Raad Br. op Langendijk „Tuinders geen steuntelers" K. ROGGEVEEN fa* Schmalz - Schagen Openbare Uitvoering Openbare Uitvoering A. NIEUWLAND 8 T.NIEUWLAND Rentenaar 8 8 8 8 Bea Marie Boekhoudingen Gymnastiek Vereen. Uil. te KOLHORN op Zondag 27 Maart 1938, Olympische Sportfilm BAL NA Minimumprijzen moeien blijven Oorlog! Moeder ga voor je kindje staan Niedorp's Gemengd Koor cao ooooooco oioc DOO Op den 28sten Maart k a.s. hopen onze gelief- de Kinderen, Zuster en Zwager, r hunne 25-jarige Echt- vereeniging te herden ken. Uit aller naam, Wed. P. RENTENAAR. Anna Paulowna, Maart 1938. QOCOOOOOCOCIOCK) De Heer en Mevrouw Jb. DE MOORMc. Nair geven met blijdschap kennis van de ge boorte van hun Zoon, 23 Maart 1938. Flat 16, Pretoriusstraat, Pretoria, Vincent-Court, Zuid-Africa. Geboren: Dochter van M. v. d. WAL—Bakker. P. v. d. WAL Nieuwe Niedorp, 23 Maart '38. Nieuweweg E 26. Ondertrouwd: J. W. MEIJBOOM en C. KOSTER. Schagen, 23 Maart 1938. Schagerbrug Huwelijksvoltrekking 6 April a.s. te Schagerbrug. Ontvangdag Zondag 27 Maart yan 3—u. te Schagerbrug. Toekomstig adres: Landbouw- 'dwarsstraat no. D 135. K. G. SMIT en D. SMIT—Breet zeggen hiermede, ook namens wederzijdsche Ouders en Fam., dank, voor de vele blijken van belangstelling, in welken .vorm ook, bij hun Huwelijk ondervonden. Barsingerhorn, Maart 1938. Heerenweg 13. Gevraagd: Flinke SMIDSLEERLING, fiij J. GROOT, Smederij, en Radiohandel, Laan C 203, Scha gen, Tel. 119. Te koop: 9-jarige STAMBOEK MERRIE met hengstveulen. A. MARIS, Ulkeweg. Middenmeet. Algemeen Administratiekantoor Oudeslotstraat 51 Tel 147 Schagen "«tl»" «rnkem kan men bederven of mismaken door niet bijpassende gor> dijnen te kiezen. Het Is ook niet ten onrechte, dat vele moderne bouwmeesters graag geraadpleegd worden bij de keuze van gordijnen voor hun bouwwerken. Dit behoeven niet altijd de duurste te zijn. Neen, de eenvoudige zijn vaak de bestel Maar ze moeten passen bij het karakter van het huis. Kiest dus met zorg. Wij hebben vele jaren ervaring, die wij U gaarne ten dienste stellen. Koop bij ons Uw gordijnen, en U Is tevredenj Te huur, om direct te aan vaarden: HUIZE „TTINLUST", staande aan het Noord, Te be- vr. bij P. PORTEGIES, Noord A 8, Schagen. Te koop: Een best WERKPAARD, bij A. BAKKER, Dijk, karspel. FLINK MEISJE gevraagd, voor halve dagen, Vrijdags den heelen dag. Aan te melden bij Mevr. FRANK FORT, Corn. Bokstr. 115 C. Schagen. Te koop: Parij puike EETAARDAPPELEN, Zeeuwsche blauwen. Adres: H. DE WIT. Lutjewinkel. te geven door de in de zaal van den heer C. DROOG, onder leiding van den heer S. Keesman, afgewisseld door de opgenomen te Berlijn en een natuurfilm beschikbaar gesteld door het Duitsche Reisbureau te Amsterdam. Entrée 50 ct belasting inbegr. Aanvang 7.30 uur precies. Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond Aid. DIRKSHORN. Op ZATERDAG 26 MAART spreekt in zaal SWAGER: Ds. G. WESTMIJSE Onderwerp: Zaalopening 7 uur. Aanvang half 8 precies. Leden 15 ct. Niet-leden 25 ct. Banne en Polder Schagen Vanaf 4 April a.s. voorm. 7 uur tot nader aankondiging zullen de gedeelten van den Tolkerdljk, vanaf Valkooger- dijk tot Driesprong en vanaf Groenvelderweg tot brug Tolke, afwisselend GESLOTEN zijn voor het doorgaand verkeer van rij- en voertuigen. Dir. Jb. I. Hovenier. op ZONDAG 27 MAART, in de Prins .Maurits te NIEUWE NIEDORP, met welwillende medewerking van hét Fanfarecorps „Excelsior", Dir. B. Koolhaas. Aanvang 8 uur. Entrée 40 ct. NA AFLOOP BAL Toch melk venten op Zondag! De raad dezer gemeente vergaderde gis teravond ten raadhuize, onder voorzitter schap van den heer H. Schelhaas, burge meester, tevens secretaris. De raad was vol tallig. Voorz. opende de vergadering met web kom cn ging voor in gebed. Na vaststelling der notulen deelde voorz. mede, dat de boeken en bescheiden van gem. ontvanger, crisiscomité B en Burg. Armbestuur in orde waren bevonden. Van de spaarregeling maken verscheidene werkloozen gebruik. Er is reeds f 150 uitge keerd. Voor het 40-jarig jubileum van H.M. de Koningin mag f 0.25 per kind en voor de versiering enz. f 50 beschikbaar worden ge steld. Dit zal geschieden. De uitkeering uit het gemeentefonds is over 1936—'37 vastgesteld op f 10318.84. De wijziging van de politieverordening, t.a.v. de brandweer is goedgekeurd. Nu kan de reorganisatie van den brandweer worden ter hand genomen. Men is reeds bezig. De bijdrage van de gemeente in het ver lies van de woningbouwvereeniging is ge raamd op f 885.09. De gemeensch. regeling voor den vleesch- keuringsdienst is door R. v. St. goedgekeurd. De Boerenleenbank berichtte, dat eenige tuinders hun rente betaald hebben van de tuinderscredieten. Men verzoekt 30 pet. van het nog resteerende. zijnde f 357.67 te willen betalen. Aldus besloten. Hierna werden eenige verzoeken inzake behandeld. het melkventen op Zondag Tegen de vastgestelde verordening hadden een 4-tal melkslijters bezwa ren ingediend. B. en W. hebben de beide groepen geadviseerd in overleg te treden om een nadere regeling te verkrijgen. Men bericht thans, dat men niet tot over eenstemming heeft kunnen komen, hoewel men aan het hezwaar van de protestcerende melkslijters tegemoet wilde komen. De op positie van melkslijters vraagt nu, van 89 uur 's morgens te mogen bezorgen. B. en W. hebben geen voorstel. De een wil een algeheel ventverbod, de ander een be paald, uur vaststellen voor het venten en een derde wil een uur de gelegenheid geven om melk te halen. De heer Van der Molen merkte op dat dit wel een eigenaardige zaakis, omdat de koeien ook 's Zondags melk geven. Spr. is wel voor Zondagsrust en Zondagsheiliging, doch nu het voor de adressanten op finan- cieele schade uitloopt, is het spr. om het even of een uur gevent wordt of dat de win kel een uur open is voor het afhalen van melk. Spr. stelde voor een uur te laten be zorgen. De heer Koolaard wilde het melkventen doen verbieden, doch wel gelegenheid geven om af te halen. Nu 2/3 van de melkslijters een regeling willen, is spr. er voor die te treffen. Het handhaven van de Zondagsrust is een groot sociaal belang. Bezwaren be staan er feitelijk niet meer. De heer Kansen sloot zich hierbij aan. Wethouder Oijevaar wil den Zondag hei ligen en de Zondagsrust handhaven, maar in dit geval gelegenheid geven de melk ge durende een uur te laten bezorgen. De heer Koedijk was het met het voorstel Koolaard eens Hij wil de verordening hand haven. De heer Stammes gevoelde de bezwaren van de slijters die tevens veehouder zijn en wilde daarom één uur laten bezorgen. De heer Zuijdam zag geen verschil tus- schen openetellingen te halen en tusschen bezorgen. Na nog eenige besprekingen werd tot stemming overgegaan. Het voorstel-Kool aard werd verworpen met 4 tegen 3 stem men. Voor stemden de heeren Koolaard, Koedijk en Kansen. Het voorstel van den heer Oijevaar om van half 8 tot half 9 gelegenheid te geven tot melkbezorgen werd hierna aangenomen, met slechts de heer Kansen tegen. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. tot nader voorloonige vaststelling van de gemeenterekening 1936: doordat er een voordeelig saldo was. werd de belasting bijdrage verminderd met 1/3 van het voor deelig 6aldo. B. en W. stelden voor in verband hiermee het raadsbesluit van 1 Maart 1938 tot wij ziging van de gemeentebegrooting voor 't dienstjaar 1937. te wijzigen. Aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten, kasgeldleeningen aan te gaan, ter vervan ging van de rekenine-courant-overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging. De rente is nu 3/8 pcf., terwijl bij de Rotterd. Bankvereeniging 3% pet. werd betaald. Hierdoor wordt een voordeel van pl.m. f 300 per jaar verkegen. In antwoord op een vraag van don heer Stammes, deelde Voorz. mede. dat het be stuur van de Lichtbedrijven heeft besloten een conferentie aan te vragen met 't P.E.N over de controle van de lantaarns, welke thans niet meer wordt uitgeoefend. Voorts zal men aandringen, dat iemand bij verhuizing binnen de gemeente hetzelf de vastrecht zal behouden als rn zijn vorige woning. Thans wordt zoo iemand volgens het tarief van het P.E.N. aangeslagen. Daarna sluiting. LANGENDIJKER WINKELIERS-, NERING EN VAKVEREENIGING. Na eindelooze discussies besluit men tot toetreding tot den Kon. Ned. Middenstandsbond. Gisteravond vergaderde de L.W.N.V.V. in „Concordia" te Noordscharwoude, onder voor zitterschap van den heer S. Timmerman. De opkomst der leden was niet groot. Na vaststelling der notulen werd een brief voorgelezen van het B.U.V.A., uit de Kamer van Koophandel. Er bestaat meer animo voor de aansluiting, terwijl rechtskundige advie zen zijn gevraagd. Ingekomen was voorts het rapport van de K. v: K., over de credietbeperking door den Middenstand. Tot vice-voorzitter van het Middenstands- borgstellingsfonds is benoemd de heer H. No- let te Warmenhuizen en tot penningmeester de heer Van Slingerland te Alkmaar. De heer Jb. Smit legde verantwoording af van de door hem gevoerde administratie van „Ons Weekblad". Er was een voordeelig sal do van f 46.40. De balans gaf aan dat het be zit van O. W. is toegenomen van f 1390.46 tot f 1435.71, alzoo met f 45.25. De heer Smit bracht vervolgens de reke ning uit van de St. Nicolaas-attractie. Als nieuwe 1 den werden toegelaten de heer R. de Vries te Oudkarspel en de fa. Mol en Blom te Noordscharwoude. Aansluiting bij den K.N.M.B. Bij de rondvraag informeerde de heer K. Stam naar de aansluiting bij den K.N.M.B. Spr. wees er op, dat verschillende men- schen van andere richting reeds bij een bond zijn aangesloten en dan zullen bedan ken voor de L.W.N.V.V. als deze bij de K. N.M.B. aansluit Hoe stond het bestuur tegenover de aansluiting? De voorz antwoordde, dat slechts één te gen aansluiting was. Zij die reeds lid zijn van Hanze of Chr. Bond behoeven niet meer te betalen aan den K.N.M.B. De heer Otto verwachtte juridische b^zwa ren tegen de aansluiting bij de K.N.M.B.. De voorz. zeide, dat men altijd de neutra liteit heeft kunnen handhaven. Het was zeer moeilijk andersdenkenden in het be stuur te krijgen. Spr. had verwacht dat ie ze andersdenkenden onze meening zouden eerbiedigen. De heer Otto wees er op. dat men toch in dividueel lid kan worden van de K.N.M.B. Hii is het niet met den voorz. eens. De heer Van der Leeuw zeide, dat men door lid te zijn van een algemeens vereen het principieele standpunt reeds heeft ver laten. In de K.N.M.B. wordt- niet gevraagd naar levensbeschouwingen. Het bestuur van den K.N.M.B bestaat gedeeltelijk ook uit personen vap. .vrijzinnige, ortiiodOie £D Ka ALGEMEENE VERGADERING CENTRAAL- BUREAU. „Veilingsvrijheid moet handels vrijheid zijn", zegt de heer Val- star. Ordening de beste weg voor beperkte staatsbemoeiing. Naar lage, maar loonende prijzen en weer eigen verantwoordelijk heid in eigen bedrijf. „De tuinbouw staat nog met den rug tegen den muur en moet de sla gen opvangen, die op hem neerko men. De toestand van den tuinbouw is nog hoogst ernstig. Financieel is hij uitgeput, de laatste reserves zijn verbruikt, maar de geestkracht, de vaste wil om vol te houden is nog on gebroken. Vooral bij den export naar Duitsch- land nemen de moeilijkheden toe. De minder gunstige clearingpositie is een dreigend verschijnsel voor den tuinbouwuitvoer in verband met de toch al reeds veel te geringt beta lingscontingenten voor onze artike len. De steeds voortschrijdende cen tralisatie bij den import in Duitsch- land in verband met le marktvoor- ziening maakt een ordening van on-' zen export naar Duitschland drin gend noodzakelijk. Aldus vind de heer Valstar zijn openings rede aan, ler gelegenheid van de algemeene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, welke van daag te Rotterdam wordt gehouden. De ex porteurs, vervolgde de heer Valstar, staan op het standpunt, dat ordening voor den export van tuinbouwproducten niet aan te bevelen is. De tuinbouw heeft slechts lof voor het persoonlijk initiatief van den groenten-ex- porthandel en stelt de daardoor verkregen resultaten op hoogen prijs. Doch de exporteurs moeten zich realiseeren, dat vrijheid in het vei lingsverkoopsysteem alleen maar zin heeft, als er in werkelijkheid handelsvrijheid is en geen beta lingsmoeilijkheden ruimte bieden voor handelingen, die belangen van den tuinbouw ernstig schaden. Spr. prijst dan de regeeringsmaatregelen, speciaal het jongste initiatief betreffende verlaging van de vaste lasten op den tuin bouw. In dit verband memoreert spr. de mo gelijkheid van het verleenen van steun in natura. Nieuwe exportbelemmeringen. Waar het buitenland doorgaat zich op tuinbouwgebied onafhankelijk te maken, bracht het afgeloopen jaar nieuwe export belemmeringen. Tegenover het wereldge beuren staat de regeering machteloos! Er is ordening noodig, speciaal voor den export naar Duitschland. Ook voor de toekomst moet de tuinbouw naar ordening in het be drijf blijven streven. Dit is ook de beste waarborg, dat staatsbemoeiing het bedrijfsleven niet steeds verder in haar greep neemt. In dit opzicht kan de tuinbouw met trots op het afgeloopen jaar terugzien. De con trole op den uitvoer is pen feit geworden, in volle samenwerking met den handel. Hierdoor is de tuinbouw in staat den strijd tegen concurrenten op de wereldmarkt met succes te voeren. Ten opzichte van de binnenlandsche markt wijst spr. op de fruitcultuur, die sterk vooruitgaat als gevolg van grooter vraag. Goede verpakking, betere bewaarplaats, goe de technische voorlichting zullen dezen om zet nog meer bevorderen. Lage, maar loonende prijzen. voor den tuinder moeten onder de huidige omstandigheden doelstelling zijn van de te voeren prijspolitiek. Dit is mogelijk gewor den door de controle ter veiling. De produc tiekosten moeten terug naar een peil dat weer mogelijkheden geeft. Door vakkennis, geleid door een goede wetenschappelijke voorlichting moét de productie worden op gevoerd tot een niveau, dat ligt boven het kunnen der concurrenten. Thans kan de steun in den vorm van een toeslag en langs den weg der minimum prijzen nog niet worden gemist, maar de tuinbouw mag de oogen niet sluiten voor de gevaren, die in die maatregelen, naarmate zij langer duren, schuilen. De tuinder zal de eigen verantwoordelijkheid voor zijn be drijf weer moeten dragen. Onze organisatie moet daarom ook bereid zijn iederen maatregel te steunen, die het „telen van den steun" tegen gaat. De minimumprijzen- moeten op de juiste manier worden aange wend, de regeling kan niet meer worden: losgelaten. Nu worden nog alle vergoedingen voor den minimumprijs betaald uit het tuinbouw steunbedrag. Als straks die bron zou opdrogen moet er een minimumprijs blijven en moet de mogelijkheid aanwezig zijn dat een landelijk geldende minimumprijs in stand kan wor den gehouden. Voor den tuinbouw zijn de vooruitzichten van dit oogstjaar weinig hoopvol. De voorzitter wekte daarom op totvol houden in den moeilijken strijd voor de belangen van den tuinbouw. In taaie vol harding moeten wij den ongunst der tijden het hoofd blijven bieden. Spr. wenschte tenslotte de veiling Broek op Langendijk, die in het afgeloopen iaar haar gouden bestaansfeest heeft gevierd, geluk. tholieke richting. Alleen zakelijke overwe gingen zal men bij aansluiting moeten la ten gelden. Het is noodig, dat men bij een Bond is aangesloten, in verband met de dineen van den laatsten tijd. Organisatie is noodzakelijk en wel in een landelijke organisatie. De K.N.M.B. vindt het goed, dat de Kath. en Chr. buitengewoon lid worden van den L.W.N.V.V. en dat zij geen contributie aan den KNMB betalen. Na een zeer breedvoerige discussie, de vergadering duurde tot kwart over elf, werd met 16 tegen 8 stemmen en 2 blanco be sloten tot aansluiting bij de KNMB. Daarna sluiting. OUDKARSPEL COöP. BOERENLEENBANK. De Coöp. Boerenleenbank hield gisteravond haar jaarvergadering ten lokale van den heer C. Vis. Aanwezig 28 leden. De voorzitter, de heer P. Wijn, opent de vergadering met een woord van welkom en het bijzonder aan den Burgemeester. Spr. wijst op de belangrijke plaats die de jaar vergadering bij de Boerenleenbank inneemt. De vergadering kiest het bestuur en den raad van toezicht en heeft dus de hoogste uitspraak. Daarom is het goed dat de le den zich met de bankzaken vertrouwd ma ken. Het jaar 1937 stond in het teeken van opleving, doch dit is helaas voor onze streek van geen beteekenis. Doordat de bank zelf een lage rente ont ving moest het rentepercentage met 1 Ja nuari 1938 verlaagd worden tot 2Vt% voor de leden en 2% voor de spaarders De rente van voorschotnpmers is nonr niet verlaagd. De notulen worden voorgelezen door den heer A. Timmerman en onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag Door de kassier, den heer A. Timmerman wordt het jaarverslag uitgebracht. Hieruit vernemen wij, dat de positie der bank uitstekend is. De bank heeft 211 le den en 360 spaarders. Door een meerdere plaatsing van spaargelden en aflossing van voorschotten is er een bedrag van f 42.919.42 meer in kas gevloeid. Rekening en Balans De rekenine geeft een eindcijfer aan van totaal f 276.017.47. De balans in totaal f 394356.30. Het winstsaldo bedraagt f 873.56. Aan rente was nog te vorderen een bedrag van f 1288.86. Aldus vastgesteld. Besloten wordt de winst af te schrijven van de dubieuse posten. Verkiezingen. Bij de gehouden be stuursverkiezing wordt de heer J. Visser herkozen. De heer P. Kroon Az. wordt, als lid van den Raad van toezicht herkozen. In^laats van het aftredende lid yan de rekeningscommissie, de heer S. Timmerman wordt de heer Van Wielen gekozen. Rondvraag. De heer Jb. de Boer vraagt of er een lemiet gesteld is voor het inbren gen van spaargelden. De voorz. antwoordt van tot heden nog niet. Het bestuur heeft echter ten allen tij de het recht om spaargelden te weren. De heer de Boer vraagt of er ook cre- diethvpotheken gegeven worden op onbe zwaard land. 3 jaar geleden is hierover reeds een vraag gesteld. De voorzitter zegt dat de toestand 3 jaar geleden heel anders was als thans. Al dien tijd was de vraag naar geld ech- terd gering. De groot e toevloed van spaar gelden was voor ons onverwachts, zegt spr. Nieuwe credietaanvragen, welke se rieus zijn, worden gaarne aanvaard. De heer L. Kalverdijk vraagt, of perso nen buiten de gemeenten ook lid kunnen worden van de boerenleenbank. De Voorzitter antwoordt, dat men niet verder gaat dan de eigen gemeente. De heer Scheltus vraagt inlichtingen over den post te vorderen rente. De Kassier antwoordt dat f741.21 te vor deren was van de leden en f547.65 van borgen, provincie en gemeente, van dezen post is inmiddels reeds een belangrijk be drag binnen gekomen. Hierna sluiting. Onder beddegoed gestikt In een perceel aan de Kruisstraat te Lei den is de alleenwonende 74-jarige weduwe J. C. van R., geboren M., dood te bed gevon den. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat een houten balk on der het hoofdeinde van de bedstede, waarin de oude vrouw sliep dusdanig vermolmd was, dat hij is doorgezakt, met het gevolg, dat de vrouw is afgegleden, waarbij het beddegoed zoodanig op haar hoofd terecht kwam. dat zij zich niet meer kon bevrijden en is gestikt. Bolnes bouwt vier motorvrachtschepen Opdracht van de K.N.S.M. De K.N.S.M. heeft aan de N.V. Scheeps werf Gebr. Pot te Bolnes opdracht gegeven tot het bouwen van vier motorvrachtsche pen, zusterschepen van het door deze N.V. gebouwde motorschip „Dido". De hoofdaf metingen zijn 57.52X9.07X5.18 m. De voort stuwing zal geschieden door een achlcylin- der storkmotorinstallatie van 5.70 P.K,

Schager Courant | 1938 | | pagina 4