BAL-MASQUÉ Jan Moejes Abonneert ZONDER VEE ZONDER DKW! Fa. G. de Waard Raad Sint Paocras Vierde blad .OXFORD doorslag in 1938. S.P. v. NULAND, Julianadorp A. HOMAN Melkcursus Schager Roosjes 'n Paaschtentoonstelling Corsettière in onze zaak „Kalasiris" Molen met stroomlij n wieken U op dit blad Zaterdag 2 April 1938 Nog eens de kachel-kwestie. Beiden hebben gelijk. Het re glement van het Burg. Armbe stuur toch gewijzigd. Grond verkocht. Er komt weer een flink huis in de gemeente. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag ten gemeentehuize, onder voor- si tterschap van den heer J. Kroonenburg, jurgemecster, tevens secretaris. Na opening door den Voorzitter werden le notulen voorgelezen en vastgesteld. De kachelkwestie. Bij de passage in 'de notulen over 3e befaamde kachelkwestie, deelde de heer Kloosterboer mede, dat de verschillende berekeningen door hem zijn nagegaan. Daarbij is hem gebleken, dat de voorzitter en hij langs elkaar heen hebben gepraat. Het bedrag van f 250, dat genoemd was, had f 320 moeten zijn. Voorzitter zeïde, dat het er om ging, of de cijfers van het vorige jaar, door hem genoemd, goed waren geweest. De heer Kloosterboer antwoordde, dat dit wel het geval was, doch dat de eerste op gave niet goed was. De eerste voorlichting was bij de aanschaffing der gaskachels fou tief geweest. Na nog eenige discussie worden de notu len van de vergadering van Oct. 1936 voor den dag gehaald; daarin staat, dat bere kend was, dat volgens den directeur de gas kachels f 250 per jaar zouden kosten, terwijl in 1935 de kolenkachels alles bijeen f 275.35 hadden gekost. Dit laatste bedrag had vol gens. den heer Kloosterboer nu f 325 moeten Zijn. De voorzitter geeft dit toe. Na nog eenige besprekingen wordt van dit onderwerp afgestapt. N.a.v. de notulen deelde voorz. mede, dat de voorbereiding aan de vorming van een yrijw. brandweer in vollen gang is. De werkverschaffing baggeren is verlengd *ot 25 Juni 1938. Het koppengeld ingev. de iinancieele verhouding tusschen rijk en ge meente is vastgesteld op f 12.28. Dit is voor ^ïet dienstjaar 1936—1937. Ged. Staten hebben aangehouden de be slissing op het raadsbesluit tot overdracht Van het G.E.B. aan het P.E.N. Ged. Staten berichtten, dat ingevolge de Gemeentewet in een event. vacature voor gemeente-ontvanger niet mag worden voor zien zonder eerst Ged. Staten hierin te kennen. De mogelijkheid van combinatie de zer functie met die van ontvanger eener an dere gemeente zal dan eerst moeten worden overwogen. Bij informatie is gebleken, dat Koedijk wel subsidie heeft gekregen in» de werkverschaf fing „grondvernieuwing in kassen". B. en \V. zuUen probeeren in het komende seizoen een dergelijke werkverschaffing te krijgen. Het. verslag van de Diaconale Gezinsver pleging sloot met een nadeclig slot van f 124S.94. Ontvangen is de rekening van de Handels- school te Alkmaar. De bijdrage over 1938— 1939 zal f 58.48 per leerling bedragen, De heer Van Kampen merkte op, dat men hier zeker heel wat meer ingekomen stukken heeft dan in an dere gemeenten. Daar is het wel eens in 5 minuten gebeurd. Wij zit ten al een uur en zijn nog aan punt één. De heer Kloosterboer informeerde, wan neer een verordening in werking treedt. Voorzitter antwoordde, dat de politiever ordening van kracht wordt, nadat Ged. St. bericht van ontvangst hebben gezonden en de verordening is afgekondigd. Wijziging reglement Burg. Armbestuur. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W. ter aanvulling van het Reglement van het Burg. Armbestuur in verband met het in de vorige vergadering genomen besluit, om den ambtenaar ter secretarie te benoemen tot administrateur van het B. A. Omdat dit in zoo nauw verband staat met het B. A. wil men het vastleggen in het reglement. De heer Van Kampen merkte op, 'dat in de vorige vergadering is gevraagd of er zoo maar zonder reglementswijziging een klerk kon worden aangesteld. Toen is bevestigend geantwoord. Spr. wil daarom de zaak maar I zoo laten als ze is. Voorzitter zcide, dat B. en W. er van over tuigd zijn, dat het raadsbesluit van de vorige vergadering wettig is. Bij nader inzien acht men het toch maar beter, het ook in het regl. \vast te leggen. De heer Kloosterboer vroeg of het niet voor barig is geweest, den ambtenaar direct in dienst te stellen, i De Voorzitter ontkende dit. Na nog eenige besprekingen, waarbij de theer Kloosterboer zijn bevreemding over deze zaak beeft uitgesproken, werd tot stemming j overgegaan en het voorstel van B. en W. niet 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Kampen en Kloosterboer, aangenomen Kasgeldleening. B. en W. stelden voor een kasgeldleening aan te gaan voor het Gasbedrijf, naast de rekening courant-overeenkomst met de Rot- terdamsche Bankvereeniging te Alkmaar. De rente van deze kasgeldleening is Met het geld der kasgeldleening kan men de re- keningcourant, welke 33,4 rente doet.; af lossen, waardoor een belangrijke rentebespa ring wordt, verkregen. Het opgenomen bedrag van rekening-courant en kasgeldleening men mag niet hoogcr zijn dan f 10.000.—. Aangenomen. Het P.E.N. verzoekt een stukje grond in eripacht te mogen hebben bij de transfor- 1973 tC Noordscharwoude> 1 Januari B. ei¥cW. stelden voor, dit stukje grond, faarliikl 24 C,a' af te Staai1 tcgcn een jaailijksclic som van f 4.— Aldus besloten» Verschillende af- en overschrijvingen wer den gedaan op de gemeentebegrooting 1937 tot een totaal bedrag van f 111.581.94 Verkoop van grond. De heer C. Kloosterboer Pz. ver zocht een stuk grond te mogen koo- pen ten noorden van de veldwach terswoning, in verband met zijn plan op het terrein naast de veldwach terswoning een huis te laten bou wen. Hij heeft 1H M. van het terrein te koop gevraagd. B. en W. stelden voor, den heer KI. 1 M. uit het hart van de heg te verkoo- pen voor een prijs van f 200.onder voor waarde, dat de heer KI. een nieuw hek plaatst en dit onderhoudt. De kosten van overdracht enz. komen voor koopers reke ning. De heer Van Kampen had herwaren te gen dezen verkoop, aangezien hij verwachtte dat de woning van den veldwachter er niet op vooruit zou gaan, als er een groot huis naast werd gebouwd. Als de heer KI. het geheele perceel wilde koopen zou spr. er voor zijn. Voorts had spr. nog eenige bemer kingen t.a.v. het pad naar de begraafplaats. De voorz. deelde mede, dat de nieuwe woning van den heer Kloosterboer achter het huis van den veldwachter zal komen. De rooilijn loopt langs de achtergevel van de veldwachterswoning. Het pad naar de begraafplaats vindt spr. op de juiste plaats liggen. De heeren Timmer, Lek en Kloosterboer voerden over dit onderwerp nog het woord, waarbij naar voren kwam het ongeief, dat de veldwachter zou hebben als er vlak bij hem een woning werd gebouwd. Ook zou het tuintje van veldwachter De Boer in disorde geraken, als er een Meter yan moest worden afgestaan. Na eenige discussie besloot men op voor stel van weth. Duijf behalve de bovenge noemde voorwaarden nog te bepalen, dat het pad naar de woning van den heer Kloos terboer aan de Zuidzijde van het perceel moet komen. De heer Van Kampen stemde tegen dezen verkoop. Daarna ging de raad in comité ter bespre king van den houw van de onderwijzers woning. WINKEL Vergadering Vereen, voor kenhuisverpleging. Zfe- De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging hield Donderdagavond in het lokaal van den heer D. A. de Bruijn een algemeene leden vergadering. De voorzitter, de heer G. J. van Leersum opende de vergadering, waarna de notulen werden goedgekeurd. Door den secretaris-penningmeester werd hierna het jaar- en financieel verslag over 1937 voorgelezen, waaruit is te vermelden, dat 55 leden met 8S0 verpleegdagen in een ziekenhuis waren opgenomen, wat aan ver- pleegkosten een bedrag eischte van f 2527.50, terwijl de vervoerkosten dezer patiënten f 169.24 bedroegen. Uit de kasrekening bleek dat, er over 1937 een nadeelig saldo was van f 442.04, waarbij nog kwam f 206 aan schuld en rente aan het Witte Kruis, verminderd met f 1.89 dat op de spaarbank was gedepo neerd, zoodat het werkelijk nadeelig saldo was f 646.15. In de plaats van den heer Koorn, aftre dend als lid der controlecommissie, werd bij acclamatie gekozen de heer Becker. De bestuursleden, Mej. C. van Duijvenbode en de heeren G. Kamp en P. Blom die periodiek moesten aftreden, werden bij acclamatie herkozen. Door den secr. werd hierna het verslag voorgelezen van de alg. verg. van het Streek- verband van 3 April 1937. Als afgev. naar de alg. verg. van het Streekverband in 1938 werd de heer Korver benoemd, terwijl besloten werd geen afge vaardigde te zenden naar de alg. verg. van Federaties. Hierna kwam in behandeling een schrijven van het Streekverband „Alkmaar", betref fende controle op de uitzending en het aan tal ligdagen van opgenomen patiënten in de ziekenhuizen. Dank zij de mederwerking van het bestuur der Federatie is het Straekveilband er in geslaagd een controleerend arts te vinden, die bereid is de opname en ligging in de ziekenhuizen te Alkmaar, Den Helder, Hoorn en nog een zestal plaatsen, van patiënten der vereenigingen, te confrolee- ren. De kosten hieraan verbonden bedra gen per opname-geval f 2.50 of indien men alle gevallen van opname wil laten con- troleercn f 0.04 per verzekerd lid per jaar. De Voorz. deelt mdee, dat het Bestuur het. meeste gevoelt voor de betaling van f 0.0-1 per verzekerd lid, hetwelk voor de ver eeniging een bedrag zal vorderen van f52. De heer Becker informeerde naar de bedoeling van deze controle, want z.i, gaan de menschen niet voor hun pleizier naar een ziekenhuis terwijl hij boven dien bang was voor te vroege wegzending. Dr. Broekens gaf als zijn meening te ken nen, dat het ontslag uit een ziekenhuis in overleg met don controleerend genees heer zal geschieden. Besloten wordt over te gaan tot con trole van ziekenhuis-opname. Verder deelde de Voorziter mede, dat een beslissing was in-gekomert van de arbi trage-commissie inzake de kwestie-Modder. Het speet spreker, dat geen der leden van de Commissie aanwezig was om de overwe ging nader te kunnen toelichten. Volgens spreker ging het de vereeniging niet aan wat de patiënt mankeerde, doch in welke inrichting hij verpleegd werd. Hij betreurde het voorts, dat hijzelf niet is gehoord in de arbitrage-commissie. Voorts gaf de commissie in overweging vóór de opname uit te maken of de lasten voor det vereeniging kwamen, dit gebeurd echter nooit, trouwens ingevolge art. 36 van het reglement behoefde dat ook niet, aldus spreker. De financieele toestand werd ook nog door de commissie in het geding ge bracht, doch dit is nooit door de vereeniging als motief gebruikt. Spreker vond dit zeer onaangenaam. Hij deelde de vergadering me de, dat het Bestuur tegen deze beslissing in beroep zal gaan bij bet dagelijksch bestuur der Federatie, aan welker beslissing het zich zal onderwerpen. Hierna sluitingv ZONDAG 10 APRIL GROOT r Aanvang bal 3 uur. Aanvang bal-masqué 7 uur. Entrée en deelname 25 ct. ST. MAARTENSVLOTBRUG. HOLL. MIJ. v. LANDBOUW, Afd. DEN HELDER. Degenen die willen deelne men aan den dezen zomer te Julianadorp te houden kunnen zich voor 5 April a.s. opgeven bij de heeren I. J. SCHROEVERS, te Julianadorp en C. J. MATERS, Rijksweg, Koegras. Minimum leeftijd 16 jaar. Te koop: 20 bakken SCHOTSCHE MUIZEN POTERS en gevraagd een Aardappel- sproeier (Vermorel). Jb. MET, Aartswoud. Te koop: EEN STUIT MEST, C. DOORN, Hasselaarsweg, Heerhugowaard, Noord. Te koop: VOERAARDAPPELEN en BOONENSTROO. Te bevr. bij G. C. v. BALEN BLANKEN, Anna Paulowna, Tel. 24. Te koop: EEN KUIKALF, bij J. LOS, Wicringcrwaard. Te koop: een goedgekeurde STIER en een aangehouden Stier, beideni van uitstekende afk., bij P. DONKER Jz., Hoogwoud is niet denkbaar, evenmin echter Bezoekt de stand van JAN MOEJES, die U een complete serie DKW-AUTOMOBIELEN en -MOTORRIJWIELEN zal tonen, zomede diverse andere merken motorrijwielen. Vraagt eens prijs en inlichtingen, het ver plicht U tot niets. Heerhugowaard Telefoon 26 Gevraagd met Mei: een flinke Burgerdochter, P.G., tusschen 2330 jaar, ge schikt voor caféwerk, buffet en bediening. Vakkennis geen vereischte, verval met loon f8 a f 10 per week. Adres: „Klein Zwitserland", Duinweg, Schoorl. Goed tehuis gezocht voor 2-jarige FOX-HOND. Prima rattenvanger (liefst boerderij). Te bevragen bij K. KEURIS, Kolhora. HUWELIJK. Wed. m. kinderen, 40 niet onbemiddeld, tracht langs de zen weg in kennis te komen met toek. Echtgenoote zon der kinderen, liefst niet on- bem. Br. met nauwk. opg. on der No. 14, Boekh. v. d. Meu- len, Alkmaar. Te koop: oen aangehouden STIER, geboren 8 Jan. 1937, van pri ma productie en afstamming. R. VADER Cz., Dirkshora. 'LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Jongen rijdt door onvoorzichtig heid met fiets te water. Gistermiddag om 4 uur reed het fcoontje van den heer Twisker van Zuidscharwoude met fiets bij de R.K. kerk alhier te water. Het was te wijten aan onvoorzichtigheid van den jongen zelf, daar hij achter de boomen om wilde rijden. De heer Langedijk, die den jongen te water zag liggen, stak hem een kloet toe, welke de jongen wist vast te pak ken en zoo werd hij op het droge gehaald. Hij kwam er met een nat pak af, doch wanneer dc heer Langedijk even later was gekomen, had het voor den jongen wel minder goed kunnen afloopen, daar hij reeds eenigen tijd te water lag. Voorzichtigheid is dus geboden! Dames A.s. Woensdag 6 April van 10.30 tot 3.30 is aanwezig om een ieder, die op dit gebied moeilijkheden heelt, een vakkundig advies te geven. Alleenverkoop Maatwerk SCHAGEN. Leverancier Ziekenfonds A.A.Z.Ak. Voor Buikbanden, Elastieken Kousen, .enz. KOEGRAS JULIANADORP. Stierenkeuring. Door de Provinciale Commissie tot bevor dering van Stierenkeuringen enz. in Noord holland, zal a.s. Dinsdag ook te Julianadorp een keuring worden gehouden. Naar wij ver namen, zal er nogal wat fokmateriaal aan gevoerd worden. Wij hoorden dat reeds 20 stieren daarvoor ingeschreven staan. SINT PAN CR AS Donderdagmiddag werd alhier vanaf den wal van den heer K. Bruin, een partij jonge edelkarpers te water gelaten. Er waren 2000 stuks, afkomstig van de Nederl. Heidemaat schappij. De vischjes waren in goede conditie. Zal Nederland zijn molens hand haven? Tot veler verrassing vertelde mr. P. G. van Tienhoven dezer dagen, aldus de H. P., in de jaarvergadering van de Vereeniging „De Hollandsche Molen", dat de windmo len weer in eere komt. Men blijkt de goed- koope beweegkracht van den wind niet goed te kunnen missen. Men moderniseert den ouden molen, geeft hem stroomlijnwie- ken. De belangstelling der ingenieurs neemt toe; onder leiding van de drie hoogleeraren Burger, Muysken en Visser is te Delft een onderzoek naar de mogelijkheden van den ge- moderniseerden molen aan den gang Dit nieuwe leven hebben wij te danken aan „De Ilollandsche Molen," die reeds bij kans vijftien jaren lang ijvert voor het be houd van deze door dichters bezongen, schilderachtigste en bevalligste decoraties van 't landschap. Zij heeft het voortbestaan van ruim vierhonderd molens bevorderd, zelfs zijn er vijftien bijgebouwd. Zij begrijpt wat de molen beteekent voor de schoonheid van Nederland, dus ook voor het toerisme. Mooier dan pyramides! Men denke hierover niet te licht. Een vreemdeling, een Amerikaan bijv., zou zich ons land nog beter kunnen denken zonder Volendam dan zonder molens. De pyrami- den, waarmee dc Egyptenarcn hun vlakte verlevendigen, waren tenslotte slechts gra ven, doode steenklompen. Beter deden de bewoners der lage landen, toen zij acht eeuwen geleden den molen uitvonden: een en al leven en bewegelijkheid. Ziet ze in het oudste molenland, Fransch Vlaanderen, op de heuvelranden kruisen slaan tegen het wijde verschiet! Ook in den „Westhoek" heb ben de „Vrienden van den Molen" zich ver- eenigd. Een Fransch minister plaatste een molen op de monumentenlijst; de „Lion de Flandre" gaf eens een „molennummer" uit. Aan zooveel belangstelling mocht men hier een voorbeeld nemen. De molen, met al zijn poëzie, met zijn bijzondere taal ingewij den kunnen aan den stand der wieken zien wat de molenaar te zeggen heefthoorde eigenlijk thuis in het Nedcrlandsche wa pen! Een stuk Nederlandsch volksleven zou beengaan als de molen verdween helpt hem behouden! IEDER EEN EIGEN LOOPGRAAF. Maak een loopgraaf In je tuin en je bent veilig. De Engelsche Begeering heeft het plan opgevat een netwerk van loopgraven in de openbare parken te maken, voor het geval er eens een luchtaanval op Londen zou wor den ondernomen. Het zullen eenvoudige ho len in den grond zijn, de diepte zal niet meer dan zes voet bedragen. De autoriteiten zijn van meening, dat ccn dergelijke loop graaf een afdoend middel is tegen aanval len uit de lucht, omdat dc aarde den schok zal opvangen. Sir Samuel Hoare heeft nu aan de plaat selijke autoriteiten een schrijven doen toe komen, waarin hij tal van wenken geeft over de stappen, welke zij kunnen nemen, teneinde de bevolking te beschermen tegen aanvallen uit de lucht. Deze raadgevingen houden het volgende in: le. Africhting van de burgerbevolking en het instellen van eerste hulp-posten zijn de allereerste vereischten. 2e. De loopgraven moeten zoo veel moge lijk worden beschermd. Het beste bij een luchtaanval is, de menschen uiteen te jagen. Menschen, die in hun eigen huis zijn of in een kantoor, moeten daar blijven, beter dan dat zij zich in een groote menigte op straat begeven. 3e. Er moeten onmiddellijk maatregelen worden getroffen, dat iedereen van een gas masker voorzien wordt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 13