Raad Wieringerwaard ijk Nieuws. Het kookt en bruist in Roomsch Schagen Katholieken met broodroof bedreigd? Ernstige aanklacht van een Katholiek blad Het R.K. dagblad „De Noorderpost" schreef gisteren onder het ,vet gedrukte hoofd „Zijn dat methoden?" een fel artikel tegen de wijze, waarop in Schagen hand teekeningen worden verzameld, teneinde een overplaatsing vap Deken Kuys te voor komen. Het blad zegt: De Katholieken van Schagen heb ben dezer dagen bezoek gehad of zullen het nog krijgen van perso nen, flie hun vragen hun handtee- kening te zetten onder een verkla ring, welke bedoeld is als een verzoek aan hoogere Kerkelijke in stanties, om den H.E. Deken niet elders te benoemen. Daaruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat de Kerkelijke overheid het voorne men heeft, Schagen een anderen parochieherder te geven. Mocht dit zoo zijn, dan kunnen we veilig aannemen, dat dit niet geschiedt, omdat do Schager Crt. uitroept, dat het hoog tijd wordt, dat Schagen. van Deken Kuys ver lost wordt; voor dergelijk geschetter gaat de Kerkelijke overheid toch niet op zij. Als echter de Kerkelijke overheid Deken Kuys elders wcnscht te be noemen, dan hebben wij ons daarbij neer te leggen eir ons niet te ver diepen in het „waarom" van dit besluit. Het lijkt ons daarom niet alleen naïef, om te trachten zulks door een verzoekschrift van een aantal pa rochianen te voorkomen, doch lijkt ons ook niet passend, om tegen een dergelijk voornemen van de Kerke lijke overheid te ageeren, evenmin als het behoorlijk is, wanneer een aantal parochianen bij die overheid op verplaatsing van hun parochie leider zou aandringen. Wij weigeren vooralsnog aan te nemen, dat het initiatief tot dit ver zoekschrift men spreekt in Scha gen reeds algemeen van een „plebis ciet" is uitgegaan van den Deken zelf. hoe bevreemdend het ook is, dat er Zondag bij de kerk een bord stond met de kennisgeving, dat men in de school zijn handteekening kon plaatsen. Het spreekt vanzelf, dat men den HoogEei'w. Deken allerminst aan sprakelijk kan stellen voor de zeker door hem verfoeide wijze waarop men tracht handteekeningen voor dit „plebisciet" te werven. Dreige menten met broodroof, bewoordin gen in den vorm als „Wanneer gij niet toekent, zult gij er wel van hooren" worden zeker door den De ken allerminst 'goedgekeurd. Het is wel merkwaardig, dat deze wijze van handteekeningen-werven een opvallende overeenkomst ver toont, met de wijze, waarop vroeger en zelfs nu nog getracht wordt abonné's van onze krant over te brengen op een ander Katholiek blad, nè. onze krant in deze omge ving verschenen, een Katholiek blad, waarom niemand verlegen was en waarmee men thans verlegen zit. Ook bij het overbrengen van deze nbonné's heeft men zich niet ge schroomd van dreigementen met broodroof gebruik te maken. En wat er van te zeggen, dat aan Vinccn- tius-abonné's, die altijd tot volle te vredenheid onze krant hehben ge lezen, thans, zonder om verandering te hebben gevraagd, die andere krant is opgedrongen? Zoowel een dergelijke actie tegen onze krant, als een dergelijk werven van handteekeningen, is allerminst in staat de rust onder de katholieken van Schagen te bevorderen. Het is dan ook te hopen, dat men voor eens en voor goed van dergelijke metho den afstand doet. Tot zoover de Roomsche Katholieke „Noor derpost." Natuurlijk was het ons al sinds enkele dagen bekend, dat men onder de Katholie ken in Schagen bezig was om handteeke ningen te verzamelen, teneinde Deken Kuys voor het Dekenaat Schagen te be houden. Wij hebben het verloop der dingen even rustig afgewacht, benieuwd hoe deze actie, waarbij lustig met laster schijnt te worden gewerkt, zich zou ontwikkelen. De hierboven afgedrukte losbarsting van „De Noorderpost" (voor een Katholiek blad al zeer scherp!) toont dat het in het Roomsche kamp steeds heviger gaat koken en bruisen. Er komt in eigen gelederen verzet 'tegen deze wijze van stemmen-vergaren waarbij volgens het Katholieke orgaan zelfs met broodroof wordt gedreigd. 't Is werkelijk de kroon op den arbeid, die door, namens of in het belang van dezen Deken in Scha gen wordt verricht. Maar nog zouden wij ons van ecnig commentaar kunnen onthouden, indien hij dit „plebisciet" dat sterk aan Duitsch-Ita- liaansche stembusmethoden doet denken, al leen zuiver katholieke, kerkelijke belangen waren betrokken. Wie echter de ontwikkeling van het so ciale leven der laatste jaren in onze ge meente heeft gadegeslagen, komt tot een geheel ander inzicht. Bij de kwestie over het. aanblijven van den priester Kuys als Deken van Schagen, hebben niet alleen de Katholieken, maar ook de andersdenkenden belang. Deken Kuys is immers van zijn geeste lijk terrein afgedaald naar het zakelijk-po- litieke slagveld, waar hij door een aantal kolossale flaters de verhouding tusschcn de katholieken en andersdenkenden, wel ke hier ter plaatse zeer goed was, terdege heeft vertroebeld. Was deze Roomsche leider met waar digheid en vooral openlijk voor de rechten van zijn parochianen en zijn kerk opge komen, dan had niemand hem dat euvel kunnen duiden. Integendeel hij had op de algemeene achting kunnen blijven rekenen. Maar de wijze waarop deze Hoogeer waarde steeds weer kans heeft gezien do partijen tegen elkaar op te zetten, was zóó diep treurig, dat zelfs parochianen open lijk hebben verklaard, ja hem man tegen man hebben gezegd, zijn heengaan» te zullen toejuichen. De verkeerde ontwikkeling van de ver standhouding in Schagen is natuurlijk ook tot het Bisschoppelijk Paleis te Haarlem doorgedrongen en terecht of ten onrechte (maar waarschijnlijk terecht!) vreesde De ken Kuys blijkbaar voor een ander plaats te zullen moeten maken. Althans naar wij met zekerheid kunnen medcdcclcn is het verzamelen van hand teekeningen geschied op initiatief van een zijner boezemvrienden, terwijl ook liet door „De Noorderpost" gesignaleerde plaatsen van een bord hij de kerk wijst op een actie, waaraan de Deken zelf niet vreemd is. Broodroof, bedreiging, economische en geestelijke druk moeten thans volgens „de Noorderpost" te hulp komen, om des De kens plaats in Schagen te verzekeren, zoo als deze minderwaardige middelen blijk baar wij wisten dit niet ook zijn toe gepast om des Heercn Kuys opgerichte Schager Dagblad aan zijn parochianen op te dringen. De beschuldiging van de Kath. Noorderpost is danook zóó ernstig, en daarbij zóó be paald, dat een enquête door Hoogere Ker kelijke autoriteiten thans onvermijdelijk lijkt. Als een priester in de eigen pers van medeweten, althans lijdelijk dmden van dergelijke minderwaardige, methoden wordt; beticht, kan men dat niet langer in de doofpot stoppen. Ook op deze wijze ondermijnt Deken Kuys zijn hoogstaande positie en wordt zijn aan blijven ook in geestelijk opzicht onmogelijk. Men kan ons gerust gclooven; persoon lijk laat ons het blijven of beengaan van dezen Deken volkomen koud. Maar bet belang onzer gemeente, de goede sa menwerking van onze burgers, het in vrede en vriendschap naast elkaar leven van ons allen is van te hoogc waarde om dit op te offeren aan bet gedrijf van een man, die zelfcontrole blijkbaar niet voldoende als deugd beoefent. Men zendc Deken Kuys daarom naar een andere gemeente, ge*e hem de grootst mo gelijke promotie ofzonde hem in re traite, wat ons betreft naar het bij Deken Kuys zoo geliefde ontspanningsoord Texel. Bijdrage voor werklooze zieken fondsleden. De heer Goossens voorziet emigratie wegens wo ningnood. Dinsdagavond vergaderde de Raad vol tallig, onder leiding van Burgemeester Kaan die de hoeren welkom heet. Het is al een heele poos geleden, dat we hij elkaar wa ren, aldus voorz., doch we achten het niet noodig U voor alle kleinigheden bijeen te roepen. De door den heer W. J. Los voorge lezen notulen worden onveranderd onder dank vastgesteld. Voorz. deelt mede, dat de aanleg waterlei ding aan den Walingsweg gereed is geko men. Twee van de eigenaren van de 3 per- ceelen, die aanvankelijk niet wilden aan sluiten hebben thans hierin toegestemd. De derde zal, waarschijnlijk ook nog wel aan sluiten. Voorz. gaf vervolgens een overzicht van de werkloosheid en deelde mede dat 1937— 193.8 iet= minder voordeelig is geweest dan 19361937. In werkverschaffing werd toen uitgegeven f 1685 en dit jaar f 1985 De steun uitkeering was in '37 f 1000 en nu f 1158. waarvoor geen bepaalde oorzaak is te noe men. Meeged. wordt, dat de archicfkluis gereed is gekomen en in gebruik genomen. De indruk is schitterend. We gevoelen ons prettig en veilig, aldus de voorz. Tenslotte zegt voorz. dat hij gisteren een vergadering heeft bij gewoond met de commissie van-s, Beheer schoolartscndienst en dat bijna alle ge meenten zijn toegetreden. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal, gehouden kasverifi- eatie. Er was in kas f 1060.63; post giro f 483 totaal f 1543.63. Onder de uilgaven komt een post. voor van f 13500, dat bij de Boerenleenbank is geplaatst; b. goedkeuring op de verordening fonds belasting en schoolgeldheffing; c. jaarverslag van de commissie van toezicht op bot L.O. waaruit we noteerden, dat het kwartaal gemiddelde leerlingen 138 bedraagt. Het aantal geoorloofde verzuimen be droeg 5 4/10 en dat der ongeoorloofde 1 1/120 aldus zeer gunstig. d. dat op 29 December 1937 reeds goed keuring van Ged. Staten werd ontvangen op de begrooting 193S; e. van dc zangvereeniging „Apollo" een verzoek om voor één maal een kleine subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor voor één keer f 10.toe te staan. Goedgevonden. De heer Goosens vraagt of Ged. Staten geen bezwaar zullen maken. Verleden jaar of een paar jaar geleden werd een dergelijk verzoek afgewezen. Voorzitter zegt, dat het toen strenger was. We hebben nu meer vrijheid, we kunnen elk verzoek op zich zelf heoordeclen. Dit naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Kolk, hoe't zal gaan wanneer er meer aanvragen komen. Verder een verzoek van den heer C. A. Körndorffer om gedurende een paar uur per week gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal voor de jeugdverceni- ginff. Na eenige discussie met algemeene stem men toegestaan. De instructie voor den gemeentegenees heer wordt vastgesteld. Dan volgt een voorstel van B. en W. tot regeling van een bijdrage in de Zieken fondspremie van fondsleden, welke langer dan 6 weken werkloos zijn. Voorzitter licht toe, dat het Ziekenfonds zelf ook reeds heeft toegezegd, dat ze in dergelijke gevallen 1/3 minder behoeven te betalen. Voorgesteld wordt om ook 1/3 voor rekening van de gemeente te nemen. Dit zal een jaarlijksche uitgave vragen van ongeveer f 70. Allen voor. Een suppletoire begrooting 1937 gewone dienst waarbij enkele posten aangevuld moeten worden tot een bedrag van f 1661.38 wordt vastgesteld. Dc kapitaaldienst waarop voor de kluis- bouvv f 1250 was uitgetrokken is met f 150 overschreden. Voorzitter noemt diverse posten, welke overschreden zijn tot een gezamenlijk be drag van f 2340.38 Alle posten worden toe gelicht. Dit bedrag kan worden gedekt door de post onvoorzien met f 1975 te ver lagen. Ook deze af- en overschrijvingen worden vastgesteld. Voorstel tot toetreding bij de Fraude-ri sico-vereen iging'van de Vereen, van -Ned. Gemeenten uitvoerig wordt alles toegelicht. B. en W. zijn in principe besloten toe te treden. Voor iedere duizend inwoners moet f 2.per inwoner waarborg zijn, terwijl als premie betaald moet worden f 2.50 van dat bedrag alzoo 3Xf 2.50 is f 7.50 maxi maal. Later komt er een afrekening, waar bij zeer zeker nog wel iets terug wordt ontvangen. Tot toetreding besloten. Renteverlaging leening Nuts- spaarbank Alkmaar. Dan volgt een voorstel tot renteverlaging der leening Nutsspnarbank te Alkmaar (thans per resto f 38600) Dit was een lee ning vor den schoolbouw. De rente aanvan kelijk P/4% was roftdls. verlaagd tot 4%, ter wijl de Nutsspaarbnnk thans bereid werd gevonden om vanaf 1 Juli a.s. de rente te stellen op 3)4%. Men beeft dan evenwel en kele bepalingen gemaakt b.v. wanneer de lstc 4 j. versterkt wordt afgelost moet 1% van dat bedrag moet worden betaald. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. In verband met bet vorig voorstel wordt nu nog voorgesteld om genoemde leening met een bedrag van f 8000 af te lossen, waarvoor het reservefonds ad f 9300 ge bruikt kan worden. Dit geeft een voordeel van 3)4% rente van f 8000 omdat de Boe renleenbank, alwaar bet geld is geplaatst, van bedragen boven f 5000 slechts 1% rente betaalt. Ook dit wordt met algemeene stem men aangenomen. Beide voorstellen zullen ter goedkeuring aan Ged. Staten wor.den toegezonden. Rondvraag. Het adres van den Arbeidersbond. De heer Goosens mist op de agen da een adres van den Modernen Ar beidersbond en begrijpt nit dat dit gezegeld adres niet ter sprake wordt gebracht. In dat adres werd gewezen op woning nood. Volgens den heer Goosens zien we in de toekomst dat de menschen onze gemeen te moeten verlaten. Voorzitter brengt in 't midden dat het adres gericht was aan B. en W. cn alzoo niet in den Raad behoefde te komen. De lieer Goosens zegt dat alle gezegelde adressen volgens de Gemeentewet, ook al waren ze aan 't dag. bestuur gericht, aan den Raad voorgelegd moeten worden. Het schijnt toch dat de heer Goosens zich hierin vergist, doch voorzitter is evengoed wel be reid het adres hier in bespreking te bren gen. Wethouder Koster zou 't willen aan houden. We zijn hoelemaal onvoorbereid. Voorzitter vindt 't lang geen gemakkelijke oplossing en betwijfelt bovendien of er wel achterstand is. Besloten wordt er thans niet verder op in te gaan, terwiil de lieer Goosens zegt te zullen zorgen dat er voor de volgende ver gadering een aan den Raad gericht adres zal zijn. Verder vraagt de heer Goosens hoe 't met de werkverschaffing staat. De dijk is toch nog niet afgewerkt. Vorzitter licht toe, dat de werkverschaf fing om dezen tijd stop wordt gezet. Wel tzijn er misschien nog een paar kleine werk jes. doch we moeten ook rekening houden met de gcmccnte-financicn. Terrein bij watertoren als wan delplaats voorgesteld. De heer Rol geeft in overweging om de waterleiding aan de. Driemolens tot die 3 woningen aan den Noorddijk uit te breiden. Voorziter wil earane toezeggen zich hier voor in verbinding te stellen met het PAV. N. ook zou de heer Rol bii de agenda Voor taan eeniac toelichting ontvangen. Ook met deze wenk wil voorzitter gaarne rekenng houden mits de agende daartoe aanleiding geeft. Voor gewone zaken wortd het min der noodig geacht. Ten slotte zou de heer van der Kolk gaar ne zien, dat overleg werd gepleegd mot het Waterleidingbedrijf om het terrein bij de Watertoren als wandelplaats open te stel len. De heer Rol merkt op, dat het nooit ver boden is om daar te wandelen. Voorzitter wil gaarne medewerking ver- leenen. Voorzitter zeg enslote nog, dat de voorzit ter van de Voetbalvcrecniging mondeling had verzocht om voor een enkele maal bij een belangrijken wedstrijd aan enkele of- ficiecle personen, tijdens de rust een kopje thee te mogen aanbieden in het gymnastiek lokaal. Voorzitter heeft voor uitzonderingsgeval len geen bezwaar, doch stelt als le vcr- eischte, dat het lokaal jvecr netjes wordt op geleverd. Wethouder Koster is er tegen om 't Gym nastieklokaal beschikbaar te stellen. De ver gaderkamer is groot genoeg. Alzoo besloten Nu we 't toch over voetbal hebben, aldus de heer P. Visser, zou ik in overweging wil len geven om het parkeeren bij de school, op de drukke dagen te verbieden. Voorzitter gevoelt daar ook voor en wil zich hieromtrent met de politie in verbin ding stellen. Met een woord van dank voor de prettige bespreking en aan dc pers voor haar aanwe zigheid wordt deze le vergadering in dit jaar gesloten. NOG EENS: DE TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen is het vormen vaif een aparte rubriek voor mesters uit Wcstfies- land een dusdanig suces geworden dat 't meerd an waarschijnlijk is, dat 't bestuur een dergelijke rubriceering ook 't volgend jaar aal toepassen. Zelfs zal het bestuur naar alle waarschijnlijkheid in overweging nemen, 'n dergelijke rubriceering ook ovor vaarzen te gaan toepassen. SCHOOLVOETBAL. Gistermiddag waren drie elftallen in het veld. Waarschijnlijk door de tentoonstelling, was de belangstelling niet zoo groot als an ders. De eerste twee Wedstrijden: Barsinger- hornWieringerwaard en Schagen IDirks- horn, waren aardig om te zien. In den Jaat- sten wedstrijd domineerde Callantsoog sterk over Wieringerwaard.Dat was vrijwel een spelletje van kat en muis. De uitslagen zijn: BarsingerhornWieringerwaard 0—2 Schagen IDirkshorn 3—1 WieringerwaardCallantsoog 0—8 Lutjewinkel is nog steeds favoriet! OPBRENGST COLLECTE Dc gisteren gehouden Zonnestraal-collec te heeft opgebracht f 82.80)4 SCHAKEN De laatste partijen voor de onderlinge competitie van de Schager Schaakclub had den tot resultaat: C. BeersH. Bakker 10 J. de VosP. Blaaubocr 10 P. BlaauboerJ. de Vos 0—1 J. RoggeveenJ. de Vos afgebr. GRATIS VOORSTELLING. I-Ict Waarland heeft ruzie. Op de Iloog- zij, om een vissie. Het was een klem vis- sie, maar de ruzie is zóó groot, zie Berchtes gaden, zie China, zie Spanje. Niets nieuws onder de zon. Twee bloemen der Waarlandsche jongelingschap bekampen elkaar. Met woorden, nóg met woorden... Het zijn géén mooie bloemen, deze Waar- landdeputaton. Zij hebben zich gedrenkt in verkeerd vocht, in den alcohol en die brengt ellende. Ook nu. Dus spreken ze alcoholtaal cn ze zwaaien en dreigen met vervaarlijke kluifhanden dicht hij glim mende neuzen. En in hun schoone oogon straalt een somber vuur, het vuur van den haat. Om een vissie, een klein vissie, een vissie van een dubbeltje. Een Waar landsche lady, instede van met haar drie- kante-steeklapje op de wèlge-onduleerde strooharen .de stelling van Pythagoras het kwadraat, op de schuine zijde is gelijk aan de som der kwadraten op de recht hoekzijde te willen bewijzen, voert in- terventiepoiliiek. Wat nóg moeilijker is in een veete om een vissie, om een klein vissie, een vissie van een dubbeltje. Haar edelgevormdcl ipjes, nog vochtig van dc zooevcn gesavoureerde vette spekbokking prevelen aldus: „Toe Piet Dekker, wees nou niet zoo verven lend om zoo'n mager dood skellevissie van ien dubbeltje, leite we weer nei Piet Beers gaan en hou jai den ok je bek, Jan van Stralen." Maar Pietje Dekker is hillegaar voor zen aigen nei do Skaêrpaaschtentoonstelling gaan. zegt ie, en niet voor Jan van Stra len. Dat móet die donderstien goed bc- graipe... De donderstien begrijpt het, maar Piet Dekker begrijpt het niet. De glimneuzen maken nu eenparig versnelde bewegin gen, bijna tegen elkaar. „Je kenne ien negentig van men kraige. Pietje Dekker, cn nag een glasie bier ok. want ik ben niks benauwd, deer staan ik voor bekend, maar dat duobéltje dat moet jai betale, want jai hewwe dat vissie op- weten okEn zich richtende tot Waar- landsch Dulcinea spreekt afgevaardigde van Stralen de verpletterende woorden: „En jai ken dood val le Train, jai benne waard niks en 'k heb met jou ok niks noodig. Begraip je dat, weer bemoei je je mee? Train be- graipt het niet, maar Lcn der nabunrstaten, een ridder in een gro-n pak, en met '.vezens- ixekken als Nero na den brand van Rome begrijpt liet wèl. Mij vind Trijn waarschijn- lnk méér waard dan Jan van Stralen en in zijn duister brein woelen moordgedachten Hij schaart zich vai besloten aan Priter Dek kers zijde om de thans aangetaste e^. 'van dc waardige Waarlandmaagd bloedig te vvroken. Drie neuzen maken nu Eskimobewegingen, ender drie te korf? niin.ii spantalons tri'len zes edele hocrenknieën van emotie. Jctzt geht's los! De eerste klap is een daalder waard. Wie zal de ronde openen? Niemand. Ei komt een neus bij. Een neus die komt neuzen, de neus van Lievens, !e neus van Hermandad, de" neus van hef ge/ng dat. bij voorkeur zijn neus steekt in sc'.oonc zaken aio deze. Trijns adem wordt minder schok kend. 't Is uit, meteen. En z> gaan naar Piet Beers. Om te vergetenOm Heide- witzka gas te laten geven en e n meisje te rocken, een aardig meisje die niet hen mee ;.<iar het stadhuis wil gaan. O «danks Trijn, dc beminde, de verguisde ONGEVAL. De heer Ch. II. Th. Schmalz alhier, strui kelde in donker over een partij matten in zijn magazijn cn viel daarbij zoo onge lukkig, dat hij zijn pols brak. Uit onze omgeving OUDE NIEDÜRP „NIEUW LEVEN". De Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" vergaderde op Dinsdag 5 April j.1. 's avonds half acht bij A. Mijts Verlaat. De heer Mallekote was uitgenoodigd en deze heer zou een praatavond houden, over verschillende onderwerpen op het gebied van bemesting enz. De heer Kostelijk opent de bijeenkomst met een woord van welkom in bijzonder den spreker, cn spreekt de vvensch uit dat deze bijeenkomst zal strekken tot voordeel van de leden en in het belang der vereen ï- ging. Daarna is het woord aan den heer Malle kote. Spreker zal het in hoofdzaak hebben over de bemesting. In dit verband leven wij in de eeuw der snelheid, wat wel zeer op de voorgrond treedt als spreker de weten schap vergelijken gaat met die van 1921- 1924 met nu. Voor een goed begrip is noodig, dat wij weten waaruit de plant bestaat. Dit blijkt hoofdzakelijk water te zijn, terwijl be halve dit water slechts een paar procent uit de grond wordt getrokken. Men onderscheidt 2 voedingsorganen n.1. wortel en bladen, welke organen de taak hebben de plant van haar noodige voedsel te voorzien. Hieruit blijkt dus dat er voed sel moet zijn. Vroeger redde men dat met natuurlijke meststoffen als mest en bagger. Nu .echter is het een en al kunstmest en is het niet te verwonderen dat er 80 soor ten kunstmest bestaan. Daarna geeft spreker een uitleg van wat de plant alzoo noodig heeft en dit zijn zoo ongeveer een 20 bestanddeelen, waarvan stikstof, phosphorzuur, kali en kalk de voornaamste zijn, hoewel kalk tengevolge van dc kalkrijke grond in deze omgeving er wel buiten kan worden gelaten. Vervolgens belichtte de spreker de stik stof houdende meststoffen Chili-salpetcr, ka- ljsalpeter, Quanto-salpeter, Zwavel zurc-am- moniak, Norge salpeter, Kalksalpetcr Behalve de. eigenschappen die aan ieder soort kunstmest eigen is, dienen wij ech ter nog rekening le houden met grond, temperatuur, water belichting, enz., welke factoren beletten om uit den grond meer te halen met kunstmest-vcrdubbeling enz. Voorts werden de snelle en kalm-werken- dc kunstmeststoffen besproken, waaruit blijkt dat bij de bemesting van ieder gewas moet worden rekening gehouden met deze beide soorten werking. Het geheel vormde een leerzame causerie over de bemestings-fatoren en het was dan ook niet te verwonderen, dat na deze uit leg verschillende aanwezigen van de gele genheid gebruik maakten om vragen be treffende dit onderwerp te stellen, welke alle tol volle tevredenheid van de aanwe zigen vyerden uitgelegd cn bpantwoord. Tot slot dankte de voorzitter den heer Mallekote voor de aangename wijze waarop dezen leerzamen praatavond is verloopen. waarna sluiting volgde. HAFENKARSPEL CONTROLEUR WERKLOOZEN Naar wij vernemen is voor dc Gemeente Harenkarspel aangesteld als controleur der vverkloozen (de z.g. straat- en huiscontrole) de heer Tjalkens te Schagen, die als zooda nig reeds werkzaam is voor de gemeenten, aangesloten bij den Kring Oude-Niedorp. COLLECTE. Aan de vereeniging „Het Hoogeland" te Arnhem is vergunning verleend tot het hou den van een collecte in deze gemeente op Donderdag 2 Juni a.s. LANGEND1JK OUDKARSPEL OPENBARE VERKOOPING. Gisteravond werd in het lokaal van den heer C. Vis alhier een openbare verkoo- ping gehouden ten overstaan van Notaris Mr. C. J. de Lange uit Alkmaar. De uitslag hiervan was als volgt: Zes akkers bouwland, resp. 25, 16, 21, 32 15)4 cn 13)4 snees. Kooper do heer J. Bruin te Harenkarspel voor f 2317.in totaal. Drie akkers bouwland, resp. 14. 18)4 cn 23)4 snees: Kooper de heer P. Berkhout te Alkmaar voor f 1392.50 in totaal. Drie akkers bouwland van resp. 26, 26 cn 17 snees werden gekocht door de Coiip. Boerenleenbank te Oudkarspcl voor f 2588 in totaal. Al deze perceelen waren gelegen aan het Diene Gat te Harenkarspel. BROEK OP LANGEN DIJK BURGERLIJKE STAND, over de maand Maart. Overleden: Antje Glas, echtgenoote van Sjocrd Aardema, oud 46 jaar. Gehuwd, Geene, Geboren: Johanna. dochter van Pieter Dekker en Dieuwetjc Glas; Alida dochter van Jan Paulus den Hartigh en Aalt ie Slot; Johanna Maria, dochter van Roelof Menk- veld en Johanna Maria Tak; Pieter zoon van Jacob Slot en Triintie Balder. Ingekomen: Klaas Willem van der Mo len. schilder, van Utrecht, Kwartelstraat 12bis naar Dijk 550; Maart je van Gulik, dienstbode, van Alkmaar, Toussaintstraat 20 naar Wilhelminastraat 588; Dieuwertje Blokker (Wed. E. Oit.), huishoudster van Castricum, Oud Haarlemmerweg 43 naar Dijk 45, Nicolaas Petrus Droog, motorschip per (O.) van Anna Panlowna, Nieuwe weg 26, aan boord adres, Dorpsstraat 191; Abc Lijkle Wiersma. slager (O.) van Barneveld, Stationsstraat 16 naar Dorpsstraat 260; Vrouwtje de Groot, winkeljuffrouw van Hil versum, S. Hoogewerffstraat 3, naar Dorpsstraat 415. Vertrokken: Maart je van der Haar, ver pleegster naar Leiden, van Oldenbarneveld- sfraat 32; Andries Huytema, kantoorbe diende, naar Xoordscharwonde B3; Mina Brandsc (Wed. P. van den Wijngaard) en dochter zonder beroep naar Leiden, Haar lemmerweg 40a: Klaas Kostelijk, tuinbou wer naar de Wieringermeer, Middenmeer, Wagenpad H 56.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6