Met Ghineesche zee-zigeuners op reis Een kijkje in het spionaage-centrum Macao De ontploffing op de „Petrakis Nomikos" Een openbare vermakelijk heid op Zondag Dagbladen op rantsoen Een volkeren parlement Piraten maken zich nuttig In een Chineesche jonk maakte een onzer speciale correspondenten een tocht langs de Zuid-Chineesche kust. Het doel van dezen «tocht was, eens de tactiek na te gaan van de Chineezen die, zooals men weet, steeds bezig zijn oorlogsmateriaal langs den zeeweg aan te voeren, iets waarin zij door de Japanners voortdurend gehinderd worden. „Naar de Japanners?'1 De loerende oogen in het verweerde gezicht van den ouden jonkenkapitein Li iichten op en hij krabbelt zich eens onder den wollen muts, wanneer ik nog een 10-dollarbiljet op de smerige ta fel leg. Desondanks schudt hij het hoofd, zonder het geld aan te raken. „Neen, het gaat niet." Hij moet schreeuwen, opdat men hem ver staan kan bij het helsche lawaai, dat in een neven zaal van een hotel in de Portugeesc'ne kolonie Macao gemaakt wordt. Een oorver- doovend klapperen van mah-jongsteenen, schreeuwende Chineezen, die alles verkoo- pen, wat men op deze aarde vindt, onfeil bare winstsystemen voor de speelholen van deze stad, vette, gebraden eenden, gebeden boeken en foto's van lachende Chineesche meisjes, die sterk geschminkt zijn en om den hoek van de straat wonen. Alles schreeuwt in deze merkwaardige stad, over blijfsel van het eens de gcheele wereld om spannende Portugeesche koloniale rijk. Splonnage achter een glas wijn. Slechts de groepen Chineezen met perka- mentkleurige opiumgezichten, de Portugee- zen, de Engelschen en de piloten van de Amerikaansche Chinaclippers, die achter een glas Portugeeschen wijn zitten, zijn minder luidruchtig. Zij werpen blikken naar links en naar rechts en onderhandelen. Zij zijn de geheimzinnigste verschijningen in deze merkwaardigste berichtencentrale van het Verre Oosten. Onderhandelaren der Japanners, die hier op neutralen bodem de wa- fer- en proviand- en olievoorziening der Japansche oorlogsschepen orga- niseeren. Agenten der Chineezen, die op dezelfde eilanden, waartusschen deze Japansche schepen de Chinee sche kust blokkeeren, observatiepos ten tegen Japansche luchtaanvallen in te richten hebben, die de Japan sche agenten bespionneeren en van onschuldig uitziende visschersjon- ken draadloos berichten over bewe gingen en sterkte der Japansche; troepen uitzenden* Deze berichten worden natuurlijk, 'te Hongkong door het Engelsche vlootcomman- do met evenveel belangstelling opgevangen als in Kanton en Haukau. Agenten, die voor drie vijandelijke groepen tegelijk werken, ontbreken natuurlijk al evenmin in dit ru moerige Portugeesche Macao, waar uitste kende zaken worden gedaan. U geeft toe. De oude Li krabbelt, zich nog steeds en kijkt begeerig naar het geld. „Met de jonk, die U uitgezocht heeft, gaat het. in geen geval. Een groote vrachtjonk zouden de Ja panners zeker snappen. Maar misschien gaat het met mijn visschersjonk." In de haven moeten wij als katten over smalle loopplanken, touwen en schomme lende sampans (kleine kustvaartuigen) klimmen. Voorop loopt mijn tolk, die de boos kijkende jonkenvrouwen en de wan trouwende jonkenkapiteins over onze klim partij over hun schepen gerust moet stellen. Eindelijk komen wij op de visschersjonk. Uit de luiken van de kajuit, die met het stuur veel hooger boven het water ligt dan de laagliggende boeg, kruipen in lompen gehulde kinderen. Zwarte honden blaffen mij kwaadaardig aan. De familievader, die zoo juist de zeilen in orde gebracht heeft, zet zich bij ons op de planken, waarop oude verroeste kanonnen staan, waarmede reeds honderden jaren geleden de Portugee- zen op de Engelsche piraten schoten. De vrouwen blijven wantrouwend. Een eindeloos, snaterend onderhandelen begint, waarvan ik geen woord versta, ter wijl de vrouwen op kleine kachels, die met drijfhout worden gestookt, met lepels merkwaardig ruikende- soepen roeren daarbij af en toe een niet bepaald vrien delijken blik op mij „vreemden duivel", die het s'chip^ zeker ongeluk zal aanbren gen, werpen. Tenslotte schijnt de zaak in het reine te zijn aebracht. Goedkoop is het niet. Een ieder wil daarbij natuurlijk zijn procenten verdienen, ook mijn tolk. Ik betaal de helft van den prijs, terwijl de andere helft zal worden uitbetaald, zoodra ik weer onge deerd in Macao teruggekeerd ben. Bij het sluiten van de overeenkomst maak ik er de heeren terloops nog op opmerkzaam, dat ik geen voorwerpen van waarde bij mij heb en dat ik ook geen belangrijk per soon ben, waarvoor men een losgeld zou betalen, zoodat kidnappen en dergelijke geliefde bezigheden bij mij weinig succcr. zou hebben. „Oh, maar aan zooiets den ken wij in het geheel niet", verzekert de oude Li en de anderen wisselen snelle, scherpe blikken. „Van nu af zult U im mers door onze menschen tegen eventueele aanvallen van piraten beschermd worden. Wij hebben geweren aan boord. Slechts voor de Japanners, wanneer die ons snap pen, kan geen duivel ons .beschermen." De piraten-benden. Ik zet mij met de oude Li bij een kop. thee achter de verroeste pantserbescher ming, ijzeren platen van gestrandde sche pen, die tegen aanvallen langs den rand van de jonk zijn aangebracht.. Zonder eenig geluid glijdt de jonk uit de haven. Zij zijn allen meer of minder pi raten, deze zeelieden aan de Chi neesche zuidkust, die op hun jon ken geboren worden en sterven. Of beter gezegd, zee-zigeuners. Maar ook in groote georganiseerde ben den leven zij. Hun hoofden, de eigenlijke piraten koningen, leven onder de mom van onschuldige kooplieden in de steden en heffen van alle door een zeker gebied va rende schepen en jonken hun tol. Nog op het oogenblik zijn op de rivier en kustschepen de Chineesche dekpassa giers in ijzeren kooien opgesloten, zijn commandobrug, stuurkamer en machineka mer door ijzeren hekken beschermd en staan de mannen van de wacht met re volvers en karabijnen gedurende de reis op het dek. Zee-zigeuners zijn de beste ver- spied ers. De oorlog heeft aan de piraten van Zuid- China nieuwe winstmogelijkheden ge bracht. Evenals men uit een vroegeren strooper den besten veldwachter kan ma ken, wijl hij ieder hoekje van zijn district kent, zijn de piraten met hun jonken de beste verspieders in den zee-oorlog bij de Chineesche kusteilanden. Zij weten nauw keurig, waar de Japansche vliegtuigmoe derschepen liggen en hoeveel transport schepen Formosa verlieten. Zij waarschu wen geheel Zuid-China, zoodra de Japan sche bommenwerpers van het dek van het vliedt 11 igmoederschip tot den aanval .star ten. Zij' weten, met de zekerheid van een slaapwandelaar, langs welke wegen mien ondanks alle Japansche waakzaamheid nog door het net der blokkade kan slui pen en goed betaald oorlogsmateriaal aan China kan smokkelen. Zij weten alles en hooren alles en worden voor hun weten op het oogenblik uitstekend betaald. De vlieger ging niet op Beleedigende rede in beslag ge nomen. Dinsdagavond j.1. is te Den Haag een ver gadering gehouden, waarin de heer Nijsse, woonachtig te Rotterdam, een rede heeft uit gesproken toegelicht met lantaarnplaten over „De geheimen van de Vrijmetselarij". De inhoud van deze rede zou in hooge mate beleedigend zijn geweest voor vrijmet selaren, zoowel als voor Joden. De heer Nijsse zou Woensdagavond in Lei den dezelfde rede uitspreken, doch de pro cureur-generaal bij het Haag: rhe Gerechts hof, mr. Brants, tevens fungeerend directeur van. politie, stelde zich in verbinding met de Leidsche politie. Het onderhoud had tot re sultaat, dat het ïffenuscript naar Den Haag werd gezonden, waardoor de vergadering waarin de heer Nijsse zijn rede zou hebben uitgesproken, niet kon doorgaan. Vóór dien tijd had de commissaris den heer Nijsse reeds laten weten, dat de vergadering in geen geval plaats kon vinden in het gebouw van de gemeente, dat reeds was afgehuurd, Echter had de heer Nijsse inmiddels reeds beslag gelegd op een andere zaal. Het in grijpen van Mr. Brants maakte evenwel aan alles een einde. De zaak is thans in handen van de justitie. VERANTWOORDELIJKE INSTAN TIES SCHOTEN TE KORT. RAMP HAD VOORKOMEN KUNNEN WOR DEN. Gisteimiddag heeft de inspecteur-generaal van den Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam conclusie genomen inzake de vree- selijke ontploffingsramp, welke in Oct. j.1. op de Wilton-Feijenoordwerf te Schiedam aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" plaats' vond. Zooals men zich herinnert, vielen er bij deze ramp 14 slachtoffers. De eerste explosie, aldus de conclusie, ontstaan, doordat er ter hoogte van het hoofddek een lekje of een gaatje is ont staan in den achterwand van den dwars- hunker of in den zijwand van den zijbun ker, dan'wel doordat er reeds tevoren een lekje in den buinkerwand aanwezig was» De hitte van de vlam van den brander heeft de uit de gevaarlijke Haifa-Crude-Oil (waar van in de bunkerruimte van het schip een vrij groote hoeveelheid aanwezig was) ont stane damp ontstoken en de eerste explo sie in den bunker aan stuurboord, ter hoogte van bet bovendek, ingeleid. De tweede explosie is een gevolg geweest van den brand, welke op de eerste explosie volgde. Iloe de Haifa-Crude, dezelfde soort olie, welke tot Rouaan in de lading- tanks vervoerd was, in de bunkers is gekomen, is niet met zekerheid vast komen te staan. Wel is geble ken, dat op dit Grieksche schip door de inrichting der leidingen zeer gemakkelijk vloeistoffen uit de ladingtanks naar de bunkers ge pompt konden worden. Een derge lijke inrichting der leidingen is op Nederlandsche schepen sedert 1932, dank zij de wettelijke voorschriften dienaangaande, niet mogelijk. De „Petrakis Nomikos" is echter een oud schip. De loods schoot te kort. Bij den geheelen gang van zaken van de binnenkomst in den Nieuwen Waterweg tot het oogenblik van de ramp zijn naar het oordeel van den inspecteur-generaal door sommige der verantwoordelijke instanties niet die maatregelen getroffen, welke met betrekking op den aard van het schip en de vervoerde lading volgens de geldende voorschriften en de elders bestaande goede praktijk genomen hadden moeten worden. De loods, die het schip den Nieuwen Waterweg binnenbracht, had volgens de voorschriften de vlag moeten doen hijschen, aange vend, dat het schip niet gasvrij was Een certificaat betreffende de ont- gassing kon toch niet worden ge toond. Hij heeft echter op gezag van den kapitein aangenomen, dat het schip gasvrij was. De handelwijze van den zeeloods is echter begrijpelijk, omdat uit zee komende tank schepen meestal op zee ontgast zijn en dan niet in het bezit kunnen zijn van papieren. Indien vervolgens van den opdrachtgever, dan wel van het laboratorium, het, initiatief ware uitgegaan om een, zij het ook miaar een sumier onderzoek in de zomertanks 1 in te stellen,, zou de damp van Haifa- Crude in de zomertanks ontdekt zijn. Voor zulk een onderzoek was in dit geval aan leiding, daar de zomertanks 1, welke als resreve-bimkers dienst deden, immers di rect aan de ladingtanks grensden. Indien de betrokkenen zich dan hadden gerealiseerd, dat vrijwel zeker in de bun kers dezelfde damp aanwezig moest zijn, zouden ook de overige bunkers onderzocht zijn en ware de ramp voorkomen. Over het afgegeven certificaat van gas- vrijheid merkte de inspecteur-generaal op, dat een certificaat, waarbij voor de meeste tanks is ingevuld „practisch gasvrij" en voor enkele tanks .jresloten" en waarbij onderaan nog is bijgeschreven, dat ver schillende ruimten o.m. de koffiedammen Crude-oil bevatten, voor niet bijzonder des kundigen misleidend is. Zulk een certificaat behoort niet afgegeven te worden. De Raad zal later uitspraak doen. Vierhonderd zakken graan gestolen Zware straf tegen meesterknecht geëischt. Voor de rechtbank te Groningen stonden gisteren terecht, verdacht van diefstal van graan ten nadeele van de N.V. Veem en Fac- torsbedrijf, de meesterknecht J. D. en de pakhuisknecht H. N. In den loop van het jaar hadden zij van een aldaar in zakken opge slagen voorraad graan geleidelijk 400 zakken van 75 K.G., alzoo in totaal 30.000 K.G. graan, meegenomen. De-schade,- hierdoor veroorzaakt, bedroeg ruim 4000 gulden. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, eischte de Officier van Justi tie,, na een uitvoerig requisitoir, te gen D. een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De verdedigers pleitten clementie en een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Tegen H. W. en S. W., beiden te Gronin gen, werd wegens heling in deze zaak, resp. een jaar en acht maanden geëischt. De uitspraak in deze zaak is over acht dagen. Geldschieter bedrogen Koopman tot 2 jaar celstraf ver oordeeld. Het O. M. bij- de Haarlemsche rechtbank heeft veertien dagen geleden anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 52-jarigen koopman R. P. uit Heemstede, die zich had schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte. Een bestuurslid van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Heemstede had hem privé ongeveer zes duizend gulden geleend om daarmede zaken te doen in België. Na eeni- gen tijd drong de geldschieter op terugbeta ling aan. Verdachte had hem toen een val- sche kwitantie ten bedrage van 35.000 Belgi sche francs getoond om daardoor den indruk te wekken dat. de zaken goed gingen. De rechtbank veroordeelde P., die zeer on gunstig bekend staat, tot twee jaar gevan genisstraf. „HET DUITSCHE LUCHTWAPEN MOET DE SCHRIK DER VIJANDEN ZIJN!" zoo sprak generaal-veldmaarschalk doering op den Duitschen lucht vaartdag te Berlijn. Een uitgelezen gezelschap militaire en politieke autoriteiten luistert naar hem. Bestuursleden van een voetbal- vereeniging in de beklaagden bank. 'Gisteren diende voor het kantongerecht, te Leeuwarden een strafzaak tegen dén voorzit- 1 ter en den secretaris van de voetbalvereen i- ging Zwaagwesteinde. Hun was ten laste ge legd het doen plaats vinden van een open bare vermakelijkheid, t.w. een voetbalwed strijd op Zondag 30 Januari, n.1. in de ge meente Danlumadeel op een achter den voorweg aldaar gelegen voetbalveld, tus- schep.een elftal van Z,waag\vesteinde en een elftal van de voetbalvereeniging uit Bakke- veen. Zij gaven het hun ten laste gelegde toe. Verdachte B. zeide dat de vereeniging sinds 1931 bestaat en dat men geen publiek toe laat, doch slechts donateurs, die per wed strijd betalen. De ambtenaar bij het O.M. van Gilse, requisitoir nemende, conclu deerde dat hier sprake is van open bare vermakelijkheid en dat daar mede de Zondagswet is overtreden waarom hij tegen ieder der verdach ten f 2.boete eischte of twee da gen hechtenis. De verdediger wees er op dat het hier gaat om een algemeen voetbalhelang in Ne derland. De K.N.V.B. stelt zich op het stand punt, dat hij er voor moet waken wanneer het vrije recht van den Nederlander, ton aanzien van het gebruik van den Zondag, wordt aangetast. Pleiter bestreed, dat hier sprake zou zijn van een openbare vermakelijkheid, op grond van het feit, dat slechts donateurs werden toegelaten en het terrein niet aan den open haren weg ligt. Voorts wees hij er op, dat slechts twee bestuursleden gedagvaard zijn, terwijl men het geheele bestuur verantwoor delijk had moeten stellen. 60% van Zwaagwesteinde voetbalt Tenslotte wees pleiter nog op een arrest van den hoogen raad, waarin vermeld staat dat bijzondere kdangen van ingezetenen eener gemeente niet mogen worden be hartigd. In Zwaagwesteinde zestig procent der bevolking aan het voetballen. Ook de regeering is, volgens pleiter, niet voorne mens gehoor te leen en aan wenschen van fa natieke volksgroepen. Spreker concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging subs. vrij spraak. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 17 Maart a.s. Bezwaren tegen het ontwerp Electriciteitswet Gedeputeerde Staten, van Zuidholland hebben aan de Tweede Kamer der Staten* Generaal een adres gericht betreffende het ontwerp-Electriciteitswet. Dit ontwerp biedt volgens Gedeputeer den geen oplossing van het vraagstuk der winstonttrekkingen ten behoeve van de open bare kassen. Ook worden de nadeelen, welke vooral voor de kleinere ge meenten voortvloeien uit een scheiding van productie en distributie niet wegge nomen., Voorts wijst het adres op de onvol doende samenwerking tusschen de produc tiebedrijven. Papiertekort in rechts Span je. - Het journalistiek ide- aaL De rechtsche dagbladen in Spanje zullen in verband met het heer- schende papiertekort op rantsoen worden gesteld. De minister van binnenlandsclie zaken heeft een decreet onderteekend, waarin be paald wordt, dat. de verschillende dagbladen beperkt zullen worden naar verhouding van hun huidi- gen omvang. Er zal een maximum worden vastgesteld voor het aantal pagina's dat een blad per maand gebruiken mag. Wanneer het maximum bereikt is, voor het einde van de maand, zal het dagblad waarschijnlijk niet meer kunnen verschijnen voor de volgende maand! In een hoofdartikel heeft het Spaansche blad „Gazeta Del Norte" den lof der kortheid gezongen. In deze beschouwing wordt o.m. ge zegd: „Wij moeten trachten kwis tig met denkbeelden, gierig met woorden te zijn. Dat js het journa listieke ideaal." Keuring van dienstplichtigen Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in de tweede helft van Mei a.s. en in Juni het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1926 en 1929. UIT ONZE OOST Een verkeerde injectie Dokter voor den rechter, In de strafzaak tegen den geneesheer vani het hospitaal te Kissaran, die, aldus de N. R. Crt., door een verkeerde injectie schul dig wordt geacht aan den dood van eert inheemsch patiënt, spraken gisteren als getuigen gehoorde experts als' hun meening uit, dat de controle van injecties, gereed gemaakt, door inheemsche verplegers, overbodig is. Voorts is destijds geen sectie toegepast waardoor het niet absoluut te bewijzen is, dat het overlijden van den -patiënt het gevolg was van de verkeerde injectie, hoewel dit wel als aannemelijk wordt beschouwd. HUISJONGEN TOT 15 JAAR GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. De Landraad te Batavia veroordeelde Said Bin Soedjai, den gewezen huisjongen van de familie van Meurs, die in den nacht van 11 op 12 October j.1. een moord aanslag pleegde op mevrouw van Meurs, tot 15 jaar gevangenisstraf. Verzekeringsagent krijgt ander half jaar gevangenisstraf De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 54- jarigen P. V., vroeger agent van de Alge- meene Friesche Levensverzekeringmaat schappij te Leeuwarden, clie deze instelling voor ongeveer f28000 heeft benadeeld door op naam van den polishonder geld op te nemen en daarvoor v'alsche kwitanties te teekenen. V. werd, conform den eisch, van het O. M. veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Duitsche ideeën over een nieu we wereld-organisatie. De president der Duitsche Academie voor de Rechten der Volkeren, dr. Hans K. L. L. Keiler, hield dezer dagen te Berlijn een voordracht, waarin hij zeide, dat de acade mie zich stelde op de basis van het recht der volkeren in tegenstelling tot dat der staten, gelijk dit in den Volkenbond be lichaamd is. Tegenover de' fictie, alsof een organisatie van staten als geheel gelijkwaardige machtsfactoren mo gelijk zou zijn, stelt de academie als ideaal een organisatie van vol keren, die niet. gelijk zouden zijn, maar in overeenstemming met hun getalsterkte medezeggenschap zou den hebben in de organisatie der wereld. Wanneer de tegenwoordige Volkenbond zou moeten worden hervormd, dan meent Dr. Keiler, dat dit moet. geschieden door de inrichting van een soort parlement^ be staande uit twee huizen. Een Statenkamer en een Volke- renkamer De Eerste Kamer van dat parlement, da Statenkamer, zou dan de tegenwoordige organisatie zijn, die in feite niets anders is als een Staten-kamer, Deze statenkamer zou er voor hebben te waken, dat bij de nieuwe organisatie der wereld, gelijk die door de andere kamer, de volkerenkamer, moet worden doorgevoerd, de sonvereini- teit der verschillende staten niet te zeer in. het gedrang komt. O, zoo? In de volkerenkamer daarente gen zouden de verschillende staten vertegenwoordigd zijn in overeen stemming met de nationale samen stelling dier bevolking, zoodat b.v. Tsjccho-Slowakije daarin 13 ver tegenwoordigers zou hebben tegen Nederland 8. Die acht zouden echter allen Neder! andres zijn, terwijl ervan de dertien „Tsjecho-Slo waken" naar schatting 4 Tsjechen, 4 Slowa- ken, 3 Duitschers, i Hongaar en 1 Roemeen zouden zijn! Het eindideaal ware dan natuurlijk, zoo veel mogelijk staten op nationale basis, of, waar dit niet mogelijk mocht zijn, staten' met zelfbestuur voor de verschillende na tionaliteiten,

Schager Courant | 1938 | | pagina 8