I RADIO IBEESTE Verdere uitvoering Neurenbergsche wetten Zware straf tegen chauffeur geëischt cN 0 jEDGARRICE IBURROUGHS No. 34. Sheeta, de panter had de dodendans onder broken. Maar Tarzan stond nog steeds aan de paal gebonden, en het wilde dier scheen niets van de hulpeloosheid van zijn meester te begrijpen. Nu de krijgers zagen, dat dit dier een tjjger was, van vleesch en bloed, aar zelden ze. Rokoff spoorde hen aan hun speren naar het dier te werpen. Opeens zag het opperhoofd hetgeen Tarzan de aapman reeds verwacht had. Met een kreet van afgrijzen draaide het opperhoofd zich om en vluchtte naar de dorpspoort. En toen zijn volk de reden hiervan zag, vluchtte dit ook, zo snel het kon. Want daar achter hen aan hun reusachtige lichamen spookachtig ver licht door het maanlicht en de kleine vuren, kwamen de mensapen van Akoet. Nu klonk de wilde kreet van de aapman luid boven het geschreeuw der verschrikte wilden uit. In antwoord hierop liepen de apen en Sheeta de vluchtende wilden achterna. Sommige krijgers vochten met hun vreselijke vijanden, doch zij konden tegen deze overmacht niet op en lagen spoedig dood op de grond. Anderen werden op hun vlucht ingehaald en overrompeld. Spoedig was het dorp leeg. Slechts toen was Tarzan in staat de wilde horde bij zich te roepen. Nu ontdekte hij tot zijn verdriet, dat hij geen van allen, zelfs niet de naar ver houding intelligente Akoet duidelijk kon maken, dat zij hem van de paal moesten los maken. Spoedig zouden de wilden met ver sterking terugkeren. De blanken mannen zouden hem en zijn dieren vanuit de omrin gende bomen doodschieten en hij zou mis schien dood zijn voordat de mensapen hadden begrepen, dat zij zijn banden moesten door knagen. ONZE OOST. Pakhuismuur ingestort Vier vrouwen gedood, vijf zwaar gewond. Te Lamongan, in de buup-t van Soerabaja, is, aldus de N.R.Crt., de voorgevel van een steenen pakhuis ingestort. Op het tijdstip van de in storting waren op den passar vele koopvrouwen aanwezig. Vier vrou wen zijn door het neervallend ge steente gedood en vijf zwaar ge wond. Vele liepen lichtere kwetsu ren op. De zwaargewonden zijn, na te zijn ver bonden, naar de centrale burgerlijke zie- keninrichting te Soerabaja vervoerd. Tegen den eigenaar van het pakhuis is proces verbaal opgemaakt. Joodsche religieuze -vereenigin- gen geen openbare rechten meer De Duitsche staatscourant publiceert een wet op de rechten der Joodsche religieuze vereenigingen. Ter verdere uitvoering van de Neurenbergsche wetten worden de rech ten- der Joodsche religieuze vereenigingen uniform voor het gehecle Rijk opnieuw en in overeenstemming met den toestand gere geld. O. m. wordt bepaald, dat genoemde Vereenigingen, dit tot dusverre nog op grond van verschillende lands- rechtelïjke bepalingen de rechten bezaten van openbare lichamen, de ze rechten verliezen en slechts de mogelijkheid hebben, evenals andere vereenigingen door inschrijving in het vereenigingsregister particuliere rechten te verwerven. Voorts behelst de wet de funda- menteele bepalingen voor een staatscontrole in het geheele rijk op de Joodsche religieuze vereenigingen en organisaties. Het van kracht worden der wet voor Oostenrijk blijft voorbehouden. BOSCHBRAND IN DE ARDENNEN. Jonge aanplant vernield. Tusschen Libramont en Bastogne in de Ardennen is een boschbrand ontstaan, waar door een groote oppcrvlaklé met jonge aan plant vernield is. Deze eerste boschbrand van dit jaar brak uit korten tijd nadat een trein door de aanplantingcn gepasseerd was. Het langdurige dróge weer heeft de bos- schen zeer brandbaar gemaakt. De schade wordt geraamd op ruim 50.000 gulden. Roosevclt w^nscht geen dictator te zijn De afkeerigheid van Roosevelt, dictator van de Vereenigde Staten te worden, komt tot uiting in een door den secretaris van den president gepublicecrden brief aan een niet met name genoemden correspondent, luidende als volgt: „Zooals gij wel weet, ben ik tegen een Amerikaansche dictatuur, om drie een voudige redenen: Ten eerste voel ik geen neiging, dic tator te zijn. Ten tweede mis ik de eigenschappen die mij een succesvollen dictator zou den doen zijn; en Ten derde heb ik teveel historischen achtergrond en teveel kennis van be staande dictaturen dan dat ik eeniger- lei vorm van dictatuur voor een demo cratie als de Vereenigde Staten zou wenschen. De brief wordt uitgelegd als een antwoord op hen, die kritiek leveren op het wetsont werp inzake de' hervorming der departe menten. Tornado's zaaien dood en verderf Tweehonderd gebouwen in Co- lumbus vernield. De tornado's die de staten Kan sas, Missouri, Oklahoma en Arkan- sas hebben geteisterd, hebben tot dusver reeds 27 menschenlevens ge- eischt, terwijl honderden menschen gewond zijn. Alleen te Columbus zijn reeds 200 gebouwen vernield. O.a.stortte daar een school in, waarin zich omstreeks honderd kinderen bevonden. Vier hunner kwamen om het leven. Het Roodekrus heeft 100.000 dollar ge vraagd, teneinde hulp te kunnen verleenen aan minstens 3.000 slachtoffers. Pekin (Illinois) behoort eveneens tot de steden, die het zwaarst getroffen zijn. Enorme lading oorlogs materiaal Van New York naar Spanje? Het s.s. „President Roosevelt" van de United States Line is Woensdag van New York uitgevaren met een der grootste la dingen oorlogsmateriaal, die sinds verschei dene jaren verscheept zijn. Onder de lading bevinden zich 105 legerauto's, 3 sanitaire wagens en talrijke tractoren, waarvan tanks gemaakt kunnen worden. Volgens beambten van de scheepvaartlijn is de lading bestemd voor Le Havre. Het D.N.B. voegt hieraan echter toe, dat hard nekkige geruchten gaan, volgens welke de lading bestemd zou zijn voor de Spaansclie regeering. PROGRAMMA ZATERDAG 2 APRIL 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest (Van 1.00—1.20 Gramo- foonrnuziek). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „De positie van den handels reiziger in het bedrijf en in de maatschappij 4,25 Gramofoonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Causerie „Een riem onder het hart van de mobilisatie-slachtoffers". 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 EsperantonieuWs. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het goddelijke moederschap". 7.35 Actuele Aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest gramofoonmuziek, Same- thini's Cello-spetet, de KRO-Melodisten, m.m.v. solist, en de Twinkling Three. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.0(1—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Naar welke school? Een moeilijke keus". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Schaakles. 3.30 VARA-Orkest, m.m.v. solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Residentie-orkest, m.m.v. solist. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.05 Orgelspel. 6.30 Uit de Rode Jeugdbeweging. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Koor en orkestensemble, m.m.v. solist (Gr.opn.). 9.05 Declamatie. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP.. 10.35 Gramofoonmuziek. II.00 Esmeralda-Septet. 11.25 Berichten. 11.3012.00 Orgelspel. DE POLITIEKE UITGEWEKENEN. Nederland gaat in op het Amerikaansche initiatief De Regeerbigspersdienst meldt: Onder betuiging van haar waardeering voor het door de Amerikaansche regeering genomen initiatief, heeft de Nederlandsohe regeering zich bereid verklaard, zich te doen vertegenwoordigen in het comité, dat op voorstel van de Amerikaansche regeering zal bijeenkomen ter bespreking van de maat regelen, die ten behoeve van politieke uit gewekenen kunnen worden genomen. Verkeersongeluk op den Haar lemmerweg. De Haarlemmerweg ter hoogte van het Kruithuis is dikwijls het tooneel van ver keersongelukken: Zoo ook op een vooravond in October 1936. Drie auto's reden in de richting Amster dam, de bestuurder van de middelste wagen, een zware trailer wilde op een gegeven- oogenblik .de voor hem rijdende personen auto passe.eren. De weg daar ter plaatse is driebanig eh de chauffeür van de trailer ging op de tweede baan rijden. Op het mo ment, dat hij weer in de richting van de eerste baan draaide kwam van tegenover gestelde richting een personenauto, die met een slag tegen het achterste gedeelte van de trailer botste. De kleine auto slingerde en kwam zelf in botsing met een auto, die .uit de richting Haarlem kwam. Beide personenauto's werden zwaar be schadigd en de twee inzittenden van de eerste liepen snij- en schaafwonden op. De trailer was doorgereden, doch kon door een automobilist, die het ongeluk had zien gebeuren, tot staan worden gebracht. De trailer was doorgereden, doch kon door een automobilist, die het ongeluk had zien gebeuren, tot staan worden gebracht. De chauffeur werd strafrechtelijk vervolgd en de rechtbank veroordeelde hem tot twee maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Gisteren diende de zaak voor het Amster- damsche gerechtshof. Verschillende getui gen verklaarden, dat verdachte, een 29 jari ge chauffeur, hard had gereden. Verd. sprak dit tegen, met een trailer kan men moeilijk sneller dan 40 a 50 km. rijden, terwijl de getuigen van 60 a 70 k.m. spraken. Boven dien vervoerde verdachte vier kostbare ren paarden. De procureur-generaal mr. A. Baron van Harinxma Thoe Slooten achtte het ten las te gelegde bewezen. Verd. had bij het pas- seeren zeer zeker zorg moeten dragen niet op het derde baanvak te komen. Ook had hij toen de aanrijding plaats had, moeten stoppen, er is tientallen meters ver der een harden klap gehoord, die verd. in de cabine ook zeer zeker heeft kunnen hoo- ren. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis: twee maanden hechte- nisstraf en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger mr. B. A. Kolthoff, conclu deerde tot vrijspraak, subs, drong hij aan op het hooren van nog eenige getuigen. Het hof zal 14 April arrest wijzen. Dr. Henri Polak krijgt f 25.- boete De Aimsterdamsche rechtbank heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen dr. Henri Polak en hem wegens beleediging van een volksgroep veroordeeld tot een geld boete van f25 subs. 10 dagen hech tenis. Ook het O.M. had f25 boete geëischt. Dr. Polak had in „Het Volk" van 6 Maart 1937 een kroniek geschreven naar aanlei ding waarvan de Amsterdamsche advocaat mr. F. W. Mever zich als fascist beleedigd achtte. Naar aanleiding van zijn klacht stelde de officier van justitie een vervolging in tegen dr. P. wegens beleediging van een tot de bevolking behooren.de groep van per sonen. Om een meisje Woonwagenbewoners duelleeren. In het woonwagenkamp aan de Nieuwe Kade te Arnhem heeft Woensdagavond laat een vechtpartij plaats gehad tusschen twee achttienjarige jongelieden, S. en G. genaamd De ruzie ging om een meisje. Op een ge geven oogenblik trok S. een mes en stak G. daarmede in den rug, waardoor deze hoogst ernstig werd gewond. G. werd naar het zie kenhuis overgebracht. Waarschijnlijk is zijn ruggegraat gekwetst. S. is door de politie aangehouden en in het Huis van Bewaring ingesloten. EEN EN DERTIG DIEFSTALLEN OP ZIJN GEWETEN. Vier personen te Breda gear resteerd. Sedert geruimen tijd werden te Breda, Ginneken en Princenhage vele diefstallen gepleegd zonder dat de politie er in slaag de de daders op te sporen. Thans is het .de Bredasch recherche gelukt de hand te leggen op den 21-jarigen de B. uit Breda en den 17-jarigen K. uit Ginneken, die 31 dief stallen hebben bekend, waarbij dynamo's, rijwiellantaarns, sigaren, sigaretten en eet waren werden gestolen. Voorts werden nog gearresteerd de 17- jarige V. uit Breda, die verdacht wordt medeplichtig te zijn, en zekere B. uit Breda, wegens heling. Allen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. zijn gezicht, dat jaren ouder scheen geworden. „Besef je, wat mijn vooruitzichten zijn?" vroeg hij haar, bijna ruw. Zonder aarzeling kwam haar antwoord. „Ik besef alles. Je loopt groot gevaar, verkeerd beoordeeld te worden, maar ik doe dit niet. Als dat het geval was, zou ik nu niet hier zijn. Neen, Pax, luister!" hij wilde haar in de reden vallen „Ik spreek in heiligen ernst, en wil, dat je mqn woorden als zoo danig opvat. Dit vreeselijke wat gebeurd is, mag en zal niet gevolgd worden door iets dat nog veel erger is. Ik geloof in jou zooals ik ook in Yvonne geloof en dat moet iedereen weten." Hij onderbrak haar met een heftigheid, die hij niet langer kon bedwingen. „Dat is je eenige reden! Ik zal het niet toestaan!" Zij hief haar hand op. „Wacht! Je kunt het niet verhinderen. De beslissing is aan mg niet aan jou. Zou je er eerder in toestemmen, als je dacht, dat ik je lief had?" „Het zal niet gebeuren," zei hij koppig. „Ik zal het absoluut tegenspreken." „Dat mag je doen," antwoordde ze kalm. „Men zal weten, waarom je het doet, en je er des te meer om apprecieeren." Hij klemde zijn handen ineen. Zij had hem nog nooit zoo bewogen gezien en wachtte met allen moed, die in haar was, op een heftige uitbarsting. Maar wat zij verwachtte, gebeurde niet. Se conden lang stond hij zoo op haar neer te zien, maar gedurende die seconden herwon hg de beheersching over zijn wil. Ten laatste kwam hij rustig naar haar toe, boog zich over haar heen en legde zijn hand op haar schouder. „Claire, lieve," zei hij, „dit is de mooiste daad die je ooit verricht hebt. Maar het is onmogelijk. Denk je dat ik ooit mijn hoofd weer zal kunnen opheffen als ik mijn veiligheid zoek bij een vrouw die mij niet lief heeft?" Zijn stem klonk vriende lijk, zelfs schertsend, wat haar de tranen naar de oogen drong, zoodat zij hem als door een nevel op haar neer zag glimlachen. Zij bracht de hand naar de keel en kon slechts met moeite het beven van haar stem bedwingen. „Het is mrj onverschillig wat je zegt hoe je je houding verklaart. Ik weet dat je hetzelfde zou zeggen als je dacht, dat ik je liefhad. Dus je ziet dat dit geen gewicht in de schaal legt. Dat kunnen wij ter zijde stellen." „Vind je?" zei Pax. „En denk je dan dat ik ten eeuwige dage de schuldenaar zal willen zijn van een vrouw, die medelijden met mij heeft?" Zij schudde het hoofd en haar tranen vielen op haar handen. „Je kent mij niet," zei ze. „Ik denk ook om Yvonne. Jy loste dat schot om haar te redden. Je moet dit ook voor haar doen." „Moet ik dat?" vroeg Pax half schertsend met vragend opgetrokken wenkbrauwen. Zij knikte nadrukkelgk en keek hem onbe vreesd aan. „Ja, dat moet. Ik zal telkens opnieuw be vestigen, wat jij ontkent, en ik weet, wie van ons beiden geloofd zal worden." Hij liet een gesmoorden uitroep hooren en verhief zich, als onwillekeurig, in zijn volle lengte. „Ik meen het Pax," ging ze voort, al haar moed verzamelend. „Ik meen het. Niets zal mij van besluit doen veranderen, tot deze ver schrikking voorby is." Hij deed een schrede aehteruit, en bleef als verwonderd op haar neerkyken, alsof hij zien wilde, hoe ver zij zou gaan voor hij een eind maakte aan haar verwonderlijke zelfsopoffe- ring. „En als alles voorbij is?" vroeg hij kalm en ernstig. „Heb je daaraan gedacht?" „Ik heb aan alles gedacht," antwoordde Claire, met een koele beslistheid, die hem brjna ontwapende. „Maar ik heb nu alleen rekening te houden met het heden, omdat dit al onze krachten zal opeischen. De toekomst ligt bij God." „Is dat de reden waarom je zonder angst je beslissing genomen hebt?" vroeg Pax. Zij antwoordde met grooten eenvoud. „Ja." Hij maakte een beweging van eerbied. Claire." zei hij, „je bent voor mij het hoogste en mooiste op deze wereld. Maar ik kan mij niet onderwerpen hoe gaarne ik je terwille zou zijn ik kan niet." Uit zijn woorden klonk een bedwongen aan doening, maar niet de minste onderwerping. Hij stond rechtop, in zijn volle lengte, als een man voor zijn rechters. Claire zuchtte en stond op. „Ik vraag je niet, je te onderwerpen,' zei ze. „Onder deze omstandigheden doet het niet veel ter zake, wat je doet. Het gaat er alleen om wat ik doe, en dat wilde ik je zeggen. Ik ga nu. Goeden avond!" Zij reikte hem de hand, en hij staarde er naar zonder haar hand aan te raken. „Claire," zei hij plotseling, „dit grenst aan krankzinnigheid!" Hij maakte een heftige beweging en plotse ling was haar hand in de zijne geklemd. „Claire," fluisterde hij met nauwelijks ver staanbare stem. „Claire mijn God help mg te doen wat goed is!" „Hij zal helpen," zei Claire met een teederen blik op zijn gebogen hoofd. „Maar wij moeten samen werken, Pax. Jij moet mij helpen Yvonne te redden." (Wordt vervolgd.) FEUILLETON. DOOR ETHEL M. DELL 24. Zij wendde zich met een besliste beweging tot hem. „Ik zal het je uitleggen," begon ze rustig. „Ik heb heb het reeds aan kolonel Ris- borough verteld. Misschien had ik eerst met jou moeten spreken, maar volgens mij, maakt dit geen verschil. Jg hebt mij toen op de club niet met woorden ten huwelijk gevraagd, maar je hebt mij doen begrijpen, dat je zulks van plan was. Ik vrees, dat ik je toen niet aangemoedigd heb, maar sinds dien heb ik er over nagedacht, en men zegt," haar stem beefde „dat een vrouw zich mag be denken. Pax, bij nader inzien, heb ik besloten je onuitgesproken aanzoek aan te nemen. Ik ben hier gekomen om je dat te zeggen." Zij sprax met een grooten eenvoud, als iemand, die volkomen zeker van zichzelf is. Pax, die buiten den lichtkring van de lamp zat, en zijn handen om zijn knieën gevouwen had, maakte niet de minste beweging. Als zij hem verrast en overrompeld had, gaf hij er niet het minste blyk van. Het was als wachtte hij op de. verwezenlijking van een nog nauwe lijks gevormde gedachte. Toen zy zweeg maakte hij een lichte bewe ging alsof hij een zeker punt toegaf in een argument, dat hij tot nu toe over het hoofd had gezien, maar hij antwoordde pas na verloop van meerdere seconden. Misschien besefte hij niet wat het wachten haar kostte, want zij bleef rustig zitten met haar heldere oogen strak op hem gericht. Eindelijk sprak hij. Zijn stem klonk wat heesch, maar volkomen kalm. „Dat is juist iets voor U, en ik ben U zeer dankbaar. Maar het is ook iets, wat ik nooit zou kunnen aan nemen. Dus daarmee is de zaak geëindigd." „Wat is geëindigd?" vroeg Claire. Hij stond op en liet zyn handen met een wyde beweging langs zijn lichaam vallen: „Alles, vrees ik. Ik ben niet meer in een po sitie om een meisje ten huwelijk te vragen. Ik heb hier zitten denken bijna den ge- heelen dag door. En de eenige troost dien ik er uit geput heb, is de gedachte, dat ik niet verder ben gegaan met U." „Dat is dwaasheid", zei Claire. „Je bent te ver gegaan om nu te kunnen terugtrekken. Ook ik heb tyd om te denken gehad sinds mijn vertrek." Pax wendde zich van haar af en begon het vertrek op en neer te loopen. Zij volgde hem met haar oogen. „Je moet niet denken," zei ze, „dat ik niet begrijp, hoe je over mijn voorstel denkt. Maar houd het mij ten goede, dat ik het je zeg zulke ge voelens zijn uit den tijd. Niemand breekt zich het hoofd over de toekomst. Trouw eerst en hoop het beste: dat is de leus van den tegen- woordigen tijd." Haar luchtige woorden waren in tegen spraak met haar bleek treurig gezichtje. Pax naderde haar, als aangetrokken door die dwingende oogen. Op eenigen afstand bleef hq staan en nu viel de schijn van de lamp op

Schager Courant | 1938 | | pagina 6