Plaatselijk Nieuws Opening Schietwedstrijden Politieschietvereen. Schap Anti-papisme en nog wat Wieringen Donderdag 24 Maart 1938 Tweede blad In een artikel van twee kolom tracht het Indertijd door Deken Kuys in het leven ge roepen Roomsch Katholieke Schager Dag blad de ons gemeentebestuur aangedane grove beleediging goed te praten, door een uitvoerige beschouwing te geven over het onrecht, dat naar het inzicht van dat blad, den Katholieken wordt aangedaan, wegens de lage subsidie, welke de gemeente aan de R.K. bewaarschool verstrekt. Afgescheiden van het feit, dat de redactie er in het geheel niet van gewaagt, dat Scha- gen voor een zoo kleine gemeente zelf op lofwaardige wijze voor het kleuteronderwijs zorgt en het hijzonder voorbereidend onder wijs niet bij de wet Is geregeld, vragen wij ons toch af, wat die uiteenzetting der grie- yen nu eigenlijk met de beleediging van het gemeentebestuur heeft te maken. Niemand zal het Deken Kuys of het R.K. Schoolbestuur euvel duiden als zij zich met adressen tot hoogere autoriteiten wenden, om te trachten een hen, naar hun oordeel aangedaan onrecht, hersteld te krijgen. Maar een dergelijk adres behoeft niet vergezeld te gaan van laatdunkende woor den als anti-papisme en behandeling der za ken beneden peil, noch van verzoeken om onder curateele-stelling van het College van B. en W. op grond van vrees dat het bur gerlijk gezag schade zal lijden, etc. En als men in uiterste noodzaak meent tot dergelijke scherpe beschuldigingen te moeten overgaan, dan brengt het goed fat soen mede, dat men den aangevallenen, in dit geval het gemeentebestuur, een af schrift van het adres toestuurt, en niet met de hand een vriendelijk gebaar maakt om met de voet een verraderlijke schop toe te dienen. Vechten met open vizier schijnt echter voor zeker soort menschen toch wel zeer moeilijk. Eerst het ondergrondsch gewroet inzake de actie „Katholieken koopt bij Ka tholieken", en thans weer een serie ver dachtmakingen, waarvan men in groote naleviteit niet verwachtte, dat ze onder de oogen van B. en W. zouden komen. 't Is verre van fraai en moet ieder welden kende met weerzin vervullen. Tenslotte vraagt onze Katholieke collega, waarom wij speciaal Deken Kuys en niet de andere leden van het schoolbestuur aan vielen. Dat was o.i. nogal logisch en eenvoudig. Deken Kuys toch heeft een brief geschre ven, dezen door den ouden heer Henneman mede laten teekenen en toen gepost. Het schoolbestuur is met den letterlijken inhoud van den brief niet eens op de hoogte en kan dan ook moeilijk in de beleedigingskwestie worden betrokken. De schuld komt geheel voor rekening van den Deken en niemand anders kan daarvoor verantwoordelijk worden gesteld. Een man, die dient te worden aangespro ken met Zeer Eerwaarde moet In alle omstandigheden zich de diepe, heili ge beteekenis van deze woorden bewust ioonen. Op deze wijze alleen kan hij er voor wa ken dat zijn gezag geen schade lijdt. Deken Kuys geven wij tenslotte ter over denking het bekende woord van Dumas Fils: La morale c'est ce qu'on exige des autres of: De moraal (voor Uzell) is wat men van anderen eischt. Wethouder Buiskool plaatst het eerste schot. Gistermiddag om 2 uur had in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier de opening plaats van de schiet wedstrijden, welke de politieschiet- vereeniging Schagen alhier ter ge legenheid van haar vijfjarig bestaan heef georganiseerd. Majoor Holema als voorzitter der vereenl- ging. opende de bijeenkomst met een har telijk welkom, in het bijzonder tot mr. dr. J. Buiskool, wethouder der gemeente Scha gen, die zich bereid had verklaard het ope ningsschot te verrichten. Spr. sprak de hoop uit dat mr. Buiskool zijn warme be langstelling voor de vereeniging zou blij ven behouden. Welkom werden voorts geJ hceten de heer Bijlsma, wethouder van Scha gen, de heer A. C. Roggeveen, gemeen tesecretaris, verschillende burgemeesters uit de omgeving en de Alkmaarsche politie commissaris, de heer Walraven,. Majoor Holema bracht dank aan overste van Ilouten van den Gewestel. B.V.L. in het verhand Alkmaar, voor zijn belangstelling en zijn bereidwilligheid, wapens ter beschik king te stellen, aan den heer Ottenlbros, serc. van den gewestelijken B.V.L., die een stuwende kracht geweest is bij 't tot stand komen dezer wedstrijden. Verder richtte spr. het woord tot het be stuur van de zustervereen. Heerhugowaard voor zijn grooten daadwerkelijken steun. De majoor dankte allen, die aan de orga nisatie der wedstrijden hadden meegewerkt, alsook de schenkers van geldelijke en stof felijke gaven. Deze schietwedstrijden zijn, aldus spr., voor Schagen geheel nieuw. Zij bewijzen, dat in Schagen nog wel iets tot stand kan worden ge bracht 1 Met het uitspreken van de verwachting, dat deze schietkamp de kameraadschap pelijke saamhoorigheid tusschen de politie der verschillende gemeenten mocht bevor deren, gaf de voorzitter het woord aan mr. Buiskool. Toespraak Mr. BuiskooL Mr. Buiskool wens'chte allereerst de Poli- tieschietvereeniging Schagen hartelijk ge luk met het bereiken van haar eerste lus trum. Vijf jaar geleden is, aldus spr., gezegd^: „zou deze vereeniging wel blijven beslaan?" Er is twijfel geuit. Het is dan ook vandaag voor de initiatiefnemers een blijde dag en het gemeentebestuur wenscht de vereen, gaarne geluk. Het is' spreker aangenaam, niet slechts namens het gemeentebestuur 't openingswoord te mogen uitspreken, doch ook het eerste schot te lossen. Dit laat ste zou spr:, naar hij opmerkte, wel eens moeilijker kunnen vallen dan het eerste! Doel der vereeniginn. De Politieschidtvereeniging Schagen is, aldus mr. Buiskool, een nuttige instelling, in de eerste plaats omdat zij voortdurend contact tusschen de politiemannen èn tus schen hen, die niet tot de politie behooren, bevordert, gezelligheid en vermaak geeft, in de tweede plaats omdat zij een hooger doel nastreeft, dat er op gericht is. de politie in haar taak, tot schraging van het gezag, te sterken. Men moet zich n.1. als men zich voor de schijf "plaatst, bewust zijn van de eigenschappen, welke 'n poli tieman behoort te bezitten en dit zijn zelfbeheersching, kalmte, rust, zuiverheid van blik en zuiverheid yan wil, Spr. hoopt dat deze wedstrijden er toe zul len bijdragen dit hoogere doel te bereiken en deze dagen niet slechts voor de vereeni ging, doch voor alle deelnemers, prettig mo gen verloopen. Een krachtig applaus beantwoordde de toespraak van den heer Buiskool, waarna de eerewijn werd rondgediend. Vóór de wedstrijden een aanvang namen, toonde wethouder Buiskool» in korten tijd een groote vaardigheid in de schietsport te hebben bereikt; hij loste de eerste schoten en voor hem werden 52 punten genoteerd. UITSLAGEN SCHIETWEDSTRIJDEN. Op 'den eersten dag van de schietwedstrij den hebben verschillende particulieren hun kunst vertoond of ook wel, hun geluk be proefd. Op en om de baan heerschte een ge zellige stemming. Slechts een vijftal heeft zijn serie afge schoten en wel het eerste vijftal van de po litieschietvereen. „Schagen en Omstreken'" de órganiseerende vereen., welke in totaal 246 punten bij elkaar wist te schieten. De individueele prestaties waren als volgt Overhand 54, De Weijze 53, Rezelman 38 Den Hartigh 46 en van Honschooten 55, SCHOOLVOETBAL. Gistermiddag werd het schoolvoetbaltour- nooi voortgezet onder ideale weersomstan digheden. De eerste wedstrijd was die tus schen de elftallen van Schagen 2 en Scha- gerbrug, welke eindigde zooals ze begonnen was (0—0) Vervolgens traden Lutjewinkel en St. Maarten in het veld; de Lutjewinke- lers waren sterker en drukten dat in een 4 0 overwinning uit. Deze twee wedstrijden werden gespeeld voor groep II (verliezers competitie) In groep groep I kwamen Cal- lantsoog en Oudesluis tegen elkaar uit cn hier waren het de kustbewoners, die als overwinnaars uit den strijd te voorschijn kwamen. Tenslotte gaven Barsingerhorn en Schagen I elkaar partij. De Schagenaars waren stukken sterker en hoewel de jon gens van meester Schlahmilch lang stand hielden, konden ze het op den duur niet bolwerken en leden ze een eervolle neder laag. De stand luidt thans: Groep I Schagen I 110 0 1—0 2 Callantsoog 1 1 0 0 21 2 Oudesluis 10 0 1 1—2 0 Barsingerhorn 10 0 1 0—1 0 Dirkshorn 0 0 0 0 0—0 0 Wieringerwaard 0 0 0 0 0—0 0 Groep II Lutjewinkel 1 1 0 0 4—0 2 Schagen II 10 10 00 1 Schagerbrug 10 10 0—0 1 Sint Maarten 10 0 1 0—4 0 Burgerbrug 0 0 0 0 0—0 0 x VIERLING. Een schaap van den heef: K. Schouten, Bonkelaarsdijk alhier, heeft vier lammeren het leven geschonken. AFD. SCHAGEN VAN DEN NEDERL. TUINDERSBOND OPGERICHT. De vaste-Iastencommissie In het middelpunt der belangstelling. - Gisteravond werd in café Roobol al hier een vergadering gehouden, ten einde tot oprichting te komen van een afdeeling Schagen van den Ne- derlandschen Tuindersbond. Er waren ongeveer twintig belangstellen den aanwezig. De voorzitter, de heer J. Kistemaker, zegt in zijn welkomstwoord grooter opkomst ver wacht te hebben. Sor. merkt op, dat de tuinders in verband met de huidige regee- ringsmaatregelen in het tuinbouwbedrijf wel verplicht zijn zich te organiseeren, vooral met het oog op de pas aangekondigde z.g.n. vaste-lastetacommissie. Spr. geeft dan het woofi! aan den heer A. Hoogland van St. Pancras, die de propagan- da-rede uitspreekt. De heer Hoogland behandelt uitvoerig het ontstaan van den N.T.B., welke, volgens spr., voor 80 de eer heeft van het feit, dat er, na de instelling van het provinciale crediet, geld voor de tuinders kwam, dat niet be hoefde te worden teruggegeven. Nu de minister in zijn voorontwerp- Landbouwordeningswet, waaruit spr. de be treffende passage .citeert, weinig uitzicht heeft gegeven op terugkeer van de vroege re persoonlijke vrijheden der tuinders, doch de - organisaties zal inschakelen bij het tot stand komen en uitvoeren van de nieuw te nemen maatregelen, is het tijd om zich aan te sluiten! Het is daarom goed gezien van de Schager tuinders, hier een afdeeling van den N.T.B. te willen oprichtena Speciaal met het oog op het in stellen van regeeringswege, ook in Schagen, van een plaatselijke vaste- lastencommissie, welke contact tus schen debiteuren en crediteuren zal scheppen, en waarin ook een zetel bestemd is voor een vertegen woordiger van een standsorganisa tie, is het urgent, iémand daarvoor te doen benoemen. „Er is nog wel wat"., Hoewel de minister zoo pas slechts rao- reelen, geen geldelijken steun aan de tuin ders heeft toegezegd, schrijft, aldus spr., ir. v. d. Plasse in zijn rapport over de vas te lasten, dat er toch nog wel wat is om bij te passen, zoodat de commissies niet met leege handen komen. Bij de uitvoerige bespreking, welke na de toespraak van den heer Hoogland plaats heeft, wordt aan den heer J. Boon tjes, bestuurslid van de Tuinbouw vereen. St. Maarten, verzocht, deze vereen, te ver zoeken een vertegenwoordiger in dc vaste- lastencommissie uit Schagen te willen aan wijzen. Ook de Holl. Mij. van Landbouw en de Boerenleenbank zou een dergelijken functionnaris kunnen voordragen. Uit de discussie komt voorts vast te staan, dat Schagen zich het beste bij den Kring Langendijk kan aansluiten. Vijftien leden geven zich vervolgens als lid van de nieuwe afdeeling op. Het bestuur wordt als volgt gekozen: J. Bakker, voorz., J. Kistemaker, secr., A. Vlaskamp, penningm., A. Dekker, allen Schagen; J. Boontjes, Valkoog. Alle ge kozenen nemen hun benoeming aan. Tijdens de rondvraag antwoordt de heer Hoogland op een vraag van den heer Bak ker, of de credieten niet geannuleerd kun nen worden, dat hij heelemaal annuleeren van de credieten niet rechtvaardig acht. De Provincie is bereid tegemoet te komen, mits de andere schuldeischers ook medewerken. Nadat de heer Hoogland nog de modedee- ling gedaan heeft over de loonbijslagrege- ling, welke nu bijna in kannen en kruiken is, sluit de voorzitter onder dankzegging voor de geanimeerde besprekingen, de ver gadering. Wethouder Buiskool lost na het uitspreken van het openingswoord het eerste schot Ouderavond OJ*. school Weeter. land. In de O. L. school te Westerland werd 'n ouderavond gehouden, die door een groot aantal personen werd bezocht. <Toen de voorzitter, de heer N. Takes, de vergadering opende, bleek dat een 60-tal vaders en moeders aanwezig was. Nadat spr. dit tot zijn genoegen vaststel de, heette hij in 't bijzonder welkom den heer Van Rossum du Chattel, en diens echtgenoote, die na een zesjarig verblijf in Ned. O.-Indie met verlof in Holland, en nu in ons midden zijn. Hierna droeg hij de leiding der vergade ring over aan den heer N. H. Cornelissen, hoofd der school. Nadat deze nog even had gememoreerd, dat de heer v. Rossum enkele jaren aan de school had gewerkt en 't dus voor hem zeer zeker aangenaam zou zijn. nog eens in zijn vroegere omgeving te vertoeven, werd met de eigenlijke afwerking der agenda begonnen. De notulen werden gelezen eni onveranderd goedgekeurd. De penningmeester legde verantwoording der gelden af waarbij alles keurig in orde bleek te zijn. Hierna kwam de heer Van Ros'um aan 't woord, die in een prachtige causerie een groot aantal bijzonderheden vertelde over Ned.-Indië, speciaal over het onderwijs al daar. Groot is, aldus spr. het verschil tus schen de toestanden hier en daar. Allereerst al het gebouw. Eén wand is geheel open, doch kan ingeval het regent, worden toe geschoven. De schooltijden worden elke dag gehouden van 7—12 uur, zoodat 't aantal uren per week grooter is dan in Holland. Wat de leerlingen betreft, ook deze heb ben hun streekjes. doch Javaansche kinde ren zijn zeer beleefd. Chineezen zijn wat drukker, doch kunnen over het algemeen goed leeren. Spr. wees ook nog op de moei lijkheden waarmee de onderwijzer, die voor het eerst in Indic is, te kampen heeft Tot groote vroolijkheid der aanwezigen noemt spr. enkele voorbeelden van lastige Chineesche namen, welke een onderwijzeres aldaar zooveel moeilijkheden veroorzaakte, dat. zij de kinderen zelf namen gaf, Lode- wijk, enz. Ook zondigde men soms onbe wust tegen de gewoonten der menschen. Een leerling uit spr.'s klasse vertelde eens, dat mijnheer, de haartooi van een Chinees niet staart, maar haarvlecht moést noemen. Anders' was men beleedigd. Zoo ging spr. verder, steeds zijn betoog met aardige voorbeelden illustreercnde. Ten slotte werd nog iets gezegd van het Indische landschap, werd verteld van het groote aan tal vulkanen van aardbevingen, enz. eri toen was het einde van deze leerrijke lezing ge komen, die met een hartelijk applaus werd beloond. Nadat bij den rondvraag nog een enkele vraag door den spreker was beantwoord, nam de heer Cornelissen verder het woord. Hij dankte den heer van Rossum voor zijn prachtige lezing en overhandigde hem als aandenken aan dezen avond een brievemve- ger. Nadat hij den heer v. Rossum en me vrouw en kind veel geluk en een goede ge zondheid had toegewenscht, tijdens hun nieuw verblijf in Indië, sloot hij met dank voor de opkomst, dezen prachtig geslaagden ouderavond, Verloren: pen portemonnaïe, inhoudende f 1.40. Venter verloren een lap stof. Inl. bij den gem.bode. Konijnenclub. Zondag a.s. zullen de Wieringer leden van de konijnenclub „Streven naar beter per fiets een trip maken naar don Helder, al waar eenige stallen bezichtigd zullen wor- len. Wielerclub „Wieringen." ISaar we vernemen zal onze Wielerclub in de ronde van Midden Beemstcr uitkomen met een peleton van zes renners. Deze ron de wordt gehouden op 24 April a.s. Luchtbescherming in Utrecht Op 28 April a*. ta houden in ruim honderd gemeenten. In een tweetal bijeenkomsten, op 21 en 22 Maart j.1. te Utrecht gehouden, op initiatief van en geleid door den Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, werden inleidende besprekingen gevoerd in verband met de groote luchtbeschermingsoefening op 28 April a.s. aldaar te houden. Op beide da gen waren ruim honderd burgemeesters en hoofden van gemeenschappelijke luchtbe schermingsdiensten aanwezig. Deze oefening zal bestaan uit een middag- en een avond oefening, De avondoefening zal uitsluitend een verduisteringsoefening zijn. De oefening zal zich niet alleen bepalen tot het gewest Utrecht, doch zich ook over zes en dertig Geldersche gemeenten in de Betuwe uitstrek ken, waaronder de gemeenten Culemborg, Geldermalscn, Tiel en Zaltbommel. Op 17 April (lsten Paaschdag) zal men rijden in den openingswedstrijd op de Olvm- piabaan te Amsterdam. Bij dezen wedstrijd komt de club uit in een uurwedstrijd en in een sprint. Het lid Jan Kreijger zal den 2en Paaschdag z'n kunnen toonen in den ope ningswedstrijd'op de baan in Assendelft. Ronde door Twente. Zondag 10 April a.s. zal de jaarlijksche open rit, die steeds grooter successen heeft, n.1. de rit „Ronde door Twente", gereden worden. Dit is de eerste groote open rit van het wiclerseizoen in Nederland. Aan deze rit kunnen onafhankelijken, amateurs en nieuwelingen deelnemen. Om dezen rit voor 100 pet. te doen slagen, berust de organisatie thans in handen van de Almclosche Wielerver. „De Zwaluwen" en „De Deventer Ren en Touristenver." De start van deze rit is te Holten om 's morgens half elf. Vertrek. De heer D. Meijers, sluis-havenmeester al hier, is thans officieel medegedeeld, dat hij met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot sluismeester bij de Willemsluizen te Am sterdam. t)e heer Meijers die reeds vanaf 1 November 1915 bij den Rijkswaterstaat in dienst kwam, werd alhier 1 Augustus 1931 gestationneerd, waarbij hij in dienstverband kwam bij de Zuiderzeewerken. Hij was de eerste sluismeester die na de voltooiing van de uitwateringssluizen en schutsluis in den afsluitdijk met het toezicht werd belast. Wij wenschen den heer Meijers veel goeds in zijn nieuwe standplaats. Vlsscherij. Met de haringvisscherij gaat het, nog maar steeds niet naar wensch. Door de kuilvis- schers wordt nog hoegenaamd niets gevan gen. Alhoewel het j.1. Maandag leek dat het voor de kamer- en komvisschers beter werd, er was toen ongeveer achttien last afgesla gen, Dinsdag waren de vangsten minder, terwijl de vangsten van Woensdag nog weer minder waren. De prijs varieert van de f5.— tot f6.— per tal. Loos alarm.' Dinsdagavond heerschte de veronderstel ling dat er brand was uitgebroken bij de Ge- niewerken aan den Gesterweg, daar de lucht geheel rood gekleurd was. Talrijke personen begaven zich naar den Gesterweg. Daar aan gekomen bleek dat loos alarm was. Men was bezig met het verbranden van een groote partij papieren cementzakken. DEN OEVER KRIJGT HAAR GARNA- LENDROGERIJ. Woensdagmiddag vergaderden de vis- schers in de zaal van den heer J. Lont, om te komen tot een definitieve oprichting van een garnalcndrogerij. Voor deze vergadering bestond van de zijde van de visschers veel belangstelling. Ongeveer 60 personen waren aanwezig. De heer Tijsen opent met een woord van welkom en het verheugt hem dat er zoo veel belangstelling is, daar al hetgeen hier besproken zal worden in het belang van de visschers is. Verder bindt de heer Tijsen de visschers op het hart dat hij er zelf geen reclame voor wil maken doch dat het uit sluitend om de belangen van de visschers gaat en zij dus goed moeten weten wat zij doen. De heer G. Dirks meent dat er geen be zwaren tegen kunnen zijn. Er is al zoo veel over vergaderd zegt de heer Dirks, aan pakken maar. Verder deelt de voorzitter mede dat zij die als aandeelhouder van een of meer aan deelen hebben opgegeven, hiervoor thans een gezegeld stuk moeten teekenen. Na eenig gcdiscuseer vraagt de voorzitter welke visschers in principe willen gaan vis- schen. Staande de vergadering geven zich 17 visschers op. Voorzitter vraagt de vergadering of deze toezegging voldoende is om tot oprichting van een drogerij te besluiten. Verder vraagt de voorzitter of de verga dering ermede accoord gaat dat de vis- schersvereeniging D.E.T.V. 10 aandeelen neemt. Daar niemand er op tegen is wordt dit voorstel aangenomen. Hierna wordt besloten tot oprichting van een drogerij over te gaan. Nadat nog enkele dingen van technischen aard worden besproken, sluit de voorzitter met de wensch dat hetgeen heden besloten zal bijdragen tot bloei van de visscherij. LANGENDIJK O varha al vereen! ging. In de gehouden vergadering van de Over- haalvereen. Broekhorn in het café Vijze laar waren 16 landeigenaars vertegenwoor digd. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer P. de Geus, werd de vergadering geleid door den secretaris, den heer Pas-' terkamp. Uit het verslag van den penning meester, den heer J. J. Gootjes, bleek, dat °'?ti'?nps,€n f 3050.05 en de uitgaven f 2812.75 hadden bedragen zoodat er een batig saldo was van f 246.30. In totaal waren 553 vaartuigen met den overhaal overgebracht. Als voorzitter werd de heer P. de Geus herkozen. Meegedeeld werd, dat er alle hoop bestaat, als gevolg van een onderhoud mei het P.E.N., dat het tarief voor stroomverbruik zal worden ver laagd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5