ïl&iie. jongen! en metije&! Er waren dit keer weer heel wat meer goede oplossingen en briefjes dan de vorige maal. Die week daarvoor hadden jullie zeker allemaal zo'n beetje de lente in je hoofd. Nu, ik kan me dat ook eigenlijk best voor stellen hoor. Wat de raadsels betreft, zit ik voor een puzzle. De ene helft schrijft weer: O meneer... wat waren ze moeilijk en de andere: nou meneer, wat maakt U tegenwoordig die raadsels toch gemakkelijk. Ik weet heus niet, hoe ik uit dat vraagstuk wijs moet worden. Vorige week won, zoals jullie ge lezen hebben, Jan Stöve te taart. En weet je w&t hij gedaan heeft? Den Kindervriend in een doosje een stuk gestuurd. Dat was natuurlijk geweldig aardig van hem, maar... het is niet nodig hoor! De taart verdienen jullie zélf en daar behoef ik werkelijk niet van mee te delen. Maar je begrijpt: ik vond het van Jan geweldig vriendelijk en... heb 't me best laten smaken. Het boek is deze week gewonnen door: TRIJNIE RUIG, Roggeveenstraat D 101.. Schagen. En nu de briefjes: Jan Stijve, Schagerbrug, Nee maar... dat was Dinsdagmorgen een verrassing! Daar komt de post binnen en wat is er bij voor den Kindervriend? Een doosje met een stuk taart van Jan Stöve, dat hij bewaard had. Op kantoor hebben ze er allemaal schuin naar zitten kijken Jan, maar ik heb het helemaal alleen opgepeuzeld. Sjonge, wa£ smaakte 't lekker? Wel bedankt hoor! Jannie en Bram Borst, Schagen. Ja, ik vind het goed dat jullie je poezie-album eens komen brengen, maar... nog even wachten. Ik heb er nu al zóveel geschreven, dat ik haast geen stof meer voor nieuwe gedichten heb. Ik schrijf wel, wanneer ik een nieuwe lading tegemoet wil zien. Dag! Piet Dekker, Anna Paulowna. Miek Leguit is een van m'n trouwste vriendinnen. Die slaat bijna geen week over en als ze er niet bij is, dan mis ik haar direct. Mees ter Hamelink ken ik ook. Doe hem m'n groeten maar eens. Jaap Smit, Dirkshorn. Kolossaal, wat een dikke brief, Jaap. 5 kantjes, dat is zo wat een record, wil je dat wel geloven! Het boek „De Katjangs" ken ik. Dat heb ik vroeger wel 10 maal gelezen. Prachtig is het. hè? Trynie Ruig, Schagen. Trijnie schrijft nog steeds met bloed... ik bedoel met rode inkt en als ik haar briefje gelezen heb, zit ik altijd in m'n ogen te wrijven. Weet je wel, Trijnie dat het heel slecht voor je ogen is met rode inkt te schrijven? Gurie Zander, Schagen. Tarzan mooi...? Ja, dat vinden alle vrienden en vriendinnen. En het lijkt wel of het verhaal nog maar steeds mooier wordt. Knip je de dagelijkse verhaaltjes ook uit? Trynie Eriks, St. Maarten. Dat is waar, wat je schreef Trijnie: „meneer, het is niet veel, maar de andere keer meer." Daar reken ik dan ook maar op. Weet je al zo zeker, dat je naar de derde klas over gaat Trijnie? Dat moet je volgende week eens even schrijven. Rum de Vries, Van Ewijcksluïs. Af ge- gesproken Rum, als nieuwe vriend ben je aangenomen' in de raadsel- en briefschrijf- club en van vandaag af aan hoon ik je iedere week te ontmoeten bij de anderen. Zullen we dat afspreken? Trijnie van Loenen, Nrd^Scharwoude. Ik zal een goed woordje, voor jou doen bij Fortuna Trijnie. Helaas... helaas... ik moet iedere week goede woordjes bij haar voor jullie fluisteren en als je me ziet begint ze tegenwoordig al te lachen. Maar... ik zal m'n best doen, Déég! Neli Lak, Hoogwoud. Zo, verlang jij zo naar de Paasvacantie Nu, om eerlijk te zijn, de Kindervriend zit er ook al zo'n beetje op te vlassen. Heb je nog plannen gemaakt? Ik niet. Pietje de Vet, Schagen. Pietje schrijft me, dat hij van z'n moeder naar de Shirley Temple film mocht, maar dat hij thuisge bleven is om naar de wedstrijd in de radio te luisteren. Nu, dat kan ik begrijpen. Enne... ja, ik heb me vergist. Van die 20 overwinning is geen spat terechtgekomen... Gerrit van Gulik, Den Haag. Ik houd je aan je woord Gerrit: als de duiven eieren krijgen stuur je mij er een. Ik houd er heel erg van en laat het dan door m'n eigen dui ven uitbroeden. Afgesproken! Trynie Ruig, Schagen. - Wat...? Of ik van lezen houd? Nu Trijnie, zóveel, dat ze thuis het boek onder m'n neus wegtrekken, dat ik stiekum in het bed het electrische licht opsteek, dat ik al m'n zakgeld aan boeken besteed, dat ik laatst vergeten ben om te gaan slapen. Zoveel houd ik van lezen. Jg ook? Jacoba Kuiper, Schagen. Ik lees in je briefje dat jullie tweede kampioen van de derde graad dames zijn en dat is een felici tatie waard hoor. Kranig vind ik dat. Maar... een volgende maal wat meer nieuws in de envelop stoppen hoor. Ik had je briefje in 5 seconden uit! Corrie en Ger Kalverdyk, Oudkarspel. die Jeltje Peetoom, die pas 3 keer meegedaan had en nu al een boek gewon nen heeft, was nu eenmaal een geweldige boffer. Daar kan ik heus niets aan doen, Kalverdijkjes! Heeft Jan geen zin om mee te doen? Voelt hij zich daar al te oud voor? Jannie Wardenaar, Dirkshorin. Wel heb ik van m'n leven... nu denk ik dat nie mand me kent en daar schrijft Jannie dat ik een bril op heb. Zeg wijsneus... wie zegt dat? Daar ben ik geweldig nieuwsgierig naar. Hillie Kant, Dirkshorn. Ja, ik heb thuis nog een paar schriften met gedroogde bloemen. Die bewaar ik zuinig als een her innering aan de dagen die voorbij zijn. Dat is leuk als je wat ouder bent geworden. Dat doe jij zeker ook, niet? Ennie Bos, Noord-Scliarwoude. Dat was een leuk begin, die eerste dag met meester Mallekoote Ennie. Dat leek veel op een vacantie-dag. Zo het hele jaar, zeg...! Dag! Jeltje Peetoom, Noord-Scharwoude. Ik vind het heel aardig van je dat je in je briefje het adspiranten lied overgeschreven hebt, Jeltje. Ik bewaar het zuinig en wie weet neem ik het niet eens over in de Schager Courant. Stynie Hemke, Noord Scharwoude. Ja, dat zijn goede vriendinnen van mij, Jeltje Peetoom en Ennie Bos. Die ontbreken maar zelden, en dat ben jij natuurlijk ook van plan. Gefeliciteerd met de overgang hpor. Wat was je blij, zeg! Rika Keyzer, Schagen Uit.de brief van Rika rolde een groen blaadje en ik begreep direct dat dit nu die geheimzinnige Pietje Puk moest zyn. En ja, hoor. Rika belooft me een stekje te kweken en als het sterk genoeg is komt ze het op het bureau van de krant brengen. Vriendelijk bedankt Rika. Je bent een reuze-vriendin. Jan Brommer, Barsingerhorn. Hier de brief van de sportoverzichtschrijver. Nu, het is weer een dikke en ik had heel wat te lezen. Ik vond het erg leuk wat je van de Barsingerhorners en Kolhorners schreef Jan, maar dat er alleen in Kolhorn goede spelers zijn is vast niet waar. Dat weet ik wel beter. Gerie Dekker, Schagerbrug. De avon turen van Ome Keesje in de radio zijn ook spannend hè Gerie. Haast net zo spannend als die van Tarzan. Lees jij Tarzan ook...? Maar hoe kan ik dat ook vragen... Annie Rademaker, Petten. Dat was een heel succes Zondagavond met die operette Annie. En jullie hadden er een heel belang rijk aandeel in. Was het de eerste maal dat je op de planken stond Trynie Kuyt, Wieringen. Dat was aardig van de meester Trynie om jullie op school allemaal een taartje te geven omdat hij een baby gekregen had. Ik heb maar nooit van die gulle meesters gehad. Dat was toen zeker nog niet in de mode. Maar jullie boffen maar! Jacoba Moerland, Oudesluis. Wat een echt fyne gezellige brief was dat Jacoba. En wat was hy keurig geschreven. Ik ben trots op je hoor! Als de meester die gezien had, had hij er inplaats van een negentje wel een negen voor gegeven vermoed ik. Schrijf je me volgende week weer 4 kantjes Jacoba? Ik hoop het maar, want ik was er ditmaal erg blij mee. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Hendricus heeft z'n brief il geschreven vóór Zondagmiddag, want hy spreekt er de hoop in uit dat Holland zal winnen van België. Nu je hebt het zeker al gehoord. Met 2-0 hebben ze niet gewonnen... Hilda Restevaar, Schagen. Wat heer lijk dat jij en Gré Hartog een fiets gehad hebben Hilda. Wat zul je er nu van profi teren als het fijn weer is, als de wegen hard zijn en je de wind in je rug hebt. Is het een mooie fiets? Marie en Wim Boontjes, Schagerbrug. Nee, het briefje was maar klein van de week Wim en Marie, maar dat zal wel ko men van de drukte in de tuin. Groeit alles goed op? Gys Oskam, Callantsoog. Nee, het is van de week lang niet alle dagen lenteweer geweest Gijs, maar daarvoor behoef je de moed nog maar niet direct te verliezen. We staan nog aan het begin en wie weet welk een schitterend voorjaar we krijgen. Jannie en Japie Klomp, Stolpervlotbrug. Alsjeblieft jongens en meisjes, wisten jullie hoeveel knikkers Jannie en Japie Klomp samen hebben...??? Schrik niet... ze hebben er 1500. Nu, ik heb er wel eens 375 gehad en dacht toen al kampioen te zijn, maar 1500... Trieni Nierop, St. Maartensbrug. Ja, Trieni, hoe graag ik ook zou willen dat jij eens een boek of een taart won, ik k a n het nu eenmaal niet dwingen. De verloting gaat strikt eei'lijk en tjéAdd... de een moet dan wel eens wat langer wachten dan de ander. Maar daar is niets aan te doen. Dddddg! Miek Leguit, Schagen. Zeg Miek, wil je wel geloven toen je my begon te schrij ven van die kippen van je moeder, dat ik dacht dat ik een kip gestuurd zou krijgen op kantoor van de Schager Courant. Stel je voor, zo'n kalende druktemaker midden tusschen de heren en dames van het kan toor. Ddt zou een sensatie geven, zèg! Ddg! Marietj© Koster, Wognum. Natuurlijk ga je over Marietje, stel je voor. Je brief ziet er keurig uit van de week en hij is mooi lang ook. Zo vind ik het reusachtig. Hoe gaat het met de 36 biggen? Trynie de Boer, St. Maartensbrug. Ja, ik heb het gehoord dat de uitvoering zo'n succes geweest is Trijnie. En van al die bloemen ook. Je bent dus bly met het ge wonnen boek? Nu, dat is het voornaamste. Rienus Schrieken, Stolpervlotbrug. Noemen jullie in Stolpervlotbrug een plus four een aardappelsmokkelzakbroekpak Dat is een gekke naam. Nee, ik droeg altijd korte broekjes, met blote knieën. Maar dat is tegenwoordig al haast geen mode hieer. Maar frisch was het wel. Corrie Keyzer, Schagen. Daar zeg je wat Corrie. Die Pietje Piggelmee kom ik nooit meer tegen. Waar zou die kwajongen zitten. Dat moet ik eens uitzoeken. Zfig Corrie, brengen die gulle tante en oom uit Haarlem nooit iets voor den Kindervriend mee...?? Déééég! Grietje Nieuwland, Schoorldam. Ja hoor, in je poëziealbum heb ik geschreven. Die kun je komen halen Grietje. En... al vast met je verjaardag die je Maandag gaat vieren gefeliciteerd. Schrijf je me wat je gekregen hebt? Reitje Nieuwland, Schoorldam. Of ik weet wat droogzwemmen is? Ja hoor, dat weet ik. En ik weet ook dat je daar een hele massa plezier by kunt hebben. Dat hebben jullie zeker ook al ondervonden? Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Nee, ik hoop ook dat April niet al te veel buien meer voor ons bewaart, want ook bij my in de tuin staan de bloemen er al zo lief voor, dat het me spijten zou als ze ka pot gemaakt werden. Maar... April doet wat ie wil... Klaas Borst, Schagen. Ja, het was 'n teleurstelling voor een hele boel voetbal luisteraars Zondag. En vooral omdat ik geschreven had dat we we met 20 zou den winnen... brrrr... wat kwam dat lelijk uit. Ik voorspel nooit meer hoor. Jack v. d. Cappelle, Schagen. Luilek kerland bestaat Wel Jack. Ik ben er <yms geweest en behalve de gebraden hazen die in m'n mond vlogen waren daar grote taarten, de mensen dronken er alleen maar ranja en kogelflesjes, je kreeg 100 toffies voor een cent, terwijl de chocoladeletters als stenen in de grond zaten. In de vacantie gaan we er samen heen Jack. Anne Baas, Schagerbrug. Je broertje moet maar goed oppassen Anne met die bronchitis, want dat kan als je er onvoor zichtig mee bent, heel gevaarlijk zijn. De schooltuin moet dan maar zo lang wachten dat is heus zo erg niet. Ada Pronk, Schagen. Ja hoor, jy mag ook je poëziealbum sturen, maar... net als de andere vriendinnetjes: even wachten nog, anders raakt de brievenbus van de Schager Courant verstopt. Nelie Speur, Wieringen. Zo, dus van jou kryg ik op m'n verjaardag een ansicht? Dat vind ik nog eens aardig. Ik zal er naar uitkyken hoor! En met dat zingen had je gelijk. Ik heb het ook nooit gekend. Het was net zo mooi als het geluid van die zin gende muis. Tiny Snooy, Wieringen. In Amersfoort ben ik dikwyls geweest, ik kan daar sla pende de weg wel "vinden. Het is er vooral in de omgeving heel mooi en als je daar je vacantie gaat doorbrengen zul je je heus niet vervelen. Jopie Beukema, Wieringen. Goed hoor je bent ingelijfd in de club Jopie, maar... dan moet je meer dan 10 regels schrijven hoor en... geen kladden op je papier gooien. Ik dacht eerst dat het een gaatje in het vel was, maar oeiiii Janie Broekhuizen, Schagen. Zo, dus voor jou zit de schooltyd er bijna op Janie. Eu nu moet je me volgende week eens schrijven wat je daarna gaat doen. Heb je al plannen gemaakt? Mientje van Essen, Petten. Kijk, daar hebben we Mientje ook weer eens. Die heb :k al heel wat weekjes gemist, geloof ik. Met 1 April hebben ze me niet by de neus gehad hoor. Maar ik wèl anderen... gemeen hè?? Dat was het laatste briefje, jongens en meisjes. Tot volgende week. KindewUtitd Oplossing raadsel vorige week Wij willen blijven wat wij zijn. Wijn, azyn, wet, bij, vijl, wiel, wel, lyn. Goede oplossingen ontvangen vant Mientje v. E., Petten; Janie B., Schagen; Jopie B., Hippolytushoef; Tiny S., Wierin gen; Nelie S., Wieringen; Ada P., Schagen; Annie B., Schagerbxnxg; Albertus M., Bar singerhorn; Jac. v. d. C., Schagen; Klaas B., Schagen; Nellie en Kees E., Keinsmer brug; Reitje N., Schoorldam, Grietje N., Schoorldam; Corrie K., Schagen; Rienus S., Stolpervlotbrug; Trijnie de B., St. Maar tensbrug; Marietje K, Wognum; Miek L., Schagen; Trieni N., St. Maartensbrug; Janie en Japie K., Stolpervlotbrug; Gijs O., Callantsoog; Marie en Wim B., Schager brug; Hilda B., Schagen; Hendricus P., Keinsmei'briig; Trijnie K., Wieringen; Annie R„ Pettemerkluft; Bram v. d. W., Kolhorn; Gerie D., Schagerbrug; Jan B., Barsingex-- horn; Rika K, Schagen; Stynie H., Noord- Scharwoude; Jeltje P., Noord-Scharwoude; Ennie B., Noord-Scharwoude; Hillie K., Dirkshorn; Corrie en Jannie W.; Dirkshorn; Corrie en Ger K., Oudkarspel; Jacoba J. K., Schagen; Gen-it v. G., Den Haag; Nelie L., Hoogwoud; Trijnie v. L., Noord-Scharwou de; Lourens S., Eenigenburg; Rum de V., v. Ewycksluis; Jan Jac. J., Eenigenburg; Janny Mary B., Burgerbrug; Trijnie E., St. Maarten; A. Blaauboer, Schagen; Grietje H., Anna Paulowna; Cor, Bram, Aafje en Annie W., Lutjewinkel; Trijnie R., Scha gen; Jaap S., Dirkshorn; Piet D., Anna Paulowna; Jannie en Bram B., Schagen; Jan S., Schagerbrug. Nieuw raadsel Voor 100 gulden moet men 100 stuks vo gels kopen, waaronder ganzen, eenden en duiven. De ganzen kosten 5 gulden per stuk, de eenden 1 gulden per stuk en de duiven 5 ct. per stuk. Hoeveel vogels heeft heeft men van ieder noodig? 't Lykt misschien niet zo eenvoudig, maar als je een beetje kunt rekenen, zal je zien, dat het heus niet zo moeilyk is. Succes, hoor. Het toverdoosje Je neemt eerst een doosje, een leeg siga rettendoosje bijv., en beplakt dat van bin nen met zwart of donker gekleurd papier. Je kunt het ook verven, maar plakken is beter. Nu leg je in de deksel een stukje karton, dat precies in die deksel past en dat aan beide kanten dezelfde kleur heeft als de binnenkant van het doosje. Zo, het toverdoosje is klaar. Wat kun je er nu mee doen? Je neemt een kaart en legt die op de bodem van het doosje (fig. 1). Je sluit het doosje (fig. 2). Je maakt allerlei geheim zinnige bewegingen om het doosje heen, je slaat er op met je toverstaf en schudt er een beetje aan. Je opent het doosje weer ende kaart is niet meer te zien. Door het schudden is het stuk karton uit de dek sel op de kaart gevallen, maar omdat het dezelfde kleur heeft als de bodem, kunnen de anderen dat niet zien. In fig. 5 zie je nog eens hoe alles komt te liggen: a is de deksel van het doosje, b is het stukje kar ton, c is de kaart, d is de bodem van net doosje. Begrepen? Dan kun je nu toveren! Hoe komt de bloeiende crocus in de fles? Dat is heel gemakkelijk. Je zoekt een aardige fles op een gewone kan ook wal, als de hals maar wijd genoeg is voor de bol je gooit het crocusbolletje erin en gxet er dan water op. Als je dan de fle3 op een zonnig warm plekje zet, zal de plant zich gaan ontwikkelen en als het een goe de bol is geweest ook gaan bloeien. Als een ander het dan ziet, begrijpt hij vol strekt met hoe zo'n plant met bloem en al in die fles kan komen. EDGAR RICE BURROUGHS No. 40. Jane's hart dreigde stil te staan toen zy naar de baby keek, die zij op haar vlucht van de Kinsaid had meegenomen. Het was niet haar kindje niet de zoon van Tarzan! Na deze ontdekking riep ze boos tot haar be- vryder, de Zweedse kok: „Waar is miin baby7 Te wist, dat dit kindje niet het mijne is!" ^e ogen van de kok werden groot van ver bazing. „Niet het uwe?" zei hij, „ik dacht, dat het wel van u was, want er was geen ander kind aan boord!" Door de bitere tranen van teleurstelling heen kwam er een straal van hoop in het hart van Lade Greystoke misschien was er een wonder gebeurd, waar door haar kindje op het laatste ogenblik ge red was uit de handen van Rokoff, voordat de Kinsaid Engeland verliet. Nu begon het kindje te spartelen in de armen van de kok. leunde voorover en stak zyn armpjes naar haar uit. Zy drukte het tegen zich aan. En weer gingen ze verder op hun vlucht door de wildernis, dagen en nachten volgden elkaar in slopende gelijkvormigheid op. Steeds meer kwam Jane tot het besef, dat de ruwe Zweed een nobele inborst bezat. Op zekere dag hoorden zij van een negervrouw, dat Rokoff slechts enkele dagmarschen achter hen aan kwam. De vluchtelingen trachten nu stroom opwaarts op de brede Ugambi-rivier te vluch ten. Bij een der zijarmen verborgen zij hun kano en trokken de jungle in. Op de twede werd het kindje ziek. Jane was wanhopig, 1 zo lief had zij het vreemde kind gekx-egen. „Ongeveer een kilometer daar vandaan was een dorp. „Misschien zijn ze ons daar goed gezind", zei de Zweed. „Gaat u vooruit. Ik zal trachten de Rus uw spoor te doen ver liezen, dat is het enige, wat we nu kunnen doen. Neem mijn geweer, U zoudt het nodig kunnen hebben. Vaarwel en veel geluk, lady!" (Vex*eenvoudigde spelling.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 15