Kunstmatige bevruchting Ingezonden AKKERTJE Hei voorjaar nadert SALAMANDER ia. HERM. DE RAAT II. Mij. van Landbouw van rundvee De groenten-export onder curateele Predikbeurten Vrijdag 1 April 1938 Tweede blad Door de afd. Schermer van de Holl. Mij. •van Landbouw, was dezer dagen een verga dering belegd in café Kamsteeg te Stompe- toren. De voorzitter, de heer Kramer Gleynis, voorzitter der Rundveefokvereeniging, welke met de Holl. Mij v. Landbouw samenwerkt, Opende de bijeenkomst met een woord van welkom en zeide, dat het onderwerp niet zoozeer bekend is. Het deed spreker genoe gen, dat ook de jongere generatie aanwe zig was, welke allicht een en ander van de lezing zou opnemen. Spreker gaf daarna *t woord aan den heer de Boer, veearts te Schagen, die zou spreken over „kunstmatige bevruchting bij runderen." Spreker begon te vertellen, dat kunstma tige bevruchting niet iets nieuws is. In 't buitenland (Rusland, Engeland, Denemar ken) wordt dit reeds jaren toegepast, ook reeds enkele jaren in Friesland. De natuurlijke en de kunstmatige be vruchting werden tegenover elkander ge steld. In 't, kort werd de natuurlijke be vruchting behandeld. De nadeelen van de natuurlijke bevruchting zijn.: 1. Het aantal dekkingen is beperkt. Jonge stieren kunnen ten hoogste 100 kalveren geven. 2. TTct gevaar voor abortus. S. Het gevaar voor de besmettelijke steri liteit. Deze infectie kan den stier aantasten, en verder ongeschikt maken. Bij de kunstmatige bevruchting hebben we noodig een stier en een tochtige koe. Die tochtige koe is niet altijd beschikbaar, daarom gebruiken we en z.g. brommer of brulzieke koe. Het zaad v. d. stier wordt opgevangen en wordt bewaard op een temperatuur van 4 12 gr. C. Een geringe hoeveelheid hiervan wordt ingespoten bij de te behandelen tochtige koe. Vooraf wordt 't zaad verdund tot een verdunning van 1 op 4 a 6. De opzet is geweest, om zaad van prefe rente stieren te gebruiken voor de kunstma tige bevruchting. De practijk toonde aan, dat deze dieren hiervoor niet geschikt wa ren. Betere resultaten werden verkregen met 1-jarige stieren. De voordeelen van de kunstmatige bevruch ting zijn: 1. Een stier kan gebruikt worden om in een seizoen f5 a 700'runderen te behandelen. Een beste stier kan met deze méthode een groo te nakomelingschap geven, en do kunstmati ge bevruchting schept de gelegenheid om 'n dure stier aan te koopen en beschikbaar te stellen voor een laag tarief. 2. De kans op bevruchting is grooter: afwij kingen aan de schede cn de uitwendige ope ning van den ring geven geen bezwaren, om dat bet zaad niet zooals bij de natuurlij ke bevruchting in de schede wordt ge bracht, maar direct in den ring. 3. Bestrijding van Abortus. Bij het over brengen van de, smetstof v. Abortus speelt de stier dikwijls een rol. Het is bekend, dat door stierhouders runderen voor dekking niet worden toegelaten, indien op de stal een rund zich bevindt, dat aan besmettelijke Abortus lijdt. Voor deze besmette minderen is gewoonlijk geen stier beschikbaar. Deze dieren kunnen met kunstmatige bevruchting worden behandeld. Door ontsmetting van het instrumentarium bestaat geen gevaar voor besmetten van volgende dieren. 4. Bestrijding van de steriliteit. Een algc- meene' ïnfestie van het geslachtsapparaat van een rund kan ook den stier besmetten Alle runderen, die door dezen gcïnfecteerden stier worden gedekt, zullen opbreken. Bij de kunstmatige bevruchting bestaat dit ge vaar, dat zulke groote schade aan een fok- kersbedrijf kan veroorzaken, niet. Verder is bij deze nieuwe methode een groot voordeel, dat regelmatig het sperma van den stier kan worden onderzocht, zoo dat direct wordt ondekt, wanneer de stier niet vruchtbaar meer mocht zijn. In 1937 is de kunstmatige bevruchting "uitsluitend toegepast bij runderen, die met natuurlijke bevruchting niet bestand te krij gen waren. Het resultaat was maar matig, 30% van*de behandelde dieren zullen dit voor jaar een kalf ter wereld brengen. Dit jaar wordt de zaak grooter in toe passing gebracht en zullen honderden koeien langs kunstmatige weg bevrucht worden. Daarvoor is aangekocht een jonge stier, die is opgenomen in het N.R.S. He laas zullen'de kalveren uit stamboek-koeien door het N.R.S. niet worden erkend. Regis- stratie zal in overweging worden genomen: 'A. Wanneer het zaad afkomslig is van Öoor het Dag. Bestuur van het N.R.S. pre ferent verklaarde stieren of daarmede ge lijkgestelde. B. Wanneer de moederdieren langs nor malen weg moeilijk te bevruchten zouden zijn geweest. C. Wanneer de kunstmatige bevruchting plaats vond ter voorkoming van smetstof- verspreiding door vee uit een door abortus of heerschend opbreken aangetasten, vee stapel. Als we de mogelijkheden A, B en C na gaan, blijkt dat bij A gebruik gemaakt moet worden van oudere stieren. Zooals reeds eerder is medegedeeld, lukt het zaad- vangen van deze dieren niet, wordt dus iets toegestaan wat onbereikbaar is. Onder B worden bedoeld de dieren,^-die lijden aan een algemeene infectie van de geslachtsorganen. De ervaring van het vo rige jaar is van dien aard, dat op behan deling van deze dieren geen prijs wordt gesteld. Alleen runderen onder G. zouden voor de kunstmatige bevruchting in aanmerking komen. De motieven, waarom de afstammelingen niet worden erkend, zijn niet vermeld. Uit betrouwbare bron is medegedeeld: In Noord Holland wordt een te groot gebruik ge maakt van jonge stieren. Van hun ver erving is nog niets bekend. Bij de kunst matige bevruchting, waarbij de nakome lingen zoo groot in aantal kunnen zijn, zou dit weieens fataal kunnen worden voor de fokkerij. Hierbij is vergeten, dat het aantal toe gezegde runderen bijna geheel bestaat uit n iet-stamboek dieren. Het aantal stam-boek- dieren, dat kunstmatig bevrucht zou moe ten worden, is maar gering, geringer dan het aantal dekkingen, verricht door andere jarige stieren. Het gevaar voor de stam boekfokkers bij toepassing van kunstmatige bevruchting bet 'n goeden stier met goede afstamming, is dus heusch niet grooter dan bet gebruik van eiken anderen jongen stier. Zouden de stierenfokkers ongerus1 zijn. dat de vraag naar dekstieren minder wordt? De Bond van Fokvereenigingcn moet nog een beslissing nemen omtrent de erkenning der kalveren. Gewoonlijk trekt deze ver- eeniging één lijn met het stamboek en zal ook wel tot niet-erkenning besluiten. Door die niet-erkenning worden voor de toekomst de pogingen met kunstmatige bevruchting getorpedeerd. Werden de nako melingen wel erkend, dan zou de koopprijs voor een beste stier niet gauw te boog zijn en konden ook de niet-stamboekhouders hiervan profiteeren. Nu de geregistreerde dieren worden uitgeschakeld en alleen „wil de" koeien kunnen worden behandeld, zal blijken dat een matig dekseld toch nog voor de veehouders te hoog zal zijn. Hierna werd gepauzeerd, waarna gele genheid werd gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Men verzoekt ons om opname van het volgende: Kolhorn, Maart 1938. Aan de Redactie der Schager Courant, Schagen. Verzoeke beleefd, onderstaand te plaatsen in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onzen dank. Donderdag j.1. sprak K. Beuzemaker voor de afdeeling der C. P. alhier voor een aan dachtig gehoor van ruim zeventig aanwezi gen; wat voor dit kleine dorpje geslaagd beteekent. Spreker zette uiteen de rijkdom van Ne derland, waar ieder Nederlander goed kon leven. En wat is de werkelijkheid? Oostenrijk van de landkaart weggevaagd! Hitier verklaarde na de bezetting van 't Saargebied; alles is opgelost- Op twaalf Maart rukken de Duitsche troepen Oostenrijk binnen. Veel menschen plegen zelfmoord. De wei nige democratische réchten welke het Oos- tenrijksche volk nog bezat, zijn thans geheel weg. Leert ons Nederlanders dit iets? Abes- synië onder dé voet. Oostenrijk overweldigd. Spanje wordt uitgemoord. Groote democra tische staten kijken toe wie er volgt... 't Spreekwoord van negentienveertien doet weer opgeld: „Nicht dringen, Sic kommen alle drann." Fascistische landen werken samen: demo cratische landen zorgen voor tweedracht in eigen rijên ten voordeele van het fascisme. Waarom kan Japan niet opschieten in China? Omdat China gebroken heeft met in wendige verdeeldheid. Moéten wij in Nederland ook niet van koers veranderen? Na werkloosheid en lage steun ('t geen de volkskracht ondermijnt) besproken te hebben, werd de vergadering, waarop de partij in alle opzichten met groote tevreden heid mag terugzien, gesloten. Voor Spanje werd ruim drie gulden bij elkaar gebracht. W. MOES. Deviezenschleberei, excessen en onredelijke winsten in het Westland, oorzaak dat de expor teurs de boeken open moeten leggen. EEN REDELIJKE WINST, HUN GELATEN. WAT IS REDELIJK? Het in ons blad van gisteren uit het Hbld. overgenomen alarmeerende bericht was voor ons aanleiding ons te wenden tot eenige vooraanstaande persoonlijkbeden in het Nbordhollandsch veilingsbedrijf en onder de exporteurs. Immers, evenals onszelf zal zeker onzen velen lezers in tuinbouwbedrijf en handelskringen interesseeren het „hoe cn waarom" van deze belangrijke kwestie. Een kwestie, die tenslotte, zou althans het bericht in alle opzichten juist zijn, de levensbelan gen van de exporteurs raakt. Een onduidelijkheid in de formiuleerinir. zooals het Ildbld, die gaf, kunnen wij ter stond corrigeercn. Niet is de bedoeling, dat de export van tuinbouwproducten ganschelijk onder de controle van „de veilingen" komt, zoodat dus bijv. het veilings- bestuur, dus fe:tclijk de tuinders, in kennis gesteld worden met de namen van de afnemers der exporteurs. Dit zou natuurlijk tegen elke redelijkheid en elk ge nd verstand indruischen. Juist is, dat de exporteurs hun facturen enz. moeten zenden aan de Ncderlandsche Groenten- en Fruitcentrale in Den Haag, cn deze dus controle gaat uitoefenen, wat na tuurlijk min of meer een „officieele" con trole, dus heel iets anders i^ cn die veel meer objectief kan zijn. Ook is het niet geheel juist om de factuur- waarde voorop te stellen, het is de Centrale te doen om dc inkoop bedragen. Wat is de bedoeling van deze verstrekkende en toch, volgens het oordcel van onze zegslieden-belanghcb- benden min of meer noodzakelijke maatre gelen? Eenvoudig dit dat den exporteair onmogelijk wordt gemaakt een onredelijke winst te boeken, hetgeen den laatstcn'tijd in het Westland voorkomt. Met de huidige z.g. Deviezen en Genehni- gung-bepalingen is het mogelijk met 'n vertrouwensman in Duitsch land een „praatje" te maken en zich daardoor ver te bevoordeelen boven een ander, die niet zoo ge lukkig is. De actie tot verhooging van 't betalingscontingent liep vast. op deze onredelijke winsten. Als de minister het contingent verhoogde, verdween dit irmufei's -toch in de zakken van de éxporteurs! Er zijn excessen geconstateerd, feitelijk slechts bij een stuk of zes groote Westlandsche exporteurs, die dus hebben gemaakt, dat de regeerings- commissaris Valstar zoo energiek heeft ingegrepen. „Deviezenschieberei" het kenschetsende Duitsche woord, dat in het algemeen alles omvat wat niet con form de geldende bepalingen van den geld- uitvoer cn goedereninvocr van Duitschland is, zou volgens onzen zeker ingewijden zegs man de juiste uitdrukking voor de hande lingen der Westlandsche exporteurs zijn. Tengevolge van die handelingen wordt in zekeren zin althans, dc exporteur thans filiaalchef van den tuinder, al is 't dan nog niet zoo erg als het Hbs. meende te weten. Het is nu eemmaal een feit, dat de vrije handel op Duitschland als Ge U grieperig voelt. Wacht niet totdat die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge weer „fit". Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. illusoir is geworden en dat Duitschland slechts een bepaald bedrag beschikbaar stelt af en toe, waarvoor groeniten enz. mogen worden ingevoerd. Logisch is het, dat de groenten- en fruitcentrale als door de regeering geschapen uitvoerend lichaam de. export er naar streeft naar recht en billijkheid de winsten uit deze transactie te verdoelen en niet kan toestaan dat de een de kluiven uit de soep vïseht en de ander wat dun aftreksel of heelemaal niets krijgt. Dc „goede" exporteurs, en volgons onzen zegsman zijn de Noordhollandschc expor teurs allemaal goed (wie 't heter weet mag 't zeggen!!) zullen dus van de maatregelen weinig of geen last hebben, mits de cen trale hun „een redelijken winst" laat. En dit is nu juist het addertje onder het gras. Het winstpercentage dat als norm voor een „redelijke" winst kan gelden is in het groen- tenexportbcdrijf zeer moeilijk te bepalen. Een winst van duizend gulden op een wa gon, zooals voor enkele jaren wel voorkwam, lijkt heel wat, maar liet aantal stroppen op andere wagons was legio. In dc archieven van alle exporteurs zijn de beruchte tele grammen: „Waggon verweigert. Erlangen Kommis- sionsweise Verkauf", bij bosjes te vinden, als ze tenminste uit. er gernis niet verbrand zijn, speciaal in. de nu komende maanden van de vroege aardap pelen uit het Rijnland, waar de afnemen specialisten in liet vinden van gebreken zijn. Er zijn nog tal van andere factoren die een zuivere calculatie moeilijk maken, we kun nen in ons beknopt artikel hier niet over Uitweiden. Steeds overheerschte in den groentenexport het element „risico", waar van alleen bet gedeelte „betaling der afner mers" door bet clearingsysteem verminderd is. De exporteur kan er op rekenen via dc centrale betaald te worden, maar zijn ande re risico's zijn gebleven. Wat zal de centrale dus als redelijke winst moeten beschouwen? Ons dunkt als niet een ruim percentage, wordt genomen voor de algemeene onkosten» waaronder de stroppen dus vallen, de exporteurs een zwaren tijd tegemoet gaan. Een bepaling omtrent maximale winst, in zekere gevallen, wanneer redelijke winst over eenige wagons wordt opgeslokt door onredelijk verlies op andere ware misschien te verkiezen. Hoe bet zij, wij gelooven niet, dat regee- ringscommissaris Valstar, practisch als hij is, de goedwillende exporteurs bij de voorbe reiding der nieuwe maatregelen geheel zal passeeren. Doet hij dit wel, dan is zeer ze ker, zooals het Hbl. schrijft, een centralisa tie van exporteursorganisaties gewenscht en het komt ons voor, dat in dat geval de ex porteurs wel heel spopdig en heel luid de alarmklok zullen luiden! LANGEND1JR GESLAAGDEN AMBACHTSSCHOOL EN NIJVERHEIDSONDERWIJS TE ALKMAAR Vor het einddiploma van de Ambachts school te Alkmaar slaagden o.m. nog J. Tromp te Oudkarspel voor de afd. timme ren en J. Smit Jac.z. te Noordscharwoude in de afd. kleermaken met toekenning van een lsten prijs. R. Ruyting te Zuidscharwoude werd be vorderd van de le naar de 2e klasse voor de afd. Meubelmakers, M. Zijp Noordschar woude van de le naar de 2e klasse, afd vol wassen schilders, A. Boot van de le naar de 2e klasse afd. Behangers en stoffeerders, P. Kardinaal, diploma Nijverheidsonderwijs. H. N. Koster, J. Vinke, P. de Wit en P. den Hartigh allen te Broek op Langen- dijk van de le naar de 2e klasse, Nijver heidsonderwijs. OUDKARSPEL OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL. Woensdagavond werd in dc Kleuterschool alhier een ouderavond gehouden, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. De Voorzitter dankte in zijn openingswoord bet. bestuur van Volksonderwijs voor alles wat dit in het belang van de kleuterschool heeft gedaan. De onderwijzeres, mej. Wit heeft een interessante lezing gehouden over Fröbel, de stichter van het kleuteronderwijs, Namens de ouders van de leerlingen, wel ke dc school gaan verlaten bood mevr. Dcutekom-W'it de onderwijzeres een mooie schemerlamp aan. Dit stelde mej. Wit zeer op prijs. Hierna werd de gelegenheid gegeven het werk van de kinderen te bekijken. De vol gende week zal in de Kleuterschool een ten toonstelling worden gehouden van de door de kinderen vervaardigde voorwerpen. XOORDSCHARWOUDE BRAND IN DE SCHOORSTEEN. Woensdag ontdekte de heer J. B., wonen de op de Pikstraat alhier, dat in de schoor steen van zijn woning brand was ontstaan. Met behulp van eenige emmers water wist men het vuur echter spoedig de baas te worden. De aangerichte schade is gering. VAN EEN DAK GEVALLEN. Bij zijn werkzaamheden aan het te Ur- sem te bouwen schoolgebouw is een der zoons van den beer J. H., metselaar en aan nemer alhier, Donderdagmorgen van bet dak van die school gevallen. Het slachtoffer werd per-auto naar dr. Wilmink te Zuid- Scharwoude vervoerd. Deze heeft de eerste hulp verleend, waarna H. naar Alkmaar werd gebracht, waar een Rontgemfoto van zijn schouder en arm zijn genomen. Hierbij bleek, dat de arm niet, is gebroken, doch gekneusd. De arm, welke uit den kop was, is gezet. Z UIDSCH AR WrOU D E BURG. STAND. OVER MAART 1938. Geboren: Geene. Gehuwd: Gcene. Overleden: Catharina van Straaten, oud 64 jaar, weduwe van Jacob Frederiks; Aagt- tje Snijders, echtgen. van Johannes Koop man, oud 53 jaar. CALLANTSOOG Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten BLAUWE lucht BLAUWE kleding BLAUWE schoenen Bij GROENE KLEDING HET FRISSE ROESTBRUIN Ziet thans onze étalages. U zult er zeker Uw keus bij vin den. Smaakvol en elegant in de nieuwste kontrasteren de kleuren zijn de kenmerken onzer nieuwe voorjaarsmo dellen. LANGESTRAAT 80 ALKMAAR. TELEF. 3383 Alleen verkoop: „Bally" en „Salamander" Schoenen Hygiënische Pedicure-inrichting! ZONDAG 3 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Onderwerp: Kinderoogcn kijken ons aan. Doop, kerkkoor, maand, collecte. Barsingerhorn, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudcsluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Bevestiging van lidmaten. Coll. Fonds Noodl. kerken en personen. Pelten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudcsluis. Groet, zie Schoorl. Schoorl. geen dienst (vacature). Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Doop. Ilippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe lidm. Collecte. Oosferland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe lidm. Collecte. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer Korndörffer. Winkel, vm. 10 uur, Ds. N. J. v. 't Hooft. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Dirkshom, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Afscheidswoord tot de ontslagen Leerlin gen en begroeting van de nieuwe Leden. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Bevestiging van lidmaten. Ecnigenburg, 'sav. 7 uur, Ds. v. Wichen. Julianadorp, geen dienst Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kam. Bevestiging van lidm. Doop. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Krop. Zuidscharwoude, vooral, 10 uur, Ds. van der Heide. Aartswoud, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, Barsingerhorn, \oorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen, Avondmaal. Zitting Consultatiebureau, Naar we vernemen, zal de volgende week Woensdagmiddag in een der lokalen der O. L. school alhier de eerste zitting van het consultatiebureau voor zuigelingen, uit gaand van de Ver. Het Witte Kruis, wor den gehouden. Verbetering in den toegangs weg naar Callantsoog. In den weg van het Noordhollandsch Kanaal naar Callantsoog wordt thans een aanzienlijke verbetering aangebracht. I)e overgang door den Wcstfrieschen dijk wordt flink verbreed. De bocht wordt hier door ook iets flauwer. Het Hoogheemraad schap, dat dit werk uitvoert, dient hierme de een verkeersbelang. Automatiseering telefoon. Reeds is een aanvang gemaakt met den bouw van een gebouwtje van de P.T.T. in verband met de automat iseering van de te lefoon, zoodat, Callantsoog wel binnen niet al te langen tijd aan het automatische net zal worden aangesloten. WIERINGEN Wielrennen. Onze bekende lange afstandsrenner D. Klink, lid van de Wielerclub „Wieringen", zal Eersten Paaschdag starten op de Leeuwarder Wielerbaan in het openings- program. Naar we vernemen zal Klink het komend seizoen ook rijden op de Veka-Baan te Am sterdam. HIPPOLYTUSHOEF. Rijkspostspaarbank. Over de maand Maart is op spaarbankboek jes ingelegd een bedrag van f?200.2G en te rugbetaald f 4718.50; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f2181.76. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Doop. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. de Wilde Westerland, nam. 7.30 uur. Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Schagen. Landbouwstraat, voórm. 9.30 uur, Cand. \isch, van Kolhorn. Voorberei ding H. A. Nam. 5 uur, Cand. Visch. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. v. d. Leer, van Oosterend. H. Avondmaal. Nam. 2.30 uur. Ds. v. d. Leer. H. A. Evangelisatia. Breezand, voorm. 10 uur. de beer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. Onderwerp: Feesttent en Worstelperk. Schagerbrug, 's av. 6.30 uur, (bij van Twigtj de heer W. v. Koot'en van Blauwkapel, Schagerbrug, Bijeenkomst Chr Jongeman- nenvereeniging a.s. Maandagavancl om S uur in Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp. 's av. 7 u., de heer Sevensma, .van Amsterdam,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5