«lilt Krachtige anti-Nazi aclie in Oostenrijk Jan Langedijk gewond Gabrielle d'Annunzio t Karei Lotsy uit de F.I.F.1. DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Deze week nog naar Holland terug Het monsterproces te Moskou Japan weldra heer en meester in Sjansi Twee fabrieksdirecteuren gearresteerd Posifie der regeering versterkt WOENSDAG 2 MAART 1938. 81e Jaargang. No. 1MM. Laan. Schaden, Tel. 20. tlNgBee <fe< N.v. Uitg.-Mif „RoHonds NoordertwoiWJi *-~T1 1 ii'.. i i Verdere deelneming aan de wedstrijden in Letland uitgeslo ten. Naar wij vernemen is de bekende Nederlandsche hardrijder op de schaats, Jan Langedijk, tijdens een wedstrijd over 1500 meter te Riga gevallen, waarbij hij vrij ernstig aan het dijbeen gewond werd. Het onge val was van dien aard, dat onze landgenoot van verdere deelneming aan de wedstrijden in Letland heeft moeten afzien. Ook aan de wedstrijden, welke volgende week te Helsingfors worden gehouden en waarin Langedijk tezamen met Koops zou uitkomen, zal hij niet kunnen deelnemen. Deze week keert hij, in gezelschap van Koops, naar ons land terug. Langedijk, die te Davos tijdens de wereld kampioenschappen zoo schitterend reed, wordt wel door pech achtervolgd. Men her innert zich nog, dat de Oudkarspelaar tij dens die kampioenschappen op de 10.000 meter in de laatste ronde kwam te vallen, waardoor de kans het wereldrecord op dien afstand te verbeteren, verkeken was. Ook te Riga heeft de pech hem niet in den steek gelaten, ditmaal echter met onaangename gevolgen. Hopelijk zal zijn verwonding spoe dig genezen zijn. Men mag aannemen, dat hij het volgend seizoen ons land op even fraaie wijze zal kunnen vertegenwoordigen als dit jaar het geval was. JAN LANGEDIJK. Internationaal Vakverbond pro testeert. Waar is Jegoroff? Tegen het proces te Moskou, dat heden begint, wordt evenals bij de vorige proces sen in buitenlandsche arbeiderskringen hef tig geprotesteerd. Het Internationaal Vak verbond, dat gisteren te Brussel vergaderde, besloot een telegram te zenden aan de re geering van de Sovjet-Unie. Hierin wordt herinnerd aan de vorige pro cessen, welke bij de openbare meening twij fel deden ontstaan inzake de rechtvaardig heid van het vonnis. De onderteekenaars verklaren thans zich niet te willen mengen in de welgegronde beschuldigingen, hoe fan tastisch of deze ook mogen schijnen, doch niet zonder onrust ziet men dat de Russi sche pers de beklaagden reeds zonder onder scheid veroordeelt, nog voor een bewijs van hun schuld is geleverd. Een dergelijke hou ding schijnt de onderteekenaars van het te legram niet in overeenstemming met de meest elementaire begrippen van de recht vaardigheid en hierdoor wordt een vooroor deel geschapen tegen het proces. Inmiddels verzekert het Journal de Mos kou, dat de rechtsche en Trotzkistische sa menzweerders beoogden een nieuwen wereld brand te stichten door te probeeren een mi litaire agressie tegen de Sovjet-Unie uit te lokken. Waar is maarschalk Jegorof? Volgens berichten uit buitenlandsche bron zou maarschalk Jegorof, die eenigen tijd geleden spoorloos was verdwenen, ge arresteerd zijn en vervolgens naar het Ver re Oosten zijn gestuurd. Wel is juist, dat dit gerucht te Moskou in omloop was, doch het is even oncontroleerbaar als all§ andere geruchten van dezen aard, zooals het gerucht, dat generaal Kleiber, de chef der internationale brigades in Spanje te Moskou zou zijn aangekomen, waar hij 'n onderhoud zou hebben gehad met Soen Fo. Hij zou later naar China zijn vertrokken. Het eenig waarschijnlijke feit is, dat maar schalk Jegorof in ongenade is gevallen. Voorts zijn geruchten in omloop, dat de generaals Dybenko en Bielo onderscheide- lijk opperbevelhebber van de legerkringen Leningrad en Wit Rusland, uit de gratie zouden zijn. Het wordt Je! Last ook te erg! De bekende schrijver Jef Last verzoekt ons mede te deelen, dat hij naar aanlei ding van de nieuwe processen in Sovjet- Rusland en in verband met den onvoldoen den Russischen steun aan de Spaansche re publiek zijn lidmaatschap van de commu nistische partij Nederland heeft opgezegd. Men zal zich herinneren, dat Jef Last als kapitein in het links-Spaansche leger heeft meegevochten en zijn Nedcrlandsch staats burgerschap heeft verloren. 4S50 milioen yen op de militaire begrooting. Langdurige vijandelijkheden verwacht Peïping meldt ,dat de Chineesche troepen in Sjansi in vollen aftocht zijn. De Japan- sche colonnes doen in alle richtingen aan vallen op de Chineezen. Het kan niet lang meer duren of Japan zal Sjansi geheel on der controle hebben. De Japansche colon nes hebben zich vereenigd. Een Japansche afdeeling doet een poging duizenden Chi neesche soldaten, die naar Sjensi vluchten langs de Gele Rivier den terugtocht af te snijden. Japansche militaire begrooting. De Japansche minister van financiën, Ka- ja, heeft nadere bijzonderheden over de buitengewone militaire begrooting medege deeld. Een bedrag van 3257 millioen van de geheele begrooting, die 4850 millioen yen beloopt, is bestemd voor het leger, een be drag van 1043 millioen voor de vloot, terwijl 550 millioen bij het ministerie van finan ciën in reserve gehouden wordt i,Langdurige vijandelijkheden In de begrotingscommissie van den land dag heeft de minister van oorlog, Soegiama, een uiteenzetting van den militairen toe stand in China gegeven. In Sjansi, Honan en Sjantoeng ontwikkelt de- toestand zich gunstig voor de Japanners sedert die op 11 Februari j.1. het offensief hervat hebben. In het bezette gebied heer- schen weer orde en vrede. In Hopei en Honan hebben zich 30.000 bandieten aldus de minister overgegeven. Er zijn er nu nog 19.000 onder wie 8000 communisten. De communistische troepen hebben zich in het bergland van Sjansi genesteld, doch zij maken slechts vijf procent van de Chi neesche troepen uit. De minister betreurde het, dat zich te Shanghai nog incidenten voordoen, waarbij de internationale nederzetting en de Fran- sche concessie als operatiebasis dienen. Het is het voornemen van Tsjang Kai Sjek, den strijd lang voort te zetten. Tsjang zal wel licht voldoende menschen ter beschikking hebben, doch hij zal moeite hebben met het aanschaffen van oorlogsvoorraden, zoodat hij niet gemakkelijk een leger met een groo- te gevechtskracht zal kunnen vormen. Hij rekent blijkbaar op buitenlandsche inmen ging, voert 'n guerrilla en vermijdt regel matige gevechten met de Japansche troe pen. De regeering te Hankau streeft naar reorganisatie van de luchtmacht met hulp van buitenlandsche toestellen. Met het oog op hot vooruitzicht op langdurige vijande lijkheden moet, aldus Soegiama, de natio nale mobilisatie volledig voorbereid worden. Bekend Italiaansch dichter en patriot na een beroerte overle den. De beroemde Italiaansche dichter Gabrielle d' Annunzio is gisteravond door een beroerte getroffen en kort daarop overleden. Overeenkomstig zijn wensch is bet stoffelijk over schot opgebaard en gekleed in de uniform van generaal der lacht- macht. Zijn levensloop. d' Annunzio is als patriot om zijn oorlogs- zuchtigen aard bijna meer bekend geworden dan in zijn kwaliteit van schrijver en dich ter. Heeft Italië hem daarom geëerd en was hij een der populaire helden van het volk, de buitenlandsche pers heeft hem, vooral in de oorlogsjaren meermalen min of meer be lachelijk gemaakt. Het aantal spotprenten was' legio. d'Annunzio. wiens eigenlijke naam Rapagnette was en in '24 hertog van Monte Nevoso werd, zag in 1864 het levens licht. Langen tijd werkte hij in het buiten land en kwam eerst in 1915 in Italië terug. Hij werd een vurig pleitbezorger van de inmenging van Italië in den oorlog. Hij nam dienst bij de gewapende macht en diende achtereenvolgens bij de cavalerie, de infanterie en de marine. Tenslotte kwam hij bij de luchtmacht. Hij werd in den oorlog gewond. In 1920 bezette hij met een aantal vrij willigers Fiume. Na den wapenstilstand was hij veront waardigd over de houding der geallieer den. Tijdens de regeering van Nitti per sonifieerde hij de patriottische reactie tegen de politiek der regeering. In 1921 moest hij de leiding over Fiume opgeven en vertrok hij naar Gardone aan het Garda-meer waar hij in zijn villa „II Vittoriale" is overleden. Zijn eerste werk publiceerde hij in 1879, Nadien zijn nog zeer veel werken van zijn hand verschenen. Veel van zijn werk is vertaald. GABRIELLE d'ANNUNZIO. Zijn besluit definitief. Naar wij vernemen heeft de heer K. J. J. Lotsy aan den secretaris van de F.I.F.A. (de internationale voetbal federatie) dr. Schricker, me- degèdeeld, dat hij zich op het eerst volgend congres van dit lichaam, niet meer als bestuurslid herkies baar zal stellen. KAREL LOTSY Het congres van de F.I.F.A. wordt Juni a.s. vlak vóór de wereldkampioenschap pen te Parijs gehouden. Op deze bijeen komst zal Karei Lotsy zijn bestuurslidmaat schap dus neerleggen. Karei Lotsy is in 1932 tot bestuurslid van de F.I.F.A. gekozen, in de plaats van den heer C. A. W. Hirschman, Zes jaren lang heeft hij het Nederlandsche voetbal op waar dige wijze in het internationale lichaam vertegenwoordigd. Hij was de organisator van West Europa-Centraal Europa, den grooten wedstrijd van het vorig jaar, welke zijn weerga niet heeft gehad op internatio naal voetbalgebied. Hij heeft de belangen van Nederland en Nederlandsch-Indië steeds op voortreffelijke wijze behartigd, dat is ook onlangs nog duidelijk naar voren gekomen bij de gerezen moeilijkheden inzake de komst van Nederlandsch-Indië naar Euro pa ter gelegenheid van de wereldkampioen schappen. Geen sigaren meer onder den prijs I Het reeds eerder door de regeering aan gekondigde wetsontwerp tot wijziging van de Tabakswet is thans ingediend. De voornaamste bedoeling van de wijzi ging is, het verbod om tabaksfabrikaten be neden den kleinhandelsprijs te verkoopen, beter te doen werken. „Onder verkoop in het klein wordt verstaan, verkoop aan anderen dan wederverkoopers", zoo luidt een nieuwe bepaling. Voorts is een bepaling opgenomen, welke verbiedt aan eenzelfde tabaksfabrikaat meer dan één kleinhandelsprijs toe te kennen. Art. 3 vervalt. Dit artikel kwam hierop neer, dat fabrikanten en groothandelaars hun waren beneden den op het tabakszegel Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Zwakke tot mati ge, Noordwestelijke tot Wesi- telijke wind meest half be wolkt, droog weer, aanvan kelijk kouder, later iets kou der. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering vermelden kleinhandelsprijs konden leveren Hieraan wil men nu een einde maken. Komt de gewijzigde wet erdoor, dan kun nen de fabrikanten den consument dus niet meer rechtstreeks (met uitschakeling van den tusschenhandel) bedienen. VERDACHT VAN FRAUDE. De politie te Eist heeft twee di recteuren der Thermion Radiolam penfabrieken te Lent. welker per soneel, bestaande uit drie honderd man, in verband met een reorgani satie heden ontslag is aangezegd, in hechtenis genomen, als verdacht van het plegen van fraude. Deze' fraude zou in verband staan met de kortgeleden gesignaleerde diefstallen van radiotoestellen en -onderdeelen, terzake waarvan zooals gemeld de vorige week vier leden van het personeel zijn gearres teerd. Den directeuren was gelast een; onder zoek in te stellen naar de gepleegde dief stallen, doch zij schijnen het onderzoek, niet in de hand te hebben gewerkt, waar door tegen hen verdenkingen rezen. De beide directeuren zijn inmiddels naar Arnhem overgebracht om daar voor den officier van justitie te verschijnen. S'uier over de diplomatie Die lastige journalisten ook! De door Hitier op 20 Februari bekendge maakte beslissing, volgens welke diploma tieke besprekingen nog slechts langs den weg van notawisseling kunnen worden ge voerd, betcekent volgens Duitsche diploma tieke kringen een terugkeer naar de werk wijze der geheime diplomatie. Men geeft te verstaan, dat het besluit beschouwd moet worden als een critiek op de methoden in democratische landen, waar de journalisten al te vaak nauw bij onder handelingen betrokken zijn, die slechts gunstig kunnen verloopen, wanneer zij in het geheim gevoerd worden. „MET SCHUSCHNIGG VOOR OOSTENRIJK." In geheel Oostenrijk zijn demonstra ties gehouden voor vrijheid en onaf hankelijkheid van het land. Onder de leuze: „Met Schuschnigg voor Oostenrijk", verzekeren de aanhan gers van het vaderlandsche front hun onwankelbare trouw. Duizenden vergaderingen tot in de kleinste plaatsen zullen worden gehouden, waarbij alle leden van de regeering als spreken zullen optreden. De boeren bijeen. Te Linz hebben vertegenwoordigers der boeren in Opper-Oostenrijk een belangrijke betooging gehouden ten gunste van de onaf hankelijkheid en souvereiniteit van Oosten rijk. De minister van Landbouw, Mandorfer, sprak bij deze gelegenheid een redevoering uit, waarin hij o.m. verklaarde: „De Oosten rijksche boeren trekken niet graag de straat op, maar zoo noodig zullen zij er verschijnen, om te bevestigen, dat Oostenrijk vrij en onaf hankelijk moet blijven." De betooging eindigde met een motie van vertrouwen in en onwankelbare trouw aan Schuschnigg, dien Mandorfer „een Oostenrij ker van weergalooze trouw" noemde. Nazimeeting te Linz afgelast. De positie der regeering is in de laatste vier en twintig uur zeer versterkt Een dui delijk bewijs hiervan is o.a. dat de reeds lang georganiseerde meeting der nazi's te Linz, waar Seyss Inquart zou spreken, afgelast is. Ook de aankondiging, dat de Oostenrijksche en Tiroolsche leiders samen zullen komen, om voor Schuschnigg te demonstreeren, is een bewijs, dat de regeering in den lande een enormen aanhang heeft. Overigens wordt oen gerucht, vol gens hetwelk Seyss Inqnart zou wor den vervangen, ten stelligste tegenge sproken. Seyss Inqnart te Graz. Seyss Inquart is gisteravond te Graz aan gekomen. Hij werd door een deputatie der nazi's begroet en begon onmiddellijk zijn on derhandelingen met vertegenwoordigers der oppositie. Deze besprekingen zullen tot on derwerp hebben: 1. of het dragen van het hakenkruis in het algemeen toegestaan kan worden en in het bijzonder aan ambtenaren in diensttijd: 2. het gebruik van den nationaal-sociali3- tische groet; 3. de eisch der nazi's, dat binnen de be drijven en regeeringsbureaux nazi-cellen ge vormd mogen worden; 4. de opname van de n^tionaal-sociali9- tische organisaties in het vaderlandsche front. Nationaal-socialisten halen bak zeil. Te Graz zijn gistermorgen de middelbare scholen heropend. Zij werden echter ter stond weer gesloten, aangezien de leeraren de geldigheid erkennen van de bepaling, dat in de scholen de Hitlergroet en het Na tionaal Socialistische insigne verboden zijn. Ook elders in Stiermarken zijn de mid delbare scholen heropend. Een Weensch dagblad bericht, dat de leiders der Natio- naal-Socialisten een oproep gericht hebben tot de Oostenrijksche nationaal-socialisten om de discipline te handhaven. In den oproep wordt erop gewezen, dat de .volkspolitische referenten" er naar stre ven, het hakenkruis als teeken van anti- semietische gezindheid geoorloofd te krij gen. Zoolang dit doel niet bereikt is, zijn alle nationaal-socialistische en andere ken- teekenen met een hakenkruis verboden. Voorts blijft het verbod bestaan betreffen de het dragen van uniformen en het uit hangen van hakenkruisvlaggen, dit laatste met zekere uitzonderingen voor hotels. Slechts door discipline zal het mogelijk zijn, van nu af aan alle samenscholingen op straat van demonstratieven aard te ver mijden. Niemand behoeft echter aanvallen op zijn gezindheid te dulden. Deze oproep wordt vandaag ook door de officieele „Wiener Zeitung", door de „Wie ner Neueste Nachrichten" en de „Neue freie Presse" gepubliceerd. Von Kanya komt in Weenen. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken von Kanya zal een niet- officieel bezoek afleggen bij Schuschnigg. In politieke kringen verluidt, dat een der redenen voor dit contact zoeken is een ze kere vorm van gelijkheid tusschen de bin- nenlandsche toestanden in Oostenrijk en Hongarije. De correspondent te Boedapest van de Neue Freie Presse heeft op dit punt gistermorgen de aandacht gevestigd in een areikel, waarin gewezen wordt op het succes van de Christelijke nationale gedachte, die door de Hongaarsche regeering verboden is, de groote agitatie der oppositie en de po gingen der regeering om samenkerking met haar tot stand te brengen. Duitsche Indrukken. De Duitsche pers blijft zeer terughoudend, ook wat het niet-doorgaan van den Duitschen landdag betreft. De nieuwe Oostenrijksche perswet wordt met sympathie begroet. i

Schager Courant | 1938 | | pagina 1