannen be recht 7'dlcn worden. Deze Tpannen bekleed den allen vooraanstaande posities, werden zelfs als vrienden van Lenin den stichter van het Sovjetrijk beschouwd. Het is niet de eerste keer, dat Stalin de dictator zijn hoog ste medewerkers zijn ongenade toont, en waarschijnlijk wacht ook nu, als steeds den verdachten den dood, door het schot in de nek in de kelders van de G. T. Oe. Ook de motieven voor de aanklacht zijn niet nieuw. Moord, spionnage, verraad terro risme en natuurlijk Trotzkisme wordt hen ten laste gelegd. Iets nieuws is de beschuldiging van moord op Maxim Gorki, den grooten Russischen schrijver. Nam men destijds aan, dat Gorld Over leden zou zijn tengevolge van longontste king, thans wordt beweerd, dat zijn genees- heeren hem hebben vermoord. Ook zouden de artsen medeplichtig zijn aan den dood van Kijrof in 1934 en van den voormaligen chef van de geheime politie Mensjinski. Al le doktoren zouden lid zijn van een groote contrarevolutionnaire club, geleid door R ij- kof, Lenins opvolger als voorzitter van den Raad van volkscommissarissen. De andere verdachten zijn Boecharin, Jagoda, Kres- tinsky, Rakovski, Rosenholz, Ivanof en anderen. De vier medische professoren, beschuldigd van moord op Maxim Gorki zijn Levin, Pletnef, Kasakof en Maximof. Het totaal aantal beklaagden bedraagt een en twintig. Trotski zelf wordt beschuldigd met agen ten van een buitenlandsche mogendheid te hebben samengewerkt, reeds in 1921, toen hij nog bevelhebber was van het roode leger. Enkelen van de beklaagden worden be schuldigd een complot te hebben gesmeed om Stalin te vermoorden. Ook zouden zij indertijd Lenin hebben willen dooden en ook Swerdlof. RIJKOF, Een der voornaamste beklaagden is wel Jagoda, oud-chef van de Russische geheime Staatspolitie. De man, die zoovelen zag ver- oordeelen, zal nu zelf weldra zijn laatsten gang maken. Onze foto geeft Maarschalk Jegorof (rechts) met in het midden de chef van de politieke afdeeling van het roode leger Garmanniz en links de reeds terechtge stelde voormalige chef van de geheime po litie Jagoda, wiens opvolger dus thans waarschijnlijk ook den laatsten gang naar de kelders van de G.P.Oe zal maken. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Verwachting: Stormachtige tot krachtige, later afnemende Zuidwestelijke tot Westelij ke wind, betrokken to. zwaar bewolkt, regenbuien later opklarend, aanvanke lijk zacht, later kouder. Verdere vooruitzichten: Krach tige tot matige wind met regenbuien, kouder Bij Kon. Besluit van 14 Februari is bepaald, dat in 1938 de zomertijd zal ingaan op 15 Mei en zal eindi gen op 2 October. ^wemmen Geen wereldrecords verbeterd. In het „Sportfondsenbad" zijn gis teravond internationale zwemwed strijden gehouden, georganiseerd door de Amsterdamsche Dameszwem- club en de Zwemver. „Het IJ". De belangstelling was buitengewoon groot, hetgeen niet behoeft te ver wonderen, daar de Deensche zwem sters de gast van de organiseerende vereenigiiïgen waren. De 100 meter rugslag dames werd door Nida Senff in 1 min. 17.9 sec. gewonnen, een zeer matigen tijd. Het nummer 200 meter rugslag dames stond in het middelpunt der belangstelling. Iet van Feggelen verscheen door ziekte niet aan den start, zoodat de strijd zich beperk te tot het tweetal Ragnhild Hveger en Cor Kint. Cor Kint nam onmiddellijk de leiding en met haar rustigen, langen slag liep zij geleidelijk op de Deensche zwemster uit. Haar keeren was veel beter ver zorgd dan bij haar tegenstandster, maar juist dit onderdeel zou haar noodlottig worden, want het vijfde keerpunt miste zij. Helaas ging zij niet terug, doch zwom door, zoodat zij wel gedisqualificeerd moest wor den. Zij zelf was zich van dit feit niet bewust en zoo werd de strijd over acht banen lang voortgezet. Ondanks een machtigen eind spurt vermocht Ragnhild Hveger er niet in slagen, de Rotterdamsche zwemster te pas seeren. De tijd van Cor Kint was 2 min. 42.2 sec., dus 0.2 sec. boven het Nederlandsch re cord. Het was begrijpelijk, dat de disquali- ficatie een groote teleursteling voor Cor Kint en niet minder voor het publiek was, dat zoo met dezen strijd had meegeleefd De 200 meter schoolslag werd gemakke lijk door Jopie Waalberg gewonnen. Jopie Stroomberg was goede tweede. De beide Deensche mededingsters Inge Sorensen en Valborg Christensen werden resp. derde en vierde. De 100 meter borstcrawl dames leverde een Deensche zege over alle linies op. Gundvor Kraft werd eerste in 1 min. 8.9 sec. Alio Stijl eindigde als vierde in 1 min. 9.8 sec.; een zeer behoorlijken tijd. Nieuw Nederlandsch record. Op dezen avond is tenslotte toch nog een Nederlandsch record verbeterd. Op de 100 meter rugslag heeren leverden Metman en Van Schouwen elkaar een strijd op leven en dood. Zij zwommen naast elkaar. Tot op de laatste baan was er geen verschil te bespeuren. Tegelijk tikten zij in den tijd van 1 min. 10.1 sec. aan. Een nlenw Neder landsch record. Het oude record stond op naam van Scheffer met 1 min. 10.6 sec., gevestigd op 5 April 1936 te Am sterdam. Ook het nummer 3 x 100 meter wissel slagestafette dames was bijzonder span nend. De ploeg van Kopenhagen kon de A.D.Z. maar niet van zich afschudden, de spanning bij de laatste 100 meter borst crawl was buitengewoon groot. Prachtig hield Alie Stijl Gundsor Kraft bij. Het werd opnieuw een onbesliste finish. Voor beide ploegen werd een tijd van 3 min. 53 *es» öpgggaLen,

Schager Courant | 1938 | | pagina 1