Val van Kabinet- Uitbreiding Naai een „vrij Duitsch Oostenrijk" Geen financiëele hulp der Regeering Chautemps zeker DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER van lichting 1938 De toeschouwers lachen onbedaarlijk Q Oosienrijk op een keerpunt Steun in natura DONDERDAG IQ MAART 1938. 81e Jaargang. No. 10516. Laan. Schagen, Tel. 20. IRtgave cfer N.V. Uitg.-Mij". „"Hollands Noorderkwartier" SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN WEIGEREN DE GEVRAAGDE VOLMACHTEN. Breuk in het Fransche Volksfront waarschijnlijk. Het vermoeden, dat wij gisteren uitspraken, n.m.1. dat socialisten zoo wel als communisten zich zouden verzetten tegen de door minister-pre sident Chautemps gevraagde vol machten, strekkende om de finanti- en van het land te saneeren en de productie weer in goede banen te leiden, is ten volle uitgekomen. Het voornemen van Chautemps heeft in uiterst linksche kringen zeer grooten tegen stand ontmoet, zoo groot zelfs, dat het een oogenblik scheen alsof het ministerie zou af treden, zelfs zonder zijn voorstellen in het Parlement te hebben verdedigd. Vooral op aandringen van Herriot en blijk baar op grond van de overweging dat het wenschelijk is, dat socialisten en communis ten zich duidelijk uitspreken, heeft Chau temps besloten om vandaag zijn verzoek om volmachten voor de Kamer te verdedigen, Na een tweetal'langdurige verga deringen heeft de sociaal-democrati sche Kamerfractie gisteravond den Minister-President medegedeeld, dat zij eenstemmig van oordeel is dat het programma,, dat thaargisteren is voorgelegd, niet in overeenstemming is met de opdracht, welke de regee ring 20 Januari j.1. heeft aan vaard en voor he uitvoeren waar van de fractie haar haar vertrouwen heeft gegeven. Imxle crjsis, welke> hierdoor zal ontstaan, ial de socialistische fractie op gelijke wijze handelen als zij deed tot nu toe'. Tot iederen prijs wil zij de door het land gewcnschte meer derheid onaangetast laten. Uit deze woorden blijkt duidelijk de vrees ider socialistische voormannen, voor een breuk in het Volksfront, terwijl zij aan den anderen kant toch blijkbaar niet sterk ge noeg staan om zich los van de communis ten te maken en tezamen met Chautemps drastische finantieele maatregelen te ne men. Ook de beperking van het recht tot staking gaat de socialisten blijkbaar te ver en het hen, door Chautemps voorgehouden lekkere hapje, de noodzakelijke versterking der weermacht (tegen den fascistischen vijand!) is blijkbaar niet aanlokkelijk ge noeg om hun vrees voor stemmenverlies te overwinnen. v De houding der socialisten na der uitgelegd. Blum en Auriol hebben voor de socialis tische parlementaire fractne een uiteenzet ting gegeven van het onderhoud, dat zij gisteren met Chautemps gehad hebben. Bij de daarop volgende bespreking bleken ver scheidene afgevaardigden van meening te zijn, dat de fractie onder de bestaande om standigheden niet de verantwoordelijkheid voor het veroorzaken van een regeerings- crisis op zich moet nemen, maar zich moet neerleggen bij de beslissing van de „delega- tion des gauches". De fractie keurde deze opvatting tenslotte goed, waarna de zitting werd geschorst. De vertegenwoordigers dei- fractie in de delegation des gauches kregen opdracht de delegatie in te lichten over het standpunt der fractie. De fractie is tegen standster van het toekennen van volmach ten, aan een regeering waarin zij niet ver tegenwoordigd is. Overigens staat zij in het geheel niet vijandig tegenover het beginsel van delega tie van macht. Zij zou bereid zijn daaraan- mede te werken ten behoeve van een regee ring, die door een harer leden geleid wordt of waaraan-zij zou deelnemen onder voor waarden, vastgesteld door de bevoegde par tij-organen. De fractie heeft besloten deel te nemen aan de bijeenkomst van de dele gation des gauches om de eenheid der meerderheidspartijen te handhaven. Zooals men ook uit deze uiteenzitting ziet, houdt Blum een achterdeurtje open om met de radicalen toch zoo mogelijk nog tot een accoord te komen. Wel delegatie van macht, zegt Blum, maai* onder socialistische leiding! Dat Chautemps, die vrijwel zeker is van den steun van Herriot en een deel der links republikeinen, nu nog verder met de socia listen zal willen experimenteeren, is niet waarschijnlijk. Wij mogen dan ook aannemen, dat van daag in het parlement harde woorden zullen vallen met als resultaat een breuk in het Fransche Volksfront. Hoe de reactie van den machtigen Vak bond daarop zal zijn, is nog niet te zeggen. Het kon wel eens zijn, dat Frankrijk een moeilijken tijd tegemoet gaat. Sommige vrijgelotenen toch in dienst Nog geen verlenging van de eerste oefening De Regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: Bij de wet van 21 Februari 1938 tot wijziging van de Dienstplichtwet, is onder meer bepaald, dat de ver hooging van de sterkte van de jaarlijksche lichting zal. aanvangen met de lichting 1938, die reeds voor een groot gedeelte is ingelijfd en waarvoor de inlijving van andere ge deelten nog moet plaats hebben. Bij K.B. zijn thans regelen vastgesteld omtrent de wijze, waarop de versterking van de lichting 1938 zal worden verkregen. Hier bij vallen 3 groepen te onderscheiden: 1. De vrijgestelden en de vrijgelotenen. die zonder voorhohoud en met instemming van hun wettelijken vertegenwoordiger schriftelijk hebben verklaard liever te wil len dienen. 2. Zij, die vrijgeloot zijn; 3. Een gedeelte van hen, die de voorkeur hebben gegeven aan behoud van vrijstelling of die aan hun voorkeur omtrent dienen eenig voorbehoud hebben verbonden. Wie lot de derde groen zullen komen te Behooren, wordt uitgemaakt aan de hand van de lotingsnummers. wat ook in de lijn ligt van de aanvankelijke samenstelling van het contingent. Het gedeelte, dan van laatst bedoelde groep alsnog tot gewoon dienst plichtige zal worden bestemd, bedraagt on geveer van de geheele sterkte van deze groep. Voor die groep personen wordt in elke gemeente of groep van ge meenten begonnen bij het laagste lo tingsnummer. Voor de lichting 1938 werd indertijd uitgeloot de naam Carel Fredcrik Braudse, geboren 14 Januari. Bij dezen naam of bij den naam, die alphabetisch op dezen volgt, wordt dus in elke gemeente of groep van gemeenten begonnen en hierbij worden uit den aard der zaak overgeslagen de namen van hen, die reeds tot gewoon dienst plichtige bestemd zijn of om de een of andere reden, zooals afkeu ring, niet voor bestemming tot ge woon dienstplichtige in aanmerking komen. Tot welken naam het extra-con tingent van deze lichting zal loopen, valt niet nauwkeurig te voorspellen Het zal ook eenigermate verschillen fusschen de onderscheidene gemeen ten of rgoepen, wel echter bestaat de verwachting, dat dit contingent voor de meeste gemeenten niet ver der zal reiken dan tot de geslachts namen, die beginnen met een G. of H. In dat geval zullen degenen, wier geslachtsnamen beginnen met een I, een J. enz. en ook met een A. of een B. voor zoover de naam alphabetisch vooraf gaat aan Brand- se. hiervóór genoemd buiten aan wijzing tot gewoon dienstplichtige blijven en dus de hun indertijd ver leende vrijstelling wegens broeder- dienst behouden. De nadere aanwijzing tot gewoon dienst plichtige zal niet te kort doen aan het recht op vrijstelling wegens kostwinner schap of persoonlijke onmisbaarheid en evenmin de gelegenheid verminderen tot het verkrijgen van uitstel, voorzoover be langhebbenden naar de algemeene. daarvooi bestaande regelen in aanmerking komen. Belanghebbenden zullen zoo soocdig mo gelijk van den burgemeester bericht van hun nadere aanwijzing ontvangen Spoedig daar na kunnen zij een nader hericht verwachter omtrent het korps, waarbij zij moeten die nen. en den tijd van opkomst. Voor het meerendeel zal de opkomst moeten plaats hebben einde Maart of begin April a.s. Zij, die vrijstelling of uitstel willen vragen, doen bet best door zich hierdoor te wen- •den tot den burgemeester, zoodra mogelijk zij het eerste van de hierbedoelde berich ten zullen hebben ontvangen. Wat den duur van de eerste oefening be treft, zullen de nieuwe gewone dienstplichti gen nog niet vallen onder de verlenging, die eveneens door de wetswijziging over eenigen tijd zal intreden, althans indien zij opkomen op den thans voor hen bepaal den tijd. Indien zij uitstel vragen en eerst op l.ateren tijd de eerste oefening volbren gen. bestaat er kans, dat de verlenging van oefentijd ook op hen zal worden toegepast Hef monsterproces fe Moskou Beschuldiging aan Engelands adres ROZENGOLZ DROEG EEN TALIS MAN BIJ ZICH... Kasakof, één der doktoren, die zooals wij gisteren uitvoerig bericht ten meehielp Mensjinski en Gorki vermoorden, heeft in het monster proces verklaard, dat hij de op drachten van Jagoda uitvoerde, om dat hij verwachtte, dat deze hem een wetenschappelijke loopbaan zou scheppen. Hij bekende, dat de staat hem voor zijn welenschappelijken arbeid een voortreffelijk instituut ter beschikking stelde en trachtte zichzelf te schetsen als een blind werktuig in de handen van Jagoda. Een dreigement van Jagoda. Jagoda gaf mij opdracht te zamen met Uewin, Gorki en Koeibysjef te vermoorden, waarbij hij dreigde wanneer ik niet wilde, mijn familie ten gronde te richten, deelde beklaagde Rletnef mede, Te zamen met Lewin werkte ik een plan uit, dat hierop neerkwam het organisme van Gorki te ver slappen, zijn weerstandscermogen te ver minderen en een toestand te voorschijn te roepen, waarin Gorki aan een infectieziekte zou gaan lijden. Deze ziekte moest dan uitgebuit worden, verkeerde behandelingsmethoden moesten worden toegepast, teneinde hem te dooden. 't Plan om Koeibysjef te vermoorden kwam er op neer voortdurend hormonen te za men met geneesmiddelen voor het hart te gebruiken en daarodor de werking van zijn hart in wanorde te brengen dit plan werd uitgevoerd. Wyslinski bekent een huichelaar te zijn. Op een vraag van Wysjinski be vestigt Pletnef dat hij gedurende alle 20 jaar van het Sowjetbewind antibolsjewistisch gezind is geweest dit echter naar bitfjön verborg en zich huichelachtig''aanpaste. Engeland onschuldig. In het Londensche Lagerhuis zijn vragen gesteld betreffende de be schuldigingen tegen Groot Brittan- nië. uitgesproken zijn in de getui genverklaringen tijdens het proces, dat thans te Moskou behandeld wordt. In scherpe bewoordingen heeft Chamber- lain deze vragen beantwoord. Hij zeide er zich van bewust te zijn, dat waarschijnlijk een nadeeligen invloed zal worden uitge oefend in het binnenland van de Sovjet-Unie op de BritschRussische betrekkingen door de getuigenverklaringen in dit proces. De premier zeide echter te betwijfelen, of aan deze beschuldigingen eenig geloof za-1 worden gehecht, waar dan ook ter wereld. Op de in de getuigenverklaringen uitge brachte beschuldiging, als zouden Engelsche onderdanen in Britschen geheimen dienst een ondermijnende actie tegen de Sovjet- Unie hebben gevoerd, antwoordde de pre mier positief ontkennend, zegt de Tel.. Rosengolts heeft een talisman. Het verhoor eindigde met een fantastisch incident, zegt de speciale verslaggever van de Times te Moskou. Even voordat de zitting met gesloten deuren zou aanvangen, ver klaarde de openbare aanklager, dat hij Rosengolts wenschte te ondervragen over een korst brood, gewikkeld in een stukje papier, waarop een gebed stond geschreven. Dit was gevonden op dezen verdachte. Ro sengolts zeide, dat zijn vrouw dat drie maanden te voren in zijn kleerep had ge naaid als talisman. Hierop ging een onbedaarlijk gelach op bij het publiek, dat Rosengolts in zijn ongeluk kige positie maar al te goed kon waar nemen. Opperrechter Alrich moest eenige malen bellen voor de orde was hersteld. Toen een der medische deskundigen, Prof. Burmin, had verklaard, dat het middel van Dr. Kazakov, waarmede Menzinski was behandeld, een zeer gevaarlijk middel was, ontstak Kazakov in groote woede. Hij overschreeuwde zoowel den rechter, den openbaar aanklager als de deskundi gen. Óndanks interrupties zette hij een ge weldig verhaal op. stelde zichzelf rhetorische vragen en gaf daarop weer rhetorische ant woorden. Hij zeide bereid te zijn, te er kennen dat hij Menzjinski had vermoord, EERBERICHT de bilt seint» Verwachting: Meest matige W. tot Z.W. wind, mistig of betrokken tot zwaarbewolkt weinig of geen neerslag in het Noorden, in het Zuiden waarschijnlijk droog; wei nig verandering in temp. Verdere vooruitzichten; Nog wei nig verandering. maar ontkende beslist dat zijn middel ge vaarlijk was. Het was een prachtige stimu lans voor het hart en als zijn concurrenten en de reactionaire leden der medische pro fessie dat niet wi%len gelooven. zou hij het aantoonen in theorie en practijk... Weer lachte het publiek onbedaarlijk „VERHEFT U ALS ÉEN MAN, EN ZEGT „JA!" Bondskanselier Schuschnigg heeft officieel medegedeeld, dat Zondag a.s. een volksstemming zal worden gehouden. In een proclamatie aan het Oostenrijksche volk wordt ge zegd, dat het zich zal hebben uit te spreken over de vraag of men een vrij Duitsch Oostenrijk verlangt. Deze stemming beteekent dus niet meer of minder, dan dat Oostenrijk zich zal heb ben uit te spreken over het voortbestaan van Oostenrijk als zelfstandige staat. Ver klaart zich minder dan 60 voor een zelf standig voortbestaan, der natie, dan zal ei- vrij zeker een natiouaal-socialistische regee ring komen, die vroeg of laat aan Oosten rijks zelfstandigheid een einde zal maken om het by Duitschland in te lijven. Een beroep op het volk. In zijn groote redevoering van gister avond zeide Schuschnigg o.a.: Voor den eersten keer in de geschiedenis van ons vaderland vraagt de regeering een openlijke uitspraak voor het geboorteland. Gij allen, mannen en vrouwen van het vrije Oostenrijk, welk beroep gij ook uitoefent en tot welke klasse der maatschappij gij ook behoort, zijt geroepen u voor de geheele we reld uit te spreken. Gij moet zeggen of gij bereid zijt met ons den weg te vervolgen, dien wij zijn betre den en die beoogt een sociale eensgezind heid en rechtsgelijkheid, definitieve weg neming van alle partijgeschillen. Duitsche vrede naar binnen en naar buiten, een po litiek van arbeid. De leuze is voor een vrij, Duitsch, onafhankelijk, sociaal, christelijk eensgezind Oosenrijk, voor vrede en SCHUSCHNIGG. arbeid en rechtsgelijkheid voor allen, die volk en vaderland liefhebben. Dat is het doel van mijn politiek. De wereld wil uw bereidheid te leven zien. Verheft u daarom als één man, volk van Oostenrijk en stemt: ja. Een kwestie van zijn of niet zijn. Schuschnigg verklaarde nog dat de volks uitspraak zal beslissen over het zijn of niet zijn van Oostenrijk. De bondskanselier is er van over tuigd, dat alle Oostenrijksche landen het parool zullen volgen en dat de afloop van het plebisciet een groot succes voor Oostenrijk zal zijn. Sprekende over een volksfront van bolsje- wiseerende arbeiders, verklaarde hij nog maals categorisch geen enkele formatie te zullen toestaan, welke het karakter van een partij zal dragen. De vaste lasten in den tuinbouw BOERENLEENBANKEN, TUINBOUWOR GANISATIES EN VEILINGEN MOETEN ZELF REDDING ZOEKEN. Tegemoetkoming kosten bedrijfsonderhoud Bij de behandeling van de begrooting van het Landbouw-crisisfonds voor 1938 in de Tweede Kamer der Statcn-Generaal heeft de minister van Economische Zaken .ten aanzien van de vaste lasten in den tuin bouw medegedeeld, dat het in zijn voorne men lag de totstandkoming te bevorderen van plaatselijke organisaties in den tuin bouw, die naar zijn meening in staat zou den zijn, crediteuren en debiteuren bij el kaar te brengen. De regeering is evenwel van oor deel, dat het niet op den weg der overheid ligt, met dwingende voor schriften in het probleem „verlich ting der vaste lasten" in te grijpen. Evenmin wil zij Rijksgelden beschik baar stellen om eventneel de ver schillen tusschen crediteuren en de biteuren geheel of gedeeltelijk te overbruggen, dit zou niet te aan vaarden consequenties met zich brengen ten aanzien van het vaste 1 asten-probleem in zijn vollen om vang. Daarom is de regeering van meening, dat pogingen om te komen tot de noodzakelijk" geachte herziening der geldelijke verplich tingen van het tuinbouwbedrijf behooren uit te gaan van het bedrijfsleven zelf, meer in het bijzonder van ten deze samenwer king zoekende organisaties op tuinbouwge bied. Wel is de regcering bereid, de ont plooiing van dit particuliere initiatief te .be vorderen, aan het streven naar de sanee ring der tuinbouwbedrijven de behulpzame hand te bieden en aan op deze wijze gesa neerde bedrijven steun in natura te verlee- nen, welke steun aan de rendabiliteit van het bedrijf ten goede komt. Wie te hulp moeten snellen. De pogingen om tot vrijwillige verlaging der bedrijfslasten te geraken, waar dit noo- dig is, zullen ongetwijfeld de gunstigste re sultaten kunnen dragen, indien de alge meene medewerking van alle daarvoor in aanmerking komende organisaties kan wor den verkregen. Hierbij wordt gedacht aan Boeren leenbanken, standsorganisaties op tuinbouwgebied en tuinbouwveilin gen. De boerenleenbanken en veilingen door tuinders opgericht en bestuurd zijn uiteraard volkomen op de hoogte van den financieelen toe stand der tuinbouwbedrijven in hun omgeving, terivijl ook de uit tuin ders bestaande gfdeelingsbesturen der standsorganisaties goed bekend zijn met de sociaal-economische positie van. den tuinbouw in hun district» Een commisise. De minister bepleit het vormen van een commissie uit genoemde organisaties, wel ke de onderhandelingen tusschen tuinders en schuldeischer zou openen; Zijne Exc. zou een dergelijke commisie willen erken nen. De taak der commissie zou zijn, naar een dusdanige verlaging der lasten te streven, dat de tuinder weer een bestaansmogelijkheid krijgt. Voorts een voorstel te doen ten aanzien van door den minister van Economische Zaken eventueel te verleenen steun in natura. Er kunnen zich gevallen voordoen, dat van het bedrijf (nadat de Jasten tot een redliik peil zijn herzien) een normale op brengst verkregen zal kunnen worden als een technisch gebrek in het bedrijf (b.v. een tekort aan meststoffen of noodgedwon gen nagelaten onderhoudswerken) wordt hersteld, doch dat de hiervoor vereischte middelen ontbreken en langs anderen weg niet kunnen worden opgenomen. In zulke gevallen, waarvoor uit den aard der zaak bepaalde normen zullen worden vastgesteld, kan de commissie bet voorstel doen, deze kosten voor rekening van het Rijk te nemen. De uitvoering van dezen steun in den vorm van leveranties van bedrijfsbenoodigdheden of het doen van herstellingen en onderhoudswerken zal onder toezicht der commissie geschie dden. Het rapport omtrent de in elke zaak be reikte resultaten, eventueel vergezeld van een advies omtrent steun in natura, dient te worden ingezonden aan het Rcgeerings- bureau voor de uitvoering van de Land- bouwensiswet 1933, afdeeling III, Lange Voorhout 3 te 's-Gravenhage, welk bureau met de uitvoering van deze regeling is be- ?BW

Schager Courant | 1938 | | pagina 1