Blondiau van Espoir /fïiJ hxrtyPcUvlhv etv /ues/t^n„MIJNHARDTJESM A. ZEEMAN Kzn. Aanbesteding. a. het sloopen b. het bouwen Boelhüis Jaarlijksche Gymn.-Uitvoering „HET HANDWERKHUIS" Alkmaarsche Kaasmarkt Amerikaansche vlootoefening bij Japan? Hitier weer naar Oostenrijk Franco neemt Britsche vrijwilligers gevangen sLot jm 11 Predikbeurten Cr 9 Cr Cr zijn hartvormige c ach ets >9 Uit onze omgeving NIEUWE N1EDORP Geslaagd. Als no. 1 van het Ambachtsdiploma, afd. (timmerlieden te Alkmaar, slaagde de jonge heer jjb. Schoen Cz. alhier. Als belooning hiervoor ontving hij een practisch leerboek. Afgekeurd. Naar wij vernemen is de heer R. Bangma, Öie vanaf de oprichting aan de gemeenschap pelijke gasfabriek WinkelNieuwe Niedopp als fitter werkzaam is geweest, om gezond heidsredenen afgekeurd. Bangma had zelf de keuring aangevraagd. Hij zal dus worden ge pensioneerd en niet in dienst van Alkmaar komen. Ratten als boom vernietigers. Vorig jaar zijn hier aan het Westeinde eenige jonge populieren geplaatst, welke in ihet begin uitstekend groeiden. Enkele we ken geleden vielen er echter een paar om. En wat bleek nu? Ratten hadden van deze hoo rnen alle vezels afgeknabbeld, zoodat zij dus wel moesten afsterven. Het schijnt dat de bast van deze hoornen een ecnigszins zoete smaak hebben. Het valt niet gemakkelijk een goede vervanger te vinden van de bekende iep. Ouderavond. Er was' van den kant der ouders veel (belangstelling voor den ouderavond, gis teravond in de O.L.S. gehouden. Het Hoofd der School, de heer Wessels, heet in zijn openingswoord in het bijzon der welkom Burgemeester Phiister en mevr. Pluister, henevens mej. Brouwer, die als nieuwe onderwijzeres voor het eerst de ouderavond bijwoont. De notulen worden onder dankzegging goedgekeurd. De bijdrage voor het schoolfondsje is be paald op 1 cent per week per kind, wat voor niemand een bezwaar kan worden geacht. Vanaf Nov. '37 is thans reeds een bedrag van f 27.02 gespaard. Met St. Nicolaas '37 is voor het eerst van het fondsje gebruik ge maakt en is voor versnaperingen besteed een bedrag van f 5-75. Het fondsje werkt dus goed. Hierna volgen enkele mededeelingen om trent de schooltandverzorging. Hieromtrent bestaan, aldus de heer Wessels nogal mis verstanden. De ouders moeten wel bedenken dat waar weinig of niets aan gedaan wordt, zich dit bepaald tot de melkgebitten, waar in veel gevllen niets an behoeft te worden gedan. Het werkelijke nut komt pas een hoo ger leerjaar, Tweemaal per jaar stelt de tandarts een nauwkeurig onderzoek in, en de controle zegt spr. is heel goed, terwijl de kosten elf cent per week per kind bedra gen. Mochten er nog ouders zijn die klach ten hebben worden verzocht dezen bij den heer Boer, voorz. Oudercomm. kenbaar te maken. Het doet spr. groot genoegen dat de be langstellingder ouders voor de viermans- school zoo groot is. Nadat besloten is, niet meer zooals ge woonlijk alle vijf leden der oudercommissie te laten aftreden, maar het eene jaar drie en het volgende jaar twee, worden de dames Rempt-Bakker en Smit-Lont en de heer H. Boer als zoodanig herkozen. Allen nemen hun benoeming wederom aan. Hierna houdt de heer Wessels een lezing over „Waarheid en opvoeding". Met bijzon der groote aandacht werd het gesprokene gevolgd, waaruit blijkt, dat de opvoeding en het begrijpen van het kind lang niet zoo eenvoudig is als het zoo oppervlakkig nog al eens wordt opgevat en de wij^e van de eventueel noodige bestraffing van groot be lang is. Deze leerzame lezing verwierf een hartelijk applaus. Tijdens een kleine pauze werd thee aan geboden en werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld het schriftelijke werk der leerlingen te bezichtigen alsmede de werk stukjes van het Handenarbeidclubje Animo. Van de bezichtiging werd een druk gebruik gemaakt en er was werkelijk prachtig werk te zien. De heer Wessels doet dan nog enkele me dedeelingen over de handenarbeid hetgeen tot heden enkel wordt beoefend door de jon gens. Een klein tekort in de kas van Animo zal men trachten te dekken met het houden van een verloting. De heer Stenneherg maakt duidelijk op welke wijze de kinderen het rekenen met breuken word bijgebracht. Vervolgens spreekt de heer St. over het busvervoer. Weldra zal weer met een lijst worden rondgegaan voor dit belangrijke on derdeel tot behoud van de viermansschool. Op een mededeeling van juffr. Visser om trent handenarbeid voor meisjes zal het on derwijzend personeel zich in verbinding stel len met het bestuur van Floralia. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld, wel ke door den heer Wessels werden beant woord en vervolgens Burgemeester Pluister nog het woord heeft gevoerd, volgt sluiting. ANNA PAULOWNA BREEZAND L,T,B, VERGADERING. De afd. Anna PaulownaBreezand van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond vergaderde bij den heer Borst. De hr. Jac. Prins openend, spreekt z'n ver heuging uit over de flinke opkomst. De notulen van den heer G. Timmer wer den onveranderd vastgesteld. De heer W. Vieveen, penningmeester deed rekening en verantwoording. De uitgaven waren f 238.43; de ontvangsten f 212.10. Daardoor is het saldo ad f 37.50, waarmee de nieuwe afdeeling begon, teruggeloopen tot f 11.17. Na controle, volgde goedkeuring der re kening met dank aan den penningmeester. Ook het uitgebreide jaarverslag van den heer G. Timmer werd onder dankzegging goedgekeurd. Met overgroote meerderdheid van stem men werd de heer Timmer als bestuurslid herkozen. Het voornaamste punt van de agenda was een bespreking van de arbeidsvoorwaarden in het bloembollenbedrijf. Voorz. bracht ver slag uit over de gevoerde besprekingen met de arbeiders-afgevaardigden. Hierna opperde het bestuur het denkbeeld een ondcrafdeeling voor de landbouwers (veehouders) op te richten. De heeren W. Komen en Schlaman werden verzocht pogin gen daartoe te doen. Van de f 5.contributie, die aan don bond per lid worden afgedragen, krijgt de afdeeling maar f 0.40 terug. Daarvan zijn alle onkosten, die dr afdeeling maakt, niet te betalen. Het bestuur stelde daarom voor boven de gewone contributie nog extra f 0.25 per bunder bloembollenland te heffen, met een minimum van f 0.50 en een maximum van f 2.50. De heer Schlaman stelde nog voor na afloop van den tuinbouwwintercursus een verecniging van oud-leerlingen op te rich ten, waarna de heer Prins sloot. W1ERINGEN Burgerlijke stand 26 Maart t.m. 1 April 1938. Geboren: Bertien, z.v. J. Gielis en P. Duijn- ker; Anna Nelie, d. v. A. A. Russelman en E. A. Dekker; Leo, z. v. W. Jagtenberg en C. J. Jagtenberg; Jacobus, z. v. J. R. Groos en A. M. van Keulen; Lubbéchien, d. v. A. Meijer en J. Meijer; Roelof Pieter, z. v. J. Iedema en M. Hegeman. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: H. Kroon en A. Doldersum; Overleden: J. Bais, m., 89 jaar, echtg. van N. Vergat. W1ERINGERMEER Burgerl. Stand van 26 Maart1 April. Geboren: Antje, dochter van H. Post en G. de Jong. Geertruida, Maria, Margaretha, dochter van H. A. Heinen en A. A. C. Bim- mel. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. I Overleden: Geene. Minister Romme weer bestookt Verbod voor gehuwde werksters in kantoren geeft dienstboden- nood. In een adres aan Minister Romme heeft do Ned. Ver. van Huisvrouwen er op gewe zen, dat het verbod om gehuwde werksters in kantoren enz. werkzaam te doen zijn, dienstbodennood zal veroorzaken. Onge huwde vrouwen zullen deze betrekkingen, die'veelal voordeclig zijn, ook omdat zij val len onder de sociale wetten, gaan vervullen en men zal geen dienstbode meer willen worden. De adressanten vinden het niet billijk, dat de gehuwde vrouw juist uit de voordecligste betrekkingen, die haar slechts enkele uren uit haar gezin haalt, wordt ge- stooten en dringen aan op herziening. Heden overleed in het Centraal Zieken huis te Alkmaar, na een langdurig, doch geduldig lijden, onze lieve Man en Vader, de Heer in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, Echtgenoote, G. ZEEMAN—Bood en KLAAS ZEEMAN Winkel, 1 April 193R Voor de vele blijken van be langstelling en de mooie ca- deaux, bij onze 25-jarige Echt- verceniging ontvangen, onzen hartel ijken dank. C. KOSSEN. T. KOSSENHartman. St. Maarten, April 1938. Dankbetuiging Langs dezen weg betuigen wij onzen welgemeenden dank aan allen die deelneming en bijstand hebben getoond bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. A. DE BOERKossen. In bijzonder geldt dezen dank aan Dr. Nanninga voor zijn liefderijke behandeling en voor Ds. Witkop voor de troostvol le woorden tot ons gesproken en aan de H.H. Dragers voor de laatste ger aan de overle dene bewezen. Jb. DE BOER. Boschweg, 't Zand, April 1938. Ondergeteekende zal namens zijn principaal trachten aan te besteden op Maandag 11 April 7 uur n.m. van een gedeelte van een be staand café. van een vergader- annex dans zaal. Bestek en teekening te ver krijgen tegen betaling van f4 franco per post f 4.25, Rest. f 1.50 op den dag der aanbe steding bij S. S levers, café houder te Kalverdijk, gem. Ha- rcnkarspel. Joh. STAM, Corfstraat 28, Alkmaar. Te koop: 28 stuks beste pul- lenhokken, van huis gehaald f2.90 per stuk. 2 mooie ruime Dresseerkarren f 27.50 en f 22.50, Een wit Fornuis, met inge bouwd gasstel, en opstaande emaiile platen, mooier zijn ze er niet, f 20.en een voor f 15. Een Werkfiets met terugtrap rem 17.50. Een driewielige kin derfiets, zoo goed als nieuw, heeft f 14 gekost, voor f 4. Daag- sche stoelen f 1.per stuk. 2 Armstoelen, samen f3.50. Mo derne Kamerspiegel f 4.50. Mooi Jachtbootje, met volledig tuig en 2 stel riemen f 32.50. Komi eens zien. altijd is er iemand thuis. C. DEKKER, Keinsmer- brug E 133. Volgende week van den algeheelen afbraak van den molen aan de Snevert te Schagen PRIMA AMERIKAANSCHE OLIE 6 ct. per Liter, per vat, contant. P. BEERS, Schip per, Winlkel. Staat ter dekking, de Belg. vosbleshengst 6 j. K1570, voor 5 j. goedgekeurd, Mooie, kleine, diepe, sterke hengst met extra stap en draf. Dekgeld f 15, plus f 1 voor stam boek. Meerdere merries van één eigenaar reductie. Aanbevelend, Gebr. Kuiper HEERHUGOWAARD, NOORD. der G.V. LYCURGUS" Schagen op Zondag 3 April 1938 in het Nd. Holl. Koffiehuis. Aanvang 8 uur precies. NA AFLOOP BAL. Entrée f0.60, bel. inbegr. Donateurs vrije toegang. Zondagmorgen 10 uur: Onderl. Adspirant-wedstrijden. Entrée f0.20, Kinderen f0.10, bel. inbegr. Ouders en donateurs vrije toegang. is goed gesorteerd in: Links geweven Dameskousen f 1.25, 1.10 Zijden Dames KouSfen 11.75, 1.25, 90 Een prima matzijden Kous 90, 65, 45 De moderne dessins Dames Handschoenen 3.25, 2.75, 2.25, 1.75, 1.25, 95, 75, 55 Corsages 65 55, 45, 35 Sjaals, zeer modern 1.45, 1.10, 85, 75 Wollen en Fille d'Ecosse Meisjes en Jongens Kousen, Meis jes -en Jongens Sportkousen, enz., enz. Beleefd aanbevelend, V. J. MOLENAAR LAAGZIJDE 38. SCHAGEN. Gevraagd voor direct: ©en flink Meisje, P.G., boven de 18 jaar, voor huishouding en bediening, veel vrij, loon en verval. Adr.: Klein Zwitserland, café, Duin weg, Schoorl. Te koop: 30 bakken Schotsohe Muizen. P. STAMiMES, Nieuwe Nie- dorp* Gevraagd: Nette SCHOONMAAKSTER, D. KANT, Schagerbrug. Te koop: Een drachtige ZEUG, werptijd 14 April, bij W. STUURMAN, Oudesluis. Te koop: 14 voer DEKRIET. Te bevragen: W. v. d. KLOOS TER, F 98, Kolhorn. ACHT BESTE BIGGEN te koop, bij C. ERIKS, Oude sluis. Te koop: een halve klamp HOOI, met 4000 Kg. VOERBIETEN, bij T. RENTENAAR, Stoomweg Anna Paulowna. Jn. BLAAUBQIiR, Oudesluis heeft i'A voer DEKRIET t$ koop. Te huur: een mooie Rentomerswcining, aan het Noord te Schagen en een partij Aardbeiennlanten te koop, bij P. PORTEGIES, Noord, Schagen. Te koop: ©en partij puntdraad, konijnen hokken, een beste platte Krui wagen, een lange rijjas en een steenen filter, bij W. RAVEN, Molenvaart Anna Paulowna. Te koop: z.g.a-21. modern Wiegje» en ijzeren Kinderledikantje Te bevr. Adv.bureau Ka-aij, Winkel. Te koop: TARWESTROO uit huis, niet te ver franco, en een partijtje Duivenboonen- stroo, bij J. DEKKER, Veen huizjermiddenweg F 82, Heer- hugowaard-Noord. Gevraagd: ©en beste MELKG-IT, met veel melk, leveringstijd omstreeks Mei, bij C. BLAAU- BOER 't Schor, A Paulowna. Te koop: 30 bakken ROODE STER met spruit, klasse A, maat 35 40, bij C. BROERSMA, An na Paulowna. Te koop: een JONGE ZEUG met 7 pasgeboren biggen, met of zonder merken. A. v. d. SLUIS, St. Maar- tcnsvlotbrug. Voor direct gevraagd: een nette Slagershalfwas, bij F. DEKKER, Stroet, gem. St. Maarten* Alles scheen heden samen te wer ken om den kaasprijs te drukken en het resultaat was dan ook dat de hoogste markt met niet minder dan f 1.50 zakte op f 21.50. De gang voor goede kaas was ongeveer f 18.50 ad f 19.De aanvoer, die iets grooter was dan de vorige week, ging trek kend weg en hier en daar werd iets vermarkt. Ten deele was de daling een reactie op Friesland, vaar de prijzen, in ver band met de moeilijker condities bij export naar Duitschland, belangrijk daalden. Een en ander zal wel neer komen op pogingen van Duitsche zij de de exportheffingen in de wacht te slepen. Daarnaast is de politieke toe stand in Frankrijk uiterst ondoor- zichtelijk, wat niet onmogelijk van invloed kan zijn op de wisselkoersen. De moeilijkheden met Engeland in verband met de condensexnort, zullen bovendien wel mee oorzaak zijn ge weest om de kooplust te remmen. Ten slotte staan we voor de stijgen de productie en zoo zou men er zich, alles bijeen genomen, nog over kun nen verwonderen, dat de prijs niet meer is gedaald. Bij een en ander moet men in over weging nemen, dat de kwaliteit der aangevoerde kaas in doorsnee zeer matig was. Er was veel jong goed, wat men meer ziet bij dalende prij zen. De fabrieken hebben dan de grootst mogelijke haast hun produc tie weg te werken. 'eheimzinnige activiteit in de Stille Zuidzee. De Japansche bladen maken melding van de beroering, die in officieele Japansche krin gen is gewekt door het bericht, dat in den nacht van den 27en Maart een geheimzinnig schip het tot de Carolinen behoorende man- daatseiland Truck genaderd is en de kust hiervan met schijnwerpers heeft afgezocht. De „I-Iotsji", die doorgaans de meening van marinekringen weefgeeft, brengt deze gebeurtenis in verband met de Amerikaan sche vlootmanoeuvres en vermeldt het ge rucht, dat in de Amerikaansche pers de ron de doet, volgens hetwelk het gebied der ma noeuvres ook de Japansche mandaatseilan den zou kunnen omvatten. Het blad wijst er op, dat deze manoeuvres worden gehouden na het bezoek van Amerikaansche oorlogs schepen aan Singapore en de bezetting der eilanden Kanton en Enderbury, ondanks het verschil van meening met Engeland over de souvereiniteit. In bepaalde Japansche kringen betreurt men het volgens het blad dat de activiteit der Verecnigdc Staten in de Stille Zuidzee zichtbaar tegen Japan is gericht. Hitier wordt heden weer in Oos tenrijk verwacht. Hij zal zijn stem in een der Weensche stembureau's uitbrengen. Tot 7 April zal de Füh- rer elke dag in een andere stad een verkiezingsrede houden. Goering plaatst orders. Tijdens zijn reis door Stiermarken heeft Goering groote bewapeningsopdrachtcn en automobiolbestellingen voor het leger ge plaatst bij talrijke industriecle ondernemin gen aldaar. De eerste detachementen van het Oostenrijksche legioen zijn te Weencn aan gekomen. De rest van het legioen is buiten de poorten der stad gebivakkeerd. Bij de intocht der lcgiocnsoldaten zullen te Wec- nen groote betoogingen worden gehouden. Een speciale Havascorrespondent meldt: Gisteren zijn te Alcaniz 270 Engelsche vrij willigers bijeengebracht, die deel uitmaak ten van internationale brigades. Zij zullen naar Saragossa gebracht worden. Zij maak ten deel uit van een bataillon, dat hoofdza kelijk uit Engelschen bestond en dat ver slagen en omsingeld werd door Navarrce- sche eenheden van het leger Garcia Alino tijdens den opmarsch naar Gandesa. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van on zen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, den Heer Pieter de Boer, in den gezegenden ou derdom van 91 jaren. Namens de Kinderen: P. DE BOER. E. DE BOER— Blankman. Keinsmerbrug. Wed. A. M. PLUIS TER—de Boer. Barsingerhorn. T. RENS. M. RENS—de Boer. Valkkoog. G. W. DE BOER. J. DE BOER— van Meurs, Aartswoud. Schagcn, 2 April 1938. De begrafenis zal plaats hebben Dins dag 5 April. Leden voetbalvereeniging Texel geschorst Naar wij vernemen, zijn een drietal^ spe lers van de voetbalvereeniging „Texel", die zich naar de mcening van het bestuur niet hebben willen geven in den wedstrijd Texel- Wierigerwaard geschorst, n.1. N. Vlaming, P. Neyens en G. Witvliet. Eerstgenoemde voor eenigen tijd, laatst genoemden voor altijd. Op de e.k. ledenvergadering zullen beide laatstgenoemden voor royement worden voorgedragen. LANDELIJKE BOUWKUNST IN HET EEMSLAND. Architect moet met stijgende productie rekening houden Voor onze boeren, Is het zeker niet oninte ressant, dat de Duitsche minister van land bouw een prijsvraag heeft uitgeschreven voor ontwerpen van nieuwe boerderijen in het Eemsland, dat in de toekomst een van de grootste samenhangende boercnkolonisa- tiegebieden van Duitschland moet worden. In verband daarmede wenscht de minister, dat de boerderijen in die streek tot een voorbeeld van de geheele landelijke bouw kunst zullen worden. Voorwaarden voor de prijsvraag zijn, dat de architectuur aan het landschapsbeeld moet worden aangepast en het wezen van het Nederduitsche boerenhuis moet weer spiegelen, waarhij het den deelnemers wordt vrijgelaten, of zij daarbij aan den Frieschen of aan den Nederasksïschen stijl of aan een doelmatige verbinding van beide, de voor keur geven. De boerderijen moeten in hun plattegrond en ligging aan de eischen van het boerenbedrijf voldoen, evenals aan de eischen van een op stijging der productie gerichte veeteelt. Vooral moet er op wor den gelet, dat de arbeid voor de boeren zooveel mogelijk worde vereenvoudigd. Ja, heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd latenstaan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende jongens om zoon auto even te „leenen"' voor 'n „vroolijken avond I" En wat erop volgt Politie rechtbank11 Brengt hen niet in verleiding: sluit uw auto af II ZONDAG 3 APRIL. Ned, Herv. Gemeente. Bergen, 'sav. 7 uur, Ds. v. d. Kiebooan. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tiniholt. Evangelisatie. Schagen, voonm. 10.30 uur, de heer Jac. do Graaf, van Amsterdam. Zondagavond 7 uur, Bijbelbespreking. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Reltlaan 1), voorm. 10.30 u., Ds Grootjans, van Amsterdam ALKMAAR, 1 April 1938 Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 31 stapels Kleine fabriekskaas f 21.50 en 3 stapels Kleine boerenkaas f 22. Totaal 34 stapels, wegende 08000 kg. Alles met rijksmerk. Han del stug. ALKMAAR, 1 April 1938. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 49 H.L. voertarwe f 6.90—f 7.50; 134 H.L. Gerst f 6.50—f 6.70, gerst chev. f 7-f 7.75; 202 H L. haver f 5.60—f 6.40; 39 H.L. boonen, wo,: bruine f 5f 13, citroen f 12, duiven f 8 f 10.50 en witte boonen f 18201 11 H.L. karwijzaad f 22; 6 H.L. blauwmaanzaad f 16.50; 48 H.L. erwten, w.o. kleine groene f 9.25f 9.50, groote groene niet genoteerd grauwe f 12—f 22 en vale erwten f 9f 13. Totaal 489 H.L.'s alles per 100 k.g. Handel stug. ALKMAAR, 1 April. Andijvie 6—15, appelen 611, Bloemen daler kool 3—5', bloemkool I 7—14, boe renkool 3.—, bieten 1.60, gele kool 1.50— 2.60, kropsla 2—6, peren 8.—, prei 3—6, peterselie 2.60 postelein 1.25, raibarber 5 —10. raapstelen 1.20—1.60. radijs 3.60—4, roode kool 4.507, selderie 0.701.80, spi nazie 0.380.64, spruiten 7.uien. 10 12. witlof I 2—3. idem IT 1.50. KAASBEURS, ALKMAAR. 1 April. Aanbod 2630 stuks kl. Edammer 40 pl„ ver kocht 2100 stuks middenprijs f 18.50—19, hoogste prijs f 20, 100 stuks F.d. Kruid, ver kocht 100 stuks, middenpr. f 20. h. pr. f 20 per 50 Kg. Totaal aanvoer 2730 st. verk. 2200 stuks. Aanwezig 1 fabriek. BROEK OP LANGENDIJK, 2 April 1938. Zeeuwsche hl. 1.50; Eigenh. 2.80; Prei f 4 kroten 3.70—4.10; roode kool 3.20—7.50 gele kool 1.50—260 WARMENHUIZEN, 1 April 1938 Gele kol 1.60—2; Deensche witte kool 1.80 —2.30; aanvoer: 4400 kg. gele kool; 3075 kg. deensche witte kool. NOORDSCHARWOUDE 2 April. Uien f 13.20, grove f 12.60. peen f2.30— 2.70, kleine peen f 1—1.30, kroten f2.10— 3.70. taaie gèle kool f 1.70—3.20. gele kool 1.70—3.40, D. witte kool f 1.70—3.20.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7