bonden te laten osloopen. S. COLTOF, KANAALWEG WEEK 8 puike Aardappelen fa. Schmalz Schagen De nieuwe pachtwet Opening Zomerseizoen. Gemeente Barsingerhorn. Joh. Dubbeld Opening Café „Rust Wat" Predikbeurten Uit onze omgeving LANGENDIJK LEZING DOOR Mr. Dr. J. A. E. BUISKOOL VAN SCHAGEN. In hotel „Concordia" te Noord- Scharwoude hield de heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, op uitnoodiging van den Kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond, een lezing over „De Nieuwe Pachtwet." Een zeer groot aantal personen was aan wezig. De heer Jb. de Vries opende de vergade ring met woorden van welkom, in het bij zonder tot den heer Buiskool. Hij verheug de zich over de zeer groote opkomst. Hierna was het woord aand en heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, om het zoo belang wekkende onderwerp te bespreken. Deze wet maakt zeer veel inbreuk op de vrijheid tot het aangaan van overeenkom sten, zooals die is vastgesteld in het Burg. Wetboek van 1838. Men heeft ingezien dat het noodig was, om van overheidswege in te grijpen in deze verhouding tusschen pachter en verpachter, welke eerste niet economisch even sterk is als de tweede. Straks, na de inwerkingtreding, zal men gedwongen zijn, de bepalingen van de Pachtwet na te komen. Hierna besprak de heer Buiskool het re in issierecht, d.w.z. dat bij misoogst of na tuurrampen een gedeelte der pacht geresti tueerd kan worden. Als een van beide partijen van oordeel is, dat er termen zijn om wegens bijzondere omstandigheden den pachtprijs te verlagen of te verhoogen, kan hij zich met een des betreffend verzoek tot den rechter wenden. Voorts heeft de pachter recht op vergoe ding van de aangebrachte vertteteringen. Geschillen tusschen pachter en verpachter worden in eersten aanleg berecht door de pachtkamer van het kantongerecht. Er is één college voor hooger beroep, n.1. de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem Pachtovereenkomst is iedere overeen komst, die bodemcultuur beoogt. Alle pacht van land of los land valt er onder, behal ve kleine perceeltjes land, kleiner dan H.A. en niet minder dan f 50.pacht per jaar. De pachtsom mag bestaan o.m. uit geld of goederen, naar een bepaalde tijdsruimte, veranderlijke pacht, afhankelijk gesteld aan de gemiddelde verkoopsprijs van een vast gesteld product. Ten derde de deelpacht naar evenredigheid van de opbrengst van het land. De duur van de pachtovereenkomst is een regel voor onbepaalden tijd, behoudens en kele uitzonderingen wegens bijzondere om standigheden, voor 1 of voor drie jaar. Daarvoor zijn slechts 2 gronden, de aard van het goed of een bijzondere omstandig heid. Een huurcontract kan wel voor een bepaald aantal jaren worden aangegaan, doch dat wil niet zeggen, dat men dan kan opzeggen. Men mag alleen binnen dien tijd niet opzeggen. Na afloop van dien overeen gekomen tijd kan de rechter toch verlengeri- als is ook opgezegd. Bij pogingen om de pachtwet te ontduiken, bijv. om een groot perceel in stukken te splitsen van minder dan H.A. zal in aanmerking worden ge nomen de bedoeling van de partijen. Als de verpachter vooraf in 't contract het voorbehoud gemaakt heeft om te eeni- ger tijd 't gepachte zelf tC'gaan gebruiken of door naaste bloedverwant te doen ge bruiken, of als de verpachter de bestemming yoor volkshuisvesting, handel of nijverheid in het contract heeft voorbehouden kan van de voorgeschreven bepalingen omtrent de duur der overeenkomsten worden afge weken. Er mogen geen overmatige eischen aan den pachter worden gesteld. De pachtrech- ter heeft hierover te beslissen en heeft dus een vrij groote bevoegdheid. Onderverhuur moet ook steeds schriftelijk worden aange gaan. De eigenaar kan den onderpachter niet opzeggen als hij de onderpacht eerst heeft goedgekeurd. Wel kan de eigenaar ontbinding aan den pachtrechter vragen van de pachtovereenkomst, wanneer de pachter zonder zijn toestemming onderverpacht en hij zich daardoor benadeeld voelt. De beslis sing is aan den pachtrechter. Koop breekt geen pacht. Verkoopt de verpachter zijn bezit, dan treedt de nieuwe eigenaar als verpachter op, onder het bestaande con tract, dat onaangetast blijft. Een recht van koop gaat niet over tegen den nieuwen eigenaar. Wel tegenover de erfgenamen van den oorspronkelijken ver pachter. De rechten ter zake van een storte waarborgsom gaan wel over op en tegenover een nieuwen eigenaar, evenals borgtocht ten gunste van den nieuwen eige naar overgaat. Blijkt, dat vermeerdering of vermindering van de oppervlakte wordt geconstateerd, kan vermeerdering of vermindering van pacht worden gevraagd, tenzij dit binnen 6 maanden geschiedt. Ook moeien vergoe dingen wegens misoogst binnen 6 maanden worden aangevraagd. Vergoedingen voor verbetering worden aan het einde van de pacht uitgekeerd. De vaststelling van deze verbetering zal echter veel moeilijkheden met zich brengen. Contracten voor onbepaalden tijd kunnen steeds worden opgezegd, maar de rechter kan op verzoek van den pachter de opzeg ging vernietigen of schadevergoeding toe kennen. Opzegging moet schriftelijk geschie den met in achtneming van een termijn van 18 maanden, terwijl opgezegd moet worden tegen een datum van eindigen van pacht .volgens plaatselijk gebruik. Spr. behandelde nog eenige gevallen, in welke schadevergoeding moet worden be taald door pachter of verpachter, bij beëin diging van pacht. Eens in de 10 jaar kan de pacht worden opgezegd zonder dat de rech ter er iets aan doen kan. Bij overlijden van den pachter kunnen de erfgenamen aan den rechter vragen om óf de overeenkomst te ontbinden, óf één of meer hunner als pach ter aan te wijzen. Dit verzoek moet binnen 2 maanden na overlijden gedaan worden. Ook de verpachter kan ontbinding vragen. De rechter beslist dan en kent zoo noodig schadevergoeding toe. Bij overlijden van den verpachter gaat het gewoon door met de erfgenamen van den verpachter. Als de pachter de pacht som niet behoorlijk betaalt moet de rechter op verzoek van den verpachter ontbinden, maar hij mag nog een termijn van hoog stens 1 maand geven om alsnog te betalen. In alle andere gevallen van wanprestatie beslist de rechter naar eigen inzicht, of deze wanprestatie al of niet erg genoeg is om ontbinding uit te spreken. De pachtbureaux hebben ook tot taak het geven van adviezen aan pachters en verpachters. Ten opzichte van pachtcontracten die bestaan op het oogenblik van inwerking treding van de nieuwe wet, gelden de volgende regelen: Contracten van vóór 1 Januari 1936 en voor een bepaalden tijd aangegaan, blij ven van kracht onder het oude recht tot aan de afloop van het contract, of uiterlijk 1 Januari 1943. Contracten na 1 Januari 1936 aange gaan blijven nog 2 jaren van kracht onder het oude recht. Cocrtracten voor onbepaal den tijd aangegaan, blijven, onverschillig wanneer ze zijn aangegaan van kracht on der het oude recht gedurende nog twee jaren. Daarna vallen ze onder het nieuwe als ze nog niet afgeloopen zijn. Deze contracten moeten dus op dat oogen blik aan den rechter worden voorgelegd. Als een oud contract onder de nieuwe wet overgaat, gelden ter berekening van dat tijdvak van 10 jaren met het oog op de vrije opzegging ook mee de jaren onder het oude recht. Deze rede werd met belangstelling ge volgd. Eenige heeren stelden den spreker vra gen, welke duidelijk werden beantwoord. Daarna sloot de voorzitter de vergadering, met een woord van dank tot den spreker. BERGEN Het militaire vliegveld Er zal voor ophooging 85.000 M3. zand noodig zijn. Zooals wij alreeds onlangs hebben gemeld, behoort het waterpassen van het militaire vliegveld te Bergen tot het verleden en is men thans bezig met het egaliseeren van het terrein. Daartoe moeten tal van boerenbehui- zingen worden afgebroken en vele slooten ge dempt. Indien ook dit werk achter den rug is, dan wordt begonnen met de ophooging van het terrein. Hiervoor zullen naar wij vernemen niet minder dan 85.000 M3. zand noodig zijn. Dit zand wordt van de dui nen afgehaald; men spreekt er zelfs van, dat er een heel Kanaal voor wordt gegraven. Langs welken weg het zand naar het vlieg veld zal worden vervoerd, is intusschen nog niet bekend. Wel wist men ons mede te deelen, dat het vliegveld einde van dit jaar gereed moest zijn. Biljarten. De „Bergenaar" ver sus „Kijk uit". Woensdag speelde de Bergenaar" tegen „Kijk Uit". Over acht gespeelde partijen he haalde „Kijk Uit" de overwinning met 127 carr. Hoogste serie 25; hoogst gem. 8.33. Woensdag a.s. revanchematch in café Spoorzicht, Breelaan. Inbraak bij de Koedijkervlot brug. In den nacht van Woensdag op Donder dag is er ingebroken in het wachtlokaaltje van den brugwachter bij de Koedijkervlot brug. De daders hebben zich toegang ver schaft door verbreking van een raam en alles in het lokaaltje overhoop gehaald. Slechts een verbandtrommel was van hun gading en werd medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Raadsvergadering. A.s. Dinsdag, des avonds 8 uur, komt de Raad in openbare vergadering bijeen. Aan de orde is o.m. een wijziging en aanvulling van de algemeene politieverordening, waar in enkele bepalingen worden opgenomen, welke de strekking hebben een ordelijk verloop van het kermisvermaak te bevor deren; voorts een nieuwe verordening op de hondenbelasting, welke een bepaling be vat, krachtens welke bij het niet voldoen aan de verplichting tot aangifte de aanslag hondenbelasting met 40 wordt verhoogd. Ook komt in behandeling een aanvraag van het bestuur der Berger Schoolvereeni- ging tot uitbreiding van het meubilair, leer- en hulpmiddelen tot een bedrag van ongeveer f850. BOND VAN STAATSPENSIONNEERING. Propagandawoord van den heer H. Bruin uit Alkmaar, met mede werking van Daan Pool en Tom my Bouman. In de groote zaal van de Rustende Jager gaf gisteravond de Federatie Alkmaar een groote propaganda-avond onder leiding van den heer Bruin, voorzitter van genoemde Federatie. Medewerking aan dezen avond verleenden Daan Pool en Tommie Bouman. Toen de heer Bruin den avond met een propagandistisch woord opende, was de zaal zeer goed bezet. Een zeven en dertig jaren heeft de Bond van Staatspensionnee- ring gestreden, aldus spr. en hij strijdt nog. Maar veel succes hebben we nog niet gehad voor de ouden van dagen. Er is nog steeds een immoreel onrecht, wat de regeerders niet willen inzien. De ministers Colijn en De Wilde hebben schoone beloften gedaan, maar er is niets van terecht gekomen. Geld zeide spr. is er best voor te vinden, maar men geeft het liever uit aan Defen sie. Ook Mr. Oud heeft gezegd: Er is geen geld. Maar dat is een grove leugen. Spr. maakte voorts propaganda voor de afd. Bergen. Wij wenschen geen bedeeling maar we willen een behoorlijk Staatspen sioen voor de ouden van dagen. Het. is een eerlijke zaak van recht, zonder eenige po litieke bedoeling. Daarom allen vechten voor het premievrij Staatspensioen. (Ap plaus). Door de afd. Bergen werd daarna den heer Bruin bloemen aangeboden. Hierna traden op de heeren Daan Pool en Tommy Bouman en deden de zaal scha teren van het lachen, en onmiddellijk con tact hadden met het publiek. Ondertrouwd: JAN DEKKER Gz. en ELIZABETH GOVERS Kd. 't Wad, Schagen, 10 Maart 1938. Amalia's Hoeve, Schagerwaard. Huwelijksvoltrekking te Scha gen 24 Maart a.s., nam. 2 uur. Receptie: 't Wad 20 Maart 25 uur; Amalia's Hoeve 16 Maart, 7 uur. OiO CIO COOiO OSOOiO OiO Zondag 20 Maart ho pen onze geliefde Ou ders en Behuwdouders P. W. 6. J. BREMER w en w 8 E. BREMER-Kroon hun 25-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hun liefhebbende kinderen, PIET. M. ERIKS. H. ERIKS—Brcmer. JAN. WIM. Schagen, 11 Mrt. 1938. ooaococcaooocx) Dames Komt U Zaterdagavond even kijken, ja? Wij houden expositie van de laatste hoedenmode, GROOT in kens, LAAG in prijs. Veronica Dc Vos-Roep HOOGZIJDE 102 SCHAGEN. Gedurende de maanden Fe bruari tot en met April is het verboden Vanaf heden: per 10 kilo 50 ct. per zak 35 kilo f 1.55. Franco thuis. Beleefd aanbevelend, Landbouwstraat Schagen 6 verrassende voorjaarskoopjes, zooals alleen de Nederland Zaken U kunnen bieden. De vraag is groot, de voorraad beperkt en wij stellen U niet gaarne teleur. Maak er een gewoonte van direct beslag te leggen op een of meer dere van deze attractieve Nederland koopjes. .LEEGVERKOOP TOEKOMSTIG ADRES: KEIZERSTRAAT, HOEK WEEZENSTRAAT DEN HELDER St. Maartensbrug. ZONDAG 13 MAART 1938 Optreden van The Funny Musicmakers. Aanvang n.m. 2 uur. Vrij entree. Komt allen, het zal gezellig worden. Beleefd aanbevelend, MEINDERT HOEP. 3 nette hoeren, leeftijd ong. 20 jaar, zooken kennismaking met 3 DITO DAMES. Br. met foto's, worden op eerewoord teruggezonden. Br. lett. D3 Firma Gebrs. GROOT, Boekh., Nieuwe Niedorp. HUISHOUDSTER gevraagd, in klein gezin, leef tijd pl.m. 45 jaar bij C. KEES MAN, Walingsweg 20, Wicrin- gcrwaard. Gevraagd: Ie koop of te huur met recht v. k. een flinke BURGERWONING, van alel gein. voorz., te Scha gen, tegen Mei a.s. Br. met op gaaf van naasten prijs enz., onder lett. BB12 Bur. van dit blad. Aangeboden: Gekeurde BINTJES, klasse A. K. DE GEUS, Groen veld, St. Maarten. Ook met eenige weemoedige liedjes had den de beide voordrachtkunstenaars veel succes. Een gezellig bal besloot dezen goed ge slaagden propaganda-avond. OUDE NIEDORP Vergadering R.K. L.T.B. 1 Veld. De jaarvergadering van de R.K. L.T.B. afd. 't Veld werd gehouden ten lokale van den heer Brouwer Na opening door den voorzitter den heer J. Bakker Sr. werden de notulen gelezen en bracht de secretaris, de heer J. H. Schiebroek, een prachtig jaarverslag uit. Blijkens het financieel verslag, bedroegen de inkomsten over het afgeloopen jaar f 521.13 en de uitgaven f 519.98%, zoodat het voordeelig saldo bedroeg f 1.14%. In kas was f 106.82, zoodat het eindsaldo f 107.96% bedroeg. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J.- Bakker Sr. en J. de Boer (Tuindersvakbond) en de heer W. J. Keesom (Boerenvakbond) werden. allen herkozen. De heer J. Bakker Sr. werd we derom benoemd als alg. voorz. van het bestuur. Van het plaatselijk ziekenfonds was een verzoek ingekomen om voorzoo- ver dit mogelijk is zorg te dragen. dat kleine zelfstandigen toetreden, terwijl ook de arbeiders hierin kunnen worden opge nomen. Deze zullen echter bij ziekte slechts een aanvullende vergoeding kunnen ont vangen van f 4, terwijl de anderen f 5 zul lsn ontvangen. Medegedeeld wordt dat de verbouwde zaai- erwten voor gedeelte verkocht zijn. Bij de bespreking om gezamenlijk kunst mest aan te koopen wordt opgemerkt dat het thans te laat is om hiertoe over te gaan. Volstaan wordt met gezamenlijke aankoop van bespuitingsmiddelcn. Voorstellen voor den Noordermarktbonds- vergadering. De heer Tesselaar zegt dat het afwegen van kool met steekproeven, zoo- als dit het vorig jaar werd aangenomen, niet als zoodanig geschiedt, doch dat de koopman weegt wanneer het hem belieft, wat hem nooit nadeel doch alleen voordeel kan opleveren. De heer H. Tamis merkt op dat dit noodig schijnt tc zijn, omdat sommigen hun kool wegen als suiker en dit werkt wantrouwen en tevens zal de kooper dan zijn gewicht niet hebben. Besloten wordt deze aangelegenheid op de algemeene vergadering ter sprake te bren gen. Men is van de wenschelijkheid overtuigd, dat de burgemeesters van de gemeenten, waaronder de afdee#ingen ressortec'ren, deze vergadering bezoeken, zooals dit te Langen dijk geschiedt. Ook dit punt zal ter sprake worden gebracht Op voorstel van den heer S. de Boer wordt overeengekomen dat zal wrden getracht te bewerkstelligen, dat iedere tujnder zelf zijn eigen veilingbon van het kantoor in handen krijgt van den vrachtschippcr. De heeren H. Smal en C. Stadegaard wor den aangewezen tot leden der commissie voor het nazien van de rekening 1938. Bij de rondvraag spoort de heer M. Schou ten de leden van den Boerenvakbond aan tot trouwer bezoek van de vergadering. Een spreker zal worden uitgenoodigd om een le zing te houden over plantenziekten en ge bruik van kalkstikstof. Getracht zal worden om in overleg met de Provincie Noordholland te bewerkstelligen dat een stuk sloot wordt gedempt, opdat de aanlegsteiger te Zijdewind beter kan worden gébruikt. De heer Schiebroek bepleit de stichting van een R.K. Land- en Tuinbouwschool in deze omgeving. De gehecle vergadering ge voelt hiervoor en deze kwestie zal ter spra ke worden gebracht in den Kring Langen dijk. Hierna volgt sluiting. ZONDAG 13 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, sav. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Haat. Julianadorp. 'sav. 7.30 uur, Ds. M. van Wichen. Huisduinen, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kam. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Horn- stra, van Koog a. d. Zaan. Vrijdag 11 Maart, nam. half drie, Huwe lijksinzegening door Ds. W. Banning, v. Bentveld. Zuidscharwoude, geen dienst. Anna Paulowna, vm. 10 uur Ds. Vorstman. Aartswoud. geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Ilippolytus'hoef, voorm. 10.30 uur, Ds.' Van Beek. Westerland, 's av. 7.30 uur. Ds. Van Beek. Groet, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. SchoorI, zie Groet. Winkel, geen dienst. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Los. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Ilippolytushoef vm. 10 uur. Ds. de Wilde. Den Oever nam. 7 uur Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Schagen, Landbouwstraat, voorm. 9.30 uur, Candidaat Feenstra, van Den Helder. Nam. 5 uur, Ds. Donner, van Broek op Langendijk. 17 Maart, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Andel, van St. Pancras. Bidstond v. h. gewas. Kolhorn, oyorm. 9.30 uur, de heer D. Visch. Nam. 2.30 uur de heer D. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur, Dr. J. Kooij, van Amsterdam. 's Av. 7 uur Bijbel- bespreking. Onderwerp: Gen. 3. Vrijdagavond 18 Maart, 's av. 7.30 uur, de heer Boon, van Breezand. Biduur voor het gewas. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur de heer Boon.. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman nen vereeniging a.s. Maandagavond om 8 uur in Evangclisatiogcbomv. The Star of Hope Missipn. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer J. Se- vensma, van Amsterdam.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3