Heide jongens en meisjes! De meeste briefjes van deze week gingen nog over de pas achter de rug liggende huisviyttentoonstelling in Schagen en ik vind het heerlyk, dat zovele van jullie met een prijs thuisgekomen zijn. Nu was al het werk tenminste niet voor niets. Voorts hebben jullie het over de lente die komt, over de pasgeboren kalvenkinde- ren, die je zo „enig" aan kunnen kijken en ©ver de... vacantie, die al nadert. Nu, wat het laatste betreft, lijkt het me dat je nog maar, even geduld moet hebben. Het is nog lang geen Juli of Augustus! Het boek is gewonnen door: JELTJE PEETOOM, Oosterstraat F 22, Noord-Scharwoude. En nu de briefjes: Aagje Mooy, St. Maarten. Zo Aagje, is je vader jarig geweest? En was het een gezellig feest? Dé.t zal wel! Wat wordt het nu al fijn dat werken in de tuin, hè? Overal zie je het jonge leven opbloeien en overal speur je het komende wonder. Corrie Keyzer, Texel. Naar de zomer verlang ik ook Corrie. Om er met de fiets op uit te trekken met de weekeinden en te liggen in het duin en op het strand, met een fijn boek bij je en niets anders aan je hoofd dan de warmte en je vrijheid. En dan jullie met die lange, lange vacantie in het vooruitzicht. Ddó.r kan ik niet aan tippen, hoor! Trynie en Piet Dekker. Anna Paulowna. TJ&&&6... als je niet in de krant staat is dat een teken dat het raadsel niet goed op gelost is, jongens. Maar tenslotte kan het niet altijd goed zijn... anders waren ze te gemakkelijk. Corrie Keyzer, Schagen. Kolossaal... wat een deftig briefpapier heb jij van die broer Jan gekregen Corrie. Je naam er op gedrukt... nu, jij bent de eerste die dat heeft in onze kring. Ik kan me indenken dat jij er trots *.j bent. Nu maar zuinig er mee te werk gaan, hè?? Leuk flat Nellie Damen ook mee gaat doen. Nico Honig, Aartswoud. Als je dit briefje onder je neus krijgt Nico, hebben de koeien zeker al gekalfd en heb jij vast al met open mond zitten kijken naar die leuke kalverenklnderen. Is het niet zo? Het was maar een klein briefje, wat je schreef Nico. Was er niet meer nieuws? Anneke Breebaart, Schagerbrug. Hou jij zoveel van bloemen Anneke? Maar dat doen bijna al de vriendinnen van de club en ik zelf heb ook bijna altijd bloemen op m'n kamer staan. Vond je je versje in je poëziealbum zo aardig? Jeltje Peetoom, Noord Scharwoude. Dat was een vrolijke brief Jeltje, al die vooruitzichten van het Mickey-Mouse- feest en de gym. Je bent zeker al hard bezig met oefenen. Op het paard, op de brug, aan de ringen... wat zul je lenig worden, zeg! Veel plezier hoor! Rika Keyezer, Schagen, Weer een Keyzertje, die door haar broer Jan (die eigenlijk een zwager is) gelukkig gemaakt is met briefpapier met gedrukte naam erop. Ik zal je maar dezelfde raad geven als je zusje: wees er zuinig op. Van chocolade houd ik geweldig veel, jij ook hè? Gerie Dekker, Schagerbrug. Ja, die huisvlijt en toonstelling is prachtig geweest. Ik ben er geweest en heb met genoegen al die mooie dingen bezien. Wat heb jij ge wonnen met de grabbelton Gerie? Dat moet je me volgende week nog maar eens schrij ven. Jacob Nleuwland, Schagerbrug. Het Is dus nog niet bekend, wat er in jouw schooltuintje komt, Jacob. Nu, als het zo ver is hoor ik dat wel van je, want daar stel ik belang in. \»at schreef je deze week weinig Jacob, wist je niets meer uit je duin te zuigen?? Klaas Borst, Schagen. Ja, dat is ver velend Klaas, dat moeder nu weer ziek ge worden is. Gelukkig maar dat je opoe over gekomen is om het werk te doen. Tarzan is prachtig en ik vir 1 het een leuk idee om alle afleveringen te bewaren en op te plak ken. Nu heb je later een spannend boek. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Welbedankt voor de lange brief Nellie. Ik hoop maar dat je Woensdag niet ziek meer bent, want dat wordt je 10 jaar (dat is toch zo?) en kun je beter niet te bed liggen. Wat een succes had jg op de huisvlyttentoonstel- ling, zeg! 2 Prijzen! Jacob Bas, Anna Paulowna. Zo, zijn je amandelen geknipt. En was je bang in dat ziekenhuis in Den Helder? Vast en zeker niet! Heb je van je tante zoveel tollen gekregen Hoeveel waren het er wel teEen nieuw vriendinnetje, dat echter vergeet zowel naam als adres op het briefje te zetten. Dat is erg dom, want nu kun je ook niet meedoen met de raadsels. Wie ben je, vriendinnetje van Miek Leguit??? Trieni Nierop, St. Maartensbrug. Heerlijk dat je ook succes gehad hebt op 'de hulsvlytt en toonstelling Trieni. Nu was al het werk tenminste niet voor niets, hè? Van de andere vriendinnen heb ik het gele zen, welke prg'zen ze gewonnen hebben. Er waren er heel wat bij van onze club. Jan Sttfve, Schagerbrug. Wat bofte jij met dat grabbelen in de grabbelton, Jan. Dat had wel anders kunnen aflopen, denk ik. Ik vind het leuk dat je altijd zo nieuws gierig bent naar wat de Kindervriend aan je terugschrijft. Pak je de krant Zaterdags altijd direct?? Marie Spoor, Dirkshorn. Ja, zeg dat wel Marie, dat ik je een hele tijd gemist heb. Ik was al bang dat je nooit meer mee zou doen, maar nu zie ik gelukkig dat ik me vergist heb. Tot volgende wek. D&&g\ Nell Blom, Callantsoog. Welkom nieuwe ling. Dat je maar een trouwe raadselvriendin en een even trouwe schrijfster mag worden. Net zo als de anderen. Ik heb niet, zoals jij, een bakker in de familie Neli, maar ik wil je wel vertellen, als dat zo was, dat ik er m'n vacantie door ging brengen. Miek Leguit, Schagen. Zo... zo... zijn jullie allemaal een beetje jaloers op het poëziealbum van Rika Keyzer, omdat de Kindervrieno daar een versje in geschreven heeft? Nu, in de toekomst krijgen jullie mis schien ook wel eens gelegenheid je album te brengen. Dat schrijf ik dan nog wel. Jan Brommer, Barslngerhorn. Jan, eer lijk, daar begrijp ik nu niets van. 3 Maal een goed raadsel ingestuurd en niet vermeld bij de oplossers. Ik heb er nog eens naar geïn formeerd, maar ik denk haast dat je je ver gist. Was het raadsel al die keren heus goed Zie zo jongens en meisjes. Het briefje van Jan was het laatste van de stapel. Tot vol gende week, KindeAuAiend Nieuwe Raadsels Welkè stenen smelten in de zon? Ik gooi een wit ding op het dak en het komt er geel af. Rara wat is dat m. Maak van het woord kerstboom: Rijtuig een man een boom een scherp voorwerp iets dat je graag lust mooie bloem. Oplossing raadsel vorige week Nadoen, Adders, Tranen, Ulevel, Rooken, Akkers, Ankers, Rakker, Tarzan, Immers, School, Marmot, Aalbes, Gulden, Iemand, Sporen, Teenen, Ratten, Arabië. Geheel: Natura Artis Magistra. Een kleine dichter Op een van de lagere scholen in Scheve- ningen zei kort geleden de juffrouw van de vijfde klas: „Deze sommen moeten jullie gaan maken en wie ze af heeft, voor het uur om is mag wat voor zich zelf gaan te kenen in zijn kladschrift." De vlugsten waren natuurlijk het eerst klaar en haalden hun kladschriften te voor schijn. Toen de juffrouw aan het eind van het uur de sommen ophaalde, keek ze meteen wat de kinderen hadden getekend. Een van de jongens wees op zijn schrift en zei: „Juffrouw, ik kan niet zo erg goed te kenen, ik heb maar een versje gemaakt, dat is ook wel goed, hè?" En weet je wat hij had gemaakt? Een versje over het kindje van de prinses. Hier is het: De ooievaar is er En brengt een kindje, pralend als een ster, Het is een kindje expres Voor de Prinses. Het kindje zegt tatra, En steekt de handjes uit naar Trijntje Boonstra. Vinden jullie het niet aardig? Het jonge tje dat het gemaakt heeft, is 10 jaar. Jullie weten zeker wel wie Trijntje Boonstra is? Dat is de zuster, die voor het kindje komt zorgen. Kunnen jullie ook zo aardig dich ten? Een moeilijke som Je kunt je vrienden verbaasd doen staan over je knapheid, als je het volgende kunstje doet. Je vraagt aan een van hen om een of ander getal van 3 cijfers in ge dachten te nemen. Maar het eerste cijfer moet beslist groter zijn dan het derde, dat moet je er bij zeggen. Nu vraag je of hij daarvan het omgekeerde van het getal wil aftrekken. Bijvoorbeeld: Als hij het getal 573 in gedachten heeft genomen, dan trèkt hij er af 375. De uitkomst is dan 198. Maar die uitkomst mag hij niet zeggen. In ge dachten moet hij dat getal ook weer om draaien en optellen bij die uitkomst zelf. Dus hij moet 891 optellen bij 198. Daar komt uit 1089. Maar nog voordat hij dat ge tal heeft genoemd, heb jij zelf al gezegd: „Nu komt er 1089 uit, hè?'' De ander is na tuurlijk stomverbaasd, dat je dat weet, maar die wist ook niet dat er altijd 1089 uitkomt. Je kunt het met denzelfden per soon maar één keer doen, want anders begrijpt hij het dadelijk. We nemen nog eens een voorbeeld, als je het soms zelf niet gelooft. We denken aan het getal 821. Het omgekeerde, 128 trekken we daar af, dan krijgen we 693. Daarvan het omgekeerde, 396, tellen we er bij op, dan wordt dat alweer 1089. Zie je dat het waar is! Probeer het nog maar eens voor je zelf. Goede oplossingen ontvangen vant Jan B., Barsingerhorn; Nelie B., Callants oog; Cor, Aafje, Annie en Bram W., Lutje winkel; Trieni N., St. Maartensbrug; Nellie D., Schagen; Jacob B., Anna Paulowna; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Klaas B., Schagen; Rika K-> Schagen; Corrie K., Schagen; Jeltje P., Noord-Scharwoude; Miek L., Schagen, De man die niet wist hoeveel geld hij had Lang geleden, ongeveer in het midden van de 18de eeuw, woonde er in Berlijn een heel bekwaam dokter, bij wien zelfs uit het buitenland mensen kwamen om genezen te worden, en die allerlei hoogge plaatste personen onder zijn patiënten tel de. Maar voor dokter Stahl waren alle mensen gelijk, hij deed voor de zieken wat hij kon en of ze er veel of weinig voor betaalden, daar bekommerde hij zich niet om. Sommigen vertelden zelfs wel, dat hij vaak niet eens wist of ze betaald hadden of niet. Eens kwam een rijke Russische vorst bij hem, die expres naar Berlijn was gekomen om hem te raadplegen. Na enige tijd onder zijn behan deling te zijn geweest, ging de vorst Bogdanoff weer geheel hersteld naar huis en hij was daarvoor zo dankbaar, dat hij den dokter een geweldige som geld liet brengen door een van zijn dienaren. Maar hij wachtte tevergeefs op een berichtje van dokter Stahl, dat deze het geld had ontvangen, geen bedankje, niets kwam er. Eindelijk begon vorst Bog danoff bang te worden, dat de dienaar het geld helemaal niet had overgebracht, maar het zelf had gehouden en hij schreef een brief aan een vriend van hem in Berlijn, generaal Grumbkow, met het verzoek om den dokter eens voorzichtig uit te horen of hij werkelijk dat geld had gekregen. De generaal vond het niet nodig om dat zo voorzichtig te doen hij kende dokter Stahl goed en op een morgen kwam hij de spreekkamer binnen en begon onmiddel lijk: „Zeg, Stahl, ik moet je vragen van dien Russischen meneer, die jij hebt beter gemaakt, of je dat geld ook hebt gekregen, dat hij heeft gestuurd. Jij laat ook nooit van je horen en kijkt niet eens naar het geld om, geloof ik. Heb je dat nu gekregen of is die knecht er mee vandoor?" „Dat kan wel", antwoordde dokter Stahl verstrooid. „Vraag het maar even aan Christiaan mijn knecht." Christiaan ver scheen. „Weet jij ook", vroeg de generaal, „of vorst Bogdanoff geld heeft gestuurd, na zijn behandeling?'„Zeker, excellentie, een dienaar heeft het gebracht." „Mooi, en waar is het gebleven?" „Dokter heeft het zelf aangenomen en in zijn zak gestoken." „Haal die zak dan eens!" Nu kwam Christiaan met een oude sjo fele overjas aan en toen ze samen de zak ken begonnen te doorzoeken, kwam er niet alleen het geld van den Rus uit, maar nog veel meer. Ongeopende bundeltjes bank biljetten, gouden en zilveren munten, de jas was er zwaar van. Generaal Grumb kow was stomverbaasd, dat iemand zo maar met al dat geld in zijn zak bleef lopen, maar de dokter verzekerde hem, dat hij het zelf niet had geweten. Toen de zakken geleegd waren, werd het geld bij elkaar geteld en het bleek een flinke som te zijn. „Weet je dan niet eens, hoeveel of je bezit?'' vroeg de gene raal. „Nee, ik heb wel wat anders te doen, dan geld te tellen", antwoordde dokter Stahl lachend. „Vertel eens Christiaan", vroeg Grumb kow nu aan den knecht. „Steekt de dokter alles in zijn zak of bergt hij zijn geld ook nog wel ergens anders op." Christiaan knikte en duidde met een ge baar van zijn hand de hele kamer aan. Toen begon generaal Grumbkow alles eens goed na te zoeken en daar kwam het te voorschijn, uit alle laden en kastjes, uit asbakken, bloemvazen, uit de tabakspot, uit de zakken van alle mogelijke kleding stukken en zelfs uit de voetenzak in het dokterskoetsje kwamen grote en kleine sommen geld. De eigenaar van al dat geld zelf zat heel verwonderd toe te kijkën, hoe alles voor hem op de schrijftafel werd uitgestald en opgeteld, alles met elkaar liep het in de duizenden guldens. „Nu", zei de dokter eindelijk, ,daar zie je_ tenminste weer eens wat een goede vriend waard is. Als ik jou niet had, was ik altijd even arm gebleven, en nu weet ik opeens, d.at ik rijk ben.'' Tegelijk ging hy verder met het stuk over een ernstige ziekte, dat hij aan het schrijven was en zonder na te denken schoof hij een deel van het geld van de tafel af, omdat het voor de inktpot stond en een ander deel stak hij in zijn zak, omdat het op zijn papier lag. Gevaarlijk spel Als je buiten speelt, Wat niet gauw verveelt, Denk dan, dat 't niet gaat. Midden op de straat, Blijf op het trottoir, Daar is geen gevaar. Kijk, die kinderen hier Hebben wel plezier, Maar het mag zo niet, Dat geeft maar verdriet: Heren worden kwaad, Dat hun auto staat, Speelgoed gaat vaak stuk, Soms een ongeluk,.,. Denk maar aan het woord Dat je dikwijls hoort: „Kinderen speelt bly, Maar laat de rijweg vrij!" EDGAR RICE BURROUGHS No. 25. In het dorp van Kaviri hield Tarzan lang genoeg stil om voedsel te zoeken en met het opperhoofd te beraadslagen, want Tarzan wilde sterke krijgers hebben inpiaats van de apen, die in de strijd waren gedood. Hij was besloten de vreemde blanke mensen te volgen, waarover Kaviri gesproken had. En het was met een zucht van verlichting, dat het opper hoofd de kano van Tarzan zag verdwijnen stroomopwaarts de rivier op, met zyn wilde bemanning. De meeste apen hadden tenslotte het geheim van het roeien geleerd. Drie da gen lang zette het vreemde gezelschap de tocht voort en drong al dieper in het hart van het wilde Afrika binnen. Toen liet Tar zan aanleggen. H(j vertelde Mugambi, wat hij van plan was en verzocht de apen van Akoet bg de zwarte man achter te blijven. „Ik zal binnen een paar dagen terug zijn", zei hg, „nadat ik de slechte blanke man gevon den heb." En meteen verdween hij in de bo men. Twee dagen later kwam Tarzan bij een groot dorp. Van hun boosaardig uitziend opperhoofd vernam Tarzan, dat Rokoff en zijn gezelschap een week geleden de rivier waren opgegaan. Hij besloot een paar uur rust te nemen, zodat hij fris en sterk was om de strijd met de blanke man aan te binden. De puntig afgevijlde tanden van de leider van deze stam toonden aan, dat het kannibalen waren. Maar daar hij geen vrees kende, noch voor mens, noch voor dier, rolde de aapman zich in elkaar en sliep al spoedig. Nauwelijks droomde h(j, of het opperhoofd riep twee van zijn wreedste krijgers by zich, die hg een paar bevelen gaf. Even later renden deze slanke, zwarte mannen langs het rivierpad. stroomopwaarts naar het Oosten. Drie uur later kwamen er verschillende kano's dood stil aanroeien. Op een bank in de rivier stond het opperhoofd, zijn speer in horizontale rich ting boven het hoofd en dit bleek voor de boten een bekend signaal te zijn. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 14