Het Rolandsbeeld te Bremen ISTTi I h edgar rice burroughs ïi-tiie. jonqeni en meiwei! Iedere week wordt het meer Lentè, en als ik het nog niet wist, zou ik het wel gelezen hebben in jullie briefjes. In ieder staat iets van het voorjaar. Van de pot- lammeren, van de schooltuinen, van de fiets, die weer van zolder gehaald is, van het knikkeren, kortom, het zyn van de week allemaal lente-briefjes. Toch mis ik zo hier en daar al een vriend of vriendin, die niet is kunnen komen tot het schrijven aan de Kindervriend. Die zijn dan zeker al bezig met het vieren van de komende zomer, maar... we gaan tot en met Juni door. Eerst dan zetten we de briefjesschrijverij voor 2 maanden stop. Zoals jullie weet wordt deze week weer eens een taart verdeeld. Hij ziet er al9 ge woonlijk kostelijk uit en het spijt ine eigen lijk dat de Kindervriend zelf buiten mede dinging staat... hij zou met best, en héél best zelfs, smaken. De gelukkige winnaar is: JAN STÖVE, Schagerbrug. En nu de briefjes: Nellyte Het begint goed deze week. Het eerste het beste briefje is van een vriendinnetje, dat onderteekent met Nelly, maar zowel haar achternaam als adres verget. Het is het meisje, wat pas naar de Shirley Temple-film geweest is en wier broer Zaterdag jarig was. Wie ben je Nelly „X"?? Corrie Keyzer, Schagen. Dat is waar ook Corrie. Vorige week schreef jij in je briefje, dat je in de tuin „Pietje Puk" ge plant heb. Kan ik daar niet eens een stekje van krijgen? Ik wil in mijn tuin ook wel Pietje Pukken hebben. Maaike... ja, dat is een schat. Dat is onze Noordhollandse Shirley Temple. Dag Corrie! Trieni Rentenaar, Heerhugowaard. Nee, Tarzan was, toen jij je briefje verzond, net gebonden door de negers, maar ik ver moed dat hij wel weer vrij zal komen. Zo'n sterke reus als hy staat voor niets. Vond je de raadsels van de week zo gemakkelijk?? Marietje Koster, Wognum. Wat hoor ik daar... „ik was niet van plan aan den •Kindervriend te schrijven, maar ik moest "van mijn moeder". Nu, dat is helemaal mooi. Ik dacht dat je toch wel uit eigen liefheb berij zou doen Marietje. Je moet me vol gende week maar eens schrijven hoe dat in elkaar zit. Trieni Nierop. St. Maartensbrug. Nog wel gefeliciteerd Trieni met je verjaardag. Ik heb gelezen dat je Woensdag je hele vriendinnenclub ontvangen heb en ik kan me voorstellen dat het leuk geweest is. Had ik het geweten... ik was van de partij ge weest, reken daar op. Dag! Trynie van Loenen, Noor dschar woude. De vriendin van Trijnie heeft een boek ge wonnen en dat is de oorzaak dat ook Trijnie weer eens briefjes gaat schrijven. Nu, ik hoop maar dat Fortuna het beste met je voorheeft en dat het boek gauw aan je adres in Noordscharwoude thuisbezorgd zal worden. Marie en Tea Breebaart, St. Maarten. Ik kan me voorstellen, dat dat zusje, dat zo graag de bof wilde hebben, nu spijt heeft Ja, je moet maar boffen met die bof. Je repetitie-cijfers vind ik heel mooi, behalve dan die paar b-jes. Maar die verdwijnen nog wel. Bedankt voor je gezellige brief hoor! Trynie Kuyt, Wielingen. Ja hoor, van de zomer, als je komt logeren bij je tante, mag JÜ je poëzie-album komen brengen op kantoor. Dan zal ik er een versje voor je inschrijven. Of ik een tuintje heb?? En óf, maar ik had tot nu toe geen tijd er in te werken. Maar vandaag of morgen komt dat er wel van. Het tuingereedschap staat al klaar. Jack v. «L Capelle, Schagen. Ja, de Wieringermeer is een mooi stuk land, en vooral als je er mooie zeeschelpen vind en de hazen je voorbij vliegen. Dat gaat zo waar lijken op luilekkerland Jack. Daar vliegen de hazen, en nog wel gebraden en wel, je zelfs in je mond Zullen we samen eens op een goeie dag dat land opzoeken?? Jan Stöve, Schagerbrug. Aiiii... ik vroeg de vorige week aan deze knikker- vriend of hij wel eens duimde en nu schrijft Jan me: „Meneer, wat is duimen?" Jan, duimen is met knikkeren je duim zo hou den, dat er achter die duim altijd een knik ker verborgen blijft. Als je ze nu in het kuiltje „gokt" en ze zeggen „even", dan maak je er met je duim oneven van en zeggen ze „oneven", dan maak je er zelf door die duim even van. Gemeen hè? Maar dat heeft de Kindervriend heus nooit ge daan hoor! Miek Leguit, Schagen. Zo, is Ome Piet uit Indië thuisgekomen en heeft hij geen aap meegebracht. En zei je moeder dat ze „al aapjes genoeg had". Och... och... wat jammer. Nu, dan maar van het jaar naar Artis. Er zit niets anders op. Rika Keyzer, Schagen, Rika, doe jij ook je best dat ik een stekje van het Pietje Puk-plantje krijg? Ik ben razend nieuws gierig hoe dat dingetje er uitziet. Heb er nog nooit van gehoord. Je kalender hangt nog altijd bij me thuis en Vrijdag heb ik er een blaadje afgescheurd. Dan denk ik na tuurlijk altijd even aan jou. Pieter Veeter, Schagerbrug. Ik kom altijd een paar maal kijken naar het school- voetbal Piet. En ik wil je wel vertellen dat ik schoolvoetbal meestal veel en veel leuker vind dan die andere voetballerij. Hoe het komt weet ik niet, maar het is zo. Wel ge feliciteerd met de verjaardag van groot moeder Piet. Vandaag is het de dag, hé?? Jan Brommer, Barsingerhorn. Dat was een kanjer van een brief Jan, kolossaal waar haal je het allemaal vandaan. Een 10 hoor. Je voetbaloverzichten lees ik altijd nog met veel plezier. Wat zit jij er in, zeg.Je leest zeker alle voetbalverslagen van A. tot Z. Is het niet zo? Gerie Dekker, Schagerbrug. Of ik van radijs houdt? Dat zou ik denken Gerie. Ik moet ze zomers iedere Zondag aan het ontbijt hebben en smul er naar behoren van. En nu staan ze in jouw schooltuintje. Eet je maar geen pijn in je buik hoor! Klaas Borst, Schagen. - Nou Klaas, wat zul jij Zondag een plezier gehad hebben In die auto zeg en toen maar toeteren, toete ren, zo hard, dat alle mensen langs de weg aan de ramen kwamen staan en daar Klaas Borst uit Schagen voorbij zagen racen. Ik wou dat ik er by geweest was, m'n jongen! Pietje de Vet, Schagen. Jij hebt een wed denschap met je moeder over de wedstrijd van morgen? Nu, ik zal ook eens met je wedden. Nederland wint met met... 20. Als ik het verlies krijg jjj van mij een reep chocolade. Als je jarig bent. Afgesproken? Herman Liefhebber, Anna Paulowna. Ja hoor, je hebt het goed geraden Herman. Ik ben 28 Augustus jarig en zal het heel aardig van je vinden als ik dan van jou een ansichtkaart krijg. Kun je wel zo lang ont houden Aafje Wit, te O... O... wat dom, daar is een vriendinnetje, dat me schrijft, dat haar vader, haar moeder, haar zusters broers en de poes allemaal zo graag taart lusten, maar... als ze hem nu gewonnen had, dan had ik niet geweten waar je woonde. Denk om je adres hoor. Jannie en Japie Klomp, Stolpervlotbrug. Ja, dat gaat zo Japie, als je zo goed kan knikkeren, dat je iedereen z'n knikkers af wint dan laten ze je niet meer spelen. Dat zou ik ook niet doen. Maar hoeveel heb je er nu al? Frits Schene, Zuid Scharwoude. Leest de meester voor uit Niels Holgerson? Dat boek ken ik. Het is prachtig. Spannend, wat die Niels allemaal op z'n reizen mee maakt hè? Ik heb het boek thuis en soms blader ik er nog wel eens in. Zo mooi vind ik het. Nelli en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, het aantal inzendingen loopt al iets terug Nellie. Dat merk ik ook, maar dat komt door het mooie weer. Maar voorlopig gaan we nog tot Juli door. Willem Mosk, Schagerbrug. De tuin is geopend, dat heb ik gezien Willem. En nu jij nummer 11 hebt (dat is makkelijk te onthouden) zal ik van de week eens speciaal op die van jou letten. Hoe het er groeit. Dag Willem! Bamr v. d. Welle, Kolhora. Kolossaal, wat een verjaardag Bram. Een voetbal, 200 knikkers en een gulden toe. Alsjeblieft. Dat noem ik nog eens een verjaardag, zeg. Maar ja... het was ook een kroonjaar. Annie Rademaker, Petten. Je hebt m'n verjaardag precies geraden Annie, maar ik vraag me af: hoe wéét je dat? Wie heeft dat in je oor gefluisterd? Dat moet je maar eens schrijven volgende week. En ook hoe het Zondagavond met de operette afgelopen is. Was het leuk? Stynie Hemke, Noord Scharwoude. Bedankt voor je grote brief Stynie, dat was een heel eind zeg. Meester Bierman en Jeltje Peetoom ken ik allebei. Doe ze maar m'n groeten, hoor! Jeltje Peetoom, Noord Scharwoude. Daar hebben we Jeltje net. Nee hoor, ik heb er niets geen bezwaar tegen, dat jullie met z'n drieën in één enveloppe op m'n tafel komen te liggen. Dan kost de post zegel van 6 cent de man maar 2 cent. En je weet het: zuinigheid en vlijt... Ennie Bos, Noord Scharwoude. Tk denk wel dat jij zult overgaan Ennie, want ik heb nog nooit gehoord dat iemand met een 5 voor zingen is blijven zitten. De Kin dervriend kon ook niet zingen en hij is toch niet blijven zitten. Dag Ennie! Dat was het laatste briefje. Ik besluit hiermee voor deze week. Tot volgende keer. KUvdewUend Oplossing raadsel vorige week Verticaak Vlieger, antenne, geleerd. Horizontaal: Vlonder, beneden, Bernard. Goede oplossingen ontvangen vant Trynie K., Wieringen; Trieni N., St. Maartensbrug; Stijnie H., N.-Scharwoude; Jeltje P., Ennie B., N.-Scharwoude; Annie R., Petten; Aagje M., St. Maarten; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Frits S., Zuid- Scharwoude; Aafje, Annie W., Lutjewinkel; Herman L., Anna Paulowna; Bram v. d. W., Kolhorn; Marietje K., Wognum; Corrie K., Schagen; Nelly, Schagen; Gerie D., Scha gerbrug; Jan B., Barsingerhorn; Jannie en Japie K„ Stolpervlotbrug; Piet V., Schager brug; Rika K.. Schagen; Miek L., Schagen; Jan Stöve, Schagerbrug: Gerrit v. G., Den Haag; Jac. v. d. -C., Schagen. Nieuw raadsel LETTERRAADSEL. Het geheel bestaat uit 22 letters (6 woor den) en vormen een slag-zin eens door H. M. de Koningin gezegd. 1, 2, 8: gegist vruchten-sap. 16, 20, 11, 14: zure vloei-stof. 18, 7, 17: verordening. 9, 19: insect. 12, 21, 5: stuk gereedschap. 3, 4, 13. 6: rad. 15, 7, 10: water-put. 5, 21, 22: streep; touw. Een kaart wegblazen We nemen een prentbriefkaart en buigen die aan de beide smalle kanten ongeveer 1 c.M. om. Dan leg je de kaart zo neer, dat de beide omgevouwen stukjes op de tafel steunen en hij dus eigenlijk een poortje vormt. Probeer nu eens om de kaart van de tafel te blazen. De meesten zullen het denken klaar te krijgen door zo hard mo gelijk in de holte te blazen met de mond vlak bij de opening. Maar dan lukt het lang niet altijd. Het snelst krijg je de kaart op de grond, door op een afstand van de kaart niet met alle geweld te blazen, maar rustig niet al te hard. Op die manier zal de koppige kaart wel gehoorzamen. De grote Duitse haven en handelsstad Bremen, aan de rivier de Wezer, die uitmondt in de Noordzee, is een heel oude stad. In 1100 al werd er van daaruit handel gedreven met de kooplieden uit ons land. Daar de stad niet vlak aan zee ligt, maar een eindje het land in, zijn de eigenlijke ha vens tegenwoordig ge legen in Bremerhaven, zoals de naam het ook al zegt, maar de han delskantoren, de pak huizen en alles wat ver der met de handel heeft uit te staan, moet men in de stad Bremen zelf zoeken. In 'de Middeleeuwen was Bremen al een bloeiende handelsstad en dat is het gebleven, met tussenperioden, waarin er met allerlei moelij kheden viel te kampen, tot in deze tijd Uit de grote bloeitijd van de Middeleeuwen zijn nog de prachtige oude gebouwen overge bleven, die men in het oude gedeelte van de stad vindt. De waag, de Dom en het stadhuis van Bremen zijn be kend en worden door veel vreemdelingen be zichtigd. In de waag is nu de Radio-omroep van Bremen geves tigd, dus het oude gebouw wordt wel voor een modern doel gebruikt. Voor het stad huis staat een groot stenen beeld, het Ro landsbeeld. In het jaar 1404, toen Bremen zich vrij maakte en een „Vrije Handels stad" werd, is het er geplaatst als symbool van die vrijheid. Kennen jullie de geschiedenis van Roland, die door alle landen bekend is? Roland was een van de dappere strijders van Karei de Grote, die in vele oorlogen hem diende. In het Rolandslied wordt verteld, hoe hy streed in het Zuiden van Frankrijk en toen door een verrader aan de vijand werd over geleverd. Hij blies toen op een geweldige horen, zo hard, dat Karei de Grote het hoorde en hem te hulp kwam. Maar het was al te laat, de mannen van Roland wa ren al verslagen en Roland sneuvelde daar. Voor hij stierf, sloeg hij zijn zwaard, dat Durendal heette, tegen de rotsen aan stuk ken, omdat hij niet wilde, dat een vijand het in handen zou krijgen en er mee vech ten. Dat is het verhaal van Roland, die met zijn schild en zijn zwaard voor het stadhuis te Bremen staat en waarvan je hier een foto ziet. Tegenwoordig is Bremen nog een der voornaamste handelssteden van Europa en de Duitsers noemen htm stad Bremen ook wel de „Sleutel der wereld". Dit jaar wordt er ook een tentoonstelling gehouden, die dezelfde naam draagt: „Bremen, Schlüs- sel der Welt". Het is een tentoonstelling van Handel en Scheepvaart. Veel Hollan ders, die in de gelegenheid zyn om daar te gaan kijken, zullen dat wel doen, want nog steeds wordt er van uit ons land druk han del gedreven met Bremen en de tentoon stelling zal zeker de moeite waard zijn voor ieder die belang stelt in zeevaart en sche pen. Een oefening in vlugheid met de vingers Hier heb je drie dobbelstenen voor no dig, die je boven op elkaar zet. Nu pak je de onderste beet tussen duim en wijs vinger en tilt hem van de tafel. Maar de twee anderen moeten er boven op blijven staan. Nou, dat is nog niet zo moeilijk, hè? Nee, het moeilijke moet ook nog komen! Je houdt het torentje van drie dobbel stenen dus boven de tafel en nu laat je de onderste los. Die valt dus naar beneden. Maar de beide andere mogen niet mee val len. Je moet de middelste opvangen tussen je duim en vinger zo, dat de bovenste er toch op blijft staan. En dat is niet zo ge makkelijk, want al vang je de onderste op, dan valt de derde er toch nog vaak af door de schok. Daar moet je je dus eerst in oefenen. OPLOSSING: In deze volgorde komen de bomen in het stukje voor: linde, eik, els, iep, wilg, den, berk, es, spar. No. 35. De panter begreep het evenmin als de apen. Nu de wilden verdwenen waren, liep Sheeta langzaam op en neer langs de paal, wreef zyn kop tegen de benen van den aapman en spon als een tevreden poes. Tarzan verbaasde zich over de afwezigheid van Mugambi. Had den de apen zijn zwarte vriend kwaad ge daan? Op al zijn desbetreffende vragen wees Akoet, de grote aap, in de richting van de jungle. De nacht verliep en Tarzan stond nog steeds vastgebonden. Zijn vrees werd bewaar heid de wilden kwamen terug; Ze maak ten reeds aanstalten om hun dorp weer te veroveren. Tarzan dacht slechts aan zijn kleine zoon ergens hier in de wrede, gevaar lijke jungle. Dat en het feit, dat Jane mis schien in handen van Rokoff gevallen was, drukte zwaar op zijn dapper hart. De hulp van zijn geliefde dieren, de enige hoop, die hij had, bleek gefaald te hebben! „Dit", dacht hy, „zyn vast en zeker de laatste ogenblik ken van myn leven". Er bleef geen andere hoop meer over! Nu gilden de wilden hun oorlogskreten en kwamen al dichter en dich ter bij. Opeens hoorde Tarzan een schrille kreet, die vanachter een hut kwam. Tot zijn grote verbazing en vreugde zag hij de stoere figuur van Mugambi, die naar hem toe rende. De grote man hijgde hevig, alsof hij een reusachtige afstand had afgelegd. Hy snelde naar Tarzan en toen de eerste wilden de dorpspoort bereikten had het mes van Mugambi juist het laatste touw doorge sneden, waarmede Tarzan aan de paal vast gebonden was geweest. Vlug raapte Tarzan de speer op van een van de gevallen wilden, en met Mugambi naast zich en zijn wilde horde achter zich, stormde hij op de wilden af, die juist door de poort renden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15