De tegenstelling protectie- vrijbandel bestaat niet meer R00DE STER Protest tegen melk- prljsverlaging Dat is nog nooit geweest: ztft'n zeldzaam Rookers-feest! Mantel der liefde over de Deterdiog-varkens A. H. Gerhard 80 jaar 100000 man voor Cafalonië Postvlucbten op Indië Rickett op jacht naar Mexicaansche petroleum Eerste Kamer De arbeiders een plaats in het ordeningsstreven. Minister Steenberghe verdedigt zijn beleid krachtig. Den Haag, 1 April *38. De eerste indruk, welke de antwoord-rede van minister Steenberghe, hedenochtend in den Senaat gehouden, maakte was, dat hij de vele critici finaal den mond snoerde! Op de bekende rustige, ietwat doceeren- de, doch ook indringende wijze ontvouwde de bewindsman zijn argumenten, zijn in zichten en denkbeelden. En overigens op de hoffelijkste wijze maakte hij flarden van allerlei stoute beweringen', zoo betreffende de onvoldoende wijze, waarop de Regcering den export zou behartigen. Z.Exc. „dreun de" een schier-eindcloos lijstje op van lan den, waarmee wij gunstige handelsverdra gen hadden weten te sluiten. Om slechts één enkel voorbeeld te noemen: onze export naar Duitschland is vorig jaar nog met 48 toegenomen! En men had moeten hooren de wijze, waarop Mr. Steenberghe „afrekenide" met de „proteetionisten" en de „vrij'handelaars" In deze golden resp. de hoeren Blomjous (R.K.) en Ter Haar (C.H.) als de exponen ten... Z. Exc. riep uit, dat niet minder dan de helft der tuinbouwproducten wordt uitge voerd en dat voor producten, welke slechts gedurende en paar maanden des jaars aandacht vragen, "t Is dus onmogelijk, den toevloed zonder export te verwerken. En... zónder import gaat onze uitvoer finaal op de flesch, meneer Blomjous! Trouwens aldus de minister verder de export-belangen hebben even goed recht op behartiging door de Regeerimg als de industrie, welke voor de binnenlandsche markt, werkt, welke opmerking teekencn van instemming in de Kamer ontlokte. En: de seheepvaartbelangen houden immers ten nauwste verband met den export! Er waren leden geweest, die begecrig naar Duitschland gekeken hadden, zeggende, dat men daar een goedbetaalde boerenstand heeft, en wel door een consequent streven naar autarkie. Duitschland?.' riep de minister verwonderd uit, 't is een voor mij wat. gevaarlijk onder werp zoo ging hij glimlachend verder maar weet men wel, dat het land het meest- frappante voorbeeld is van een rijk, dat in voer toelaat van goederen, welke het juist niet noodig heeft?! Het laat Neder land verdienen, omdat het. nu eenmaal prijs stelt op export naar ons land. Natuurlijk gaf mr. Steenberghe onmiddel lijk toe, dat er oen zekere basis moet zijn voor de industrie, werkend voor de eigen markt, en daarom moeten de contingentee- ringen gelden als onderhandelings-objecten. En ook zal het Tarief steun moeten bieden. („Dat is het voornaamste!" interrumpeerde de „onverbeterlijke" heer Blomjous.) Ten slotte verzekerde de bewindsman, dat de oude tegenstelling protectie- vrijhandel niet meer bestaat. En nu kreeg de heer Ter Haar 't een en ander te hooren. Die Senator had zich na melijk beroepen op economen uit den jare 1886 en 1907. „Sindsdien is er 't een en an der gebeurd", merkte Mr. Steenberghe iro nisch op, verzekerend, dat reeds het beken de Oslo-verdrag onder gehéél andere omstan digheden werd afgesloten, dan waarin wij thans leven. Met de Senatoren Van der Bilt (s.d.) en De la Bella (s.d.) was Z.Exc. 't volkomen eens, dat de industrialisatie een zeer belangrijke zaak is. De Staat zal moeten stimuleeren en exploreeren, elk ini tiatief steunend. En aangaande de samenvoeging van de behartiging der industrieele- en landbouw belangen verzekerde mr. Steenberghe, dat zijn gestie noch specifiek-agrarisch, noch specifiek industrieel is. Hij wilde alleen een „zorgzaam, krachtig nationaal beleid." En tot het allergrootste belang rekent hij: de verbetering der werkgelegen heid! Het eerste deel van 's ministers rede had voornamelijk den land- en tuinbouw getrof fen. Zeer uitvoerig besprak hij de kwestie van de loonverhoudingen ten plattelande en in de industrie, erop wijzend, dat men deze twee loongroepen niet zonder meer tegenover elkaar kan plaatsen. Loonverhou dingen moeten zoo zei mr. Steenberghe in zijn geheel bezien worden in verband met de economische structuur van het gc- heele bedrijfsleven. Ingaande op de vraag, of de toestanden in den landbouw nu wezenlijk zoo heel bar zijn, gaf Z. Exc. als zijn meening te kent- nen, dat, in zijn algemeenheid, 1937 den boer een levensbestaan verzekerd heeft. En op de steunregeling van de kleine boeren was geen woord van critiek geuit, hetgeen den minister natuurlijk verheugde, terwijl hij verzekerde te zullen blijven zor gen „voor deze solicde en nijvere groep on zer bevolking." Mr. Steenberghe besprak heden ook nog het ordeningsstreven en hij wees erop, dat de Katholieken orde nen willen met een „aanvullende" Overheid, terwijl b.v. Socialisten den Staat vóórop plaatsen. In 't algemeen bestreed de minis- te.r, dat de z.g. ordeningswetgeving nog wei nig resultaten zou hebben. „Men kan het ordeningsgebouw slechts betreden langs een groote trap en wie ineens de hoogste tre den wil bereikenbreekt den nek!" zoo betoogde mr. Steenberghe. Maar de vorde ringen achtte hij niet gering; de Vestigings wet-Kleinbedrijf b.v. omvat nu reeds 46Ó00 bedrijven, en spoedig zullen het er wel lOO.OpO zijn! Zeer verontwaardigd bleek de minister over de beschuldiging, dat hij hij zijn orde ningspogingen zoo weinig aan de arbeiders denkt.. Hoe heb oik het nu! riep Z.Exc. uit, zijn de arbeidersorganisaties niet ingescha keld bij de uitvoering en de beoordeeling der ordeningswetten?! Aan de arbeiders zoo verzekerde de minister nadrukkelijk wordt volledig de plaats als bedrijfsgenoo- ten in het economisch leven gegeven, maar de ondernemers hebben in deze het initia tief te nemen, dat kan nu eenmaal moeilijk anders. Het bestuur van den Nationalen Bond v. Landbouw en Maatschappij heeft zich.met een adres gewend tot den minister van Economische Zaken, waarin het ter kennis van den minister brengt, dat tengevolge van de verlaging van e xportpremie, ingaande 17 Maart j.1. de verlaging van den boter- prijs correspondeert met een melkprijsver laging van circa 0,6 per k.g. (4 kg. boter uit 100 kg. melk stellende). Rekening hou dende met het als basis aangenomen vet gehalte van 8.20 pet. beteekent een en an der een melkprijsverlaging van 5.41 tot 4.S7 ct. per kg. Adressant wijst er o.m. op, dat ook vóór de verlaging, de melkprijs onvoldoende was om een behoorlijk bedrijf rendabel te maken en zet voorts uiteen, dat tengevolge van het mond- en klauwzeer en de teeltrege- ling van rundvee en andere factoren de bedrijfsuitkomsten in sterke mate worden gedrukt. Voorts wordt er op gewezen, dat de datum van ingang der melkprijsverlaging onjuist is gekozen, daar de wedstrijd eerst ongeveer zes weken nadien zal ingaan en in deze pe riode de bedrijfsfactor veevoer, de belang rijkste oorzaak van hoogcre productiekosten gedurende den staltijd, het allerzwaarst weegt bij een maximalet! omzet van de als dan meerendeel afgekalfde koeien. Het bestuur verzoekt den minister de ge troffen maatregel alsnog te willen intrek ken, althans voor de periode tot 1 Mei a.s. Broedmachines in beslag genomen Wegens overtreding der crisis weten. Gisterochtend heeft de politie van Ede, onder leiding van den commissaris, én in samenwerking met ambtenaren der crisis- wetten en rijkspolitie een inval gedaan ■bij eenigc inwoners van Meu-Leunieren, die verdacht werden van frauduleus te la ten broeden. Het resultaat was verrassend. In beslag werden genomen bij P. v. d. P. één broedmachine met vier honderd eieren, bij .T. de B. één broedmachine met vijfhonderd eie ren, bij T. M. vier brood mach in es met ongeveer vier honderd eieren en bij de wed. T. v. d. L- één broedmachine met duizend eieren. Meer dan f 60 000 voor defensie De laatste verantwoording van de voor Defensie ingekomen gelden bedraagt f 8.288.45 Totaal is nu ontvangen f 61.302.73%. HULP VOOR UITGEWEKENEN OM RAS OF GELOOF. Emigratte naar landen waar geen werkloosheid heerscht. Te Amsterdam is opgericht het „Protes- tantsch Hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof." Dit comité stelt zich ten doel om diege nen, die berooid over onze grenzen komen, allereerst van het allernoodigste te voorzien en dan verder te trachten, hen zoo spoedig mogelijk te doen emigreeren naar landen waar de werkloosheid niet zoo nijpend is als in ons eigen land. Buitenlandsche belangstelling voor de F K 55 Gevechtsvliegtuig over eenige maanden gereed. Wij waren, aldus het Hsb. dezer dagen in de gelegenheid een rondwandeling te maken door de fabrieken van Koolhoven op Waal haven. Helaas moet in dezen tijd de belang stelling grootendeels uitgaan naar militaire toestellen. Wij zien o.a. de F K 55. Voor wie er soms aan mochten twijfelen de motor van de FK 55 wordt reeds ge monteerd. Dit toestel, waarvan het proto type te aanschouwen is geweest op den Sa lon te Parijs, heeft daar een overweldigende belangstelling genoten. We mogen wel ver klappen, dat het ook hier in de fabriek die belangstelling geniet van commissies van militaire deskundigen uit verschillende lan den. In Parijs hebben sommigen gezegd: nu ja, er zit geen motor in en er zal wel nooit mee gevlogen worden. Over twee a drie maanden zal er inder- daar mee gevlogen worden. Monteurs van de fabriek stellen den 800 p.k. Lorraine- motor. Het nieuwe principe van de FI< 55 is dat zij den motor achter heeft in nlaats van voor, dat zij verder van dubbele schroeven is voorzien. Een speciale kop peling van schroef en motor, die veel stu die heeft gekost is hiervoor ontworpen. Die motor achter geeft het toestel groote stabili teit. Het zal daarbij zeer snel zijn. Uiter aard moeten wij ons over dit laatste punt eenigszïns gereserveerd uitlaten. De wer kelijke snelheid zal op de proefvluchten geregistreerd moeten worden. Volgen® de verwachtingen zal zij een flink stuk boven de 500 K.M. 'liggen. Vreugd in ieder rookershart! 't Is feest, *t is rookersfeest in Nederland! Er is Nieuwe Roode Ster Tabak,namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half onsDe karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze be roemde tabak, onverminderd gehandhaafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. „De Ster op het pak - garantie voor rijpe tabak!" Dui voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons NIEMEUER'S TABAK PUBLICATIE DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 28 Maart tot en met 2 April 1938, fl.25 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f0.75 per 100 kg voor voedererwtcn, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen, en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.4Ö per 100 kg bedragen. 's Gravcnhage, 1 April 1938. (Aadv.) Duitsche kruiser Emden te Amsterdam De kruiser Emden, die zich van vandaag af te Cara Minal (Spanje) bevindt voor een bezoek, dat acht dagen zal duren, zal op de thuisreis van 13 tot 19 April Amsterdam aandoen. De Emden wordt 23 April te Wilhelmsha ven terugverwacht. IR. DIJT DREIGT MET PUBLICA TIE VAN REGEERINGSBRIEVEN. Meerdere malen kwamen wij in ons blad terug op de geruchtmakende transactie, wel ke tusschen de Nederlandsche Varkenscen trale en sir Henry Deterding indertijd heeft plaats gehad. Aan den heer Deterding zou een aanzienlijk bedrag boven den overeenge komen exportprijs (n.1. den laagst- mogelijken) berekend zijn voor een par tij varkens met bestemming Zwitserland. Zooals men weet, betaalde de Nederl. Var kenscentrale sir Henry later f 112.000.scha devergoeding uit. Onlangs werd in een der dagbladen „van de zijde van den handel" onder het hoofd „Varkenscentrale pleegde géén contract breuk" de zoo uiterst laakbare handelwijze van de N.V.C. goedgepraat. In verband hiermede wendde het Hdhld. zich tot Deterding's zaakgelastigde, ir. Dijt, die thans in scherpe bewoordingen zijn hart lucht èn over deze mooipraterij van de anonymi èn over de houding, welke de re geering in deze kwestie heeft aangenomen. In dit verband wijst ir. Dijt er on, dat over de resultaten van dr. Colijn's onderzoek, nóch over het bezoek van regccringscommissaris Louwes aan dr. Deterding te St. Moritz, hem lot dusver ook maar één woord is medege deeld. Verder zegt ir. Dijt: Ik handhaaf al mijn vroegere ver klaringen en wensch er in dit sta dium alleen dit aan toe te voegen: Ik behoud mij voor, om, wanneer dat noodig is, binnenkort de cor respondentie tusschen mij en dr. Deterding èn ook tusschen mij en de regeeringspersonen en -instanties te publiceeren. Zulk een antwoord lijkt- mij doeltreffen der. dan een polemiek met een onbekende „men", die „een mogelijke afspraak met dr. Colijn" negeert en slechts bezield schijnt te zijn, om een zoo groot mogelijken man tel der liefde in elkaar te naaien," EEN DER „TWAALF APOS- TELEN" VAN DE S.D.A.P. Op 7 April a.s. viert A. II. Gerhard, oud lid van de Tweede Kamer en oud-Gedepu teerde van Noordholland, zijn tachtigsten verjaardag. Zijn markante grijze kop is een bekende verschijning in Amsterdam. Als zoon van den bekenden H. Gerhard, die in verbinding .stond met verschillende vooraanstaande figuren van de Eerste In ternationale, kwam onze Oud-Gedeputeerde van Noordlïóllahd al vroeg in aanraking met de socialistische beweging. Op 18-jarigen leeftijd behaalde Gerhard het, onderwijzersdiploma en terstond kreeg hij een aanstelling in Amsterdam. Sedert 1878 was hij lid van de sociaal-de mocratische vereeniging, waarvan zijn va der voorzitter was. Zijn groote liefde schonk hij echter aan zijn beroep en eerst in 1884- vcrvulde hij zijn eerste spreekbeurt in Gro ningen. Stelselmatig weigerde Gerhard, die lang zamerhand een bekende figuur in socia listische en vrij denkerskringen geworden was, elke candidatuur voor Kamer, Raad of Provinciale Staten. Ook keerde hij zich tegen het. anarchisme dat in de dagen van Domela Nieuwenhuis de jonge arbeidersbeweging dreigde te ver scheuren en tezamen met Troelstra, Vlie gen, Van der Goes en anderen was hij een der „twaalf apostelen", die de S.D.A-P- oprichtten. Op 53-jarigcn leeftijd stelde hij zich ein delijk voor de Tweede Kamer beschik baar. Hij werd gekozen en in hetzelfde jaar tevens in de Provinciale Staten van Noordholland. In 1916 volgde het lidmaatschap van Ged. Staten. Toen merkte de onderwijsman, op het moiment, dat hij moest besluiten de finitief het onderwijs te verlaten, hoe hem dit aan het hart had gelegen. In 1931 stelde Gerhard zich niet meer verkiesbaar voor de Kamer en in 1935 liet hij zich niet meer candidaat stellen voor de Provinciale Staten. Werkeloos is Gerhard echter niet geble ven, Als vereenigingsman en redacteur verricht bij nog steeds arbeid. Gerhard is in de socialistische beweging een markante figuur gebleven, een princi pieel vrijdenker in de partij, waarvan vooral in de laatste jaren vele leiders en leden een min of meer vrijzinnig christen dom blijken te belijden en waarin tegen woordig tal van religieuze invloeden werk zaam zijn. Gecruteerd uit de vakver eeni- gingen. - Koortsachtig werkt de regeering van Barcelona aan de verdediging. De „Daily Telegraph" meldt uit Barcelo na, dat de regeering met koortsachtige haast werkt aan de organisatie van den te genstand tegen de rechtschen, die Katalonië zijn binnengevallen. De Katalaansche vakvereenigingen ver trouwen, dat zij alleen 100.000 manschap pen voor het leger kunnen leveren. In acht dagen tijd hebben zich te Barcelona 10.000 personen voor dienstneming opgegeven en men meent dat dit getal zeker niet bereikt zou zijn, indien men de gewone recrutee- ringsmethode zou hebben toegepast. In een vergadering van socialistische lei ders en bestuurders der vakorganisaties werd gezegd, dat commissies der vakveree nigingen alle fabrieken, werkplaatsen en Vertrek van Aankomst te (heenreis) lSinKap' 1 Apr' lBand' 1 Apr' Sreis) |,odhp' 1 Apr' |RanR' 1 Apr' (terugreis) l,odhp' 1 Apr' IBasra 1 Apr' <h£m™' |A,hene 1 Apr'[BaSra 1 Apr' (terugreis) |singap. 1 Apr. [Bang. 1 Apr. 1 (heenreis) iA'dara 2 Apr' I kanforen moeten bezoeken om na te gaan hoeveel manschappen voor het front ver kregen kunnen worden. In de stad worden duizenden vrouwen ge oefend om bepaalde werzaaniheden van mannen, die voor liet front noodig zijn, over te nemen. Bod gedaan tegen uiterst lage prijzen. Volgens den correspondent van de „New-York Times" te Mexico zou den tusschen president Cardenas eenerzijds en Rickett de zelfde die indertijd onderhandeld heeft over de concessie in Abessynië vóór de verovering door Italië, en den New Yorkschen makelaar Bernard Smith anderzijds besprekingen worden ge voerd over den aankoop van de Mexicaansche petroleum, die de re geering na de onteigening der Britsche en Amerikaansche maat schappijen zal produceeren. Men meent te weten, dat Smith en Rickett Cardenas contracten hebben aangeboden voor de door de regeering geproduceerde olie tegen prijzen, die aanzienlijk beneden, der wereld-marktprijs liggen. Volgens welingelichte kringen is de transactie reeds in principe tot stand ge komen, doch dit wordt niet bevestigd. Het welslagen van de exploitatie der ont eigende maatschappijen door de regeering hangt af van de mogelijkheid, de olie te verkoopen, en het- probleem is derhalve voor Cardenas dringend. Twintig millioen vaten petro leum. Alvorens gistermiddag per vliegtuig naar New York terug te keeren, heeft Rickett verklaard, dat hij vermoedelijk van do Mexicaansche regeering twintig millioen vaten petroleum zal koopen, doch voor wien is nog niet bekend. Spoedige oplossing van de schadeloosstelling verwacht. Cardenas en IIull zijn beide van meening, dat spoedig een oplossing zal worden ge vonden in de zaak van de onteigening van de petroleumvelden. De wetenschap, dat de Vereenigde Sta ten alles doen wat in hun macht is om de eischen van de Amerikaansche petroleum- niaatschappijen zoo laag mogelijk te ma ken, tezamen met de verklaring, dat de Ver eenigde Staten het recht van Mexico er kennen om de velden in beslag te nemen, hebben Cardenas ertoe gebracht een nota te zenden aan de Vereenigde Staten, waar in wordt verklaard, dat Mexico aan zijn verplichtingen zal voldoen. In de nota wordt verder gezegd, dat de regeering-Roosevelt zich de achting van het Mexicaansche volk heeft weten te verwerven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2