Vrije Ziekenhuis- verpleging Raad wikt Minister beschikt Ingezonden Vergadering Boerenleenbank Maandag 11 April 1938 Tweede blad STREEKVERBAND „ALKMAAR", van vereenigingen voor vrije zieken- huisverpleging in Nederland. Zaterdag jl.1. hield bovengenoemde vereeni ging haar algenieene jaarvergadering in het cale M. tic Boer te Alkmaar. Aanwezig waren 21 afdeelingcn. In zijn openingswoord zegt de voorzitter, de fljeer v. d. Kuijl, dat de onweerswolken, in «len vorm van het ontwerp voor een ziekte- verzorgingswet, zijn afgetrokken. Hij heet de aanwezigen van harte welkom, ook de gasten uit Alkmaar en Medemblik, waarna de no tulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. 11e voorzitter deelt mede, dat de operatie- kas uitstekend blijft marcheeren. De heer Leijen heeft om gezondheidsredenen bedankt, terwijl ook de lieer Meier heeft gemeend zich wegens vergevorderden leeftijd te moe ten terugtrekken. .Hij dankt beide hecren voor het door hen in het belang der verecni- ging verrichte werk en constateert verder jnet vreugde, dat Enkhuizen tot het Streek- yerband is toegetreden. liet jaarverslag van den secretaris is uiteraard kort. Er wordt in geconstateerd, dat het doel ,van het streekverband is de afdeelingcn liader tot elkaar te brengen, waarvan het nut. door de verschillende afdeelingen he laas niet, steeds wordt ingezien. Het aantal aangesloten vereenigingen bedraagt 22. De rekening over het afgeloopen jaar Wordt goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. Alleen wordt er bezwaar ge maakt tegen het feit, dat het. St. Elisabeth- gesticlit kosten in rekening heeft gebracht voor verschillende administratieve werk zaamheden. In het vervolg zullen deze on kosten echter wegblijven. Aan de orde is dan de vaststelling van een nieuw regeleauent voor het streekver band. Vooral het groot aantal bestuursleden bleek een bezwaar. Een concept, ontvan gen van dc federatie, wordt artikelsgewijze voorgelezen en besproken. Het aantal be stuursleden wordt hierbij teruggebracht tot 7, in plaats van één per afdeeling. De be stuursleden treden af volgens rooster, ze Zullen echter terstond herkiesbaar zijn. Na voorlezing wordt liet ontwerp met alge nieene stemmen aangenomen. De voorzitter brengt het nieuwe regle ment onmiddellijk in de practijk en voegt in een agendapunt, behelzende de benoe ming van een nieuw bestuur, omvattend 7 leden. Tot. voorzitter wordt herbenoemd de heer V. d. Kuijl. Voorts worden gekozen de •heeren Rijs en v. d. Sluis, terwijl de af deelingcn Enkhuizen, Koedijk, Barsingcr- horn en Burgcrbrug een bestuurslid zullen aanwijzen. Controleerend arts. t Bij de bespreking omtrent de instructie inzake een controleerend arts wordt me degedeeld, dat deze maatregel een uit vloeisel is van de opvatting van den mi nister, dat het Nerierlandsche volk thans te veel betaalt voor ziekenhuisverpleging. Ten einde overheidsbemoeiing te voorko men, verdient het. aanbeveling, de zaak zelf ter hand te nemen en te zorgen voor een eigen geneeskundige controle. Over 't algemeen wordt het, aantal verpleegdagen er door beperkt. Het meest aan te bevelen is om alle gevallen te laten controleeren, waarvoor een hoofdelijke omslag van 4 ct. per verzekerde per jaar in rekening wordt gebracht. Aangeraden wordt voorts tc zor gen voor oen behoorlijke reglementeering ten. aanzien van eventueel voorkomende geschillen, waaromtrent eën regeling is ontworpen. De controle kan onmiddellijk beginnen, do afdeelingen hebben zich daar toe op te geven bij liet bestuur van bet. streekverband. Ze zijn echter geheel vrij om zich aan te melden of niet. Uit de besprekingen blijkt, dat con trole in het algemeen als noodzake lijk wordt gevoeld, de instructie wordt tenslotte goedgekeurd en voor- loopig geven een tiental afdeelingen zich al reeds op. De beschrijvingsbrief voor de algemeenc vergadering geeft weinig aanleiding tol op- of aanmerkingen, waarna de voorzitter de vergadering sluit. OUDE NIEDOEP Ledenvergadering zwemvereen. De opkomst van de leden was weer uiterst gering. De voorz. opende de vergadering, waarna de secretaresse 't jaarverslag over '37 uit bracht. De voorz. deed daarna eenige mededcelin- gen betrefende 't verkrijgen vap schaduw op het zwembad des zomers. Spr. deelde mede, dat doorvliet bestuur was besloten, eenige hoornen te verplanten en enkele nieu we bij te laten planten. Vervolgens deelde spr. mede, dat de vereen, uit den K.N.Z.B. is getreden om finantieele redenen. Dit kost tenslotte voor een kleine ver. als de onze te veel. In verband hiermede deelde spr. mede, dat het ledental dor ver. bereids is gestegen tot over de 300. Zij begon met een 40-tal. Inmiddels werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. De voorz. de heer F. Leek, werd als zoodanig herkozen. Vervolgens werd finanlieel verslag over 1037 uitgebracht. Het saldo over '37 bedroeg f 35.32y2. De voorz. deelde hierna mede, dat een jon gen hel 'vorig jaar een asbestplaat op' de kleedhokjcs had vernield. De schade bedroeg f 3.30. Tot nu toe is de schade niet. voldaan. Voorgesteld werd den jongen te roveeren als lid. Hiertoe werd na eenige bespreking door de vergadering besloten. I'il de opgemaakte begrooting blijkt, dat ei' dit jaar weer zuinig gedaan moet"worden. De voorkanten van het zwembad zullen ge schilderd worden, terwijl 2 schuiten zand aaneevoèrd zullen worden voor het strand ie Vervolgens deelde de voorz. mede, dat er dit jaar geen groote wedstrijden gehouden zul len worden. Alleen met niet bij den bond aangesloten vereenigingen zullen in verband met het verlaten van den bond, dus wed strijden gehouden worden. Wel zal het zwembad beschikbaar gesteld worden voor wedstijden door georganiseerde vereenigin gen. Deze beschikbaarstelling zal voor de vereeniging geen inkomsten medebrengen. Hierna volgde sluiting. Kermis Zijdewind. Door Ged. Staten is goedgekeurd het be sluit van den Raad tot vaststelling van den datum van aanvang van dc kermis te Zijdewind. Oude Niedorperbrug. Goedgekeurd werd het besluit van den, raad tot het aangaan van een goldleening \an f 10.000.voor het vernieuwen van de Oude Niedorperbrug. Vaste lasten-commissie. Bij de benoeming van een commissie in verband met de vaste lasten alhier werden benoemd: als vertegenwoordiger voor dc veiling de heer J. Bakker Sr.; voor de standsorganisatie L.T.B. de heer P. Tesse- laar Czn., voor de Boerenleenbank de beer W. H. Bierman en voor de standsor ganisatie L.T.B. N. Niedorp de heer ,J. de Boer Szn. Burgerlijke Stand over de maand Maart. Geboren: Marearetha Veronica, dochter van Theodorus Johannes Droog en Cornelia Bruin; Cornelis Wijnand, zoon van Johan nes Bes en Alida Catharina Tesselaar. OndertrouwdPieter Joseph Ursem, en Maria Elisabeth Sanders, beiden wonende le Oude Niedorp. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: Geene. Vertrokken: Jacob Vries naar Barsin- gerhorn, Kolhorn, Keern F 67; Jan Olden- kamp en gezin naar Houten H 9. W1EEINGEEMEEE Geen vergunningsrecht aan dc gemeente voor boerderijen vóór 1938 zonder vergunning gebouwd fl. 2500.viindei ontvangst, gcén derde veldwachter voorloo- pift- Uit de raadsstukken voor de a.s. Donder dag te houden raadsvergadering blijkt, dat de ontwerpbegrooting nog op verschillende punten is gewijzigd, zoodat het tekort niet op fl. 29800 maar op fl 30.000 wordt ge raamd. Bij deze wijziging trekt één kwestie onze bijzondere aandacht. Niet het luttele verschil van fl 200.maakt de zaak interes sant, maar het feit dat de minister van Binnenland- sche Zaken reeds bij deze eerste be grooting duidelijk heeft getoond, zich het recht van correctie voor te behouden, en niet alles wat onder het bewind van de Wieringermcer- directie werd goed gevonden, dooi de nieuwe gemeente zonder meer mag worden toegepast. De Minister van Waterstaat berichtte de Wieringermeer-directie, dat naar het oordeel van den minister van Binnenlandsche Za ken geen aanleiding bestaat om voor dc boerderijen, vóór 1938 zonder vergunning in de Wieringermeer gebouwd alsnog aan het gemeentebestuur vergunning te vragen. Derhalve moet de gemeente liet. wegens leges voor deze vergunnin gen geraamde bedrag van f 2500. missen. Ten einde dit gat te stoppen is de post belooning van inspecteurs en dienaars der politie met fl 1712 verlaagd. In dit bedrag zit het geraamde salaris enz. voor den der den veldwachter. B. en W. willen dus, temeer omdat in Middenmeer, waar een vacature is, een rijks veldwachter-brigadier is gestation- neerd, de zaak voor 1938 nog eens aanzien. De rest van het verschil is gevonden door verlaging van diverse kleinere posten. WINKEL In memoriam P. Bart. Zaterdagmorgen ging het reeds een paar dagen gevreesde bericht door het dorp: „Bart is overleden". Wie in de kringen van „Volksonderwijs" thuis is, zal kunnen begrijpen, welk een diepen indruk het heengaan van den hoer Bart. daar heeft, gemaakt. Hij was de ziel van de afd. Winkel dezer vereeniging, nog den vorigen zomer werd hij gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar pen ningmeester was en gedurende 25 jaren on afgebroken de schoolreisjes voor de leerlin gen der Lagere Scholen mee had geleid. De ingewijden weten, wat onder dit „mee- leiden" moet worden verstaan. Hij was de man, die alle bijzonderheden voor deze reis jes kende cn verzorgde cn die dit alles deed uit liefde voor het schoolkind, welks belan gen hem zoo na aan het hart lagen. Verliest „Volksonderwijs" dan ook in hem een nauwgezet en accuraat penningmeester, in de eerste plaats zal de afdeeling hem dankbaar blijven gedenken als den grooten kindervriend, die noode zal worden gemist en wiens geest, daar ongetwijfeld nog lang zijn invloed zal blijven uitoefenen. HOOGWOUD Benoemd. De heer H. v. d. Wiel, volontair ter se cretarie, is benoemd tot 2e ambtenaar ter secretarie te Wognum. Been gebroken. Donderdagavond had het jongste zoontje van den héér Westerveld het ongeluk bij het spelen zijn been te breken, doordat bij uitdeed over een tennisbal en bij zijn val blijkbaar heel ongelukkig terechtkwam. Het been is door Dr. Pool gezet. IS SAMENSMELTING MOGELIJK? Geachte Redactie, verzoeke, 't onderstaan de in Uw veelgelezen blad te willen op nemen, bij voorbaat mijn dank. Al meerdere malen is in Uw blad geschre ven ovci* den dwang die on,s arbeiders wordt opgelegd om naar Duitschland te gaan; de arbeiders zitten daardoor in zak cn asch.. Het ligt niet in mijn bedoeling om hierover in herhaling te treden, doch ik wilde slechte even terug komen op 't ingezonden stuk van Mej. Quax'Witte in Uw blad van 4 April j.1., deze regels, wel ke ik zoo vrij ben te citcercu: „En gij Christenmensch, die van een geloof uit gaat, wat ook het mijne is, laat eens alle bonden fe zamen opkomen voor 't arbei dersgezin". Arbeiders, Middenstanders, van alle ge zindten, zegt dit ook iets tot U, deze roep van een van beginsel Christelijke vrouw? Die blijkbaar ook begint in 1e zien, dat, willen wij arbeiders onder liet te zware juk dat ons is en wordt opgelegd, vandaan ko men, wij ongeacht geloof of politieke rich ting, met elkander moeten samenwerken, opdat wij bereiken hetgeen waar wij toch allen naar streven, en wat niet te veel gevergd is, te weten: een menschwaardig bestaan. Dit wordt toch hoog tijd, want wel is waar leven wij nog en hebben wij nog kleercn aan liet lijf, doch in vele ge vallen zijn wij wel dicht aan de armoede toe. Dus vrouwen en mannen van de ar beidende klasse, sluit U bij elkander aan, laat haat en nijd vervallen, en laat ons trachten dezen bescheiden wensch verwe zenlijkt te krijgen voordat het geheel is uit gesloten. Tenslotte deze vraag: zou het. niet. mo gelijk wezen om hiervoor bij elkander te komen, om dit vraagstuk eens onder de oogon te zien? Wie helpt ons arbeiders hierbij verder? G. A. WIT. Winkel. IIAEENKAESPEL DIRKSHORN. Rede van den heer H. van Hou ten voor de Vredesgroep. Op uïtnoodiging van de Vredesgroep al hier heeft de heer H. van Houten, lid dei- Tweede Kamer voor de C.D.U. Vrijdagavond een rede gehouden in de zaal van den heer D. Swager. Spr. besprak den internationalen toestand, en liet hierbij uitkomen dat de wereld op een tweesprong slaat, herinnerde aan dc „Anschlus" en liet vervolgens de revue pas- secren liet wereldgebeuren vanaf 1914. Spr. bleef een oogenblik staan bij de ver niel iging der z.g. overproductie, doch in dc 17c eeuw is er in Indië ook al veel vernie tigd op last van de heeren van de Oost-In dische Comp., omdat er niet genoeg aan verdiend, kon worden. Vervolgens liet spr. uitkomen -dat de hoeren'-diplomaten acliler de. schermen werken, en de internationale wapenfabrikanten dc groote machten zijn. Ook wordt veelal misleidend de naam van God misbruikt. Bij „beroemde" rede voeringen, zooals b.v. bij de herdenking van J. P.z. Coen; de zegen afsmeken voor oorlogstuig om de z.g. „vijandelijke legers" te verslaan, wordt er steeds gesproken van „onder Gods leiding". Doch boort men wel eens: onder Chris tus' leiding is die stad of dat land „on derworpen" of „ingenomen"? Néén immers! Men maakt de naam van God tot een strijdmiddel. In oorlogstijd mag alles. Er is maar één God, de Vader van Jezus Christus. En beeft Jezus niet gezegd: Wie Mij kont, kent de Vader, 't Is niet geoor- loofd om alléén Christelijk in vredestijd te zijn en in oorlogstijd die plicht over boord te gooien. geen dubbele moraal, maar 'I is onze heilige plicht cn roeping om onder allo omstandigheden Christelijk te zijn. Nog voerde spr. ons in het oude rijk van Sparta, vaar steeds geselecteerd werd. de zwakke kinderen en oude menschop onder bruut geweld werden gedood en toch ten slotte Athene zegevierde door de verkon diging: vrijheid voor den burger. Spr. besloot zijn mooie rede door te zeg gen dat de historie leert, dat de geest meel is dan de stof en dat tenslotte de heer schappij van liefde en recht zal zegevie ren. Van het stellen van vragen werd door niemand gebruik gemaakt; sluiting volgde. SCHOOET. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOB KIN- DEIIHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES Volksonderwijs Propaganda in woord en beeld. Dc afd. Schoorl van bet Centr. Genoot schap voor Kinderhorstellings- en vacantie- kolonios en de afd. Sch. van Volksonderwijs organiseerden gezamenlijk een propaganda- avond. Ondanks de samenwerking van beide af deelingcn was de zaal in De Roode Leeuw- lang niet bezet. En de vereeniging, èn de spreker èn de film hadden meer belangstelling verdiend. Namens beide afdeelingen heette Baron van Fridagh, de aanwezigen welkom, waar na de spreker voor dezen avond, de heer H. P. Kanies uit A'-dam het woord kreeg. De vlotte spreker gaf zijn auditorium op prettige wijze een overzicht van oorsprong, opbouw, ontwikkeling en resultaten van de zoogenaamde Kinderuitzendingen. Om zwakke leerlingen in staat te stellen nieuwe krachten op te doen voor het vol gende leerjaar, begon men in Zwitserland op initiatief van het onderwijzend personeel met deze kinderen in de vacantie naar bui ten te zenden. Zoo werd ook hier de zaak aangepakt door oen onderwijzersorganisatie en ont stonden vereenigingen, welke de verzorging op zich namen. Elke stad had vaak zijn eigen huis. Na 1900 kwam er een streven naar concentratie en in 1905 werd een cen trale vereeniging opgericht. Al gauw werd ingezien, dat een eigen huis noodig was en werd te Egmond aan Zee een huis gehuurd. Nu kwam de opbloei Ook het platteland kon nu in de uitzending betrokken worden en juist hier nam de uit zending een enorme vlucht. Het oorspron kelijke begrip „vacantiekolonies" wijzigde zich: 't. werd uitgebreid met een periode vóór en na dc vacantie cn later ook met den wintertijd. Vooral voor plattclandskin- deren blijken de wintermaanden niet te versmaden. Wat de resultaten betreft, dient men die niet af te meten naar de ponden gewichts toename. Hoofdzaken zijn: Rust, Reinheid en Regel maat. In verband met deze maatschappelijke be- teekenis werd nog gewezen op bet belang, dat een uitzending beeft, in den strijd om ziekten op rijperen leeftijd tc voorkomen. Als staaltje, wat met regelmaat kan wor den bereikt, wees spr. op het „succeskind", dat te zwak om te loopen en slechts in staat een beetje suikerwater op te nemen, in een koloniehuis werd gedragen, cn na een ver blijf van 10 weken, weer vertrok als opge wekt, levenslustig kind, dat in geen enkel opzicht bij een ander tenachter stond en 21 pond in gewicht was toegenomen. Met groote waardeering sprak de heer Kanters nog over de directrices en andere dames, die bun moeilijk werk met zooveel liefde en toewijding vcrricbt.cn. Na er nog op tc hebben gewezen, dat de huizen openstaan voor elke richting, elke godsdienst, besloot spreker zijn rede met de aanwezigen op te wekken, mede tc werken om uitzending mogelijk tc maken. Met een dankbaar applaus betuigden de anifwezigen hun waarde'ering voor het gebo- dene. Hierna was het de beurt aan de film om verder belangstelling te wekken voor de vereeniging, welke reeds aan zoovele zwak ke kinderen nieuwe levenskracht, nieuwe levenslust heeft geschonken. ZIJ PR SCHAGERBRUG. J.1. Zaterdagavond had in de zaal van den heer S. Kuiper alhier de jaarlijksche alge nieene vergadering plaats van de Coöpera tieve Boerenleenbank. Aanwezig waren niet minder dan 10S leden. De voorzit Ier, de lieer K. Kant, opende de vergadering en constateerde dat, hoewel de toestand voor den boer ietwat gunstiger is geworden, er nog geen sprake is van een al gemeenc opleving. Spreker noemt nog een groote groep van mensclicn n.1. dc kleine renteniers die in groote moeilijkheden zijn geraakt, door dat zij hun inkomen, door het lerugloopen van den rentcsfandaard, tot op de helft heb ben zien dalen Voor de Boerenleenbank ïs't afgeloopen jaar buitengewoon druk, doch ook buitengewoon moeilijk geweest, daar liet uiterst bezwaarlijk is het. bankbedrijf loo- nend te maken. Niettegenstaande dit heeft de Bank een'w inst gemaakt van ruim f2000. Tenslotte heette spreker allen welkom, in 't bijzonder Burgemeester Breebaart en de pers. De notulen van de vorige vergadering wer den onder dankzegging aan mej. Klerk, goed gekeurd. Rekening en Balans. De rekening 1937 en balans per 31 Decem ber 1937 is nagezien door een commissie, be staande uit de heeren D. .Timmink en S. G. de Lange. Door laatstgenoemde werd gerap porteerd dat alles in orde is bevonden, waar om tot goedkeuring wordt geadviseerd. Dien overeenkomstig werd besloten. Rentebepaling. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de rente over de geheele linie met i j is verlaagd. Deze bedraagt, nu voor: spaargeld leden direct opvoVderhaar 2% 1 jaar vast 3 Spaargeld niet-leden direct opvorder- baar 2% 1 jaar vast 2% Voor gelden in loopende rekening wordt vergoed Ql/2 cn betaald 4 Dc rente van 1e hypotheken e.d. bedraagt 33,van borgstellingen en 2e hypotheken 4 Winstverdeeling. Verder stelde spreker voor de over 1037 ge maakte winst ad* f2037.03 te bestemmen als volgt: f500.— voor afschrijving op bankgebouw; f465.— voor afschrijving op meubilair; f 1072.03 voor afschrijving op dubieuze vor deringen. Toegelicht werd dat de laatste post, welke vorig jaar f402.59 bedroeg, in 1937 moest wor den verhoogd tot f6144.96, waarom het noo dig is een groot gedeelte van de winst hier voor te bestemmen. De heer Vries vroeg of voor afschrijving op dubieuzen liet reservefonds niet dient te wor den aangewend. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit in feite op hetzelfde neerkomt. Immers werd bo vengenoemd bedrag niet voor afschrijving op dub. debiteuren gebruikt, dan zou het re servefonds er mede worden verhoogd. De heer Schrijver beklaagde zich over het Bestuur van de Bank, dat hem van zijn boerderijtje zou hebben gejaagd. Bovendien zou de kassierc ■hem onhebbelijk hebben bejegend, door hpm niet. fatsoenlijk ten ant woord te staan. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de Bank part noch deel heeft aan het feit, dat de heer Schrijver zijn boerderijtje heeft ver laten. Verder verklaarde spreker wel zeker te weten, dat nog nooit iemand het bankge bouw heeft verlaten, zonder fatsoenlijk ten antwoord te zijn gestaan. De aangegeven winstverdeeling werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Jaarverslag. Door de Kassiere werd hierna hot jaar verslag uitgebracht, dat onder applaus der vergadering werd aanvaard. We outleencn hieraan het volgende; Aan spaargeld is ontvangen f451.823.93, en te rugbetaald f 395.162.11. Aan rente spaargeld is uitgegeven f23124.09, Uitgegeven werden 98 nieuwe spaarboekjes, terwijl 50 zijn in getrokken. Totaal aan het einde van het jaar in omloop 730 spaarboekjes. Aan voor schotten en hypotheken werd afgelost f62498.02 en verstrekt f139675. Het totaal aantal leeningen bedroeg 185. In loopende rekening werd ontvangen f 1.107.777.17 en uitgegeven f 1.685.903.09. Aan rente werd ontvangen van: voor schotten cn hypotheken f 17S79,48, leden f3004-, effecten f5242.50, Centrale Bank f2668.85, jaardeposito Centr. Bank f1050. Voor crisisorganisaties werd uitbetaald f 50209.55. Uit de balans blijkt o.m. het volgende: Totaal tegoed wegens uitstaande hypothe ken cn voorschotten f 449.602.43. In loopende rekening tegoed: van leden f89302.53, van Centr. Bank f97292.23, jaardeposito f45000, deposito-obligaties f55000. De schuld be draagt wegens: Spaargelden f830345.52. in loopende rekening f 45709.70. Het winst saldo bedraagt f2037.03. Totale omzet in ontvangst, f3.075.783.36, in uitgaaf f3.644.270.54. 20 nieuwe leden tra den tot de Bank toe. terwijl 7 uittraden, To taal aantal op 31 Dec. 1937 270. Verkiezingen. Tot Bestuurslid werd herkozen de heer V. Bakker te Keinsemrbrug terwijl in de va cature, ontstaan door het aftreden van den heer G. Schuijt, die zich niet herkiesbaar stelde, tot lid van den Raad van Toezicht gekozen werd dc heer J. Veuger Hz. te St. Maartensbrug (thans reserve-lid). Als re servelid werd benoemd de heer K. Schuijt Gz. te St. Maartensbrug. Tot leden der rekeningscommissie wer den aangewezen, de heeren P. Waiboer te Schagerbrug, C. de Leeuw te 't Zand en R. C. Kos, St. Maartensbrug (de laatste als re servelid). Rondvraag. Bij de rondvraag ontstond een woordenwisseling tuschen den heer L. Schrijver en den voorzitter, wel ke gevoerd werd in bewoordingen, die zich hier moeilijk laten ver slaan. Afscheid van den heer Schuijt. De Voorzitter richtte hierna het woord tot het scheidende lid van den Raad van Toezicht, den heer K. Schuijt, die in de 28- jarige periode, dat hij als zoodanig zitting had. de bankzaken heeft medebehandeld zoowel in tijden van voorspoed als van de pressie.. Spreker dankte, den heer Schuijt in warme bewoordingen voor al hetgeen hij i n't belang van de Bank beeft verricht en sprak de wensch tuit, dat het den heer Schuijt gegeven moge. zijn nog vele jaren getuige te zijn van den groei cn bloei van de Bank. De lieer Schuijt dankte voor deze woor den. De Voorzitter sloot hierna d e vergade ring, waarbij hij woorden van hulde bracht aan dc Kassiere, voor de goede wijze, waar op zij haar taak verricht en steeds heeft verricht. (Applaus). LANGENDUK Een meevaller. Het Bestuur van de Stichting Bloembol len Surplusfonds deelt mee, dat thans ook door den Minister is goedgekeurd om de percentages der heffing over den export, oogst 1937, definitief te bepalen o.a. voor vroege tulpen, op 4 pet. en voor late op ]/2 pet., waarmee overeenkomen als defini tieve kortingspercentages der kweekersno ta's voor vroege tulpen op 6 pet. en voor late op pet. Deze kortingspercentages vallen erg mee. De tewerkstelling In den Weste lijken proefpolder. Voor het werk ind en Westelijken Proef polder zijn alleen arbeiders uit Oudkarspel en Noordscharwoude gevraagd. In Broek op Langerrdijk heeft men zelf werk genoeg, om den arbeiders te werk te stellen. Ver wacht mag worden, dat ook de andere gemeenten, bij den aanleg betrokken, wel spoedig in de gelegenheid zullen worden gesteld, werkloozen aan te wijzen. We ver namen echter, dat voorloopig maar weirrg arbeiders noodig zijn, welk aantal echter spoedig zal toenemen. A.J.C.-aideeling bestaat 5 jaar. De afd. Langendijk van de A.J.C. beeft Zondag in „Concordia" het 5-jarig bestaan herdacht.. Een groot, aantal ouders en an dere belangstellenden was aanwezig, toen de leider, van de A.J.C.. .Cor Koster, de bij eenkomst opende. Spr. dankte den Plaatse- lijken Raad voor het 5 jaar geleden geno men initiatief om deze afd. op te richten.» Nadat de A.J.C. afd. zich bad gepresen teerd, werd gelegenheid gegeven tot. felici- teeren, waarvan gebruik werd gemaakt door mevr. Kramer-Bakker namens de Arb. Tooneelvereeniging, mevr. Bakhuijs namens de S.D.V.C., mevr. Dirks—van den Abeele namens de afd Zuidscharwoude der S.D. A.P. De heeren Waterdrinker en De Vet resp. namens den Bakkersgezellenbond en de afd. Noordscharwoude der S.D.A.P. Allen lieten hun felicitatie vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardeering. liet verdere gedeelte van den avond word gevuld met het optreden van de A.J.C.'ers, die hierdoor een indruk gaven van het wer ken van de A.J.C. De hoer J. Peters, voorzitter van het AJ.C.-hoofdbestuur, heeft een propaganda- rede uitgesproken, welke met groote aan dacht werd gevolgd. Het was een goedgeslaagde feestvond. ZUIDSCHARWOUDE. Onvoorzichtig. De echfgenoofe van F. K. alhier had de onvoorzichtigheid een pop van celluloid op den nog warmen kachel te leggen. De pop vloog in brand en als de vrouw niet de te genwoordigheid van geest had gehad, een deken over het fel brandende voorwerp te werpen, zou dit ongeval, dat zich nu tot een beschadigde deken en een gedeeltelijk ver brand karpet beperkte, waarschijnlijk ern stiger gevolgen hebben gehad. As gebroken. an een der bussen van de HABO brak lui den kapperswinkel van E. te Zuidschar woude de as. Persoonlijke ongeluk kon kwa men gelukkig niet voor; alleen wat stagna tie in het verkeer en voor don eenigon pas sagier de gevolgen van hef beginsel van het volhardingsvermogen in zake de leer der be weging.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5