Polder Waard en Groet Langendijker Groentenveilngen DOUWE EGBERTS Dinsdag 22 Maart 1938 Tweede blad Welks groote werken de polder in de laatste jaren heeft uitgevoerd. De verkoop van de inschrijving op het Grootboek. Tot verbetering van de hoofdwegen besloten. Vol gens den Voorzitter zal lastenver- hooging hiervan het gevolg zijn. De heer Saai denkt er anders over. De overname van den haven. Afscheid van den heer P. Kiste- maker. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den polder Waard en Groet-, op Zaterdag 19 Maart, des nam. 1.30 uur ten polderhuize. Dijkgraaf de heer A. J. Waiboer. Secre taris de heer A. Wiedijk. Afwezig de heer J. Breebaart Kz., we gens verhindering. Voorzitter opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. Spr. voelt zich ge drongen een kort resumé te geven van de groote werken, welke de polder de laatste jaren heeft uitgevoerd. Allereerst bespreekt voorzitter dan het wegenonderhoud. In- de 20-er jaren werd reeds een aanvang ge maakt met verbetering van de wegen door het gebruik van basaltsplit i. pl. v. grint. In 1931 kwam toen het besluit om alle wegen, van een gesloten wegdek te voor zien, omdat het onderhoud, door het. toe nemende snelverkeer, aan de basaltwegen te groot werd. Het Polderbestuur had zich toen het idéé voor oogen gehouden: een beteren weg en zoo mogelijk lager polder- lasten. Tot ons genoegen kunnen wij nu constateeren, dat het toen gevoerde beleid juist is gebleken, aldus spreker. In 1929 betaalden wij nog f22. ipolderlasten en ook in 1931 waren die Jasten zoo hoog, terwijl thans reeds gedurende 5 jaren achter een de polderlasten op f 17.per .H.A. konden worden gebracht. De indertijd aangegane geidleeninig is thans afgelost en nu worden plan nen ter tafel gebracht om de hoofdwegen wederom te verbeteren, waarover straks van gedachten kan worden gewisseld. Ontginningswerkzaamheden uitgevoerd in werkverschaffing, vormden het tweede groo te werkobject, dat juist heden beëindigd is. Zoowel in den Waardpolder als in den Groetpolder hebben de rietlanden een groote verandering ondergaan, terwijl bo vendien de afkaveling in den Groetpolder yeel is verbeterd. Alhoewel de. totale kosten! zijn tegengevallen kan toch geconsta teerd worden, dat een groot era goed werk tot stand is gekomen. De totale kosten hebben ongeveer 'bedragen f 59.000.waarvan pl.m. f 19.000.vor rekening van, naar wij hopen, den polder komt. Daar voor heeft voor de polder in de toekomst ongeveer 26 H.A. bruik baar land gekregen. biet deze woorden verklaart de Voorzit ter de vergadering voor geopend, waarna <ie secretaris de notulen leest, welke on veranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mee, dat het ontgonnen land in den Groetpolder is verhuurd aan de heeren D. Brugman en F. A. Melchior, tenvijl nog een gedeelte van pl.m. X H.A. niet verhuurd is. Ingekomen stukken. Hiervara vermelden we: Van Ged. Staten de goedkeuring op het besluit tot het aangaan van een kasgeld- leening. Inmiddels is deze opgenomen bij de Nederl. Middenstandsbank te Schagen. Van Ged. Staten de goedkeuring op het, besluit tot het aangaan van een tweede geldleening voor de ontginningswerkzaam- heden in den Groetpolder, groot f 7000. Van Ged. Staten de mededeeling, dat in principe geen bezwaar bestaat tegen ver koop van de inschrijving op het Groothoek van de Nederl. Werk. Schuld en tot aflos sing van de loopende geldleeningen voor werkverschaffing en aflossing van de nog loopende losrenteleening, evenwel op voor waarde, dat dan jaarlijks een bedrag van 1000.— wordt gereserveerd. Een besluit, waarin deze reserveering is opgenomen wordt alsnog tegemoet gezien. De heer P. Kistemaker Sr. zegt, dat hij het zeer gewenscht zou vinden indien de losrenteleening geheel werd afgelost tegen 100 en niet zooals in het besluit is op genomen tegen 95 althans dan die stukken, welke voor dien koers wordien aangeboden. De heer R. C. Schcmk is vrijwel dezelfde meening toegedaan. Spreker legt den na druk op het feit, dat door geheelen ver koop van de inschrijving de koerswinst daarop ten gunste van den polder komt. De heer N. J. G. Geertzema ziet in een aflossing van de losrenteleening weinig of geen voordeel en zou het besluit willen laten, zooals het was. Tenslotte wordt besloten het besluit ge wijzigd ten. aanzien van de reserveering ter goedkeuring in te zenden. Voorzitter deelt vervolgens nog mee. dat wederom 20.000 L. gasolie is gekocht tegen den prijs van f 4.25 per 100 L. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofs brieven van de herbenoemde Hoofdingelan den, de heeren A. Vis en N. J. G. Geert zema worden onderzocht door de heeren R. C. Schenk, D. Molenaar en K. Kiste maker en in orde bevonden. Van de losrenteleening wordt uitgeloot nummer 173, terwijl No. 38 van de ge amortiseerde polderschuld wordt afgeschre ven. Rekening 1937. Namens de Commissie, belast, met het nazien van de reken,^pg, bestaande uit de heeren Schenk, Molenaar en K. Kistema ker. brengt de laatste verslag uit.. Alles werd in goede orde bevonden, zoodat ge adviseerd wordt de rekening goed te keu ren en vast te stellen. Overeenkomstig dit advies wordt de rekening vastgesteld in ontvangst op f 95.010.06, in uitgaaf op f 94.627.49, alzoo met een voordeelig saldo van f 382.57. Voorzitter dankt de Commissie voor haar werk en den penningmeester eni den opzichter voor het gehouden financieel beheer. Wegenverbetering. De heer Saai vraagt of punt 9 vóór de begrooting kan worden behandeld. Daar tegen bestaat geen bezwaar, zoodat Voorz. aan de orde stelt het door den Bond van Waterschappen opgemaakte plan tot alge- heele wegenverbetering. Volgens dit plan zullen de hoofd wegen in den Waard- en Groetpol der worden losgeploegd, daarna van een onderlaag voorzien en vervol gens van een gesloten wegdek. De lengte van den weg Is 103 K.M. De kosten worden begroot op f 92.000, af te lossen in 14 jaren.. Voorzitter wil er op wijzen, dat het hem voorkomt, dat door dit plan de polderlasten eenigszins zullen moeten worden verhoogd. Volgens een door den penningmeester opge zette berekening van het onderhoud over de laatst verloopen 9 jaren kan aan de wegen voor een bedrag van f 6658 worden besteed, zonder polderlasten-verhooging. Volgens het voorgelegd plan, zullen de kosten voor den polder aan de hoofdwegen bedragen f 6180, plus ongeveer f 1400 voor het onderhoud aan de wegen, welke niet op het Aanvullend Wegenplan voorkomen, dus ongeveer f 7580 of f 922 meer. Spr. wil hier wel den nadruk op leggen, omdat tot op heden het beleid van het Polderbestuur er steeds op gericht is geweest, zoo mogelijk niet tot polderlas- tenverhooging over te gaan. De heer R. C. Schenk zegt nog een ander bezwaar tegen de voorgeno men plannen te hebben. Er is hem n.1. ter kennis gebracht door den op zichter, die toch den polder en de gesteldheid van den bodem goed kent en aan wiens oordeel dus zeker eenige waarde mag worden toege kend, dat de weg te breed zal wor den en dat daardoor niet voldoende steun zal kunnen worden verkregen. Ook een verhooging van polderlasten acht spr. in den tegenwoordigen tijd funest. De heer Saai is het in geen enkel opzicht eens met de vorige sprekers. Spr. ziet ab soluut niet in, dat dit plan een verhooging van polderlasten met zich mee zal brengen, terwijl hij, zonder aan de capaciteiten van den opzichter iets te kort te doen, den heer Poppens, Ingenieur van het Hoogheemraad schap, zeker competent acht om een derge lijk plan te ontwerpen. De heer Schenk meent zich voorts te moe ten afvragen of de weg door den polder moet worden beschouwd als een polderweg of als een weg voor het doorgaande snelver keer en dan meent spr. dat de weg als pol derweg nog zeer wel voldoende moet worden geacht. De heer N. J. G. Geertzema zegt, dat hij er vrij zeker van is, dat wij niet op het ter tiaire Wegenplan zullen komen, als dit plan niet mocht doorgaan. De heer Saai zegt, dat, het op den weg van het Polderbestuur ligt om de wegen zoo te maken, dat zij in alle opzichten aan redelij ke eischen kunnen voldoen. De heer K. Kistemaker zegt een betere weg te prefereeren. Of de weg nu verzwakt, wanneer hij is gemaakt door den polder of door een ander lichaam, dat is spreker het zelfde. Hoofdzaak is een goede verkeersweg. De heer Vis vindt het jammer dat Ir. Pop pens niet ter vergadering aanwezig is, wel licht, zou hij eenige inlichtingen kunnen verstrekken. Anderen voelen dat bezwaar niet, omdat de omschrijving van het. werk in het plan is uiteengezet, zoodat de toe lichting een herhaling zou beteekenen. Nadat nog verschillende sprekers het woord hebben gevoerd sluit voor zitter de discussies en brengt 't voor stel tot algeheele verbetering onder voorbehoud, dat de wegen dan op het Tertiaire Wegenplan zullen ko men en gedurende den looptijd der leening zullen blijven, in stemming, nadat spr. er nogmaals met nadruk op heeft gewezen, dat het hem wil voorkomen, dat dit plan een polder lasten-verhooging met zich mee zal brengen. Met evenveel nadruk ver klaart de heer Saai, dat dit niet het geval zal zijn. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. De begrooting wordt vervolgens, zooals deze door het Dag. Bestuur is aangeboden, vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 44.261.58 met een post voor onvoorzien van f 292.60 en een omslag van f 17 per H.A. Het Dag. Bestuur krijgt machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen. De pensioengrondslagen voor de ambte naren worden op dezelfde bedragen vastge steld. Het kohier van omslag en dat der wellen belasting wordt vastgesteld. De termijnen van invordering worden bepaald op 23 April 24 Sept.. en 26 Nov. Overname haven. Voorzitter brengt ïn bespreking een schrijven van den Hoofdingenieur directeur van den Provincialen Wa terstaat met betrekking tot overna me in beheer en onderhoud alsme de van den eigendom van het Kol- hornerdiep binnen haar oevers. Den H. I. Dir. zou willen bevorderen om deze transactie te doen plaats vinden tegen een betaling van f 200.per H.A. door de Provincie aan den Pol der. De sluis wordt daarbij buiten beschouwing gelaten. Voorzitter acht dit voorstel wel aanvaard baar, doch de questie der sluis zal dan nog een punt van bespreking moeten uitmaken. Besloten wordt op het voorstel in te gaan, als ook de sluis daarbij wordt overgenomen. Aanbevelingslijst voor Dijkgraaf. Wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Waiboer wordt de volgende aanbevelings lijst opgemaakt: 1,. A. J. Waiboer, 2. P. Brug man, 3. G. D. Geertsema. Aanbevelingslijst voor Heemraad In de plaats van den heer P. Kistemaker Sr., die wegens het bereiken van den leeftijdsgrens niet voor een herbenoeming in aanmerking kan komen, wordt de volgende aanbeve lingslijst opgemaakt: 1. J. Breebaart Kz., 2. N. J. G. Geertzema, 3. K. Kistemaker. Het Dag. Bestuur wordt machtiging ver leend tot het onderhands verhuren van pol dereigendommen. Voorzitter deelt tenslotte nog mee, dat het in de bedoeling ligt, verschillende materia len, welke zijn overgebleven, van de werk verschaffing te verkoopen. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer Saai bepleit spoedige mededee ling aan den Prov. Waterstaat en aan den Bond van Waterschappen van het genomen besluit ten aanzien van de wegenverbete ring. Voorzitter doet toezegging, dat het zal geschieden. De heer P. Kistemaker Sr., gevoelt zich verplicht den Dijkgraaf en verder alle be stuursleden hartelijk dank te zeggen voor de aangename samenwerking, welke hij tij dens de periode, waarin hij deel heeft uitge maakt van het- Bestuur, heeft ondervonden. Spr. hoopt dat het den polder goed mag gaan. Voorzitter zegt den heer Kistemaker dank voor de wijze waarop hij steeds de belan gen van den polder heeft behartigd. Spr. hoopt dat het hem gegeven zal zijn, nog vele jaren in gezondheid te leven en de werkzaamheden van den polder te kunnen gadeslaan. Hierna sluiting. Drukke werkzaamheden op den akker minder tijd voor werk in de hooischuur er zijn tuin ders, die geen winterproductcn J meer hebben uien en worte- telen zijn er slechts zeer weinig vieer met de koolsoorten ging het slecht de winter campagne zal onvoordeelig uitpakken steunmaatregelen aangekondigd aardappelen, weinig aanvoer met stationnaire prijzen roo- de kool loopt in prijs acht eruit de beste wordt nog beneden 6.verkocht. gele kool, al goedkoop, daalt vrij sterk t'o- rige week tot 4.nu ongeveer 3.voor de meestgezochte ook Deensche witte kool lager aanvoer van Savoye-kool en taaie gele lagere prijzen geringe aanvoer van uien weer hooge prijzen kleine aanvoer van peen en bieten iets dalende prijzen aanvoer prei en rabarber. De werkzaamheden op den akker zijn in vollen pang. Het weer is voor het te verrich ten werk zeer gunstig. Voor koolafbladeren blijft dus niet al te veel tijd over. Daar er al een zeer groot gedeelte is opgeruimd (we hoorden tuinders, die reeds alles hadden verkocht) ïs er voor velen in de koolschu- ren niet zooveel meer te doen. Als April begint te naderen is dit meestal eiken win ter het geval, vooral als tot dien tijd de prijzen bevredigend zijn geweest. Dit jaar was dit met uien en wortelen het geval, zoodat daarvan zoo goed als alles is ver kocht, en ook met de roode kool ging het nog al. Met de andere koolsoorten ging het minder goed, doch hierbij speelde de kwali teit een rol, om spoediger tot verkoop over te gaan. Men kan echter nu wel reeds op zijn vingers natellen, dat het win terseizoen 1937—38 onbevredigend voor de tuinbouwers zal eindigen De steunmaatregelen, welke ten bate der tuinders zullen worden geno men, zullen alzoo zeer welkom zijn. De vaste-lastencommissies zullen ongetwij feld spoedig hun werkzaamheden beginnen. We hopen, dat ze veel succes zullen hebben, doch we zijn ten aanzien daarvan niet bij zonder optimistisch gestemd. De betrokken tuinders weten uit het bekende persbericht, dat, als de commissie in haar pogen, om den schuldenlast, op een bedrijf rustende, wat is verlicht, een eventueel technisch ge brek in het bedrijf kan worden verholpen door het verschaffen van bedrijfsbenoo digdheden of het uitvoeren van uit geldnood nagelaten onderhoudswerken. Voor kleine tuinders zal weldra de bekende regeling, geldende voor kleine boeren in werking tre den, en voor de groote zal een billijke loon bijslagregeling ongetwijfeld heel wat ver 'ichting kunnen brengen. Aardappelen werden deze week het mees* 'iit de hand verkocht, zoodat aan de veilin pen maar weinie werd aangevoerd. Bevelan ders brachten f2.5A— f2.90 op. Voor blauwe Eigenheimers werd f3.— tot f4— betaald. naar gelang van kwaliteit. Robijn bracht 2.90 op. ECHTE FRIESCHE H EER EN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Uit onze Omgeving BERGEN SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. J. P. C. van Os en Lies Staver. In de achterzaal van de Rustende Jager exposeeren momenteel J. P. C. van Os en zijn echtgenoote Lies Staver. Laten wij di rect zeggen, dat het een expositie is, zeker de moeite waard om te bezichtigen. Onmiddellijk reeds trof ons een studee- rende monnik in z'n cel, welk schilderstuk de kunstenaar bij avondlicht maakte en bui tengewoon goed geslaagd mag heeten. Ver der trof ons een doek: de Schelpenvisschers van Egmond, opgezet met het mes. Voorts troffen ons een mooi kijkje op het Hargergat te Schoorl; een intiem binnen poort je te Hoorn en een mooi kijkje op het aloude Egmond. Van den kunstenaar zijn vrouw, Lies Staver, waren er tal van mooie bloemstuk- keh, vooral de Aronskelken en de mooie -tul pen in vaas, trokken onze bijzondere aan dacht. Vermelden wij tenslotte nog het portret dat van Os van zijn vrouw schilderde en dat zeker tot een der beste doeken op deze tentoonstelling behoort. Laten wij hopen, dat een talrijk publiek ervan gebruik zal maken deze expositie te bezichtigen. WIEBINGEBWAABD ZANGUITVOERING VAN APOLLO. Zondagavond gaf de Zangvereeniginc „Apollo" een openbare uitvoering onder de eminente leiding van den heer J. van Ham. De opkomst bad beter kunnen zijn. De heer Tjallcma, voorzitter, sprak het openingswoord. Dan is Apollo aan de beurt en wordt als eerste nummer de Zangersmarsch gezongen. Dat ging al heel goed. Ook de volgende 14 nummers, w.o. enkele met een humoristi- schen ondertoon .werden heel mooi en met een goede uitspraak gezongen. In 't bijzon der zouden we willen noemen, „Het lied van den Boer", Sledevaart, De Laatste Zon nestraal en van de meer humoristische: 't Haeske. Kïppenvreugde en de Jansen can tate. Te oordeelen naar 't applaus vielen vooral deze laatste nummers wel in den smaak. Hoewel de bezetting eigenlijk veel beter moest zijn, vooral wat de heeren be treft, hebben allen toch uitstekend hun best gedaan. En nu iets over de opvoering van „De Verrassing" blijspel in één bedrijf door P. J. Dorrenboom, dat werd opgevoerd door leden van de vereeniging. Welnu, deze dilet tanten hebben keurig gespeeld. De jongen Mevr. Mertens, pas zes weken ge trouwd, en in de meening verkeerende, dat baar man wel eens een afspraakje bad met Loe Loe was natuurlijk diep bedroefd, toen haar vader en moeder en ook haar broer op visite kwamen. Schoonmama was als gewoonlijk niet op baar mondje gevallen en een stortvloed van lieflijke woorden aan 't adres van de mannen vloeide over haar lip pen. Gelukkig had schoonmama nu eens ongelijk, want alles kwam terecht. Mevrouw Meertens vond haar man terug, terwijl Flo- ris met Loe Loe ging strijken. Een daverend applaus viel de acteurs en actrices ten deel enverdiend. Het was een prettige avond. Ten slotte werd-door den heer van Ham nog een be roep gedaan op hen, die nog geen lid zijn, vooral kunnen er zoo best eenige heeren de gelederen versterken. We zijn het volkomen met den heer v. Ham eens... „Apollo" heeft reeds 45 50 jaar bestaan, en heeft in de. zangerswereld steeds een goeden naam gehad, dien naam dient zij te behouden. We hebben 't al eens meer gezegd, dat 't feitelijk jammer is, dat in een kleine plaats als de onze, twee vereenigingen zijn. Wat zou er van deze twee, één prachtig groot geheel gevormd kunnen worden. Want ook W.A.Z. heeft uitstekende krachten. LANGENDUK ZUID SCHAB WOUDE PROTEST TEGEN HEFFING OP AARDAPPELEN. De afd. Zuidscharwoude van den Ned. Tuindersbond besloot bij de tuinders een lijst te laten circuleeren ter teekening om te protesteeren tegen de heffing op aardappe len ad. 50 per H.A. TIJDELIJK KWEEKELING. Tot tijdelijk kweekeling met akte aan de O.L. School alhier is aangewezen de h«KT Termaat te Alkmaar. De aanvoer van roode kool was aanmerkelijk geringer dan verleden week. Drukte op den akker en een minder gunstige gang van zaken zullen hiervan wel de voornaamste oorzaken zijn geweest. De prijzen waren weer lager dan de vorige week, een onvoordeelig verschijnsel daar men door langer overhouden gewichtsverlies heeft en meer ar beid. Voor eerste kwaliteit van ongeveer 3 pond werd 5.505.90 betaald, voor sommige partijtjes iets meer. De zwaardere sortee ring van 4 pond en op bracht f 4.80f 5.10 op. De prijzen van de tweede kwaliteit we ken maar weinig af van die der eerste soort tot 3 pond werd 5.als gemiddelde be taald. voor de zwaardere iets minder. Af wijkend goed bracht f 3.tot 3.50 op, al naar grootte en kwaliteit. De houders van gele kool hebben terweer gewacht eri toen dat niet reeds den geheelen winter op win- kwam. hebben ze eehoopt op guur, schraal weer in Maart. Geen van beide is echter het geval geweest, en daarmee waren ook den verwach tingen op betere prijzen de bodem ingeslagen. Verlpden week lagen de hoogste noteerin gen vaak bij en over de 4.Deze week kwam dit niet meer voor. De prijzen daal den en dit is voor gele kool al een bijzonder slecht verschijnsel, gezien in bet licht van de lage prijzen, tot nu besteed, en dpn voortgang van het seizoen. Aanvankelijk werd voor eerste kwaliteit van ongeveer 3 nond f 3.f 3.30 besteed, later echter nog 1 tot 2 dubbeltjes minder. De zwaardere «orteering, 4 pond en zwaarder, f 2.30 f 2.50. De meest gezochte sorteering van de tweede kwaliteit bracht 2.60 a 2.70 op. de zwaardere 1.80—ƒ.2.—Voor dezen tijd zijn dit buitengewoon lage prijzen, waarop een flinken steun zal moeten worden ver leend, wil de teelt nog eenigszins rendabel rijn. Al was het niet in dezelfde mate als bij de gele kool, ook bij de Deensche witte lie pen de prijzen achteruit. Vorige week werd voor eerste kwaliteit van ongeveer 3 pond nog f 3.70—f 4.be taald. deze week liepen die prijzen tot 3. a 3.30 terug, slechts zelden kwamen ze daar iets boven. Voor de sorteering van 2 kilo en zwaar der werd 2.10ƒ.230 besteed. Tweede kwa liteit van ongeveer 3 pond zakte van 3. 3.40 tot 2.20 a 2.50, zwaardere werd voor 1.802.verkocht. De aanvoer van Savoye-kool werd min der. Ook van deze koolsoort waren de prij zen lager. Ze waren bovendien zeer afwis selend en liepen van 0.50 tot 3.50, al naar de mate van kwaliteitsafwijking en grootte. Taaie gele komt er ook niet veel meer aan de veilingen. De prijzen liepen van 1.70-3.50. Met. dén aanvoer van uien raakt het vrij wel gedaan. Er worden intusschen nog al tijd beste prijzen besteed. Voor grove werd deze week nne 10.30—12.— betaald, mid del eroote 10.50—12.30, stek 5.80— f 6.40. Peen liep nnk iets in prijs achteruit; er werd van 2.302.90 voor grove betaald, afhankelijk van kwaliteit, kleine bracht 1.10—1.50 op. Ook kwamen er maar weinig bieten meer. Voor grove werd 1.30—1.90 betaald, mid denmaat 2.702.90, soms tot 3.70 op- 'onpend. Voorts kwam er nog wat rabarber en prei De laatste bracht 4.-f4.50 0p, rebarber n° <*rde tot 7.80, een bevredigende prijs. Alles bij elkaar genomen is deze week voor de hoofdproducten slecht geweest. De vraag uit het buitenland was slap en dit drukte ook den binnenlandschen prijs.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5