Woensdagsche Mijmerij Werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling De zaak Vrijman IJzeromzetfing in de Wieringermeer Nederlandsch - Belgische spoorwegkwesties „Het Noordhollandsche landschap" De brandweer moest hoog klimmen Postvlucbten op Indic Roosevelt versterkt zijn positie Muzikaal intermezzo. De gemeenteraad van Alphen aan den Rgn heeft onlangs in verband met een benoemingskwestie op zijn achterste bee- nen gestaan. Er was een organist noodig in de aula van de Nieuwe Oosterbegraaf plaats en B. en W. hadden in die vacature zelfstandig voorzien. De gelukkige was 'n 67-jarig amateur wiens muzikale kwali teiten echter ten zeerste door den gemeen teraad in twijfel werden getrokken, terwijl naar uit debatten bleek verschillende beroepsmusici niet voor de betrekking in aanmerking zijn gekomen. Vandaar 's Raads boosheid. Waarom die voorkeur voor den amateur? Burgemeester P. A. Colgn is er maar rond voor uitgekomen: Met opzet had men geen beroepsmusici willen aanstellen, om dat te verwachten was, dat deze zich... op het orgel ten volle zou willen uitleven. Ik moet toegeven, dat ik door dit ant woord lichtelijk perplex ben geweest. Hoe nu? dacht ik. Kan men het een kunste naar euvel duiden wanneer hij het beste geeft dat in hem is? Of moet men het zoo uitleggen, dat een beroepsorganist in de aula van een begraafplaats vergeet waar hij zich bevindt en door zijn profes- sioneele geestdrift zich laat op sleeptouw nemen, op hol slaat als een wildeman? Ik wilde zekerheid hebben en heb daarom eenige beroepsorganisten om hun oordeel gevraagd. U moet begrijpen, zeide de organist tot wien ik mij wendde, de heer C. van Pijpen Jr., dat een kunstenaar altijd zich zelf wil blijven en zichzelf ongeremd moet kunnen geven. Hij speelt datgene, waar toe hij zich op een bepaald oogenblik en in een bepaalde stemming gedisponeerd en ge ïnspireerd voelt, en daarmee basta. Dus dan heeft burgemeester Colgn gelijk, wanneer hij bang is dat een beroeps organist zich in de aula van een begraaf plaats zal willen uitleven! Och, bang? bang? Men 1 s nu eenmaal kunstenaar om zich uit te leven. Een solist stelt zélf zijn programma vast, altijd en overal; hij wordt nooit aangenomen om één bepaald nummer uit te voeren en dat kèn ook niet. Waarom wordt in een aula altijd Ases Tod gespeeld? Als ik mij Eerste Kamer Minister de Wilde krijgt e«n bittere pil te slikken. DEN HAAG, 29 Maart. Voor de zooveclste maar heeft de Senaat zich weer eens bezig gehouden met de al vele jaren hangende zaak-Vrijman, betref fende den oud-Rijksbouwmeester, die in '24 oneervol ontslagen werd. 't Betreft hier een wat zonderlinge aange lcgeniheid. De betrokkene is namelijk bij rechterlijk vonnis tot gevangenisstraf ver oordeeld, maar zijn „misdaad" was blijk baar meer van formeelen aard. Hoe 't ook zij, de Regeering vond naderhand, dat ze ker eerherstel noodig was, gaf een schade loosstelling en bood als rehabilitatie den bouw van een belangrijk bouwwerk aan. De betrokkene die de geldelijke schade loossteling accepteerde - bleef ageeren voor eervol ontslag. Nu heeft minister Oud ver leden jaar in deze Kamer weer minder mooie dingen gezegd (de heer Vrijman zou o.a. veel te hooge opgaven voor de schade loosstelling hebben gegeven) en n.a. daar van zond de betrokkene een verzoekschrift aan de Kamer, om ook deze beschuldigin gen te onderzoeken. Vanavond kwam prof. Lobman (C.H.) meedeelen, dat hij den geheeleh loop van zaken niet erg bevredigend achtte. Zoo vond hij, dat, als de Regeering zeker eerherstel wil, zij dadelijk het ontslag in „eervol" had moeten wijzigen, en niet om wegen had mogen bewandelen. Mr. Van Vcssem (N.S.B.) begeerde zelfs een complete enquete en diende e«n desbe treffende motie in. Minister de Wilde kwam even verduide lijken, dat een „oneervol" ontslag eigen lijk niet bestaat. Maar hij kon er niet toe komen, het ontslag-zonder-meor in een „eer vol" te wijzigen, aangezien de heer V. nu eenanaal een rechterlijk vonnis (6 maan den) achter zich heeft. Waarom de regeering dan toch zekere te gemoetkoming betrachte? Wijl zij zoo billijk mogelijk wil handelen, zekere „reclassec- ring" beoogt. Mr. van Citters (a.r.) voorzitter der Commissie was van oordeel, dat men een niet-eervol ontslagene toch moeilijk een ver- trouwenspost (bouwwerk) kan toevertrou wen. Als men rehabilitatie wil, waarom kan dan geen eervol ontslag gegeven worden? Om deze logische vraag draaide vanavond tenslotte de geheele discussie! Prof. Lobman was ook in tweede instantie van oordeel, dat de regeering in deze incon sequent is (geweest). Eerst sprak zij van „eerherstel", thans van „reclasscering", wat geen eerherstel beteekent. De heer Van Vessem maakte er bezwaar tegen, dat nog hedenavond over zijn voor stel en over de conclusie der commissie zou worden gestemd, en wilde een en ander op nader te bepalen dag doen. wijl hij zich niét voldoende voorgelicht achtte. Maar de Ka mer begeerde anders en ging aanstonds tot de stemming over. Eerst werd over het N.S.B.-voorsfel nopens de enquête gestemd, dat werd afgewezen met -440. Voorts werd gestemd over het voorstel der Commissie, om alsnog eervol ontslag te ver- Iconen. Een grootc meerderheid was hier vóór, n.1. 35—^9. Het toekennen eener schadevergoeding vond ook veel aanhangers (404). De N.S.B.-ers stemden tegen, wijl zij zich niet voldoende voorgelicht achtten. Minister De Wilde kreeg dus een moeilijk te verteeren „pil" te slikken, wat de eerste stemming betreft, maar veel zal hij er zich niet van aantrekken l vrooltfk gestemd voel, moet men mg ver oorloven, den „Hochzeitstag auf Trold- haugen" van Grieg te spelen, „Tyll Eulen- spiegel" van Strauss. of zelfs balladen uit den Dreigroschenoper. Zoo ben ik bgv. dol op de „Kanonensong" én op „Jenny, die Seerauberbraut". En ook een Strauss- wals. Ja maar... Er is geen maar. Men moet een kun stenaar niet aan banden leggen. En als men slechts twee nummers ver langt en... en ik heb behoefte er een concert van drie uur van te maken, ja, dan heeft men zich daarbij neer te leggen. Daar ben ik artiest voor! Onthutst, en daardoor eenigszins onze kerder geworden, heb ik mij daarop ge wend tot den bekenden organist V. Hu mana. In zekeren zin, zeide deze toen ik hem dezelfde vraag had gesteld, heeft burge meester Colijn gelijk. Indien hg een organist wil hebben, die bereid is zich bij het milieu aan te passen, kan hij niet anders dan een amateur benoemen. Amateurs hebben geen artistiek geweten. Ik bijv. speel op de begraafplaats bij voorkeur études. Waarom? Ja mijnheer, u bent geen kun stenaar, anders zou u me dat niet vragen. Er gaat voor aula's niets boven de „Schule der Fingerfertigkeit" van Czerny. En of de menschen dat nu wel of niet geschikte muziek vinden, ik voel het zoo. En een kunstenaar moet vrgheid hebben! Hg verliet de kamer, en ik heb hem niet teruggezien. Ik heb mijn kleine enquête nog tot enkele, andere organisten uitgestrekt. Ik heb hun gevraagd wat zij de geschikste muziek von den voor dergelijke gelegenheden een kreeg steeds verbijsterender antwoorden: De tweede Rhapsodie van Liszt. Don Quichote van Strauss. Galoppe Chromatique van Liszt. De barbier van Sevilla. Der Rosenkavalier. Die zwei Grenadiere! Dreimaderlhaus!... Toen heb ik het hoofd in den schoot ge legd. De burgemeester van Alphen aan den Rijn kent blijkbaar zijn Pappenheimers! Belangrijke proeven van Ir. Harm- sen uit Medembiik. In de bijeenkomst van do sectic Nederland van de Intern. Bodemkundige Verccniging, beeft volgens de N.R.Ct. de heer Ir. G. W. Harmsen een lezing gehouden over: IJzeromzettingen in de Wieringermeer. Spreker begon te wijzen op de biologische omzettingen in den bodem. De opneming van ijzer door de planten heeft betrekking op kleine hoeveelheden, die in de meeste gron den aanwezig zijn. De energcnctische om zettingen door microörganismon met betrek king tot ijzer zijn echter zeer belangrijk; ijzerbacteriën gebruiken de energie, welke beschikbaar komt door de oxydatie van fer- rohydro-carbonaat tot ferrihydroxyde, welke oxydatie het gemakkelijkst optreedt in niet te zuur en niet te alcalisch milieu. Over dc vraag, of de reactie ook in zeewater mogelijk is, zijn de meeningen verdeeld. Om aan een voldoende hoeveelheid ener gie te komen, moeten de bacteriën zeer veel ferro oxydeeren; in het groot vindt dit pro ces plaats bij de vorming van moerasijzer erts. Spr. heeft getracht, na te gaan in hoe verre de reactie in de bouwvoor van de Wie ringermeer tijdens de ontzilting een rol heeft gespeeld. Hoewel het bestaan van mesotrophe ijzerbacteriën daar vaststaat, is dc zuiver anorganische oxydatie van het FeS04 van veel grootcre betcekenis geweest In anerobe omstandigheden treedt reduc tie op: indien steeds moer sulfaathoudend water wordt toegevoerd, kan op dergelijke wijze zeer veel ijzer in sulfidische vormen worden vastgelegd. Gecombineerd met veen- vorming kunnen gronden ontstaan, zeer rijk aan ijzersulfide en vrij van kalk. Na het droogvallen bleek dc oxydatie snel op te treden, waarbij zich plaatselijk geel ferri- sulfaat vormde en zeer zure reacties op traden. Bij aanwezigheid van kalk wordt het gele ferrisulfaat weer tot bruin ijzer- hydroxyde omgezet. Een deci-belbamel voor de rechtbank De Amsterdamsche rechtbank behandelde bij verstek een strafzaak tegen een automo bilist, waarbij bet toestel van prof. Zwikker om geluidsterkte te meten aan het oordeel van de rechtbank werd onderworpen. De sterkte van auto claxons moet binnen bepaalde grenzen blijven en wordt uitge drukt in decibels. De automobilist, was door een Amster- damschcn verkeersagent verbaliseerd omdat zijn hoorn een te sterk „stemgeluid" had, n.1. 99 decibels. Prof. Zwikker, gaf een verklaring van zijn geestesproduct. Het toestel is speciaal voor bet ronstateeren van overtredingen van dc motor- en rijwiehvet geconstrueerd op ver zoek van het departement van Waterstaat. Pres.: „Is di topstel in het gewone ver keer. op een druk punt b.v. ook bruikbaar?" Pres.: „Is dit toestel in bet gewone ver veel invloed, doch het hangt ook af van de verhouding van hot storende geluid tot het te meten geluid. Een kleine afwijking enkele decibels kan optreden en daarom is het heter den overtreder mee te nemen naar een stil plekje, om daar opmetingen te doen. Dc toestellen zullen eens in het half jaar geijkt moeten worden. De verbalisant vertelde, dat hij met zijn toestel 99 decibels had gemeten, wat boven het toegestane maximum is. De officier van Justitie was van meening. dat nu wel vast staat dat 't toestel van prof. Zwikker volkomen juiste aanwijzingen geef). Hij vorderde bevestiging van het ver oordeelde vonnis van de kantonrechter, die verdachte f 6.— boete had opgelegd. Eerste Maart-persbericht van den Rijksdienst. De jongeren profiteerden het meeste van den verbeterden toestand. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 7 t. m. 12 Mrt. 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 553.100 personen (waarvan 75.500 landarbeiders). Voor de 477.600 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 27.1 (in de vorige verslagweek, 21 t.m. 26 Februari 1938, was dit percentage 28.8). Voor de 553.100 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 25.8 ,in de vorige verslag week was het 27.8). In de eerste verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing wor den gelaten): 1935 30.6 (33,0); 1936 32,0 (34.1); 1937 29,6 (30.6); 1938 25,8 (27,1); Blijkens gegevens ontvangen van den di recteur-generaal der werkverschaffing en steunverleening, is 't. aantal gesteunde en in werkverschaffing geplaatste werkloozen in 1937 gemiddeld geweest 214.200 (waaronder 36.600 landarbeiders.) In 1936 was het ge middelde 239.300 (waaronder 40.500 landar beiders). Buiten den land- en tuinbouw daalde het gemiddelde aantal in 1937 ten op zichte van 1936 dus van 198.800 op 177.600 of met 22.200 (11%). Door de steunregeling en de werkverschaf fing worden alleen de kostwinners geholpen Men zou bovenstaande cijfers kunnen verge lijken met het gemiddeld aantal werkloozen onder de mannen van 18 jaar en ouder bui ten den landbouw en de" veenderijen, dat als werkzoekende was ingeschreven bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling. Dit gemiddelde aantal was in 1937 290.800 tegen 324.800 in 1936. Het was dus gedaald met 35.000 (eveneens 11%). Het gemiddelde werkloosheidspercentage, afgeleid uit de gegevens der werkloozenkas- scn (georganiseerde arbeiders) bedroeg bui len den landbouw in 1937 26,7 tegen 32,2 in 1936, waaruit men zou moeten afleiden, dat de werkloosheid in het algemeen met 17% was afgenomen, dus met een aanzienlijk hooger percentage dan het aantal gesteun- den en in werkverschaffing geplaatsten of het aantal wcrkloozc ingeschreven mannen van 18 jaar en ouder. Dit. kan er op wijzen, dat de verbetering van den toestand onder dc jongeren het grootst is geweest. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 12 Maart 1938 in to taal 420.398 werkzoekenden ingeschreven, onder 'wie 397.035 mannen. Van deze werk zoekenden WarFIÏ ér 400.746 werkloos, onder wie 383.215 mannen. Ontwerp herziening omzetbelastingwet Middenstand teleurgesteld. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Mid denstandsbond, dat dezer dagen te 's-Gra- venhage vergaderde, constateerde, dat het ontwerp tot herziening van de Omzetbelas tingwet in geenen dccle de ingrijpende wijzi gingen brengt, zooals die door den midden stand werden verwacht. Reeds heden Woensdag a.s. zal de com missie van overleg der drie middenstands bonden op een vergadering nagaan, welke stappen door dc bonden in verband met dit wetsontwerp zullen moeten worden gedaan. „Wij willen Holland houden" Weer bijna f 8000.voor defensie. Sinds Maandag is weer f 7952.951/4j ontvan gen voor versterking der weerbaarheid. To taal is hu verantwoord f38053.17. De giften varieérèn van f 0.31 (van een oud-marine man) tot f1000.—Fr was o.a. fö.van een werkloos onderwijzcrcsje uit Alkmaar bij. 'Uaet&at Brussel—Amsterdam Het Amsterdamsche elftal. Het Amsterdamsche elftal, dat Zaterdag 2 April te Brussel tegen de stedelijke ploeg van de Belgische hoofdstad uitkomt, is als volgt samengesteld: Dool: Ferwerda (Blauw Wit) Achter: Been (Ajax) en van Stokken (DWS) Midden: Loois (Ajax), Boon (DWV) en Steijger (Volewvckcrs). Voor: Draeger (DWS), Monteban (DWV) Bijl (Ajax), Sluyk (Blauw Wit) en Bergman (Blauw Wit.) iP.chaken Overwinningen voor Pirc en Stahlberg Het tournooi te Lodz. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 7e en 8e ronde van het tournooi te Lodz luiden: Zevende rondo: NajdorfRegedzinski 1—0. KoiskiSteiner 10. PircAppel 10. GcrsfcnfeldFrydman 10. StahlbergSeitz 10. EliskasesSulik 10. FoltvsMrs. Stcvenson-Menchik 10. Achtste ronde: StahlbergGerslenfeld 10. TarkakowerNajdorf 10. De partij uit de zesde ronde tusschen An- •>el en Oerstenfeld werd ten gunste van den eerste beslist. Pirc heeft nog steeds de leiding met 6H punt, gevolgd door Stalliberg met 6 punten. Varkenspest te Ouderkerk Bij een veehouder aan den Ouderkerker- dijk onder gemeente Amsterdam zijn een zestal varkens door varkenspest aangetast. Vanwege den veeartsenijkundigen dienst zijn de voorgeschreven maatregelen geno men. O. a. zijn de noodige kenteekenen aan gebracht. Varkenspest is een besmettelijke ziekte, welke zoo nu en dan voorkomt. In dien het ziekteproces daartoe aanleiding geeft, kan dc veeartsenijkundige dienst ge lasten de beesten te doen slachten. Binnenkort overleg over een snellere verbinding met Brus- Gisterochtenid half elf heeft in de Trèves- zaal te 's-Gravenhage de aangekondigde be spreking plaats gehad over spoorwegaaa> gclegenihedcn tusschen den minister van Waterstaat, den heer van Buurcn en den Belgischen minister van Verkeerswezen, den heer Ma rek. Omtrent deze bespreking vernemen, wij, dat daar eerst aan de orde zijn geweest de algemeene problemen van dc soporweg- exploitatie in Nederland en België, waar bij de toestanden in beide landen op spoor weggebied met elkander werden vergeleken en <le geheele spoorwegpolitiek vergelijken derwijs werd besproken, met name wat betreft het opheffen van niet-rendeerende lijnen en bet sluiten van stations. Vervolgens zijn twee concrete kwesties behandeld. In de eerste plaats de bevor dering van een snelle spoorwegverbinding met Brussel. Dienaangaande zal binnen kort overleg worden geopend tusschen dc Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen en de Nederlandsche Spoor wegen. Getracht zal worden tot een bevredi gende oplossing van dit vraagstuk te ge raken. In de tweede plaats werd van gedachte gewisseld over een verbetering van het ver keer van Brussel en Antwerpen met Rot terdam en Amsterdam, waarvoor van beide zijden de electrificatie zal moeten worden bevorderd van de trajecten Ant werpenEsschen en EsschenDordrecht; waardoor een frequente snelverbinding het verkeer belangrijk zou kunnen verbeteren, Deze aangelegenheid zal van weerszijden in studie worden genomen. Tegen het verdwijnen van natuur schoon. Uit. het. jaarverslag van de verccniging Het Nóordhollandsch landschap", blijkt, dat de groote steden weer in omvang toene men cn zij gestadig aan het omringende land knagen. De gevolgen van de „trek naar bui ten" beperken zich jammer genoeg niet tot de uitbreiding van dorpskernen met inacht neming van weloverwogen uitbreidingsplan nen, doch komen zeer dikwijls tot. uiting in de volstrekt afkeurenswaardige wilde be bouwing in de duinstreken, in de plassenge- bieden, op heidevelden cn boschterreinen, ten koste van de schoonheid der omgéving. Ook de lintbebouwing gaat vrijwel ongestoord voort, terwijl de werkverschaffing dikwijls onvermijdelijk een ontluistering van de streek, waar zij wordt ingesteld, tengevolge heeft. De vraag wordt gesteld, waarom nog steeds de wetgever de voortschrijdende ontluiste ring van ons land van te weinig belang vindt, om door een rijkswet de bedreigde schoonheid tc beschermen, hetgeen temeer noodzakelijk is, nu provinciale verordeningen blijkbaar de vereischte koninklijke goedkeu ring niet kunnen verwerven. De natuurbe schermingswet ligt in ontwerp reeds jaren lang gereed, doch schijnt de drempel van het desbetreffende departement niet te kunnen overschrijden. Na. een overzicht van hetgeen reeds in de provincie Noordholland aan natuurschoon beschermd wordt, geeft het jaarverslag een opsomming van de werkzaamheden der stichting in 1937. Reeds zijn een vijfentwin tigtal zaken behandeld, die betrekking had den op afzanding van duinen, voorgeno men ontginningen, bebouwingskwesties, streekplannen, wegenaanleg, aanleg van een vliegveld bij Bergen, oprichting van een vuilverwerkingsinrichting, uitbreiding van een begraafplaats en op diverse bos- schen en landgoederen. In bet eerste jaar van haar bestaan heeft de stichting nog geen onroerende goe deren in eigendom verworven. Brand in de Walvischmolen ie Schiedam. Gisteravond tegen acht uur is brand ont staan in den Walvischmolen, staande aan de Westvest te Schiedam, waarin gevestigd is een maalderij van chemicaliën van dc firma H. J. Jansen cn Zn. Op de derde verdieping was een arbeider bezig met het in orde maken van een mo tor, welke bij dit bedrijf dienst doet, toen hij plotseling op den tweeden zolder een he- vigen knal hoorde en een vlam zag opstij gen. Het bleek, dat een op dezen zolder op geslagen hoeveelheid zwavel in brand was geraakt. Onmiddellijk begaf de man zich naar den omgang van den molen om alarm te maken. Tevens werd de brandweer ge waarschuwd, die kort daarop ter plaatse was. Langs den grooten magyrusladder, wel ke tot 24 meter hoogte kan worden uitge schoven, begaf de brandweer zich op den omgang van den molen, tot op een hoogte van ongeveer 20 meter. Van bovenaf be streed zij het vuur. Na ruim een kwartier blusschen had zij den brand reeds gelocali- seerd en weldra was zij hem geheel mpester. De verdieping, waar het vuur woedde, is geheel uitgebrand, waarbij een voorraad zwavel verloren is gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend» Buizerd (heenreis) Torenvalk (terugreis) Gier (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk Uicenrcis) Reiger (terugreis) Wielewaal (heenreis) Vertrek ran Aankomst te [Rang. 29 Mrt. Singap. 29 Mrt, [Athene 29 Mrt. [A'dam 29 Mrt. Basra 29 Mrt. 1 Jodhp. 29 Mrt. [jodhp. 29 Mrt. Bagd. 29 Mrt. A>'dam 29 Mrt. J Athene 29 Mrt. |Band. 29 Mrt. Singap. 29 Mrt, jA'dam 31 Mrt.. J De schade, welke niet zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. De arbeider, die het vuur heeft ontdekt, geraakte door den zwaveldamp bewusteloos.- In de frissche lucht gebracht herkreeg hij spoedig het bewustzijn. TAAL EN VOLKSLEVEN OP URK. Naar wij vernemen, hopen de dialecten-* commissie en 'de volkskunde-commissie van de Kon. Nederl. Akademie van Weten schappen de verhandeling over de taal en het volksleven van het eiland Urk nog in 1938 in het licht te geven. Zeer uitgebreide bevoegdheden* Honderdduizenden protestee» ren- Roosevelt, de president van de Vereenigde Staten heeft zeer uitge breide volmachten gekregen, zoo zelfs, dat zijn tegenstanders verkla ren, dat hij vrijwel dictatoriale be voegdheden krijgt. Met 49 tegen 42 stemmen nam de senaat een betreffend wetsontwerp tot reorganisa tie der regeering aan. Het ontwerp zal thans door het huis van afgevaardigden worden behandeld. De president zal kunnen beschikcn over zes administratieve secretarissen, hij zal een. permanent administratiekorps vormen, diensten instellen voor de openbare gezond- Roosevelt versterkt zijn positie, hcid, voor het instandhouden van de natuur lijke hulpbronnen des lands en vooi coa- trole op de regeeringsboekhouding. Honderdduizenden protesten. Volgens de Msb. is de publieke opinie zoo tegen het ontwerp ingenomen, dat de le den van het congres gedurende het week eind cenige honderdduizenden telegrammen hebben ontvangen, waarin wordt geprotes teerd. Reeds tijdens het presidentschap van Taft (1910—1913) waren er voorstellen tot reorganisatie der departementen gedaan. Zij stuiten echter op verzet, voornamelijk van den kant der. departementen zelf, en van de politici, die achter de betreffende functiona rissen stonden. Als gevolg van de crisis zijn er evenwel tallooze nieuwe regeorings- diensten en -bureaux ontstaan, zoodat de behoefte aan een ordening dringender werd dan ooit te voren. Die diensten en bureaux zijn thans niet minder dan 130 in getal, en de bevoegdheden van vele er van grijpen in elkaar en zijn selchts zeer gebrekkig afge bakend. Het verzet tegen dit ontwerp is niet slechts gekant tegen deze maatregelen op zichzelf, maar vooral ook tegen den persoon van Roosevelt. die volgens dc oppositie niet de geschikte man is om zulke uitgebreide be voegdheden op beleidvolle wijze te hantec- ren. Een kind, dat twee dagen zoek was! De grootmoeder van de tweejarige Jean Patterson liet volgens de Daily Express haar kleinkind buiten staan voor ecm slagerswinkel in Sunderland. Het kind ver dween en werd niet teruggevonden, voor dat er twee dagen verstreken waren. Toen' opende namelijk de eigenaar van een ma- nufacturen'handel zijn winkel en hoorde een klein kind „Moeder, oh Moeder" roe pen. Men vond de kleine Jean op den gang wel'-" naar de bovenverdieping voerde. De politie herkende het kind. waarnaar alreeds sinds twee dagen werd gezocht. Men ver moedt dat het kind den winkel binnen liep terwijl het er zeer druk was en onge merkt naar de bovenverdiening klom. Zij had eenige koekjes welke zij bad gevon den, opgegeten- cn ook wat water gedron ken. Bloedhonden speuren Bende gevangenen in V. S. ont snapt. Dertien gevangenen, die werkten in de staatsmijnen te Brusïiv Mountain zijn er in geslaagd zich te bevrijden. Zij stelden nog 23 andere gevangenen in vrijheid en geza menlijk nam de bende de vlucht. De politie en de gevangenbewaarders zijn druk bezig met bet: opsporingswerk, waarbij zij ge bruik maken van bloedhonden. Dze honden volgden het spoor der ontsnapte gevange nen door de nabijgelegen bergen, doch men is er nog niet in geslaagd hen te achterha len»

Schager Courant | 1938 | | pagina 2