De Paus tegenover de Oosten rijksche bisschoppen De Chineezen nog slechts 60 mijl van Sjanghai DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De grootere slagschepen Franco bezet Lerida J Hodza ontvangt Sudeten-Duitschers Zuiderzeesteun geldt ook benoorden den Afsluitdijk! ZATERDAG 2 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10536. Laan. Schagen. Tel. 20. Ullgave Jet N.V. Uitg.-Mip „Mollgndt Noorderkwortier- Twee soorten politiek Katholicisme Scherp vermaan van den Heiligen Stoel Naar men zich zal herinneren heeft na de bekende proclamatie der Oostenrijksche bisschoppen de buiten- landsche pers deze verklaring in ver band gebracht met het bezoek van den Paaselijken nuntius te Berlijn aan von Ribbentrop. Kardinaal Innitzer, de aartsbis schop van Weenen, heeft dit in een brief aan gouwleider Bürckel perti nent ontkend. De plechtige ver klaring houdt alleen verband met de hereeniging van Oostenrijk met Duitschland en is ook niet bedoeld om ontspanning te bewerken. Ik acht het beneden mijn waardigheid, al dus de aartsbisschop in een zoo be langrijke historische situatie gebaren te maken. Onze verklaring Is een belijdenis, die opklinkt uit de stem van ons ge meenschappelijke Duitsche bloed. Mijn innigste wensch in deze histori sche dagen is, dat de verklaring der bisschoppen een keerpunt moge zijn in het religieus-cultureele leven van ons geheele volk en dat hiermede een tijd van binnenlandsche vrede en verzoening tusschen kerk, staat en partij mogen aanbreken. De brief eindigt aldus: Heil Hitier, Kard. Innitzer, aartsbisschop. Heilige Stoel niet verantwoordelijk! De ..Osservatoré Romano", het officieele Pauselijke orgaan, publiceert de volgende mededeeling: „Naar aanleiding van de verschillende uit leggingen, vaak tendentieus en ook van zij den, waarvan men dat niet verwacht zou hebben, ten aanzien van de verklaring van het Oostenrijksche episcopaat, zijn wij ge machtigd mede te deelen, dat deze verkla ring opgesteld en onderteekend is zander voorafgaand overleg met den Heiligen Stoel, zonder goedkeuring van het Vaticaan en on der uitsluitende verantwoordelijkheid van het Oostenrijksche episcopaat zelve." Volgens ,.de Tijd" heeft Radio Vaticana, de radiozender van het Vaticaan en de spreekbuis van den Heiligen Stoel, een verklaring in de Duitsche taal uitgezon den, waarin tegenover de aantijgingen van het „Schwarze Korps", als zou het politiek katholicisme, het infaamste van alle poli tieke systemen zijn, krachtig stelling wordt genomen. Politiek katholicisme wil, zeide de zen der, volgens de meening van de tegen standers der Kerk zeggen, dat Paus of bisschoppen of geloovigen bij hun streven ten opzichte van staat, en maatschappij slechts religieus zedelijke beginselen voor wenden, in werkelijkheid echter aardsdhe voordeelen en machtsposities willen ver krijgen of bewaren. Deze opvatting van politiek katholicisme bestond reeds bij de burgerlijk-liberalen en marxisten, zoodat in dit opzicht het natio- naal-socialisme, dat zich thans nadrukke lij'k anti-liberaal en anti-marxistisch ver klaart, niet anders bestrijdt dan de libe 'rale en marxistische taal en zooals in al het andere ook in dit opzicht hetzelfde cultuurfront inneemt. Politiek katiholiamc in den echten, waren zin wanneer men tenminste dit minder fraaie en tot allerlei misverstanden aanlei ding gevende woord gebruiken wil betee kent dat Paus of bisschoppen of geloovigen er naar hebben te streven, dat de begin selen van den Schepper en Verlosser der wereld, zooals op alle gebieden der schepping, ook op het gebied van den Staat en de Maatschappij worden verwezen lijkt. Dit politiek katholicisme is daarom in den diepsten zin een religieus Christe lij'ke aangelegenheid. Ongetwijfeldbestaat er ook een valsch politiek katholicisme aldus ging de zen der voort waarin de nationaal-socialisten de oud-liberalen en marxisten navolgen. Dit valsch politiek katholicisme bestaat uit al te groote voorzichtigheid of tactiek, of uit een te zwakke aanpassing aan de eenmaal gegeven omstandigheden. Er bestaat geen ■»vTr - aan\ f'a* zulk een valsch politiek ka- olicisme 'n f'eP '00P der geschiedenis de eer en het aanzien van de Kerk, en juist daardoor ook de zielszorg, de ergste schade heeft berokkend. De schade was dan het grootst, wanneer zciis zij, die geroepen werden de goddelijke zeden-orde te bestendigen, door dit. valsclie politieke katholicisme werden aangegrepen, ®f onder den indruk kwamen van de macht PAUS PIUS XL en succesvolle gebeurtenissen der dagen. Dan gebeurt het, dat de oogen van zulke herders niet meer, zooals het toch eigenlijk hun plicht was, den wolf in schaapsklede ren herkennen en dat zij de beloften gcloo- ven van menschcn, van wie zij de treurige ervaringen kennen, die anderen met hen opdeden en waartegen zelfs het woord van den Oppersten Herder hen had moeten waarschuwen. Deze niet mis te verstane woorden aan het adres der Oostenrijksche bisschoppen werden gevolgd door de volgende zinsnede: Zoo is het bijvoorbeeld geen zaak van de kerkelijke autoriteiten als zoodanig, om verklaringen af te leg gen, die zuiver de economische of sociale politiek of volks-politieke re sultaten van de regeering waardee- ren. Geen geloovige Is ïn geweten ver plicht deze waardeering of dit oor deel van de kerkelijke leer-autoriteit te erkennen of op te volgen en daar uit af te leiden hoe hij zijn politieke rechten moet gebruiken. Hoe verwerpelijk zou het echter zijn, wan ner dit valsche politieke katholicisme zich deed gelden, wanneer terzelfder tijd de een voudige geloovigen van alle standen, om dat zij moedig voor de grondbeginselen der goddelijke ordening en vooral voor de grondbeginselen van het natuurrecht op treden, boeten moeten, terwijl de herders zich zonder meer aansluiten bij het succes van den dag. Alle oprecht en goed meenende menschen, van wie er velen ook te vinden zijn buiten de Kerk, zullen in zulke gedragingen van hun Her der niets anders zien dan trouwe loosheid en onwaardigheid. Dit politieke katholicisme, zou door het nationaal-socialisme zeker niet als valsch en volgens de woorden van „Das Schwarze Korps als misdadig beoordeeld worden, maar integendeel gebruikt worden om arg- looze katholieken te misleiden. Maar voor den rechterstoel van Christus kan het valsche politieke katholicisme be slist niet bestaan. Het kan ook niet be staan voor den rechterstoel van de Bruid van Christus, de Kerk, die wat ook ko men mag als Bruid zonder vlek of smet voor alle trouwe katholieken hoog verhe ven is boven die laffe menschelijkheid. Daarom, aldus de Vaticaansche zender, weg met het valsche en leve het ware, echte politieke katholicisme, hoe ongeluk kig deze woorden ook mogen zijn. HUN GEREGELDE TROEPEN DRINGEN NAAR WOEHOE OP. Volgens te Sjanghai ontvangen be richten worden gevechten op groote schaal geleverd op slechts zestig mijl ten zuidwesten van Sjanghai, waar de Chineesche geregelde troepen zich gevoegd hebben bij de gnerilla voe rende soldaten in den driehoek SjanghaiWoehoeHangtsjau. De Chineezen melden, dat zij den strijd gebracht hebben tot tachtig mijl van Sjanghai gedurende de afgeloopen tien dagen. Volgens berichten nit onafhankelijke buitenlandsche bron, zijn minstens 150 gewonde Japanneezen dagelijks naar Sjanghai gebracht gedurende deze week. Het aantal is echter waarschijnlijk grooter. Ook Japan meldt overwinningen. In tegenstelling tot de Chineesche berich ten wordt van Japansche zijde gemeld dat de Japansche troepen in Zuid-Sjantoeng thans de geheele provincie in handen heb ben, met uitzondering van Itsjau, het laat ste steunpunt der Chineezen, dat ook geheel omsingeld is. Vrijdag heeft een Japansche afdeeling Sjangtsjeng, halverwege tusschen Itsjau en Taierhtsjwang, bestormd en geno men, zoodat de Chineezen uit Itsjau niet naar het zuiden kunnen terugtrekken. De afdeelingen, die langs den spoorweg Tient- sin-Poekau naar het zuiden trokken en die, welke langs den Sjantoengspoorweg opruk ten, vereenigen zich thans. Japan gaat bezuinigen. Het Japansche kabinet heeft, op instiga tie van den minister van finantiën Kaya, be sloten aan alle regeeringsministeries en pro vinciale autoriteiten instructies te zenden, waarin zij dringend worden verzocht gedu rende het financieele jaar dat 1 April is begonnen, de grootst mogelijke spaarzaam heid te betrachten door alle onnoodige uit gaven te schrappen. Dit besluit is genomen teneinde een nadeelige inflatie te voorko men in verband met de gewone begrootine en de_ aanvullende ramingen welke in to taal 3500 millioen yen bedragen en de bui tengewone militaire begrooting. welke 4.000 millioen yen bedraagt, die in de laatste zitting^ van den landdag is aangenomen, waarbij de aandacht der regeering is ge vestigd op de noodzakelijkheid om doeltref fende maatregelen te nemen teneinde een nadeelige inflatie en een ongerechtvaardigde prijsstijging der goederen te voorkomen, Hoog ere prijzen in Tokio. Alle warenhuizen te Tokio hebben met ingang van gisteren hun prijzen met tien tot vijftien procent verhoogd in verband met de verhooging der belastingen. Engelsche namen op Chineesche stations verdwijnen. De Japansche autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat in de door de Japansche troe pen bezette streken van China, de Engelsche namen op de stations der spoorwegen zul len worden vervangen door Japansche be namingen. .Protesten van reizigers, die geen Japansche en Chineesche lettcrteekens kun nen lezen, hebben geen resultaat gehad. Japan de schuldige OOK ZWAARDERE BEWAPENING. De Amerikaansche en Britsche re geeringen verklaren, dat tengevolge van het ontbreken van eenigerlei verzekering van den kant der Ja pansche regeering, dat Japan niet bezig is met den bouw of den bouw niet overweegt van kapitale schepen boven de beperkte aimetingen van het Londensche vlootverdrag, zij be sloten hebben gebruik te maken van haar recht tot afwijking van de be perkingen ten aanzien van den hoog- sten limiet voor kapitale schepen, n.1. 35.000 ton. De Amerikaansche re geering verklaart in haar nota bo vendien, dat de voorgestelde afwij king der beperkingen ook betrek king heeft op het kaliber van het geschut, dat op de kapitale schepen gemonteerd mag worden. De Brit sche nota maakt van het geschutka- liber geen melding. De Fransche nota verklaart, dat de Fran- sche regeering zal voortgaan de kwalitatie ve beperkingen, vastgesteld door het Lon densche vlootverdrag te handhaven, zoolang geen andere contingentale mogendheid in Europa er van afwijkt. Ook Duitschland en Rusland er van in kennis gesteld. Met het oog op de bepalingen, van de BritschDuitsche en BritsdhRussische vlootoverecnkomst heeft de Britsche regee ring aan de Duitsche en Russische régee- ringen mededeelingen gericht gelijk aan die, welke aan de Amerikaansche en Frfansche regeeringen zijn verzonden. Het zal tihans noodig zijn voor de ver dragspartijen van het Londensche vloot verdrag overleg te plegen en te trachten een overeenkomst tot stand te brengen met het oog op de beperking tot een minimum van de afwijkingen van het verdrag. Volgens het Londensche vlootverdrag is het grootst toegestane geschut-kaliber zes tien duim. Groot-Brittan je heeft alleen zestienduimsgeschut op de slagschepen Nelson en Rodney. Het zal Duitschland en Rusland uiter aard vrij staan hun vlootibewapening op te voeren in verband met het Britsche be sluit. Wanneer een van deze beide landen daartoe echter zou overgaan, zou Frank rijk zijn besluit moeten herzien. Dezelfde invloed zou op het Fransche standpunt uitgeoefend worden, wanneer Italië, dat het Londensche vlootverdrag niet heeft on derteekend, mocht besluiten de tonnage der kapitale schepen te verhoogen. Een stroom van vluchtelingen naar Frankrijk. Havas meldt nit Fraga, dat gister middag om 1 nnr 20 de rechtsche troepen in de buitenwijken van Le rida zijn binnengedrongen. Tegen den middag reeds was de omsin geling voltooid en waren de troepen van generaal Jagne de rivier de Segre overgetrokken. Den geheelen dag is gisteren bij Lerida heftig gestreden. De regeeringstroepen bo den hevigen tegenstand. Zij schijnen wel voorzien te zijn van wapenen en materiaal. Volgens radio national is Lerida sinds het middaguur omsingeld. Om zeven uur gisteravond heeft de stad op verschillende plaatsen in brand gestaan. Linksche troepen in Arragon 12 K.M. vooruit. Volgens de regeeringsberichten zijn de linksche troepen aan het front van Arragon meer dan 12 K.M. vooruit gekomen. Er wordt heftig gevochten, ook de opstan delingen ondernemen aanval op aanval. De dorpen Masegoso, Terrienk en Azor zijn weer in handen der republikeinen gevallen. Generaal Miaja heeft verklaard, dat de re geeringstroepen over een front van 30 K.M. in den aanval zijn tusschen Las Inviernas en Saelices. Franco's legerbericht zegt, dat de verovering van Esplus het gat vult ont staan tusschen het legercorps van Solchago in het Noorden en dat van Jaguc, die in het Zuiden Lerida omsluit. Een vrije ontwik keling der manoeuvres ten Noorden van rle Ebro is hierdoor mogelijk. In Taragona hebben de opstandelingen Val de Robles, een belangrijke plaats, bezet. Ten Noorden van de Guadalajara schijnen de regeerings troepen sucessen te behalen. De opstande lingen hebben hier hevige luchtbombarde menten ondernomen. Belgisch stratosfeervliegtuig verongelukt Piloot om het leven gekomen. Gistermiddag is het stratosfeer vliegtuig van den Belgischen ingeni eur Renard van het vliegveld te Hae- ren opgestegen voor een zijner eerste proefvluchten. Nauwelijks was het toestel op een hoogte van 50 meter gekomen, toen het plotseling viel en het vliegtuig op den grond botste. Volgens de eerste inlichtingen is het ernstig beschadigd. De piloot, de vroegere adjudant Van Damme, is bij het ongeluk om het leven gekomen. Fokker-sfaking niet doorgegaan De directie der N.V. Nederlandsche vlicg- tuigenfabriek Fokker deelt mede, dat het personeel van de teekenkamer gistermorgen op de normale wijze aan het werk is ge gaan. Nader vernemen wij hieromtrent, dat een vrij sterke minderheid der teekenaars on danks het stakirigsbesluit toch de fabriek in ging. De bestuurders der vier samenwerken de organisaties van technici pleegden daar op overleg met de overgeblevenen. Nu een deel van hot teekenkamerpersoneel de staking niet bleek aan te durven, achtten de besturen het niet verantwoord, de overi gen te adviseeren buiten de fabriek te blij ven. Nadat de besturen opdracht hadden gekregen, alsnog alle pogingen in het werk te stellen om een oplossing te bereiken, be gaven te ruim half negen ook de overige teekenaars zich naar binnen. Hedenmiddag te 2 uur zullen de teeke naars der Fokker-fabrieken opnieuw met hun besturen vergaderen. Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTI Verwachting: Zwakke tot mati ge Westelijke tot Zuidiwes telijike wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met ocJhtendi miist aan de kust, droog weer .zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. r CENTRALE VERWARMING WIJ WETEN ZOO AB SOLUUT ZEKER WAT WIJ VOOR U KUN NEN MAKEN DAT U NIET EENIG RISICO LOOPT, EN WIJ DIT OOK GEHEEL GARAN DEEREN. TECHN. BUREAU VTECHN. BUREAU R I E S ALKMAAR - ROTTERDAM Tel. 2197—3897 44504 Henlein wil geen minderheden statuut. Het Tsjechoslowaaksche telegraafagent- schap Ceteka deelt mede, dat minister pre sident Hodza vertegenwoordigers heeft ont vangen van de partij der Sudeten-Duitschers o.m. den afgevaardigde Kundt, den voorzit ter van de club der genoemde partij. Hodza stelde hen op de hoogte van zijn opvattin gen ten aanzien van den tegenwoordige toe stand. Heden verbod van vergaderen. De plaatsvervanger van Henlein, Frank, heeft gisteren in een vergadering van de Su deten-Duitschers te Leitmeritz op den laat- sten avond voor het in werking treden van het verbod van vergaderen gehouden, ge zegd, dat zijn partij, in plaats van het aange kondigde minderheden statuut een recht voor volksgroepen en nationaliteiten ver langt. MINISTER BREIDT STEUNGEBIED AAN MERKELIJK UIT! Inzake het adres van D. Vlas Wz. te Texel, en 3 anderen, betreffende toepassing der Zuiderzeesteunwet ten aanzien van ingezetenen van Texel schrijft de minister, dat voor de toepassing van de Zuiderzeestenn wet de grens, gevormd door den af sluitdijk, niet meer doorslaggevend mag zijn. Hij Is bereid thans voor die toepassing als Zuiderzee aan te nemen het geheele gebied, waar van ouds de Zuiderzeevisscherij werd uit geoefend, n.L het gebied, dat gele gen is binnen de lijn, die van Den Helder loopt langs Texel, Vlieland, Terschelling en Ameland tot de plaats van den voormaligen ver- bindingsdam met den vasten wal en vandaar langs de Friesche kust, Af sluitdijk en Noordhollandsche kust tot Den Helder. Dit beleckent dus, dat al diege nen, welke een bedrijf uitoefenen het Zuiderzeegebied benoorden den afsluitdijk en die meenen te vol doen aan het criterium, in artikel 1 van de Zuiderzeesteunwet voor belanghebbenden gesteld, ziöh op de gebruikelijke wijze kunnen aan melden. In hoever zij na erken ning als belanghebbende aanspraak kunnen doen gelden op eenige te gemoetkoming, in de wet genoemd, zal dan nader worden onderzocht. Wat betreft de wiervisschers moet hierbij nog worden opgemerkt, dat de minister een nader onderzoek zal doen instellen naar den invloed van de wierziekte op den achteruit gang van de wierbedrijven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1